BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

Winter Olympics 2002
You are in: Statistics
Front Page 
Statistics 
Alpine Skiing 
Other Skiing 
Skating 
Ice Hockey 
Bobsleigh 
Luge & Skeleton 
Snowboarding 
Curling 
Paralympics 
Features 
BBC Coverage 
Photo Galleries 
Venue Guide 
Event Guide 
Team GB 
Ones to Watch 
Olympic Quiz 

Ace Powder's Mountain Mayhem

BBC Sport

BBC News

BBC Weather

SERVICES 
Statistics
Schedule Results Schedule navigation
Figure Skating
 Last updated February 22 2002
Thursday 21st February

Women's Final Standings

1 Sarah Hughes (USA) 3.0 points
(short programme 2.0, Free programme 1.0)
2 Irina Slutskaya (Rus) 3.0 (1.0,2.0)
3 Michelle Kwan (USA) 3.5 (0.5, 3.0)
4 Sasha Cohen (USA) 5.5 (1.5, 4.0)
5 Fumie Suguri (Jpn) 8.5 (3.5, 5.0)
6 Maria Butyrskaya (Rus) 8.5 (2.5, 6.0)
7 Jennifer Robinson (Can) 11.0 (4.0, 7.0)
8 Julia Sebestyen (Hun) 11.0 (3.0,8.0)
9 Viktoria Volchkova (Rus) 16.0 (6.0, 10.0)
10 Silvia Fontana (Ita) 17.5 (5.5, 12.0)
11 Elina Kettunen (Fin) 18.0 (9.0, 9.0)
12 Galina Maniachenko(Ukr) 18.5 (7.5, 11.0)
13 Sarah Meier (Swi) 20.5 (4.5, 16.0)
14 ElenaLiashenko (Ukr) 21.0 (8.0, 13.0)
15 Laetitia Hubert (Fra) 22.0 (7.0, 15.0)
16 Vanessa Gusmeroli (Fra) 22.0 (5.0, 17.0)
17 Yoshie Onda (Jpn) 22.5 (8.5,14.0)
18 Julia Soldatova (Blr) 29.0 (11.0, 18.0)
19 Idora Hegel (Cro) 30.5(11.5, 19.0)
20 Vanessa Giunchi (Ita) 30.5 (10.5, 20.0)
21 Zuzana Babiakova(Svk) 31.0 (10.0, 21.0)
22 Mojca Kopac (Slo) 31.5 (9.5, 22.0)
23 Roxana Luca(Rom) 35.0 (12.0, 23.0)
24 Tatiana Malinina (Uzb) 6.5 (6.5, 0.0)
25 StephanieZhang (Aus) 12.5 (12.5, 0.0)
26 Bit-Na Park (Kor) 13.0 (13.0, 0.0)
27 JuliaLebedeva (Arm) 13.5 (13.5, 0.0)


Tuesday 19th February

Women's Short Program

1 Michelle Kwan (USA) 0.5
2 Irina Slutskaya (Rus) 1.0
3 Sasha Cohen (USA) 1.5
4 Sarah Hughes (USA) 2.0
5 Maria Butyrskaya (Rus) 2.5
6 Julia Sebestyen (Hun) 3.0
7 Fumie Suguri (Jpn) 3.5
8 Jennifer Robinson (Can) 4.0
9 Sarah Meier (Swi) 4.5
10 Vanessa Gusmeroli (Fra) 5.0
11 Silvia Fontana (Ita) 5.5
12 Viktoria Volchkova (Rus) 6.0
13 Tatiana Malinina (Uzb) 6.5
14 Laetitia Hubert (Fra) 7.0
15 Galina Maniachenko (Ukr) 7.5
16 Elena Liashenko (Ukr) 8.0
17 Yoshie Onda (Jpn) 8.5
18 Elina Kettunen (Fin) 9.0
19 Mojca Kopac (Slo) 9.5
20 Zuzana Babiakova (Svk) 10.0
21 Vanessa Giunchi (Ita) 10.5
22 Julia Soldatova (Blr) 11.0
23 Idora Hegel (Cro) 11.5
24 Roxana Luca (Rom) 12.0
25 Stephanie Zhang (Aus) 12.5
26 Park Bit-Na (Kor) 13.0
27 Julia Lebedeva (Arm) 13.5.


Monday 18th February

Dance Final Standings

1 Marina Anissina and GwendalPeizerat (Fra) (1st Compulsory Dance 0.2 factored points + 2nd Compulsory Dance0.2 + Original Dance 0.6 + Free Dance 1.0) 2.0 total factored points
2 IrinaLobacheva and Ilia Averbukh (Rus) (0.4+0.4+1.2+2.0) 4.0
3 Barbara Fusar Poli andMaurizio Margaglio (Ita) (0.6+0.6+1.8+3.0) 6.0
4 Shae-Lynn Bourne and VictorKraatz (Can) (0.8+0.8+2.4+4.0) 8.0
5 Margarita Drobiazko and Povilas Vanagas(Ltu) (1.0+1.0+3.0+5.0) 10.0
6 Galit Chait and Sergei Sakhnovski (Isr)(1.2+1.2+3.6+6.0) 12.0
7 Albena Denkova and Maxim Staviyski (Bul)(1.4+1.4+4.2+7.0) 14.0
8 Kati Winkler and Rene Lohse (Ger) (1.6+1.6+4.8+8.0)16.0
9 Elena Grushina and Ruslan Goncharov (Ukr) (2.0+2.0+6.0+9.0) 19.0
10 Tatiana Navka and Roman Kostomarov (Rus) (1.8+1.8+5.4+10.0) 19.0
11 Naomi Lang andPeter Tchernyshev (USA) (2.4+2.2+6.6+11.0) 22.2
12 Marie-France Dubreuil andPatrice Lauzon (Can) (2.2+2.4+7.2+12.0) 23.8
13 Sylwia Nowak and SebastianKolasinski (Pol) (2.6+2.6+7.8+13.0) 26.0
14 Eliane Hugentobler and DanielHugentobler (Swi) (3.0+3.0+8.4+14.0) 28.4
15 Marika Humphreys and Vitali Baranov (Gbr) (3.2+3.2+9.0+15.0) 30.4
16 Isabelle Delobel and Olivier Schoenfelder (Fra)(2.8+2.8+9.6+16.0) 31.2
17 Kristin Fraser and Igor Lukanin (Azb)(3.4+3.4+10.8+17.0) 34.6
18 Federica Faiella and Massimo Scali (Ita)(3.6+3.6+10.2+18.0) 35.4
19 Natalia Gudina and Alexei Beletsky (Isr)(3.8+3.8+11.4+19.0) 38.0
20 Katarina Kovalova and David Szurman (Cze) (4.2+4.2+12.0+20.0) 40.4
21 Julia Golovina and Oleg Voiko (Ukr) (4.4+4.4+12.6+22.0)43.4
22 Weina Zhang and Xianming Cao (Chn) (4.6+4.6+13.8+21.0) 44.0
23 BeataHandra and Charles Sinek (USA) (4.0+4.0+13.2+23.0) 44.2
24 Tae-Hwa Yang and Chuen-Gun Lee (Kor) (4.8+4.8+14.4+24.0) 48.0


Sunday 17th February

Dance Original Standings

1 Marina Anissina and Gwendal Peizerat(Fra) (1st compulsory dance 0.2 + 2nd compulsory dance 0.2 + original dance 0.6) 1.0
2 Irina Lobacheva and Ilia Averbukh (Rus) (0.4+0.4+1.2) 2.0
3 Barbara FusarPoli and Maurizio Margaglio (Ita) (0.6+0.6+1.8) 3.0
4 Shae-Lynn Bourne and VictorKraatz (Can) (0.8+0.8+2.4) 4.0
5 Margarita Drobiazko and Povilas Vanagas (Ltu) (1.0+1.0+3.0) 5.0
6 Galit Chait and Sergei Sakhnovski (Isr) (1.2+1.2+3.6) 6.0
7 Albena Denkova and Maxim Staviyski (Bul) (1.4+1.4+4.2) 7.0
8 Kati Winkler and ReneLohse (Ger) (1.6+1.6+4.8) 8.0
9 Tatiana Navka and Roman Kostomarov (Rus)(1.8+1.8+5.4) 9.0
10 Elena Grushina and Ruslan Goncharov (Ukr) (2.0+2.0+6.0) 10.0
11 Naomi Lang and Peter Tchernyshev (USA) (2.4+2.2+6.6) 11.2
12 Marie-France Dubreuil and Patrice Lauzon (Can) (2.2+2.4+7.2) 11.8
13 Sylwia Nowakand Sebastian Kolasinski (Pol) (2.6+2.6+7.8) 13.0
14 Eliane Hugentobler and Daniel Hugentobler (Swi) (3.0+3.0+8.4) 14.4
15 Isabelle Delobel and Olivier Schoenfelder (Fra) (2.8+2.8+9.6) 15.2
16 Marika Humphreys and Vitali Baranov (Gbr)(3.2+3.2+9.0) 15.4
17 Federica Faiella and Massimo Scali (Ita) (3.6+3.6+10.2)17.4
18 Kristin Fraser and Igor Lukanin (Azb) (3.4+3.4+10.8) 17.6
19 Natalia Gudina and Alexei Beletsky (Isr) (3.8+3.8+11.4) 19.0
20 Katarina Kovalova and David Szurman (Cze) (4.2+4.2+12.0) 20.4
21 Beata Handra and Charles Sinek (USA)(4.0+4.0+13.2) 21.2
22 Julia Golovina and Oleg Voiko (Ukr) (4.4+4.4+12.6) 21.4
23 Weina Zhang and Xianming Cao (Chn) (4.6+4.6+13.8) 23.0
24 Tae-Hwa Yang and Chuen-Gun Lee (Kor) (4.8+4.8+14.4) 24.0


Friday 15th February

Dance Compulsory Standings

1 Marina Anissina and Gwendal Peizerat (Fra)(1st dance 0.2 + 2nd dance 0.2) 0.4
2 Irina Lobacheva and Ilia Averbukh (Rus)(0.4 + 0.4) 0.8
3 Barbara Fusar Poli and Maurizio Margaglio (Ita) (0.6 + 0.6)1.2
4 Shae-Lynn Bourne and Victor Kraatz (Can) (0.8 + 0.8) 1.6
5 MargaritaDrobiazko and Povilas Vanagas (Lit) (1.0 + 1.0) 2.0
6 Galit Chait and SergeiSakhnovski (Isr) (1.2 + 1.2) 2.4
7 Albena Denkova and Maxim Staviyski (Bul) (1.4+ 1.4) 2.8
8 Kati Winkler and Rene Lohse (Ger) (1.6 + 1.6) 3.2
9 Tatiana Navka andRoman Kostomarov (Rus) (1.8 + 1.8) 3.6
10 Elena Grushina and Ruslan Goncharov(Ukr) (2.0 + 2.0) 4.0
11 Marie-France Dubreuil and Patrice Lauzon (Can) (2.2 +2.4) 4.6
11 Naomi Lang and Peter Tchernyshev (USA) (2.4 + 2.2) 4.6
13 SylwiaNowak and Sebastian Kolasinski (Pol) (2.6 + 2.6) 5.2
14 Isabelle Delobel andOlivier Schoenfelder (Fra) (2.8 + 2.8) 5.6
15 Eliane Hugentobler and DanielHugentobler (Swi) (3.0 + 3.0) 6.0
16 Marika Humphreys and Vitali Baranov (Gbr)(3.2 + 3.2) 6.4
17 Kristin Fraser and Igor Lukanin (Aze) (3.4 + 3.4) 6.8
18 Federica Faiella and Massimo Scali (Ita) (3.6 + 3.6) 7.2
19 Natalia Gudina andAlexei Beletsky (Isr) (3.8 + 3.8) 7.6
20 Beata Handra and Charles Sinek (USA)(4.0 + 4.0) 8.0
21 Katarina Kovalova and David Szurman (Cze) (4.2 + 4.2) 8.4
22 Julia Golovina and Oleg Voiko (Ukr) (4.4 + 4.4) 8.8
23 Weina Zhang and Xianming Cao (Chn) (4.6 + 4.6) 9.2
24 Tae-Hwa Yang and Chuen-Gun Lee (Kor) (4.8 + 4.8) 9.6


Thursday 14th February

Men's Final Standings

1 Alexei Yagudin (Rus) 1.5 (short programme 0.5 + free programme1.0)
2 Evgeni Plushenko (Rus) 4.0 (2.0 + 2.0)
3 Timothy Goebel (USA) 4.5 (1.5+ 3.0)
4 Takeshi Honda (Jpn) 5.0 (1.0 + 4.0)
5 Alexander Abt (Rus) 7.5 (2.5 +5.0)
6 Todd Eldredge (USA) 10.5 (4.5 + 6.0)
7 Michael Weiss (USA) 11.0 (4.0 +7.0)
8 Elvis Stojko (Can) 11.5 (3.5 + 8.0)
9 Chengjiang Li (Chn) 12.0 (3.0 +9.0)
10 Anthony Liu (Aus) 15.0 (5.0 + 10.0)
11 Frederic Dambier (Fra) 16.5(5.5 + 11.0)
12 Kevin van der Perren (Bel) 19.5 (6.5 + 13.0)
13 Ivan Dinev(Bul) 20.0 (6.0 + 14.0)
14 Brian Joubert (Fra) 20.5 (8.5 + 12.0)
15 StephaneLambiel (Swi) 24.0 (8.0 + 16.0)
16 Min Zhang (Chn) 24.5 (9.5 + 15.0)
17 Vakhtang Murvanidze (Geo) 26.0 (9.0 + 17.0)
18 Dmitri Dmitrenko (Ukr) 28.5(10.5 + 18.0)
19 Roman Skorniakov (Uzb) 29.0 (10.0 + 19.0)
20 Yunfei Li (Chn)30.0 (7.0 + 23.0)
21 Sergei Davydov (Blr) 31.5 (7.5 + 24.0)
22 Yosuke Takeuchi(Jpn) 32.0 (12.0 + 20.0)
23 Gheorghe Chiper (Rom) 32.5 (11.5 + 21.0)
24 SergeiRylov (Aze) 33.0 (11.0 + 22.0)


Tuesday 12th February

Men's Short Program

1 Alexei Yagudin (Rus) 0.5 factored placings
2 TakeshiHonda (Jpn) 1.0
3 Timothy Goebel (USA) 1.5
4 Evgeni Plushenko (Rus) 2.0
5 Alexander Abt (Rus) 2.5
6 Chengjiang Li (Chn) 3.0
7 Elvis Stojko (Can) 3.5
8 Michael Weiss (USA) 4.0
9 Todd Eldredge (USA) 4.5
10 Anthony Liu (Aus) 5.0
11 Frederic Dambier (Fra) 5.5
12 Ivan Dinev (Bul) 6.0
13 Kevin van der Perren(Bel) 6.5
14 Yunfei Li (Chn) 7.0
15 Sergei Davydov (Blr) 7.5
16 StephaneLambiel (Swi) 8.0
17 Brian Joubert (Fra) 8.5
18 Vakhtang Murvanidze (Geo) 9.0
19 Min Zhang (Chn) 9.5
20 Roman Skorniakov (Uzb) 10.0
21 Dmitri Dmitrenko(Ukr) 10.5
22 Sergei Rylov (Aze) 11.0
23 Gheorghe Chiper (Rom) 11.5
24 YosukeTakeuchi (Jpn) 12.0
25 Zoltan Toth (Hun) 12.5
26 Angelo Dolfini (Ita) 13.0
27 Margus Hernits (Est) 13.5
28 Kyu-Hyun Lee (Kor) 14.0


Monday 11th February

Pairs Final Standings

1 Elena Berezhnaya and AntonSikharulidze (Rus) 1.5 factored placings
2 Jamie Sale and David Pelletier (Can)3.0
3 Xue Shen and Hongbo Zhao (Chn) 4.5
4 Tatiana Totmianina and Maxim Marinin(Rus) 6.0
5 Kyoko Ina and John Zimmerman (USA) 7.5
6 Maria Petrova and AlexeiTikhonov (Rus) 9.0
7 Dorota Zagorska and Mariusz Siudek (Pol) 11.0
8 KaterinaBerankova and Otto Dlabola (Cze) 11.5
9 Qing Pang and Jian Tong (Chn) 14.0
10 Jacinthe Lariviere and Lenny Faustino (Can) 16.5
11 Dan Zhang and Hao Zhang (Chn)16.5
12 Anabelle Langlois and Patrice Archetto (Can) 18.0
13 Tiffany Scott andPhilip Dulebohn (USA) 18.5
14 Mariana Kautz and Norman Jeschke (Ger) 21.0
15 Aliona Savchenko and Stanislav Morozov (Ukr) 22.0
16 Tatiana Chuvaeva and DmitriPalamarchuk (Ukr) 23.5
17 Olga Bestandigova and Jozef Bestandig (Svk) 25.5
18 Natalia Ponomareva and Evgeni Sviridov (Uzb) 27.0
19 Michela Cobisi and Ruben DePra (Ita) 28.5
20 Maria Krasiltseva and Artem Znachkov (Arm) 30.0


Saturday 9th February

Pairs Short Program

1 Elena Berezhnaya and Anton Sikharulidze (Rus) 0.5 factored placings
2 Jamie Sale and David Pelletier (Can) 1.0
3 Xue Shen and HongboZhao (Chn) 1.5
4 Tatiana Totmianina and Maxim Marinin (Rus) 2.0
5 Kyoko Ina andJohn Zimmerman (USA) 2.5
6 Maria Petrova and Alexei Tikhonov (Rus) 3.0
7 Katerina Berankova and Otto Dlabola (Cze) 3.5
8 Dorota Zagorska and Mariusz Siudek(Pol) 4.0
9 Dan Zhang and Hao Zhang (Chn) 4.5
10 Qing Pang and Jian Tong (Chn) 5.0
11 Tiffany Scott and Philip Dulebohn (USA) 5.5
12 Mariana Kautz and NormanJeschke (Ger) 6.0
13 Jacinthe Lariviere and Lenny Faustino (Can) 6.5
14 AnabelleLanglois and Patrice Archetto (Can) 7.0
15 Tatiana Chuvaeva and Dmitri Palamarchuk (Ukr) 7.5
16 Aliona Savchenko and Stanislav Morozov (Ukr) 8.0
17 OlgaBestandigova and Jozef Bestandig (Svk) 8.5
18 Natalia Ponomareva and Evgeni Sviridov (Uzb) 9.0
19 Michela Cobisi and Ruben De Pra (Ita) 9.5
20 MariaKrasiltseva and Artem Znachkov (Arm) 10.0


© 2002 IOC. Official Results powered by SchlumbergerSema. Timing by SEIKO

© BBC ^ Back to top

Front Page | Statistics

Alpine Skiing | Other Skiing | Skating | Ice Hockey | Bobsleigh
Luge & Skeleton | Snowboarding | Curling | Paralympics

Features | BBC Coverage | Photo Galleries

Venue Guide | Event Guide | Team GB | Ones to Watch | Olympic Quiz