BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

BBC Sport World Cup 2002
Group stage Knockout stage Printable version Fixtures in date order Matches wallchart banner
 
 
Group A
 France
 Senegal
 Uruguay
 Denmark
Group B
 Spain
 Slovenia
 Paraguay
 South Africa
Group C
 Brazil
 Turkey
 China
 Costa Rica
Group D
 South Korea
 Poland
 USA
 Portugal
Group E
 Germany
 Saudi Arabia
 Rep of Ireland
 Cameroon
Group F
 Argentina
 Nigeria
 England
 Sweden
Group G
 Italy
 Ecuador
 Croatia
 Mexico
Group H
 Japan
 Belgium
 Russia
 Tunisia
Group A Fixtures (Korea)
 France  v   Senegal  
Radio Five Live
Seoul | Fri 31 May | 12.30 BST
 Uruguay  v   Denmark  
Radio Five Live
Ulsan | Sat 1 June | 10.00 BST
 Denmark  v   Senegal  
BBC One
Daegu | Thu 6 June | 07.30 BST
 France  v   Uruguay  
BBC One/Radio Five Live
Busan | Thu 6 June | 12.30 BST
 Senegal  v   Uruguay  
 
Suwon | Tue 11 June | 07.30 BST
 Denmark  v   France  
Radio Five Live
Incheon | Tue 11 June | 07.30 BST
Group B Fixtures (Korea)
 Paraguay  v   South Africa  
 
Busan | Sun 2 June | 08.30 BST
 Spain  v   Slovenia  
BBC One
Gwangju | Sun 2 June | 12.30 BST
 Spain  v   Paraguay  
Radio Five Live
Jeonju | Fri 7 June | 10.00 BST
 South Africa  v   Slovenia  
 
Daegu | Sat 8 June | 07.30 BST
 South Africa  v   Spain  
Radio Five Live
Daejeon | Wed 12 June | 12.30 BST
 Slovenia  v   Paraguay  
 
Seogwipo | Wed 12 June | 12.30 BST
Group C Fixtures (Korea)
 Brazil  v   Turkey  
BBC One/Radio Five Live
Ulsan | Mon 3 June | 10.00 BST
 China  v   Costa Rica  
BBC One
Gwangju | Tue 4 June | 07.30 BST
 Brazil  v   China  
Radio Five Live
Seogwipo | Sat 8 June | 12.30 BST
 Costa Rica  v   Turkey  
 
Incheon | Sun 9 June | 10.00 BST
 Costa Rica  v   Brazil  
BBC One/Radio Five Live
Suwon | Thu 13 June | 07.30 BST
 Turkey  v   China  
 
Seoul | Thu 13 June | 07.30 BST
Group D Fixtures (Korea)
 South Korea  v   Poland  
BBC One
Busan | Tue 4 June | 12.30 BST
 USA  v   Portugal  
BBC One/Radio Five Live
Suwon | Wed 5 June | 10.00 BST
 South Korea  v   USA  
Radio Five Live
Daegu | Mon 10 June | 07.30 BST
 Portugal  v   Poland  
BBC One/Radio Five Live
Jeonju | Mon 10 June | 12.30 BST
 Poland  v   USA  
 
Daejeon | Fri 14 June | 12.30 BST
 Portugal  v   South Korea  
Radio Five Live
Incheon | Fri 14 June | 12.30 BST
Group E Fixtures (Japan)
 Rep of Ireland  v   Cameroon  
BBC One/Radio Five Live
Niigata | Sat 1 June | 07.30 BST
 Germany  v   Saudi Arabia  
BBC One/Radio Five Live
Sapporo | Sat 1 June | 12.30 BST
 Germany  v   Rep of Ireland  
Radio Five Live
Ibaraki | Wed 5 June | 12.30 BST
 Cameroon  v   Saudi Arabia  
Radio Five Live
Saitama | Thu 6 June | 10.00 BST
 Saudi Arabia  v   Rep of Ireland  
Radio Five Live
Yokohama | Tue 11 June | 12.30 BST
 Cameroon  v   Germany  
 
Shizuoka | Tue 11 June | 12.30 BST
Group F Fixtures (Japan)
 Argentina  v   Nigeria  
BBC One/Radio Five Live
Ibaraki | Sun 2 June | 06.30 BST
 England  v   Sweden  
Radio Five Live
Saitama | Sun 2 June | 10.30 BST
 Sweden  v   Nigeria  
Radio Five Live
Kobe | Fri 7 June | 07.30 BST
 Argentina  v   England  
BBC One/Radio Five Live
Sapporo | Fri 7 June | 12.30 BST
 Sweden  v   Argentina  
 
Miyagi | Wed 12 June | 07.30 BST
 Nigeria  v   England  
BBC One/Radio Five Live
Osaka | Wed 12 June | 07.30 BST
Group G Fixtures (Japan)
 Croatia  v   Mexico  
BBC One/Radio Five Live
Niigata | Mon 3 June | 07.30 BST
 Italy  v   Ecuador  
Radio Five Live
Sapporo | Mon 3 June | 12.30 BST
 Italy  v   Croatia  
BBC One/Radio Five Live
Ibaraki | Sat 8 June | 10.00 BST
 Mexico  v   Ecuador  
BBC One
Miyagi | Sun 9 June | 07.30 BST
 Ecuador  v   Croatia  
 
Yokohama | Thu 13 June | 12.30 BST
 Mexico  v   Italy  
BBC One/Radio Five Live
Oita | Thu 13 June | 12.30 BST
Group H Fixtures (Japan)
 Japan  v   Belgium  
 
Saitama | Tue 4 June | 10.00 BST
 Russia  v   Tunisia  
 
Kobe | Wed 5 June | 07.30 BST
 Japan  v   Russia  
 
Yokohama | Sun 9 June | 12.30 BST
 Tunisia  v   Belgium  
BBC One
Oita | Mon 10 June | 10.00 BST
 Belgium  v   Russia  
BBC One/Radio Five Live
Shizuoka | Fri 14 June | 07.30 BST
 Tunisia  v   Japan  
 
Osaka | Fri 14 June | 07.30 BST

Second Round Fixtures
Match 1
Winner of Group E v Runner-up Group B
Seogwipo | Sat 15 June | 07.30 BST
Match 2
Winner of Group A v Runner-up of Group F
Niigata | Sat 15 June | 12.30 BST
Match 3
Winner of Group F v Runner-up of Group A
Oita | Sun 16 June | 07.30 BST
Match 4
Winner of Group B v Runner-up of Group E
Suwon | Sun 16 June | 12.30 BST
Match 5
Winner of Group G v Runner-up Group D
Jeonju | Mon 17 June | 07.30 BST
Match 6
Winner of Group C v Runner-up of Group H
Kobe | Mon 17 June | 12.30 BST
Match 7
Winner of Group H v Runner-up of Group C
Miyagi | Tue 18 June | 07.30 BST
Match 8
Winner of Group D v Runner-up of Group G
Daejeon | Tue 18 June | 12.30 BST
Quarter Final Fixtures
Quarter Final 1
Winner of Match 2 v Winner of Match 6
Shizuoka | Fri 21 June | 07.30 BST
Quarter Final 2
Winner of Match 1 v Winner of Match 5
Ulsan | Fri 21 June | 12.30 BST
Quarter Final 3
Winner of Match 4 v Winner of Match 8
Gwangju | Sat 22 June | 07.30 BST
Quarter Final 4
Winner of Match 3 v Winner of Match 7
Osaka | Sat 22 June | 12.30 BST
Semi Final Fixtures
Semi-final 1
Winner of Quarter-final 2 v Winner of Quarter-final 3
Seoul | Tue 25 June | 12.30 BST
Semi-final 2
Winner of Quarter-final 4 v Winner of Quarter-final 1
Saitama | Wed 26 June | 12.30 BST
3/4 Place Playoff
Loser of Semi-final 1 v Loser of Semi-final 2
Daegu | Sat 29 June | 12.00 BST

World Cup Final
Winner of Semi-final 1 v Winner of Semi-final 2
Yokohama | Sun 30 June | 12.00 BST
Copyright BBC ^^ Back to top
© MMII | News Sources | Privacy