BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

Winter Olympics 2002
You are in: Statistics
Front Page 
Statistics 
Alpine Skiing 
Other Skiing 
Skating 
Ice Hockey 
Bobsleigh 
Luge & Skeleton 
Snowboarding 
Curling 
Paralympics 
Features 
BBC Coverage 
Photo Galleries 
Venue Guide 
Event Guide 
Team GB 
Ones to Watch 
Olympic Quiz 

Ace Powder's Mountain Mayhem

BBC Sport

BBC News

BBC Weather

SERVICES 
Statistics
Schedule Results Schedule navigation
Speed Skating
 Last updated February 23 2002
Saturday 23rd February

Women's 5000m

1 Claudia Pechstein (Ger) 6mins 46.91secs (World and OlympicRecord)
2 Gretha Smit (Ned) 6:49.22
3 Clara Hughes (Can) 6:53.53
4 CindyKlassen (Can) 6:55.89
5 Varvara Barysheva (Rus) 6:56.97
6 Anni Friesinger(Ger) 6:58.39
7 Tonny de Jong (Ned) 7:01.17
8 Maki Tabata (Jpn) 7:06.32
9 Catherine Raney (USA) 7:06.89
10 Kristina Groves (Can) 7:07.16
11 ValentinaYakshina (Rus) 7:08.42
12 Daniela Anschuetz (Ger) 7:10.17
13 Marja Vis (Ned)7:19.08
14 Annie Driscoll (USA) 7:35.23
Did not finish:
Lyudmila Prokasheva (Kaz)
Nami Nemoto (Jpn)


Friday 22nd February

Men's 10000m

1 Jochem Uytdehaage (Ned) 12mins 58.92secs (World and OlympicRecord)
2 Gianni Romme (Ned) 13:10.03
3 Lasse Saetre (Nor) 13:16.92
4 KeijiShirahata (Jpn) 13:20.40
5 Jens Boden (Ger) 13:23.43
6 Dmitry Shepel (Rus)13:23.83
7 Roberto Sighel (Ita) 13:26.19
8 Kjell Storelid (Nor) 13:27.24
9 Bart Veldkamp (Bel) 13:27.48
10 Frank Dittrich (Ger) 13:28.73
11 ToshihikoItokawa (Jpn) 13:31.96
12 Jason Hedstrand (USA) 13:32.99
13 Derek Parra (USA)13:33.44
14 Pawel Zygmunt (Pol) 13:35.50
15 Bob de Jong (Ned) 13:48.93
16 Dustin Molicki (Can) 13:54.49


Wednesday 20th February

Women's 1500m

1 Anni Friesinger (Ger) 1:54.02
2 Sabine Voelker (Ger)1:54.97
3 Jennifer Rodriguez (USA) 1:55.32
4 Cindy Klassen (Can) 1:55.59
5 Chris Witty (USA) 1:55.71
6 Claudia Pechstein (Ger) 1:55.93
7 Tonny de Jong(Ned) 1:56.02
8 Amy Sannes (USA) 1:56.29
9 Maki Tabata (Jpn) 1:56.35
10 Varvara Barysheva (Rus) 1:56.44
11 Annamarie Thomas (Ned) 1:56.45
12 EmeseHunyady (Aut) 1:56.51
13 Becky Sundstrom (USA) 1:57.33
14 Aki Tonoike (Jpn)1:57.97
15 Li Song (Chn) 1:58.31
16 Chiara Simionato (Ita) 1:58.52
17 TatyanaTrapeznikova (Rus) 1:59.00
18 Valentina Yakshina (Rus) 1:59.28
19 Yang Gao(Chn) 1:59.51
20 Kristina Groves (Can) 1:59.54
21 Marianne Timmer (Ned)1:59.60
22 Marion Wohlrab (Ger) 1:59.67
23 Krisztina Egyed (Hun) 1:59.86
24 Yayoi Nagaoka (Jpn) 1:59.93
25 Cindy Overland (Can) 2:00.02
26 KatarzynaWojcicka (Pol) 2:00.59
27 Nicola Mayr (Ita) 2:00.73
28 Xiaolei Zhang (Chn)2:02.23
29 Yuri Obara (Jpn) 2:01.39
30 Yoon-Suk Choi (Kor) 2:01.39
31 AndreaJakab (Rom) 2:02.23
32 Anzhelika Gavrilova (Kaz) 2:03.22
33 Eun-Bi Bak (Kor)2:03.87
34 Svetlana Chepelnikova (Blr) 2:04.06
35 Llonda Luse (Lat) 2:04.25
36 Daniela Oltean (Rom) 2:04.48
37 Marina Pupina (Kaz) 2:05.13
38 YelenaMyagkikh (Ukr) 2:05.32
DNF Renate Groenewold (Ned)


Tuesday 19th February

Men's 1500m

1 Derek Parra (USA) 1min 43.95secs
2 Jochem Uytdehaage (Ned) 1:44.57
3 Adne Sondral (Nor) 1:45.26
4 Joey Cheek (USA) 1:45.34
5 Ids Postma (Ned)1:45.41
6 Nick Pearson (USA) 1:45.51
7 Jan Bos (Ned) 1:45.63
8 Lee Kyu-Hyuk(Kor) 1:45.82
9 Rintje Ritsma (Ned) 1:45.86
10 Yevgeny Lalenkov (Rus) 1:45.97
11 Dmitry Shepel (Rus) 1:45.98
12 Dustin Molicki (Can) 1:46.00
13 JanneHanninen (Fin) 1:46.04
14 J P Shilling (USA) 1:46.29
15 Hiroyuki Noake (Jpn)1:46.38
16 Sergey Tsybenko (Kaz) 1:46.40
17 Kevin Marshall (Can) 1:46.75
18 Steven Elm (Can) 1:46.99
19 Radik Bikchantayev (Kaz) 1:47.04
20 PetterAndersen (Nor) 1:47.21
21 Choi Jae-Bong (Kor) 1:47.26
22 Alexandr Kibalko(Rus) 1:47.63
23 Takaharu Nakajima (Jpn) 1:47.64
24 Stefano Donagrandi (Ita)1:47.72
25 Keiji Shirahata (Jpn) 1:47.78
26 Enrico Fabris (Ita) 1:47.83
27 Vesa Rosendahl (Fin) 1:48.02
28 Philippe Marois (Can) 1:48.13
29 Cedric Kuentz(Fra) 1:48.20
30 Zsolt Balo (Hun) 1:48.27
31 Roberto Sighel (Ita) 1:48.40
32 Risto Rosendahl (Fin) 1:48.57
33 Moon Joon (Kor) 1:48.58
34 Yusuke Imai (Jpn)1:48.76
35 Eskil Ervik (Nor) 1:49.24
36 Nikolay Ulyanin (Kaz) 1:49.42
37 Vadim Sayutin (Rus) 1:49.45
38 Johan Rojler (Swe) 1:49.50
39 Vladimir Kostin(Kaz) 1:49.57
40 Igor Makovetsky (Blr) 1:50.15
41 Jan Friesinger (Ger)1:50.26
42 Yeo Sang-Yeop (Kor) 1:50.70
43 Andrey Fomin (Ukr) 1:51.02
43 FrankDittrich (Ger) 1:51.02
45 Ma Yongbin (Chn) 1:51.81
46 Liu Guangbin (Chn)1:52.01
47 Aleksey Khatylyov (Blr) 1:52.87


Sunday 17th February

Women's 1000m

1 Chris Witty (USA) 1min 13.83secs
2 Sabine Voelker(Ger) 1:13.96
3 Jennifer Rodriguez (USA) 1:14.24
4 Marianne Timmer (Ned)1:14.45
5 Anni Friesinger (Ger) 1:14.47
6 Monique Garbrecht-Enfeldt (Ger)1:14.60
7 Aki Tonoike (Jpn) 1:14.64
8 Andrea Nuyt (Ned) 1:14.65
9 CatrionaLeMay Doan (Can) 1:14.72
10 Chiara Simionato (Ita) 1:14.86
11 Svetlana Zhurova(Rus) 1:15.02
12 Anzhelika Kotyuga (Blr) 1:15.03
13 Cindy Klassen (Can)1:15.08
14 Amy Sannes (USA) 1:15.09
15 Annamarie Thomas (Ned) 1:15.20
16 Becky Sundstrom (USA) 1:15.88
17 Eriko Sanmiya (Jpn) 1:16.26
18 MariekeWijsman (Ned) 1:16.48
18 Sayuri Osuga (Jpn) 1:16.48
20 Varvara Barysheva (Rus)1:16.49
21 Marion Wohlrab (Ger) 1:16.51
22 Li Song (Chn) 1:16.71
23 SvetlanaKaykan (Rus) 1:16.93
24 Krisztina Egyed (Hun) 1:17.11
25 Hua Jin (Chn)1:17.35
26 Manli Wang (Chn) 1:17.37
27 Susan Auch (Can) 1:17.89
28 LyudmilaProkasheva (Kaz) 1:18.19
29 Seon-Yeon Cho (Kor) 1:18.36
30 Yanchun You (Chn)1:18.74
31 Yong-Joo Lee (Kor) 1:18.79
32 Seung-Yong Choi (Kor) 1:18.88
33 Svetlana Radkevich (Blr) 1:18.93
34 Andrea Jakab (Rom) 1:19.60
35 YelenaMyagkikh (Ukr) 1:20.13
Disqualified:
Maki Tabata (Jpn)


Saturday 16th February

Men's 1000m

1 Gerard van Velde (Ned) 1min 7.18secs
2 Jan Bos (Ned) 1:07.53
3 Joey Cheek (USA) 1:07.61
4 Kip Carpenter (USA)1:07.89
5 Erben Wennemars (Ned) 1:07.95
6 Nick Pearson (USA) 1:07.97
7 CaseyFitzRandolph (USA) 1:08.15
8 Kyu-Hyuk Lee (Kor) 1:08.37
9 Sergey Klevchenya(Rus) 1:08.41
10 Janne Hanninen (Fin) 1:08.45
11 Adne Sondral (Nor) 1:08.64
12 Jae-Bong Choi (Kor) 1:08.81
13 Jeremy Wotherspoon (Can) 1:08.82
14 MikeIreland (Can) 1:08.82
15 Yusuke Imai (Jpn) 1:08.90
16 Toyoki Takeda (Jpn)1:08.95
17 Ids Postma (Ned) 1:09.15
18 Dmitry Kobkov (Rus) 1:09.20
19 PatrickBouchard (Can) 1:09.21
20 Kevin Marshall (Can) 1:09.26
21 Tomasz Swist (Pol)1:09.48
22 Manabu Horii (Jpn) 1:09.50
23 Yevgeny Lalenkov (Rus) 1:09.55
24 Michael Kuenzel (Ger) 1:09.64
25 Chul-Soo Kim (Kor) 1:09.79
26 Davide Carta(Ita) 1:09.81
27 Sergey Tsybenko (Kaz) 1:10.13
28 Petter Andersen (Nor)1:10.14
29 Pawel Abratkiewicz (Pol) 1:10.21
30 Christian Breuer (Ger) 1:10.38
31 Zsolt Balo (Hun) 1:10.57
32 Jae-Man Park (Kor) 1:10.67
33 Risto Rosendahl(Fin) 1:10.70
34 Jan Freisinger (Ger) 1:10.71
35 Yu Li (Chn) 1:10.78
36 DinoGillarduzzi (Ita) 1:10.96
37 Andrey Fomin (Ukr) 1:11.04
38 Cedric Kuentz (Fra)1:11.26
39 Grunde Njos (Nor) 1:11.31
40 Fengtong Yu (Chn) 1:12.07
41 IgorMakovetsky (Blr) 1:12.33
42 Aleksey Khatylyov (Blr) 1:13.73
43 David Kramar(Cze) 1:14.05
44 Hiroyuki Noake (Jpn) 1:49.18


Thursday 14th February

Women's 500m

1 Catriona LeMay Doan (Can) 1:14.75
2 MoniqueGarbrecht-Enfeldt (Ger) 1:14.94
3. Sabine Voelker (Ger) 1:15.19
4 Andrea Nuyt(Ned) 1:15.37
5 Anzhelika Kotyuga (Blr) 1:15.39
6 Tomomi Okazaki (Jpn)1:15.64
7 Svetlana Zhurova (Rus) 1:15.64
8 Marianne Timmer (Ned) 1:16.17
9 Yukari Watanabe (Jpn) 1:16.20
10 Svetlana Kaykan (Rus) 1:16.31
11 ErikoSanmiya (Jpn) 1:16.37
12 Sayuri Osuga (Jpn) 1:16.42
13 Wang Manli (Chn)1:16.62
14 Chris Witty (USA) 1:16.73
15 Jenny Wolf (Ger) 1:16.73
16 ChiaraSimionato (Ita) 1:16.92
17 Marieke Wijsman (Ned) 1:17.10
18 Choi Seung-Yong(Kor) 1:17.14
19 Marion Wohlrab (Ger) 1:17.37
20 Becky Sundstrom (USA)1:17.60
21 Susan Auch (Can) 1:17.60
22 Elli Ochowicz (USA) 1:17.71
23 Jin Hua(Chn) 1:18.26
24 Yang Chunyuan (Chn) 1:18.63
25 Cho Seon-Yeon (Kor) 1:18.79
26 Emese Hunyady (Aut) 1:18.89
27 Krisztina Egyed (Hun) 1:19.28
28 SvetlanaRadkevich (Blr) 1:19.45
29 Lee Yong-Joo (Kor) 1:19.78
30 Xing Aihua (Chn)2:24.36
Dnf: Amy Sannes (USA)


Wednesday 13th February

Women's 500m

1 Catriona Lemay Doan (Can) 37.30
2 MoniqueGarbrecht Enfeldt (Ger) 37.34
3 Andrea Nuyt (Ned) 37.54
4 Svetlana Zhurova(Rus) 37.55
5 Sabine Voelker (Ger) 37.62
6 Anzhelika Kotyuga (Blr) 37.73
7 Tomomi Okazaki (Jpn) 37.77
8 Sayuri Osuga (Jpn) 37.82
9 Yukari Watanabe (Jpn)37.98
10 Svetlana Kaykan (Rus) 38.05
11 Manli Wang (Chn) 38.20
12 ErikoSanmiya (Jpn) 38.25
13 Marianne Timmer (Ned) 38.30
14 Marieke Wijsman (Ned)38.30
14 Seung-Yong Choi (Kor) 38.31
16 Jenny Wolf (Ger) 38.36
17 Chris Witty(USA) 38.37
18 Chiara Simionato (Ita) 38.45
19 Marion Wohlrab (Ger) 38.66
20 Susan Auch (Can) 38.84
21 Elli Ochowicz (USA) 38.85
22 Amy Sannes (USA) 38.86
23 Becky Sundstrom (USA) 38.89
24 Hua Jin (Chn) 39.06
25 Seon-Yeon Cho (Kor)39.31
26 Emese Hunyady (Aut) 39.38
27 Krisztina Egyed (Hun) 39.47
28 ChunyuanYang (Chn) 39.56
29 Yong-Joo Lee (Kor) 39.72
30 Svetlana Radkevich (Blr)39.84
31 Aihua Xing (Chn) 104.62


Tuesday 12th February

Men's 500m

1 Casey FitzRandolph (USA) 1:09.23(34.42+34.81)
2 Hiroyasu Shimizu (Jpn) 1:09.26 (34.61+34.65)
3 Kip Carpenter(USA) 1:09.47 (34.68+34.79)
4 Gerard van Velde (Ned) 1:09.49 (34.72+34.77)
5 Kyu-hyuk Lee (Kor) 1:09.59 (34.74+34.85)
6 Joey Cheek (USA) 1:09.60(34.78+34.82)
7 Mike Ireland (Can) 1:09.60 (34.77+34.83)
8 Toyoki Takeda (Jpn)1:09.81 (35.00+34.81)
9 Jan Bos (Ned) 1:09.86 (35.14+34.72)
10 Erben Wennemars(Ned) 1:09.89 (35.00+34.89)
11 Dmitry Lobkov (Rus) 1:10.10 (35.09+35.01)
12 Kuniomi Haneishi (Jpn) 1:10.11 (35.15+34.96)
13 Sergey Klevchenya (Rus) 1:10.28(35.10+35.18)
14 Manabu Horii (Jpn) 1:10.32 (35.30+35.02)
15 Janne Hanninen(Fin) 1:10.33 (35.18+35.15)
16 Pawel Abratkiewicz (Pol) 1:10.44 (35.40+35.04)
17 Jae-bong Choi (Kor) 1:10.57 (35.45+35.12)
18 Dmitry Dorofeyev (Rus) 1:10.75(35.48+35.27)
19 Michael Kuenzel (Ger) 1:10.84 (35.47+35.37)
20 PatrickBouchard (Can) 1:10.88 (35.54+35.34)
21 Yu Li (Chn) 1:10.97 (35.62+35.35)
22 Tomasz Swist (Pol) 1:11.27 (35.72+35.55)
23 Davide Carta (Ita) 1:11.39(35.70+35.69)
24 Eric Brisson (Can) 1:11.54 (35.86+35.68)
25 Jae-man Park(Kor) 1:11.96 (36.05+35.91)
26 Christian Breuer (Ger) 1:12.07 (36.50+35.57)
27 Ids Postma (Ned) 1:12.49 (36.41+36.08)
28 Marc Pelchat (USA) 1:12.58(37.59+34.99)
29 Andrey Fomin (Ukr) 1:12.64 (36.26+36.38)
30 Dino Gillarduzzi(Ita) 1:12.69 (36.42+36.27)
31 Zsolt Balo (Hun) 1:12.93 (36.24+36.69)
32 Aleksey Khatylev (Blr) 1:14.81 (37.40+37.41)
33 Chul-soo Kim (Kor) 1:48.46(1:13.11+35.35)
34 Fengtong Yu (Chn) 1:57.41 (1:22.11+35.30)
35 Grunde Njos(Nor) 2:13.57 (1:37.67+35.90)
No time: Jeremy Wotherspoon (Can) (dnf+34.63)
Ermanno Ioriatti (Ita) (36.30+dnf)
Jan Friesinger (Ger) (36.80+dnf)


Monday 11th February

Men's 500m

1st Run:
1 Casey Fitzrandolph (USA) 34.42secs
2 Hiroyasu Shimizu (Jpn) 34.61
3 Kip Carpenter (USA) 34.68
4 Gerard van Velde (Ned) 34.72
5 Kyu-Hyuk Lee(Kor) 34.74
6 Mike Ireland (Can) 34.77
7 Joey Cheek (USA) 34.78
8 ErbenWennemars (Ned) 35.00
8 Toyoki Takeda (Jpn) 35.00
10 Dmitry Lobkov (Rus)35.09
11 Sergey Klevchenya (Rus) 35.10
12 Jan Bos (Ned) 35.14
13 KuniomiHaneishi (Jpn) 35.15
14 Janne Hanninen (Fin) 35.18
15 Manabu Horii (Jpn)35.30
16 Pawel Abratkiewicz (Pol) 35.40
17 Jae-Bong Choi (Kor) 35.45
18 Michael Kuenzel (Ger) 35.47
19 Dmitry Dorofeyev (Rus) 35.48
20 PatrickBouchard (Can) 35.54
21 Yu Li (Chn) 35.62
22 Davide Carta (Ita) 35.70
23 Tomasz Swist (Pol) 35.72
24 Eric Brisson (Can) 35.86
25 Jae-Man Park (Kor)36.05
26 Zsolt Balo (Hun) 36.24
27 Andrey Fomin (Ukr) 36.26
28 ErmannoIoriatti (Ita) 36.30
29 Ids Postma (Ned) 36.41
30 Dino Gillarduzzi (Ita)36.42
31 Christian Breuer (Ger) 36.50
32 Jan Friesinger (Ger) 36.80
33 Aleksey Khatylyov (Blr) 37.40
34 Marc Pelchat (USA) 37.59
35 Chul-Soo Kim(Kor) 73.11
36 Fengtong Yu (Chn) 82.11
37 Grunde Njos (Nor) 97.67
Did not finish: Jeremy Wotherspoon (Can)


Sunday 10th February

Women's 3000m

1 Claudia Pechstein (Ger) 3:57.70
2 Renate Groenewold (Ned)3:58.94
3 Cindy Klassen (Can) 3:58.97
4 Anni Freisinger (Ger) 3:59.39
5 Tonnyde Jong (Ned) 4:00.49
6 Maki Tabata (Jpn) 4:03.63
7 Jennifer Rodriguez (USA)4:04.99
8 Kristina Groves (Can) 4:06.44
9 Emese Hunyady (Aut) 4:06.55
10 Clara Hughes (Can) 4:06.57
11 Gretha Smit (Ned) 4:07.41
12 Daniela Anschuetz(Ger) 4:07.55
13 Catherine Raney (USA) 4:07.59
14 Varvara Barysheva (Rus)4:08.02
15 Tatyana Trapeznikova (Rus) 4:08.49
16 Lyudmila Prokasheva (Kaz)4:09.74
17 Valentina Yakshina (Rus) 4:11.48
18 Nami Nemoto (Jpn) 4:11.92
19 Eriko Seo (Jpn) 4:12.33
20 Yang Gao (Chn) 4:12.39
21 Annie Driscoll (USA)4:15.61
22 Nicola Mayr (Ita) 4:15.79
23 Xiaolei Zhang (Chn) 4:16.53
24 AndreaJakab (Rom) 4:17.03
25 Eun-Bi Bak (Kor) 4:18.15
26 Katarzyna Wojcicka (Pol)4:19.10
27 Marina Pupina (Kaz) 4:20.04
28 Anzhelika Gavrilova (Kaz) 4:20.36
29 Daniela Oltean (Rom) 4:21.73
30 Ilonda Luse (Lat) 4:23.13
31 YelenaMyagkikh (Ukr) 4:24.64
32 Svetlana Chepelnikova (Blr) 4:24.96


Saturday 9th February

Men's 5000m

1 Jochem Uytdehaage (Ned) 6:14.66
2 Derek Parra (USA)6:17.98
3 Jens Boden (Ger) 6:21.73
4 Dmitry Shepel (Rus) 6:21.85
5 K CBoutiette (USA) 6:22.97
6 Carl Verheijen (Ned) 6:24.71
7 Roberto Sighel (Ita)6:25.11
8 Bart Veldkamp (Bel) 6:25.88
9 Frank Dittrich (Ger) 6:25.89
10 LasseSaetre (Nor) 6:25.92
11 Dustin Molicki (Can) 6:26.29
12 Toshihiko Itokawa(Jpn) 6:27.52
13 Keiji Shirahata (Jpn) 6:28.95
14 Pawel Zygmunt (Pol) 6:29.71
15 Jondon Trevena (USA) 6:30.15
16 Enrico Fabris (Ita) 6:30.19
17 HirokiHirako (Jpn) 6:30.46
18 Mark Knoll (Can) 6:30.63
19 Radik Bikchantayev (Kaz)6:31.47
20 Stefano Donagrandi (Ita) 6:32.37
21 Eskil Ervik (Nor) 6:32.80
22 Johan Rojler (Swe) 6:33.18
23 Steven Elm (Can) 6:34.76
24 Cedric Kuentz (Fra)6:35.05
25 Vadim Sayutin (Rus) 6:35.33
26 Stian Bjorge (Nor) 6:36.04
27 YuryKokhanets (Rus) 6:36.48
28 Seung-Hwan Lee (Kor) 6:37.67
29 Sergey Ilyushchenko(Kaz) 6:38.09
30 Bob de Jong (Ned) 6:43.97
31 Vladimir Kostin (Kaz) 6:44.10
32 Rene Taubenrauch (Ger) 7:19.76


© 2002 IOC. Official Results powered by SchlumbergerSema. Timing by SEIKO

© BBC ^ Back to top

Front Page | Statistics

Alpine Skiing | Other Skiing | Skating | Ice Hockey | Bobsleigh
Luge & Skeleton | Snowboarding | Curling | Paralympics

Features | BBC Coverage | Photo Galleries

Venue Guide | Event Guide | Team GB | Ones to Watch | Olympic Quiz