BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

Winter Olympics 2002
You are in: Statistics
Front Page 
Statistics 
Alpine Skiing 
Other Skiing 
Skating 
Ice Hockey 
Bobsleigh 
Luge & Skeleton 
Snowboarding 
Curling 
Paralympics 
Features 
BBC Coverage 
Photo Galleries 
Venue Guide 
Event Guide 
Team GB 
Ones to Watch 
Olympic Quiz 

Ace Powder's Mountain Mayhem

BBC Sport

BBC News

BBC Weather

SERVICES 
Statistics
Schedule Results Schedule navigation
Cross-Country Skiing
 Last updated February 25 2002
Sunday 24th February

Women's 30km Classical

1 Gabriella Paruzzi (Ita) 1:30:57.1
2 Stefania Belmondo (Ita) 1:31:01.6
3 Bente Skari (Nor) 1:31:36.3
4 Anita Moen (Nor) 1:31:37.3
5 Valentina Shevchenko (Ukr) 1:33:03.1
6 Viola Bauer (Ger) 1:33:25.1
7 Kristina Smigun (Est) 1:33:52.7
8 Vibeke Skofterud (Nor) 1:35:02.3
9 Julija Tchepalova (Rus) 1:35:37.4
10 Natascia Leonardi Cortesi (Swi) 1:35:46.8
11 Swetlana Nagejkina (Blr) 1:35:51.6
12 Petra Majdic (Slo) 1:35:51.8
13 Katrin Smigun (Est) 1:36:04.0
14 Marit Bjoergen (Nor) 1:37:02.6
15 Nina Kemppel (USA) 1:37.08.7
16 Svetlana Shishkina (Kaz) 1:37:14.5
17 Oxana Jatskaja (Kaz) 1:37:25.3
18 Irina Terelia (Ukr) 1:37:32.9
19 Antonella Confortola (Ita) 1:37:47.4
20 Olga Savialova (Rus) 1:37:47.4
21 Laurence Rochat (Swi) 1:38:24.2
22 Sumiko Yokoyama (Jpn) 1:39:48.8
23 Wendy Wagner (USA) 1:39:54.8
24 Annmari Viljanmaa (Fin) 1:40:47.9
25 Elin Ek (Swe) 1:40:48.2
26 Madoka Natumi (Jpn) 1:41:06.0
27 Kamila Rajdlova (Cze) 1:41:57.7
28 Amanda Fortier (Can) 1:42:08.1
29 Natalja Zjatikova (Blr) 1:42:18.0
30 Irina Skripnik (Blr) 1:42:49.1
31 Milaine Theriault (Can) 1:42:56.9
32 Elena Antonova (Kaz) 1:43:37.6
33 Marianna Longa (Ita) 1:44:02.5
34 Jaime Fortier (Can) 1:44:26.2
35 Barbara Jones (USA) 1:45:18.7
36 Midori Furusawa (Jpn) 1:45:50.0
37 Svetlana Deshevykh (Kaz) 1:46:18.1
38 Elena Rodina (Ukr) 1:46:51.2
39 Anna Dahlberg (Swe) 1:46:51.3
40 Katerina Hanusova (Cze) 1:48:52.6
41 Zhengrong Luan (Chn) 1:49:37.7
42 Yuxia Hou (Chn) 1:49:45.8
43 Tomomi Otaka (Jpn) 1:50:00.3 Dnf: Satu Salonen (Fin)
Manuela Henkel (Ger) Anna-Carin Olofsson (Swe)
Ulrika Persson (Swe)
Marina Pestrekova (Ukr)
Dns: Aelin Peterson (USA)
Vera Zjatikova (Blr)
Sara Renner (Can)
Disq: Larissa Lazutina (Rus)
Olga Danilova (Rus)


Saturday 23rd February

Men's 50km Classical

1 Mikhail Ivanov (Rus) 2:06:20.8
2 Andrus Veerpalu (Est) 2:06:44.5
3 Odd-Bjoern Hjelmeset (Nor) 2:08:41.5
4 Andreas Schluetter (Ger) 2:08:54.8
5 Mikhail Botvinov (Aut) 2:09:21.7
6 Hiroyuki Imai (Jpn) 2:09:41.3
7 Anders Aukland (Nor) 2:10:05.7
8 Lukas Bauer (Cze) 2:10:41.9
9 Frode Estil (Nor) 2:10:44.8
10 Erling Jevne (Nor) 2:12:06.6
11 Giorgio di Centa (Ita) 2:12:59.6
12 Martin Bajcicak (Svk) 2:13:07.9
13 Andrej Nevzorov (Kaz) 2:13:53.1
14 Fabio Maj (Ita) 2:14:32.4
15 Vladimir Vilissov (Rus) 2:14:37.5
16 Magnus Ingesson (Swe) 2:14:48.6
17 Per Elofsson (Swe 2:14:50.6, 18 Raul Olle (Est) 2:15:00.0
19 Jiri Magal (Cze) 2:15:06.8
20 Juan Gutierrez (Spa) 2:15:14.4
21 Jens Filbrich (Ger) 2:15:44.8
22 Roman Leybyuk (Ukr) 2:15:50.9
23 Andrei Golovko (Kaz) 2:16:42.2
24 Marc Mayer (Aut) 2:16:51.1
25 Serguei Krianine (Rus) 2:16:59.8
26 Ivan Batory (Svk) 2:17:25.2
27 Fabio Santus (Ita) 2:17:41.4
28 Masaaki Kozu (Jpn) 2:17:51.9
29 Alexei Prokourorov (Rus) 2:18:30.4
30 Mathias Fredriksson (Swe) 2:18:42.1
31 Sami Pietila (Fin) 2:19:10.7
32 Karri Hietamaeki (Fin) 2:19:32.0
33 Wilhelm Aschwanden (Swi) 2:19:33.9
34 John Bauer (USA) 2:19:35.7
35 Maxim Odnodvortsev (Kaz) 2:19:50.3
36 Igor Zubrilin (Kaz) 2:20:25.7
37 Markus Hasler (Lie) 2:20:31.8
38 Reto Burgermeister (Swi) 2:20:43.3
39 Katsuhito Ebisawa (Jpn) 2:21:05.3
40 Donald Farley (Can) 2:21:26.5
41 Alexij Tregobov (Blr) 2:22:29.3
42 Hiroshi Kudo (Jpn) 2:23:02.3
43 Petr Michl (Cze) 2:23:43.3
44 Ricardas Panavas (Lit) 2:23:56.4
45 Alexander Sannikov (Blr) 2:24:14.2
46 Patrick Roelli (Swi) 2:24:34.4
47 Aleksandr Schalak (Blr) 2:24:37.2
48 Kuisma Taipale (Fin) 2:24:40.5
49 Meelis Aasmae (Est) 2:27:18.8
50 Milan Sperl (Cze) 2:28:28.8
51 Vladislavas Zybailo (Lit) 2:29:27.4
52 Andrew Johnson (USA) 2:32:44.3
53 Damir Jurcevic (Cro) 2:35:54.9
54 Denis Klobucar (Cro) 2:35:58.8
55 Dawei Han (Chn) 2:44:50.0
56 Vadim Gusev (Lit) 2:45:23.0
57 Aram Hajiyan (Arm) 2:48:48.1 Did not start: Patrick Weaver (USA)
Niklas Jonsson (Swe)
Nikolai Semeniako (Blr)
Did not finish: Haritz Zunzunegui (Spa)
Justin Wadsworth (USA)
Alexander Penna (Bra)
Disqualified: Johann Muehlegg (Spa)


Thursday 21st February

Women's 4x5km Relay

1 Germany (Manuela Henkel, Viola Bauer, Claudia Kuenzel,Evi Sachenbacher) 49:30.6
2 Norway (Marit Bjoergen, Bente Skari, Hilde GPedersen, Anita Moen) 49:31.9
3 Switzerland (Andrea Huber, Laurence Rochat,Brigitte Albrecht Loretan, Natascia Leonardi Cortesi) 50:03.6
4 Czech Republic(Helena Balatkova, Kamila Rajdlova, Katerina Neumannova, Katerina Hanusova)50:35.2
5 Belarus (Elena Kalugina, Swetlana Nagejkina, Vera Zjatikova, NataljaZjatikova) 50:37.9
6 Italy (Marianna Longa, Gabriella Paruzzi, Sabina Valbusa,Stefania Belmondo) 50:38.6
7 Finland (Kati Sundqvist, Satu Salonen, RiittaLiisa Lassila, Kaisa Varis) 50:45.5
8 Canada (Sara Renner, Milaine Theriault,Amanda Fortier, Beckie Scott) 50:49.6
9 Slovenia (Petra Majdic, Teja Gregorin,Andreja Mali, Natasa Lacen) 51:19.6
10 Japan (Kanoko Goto, Madoka Natumi,Nobuko Fukuda, Sumiko Yokoyama) 51:35.7
11 Kazakhstan (Svetlana Deshevykh,Elena Antonova, Oxana Jatskaja, Svetlana Shishkina) 51:52.2
12 Sweden (LinaAndersson, Elin Ek, Jenny Olsson, Anna Dahlberg) 52:40.4
13 United States(Wendy Wagner, Nina Kemppel, Barbara Jones, Aelin Peterson) 53:23.4
Dns: Russia(Olga Danilova, Larissa Lazutina, Nina Gavriljuk, Julija Tchepalova)
Ukraine(Elena Rodina, Valentina Shevchenko, Olena Zubrilova, Irina Terelia)


Tuesday 19th February

Men's 1.5km Sprint Qualifiers

1 Haavard Bjerkeli (Nor) 2:50.07
2 Cristian Zorzi (Ita)2:50.34
3 Janusz Krezelok (Pol) 2:50.67
4 Trond Iversen (Nor) 2:51.09
5 PeterSchlickenrieder (Ger) 2:51.12
6 Tor Arne Hetland (Nor) 2:51.19
7 Silvio Fauner(Ita) 2:51.51
8 Martin Koukal (Cze) 2:52.09
9 Bjoern Lind (Swe) 2:52.17
10 Tobias Angerer (Ger) 2:52.31
11 Freddy Schwienbacher (Ita) 2:53.03
12 TrondEinar Elden (Nor) 2:53.31
13 Matej Soklic (Slo) 2:53.42
14 Peter Larsson (Swe)2:53.55
15 Markus Hasler (Lie) 2:53.74
16 Hannu Manninen (Fin) 2:53.87
17 Serguei Novikov (Rus) 2:54.35
18 Thobias Fredriksson (Swe) 2:54.45
19 Christoph Eigenmann (Swi) 2:54.76
20 Rene Sommerfeldt (Ger) 2:54.87
21 MarcMayer (Aut) 2:54.96
22 Ari Palolahti (Fin) 2:55.28
23 Sami Repo (Fin) 2:55.47
24 Stephan Kunz (Lie) 2:55.91
25 Reinhard Neuner (Aut) 2:56.20
26 JoergenBrink (Swe) 2:56.84
27 Keijo Kurttila (Fin) 2:56.91
28 Roman Virolainen (Blr)2:57.48
29 Fulvio Valbusa (Ita) 2:57.60
30 Vasily Rotchev (Rus) 2:57.76
31 Carl Swenson (USA) 2:58.56
32 Vitaly Denisov (Rus) 2:59.21
33 Dmitri Tichkine(Rus) 2:59.40
34 Indrek Tobreluts (Est) 3:00.02
35 Nikolay Chebotko (Kaz)3:00.31
36 Pavo Raudsepp (Est) 3:01.04
37 Torin Koos (USA) 3:01.32
38 LarsFlora (USA) 3:01.41
39 Daichi Azegami (Jpn) 3:01.47
40 Priit Narusk (Est)3:01.75
41 Zoltan Tagscherer (Hun) 3:01.90
42 Lefteris Fafalis (Gre) 3:01.98
43 Kris Freeman (USA) 3:02.68
44 Denis Krivushkin (Kaz) 3:02.73
45 DonaldFarley (Can) 3:03.02
46 Roman Leybyuk (Ukr) 3:03.21
47 Zsolt Antal (Rom)3:05.24
48 Masaaki Kozu (Jpn) 3:05.90
48 Damir Jurcevic (Cro) 3:05.90
50 ImreTagscherer (Hun) 3:05.98
51 Vladimir Bortsov (Kaz) 3:06.03
52 MaximOdnodvortsev (Kaz) 3:06.83
53 Han Dawei (Chn) 3:07.00
54 Vadim Gusev (Lit) 3:07.25
54 Vladislavas Zybailo (Lit) 3:07.25
56 Alexij Tregobov (Blr) 3:08.05
57 DenisVorobiev (Blr) 3:08.79
58 Doo Sun Sin (Kor) 3:11.89
59 Aleksandr Schalak (Blr)3:13.63
60 Slavtscho Batinkov (Bul) 3:14.21
61 Matyas Hollo (Hun) 3:15.11
62 Sebahattin Oglago (Tur) 3:18.24
63 Ivan Bariakov (Bul) 3:18.97
64 Aram Hajiyan(Arm) 3:24.89
65 Gokio Dineski (Mkd) 3:29.29
66 Philip Boit (Ken) 3:51.49
67 Isaac Menyoli (Cam) 4:10.07
68 Prawat Nagvajara (Tha) 4:14.55
69 Arturo Kinch(Crc) 4:22.72
70 Paul O'Connor (Irl) 4:33.82
71 Jayaram Khadka (Nep) 4:48.42
Dns: Axel Teichmann (Ger)

Men's 1.5km Sprint Quarter Finals

Heat 1:
1 Bjoern Lind (Swe) 3:02.2
2 Hannu Manninen (Fin) 3:02.4
3 MartinKoukal (Cze) 3:02.6
4 Haavard Bjerkeli (Nor) 3:05.8
Heat 2:
1 Peter Schlickenrieder (Ger) 2:55.0
2 Trond Iversen (Nor) 2:56.8
3 Matej Soklic (Slo) 2:57.1
4 Trond Einar Elden (Nor) 2:58.1
Heat 3:
1 Tobias Angerer (Ger) 2:51.4
2 Cristian Zorzi (Ita) 2:52.1
3 MarkusHasler (Lie) 2:53.3
4 Silvio Fauner (Ita) 2:53.9
Heat 4:
1 Tor Arne Hetland (Nor) 2:57.2
2 Peter Larsson (Swe) 2:57.7
3 Freddy Schwienbacher (Ita) 2:57.7
4 Janusz Krezelok (Pol) 3:00.7

Men's 1.5km Sprint Semi Finals

Heat 1:
1 Peter Schlickenrieder (Ger) 3:09.9
2 Bjoern Lind (Swe) 3:10.4
3 Trond Iverson (Nor) 3:10.5
4 Hannu Manninen (Fin) 3:14.1
Heat 2:
1 Cristian Zorzi (Ita) 2:59.9
2 Tor Arne Hetland (Nor) 2:59.9
3 Freddy Schwienbacher (Ita) 3:00.2
4 Tobias Angerer (Ger) 3:00.4
5 JanuszKrezelok (Pol) 3:00.6

Men's 1.5km Sprint Finals

1 Tor Arne Hetland (Nor) 2:56.9
2 Peter Schlickenrieder (Ger) 2:57.0
3 Cristian Zorzi (Ita) 2:57.2
4 Bjoern Lind (Swe) 2:58.1

Women's 1.5km Sprint Qualifiers

1 Katerina Neumannova (Cze) 3:12.76
seconds
2 JulijaTchepalova (Rus) 3:13.03
3 Evi Sachenbacher (Ger) 3:13.81
4 Anita Moen (Nor)3:14.13
5 Beckie Scott (Can) 3:14.62
6 Elina Pienimaeki (Fin) 3:14.79
7 Andreja Mali (Slo) 3:15.75
8 Gabriella Paruzzi (Ita) 3:16.11
9 Claudia Kuenzel(Ger) 3:16.41
10 Manuela Henkel (Ger) 3:16.89
11 Maj Helen Sorkmo (Nor)3:17.10
12 Elena Burukina (Rus) 3:17.26
13 Anke Reschwamm (Ger) 3:17.45
14 Sara Renner (Can) 3:18.07
15 Ljubov Egorova (Rus) 3:18.46
16 Madoka Natumi(Jpn) 3:18.78
17 Sabina Valbusa (Ita) 3:19.22
18 Kati Sundqvist (Fin) 3:19.23
19 Hilde G Pedersen (Nor) 3:19.79
20 Nina Gavriljuk (Rus) 3:20.02
21 Vibeke WSkofterud (Nor) 3:20.21
22 Magda Genuin (Ita) 3:20.28
23 Kaisa Varis (Fin)3:20.52
24 Viktoria Lopatina (Blr) 3:20.59
25 Kristina Smigun (Est) 3:20.94
26 Karin Moroder (Ita) 3:21.92
27 Andrea Huber (Swi) 3:22.18
28 Lina Andersson(Swe) 3:22.65
29 Irina Terelia (Ukr) 3:23.47
30 Jaime Fortier (Can) 3:23.98
31 Milaine Theriault (Can) 3:24.41
32 Natasa Lacen (Slo) 3:24.90
33 AnnaDahlberg (Swe) 3:25.32
34 Teja Gregorin (Slo) 3:25.64
35 Elin Ek (Swe)3:25.93
36 Riitta Liisa Lassila (Fin) 3:27.16
37 Anna-Carin Olofsson (Swe)3:28.07
38 Tessa Benoit (USA) 3:28.35
39 Nobuko Fukuda (Jpn) 3:28.38
40 HouYuxia (Chn) 3:28.71
41 Vita Jakimchuk (Ukr) 3:28.94
42 Helena Balatkova (Cze)3:29.23
43 Ilona Bublova (Cze) 3:29.35
44 Kikkan Randall (USA) 3:30.27
45 Natalia Sviridova-K (Blr) 3:31.83
46 Aelin Peterson (USA) 3:34.05
47 TomomiOtaka (Jpn) 3:34.14
48 Kristina Joder 3:34.18
48 Irina Terentjeva (Lit)3:34.18
50 Luan Zhengrong (Chn) 3:35.21
51 Natalya Issachenko (Kaz) 3:39.09
52 Chun Ja Lee (Kor) 3:41.06
53 Daria Starostina (Kaz) 3:41.69
54 ZsofiaGottschall (Hun) 3:42.98
55 Elena Gorohova (Mol) 3:43.82
56 Kelime Aydin (Tur)4:00.50
57 Katerina Balkaba (Gre) 4:06.99
58 Margarit Nikolyan (Arm) 4:13.55

Women's 1.5km Sprint Quarter Finals

Heat 1:
1 Claudia Kuenzel (Ger) 3:15.1
2 Gabriella Paruzzi (Ita) 3:16.2
3 Madoka Natumi (Jpn) 3:17.5
4 Katerina Neumannova (Cze) 3:18.9
Heat 2:
1 Beckie Scott (Can) 3:15.8
2 Anita Moen (Nor) 3:15.9
3 AnkeReschwamm (Ger) 3:15.9
4 Elena Burukina (Rus) 3:19.3
Heat 3:
1 Andreja Mali (Slo) 3:14.8
2 Julija Tchepalova (Rus) 3:14.9
3 Ljubov Egorova (Rus) 3:16.0
4 Manuela Henkel (Ger) 3:16.3
Heat 4:
1 Evi Sachenbacher (Ger) 3:40.2
2 Sara Renner (Can) 3:42.4
3 MajHelen Sorkmo (Nor) 3:44.2
4 Elina Pienimaeki (Fin) 4:01.5

Women's 1.5km Sprint Semi Finals

Heat 1:
1 Anita Moen (Nor) 3:23.8
2 Claudia Kuenzel (Ger) 3:24.5
3 GabriellaParuzzi (Ita) 3:25.3
4 Beckie Scott (Can) 3:25.4
Heat 2:
1 Julija Tchepalova (Rus) 3:18.2
2 Evi Sachenbacher (Ger) 3:18.5
3 Maj Helen Sorkmo (Nor) 3:19.4
4 Andreja Mali (Slo) 3:19.8
5 Sara Renner (Can)3:20.0

Women's 1.5km Sprint Finals

1 Julija Tchepalova (Rus) 3:10.6
2 Evi Sachenbacher (Ger) 3:12.2
3 Anita Moen (Nor) 3:12.7
4 Claudia Kuenzel (Ger) 3:13.3


Sunday 17th February

Men's 4x10km Relay

1 Norway (Anders Aukland, Frode Estil, Kristen Skjeldal,Thomas Alsgaard) 1:32:45.5
2 Italy (Fabio Maj, Giorgio di Centa, Pietro PillerCottrer, Cristian Zorzi) at 0.3secs
3 Germany (Jens Filbrich, AndreasSchluetter, Tobias Angerer, Rene Sommerfeldt) at 49.0
4 Austria (AlexanderMarent, Mikhail Botvinov, Gerhard Urain, Christian Hoffmann) at 1:19.4
5 United States (John Bauer, Kris Freeman, Justin Wadsworth, Bend, Carl Swenson)at 1:20.0
6 Russia (Serguei Novikov, Mikhail Ivanov, Vitaly Denisov, NikolajBolchakov) at 2:04.6
7 Czech Republic (Martin Koukal, Jiri Magal, Lukas Bauer,Petr Michl) at 2:45.8
8 France (Alexandre Rousselet, Christophe Perrillat,Vincent Vittoz, Emmanuel Jonnier) 3:05.3
9 Estonia (Raul Olle, Andrus Veerpalu,Jaak Mae, Meelis Aasmae) at 3:21.5
10 Switzerland (Wilhelm Aschwanden, RetoBurgermeister, Patrik Maechler, Gion Andrea Bundi) at 4:40.9
11 Finland (KuismaTaipale, Karri Hietamaeki, Teemu Kattilakoski, Sami Repo) at 4:56.3
12 Japan(Masaaki Kozu, Hiroyuki Imai, Mitsuo Horigome, Katsuhito Ebisawa) at 5:05.0
13 Sweden (Urban Lindgren, Mathias Fredriksson, Niklas Jonsson, Morgan Goeransson)at 5:14.0
14 Kazakstan (Andrei Golovko, Pavel Riabinine, Nikolay Chebotko,Andrei Nevzorov) at 5:35.3
15 Belarus (Roman Virolainen, Nikolai Semeniako,Alexander Sannikov, Sergei Dolidowitsch) at 9:26.5


Friday 15th February

Women's Pursuit

1 Olga Danilova (Rus) 24:52.1
2 Larissa Lazutina (Rus)24:59.0
3 Beckie Scott (Can) 25:09.9
4 Katerina Neumannova (Cze) 25:10.0
5 Viola Bauer (Ger) 25:11.1
6 Julija Tchepalova (Rus) 25:11.3
7 Nina Gavriljuk(Rus) 25:13.5
8 Bente Skari (Nor) 25:14.2
9 Petra Majdic (Slo) 25:16.5
10 Gabriella Paruzzi (Ita) 25:18.6
11 Sabina Valbusa (Ita) 25:22.1
12 IrinaTerelia (Ukr) 25:33.6
13 Stefania Belmondo (Ita) 25:35.3
14 Kaisa Varis (Fin)25:36.0
15 Kristina Smigun (Est) 25:48.6
16 Hilde G Pedersen (Nor) 26:06.0
17 Oxana Jatskaja (Kaz) 26:09.0
18 Kati Sundqvist (Fin) 26:10.1
19 Sara Renner(Can) 26:10.3
20 Evi Sachenbacher (Ger) 26:11.0
21 Karine Philippot (Fra)26:11.0
22 Valentina Shevchenko (Ukr) 26:11.4
23 Manuela Henkel (Ger) 26:11.4
24 Laurence Rochat (Swi) 26:11.8
25 Natasa Lacen (Slo) 26:14.1
26 SvetlanaShishkina (Kaz) 26:15.0
27 Elin Ek (Swe) 26:18.3
28 Tina Bay (Nor) 26:22.7
29 Sumiko Yokoyama (Jpn) 26:23.3
30 Vibeke W Skofterud (Nor) 26:26.7
31 BrigitteAlbrecht Loretan (Swi) 26:27.3
32 Nina Kemppel (USA) 26:27.8
33 Aurelie Storti(Fra) 26:27.9
34 Vera Zjatikova (Blr) 26:28.0
35 Milaine Theriault (Can)26:29.1
36 Natalja Zjatikova (Blr) 26:29.4
37 Jenny Olsson (Swe) 26:29.8
38 Satu Salonen (Fin) 26:32.5
39 Annick Vaxelaire-Pierrel (Fra) 26:34.1
40 KanokoGoto (Jpn) 26:35.6
41 Lina Andersson (Swe) 26:35.7
42 Elina Pienimaeki (Fin)26:37.7
43 Teja Gregorin (Slo) 27:03.6
44 Helena Balatkova (Cze) 27:05.8
45 Svetlana Deshevykh (Kaz) 27:07.7
46 Hou Yuxia (Chn) 27:09.3
47 Kamila Rajdlova(Cze) 27:09.6
48 Anna-Carin Olofsson (Swe) 27:20.7
49 Elena Antonova (Kaz)27:21.8
50 Wendy Wagner (USA) 27:25.1


Thursday 14th February

Men's 10km Classical

1 Johann Muehlegg (Spa) 26mins 7.2secs
2 Frode Estil (Nor) 26:20.4
3 Anders Aukland (Nor) 26:27.6
4 Giorgio de Centa(Ita) 26:30.9
5 Jaak Mae (Est) 26:31.1
6 Vitaly Denisov (Rus) 26:32.4
7 Mikhail Botvinov (Aut) 26:32.5
8 Roman Leybyuk (Ukr) 26:37.5
9 Per Elofsson(Swe) 26:39.3
10 Roman Virolainen (Blr) 26:42.2
11 Andrei Golovko (Kaz)26:45.8
12 Rene Sommerfeldt (Ger) 26:46.0
13 Andreas Schluetter (Ger) 26:52.5
14 Kristen Skjeldal (Nor) 26:55.5
15 Serguei Novikov (Rus) 26:55.8
16 ThomasAlsgaard (Nor) 26:55.5
17 Ivan Batory (Svk) 26:57.2
18 Kris Freeman (USA)26:57.3
19 John Bauer (USA) 27:00.2
20 Mathias Fredriksson (Swe) 27:02.9
21 Lukas Bauer (Cze) 27:03.7
22 Vincent Vittoz (Fra) 27:05.2
23 Pietro PillerCottrer (Ita) 27:06.2
24 Martin Bajcicak (Svk) 27:06.9
25 Andrei Nevzorov(Kaz) 27:14.3
26 Janusz Krezelok (Pol) 27:14.6
27 Fabio Maj (Ita) 27:16.4
28 Vladimir Vilissov (Rus) 27:21.3
29 Alexei Prokourorov (Rus) 27:24.5
30 Alexandre Rousselet (Fra) 27:28.1
31 Fulvio Valbusa (Ita) 27:30.6
32 TobiasAngerer (Ger) 27:30.7
33 Axel Teichmann (Ger) 27:31.2
34 Niklas Jonsson (Swe)27:32.0
35 Masaaki Kozu (Jpn) 27:37.6
36 Patrick Weaver (USA) 27:38.3
37 Hiroyuki Imai (Jpn) 27:42.6
38 Achim Walcher (Aut) 27:49.8
39 Nikolay Chebotko(Kaz) 27:50.0
40 Mitsuo Horigome (Jpn) 27:50.3
41 Reto Burgermeister (Swi)27:51.4
42 Ricardas Panavas (Lit) 27:51.9
43 Markus Hasler (Lie) 27:52.1
44 Stephan Kunz (Lie) 28:01.4
45 Juan Gutierrez (Spa) 28:06.7
46 Sami Repo (Fin)28:09.2
47 Patrik Maechler (Swi) 28:12.7
48 Christophe Perrillat (Fra)28:13.5
49 Sami Pietila (Fin) 28:20.1
50 Matej Soklic (Slo) 28:20.7
51 DenisKrivushkin (Kaz) 28:22.0
52 Priit Narusk (Est) 28:22.5
53 Martin Koukal (Cze)28:26.9
54 Justin Wadsworth (USA) 28:32.5
55 Marc Mayer (Aut) 28:34.6
56 Juris Germanis (Lat) 28:41.1
57 Sergei Dolidowitsch (Blr) 28:44.0
58 KatsuhitoEbisawa (Jpn) 28:45.2
59 Haritz Zunzunegui (Spa) 29:01.3
60 Milan Sperl (Cze)29:04.6
61 Vlasislavs Zybailo (Lit) 29:08.1
62 Zsolt Antal (Rom) 29:13.0
63 Emmanuel Jonnier (Fra) 29:21.2
64 Alexander Sannikov (Blr) 29:30.5
65 Doo SunSin (Kor) 29:54.5
66 Vadim Gusev (Lit) 29:57.7
67 Denis Klobucar (Cro)30:00.7
68 Denis Vorobiev (Blr) 30:04.3
69 Byung Joo Park (Kor) 30:15.6
70 Dawei Han (Chn) 30:15.7
71 Lefteris Fafalis (Gre) 31:11.7
72 Damir Jurcevic(Cro) 31:15.7
73 Ivan Bariakov (Bul) 31:17.1
74 Aram Hajiyan (Arm) 31:52.7
75 Slavtscho Batinkov (Bul) 32:12.6
76 Eui-Myung Jung (Kor) 32:15.1
77 ImreTagscherer (Hun) 33:10.6
78 Matyas Hollo (Hun) 33:15.1
79 Seyed MostafaMirhashemi (Irn) 34:42.7
80 Philip Boit (Ken) 36:21.6
81 Arturo Kinch (Crc)41:30.5
82 Jayaram Khadka (Nep) 44:20.3
83 Isaac Menyoli (Cmr) 45:40.3
Did not start:
Morgan Goeransson (Swe)
Donald Farley (Can)

Men's 10km Freestyle

Final results:
(Includes time from 10km Classical)
1 Johann Muehlegg (Spa) 49mins 20.4secs
2 Frode Estil (Nor)49:48.9
2 Thomas Alsgaard (Nor) 49:48.9
4 Per Elofsson (Swe) 49:52.9
5 Giergio di Centa (Ita) 49:53.8
6 Vitaly Denisov (Rus) 49:58.5
7 Pietro PillerCottrer (Ita) 50:01.2
8 Anders Aukland (Nor) 50:10.8
9 Jaak Mae (Est) 50:12.1
10 Mikhail Botvinov (Aut) 50:17.2
11 Rene Sommerfeldt (Ger) 50:22.7
12 RomanLeybyuk (Ukr) 50:23.2
13 Lukas Bauer (Cze) 50:23.3
14 Vincent Vittoz (Fra)50:26.8
15 Kris Freeman (USA) 50:32.0
16 Andrei Nevzorov (Kaz) 50:34.7
17 Serguei Novikov (Rus) 50:45.9
18 Andreas Schluetter (Ger) 50:48.2
19 FulvioValbusa (Ita) 50:49.7
20 John Bauer (USA) 50:49.9
21 Fabio Maj (Ita) 50:50.8
22 Andrei Golovko (Kaz) 50:55.9
23 Kristen Skjeldal (Nor) 50:57.6
24 TobiasAngerer (Ger) 50:57.9
25 Masaaki Kozu (Jpn) 51:12.6
26 Ivan Batory (Svk)51:12.7
27 Markus Hasler (Lie) 51:14.3
28 Markus Fredriiksson (Lie) 51:19.9
29 Niklas Jonsson (Swe) 51:25.1
30 Alexei Prokourorov (Rus) 51:25.2
31 RomanVirolainen (Blr) 51:36.1
32 Sami Repo (Fin) 51:36.7
33 Janusz Krezelok (Pol)51:37.3
34 Mitsuo Horigome (Jpn) 51:37.5
35 Hiroyuki Imai (Jpn) 51:39.8
36 Alexandre Rousselet (Fra) 51:40.9
37 Vladimir Vilissov (Rus) 51:45.4
38 JuanGutierrez (Spa) 51:45.5
39 Axel Teichmann (Ger) 52:00.4
40 Nikolay Chebotko(Kaz) 52:03.5
41 Patrik Maechler (Swi) 52:09.1
42 Reto Burgermeister (Swi)52:18.1
43 Achim Walcher (Aut) 52:19.0
44 Justin Wadsworth (USA) 52:20.2
45 Stephan Kunz (Lie) 52:21.2
46 Martin Koukal (Cze) 52:24.8
47 Patrick Weaver(USA) 52:39.2
48 Sami Pietila (Fin) 52:45.8
49 Ricardas Panavas (Lit) 52:47.1
50 Denis Krivushkin (Kaz) 53:04.7
51 Marc Mayer (Aut) 53:21.2
52 KatsuhitoEbisawa (Jpn) 53:21.3
53 Martin Bajcicak (Svk) 53:37.0
54 Juris Germanis (Lat)53:39.8
55 Milan Sperl (Cze) 53:40.7
56 Priit Narusk (Est) 53:45.2
57 HaritzZunzunegui (Spa) 53:48.0
58 Matej Soklic (Slo) 54:12.4
59 Christophe Perrillat(Fra) 54:18.9
Did not start:
Sergei Dolidowitsch (Blr)


Tuesday 12th February

Men's 15km Classical

1 Andrus Veerpalu (Est) 37min07.4secs
2 Frode Estil (Nor) 37:43.4
3 Jaak Mae (Est) 37:50.8
4 Anders Aukland (Nor)38:08.3
5 Per Elofsson (Swe) 38:10.8
6 Erling Jevne (Nor) 38:13.6
7 VitalyDenisov (Rus) 38:17.9
8 Magnus Ingesson (Swe) 38:38.5
9 Reto Burgermeister(Swi) 38:49.2
10 Serguei Novikov (Rus) 38:49.3
11 Mikhail Ivanov (Rus)38:51.3
12 John Bauer (USA) 38:55.7
13 Roman Virolainen (Blr) 39:02.4
14 AxelTeichmann (Ger) 39:05.3
15 Andreas Schluetter (Ger) 39:19.2
16 Patrick Weaver(USA) 39:24.4
17 Urban Lindgren (Swe) 39:24.8
18 Andrei Golovko (Kaz) 39:28.1
19 Masaaki Kozu (Jpn) 39:28.3
20 Odd-Bjoern Hjelmeset (Nor) 39:31.4
21 IvanBatory (Svk) 39:32.0
22 Kris Freeman (USA) 39:34.3
23 Alxeander Marent (Aut)39:36.2
24 Martin Bajcicak (Svk) 39:34.4
25 Vasily Rotchev (Rus) 39:42.1
26 Freddy Schwienbacher (Ita) 39:44.9
27 Morgan Goeransson (Swe) 39:45.7
28 Cristian Saracco (Ita) 39:48.4
29 Jiri Magal (Cze) 39:48.6
30 Kuisma Taipale(Fin) 39:50.3
31 Fulvio Valbusa (Ita) 39:50.6
32 Roman Leybyuk (Ukr) 39:50.9
33 Jens Filbrich (Ger) 39:57.0
34 Petr Michl (Cze) 40:00.2
35 Giorgio di Centa(Ita) 40:22.6
36 Hiroyuki Imai (Jpn) 40:27.1
37 Denis Krivushkin (Kaz)40:27.7
38 Hirosi Kudo (Jpn) 40:29.9
39 Ricardas Panavas (Lit) 40:31.0
40 Meelis Aasmae (Est) 40:31.2
41 Gerhard Urain (Aut) 40:38.0
42 Pavel Riabinne(Kaz) 41:03.2
43 Karri Hietamaeki (Fin) 41:13.6
44 Igor Zubrilin (Kaz)41:15.5
45 Milan Sperl (Cze) 41:16.7
46 Donald Farley (Can) 41:26.6
47 Aleksandr Schalak (Blr) 41:44.5
48 Nikolai Semeniako (Blr) 41:48.0
49 JurisGermanis (Lat) 41:50.1
50 Katsuhito Ebisawa (Jpn) 41:51.4
51 Alexij Tregobov(Blr) 42:00.7
52 Vladislavas Zybailo (Lit) 42:07.9
53 Ari Palolahti (Fin)42:10.7
54 Lars Flora (USA) 42:11.5
55 Peter Schlickenrieder (Ger) 42:34.0
56 Dawei Han (Chn) 42:34.5
57 Priit Narusk (Est) 43:03.2
58 Denis Klobucar (Cro)43:45.0
59 Vadim Gusev (Lit) 43:56.2
60 Ivan Bariakov (Bul) 45:41.2
61 DamirJurcevic (Cro) 45:49.6
62 Byung Joo Park (Kor) 45:51.4
63 JargaiErdenetulkhuur (Mon) 45:54.7
64 Im-Hun Choi (Kor) 46:13.3
65 Lefteris Fafalis(Gre) 46:17.9
66 Aram Hajiyan (Arm) 46:42.9

Women's 10km Classical

1 Bente Skari (Nor)28:05.6
2 Olga Danilova (Rus) 28:08.1
3 Julija Tchepalova (Rus) 28:09.9
4 Larissa Lazutina (Rus) 28:21.6
5 Stefania Belmondo (Ita) 28:45.8
6 BeckieScott (Can) 28:49.2
7 Ljubov Egorova (Rus) 28:50.7
8 Hilde G Pedersen (Nor)28:56.2
9 Satu Salonen (Fin) 29:02.3
10 Petra Majdic (Slo) 29:03.9
11 AnitaMoen (Nor) 29:15.5
12 Viola Bauer (Ger) 29:30.0
13 Irina Terelia (Ukr)29:35.8
14 Valentina Shevchenko (Ukr) 29:42.7
15 Sara Renner (Can) 29:46.7
16 Swetlana Nagejkina (Blr) 29:48.4
17 Natascia Leonardi Cortesi (Swi) 29:57.5
18 Lina Andersson (Swe) 30:00.1
19 Aurelie Storti (Fra) 30:00.2
20 ManuelaHenkel (Ger) 30:00.5
21 Elin Ek (Swe) 30:02.3
22 Marianna Longa (Ita) 30:04.0
23 Svetlana Shishkina (Kaz) 30:06.7
24 Jenny Olsson (Swe) 30:09.5
25 MilaineTheriault (Can) 30:12.6
26 Oxana Jatskaja (Kaz) 30:13.9
27 Tina Bay (Nor)30:16.3
28 Kamila Rajdlova (Cze) 30:17.9
29 Vera Zjatikova (Blr) 30:20.5
30 Kati Sundqvist (Fin) 30:24.0
31 Elena Antonova (Kaz) 30:27.3
32 Natasa Lacen(Slo) 30:31.3
33 Sumiko Yokoyama (Jpn) 30:32.3
34 Kanoko Goto (Jpn) 30:36.6
35 Svetlana Deshevykh (Kaz) 30:39.2
36 Antonella Confortola (Ita) 30:42.2
37 Natalja Zjatikova (Blr) 30:44.2
38 Wendy Wagner (USA) 30:50.7
39 AnnmariViljanmaa (Fin) 30:51.8
40 Nina Kemppel (USA) 30:51.9
41 Cristina Paluselli(Ita) 30:59.4
42 Anna Dahlberg (Swe) 31:01.7
43 Elena Rodina (Ukr) 31:07.4
44 Katrin Smigun (Est) 31:10.2
45 Elena Kalugina (Blr) 31:10.9
46 Hou Yuxia(Chn) 31:30.6
47 Jaime Fortier (Can) 31:42.1
48 Jaroslava Bukvajova (Svk)31:50.5
49 Madoka Natumi (Jpn) 31:54.1
50 Tomomi Otaka (Jpn) 32:27.9
51 IlonaBublova (Cze) 32:32.8
52 Luan Zhengrong (Chn) 32:35.3
53 Piret Niglas (Est)32:49.1
54 Tessa Benoit (USA) 33:09.1
55 Aelin Peterson (USA) 33:18.9
56 LeeChun Ja (Kor) 34:04.1
57 Maja Kezele (Cro) 34:10.8
58 Margarit Nikolyan (Arm)38:16.4


Saturday 9th February

Men's 30km Freestyle

1 Johann Muehlegg (Spa) 1:09:28.9
2 ChristianHoffman (Aut) 1:11:31.0
3 Mikhail Botvinov (Aut) 1:11:32.3
4 Kristen Skjeldal(Nor) 1:11:42.7
5 Pietro Piller Cottrer (Ita) 1:11:42.8
6 Ole EinarBjoerndalen (Nor) 1:11:44.5
7 Lukas Bauer (Cze) 1:12:22.3
8 Nikolaj Bolchakov(Rus) 1:12:50.6
9 Sergei Krianine (Rus) 1:12:52.0
10 Cristian Zorzi (Ita)1:13:10.0
11 Emmanuel Jonnier (Fra) 1:13:15.1
12 Vincent Vittoz (Fra)1:13:21.7
13 Thomas Alsgaard (Nor) 1:13:30.2
14 Fabio Maj (Ita) 1:13:43.5
15 Sergei Dolidowitsch (Blr) 1:13:51.1
16 Vladimir Vilissov (Rus) 1:13:54.1
17 Rene Sommerfeldt (Ger) 1:13:55.8
18 Juan Guttierez (Spa) 1:14:05.1
19 AndreiNevzorov (Kaz) 1:14:12.1
20 Axel Teichmann (Ger) 1:14:23.8
21 Martin Koukal(Cze) 1:14:25.9
22 Andrew Johnson (USA) 1:14:26.9
23 Nikolay Chebotko (Kaz)1:14:32.2
24 Gerhard Urain (Aut) 1:14:33.9
25 Petr Michl (Cze) 1:14:40.0
26 Markus Hasler (Lie) 1:14:47.0
27 Zsolt Antal (Rom) 1:14:47.1
28 Hiroyuki Imai(Jpn) 1:14:55.6
29 Patrik Maechler (Swi) 1:15:03.4
30 Dmitri Tichkine (Rus)1:15:10.2
31 Masaaki Kozu (Jpn) 1:15:32.4
32 Stephan Kunz (Lie) 1:15:56.8
33 Martin Bajcicak (Svk) 1:16:08.5
34 Tobias Angerer (Ger) 1:16:13.1
35 GionAndrea Bundi (Swi) 1:16:19.7
36 Teemu Kattilakoski (Fin) 1:16:20.9
37 NiklasJonsson (Swe) 1:16:25.2
38 Maxim Odnodvortsev (Kaz) 1:16:25.6
39 WilhelmAschwanden (Swi) 1:16:32.4
40 Patrick Roelli (Swi) 1:16:36.5
41 Sami Repo(Fin) 1:16:48.2
42 Haritz Zunzunegui (Spa) 1:17:06.5
43 Katsuhito Ebisawa(Jpn) 1:17:18.2
44 Jiri Magal (Cze) 1:17:18.3
45 Achim Walcher (Aut)1:17:40.9
46 Denis Vorobiev (Blr) 1:17:43.2
47 Donald Farley (Can) 1:17:43.6
48 Vladimir Bortsov (Kaz) 1:17:47.5
49 Alexandre Rousselet (Fra) 1:18:01.3
50 Mitsuo Horigome (Jpn) 1:18:06.3
51 Tor Arne Hetland (Nor) 1:18:25.8
52 RomanLeybyuk (Ukr) 1:18:52.3
53 Silvio Fauner (Ita) 1:19:43.9
54 Nikolai Semeniako(Blr) 1:19:45.6
55 Alexander Sannikov (Blr) 1:19:46.9
56 Lars Flora (USA)1:20:42.7
57 Byung Joo Park (Kor) 1:20:57.6
58 Carl Swenson (USA) 1:21:17.3
59 Vladislavas Zybailo (Lit) 1:21:27.1
60 Juris Germanis (Lat) 1:22:30.4
61 Doo Sun Sin (Kor) 1:23:03.0
62 Pavo Raudsepp (Est) 1:23:08.3
63 Damir Jurcevic(Cro) 1:23:53.3
64 Aram Hajiyan (Arm) 1:24:07.5
65 Vadim Gusev (Lit)1:24:26.3
66 Denis Klobucar (Cro) 1:25:39.0
67 Dawei Han (Chn) 1:25:42.4
68 Zoltan Tagscherer (Hun) 1:30:50.1
69 Ion Bucsa (Mol) 1:32:48.9
70 GokioDineski (Mkd) 1:33:33.9
Dnf: Justin Wadsworth (USA)
Sami Pietila (Fin)
Christophe Perrillat (Fra)
Eui-Myung Jung (Kor)
Morgan Goeransson (Swe)
PerElofsson (Swe)
Prawat Nagvajara (Tha)
Sebahattin Oglago (Tur)

Women's 15km Freestyle

1 Stefania Belmondo (Ita) 39mins 54.4secs
2 Larissa Lazutina (Rus) 39.56.2
3 Katerina Neumannova (Cze) 40:01.3
4 JulijaTchepalova (Rus) 40:02.7
5 Kaisa Varis (Fin) 40:04.1
6 Swetlana Nagejkina(Blr) 40:17.9
7 Gabriella Paruzzi (Ita) 40:25.7
8 Kristina Smigun (Est)40:33.6
9 Karine Philippot (Fra) 40:38.6
10 Irina Terelia (Ukr) 40:39.4
11 Sabina Valbusa (Ita) 40:48.3
12 Olga Savialova (Rus) 40:53.3
13 EviSachenbacher (Ger) 40:57.6
14 Elena Burukina (Rus) 41:01.1
15 Hilde Pedersen(Nor) 41:47.8
16 Natascia Cortesi (Swi) 41:56.3
17 Antonella Confortola (Ita)41:57.8
18 Vera Zjatikova (Blr) 42:04.5
19 Natalja Zjatikova (Blr) 42:04.5
20 Riitta Liisa Lassila (Fin) 42:14.3
21 Katerina Hanusova (Cze) 42:15.7
22 Valentina Shevchenko (Ukr) 42:16.0
23 Sumiko Yokoyama (Jpn) 42:16.2
24 KatrinSmigun (Est) 42:25.6
25 Annick Vaxelaire-Pierr (Fra) 42:26.7
26 Oxana Jatskaja(Kaz) 42:46.0
27 Claudia Kuenzel (Ger) 42:49.5
28 Kanoko Goto (Jpn) 42:50.4
29 Vibeke Skofterud (Nor) 42:50.9
30 Nina Kemppel (USA) 42:53.1
31 Anna-CarinOlofsson (Swe) 42:53.8
32 Brigitte Albrecht Loreta (Swi) 42:54.4
33 NatasaLacen (Slo) 43:05.0
34 Svetlana Shishkina (Kaz) 43:05.1
35 Amanda Fortier(Can) 43:38.7
36 Anke Reschwamm (Ger) 43:53.1
37 Anna Dahlberg (Swe) 43:53.7
38 Jaime Fortier (Can) 43:54.0
39 Elin Ek (Swe) 43:55.3
40 Jenny Olsson (Swe)43:57.7
41 Natalia Sviridova (Blr) 44:09.2
42 Helena Balatkova (Cze) 44:17.8
43 Midori Furusawa (Jpn) 44:41.8
44 Barbara Jones (USA) 45:04.3
45 VitaJakimchuk (Ukr) 45:26.7
46 Daria Starostina (Kaz) 45:28.8
47 Chun Ja Lee (Kor)45:37.9
48 Yuxia Hou (Chi) 45:42.2
49 Irina Terentjeva (Lit) 45:45.4
50 Natalya Issachenko (Kaz) 45:51.4
51 Marit Bjoergen (Nor) 47:07.4
52 IlonaBublova (Cze) 47:31.8
53 Zhengrong Luan (Chi) 47:43.7
54 Kristina Joder (USA)48:06.0
55 Maja Kezele (Cro) 48:43.1
Did Not Finish: Maj Helen Sorkmo (Nor)
Annmari Viljanmaa (Fin)
Nobuko Fukuda
Disqualified: Margarit Nikolyan (Arm)


© 2002 IOC. Official Results powered by SchlumbergerSema. Timing by SEIKO

© BBC ^ Back to top

Front Page | Statistics

Alpine Skiing | Other Skiing | Skating | Ice Hockey | Bobsleigh
Luge & Skeleton | Snowboarding | Curling | Paralympics

Features | BBC Coverage | Photo Galleries

Venue Guide | Event Guide | Team GB | Ones to Watch | Olympic Quiz