BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

Winter Olympics 2002
You are in: Statistics
Front Page 
Statistics 
Alpine Skiing 
Other Skiing 
Skating 
Ice Hockey 
Bobsleigh 
Luge & Skeleton 
Snowboarding 
Curling 
Paralympics 
Features 
BBC Coverage 
Photo Galleries 
Venue Guide 
Event Guide 
Team GB 
Ones to Watch 
Olympic Quiz 

Ace Powder's Mountain Mayhem

BBC Sport

BBC News

BBC Weather

SERVICES 
Statistics
Schedule Results Schedule navigation
Biathlon
 Last updated February 21 2002
Wednesday 20th February

Men's 4x7.5km Relay

1 Norway (Halvard Hanevold, Frode Andresen, EgilGjelland, Ole Einar Bjoerndalen) 1:23:42.3
2 Germany (Ricco Gross, PeterSendel, Sven Fischer, Frank Luck) at 45.3 secs
3 France (Gilles Marguet,Vincent Defrasne, Julien Robert, Raphael Poiree) at 54.3
4 Russia (VictorMaigourov, Sergei Rozhkov, Serguei Tchepikov, Pavel Rostovtsev) at 1:12.1
5 Czech Republic (Petr Garabik, Ivan Masarik, Roman Dostal, Zdenek Vitek) at2:53.8
6 Austria (Christoph Sumann, Wolfgang Perner, Wolfgang Rottmann, LudwigGredler) at 3:16.6
7 Ukraine (Vyacheslav Derkach, Oleksander Bilanenko, RomanPryma, Ruslan Lysenko) at 3:19.9
8 Belarus (Aleksei Aidarov, Aleksandr Syman,Oleg Ryzhenkov, Vadim Sashurin) at 3:29.7
9 Poland (Wieslaw Ziemianin, WojciechKozub, Krzysztof Topor, Tomasz Sikora) at 3:53.1
10 Slovenia (Saso Grajf, TomasGlobocnik, Janez Maric, Marko Dolenc) at 4:41.3
11 Estonia (Janno Prants,Indrek Tobreluts, Dimitri Borovik, Roland Lessing) at 4:55.9
12 Finland (VilleRaikkonen, Timo Antila, Paavo Puurunen, Vesa Hietalahti) at 5:10.4
13 Japan(Hironao Meguro, Hidenori Isa, Kyoji Suga, Yukio Mochizuki) at 5:22.1
14 Sweden(Carl Johan Bergman, Henrik Forsberg, Tord Wiksten, Bjoern Ferry) at 6:10.5
15 United States (Jeremy Teela, Jay Hakkinen, Dan Campbell, Lawton Redman) at6:44.8
16 Italy (Paolo Longo, Rene Cattarinussi, Devis Da Canal, WilfriedPallhuber) at 7:14.0
17 Latvia (Olegs Maluhins, Jekabs Nakums, GundarsUpenieks, Ilmars Bricis) at 8:18.5
18 Switzerland (Roland Zwahlen, MatthiasSimmen, Jean Marc Chabloz, Dani Niederberger) at 9:08.2
19 Britain (JasonSklenar, Mark Gee, Michael Dixon, Hugh Pritchard) at 12:23.7


Monday 18th February

Women's 4x7.5km Relay

1 Germany 1hour 27minutes 55.0secs (8 pens)
(Katrin Apel 22:15.6 (4) Uschi Disl 21:19.2 (2) Andrea Henkel 22:13.8 (0) KatiWilhelm 22:06.4 (2))
2 Norway 1:28:25.6 (9)
(Ann Elen Skjelbreid 22:01.0(3) Linda Tjoerhom 22:07.7 (1) Gunn Margit Andreassen 22:18.5 (2) Liv GretePoiree 21:58.4 (3))
3 Russia 1:29:19.7 (15)
(Olga Pyleva 21:32.4 (2) Galina Koukleva 23:05.8 (8) Svetlana Ishmouratova 22:00.1 (2) Albina Akhatova 22:41.4 (3))
4 Bulgaria 1:29:25.8 (13)
(Pavlina Filipova 22:11.9 (4) Irina Nikoultchina 21:44.1 (3) Iva Karagiozova 23:29.2 (3) Ekaterina Dafovska 22:00.6 (3))
5 Slovakia 1:30:11.5 (9)
(Martina Jasicova 22:24.9(0) Anna Murinova 21:57.7 (1) Marcela Pavkovcekova 23:39.2 (6) SonaMihokova 22:09.7 (2))
6 Slovenia 1:30:18.0 (13)
(Lucija Larisi 22:22.4 (3) Andreja Grasic 21:38.6 (3) Dijana Grudicek 22:40.8 (2) Tadeja Brankovic 23:36.2 (5))
7 Belarus 1:31:01.6 (7)
(Olga Nazarova 21:44.5 (0) Lyudmila Lysenko 22:23.7 (1) Evgenia Kutsepalova 23:11.6 (4) Elena Khrustaleva 23:41.8 (2))
8 Czech Republic 1:31:07.6 (8)
(Katerina Losmanova 22:28.9 (1) Magda Rezlerova 22:14.3 (1) Irena Cesnekova 22:39.1 (2) Eva Hakova
23:45.3(4))
9 France 1:31:09.3 (11)
(Delphyne Burlet 22:45.4 (2) FlorenceBaverel-Robert 22:46.1 (3) Sandrine Bailly 22:35.6 (4) Corinne Niogret 23:02.2 (2))
10 Ukraine 1:32:00.6 (6)
(Olena Zubrilova 22:04.0 (0) OlenaPetrova 24:04.9 (4) Nina Lemesh 23:19.2 (1) Tetyana Vodopyanova 22:32.5(1))
11 Italy 1:34:03.7 (11)
(Michela Ponza 22:49.3 (0) Nathalie Santer 24:18.8 (7) Katja Haller 23:19.8 (0) Saskia Santer 23:35.8 (4))
12 Finland 1:34:18.7 (10)
(Katja Holanti 23:21.5 (2) Sanna-Leena Perunka 23:03.6 (2) Anita Nyman 23:31.3 (4) Outi Kettunen 24:22.3 (2))
13 China 1:34:45.6 (9) (Yu Shumei 22:31.9 (3) Sun Ribo 24:02.4 (3) Liu Xianying 23:57.3 (2) KongYingchao 24:14.0 (1))
14 Japan 1:35:09.8 (16)
(Mami Shindo 23:25.1 (3) Tamami Tanaka 23:14.9 (3) Hiromi Suga 24:35.2 (6) Ryoko Takahashi 23:54.6(4))
15 U SA 1h 41:16.0 (19) Andrea Nahrgang 25:23.7 (4) Kara Salmela 25:45.6 (7) Rachel Steer 24:21.1 (2) Kristina Sabasteanski 25:45.6 (6))


Saturday 16th February

Men's 12.5km Pursuit

1 Ole Einar Bjoerndalen (Nor) 32mins 34.6secs
2 RaphaelPoiree (Fra) at 43.0secs
3 Ricco Gross (Ger) at 56.0
4 Ludwig Gredler (Aut) at1min 00.9secs
5 Pavel Rostovtsev (Rus) at 1:08.5
6 Wolfgang Rottmann (Aut) at1:10.5
7 Victor Maigourov (Rus) at 1:20.5
8 Halvard Hanevold (Nor) at 1:25.0
9 Wolfgang Perner (Aut) at 1:25.5
10 Vadim Sashurin (Blr) at 1:25.9
11 FrankLuck (Ger) at 1:26.4
12 Sven Fischer (Ger) at 1:34.9
13 Jay Hakkinen (USA) at1:37.2
14 Frode Andresen (Nor) at 1:39.9
15 Egil Gjelland (Nor) at 1:42.3
16 Michael Greis (Ger) at 1:45.3
17 Zdenek Vitek (Cze) at 1:46.4
18 VincentDefrasne (Fra) at 1:59.0
19 Tomas Globocnik (Slo) at 2:08.0
20 ReneCattarinussi (Ita) at 2:26.3
21 Oleg Ryzhenkov (Blr) at 2:33.7
22 VesaHietalahti (Fin) at 2:35.4
23 Jeremy Teela (USA) at 2:43.5
24 Bjoern Ferry(Swe) at 2:52.9
25 Tomasz Sikora (Pol) at 2:55.4
26 Dimitri Borovik (Est) at2:58.5
27 Sergei Rozhkov (Rus) at 3:02.7
28 Paavo Puurunen (Fin) at 3:28.9
29 Marko Dolenc (Slo) at 3:31.5
30 Olegs Maluhins (Lat) at 3:35.9
31 SergueiRoussinov (Rus) at 3:39.9
32 Timo Antila (Fin) at 3:42.1
33 Wilfried Pallhuber(Ita) at 3:45.1
34 Wojciech Kozub (Pol) at 3:53.2
35 Kyoji Suga (Jpn) at3:54.2
36 Carl Johan Bergman (Swe) at 3:58.8
37 Paolo Longo (Ita) at 4:04.2
38 Janez Maric (Slo) at 4:16.8
39 Julien Robert (Fra) at 4:20.8
40 VyacheslavDerkach (Ukr) at 4:22.2
41 Indrek Tobreluts (Est) at 4:22.8
42 Robin Clegg(Can) at 4:30.0
43 Marek Matiasko (Svk) at 4:51.4
44 Roman Dostal (Cze) at4:52.2
45 Tomas Holubec (Cze) at 4:56.5
46 Saso Grajf (Slo) at 5:04.3
47 Roland Zwahlen (Swi) at 5:06.0
48 Aleksei Aidarov (Blr) at 5:08.4
49 AleksandrSyman (Blr) at 5:31.2
50 Wieslaw Ziemianin (Pol) at 6:11.1
51 Ilmars Bricis(Lat) at 6:15.3
52 Lawton Redman (USA) at 6:24.4
53 Qing Zhang (Chn) at6:36.5
54 Jekabs Nakums (Lat) at 6:44.7
55 Marian Blaj (Rom) at 6:56.6
56 Gueorgui Kassabov (Bul) at 8:03.9
Did not finish:
Janno Prants (Est)
Did not start:
Ruslan Lysenko (Ukr)
Petr Garabik (Cze)
Andriy Deryzemlya(Ukr)

Women's 10km Pursuit

1 Olga Pyleva (Rus) 31mins 07.7secs
2 Kati Wilhelm(Ger) at 5.3secs
3 Irina Nikoultchina (Bul) at 8.1
4 Liv Grete Poiree (Nor) at10.6
5 Galina Koukleva (Rus) at 24.0
6 Magdalena Forsberg (Swe) at 26.3
7 Katrin Apel (Ger) at 40.2
8 Andreja Grasic (Slo) at 54.2
9 Uschi Disl (Ger) at1min 13.5secs
10 Ekaterina Dafovska (Bul) at 1:14.9
11 Olga Nazarova (Blr) at1:16.8
12 Pavlina Filipova (Bul) at 1:27.4
13 Andrea Henkel (Ger) at 1:27.7
14 Florence Baverel-Robert (Fra) at 1:32.1
15 Svetlana Ishmouratova (Rus) at1:42.6
16 Gunn Margit Andreassen (Nor) at 1:49.1
17 Sandrine Bailly (Fra) at1:49.5
18 Martina Jasicova (Svk) at 2:18.7
19 Anna Bogali (Rus) at 2:32.3
20 Sanna-Leena Perunka (Fin) at 2:36.8
21 Sona Mihokova (Svk) at 2:49.7
22 Katerina Losmanova (Cze) at 2:57.0
23 Tamami Tanaka (Jpn) at 3:00.0
24 HiromiSuga (Jpn) at 3:11.1
25 Eva Hakova (Cze) at 3:12.4
26 Tetyana Vodopyanova(Ukr) at 3:15.3
27 Corinne Niogret (Fra) at 3:27.6
28 Evgenia Kutsepalova(Blr) at 3:32.4
29 Lucija Larisi (Slo) at 3:32.5
30 Elena Khrustaleva (Blr) at3:33.8
31 Irena Cesnekova (Cze) at 3:34.0
32 Andreja Mali (Slo) at 3:38.6
33 Delphyne Burlet (Fra) at 3:40.7
34 Magda Rezlerova (Cze) at 3:55.2
35 AnnaMurinova (Svk) at 4:06.9
36 Ryoko Takahashi (Jpn) at 4:12.9
37 Outi Kettunen(Fin) at 4:40.9
38 Michela Ponza (Ita) at 4:47.0
39 Ann Elen Skjelbreid (Nor)at 4:48.9
40 Gro Marit Kristiansen (Nor) at 5:06.2
41 Mami Shindo (Jpn) at5:20.9
42 Saskia Santer (Ita) at 5:34.1
43 Anna Stera-Kustusz (Pol) at 5:51.6
44 Shumei Yu (Chn) at 5:54.9
45 Kara Salmela (USA) at 6:00.0
46 Katja Holanti(Fin) at 6:34.0
47 Andrea Nahrgang (USA) at 7:00.8
48 Valentina Ciurina (Mol)at 7:12.0
Did not finish:
Rachel Steer (USA)
Anita Nyman (Fin)
Anzela Brice (Lat)
Dana Cojocea (Rom)
Did not start:
Iva Karagiozova (Bul)
Ribo Sun (Chn)
Xianying Liu (Chn)
Yingchao Kong (Chn)
Nathalie Santer (Ita)
Nina Lemesh (Ukr)
Olena Petrova(Ukr)
Olena Zubrilova (Ukr)


Wednesday 13th February

Men's 10km Sprint

1 Ole Einar Bjoerndalen (Nor) 24mins 51.3secs
2 SvenFischer (Ger) 25:20.2
3 Wolfgang Perner (Aut) 25:44.4
4 Ricco Gross (Ger)25:44.6
5 Wolfgang Rottmann (Aut) 25:48.8
6 Pavel Rostovtsev (Rus) 25:50.1
7 Victor Maigourov (Rus) 25:50.9
8 Frode Andresen (Nor) 25:51.5
9 Raphael Poiree(Fra) 25:56.9
10 Ludwig Gredler (Aut) 26:04.3
11 Oleg Ryzhenkov (Blr) 26:05.5
12 Vadim Sashurin (Blr) 26:09.9
13 Halvard Hanevold (Nor) 26:12.5
14 ZdenekVitek (Cze) 26:14.0
15 Michael Greis (Ger) 26:18.4
16 Paavo Puurunen (Fin)26:24.7
17 Bjoern Ferry (Swe) 26:30.5
18 Wojciech Kozub (Pol) 26:31.9
19 TimoAntila (Fin) 26:33.4
20 Jeremy Teela (USA) 26:36.6
21 Vincent Defrasne (Fra)26:36.7
22 Rene Cattarinussi (Ita) 2:37.3
23 Tomas Globocnik (Slo) 26:40.0
24 Egil Gjelland (Nor) 36:42.5
25 Vesa Hietalahti (Fin) 26:43.2
26 Jay Hakkinen(USA) 26:43.5
27 Marko Dolenc (Slo) 26:47.0
28 Carl Johan Bergman (Swe)26:47.1
29 Frank Luck (Ger) 26:47.7
30 Dimitri Borovik (Est) 26:50.1
31 Tomasz Sikora (Pol) 26:59.3
32 Tomas Holubec (Cze) 27:01.8
33 SergueiRoussinov (Rus) 27:04.3
34 Roman Dostal (Cze) 27:04.9
35 Julien Robert (Fra)27:05.1
36 Vyacheslav Derkach (Ukr) 27:05.3
37 Aleksei Aidarov (Blr) 27:06.4
38 Andriy Deryzemlya (Ukr) 27:11.1
39 Marek Matiasko (Svk) 27:12.6
40 IlmarsBricis (Lat) 27:17.3
41 Kyoji Suga (Jpn) 27:21.0
42 Marian Blaj (Rom) 27:25.5
43 Robin Clegg (Can) 27:28.3
44 Janez Maric (Slo) 27:28.6
45 Janno Prants(Est) 27:29.2
46 Olegs Maluhins (Lat) 27:30.7
47 Petr Garabik (Cze) 27:30.9
48 Indrek Tobreluts (Est) 27:31.1
49 Paolo Longo (Ita) 27:31.9
50 WilfriedPallhuber (Ita) 27:35.7
51 Sergei Rozhkov (Rus) 27:39.8
52 Jekabs Nakums (Lat)27:40.9
53 Ruslan Lysenko (Ukr) 27:43.1
54 Lawton Redman (USA) 27:43.4
55 Roland Zwahlen (Swi) 27:43.7
56 Qing Zhang (Chn)
Aleksandr Syman (Blr) both27:45.3
58 Wieslaw Ziemianin (Pol) 27:47.0
59 Saso Grajf (Slo) 27:52.6
60 Gueorgui Kassabov (Bul) 27:55.8
61 Krzysztof Topor (Pol) 28:02.2
62 HidenoriIsa (Jpn) 28:03.6
63 Henrik Forsberg (Swe) 28:04.0
64 Jean Marc Chabloz (Swi)28:08.6
65 Gundars Upenieks (Lat) 28:11.9
66 Gilles Marguet (Fra) 28:20.1
67 Matthias Simmen (Swi) 28:22.8
68 Devis Da Canal (Ita) 28:25.9
69 YukioMochizuki (Jpn) 28:28.5
70 Roland Lessing (Est) 28:34.4
71 Jason Sklenar (Gbr)28:43.4
72 Mark Gee (Gbr) 28:57.8
73 Olli-Pekka Peltola (Fin) 28:58.5
74 Michael Dixon (Gbr) 28:58.7
75 Imre Tagscherer (Hun) 29:08.6
76 Roman Pryma(Ukr) 29:16.1
77 Aleksandr Tropnikov (Kgz) 29:30.2
78 Tord Wiksten (Swe)29:39.5
79 Dmitriy Pankov (Kaz) 29:46.3
80 Byung-Kook Shin (Kor) 29:51.1
81 Ricardo Oscare (Arg) 30:00.2
82 Liutauras Barila (Lit) 30:01.4
83 MihailGribusencov (Mol) 30:02.2
84 Zarko Galjanic (Cro) 30:33.0
85 StavrosCristoforidis (Gre) 31:51.4
86 Carlos Varas (Chi) 32:48.1
Did not finish:
Christoph Sumann (Aut)

Women's 7.5km Sprint

1 Kati Wilhelm (Ger) 20:41.4
2 Uschi Disl(Ger) 20:57.0
3 Magdalena Forsberg (Swe) 21:20.4
4 Liv Grete Poiree (Nor)21:24.1
5 Florence Baverel-Robert (Fra) 21:27.9
6 Galina Koukleva (Rus)21:32.1
7 Sandrine Bailly (Fra) 21:35.7
8 Olga Pyleva (Rus) 21:44.2
9 CorinneNiogret (Fra) 21:50.3
10 Andreja Grasic (Slo) 21:55.6
11 Irina Nikoultchina(Bul) 21:57.0
12 Katrin Apel (Ger) 22:01.7
13 Martina Jasicova (Svk) 22:11.9
14 Olga Nazarova (Blr) 22:14.9
15 Ekaterina Dafovska (Bul) 22:17.7
16 GunnMargit Andreassen (Nor) 22:19.7
17 Pavlina Filipova (Bul) 22:20.6
18 AnnaBogali (Rus) 22:25.8
19 Svetlana Ishmouratova (Rus) 22:27.3
20 Shumei Yu (Chn)22:29.9
21 Sona Mihokova (Svk) 22:32.1
22 Irena Cesnekova (Cze) 22:33.5
23 Delphyne Burlet (Fra) 22:37.7
24 Sanna-Leena Perunka (Fin) 22:39.9
25 AndreaHenkel (Ger) 22:41.1
26 Lucija Larisi (Slo) 22:44.7
27 Andreja Mali (Slo)22:45.5
28 Ryoko Takahashi (Jpn) 22:58.3
29 Tamami Tanaka (Jpn) 23:00.0
30 Hiromi Suga (Jpn) 23:03.5
31 Tetyana Vodopyanova (Ukr) 23:03.8
32 MagdaRezlerova (Cze) 23:05.0
33 Elena Khrustaleva (Blr) 23:06.6
34 Eva Hakova (Cze)23:09.4
35 Anna Murinova (Svk) 23:10.0
36 Saskia Santer (Ita) 23:11.2
37 OutiKettunen (Fin) 23:11.3
38 Ann Elen Skjelbreid (Nor) 23:14.2
39 KaterinaLosmanova (Cze) 23:14.6
40 Nathalie Santer (Ita) 23:14.7
41 Iva Karagiozova(Bul) 23:18.0
42 Xianying Liu (Chn) 23:18.9
43 Anna Stera-Kustusz (Pol)23:24.6
44 Evgenia Kutsepalova (Blr) 23:26.5
45 Mami Shindo (Jpn) 23:36.8
46 Michela Ponza (Ita) 23:36.9
47 Nina Lemesh (Ukr) 23:37.4
48 Olena Petrova(Ukr) 23:40.9
49 Kara Salmela (USA) 23:44.1
50 Andrea Nahrgang (USA) 23:48.7
51 Valentina Ciurina (Mol) 23:49.7
52 Katja Holanti (Fin) 24:07.2
53 Gro MaritKristiansen (Nor) 24:12.7
54 Anita Nyman (Fin) 24:17.0
55 Dana Cojocea (Rom)24:17.3
56 Yingchao Kong (Chn) 24:30.2
57 Ribo Sun (Chn) 24:32.4
58 AnzelaBrice (Lat) 24:32.5
59 Olena Zubrilova (Ukr) 24:33.2
60 Rachel Steer (Rom)24:41.7
61 Eva Tofalvi (Rom) 24:43.7
62 Elena Dubok (Kaz) 24:50.1
63 TadejaBrankovic (Slo) 25:14.0
64 Tatiana Kutlikova (Svk) 25:18.3
65 Ksenia Zikunkova(Blr) 25:21.5
66 Diana Rasimoviciute (Lit) 25:41.4
67 Zsuzsanna Bekecs (Hun)25:42.1
68 Siegrid Pallhuber (Ita) 26:20.9
69 Ja-Youn Kim (Kor) 26:45.2
70 Despoina Vavatsi (Gre) 27:11.3
71 Ivett Szollosi (Hun) 27:17.6
72 AlexandraRusu (Rom) 27:20.0
73 Natalia Lovece (Arg) 29:33.2
74 Claudia Barrenechea(Chi) 30:15.1


Monday 11th February

Men's 20km Individual

1 Ole Einar Bjoerndalen (Nor) 51:03.3
2 Frank Luck (Ger) 51:39.4
3 Victor Maigourov (Rus) 51:40.6
4 Ricco Gross (Ger) 51:58.7
5 Halvard Hanevold(Nor) 52:16.3
6 Pavel Rostovtsev (Rus) 52:33.5
7 Frode Andresen (Nor) 52:39.1
8 Serguei Tchepikov (Rus) 52:44.2
9 Vadim Sashurin (Blr) 52:52.6
10 RaphaelPoiree (Fra) 52:52.9
11 Ludwig Gredler (Aut) 53:19.3
12 Sergei Rozhkov (Rus)53:43.8
13 Marko Dolenc (Slo) 53:45.8
14 Jeremy Teela (USA) 53:56.5
15 PaavoPuurunen (Fin) 54:15.7
16 Egil Gjelland (Nor) 54:16.1
17 Aleksei Aidarov (Blr)54:25.3
18 Tomas Globocnik (Slo) 54:40.6
19 Vesa Hietalahti (Fin) 54:47.0
20 Kyoji Suga (Jpn) 54:51.9
21 Rene Cattarinussi (Ita) 54:57.2
22 ChristophSumann (Aut) 55:00.3
23 Vyacheslav Derkach (Ukr) 55:01.3
24 Ruslan Lysenko(Ukr) 55:02.1
25 Petr Garabik (Cze) 55:12.2
26 Jay Hakkinen (USA) 55:13.8
27 Andriy Deryzemlya (Ukr) 55:14.8
28 Robin Clegg (Can) 55:17.5
29 Sven Fischer(Ger) 55:23.2
30 Wieslaw Ziemianin (Pol) 55:35.2
31 Oleg Ryzhenkov (Blr)55:56.6
32 Wolfgang Perner (Aut) 56:00.4
33 Paolo Longo (Ita) 56:11.9
34 Alexander Wolf (Ger) 56:16.6
35 Roman Dostal (Cze) 56:19.6
35 Jekabs Nakums(Lat) 56:19.6
37 Vincent Defrasne (Fra) 56:20.3
38 Bjoern Ferry (Swe) 56:20.7
39 Ilmars Bricis (Lat) 56:24.4
40 Carl Johan Bergman (Swe) 56:24.5
41 TimoAntila (Fin) 56:33.5
42 Ivan Masarik (Cze) 56:40.6
43 Janez Maric (Slo)56:51.9
44 Hidenori Isa (Jpn) 56:52.8
45 Roland Lessing (Est) 57:08.4
46 Tomasz Sikora (Pol) 57:08.5
47 Henrik Forsberg (Swe) 57:22.0
48 Jason Sklenar(Gbr) 57:27.2
49 Dmitriy Pantov (Kaz) 57:32.8
50 Wilfried Pallhuber (Ita)57:33.2
51 Marian Blaj (Rom) 57:36.8
52 Marek Matiasko (Svk) 57:37.8
53 Indrek Tobreluts (Est) 57:52.1
54 Julien Robert (Fra) 57:54.0
55 Tord Wiksten(Swe) 58:02.3
56 Dimitri Borovik (Est) 58:02.5
57 Zdenek Vitek (Cze) 58:07.9
58 Roland Zwahlen (Swi) 58:10.6
59 Zhang Qing (Chn) 58:13.9
60 RustamValiullin (Blr) 58:46.7
61 Jean Marc Chabloz (Swi) 58:59.4
62 Liutauras Barila(Lit) 59:02.3
63 Janno Prants (Est) 59:14.0
64 Daniel Mesotitsch (Aut)59:15.9
65 Gueorgui Kassabov (Bul) 59:16.1
66 Hironao Meguro (Jpn) 59:29.2
67 Ville Raikkonen (Fin) 59:34.2
68 Oleksander Bilanenko (Ukr) 59:34.4
69 Wojciech Kozub (Pol) 59:35.1
70 Imre Tagscherer (Hun) 59:51.8
71 GundarsUpenieks (Lat) 59:56.0
72 Rene Laurent Vuillermoz (Ita) 1:00:00.7
73 Aleksandr Tropnikov (Kyr) 1:00:05.3
74 Krzysztof Topor (Pol) 1:00:36.8
75 ShinByung-Kook (Kor) 1:00:58.1
76 Dan Campbell (USA) 1:00:58.6
77 Ferreol Cannard(Fra) 1:01:32.9
78 Matthias Simmen (Swi) 1:02:03.0
79 Michael Dixon (Gbr)1:02:04.9
80 Ricardo Oscare (Arg) 1:02:08.1
81 Mark Gee (Gbr) 1:02:10.2
82 Janez Ozbolt (Slo) 1:03:16.2
83 Zarko Galjanic (Cro) 1:04:54.4
84 MihailGribusencov (Mol) 1:05:58.5
85 Stavros Cristoforidis (Gre) 1:08:09.5
86 CarlosVaras (Chi) 1:10:32.2
Dnf: Olegs Maluhins (Lat)

Women's 15km Individual

1 Andrea Henkel (Ger) 47:29.1
2 LivGrete Poiree (Nor) 47:37.0
3 Magdalena Forsberg (Swe) 48:08.3
4 Olga Pyleva(Rus) 48:14.0
5 Ekaterina Dafovska (Bul) 48:15.5
6 Olga Nazarova (Blr)48:29.9
7 Martina Glagow (Ger) 48:34.2
8 Svetlana Ishmouratova (Rus) 48:45.0
9 Martina Jasicova (Svk) 48:47.5
10 Albina Akhatova (Rus) 49:06.1
11 FlorenceBaverel-Robert (Fra) 49:10.2
12 Uschi Disl (Ger) 49:43.4
13 Katja Holanti (Fin) 49:52.3
14 Sona Mihokova (Slv) 50:00.7
15 Ribo Sun (Chn) 50:04.7
16 Sylvie Becaert (Fra) 50:09.0
17 Xianying Liu (Chn) 50:09.4
18 Katrin Apel (Ger) 50:16.7
19 Katerina Losmanova (Cze) 50:42.0
20 Pavlina Filipova (Bul)50:47.5
21 Corinne Niogret (Fra) 50:49.6
22 Ann Elen Skjelbreid (Nor) 50:51.1
23 Zdenka Vejnarova (Cze) 50:54.7
24 Olena Petrova (Ukr) 51:05.7
25 LucijaLarisi (Slo) 51:12.1
26 Delphyne Burlet (Fra) 51:19.2
27 Oksana Yakovleva(Ukr) 51:22.2
28 Irena Cesnekova (Cze) 51:28.0
29 Oksana Khvostenko (Ukr)51:34.4
30 Gunn Margit Andreassen (Nor) 51:42.9
31 Rachel Steer (USA) 51:50.6
32 Iva Karagiozova (Bul) 51:59.3
33 Marcela Pavkovcekova (Svk) 52:03.7
34 Olena Zubrilova (Ukr) 52:10.7
35 Eva Hakova (Cze) 52:11.0
36 Michela Ponza(Ita) 52:13.6
37 Olga Zaitseva (Rus) 52:26.2
38 Ksenia Zikunkova (Blr)52:26.8
39 Linda Tjoerhom (Nor) 52:34.0
40 Sanna-Leena Perunka (Fin) 52:48.8
41 Tadeja Brankovic (Slo) 53:08.9
42 Hiromi Suga (Jpn) 53:10.6
43 IrinaNikoultchina (Bul) 53:16.7
44 Yingchao Kong (Chn) 53:38.0
45 Tamami Tanaka(Jpn) 53:40.4
46 Shumei Yu (Chn) 53:43.4
47 Katja Haller ( Ita) 53:44.0
48 Outi Kettunen (Fin) 53:48.1
49 Saskia Santer (Ita) 54:14.7
50 Ryoko Takahashi(Jpn) 54:18.0
51 Lyudmila Lysenko (Blr) 54:25.4
52 Eva Tofalvi (Rom) 54:36.7
53 Anna Murinova (Svk) 54:39.2
54 Anna Stera-Kustusz (Pol) 54:47.1
55 KristinaSabasteanski (USA) 55:00.9
56 Andreja Grasic (Slo) 55:06.4
57 Dijana Grudicek(Slo) 55:50.3
58 Ivett Szollosi (Hun) 56:34.8
59 Kara Salmela (USA) 57:25.9
60 Elena Dubok (Kaz) 57:32.5
61 Dana Cojocea ( Rom) 57:37.0
62 ValentinaCiurina (Mol) 58:40.8
63 Anzela Brice (Lat) 59:20.9
64 Mami Shindo (Jpn)59:38.6
65 Zsuzsanna Bekecs (Hun) 1:00:40.7
66 Ja-Youn Kim (Kor) 1:01:13.8
67 Claudia Barrenechea (Chi) 1:02:30.0
68 Despoina Vavatsi (Gre) 1:04:39.4
69 Natalia Lovece (Arg) 1:09:56.8


© 2002 IOC. Official Results powered by SchlumbergerSema. Timing by SEIKO

© BBC ^ Back to top

Front Page | Statistics

Alpine Skiing | Other Skiing | Skating | Ice Hockey | Bobsleigh
Luge & Skeleton | Snowboarding | Curling | Paralympics

Features | BBC Coverage | Photo Galleries

Venue Guide | Event Guide | Team GB | Ones to Watch | Olympic Quiz