Squash schedule Squash results
BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

Commonwealth Games 2002
You are in: Statistics
Front Page 
Statistics 
Athletics 
Swimming 
Badminton 
Boxing 
Cycling 
Rugby 7's 
Hockey 
Gymnastics 
Squash 
Judo 
Other Sports 
Features 
Sports Talk 
BBC Coverage 
Photo Galleries 
Event Guide 
Venue Guide 
Stars to Watch 
Nations 
Quiz 

Play Denise Lewis Heptathlon BBC Sport

BBC Weather

BBC News

SERVICES  

Statistics
Overall results
Squash results
 Last updated Aug 4 2002

Sunday 4th August

Mixed Doubles Final

Leilani Rorani
Glen Wilson (Nzl) bt Nicol David
Beng Hee Ong (Mas)15-11 15-9

Women's Doubles Final

Carol Owens
Leilani Rorani (Nzl) bt Tania Bailey
CassieJackman (Eng) 15-11 5-15 15-13<

Men's Doubles Final

Lee Beachill
Peter Nicol (Eng) bt Stewart Boswell
AnthonyRicketts (Aus) 15-11 15-12


Saturday 3rd August

Men's Doubles Quarter Finals

Quarterfinal: Stewart Boswell
Anthony Ricketts (Aus) bt Neil Frankland
Martin Heath (Sco) 15-12 17-15
David Palmer
Paul Price (Aus) bt Gavin Jones
Scott Fitzgerald (Wal) 15-11 15-12
Mark Chaloner
Paul Johnson (Eng) bt ShahidZaman Khan
Mansoor Zaman (Pak) 15-4 15-5
Lee Beachill
Peter Nicol (Eng) btDavid Evans
Alex Gough (Wal) 15-6 9-15 15-10

Men's Doubles Semi Finals

Stewart Boswell
Anthony Ricketts (Aus) bt Mark Chaloner
PaulJohnson (Eng) 15-8 13-15 15-12<

Women's Doubles Semi Finals

Tania Bailey
Cassie Jackman (Eng) bt Linda Charman
Fiona Geaves(Eng) 15-3 16-17 17-15

Carol Owens
Leilani Rorani (Nzl) bt Natalie Grinham
RachaelGrinham (Aus) 15-13 15-8

Lee Beachill
Peter Nicol (Eng) bt David Palmer
Paul Price (Aus)13-15 15-9 15-9

Mixed Doubles Quarter Finals

Leilani Rorani
Glen Wilson (Nzl) bt Carol Owens
DanielSharplin (Nzl) 15-13 15-3
Nicol David
Beng Hee Ong (Mas) bt Gavin Jones
KarenHargreaves (Wal) 15-13 15-7
Robyn Cooper
Joe Kneipp (Aus) bt Stephanie Brind
Paul Johnson (Eng) 15-11 15-12
Fiona Geaves
Chris Walker (Eng) bt SarahFitz-Gerald
Paul Price (Aus) 17-16 13-15 15-7

Mixed Doubles Semi Finals

Leilani Rorani
Glen Wilson (Nzl) bt Robyn Cooper
Joe Kneipp (Aus)15-11 15-11

Nicol David
Beng Hee Ong (Mas) bt Fiona Geaves
Chris Walker (Eng) 15-14 12-15 15-14


Friday 2nd August

Men's Doubles Pool Matches

Pool A: David Palmer
Paul Price (Aus) bt Farrukh Zaman
Shamsul Islam Khan (Pak) 15-5 15-11 Pool B: Mark Chaloner
Paul Johnson (Eng) bt Gavin Jones
Scott Fitzgerald (Wal) 15-4 15-8 Pool F: Neil Frankland
Martin Heath (Sco) bt Shahier Razik
Graham Ryding (Can) 15-7 14-15 15-11

Pool C: Lee Beachill
Peter Nicol (Eng) bt Patrick Chifunda
Ernest Chisenga(Zam) 15-8 15-11
Murray Martin
Jesse Engelbrecht (Zim) bt Rajdeep Bains
Hartaj Bains (Ken) 15-10 15-12

Pool D: Stewart Boswell
Anthony Ricketts (Aus) bt Jason Nicolle
Gareth DavidWebber (Gue) 15-2 15-11 Alex Gough (Wal) bt Shahid Zaman Khan
Mansoor Zaman(Pak) 15-1 15-12 Scott Fitzgerald (Wal) bt Shahier Razik
GrahamRyding (Can) 15-9 11-15 15-11
David Palmer
Paul Price (Aus) Bye
Lee Beachill
Peter Nicol (Eng) Bye
Stewart Boswell
Anthony Ricketts (Aus) Bye
MarkChaloner
Paul Johnson (Eng) Bye
David Evans
Alex Gough (Wal) bt JasonNicolle
Gareth David Webber (Gue) 15-6 15-11

Women's Doubles Pool Matches

Pool A: Natalie Grinham
Rachael Grinham (Aus) bt Katrina Hogan
Karen Hargreaves (Wal) 15-3 15-1

Pool C: Tania Bailey
Cassie Jackman (Eng) bt Lara Petera
Shelley Kitchen(Nzl) 15-9 11-15 15-5

Men's Doubles Quarter Finals

Round of 16: Neil Frankland
Martin Heath (Sco) bt Murray Martin
JesseEngelbrecht (Zim) 15-5 15-8

Women's Doubles Quarter Finals

Quarter-Final: Natalie Grinham
Rachael Grinham (Aus) bt Lara Petera
ShelleyKitchen (Nzl) 15-8 15-8
Tania Bailey
Cassie Jackman (Eng) bt Katrina Hogan
Karen Hargreaves (Wal) 15-4 15-4
Carol Owens
Leilani Rorani (Nzl) bt MargoGreen
Melanie Jans (Can) 8-8 15-8 0-0

Linda Charman
Fiona Geaves (Eng) bt Sarah Fitz-Gerald
LizIrving (Aus) 15-11 15-5

Round of 16: Farrukh Zaman
Shamsul Islam Khan (Pak) bt Shahid Zaman Khan
Mansoor Zaman (Pak) 12-15 13-15

Mixed Doubles Pool Matches

Pool A: Kelvin Ho
Sharon Wee (Mas) bt Luke Fraser
Nicolette Fernandes (Guy)15-6 15-10

Pool A: Leilani Rorani
Glen Wilson (Nzl) bt Fiona Geaves
Chris Walker (Eng)15-13 15-11 Steve Richardson (Nir) bt Marlene West
James Bullock(Jam) 15-12 14-17 15-6 Karen Hargreaves (Wal) bt Naluge Guy
Derek Hunter (Png)15-5 15-13
Sarah Fitz-Gerald
Paul Price (Aus) bt Naluge Guy
Derek Hunter(Png) 15-11 15-4
Sarah Fitz-Gerald
Paul Price (Aus) bt Martin Heath
PamelaNimmo (Sco) 15-4 15-11 Paul Johnson (Eng) bt Carol Owens
Daniel Sharplin(Nzl) 15-11 17-14
Stephanie Brind
Paul Johnson (Eng) bt Karen Anderson
WaynePrescod (Jam) 15-3 15-7 Leilani Rorani (Nzl) bt Linda Charman
Fiona Geaves (Eng)15-9 15-13


Thursday 1st August

Men's Doubles Pool Matches

Pool A: Farrukh Zaman and Shamsul Islam Khan (Pak) bt Navin Harish Samarasinghe and Saman Thilakarathna (Sri) walkover
David Palmer and Paul Price (Aus) bt Regan Pollard and Luke Fraser (Guy) 15-10 15-7 Jesse Engelbrecht (Zim) bt Patrick Chifunda
ErnestChisenga (Zam) 10-15 15-8 15-13
Lee Beachill
Peter Nicol (Eng) bt RajdeepBains
Hartaj Bains (Ken) 15-5 15-8 Alex Gough (Wal) bt Damien Tam
Derek Hunter (Png) 15-315-7 David Palmer
Paul Price (Aus) bt Regan Pollard
Luke Fraser (Guy) 15-10 15-7 Peter Nicol (Eng) bt Murray Martin
Jesse Engelbrecht (Zim) 15-815-9 Anthony Ricketts (Aus) bt James Bullock
Wayne Prescod (Jam)15-7 15-8

Women's Doubles Pool Matches

Pool C: Tania Bailey and Cassie Jackman (Eng) bt Marlene West and Karen Anderson(Jam) 15-4 15-7

Pool A: Sarah Fitzgerald
Liz Irving (Aus) bt Margo Green
Melanie Jans (Can)15-6 15-10

Pool A: Fiona Geaves
Chris Walker (Eng) bt Kelvin Ho
Sharon Wee (Mas) 15-12 15-11
Pool B: Robyn Cooper
Joe Kneipp (Aus) bt Madeline Perry
Steve Richardson(Nir) 15-8 15-10
Pool C: Lara Petera
Shelley Kitchen (Nzl) bt Marlene West
Karen Anderson(Jam) 15-8 15-12

Mixed Doubles Pool Matches

Pool A: Leilani Rorani and Glen Wilson (Nzl) bt Katrina Hogan and Scott Fitzgerald(Wal) 15-11 15-6
Pool D: Carol Owens
Daniel Sharplin (Nzl) bt Karen Anderson
Wayne Prescod(Jam) 15-0 15-4
Fiona Geaves
Chris Walker (Eng) bt Luke Fraser
NicoletteFernandes (Guy) 15-8 15-8

Pool A: Katrina Hogan
Scott Fitzgerald (Wal) bt Luke Fraser
NicoletteFernandes (Guy) 15-9 15-8
Pool B: Nicol David
Beng Hee Ong (Mas) bt Madeline Perry
Steve Richardson(Nir) 15-12 15-13
Pool C: Sarah Fitz-Gerald
Paul Price (Aus) bt Gavin Jones
Karen Hargreaves(Wal) 15-4 15-7
Pool D: Stephanie Brind
Paul Johnson (Eng) bt Wendy Maitland
Neil Frankland(Sco) 15-7 15-10


Wednesday 31st July

Women's Plate Competition Final

Margo Green (Can) bt Karen Anderson (Jam) 9-0 9-5 9-1

Men's Plate Competition Final

Jesse Engelbrecht (Zim) bt Neil Frankland (Sco) 9-5 9-5 2-9 4-99-5

Women's Singles Final

Sarah Fitz-Gerald (Aus) bt Carol Owens (Nzl) 9-5 9-0 2-9 10-9

Men's Singles Final

Jonathon Power (Can) bt Peter Nicol (Eng) 9-4 4-9 9-3 9-0

Men's Doubles Pool Matches

Pool B: Mark Chaloner and Paul Johnson (Eng) bt Keabetsoe Monnapula and LentsoeMonnapula (Les) walkover

Pool F: Shahier Razik and Graham Ryding (Can) bt Baitsi Motsamai and B K Taoana(Les) 15-5 15-3

Pool C: Patrick Chifunda
Ernest Chisenga (Zam) bt Rajdeep Bains
Hartaj Bains(Ken) 17-16 11-15 15-10

Pool A: Farrukh Zaman and Shamsul Islam Khan (Pak) bt Regan Pollard and LukeFraser (Guy) 15-14 15-5

Mixed Doubles Pool Matches

Pool A:
Kelvin Ho and Sharon Wee (Mas) bt Katrina Hogan and Scott Fitzgerald (Wal)15-7 15-11
Pool B:
Robyn Cooper and Joe Kneipp (Aus) bt Marlene West and James Bullock (Jam)15-0 15-13

Pool A: Leilani Rorani and Glen Wilson (Nzl) bt Luke Fraser and NicoletteFernandes (Guy) 15-5 15-3

Pool C: Martin Heath and Pamela Nimmo (Sco) bt Naluge Guy and Derek Hunter (Png)15-8 15-7

Pool D: Wendy Maitland and Neil Frankland (Sco) bt Karen Anderson and WaynePrescod (Jam) 15-5 15-1

Pool A: Fiona Geaves and Chris Walker (Eng) bt Katrina Hogan and Scott Fitzgerald(Wal) 15-5 15-10


Tuesday 30th July

Men's Plate Competition Semi Finals

Neil Frankland (Sco) bt Masambo Selisho (Zam) 9-2 9-5 9-2

Jesse Engelbrecht (Zim) bt Luke Fraser (Guy) 5-9 9-5 6-9 9-79-5

Women's Plate Competition Semi Finals

Karen Anderson (Jam) bt Alana Simmons (Lca) 9-3 5-9 9-6 9-3

Margo Green (Can) bt Marlene West (Jam) 10-8 9-1 4-9 9-6

Men's Singles Semi Finals

Peter Nicol (Eng) bt David Palmer (Aus) 9-7 9-1 9-5

Sarah Fitz-Gerald (Aus) bt Rachael Grinham (Aus) 9-2 9-2 9-6

Jonathon Power (Can) bt Stewart Boswell (Aus) 7-9 9-2 9-1 5-9 9-0

Women's Singles Semi Finals

Carol Owens (Nzl) bt Cassie Jackman (Eng) 3-9 9-5 9-1 9-5


Monday 29th July

Men's Plate Competition Quarter Finals

Neil Frankland (Sco) bt James Bullock (Jam) 9-3 9-1 10-8

Masambo Selisho (Zam) bt Murray Martin (Zim) 9-7 9-2 9-0
Luke Fraser (Guy) bt Navin Harish Samarasinghe (Sri) 9-6 9-2 9-0
JesseEngelbrecht (Zim) bt James Bentick (Svg) 9-3 9-0 9-5

Women's Plate Competition Quarter Finals

Karen Anderson (Jam) bt Lindy-Ann Alexander (Lca) 9-6 9-3 9-1
Alana Simmons (Lca) Bye
Margo Green (Can) bt Naluge Guy (Png) 7-7 9-3 9-3 0-9 9-7

Marlene West (Jam) bt Nicolette Fernandes (Guy) 9-7 9-39-3

Men's Singles Quarter Finals

David Palmer (Aus) bt Chris Walker (Eng) 9-5 9-1 9-1 Luke Fraser (Guy) bt Navin Harish Samarasinghe (Sri) 9-6 9-2 9-0
JesseEngelbrecht (Zim) bt James Bentick (Svg) 9-3 9-0 9-5

Power (Can) bt Lee Beachill (Eng) 3-9 9-0 9-7 9-4
Stewart Boswell (Aus) bt Paul Price (Aus) 6-9 9-4 9-4 9-2
Peter Nicol (Eng) bt Graham Ryding (Can) 9-1 9-2 9-3

Women's Singles Quarter Finals

Sarah Fitz-Gerald (Aus) bt Stephanie Brind (Eng) 10-8 9-3 9-1

Rachael Grinham (Aus) bt Leilani Rorani (Nzl) 9-1 10-8 9-6

Carol Owens (Nzl) bt Tania Bailey (Eng) 10-9 9-0 9-1
Cassie Jackman (Eng) bt Linda Charman (Eng) 9-2 1-9 9-1 7-9 9-2


Sunday 28th July

Men's Plate Competition Round of 16

Murray Martin (Zim) bt Gabe Rabess (Dma) 9-3 9-2 9-1

James Bullock (Jam) bt Damien Tam (Png) 9-5 9-0 9-3
Masambo Selisho (Zam) bt Baitsi Motsamai (Les) 9-0 9-5 9-3
Neil Frankland (Sco)bt Ernest Chisenga (Zam) w/o

Navin Harish Samarasinghe (Sri) bt Thomas Sherratt (Ber)3-9 9-6 9-6 9-4
Luke Fraser (Guy) bt Derek Hunter (Png) 1-9 9-4 7-9 10-8 9-7
Jesse Engelbrecht (Zim) bt Lentsoe Monnapula (Les) 9-1 9-1 9-0
James Bentick(Svg) bt Garfield Ian Colin Wiltshire (Guy) w/o

Men's Singles Round of 16

Chris Walker (Eng) bt Martin Heath (Sco) 3-3 9-6 7-9 9-7 9-1

Peter Nicol (Eng) bt Anthony Ricketts (Aus) 9-5 9-0 10-8
GrahamRyding (Can) bt Beng Hee Ong (Mas) 3-9 9-4 9-2 9-0
David Palmer (Aus) bt AlexGough (Wal) 9-6 9-7 9-7

Lee Beachill (Eng) bt David Evans (Wal) 9-2 9-4 9-3
Paul Price(Aus) bt Mark Chaloner (Eng) 9-7 9-6 9-4
Stewart Boswell (Aus) bt Shahid ZamanKhan (Pak) 9-1 9-6 9-2
Jonathon Power (Can) bt Mansoor Zaman (Pa 9-0 9-0 9-2

Women's Singles Round of 32

Wendy Maitland (Sco) bt Robyn Cooper (Aus) w/o
Natalie Grinham (Aus) bt Carla Khan (Pak) w/o

Women's Singles Round of 16

Leilani Rorani (Nzl) bt Nicol David (Mas) 9-5 8-10 9-5 9-2
SarahFitz-Gerald (Aus) bt Sharon Wee (Mas) 9-2 9-0 9-2

Rachael Grinham (Aus) bt Pamela Nimmo (Sco) 9-4 9-3 9-4
Stephanie Brind (Eng) bt Wendy Maitland (Sco) 9-5 2-9 7-9 9-0 9-0

Carol Owens (Nzl) bt Madeline Perry (Nir) 9-0 9-0 9-4
LindaCharman (Eng) bt Natalie Grinham (Aus) 9-7 9-1 9-1
Cassie Jackman (Eng) btShelley Kitchen (Nzl) 9-2 9-0 9-6
Tania Bailey (Eng) bt Melanie Jans (Can) 9-19-3 9-3


Saturday 27th July

Men's Plate Competition Round of 32

Ernest Chisenga (Zam) bt Lentsoe Monnapula (Les) 9-4 9-3 9-1
Masambo Selisho (Zam) bt Wayne Prescod (Jam) 9-2 9-2 9-2

Jesse Engelbrecht (Zim) bt Regan Pollard (Guy) 9-3 9-3 9-5
Thomas Sherratt (Ber) bt Kelvin Ho (Mas) w/o
James Bentick (Svg) bt B K Taoana(Les) 9-0 9-3 9-1

Men's Singles Round of 32

Anthony Ricketts (Aus) bt Saman Thilakarathna (Sri) 9-4 9-1 9-0

David Palmer (Aus) bt Ritwik Bhattacharya (Ind) 9-6 9-2 9-5
Chris Walker (Eng) bt Gareth David Webber (Gue) 9-2 9-1 9-0
Beng Hee Ong (Mas)bt Neil Frankland (Sco) 9-3 9-4 1-9 9-3
Peter Nicol (Eng) bt Nicholas Kyme (Ber) 9-1 9-0 9-0

Graham Ryding (Can) bt Farrukh Zaman (Pak) 9-7 4-9 4-9 9-5 9-1
Alex Gough (Wal) bt Shahier Razik (Can) 9-4 9-3 9-0
Martin Heath (Sco) bt Gavin Jones (Wal) 9-2 9-5 9-2

Lee Beachill (Eng) bt Mohd Azlan Iskandar (Mas) 9-3 9-2 9-1
PaulPrice (Aus) bt Shamsul Islam Khan (Pak) 9-6 9-4 9-5
Derek Hunter (Png) btCharles Sonson (LCA) 9-2 9-3 9-2

Stewart Boswell (Aus) bt Chris Simpson (Gue) 9-0 9-0 9-0

Mansoor Zaman (Pak) bt Scott Fitzgerald (Wal) 9-3 9-3 9-1
Shahid Zaman Khan (Pak) bt Patrick Chifunda (Zam) 10-9 9-6 9-7
David Evans (Wal) btHartaj Bains (Ken) 9-0 9-0 9-1
Mark Chaloner (Eng) bt Steve Richardson (Nir)9-2 9-2 9-3
Jonathon Power (Can) bt Michael Hopkins (Jer)9-0 9-3 9-5

Women's Singles Round of 32

Rachael Grinham (Aus) bt Karen Anderson (Jam) 9-0 9-1 9-4

Sharon Wee (Mas) bt Alana Simmons (Lca) 9-1 9-0 9-0
Pamela Nimmo (Sco) bt Naluge Guy (Png) 9-1 9-0 9-0

Nicol David (Mas) bt Lindy-Ann Alexander (Lca) 9-1 9-0 9-1

Melanie Jans (Can) bt Marlene West (Jam) 6-9 9-3 9-4 9-6

Madeline Perry (Nir) bt Nicolette Fernandes (Guy) 9-2 9-0 9-1

Shelley Kitchen (Nzl) bt Margo Green (Can) 9-2 9-4 9-0


Friday 26th July

Men's Singles Round 1

Nicholas Kyme (Ber) bt Damien Tam (Png) 9-3 9 0 9 -3
Alex Gough (Wal) bt Murray Martin (Zim) 9-0 9-0 9-3
Chris Walker (Eng) bt Wayne Prescod(Jam) 9-0 9-4 9-2
Shahier Razik (Can) bt Rajdeep Bains (Ken) 9-4 9-1 9-6
GavinJones (Wal) bt Baitsi Motsamai (Les) 9-0 9-0 9-0
Ritwik Bhattacharya (Ind) btGabe Rabess (Dma) 9-1 9-0 9-5

Graham Ryding (Can) bt Ernest Chisenga (Zam) 9-0 10-8 9-2
Farrukh Zaman (Pak) bt Keabetsoe Monnapula (Les) 9-0 9-0 9-0




© BBC ^ Back to top

Front Page | Statistics

Athletics | Swimming | Badminton | Boxing | Cycling
Rugby 7's | Hockey | Gymnastics | Squash | Judo | Other Sports

Features | Sports Talk | BBC Coverage | Photo Galleries

Event Guide | Venue Guide | Stars to Watch | Nations | Quiz