BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

Winter Olympics 2002
You are in: Statistics
Front Page 
Statistics 
Alpine Skiing 
Other Skiing 
Skating 
Ice Hockey 
Bobsleigh 
Luge & Skeleton 
Snowboarding 
Curling 
Paralympics 
Features 
BBC Coverage 
Photo Galleries 
Venue Guide 
Event Guide 
Team GB 
Ones to Watch 
Olympic Quiz 

Ace Powder's Mountain Mayhem

BBC Sport

BBC News

BBC Weather

SERVICES 
Statistics
Schedule Results Schedule navigation
Snowboarding
 Last updated February 21 2002
Friday 15th February

Men's Parallel Giant Slalom Eliminations

Heat 1:
Nicolas Huet (Fra) bt Gilles Jaquet (Swi)
Heat 2:
Siegfried Grabner (Aut) bt Stefan Kaltschuetz (Aut)
Heat 3:
Dejan Kosir (Slo) bt Stephen Copp (Swe)
Heat 4:
Richard Richardsson (Swe) bt Mathias Behounek (Ger)
Heat 5:
Walter Feichter (Ita) bt Daniel Biveson (Swe)
Heat 6:
Chris Klug (USA) bt Jerome Sylvestre (Can)
Heat 7:
Mathieu Bozzetto (Fra) bt Dieter Krassnig (Aut)
Heat 8:
Philipp Schoch (Swi) bt Alexander Maier (Aut)

Men's Parallel Giant Slalom Quarter Final

Heat 1:
Nicolas Huet (Fra) bt Siegfried Grabner (Aut)
Heat 2:
Richard Richardsson (Swe) bt Dejan Kosir (Slo)
Heat 3:
Chris Klug (USA) bt Walter Feichter (Ita)
Heat 4:
Philipp Schoch (Swi) bt Mathieu Bozzetto (Fra)

Men's Parallel Giant Slalom Semi Final

Heat 1:
Richard Richardsson (Swe) bt Nicolas Huet (Fra)
Heat 2:
Philipp Schoch (Swi) bt Chris Klug (USA)

Men's Parallel Giant Slalom Final

Gold medal race:
Philipp Schoch (Swi) bt Richard Richardsson (Swe)
Bronze medal race:
Chris Klug (USA) bt Nicolas Huet (Fra)

Women's Parallel Giant Slalom Eliminations

Heat 1:
Maria Kirchgasser (Aut) bt Ran Iida (Jpn)
Heat 2:
Jagna Marczulajtis (Pol) bt Dagmar Mair Unter Der Eggen (Ita)
Heat 3: Julie Pomagalski (Fra) bt Marion Posch (Ita)
Heat 4:
Isabelle Blanc (Fra) bt Steffi von Siebenthal (Swi)
Heat 5:
Lidia Trettel (Ita) bt Jana Sedova (Svk)
Heat 6:
Isabella Dal Balcon (Ita) bt Katharina Himmler(Ger)
Heat 7:
Lisa Kosglow (USA) bt Aasa Windahl (Swe)
Heat 8:
Karine Ruby (Fra) bt Maria Tikhvinskaya (Rus)

Women's Parallel Giant Slalom Quarter Final

Heat 1:
Jagna Marczulajtis (Pol) bt Maria Kirchgasser (Aut)
Heat 2:
Isabelle Blanc (Fra) bt Julie Pomagalski (Fra)
Heat 3:
Lidia Trettel (Italy) bt Isabella Dal Balcon (Ita)
Heat 4:
Karine Ruby (Fra) bt Lisa Kosglow (USA)

Women's Parallel Giant Slalom Semi Final

Heat 1:
Isabelle Blanc (Fra) bt Jagna Marczulajtis (Pol)
Heat 2:
Karine Ruby (Fra) bt Lidia Trettel (Ita)

Women's Parallel Giant Slalom Finals

Gold medal race:
Isabelle Blanc (Fra) bt Karine Ruby (Fra)
Bronze medal race:
Lidia Trettel (Ita) bt Jagna Marczulajtis (Pol)


Thursday 14th February

Men's Parallel Giant Slalom Quals

1 Gilles Jaquet (Swi) 35.69secs
2 Alexander Maier (Aut) 36.28
3 Daniel Biveson (Swe) 36.42
4 Richard Richardsson (Swe) 36.58
5 Dejan Kosir(Slo) 36.71
6 Jerome Sylvestre (Can) 36.86
7 Mathieu Bozzetto (Fra) 36.90
8 Siegfried Grabner (Aut) 36.94
9 Stefan Kaltschuetz (Aut) 36.97
10 DieterKrassnig (Aut) 37.02
11 Chris Klug (USA) 37.17
12 Stephen Copp (Swe) 37.22
13 Mathias Behounek (Ger) 37.31
14 Walter Feichter (Ita) 37.33
15 Philipp Schoch(Swi) 37.34
16 Nicolas Huet (Fra) 37.49
Failed to qualify:
17 Mark Fawcett (Can) 37.53
18 Markus Ebner (Ger) 37.64
19 Roland Fischnaller (Ita) 37.70
20 Jeff Greenwood (USA) 37.84
21 ChristopheSegura (Fra) 38.06
22 Kurt Niederstatter (Ita) 38.22
23 Charlie Cosnier (Fra)38.41
24 Ryan Wedding (Can) 38.61
25 Simon Schoch (Swi) 38.63
26 ZekeSteggall (Aus) 38.69
27 Peter Thorndike (USA) 38.85
28 Jonas Aspman (Swe)38.88
29 Jasey Jay Anderson (Can) 39.09
Did not finish:
Ueli Kestenholz (Swi)
Tomaz Knafelj (Slo)
Disqualified:
Simone Salvati (Ita)

Women's Parallel Giant Slalom Quals

1 Maria Kirchgasser (Aut) 41.44secs
2 Karine Ruby (Fra) 41.45
3 Lidia Trettel (Ita) 41.94
4 Isabelle Blanc (Fra) 42.20
5 Julie Pomagalski(Fra) 42.25
6 Isabella Dal Balcon (Ita) 42.26
7 Lisa Kosglow (USA) 42.30
8 Dagmar M Unter Der Eggen (Ita) 42.32
9 Jagna Marczulajtis (Pol) 42.39
10 AasaWindahl (Swe) 42.41
11 Katharina Himmler (Ger) 42.54
12 Marion Posch (Ita)42.59
13 Steffi von Siebenthal (Swi) 42.68
14 Jana Sedova (Svk) 42.92
15 Maria Tikhvinskaya (Rus) 42.97
16 Ran Iida (Jpn) 43.06
Failed to qualify:
17 Sondra Van Ert (USA) 43.15
18 Sara Fischer (Swe) 43.21
19 Nadia Livers (Swi) 43.27
20 Daniela Meuli (Swi) 43.46
21 Heidi Maria Renoth(Ger) 43.54
22 Tomoka Takeuchi (Jpn) 43.76
23 Manuela Riegler (Aut) 44.04
24 Nicolien Sauerbreij (Ned) 44.71
25 Florine Valdenaire (Fra) 44.96
26 RoseyFletcher (USA) 45.11
27 Lisa Odynski (USA) 45.47
28 Claudia Riegler (Aut)51.87
Did not finish:
Milena Meisser (Swi)
Doris Guenther (Aut)


Monday 11th February

Men's Halfpipe Qualification

1 Jarret Thomas (USA) 43.5pts
2 Danny Kass (USA) 42.7
3 Ross Powers (USA) 42.1
4 Markku Koski (Fin) 41.3
5 Trevor Andrew (Can) 39.4
6 Magnus Sterner (Swe) 39.1
7 Therry Brunner (Swi) 37.7
8 Kim Christiansen (Nor) 37.0
9 Marcel Hitz (Swi) 35.9
10 Risto Mattila (Fin) 34.3
11 Marek Sasiadek (Pol) 34.0
12 Gian Simmen (Swi) 33.5
13 Daisuke Murakami (Jpn) 32.7
14 Xavir Hoffmann (Ger) 32.6
15 Sebastien Vassoney (Fra) 32.1
16 Brett Carpentier (Can) 31.6
17 Iker Fernandez (Spa) 31.1
18 Stefan Karlsson (Swe) 30.4
19 Tomas Johansson (Swe) 30.1
20 Daniel Migneault (Can) 28.7
21 Mike Michalchuk (Can) 28.6
22 Jonathan Collomb-Patton (Fra) 28.5
23 Kentaro Miyawaki (Jpn) 27.0
24 Tuomo Ojala (Fin) 23.3
25 Halvor Skramstad Lunn (Nor) 21.7
26 Daniel Tyrkas (Ger) 21.4
27 Mathieu Justafre (Fra) 12.2

Men's Halfpipe Final

1 Ross Powers (USA) 46.1pts
2 Danny Kass (USA) 42.5
3 Jarret Thomas(USA) 42.1
4 Giacomo Kratter (Ita) 42.0
5 Takaharu Nakai (Jpn) 40.7
6 TommyCzeschin (USA) 40.6
7 Heikki Sorsa (Fin) 40.4
8 Markku Koski (Fin) 39.0
9 Trevor Andrew (Can) 38.6
10 Daniel Franck (Nor) 37.4
11 Magnus Sterner (Swe)36.6
12 Jan Michaelis (Ger) 0.2


Sunday 10th February

Women's Halfpipe Qualification

1 Kelly Clark (USA) 42.1
2 Kjersti Buaas Oe (Nor) 38.7
3 Dorianne Vidal (Fra) 38.3
4 Nicola Thost (Ger) 34.3
5 Nici Pederzolli (Aut) 34.1
6 Lisa Therese Wiik (Nor) 33.1
7 Fabienne Reuteler (Swi) 40.4
8 Shannon Dunn-Downing (USA) 39.0
9 Michiyo Hashimoto (Jpn) 38.0
10 Tricia Byrnes (USA) 35.7
11 Yoko Miyake (Jpn) 35.4
12 Minna Hesso (Fin) 32.1
13 Stine Brun Kjeldaas (Nor) 30.9
14 Sabine Wehr-Hasler (Ger) 29.7
15 Natasza Zurek (Can) 28.6
16 Alessandra Pescosta (Ita) 27.4
17 Lesley McKenna (Gbr) 25.3
18 Kirsi Rautava (Fin) 24.7
19 Sari Gronholm (Fin) 22.4
20 Yuri Yoshikawa (Jpn) 21.8
21 Janet Jonsson (Swe) 16.1
22 Nagako Mori (Jpn) 13.0

Women's Halfpipe Final

1 Kelly Clark (USA) 47.9pts
2 Doriane Vidal (Fra) 43.0
3 Fabienne Reuteler (Swi) 39.7
4 Kjersti Buaas Oe(Nor) 37.3
5 Shannon Dunn-Downing (USA) 37.2
6 Tricia Byrnes (USA) 36.4
7 Nici Pederzolli (Aut) 35.7
8 Yoko Miyake (Jpn) 33.7
9 Minna Hesso (Fin) 31.9
10 Lisa Therese Wiik (Nor) 28.9
11 Nicola Thost (Ger) 27.7
12 MichiyoHashimoto (Jpn) 26.6


© 2002 IOC. Official Results powered by SchlumbergerSema. Timing by SEIKO

© BBC ^ Back to top

Front Page | Statistics

Alpine Skiing | Other Skiing | Skating | Ice Hockey | Bobsleigh
Luge & Skeleton | Snowboarding | Curling | Paralympics

Features | BBC Coverage | Photo Galleries

Venue Guide | Event Guide | Team GB | Ones to Watch | Olympic Quiz