Lawn bowls schedule Lawn bowls results
BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

Commonwealth Games 2002
You are in: Statistics
Front Page 
Statistics 
Athletics 
Swimming 
Badminton 
Boxing 
Cycling 
Rugby 7's 
Hockey 
Gymnastics 
Squash 
Judo 
Other Sports 
Features 
Sports Talk 
BBC Coverage 
Photo Galleries 
Event Guide 
Venue Guide 
Stars to Watch 
Nations 
Quiz 

Play Denise Lewis Heptathlon BBC Sport

BBC Weather

BBC News

SERVICES  

Statistics
Overall results
Lawn bowls results
 Last updated Aug 4 2002

Sunday 4th August

Women's Pairs Final

Sharon Sims
Joanna Edwards (Nzl) bt Ellen Cawker
Jill Hackland (Rsa)22-12 (0-2 0-1 1-0 0-1 0-2 2-0 0-2 5-0 1-0 4-0 4-0 5-0 0-3 0-1 0-0)<

Men's Pairs Final

George Sneddon
Alex Marshall (Sco) bt Dean Morgan
Stephen Farish(Eng) 12-10 (0-1 0-2 1-0 0-1 0-1 1-0 0-2 1-0 1-0 2-0 1-0 2-0 0-2 0-1 3-0)

George Sneddon
Alex Marshall (Sco) bt Dean Morgan
Stephen Farish(Eng) 12-10 (0-1 0-2 1-0 0-1 0-1 1-0 0-2 1-0 1-0 2-0 1-0 2-0 0-2 0-1 3-0)

Women's Singles Final

Ahmad Siti Zalina (Mas) bt Karen Murphy (Aus) 21-19 (1-0 2-0 1-0 2-01-0 0-1 0-3 1-0 0-2 2-0 0-1 1-0 0-2 0-2 4-0 1-0 0-2 1-0 3-0 0-2 0-4 1-0)

Men's Singles Final

Robert John Donnelly (Rsa) bt Jeremy Henry (Nir) 21-15 (0-2 0-3 1-0 2-01-0 0-1 0-1 0-1 1-0 1-0 4-0 1-0 0-1 0-1 3-0 0-3 2-0 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 0-11-0)<


Saturday 3rd August

Women's Singles Blind Final

Ruth Small (Eng) bt Constance Sibanda (Zim) 15-0 (1-0 1-0 2-0 1-01-0 2-0 3-0 1-0 2-0 1-0)

Women's Pairs Semi Finals

Sharon Sims
Joanna Edwards (Nzl) bt Joanna Weale
Anwen Butten(Wal) 20-11 (5-0 3-0 3-0 0-1 1-0 0-1 4-0 3-0 0-2 0-1 0-2 0-1 0-3 1-0)
EllenCawker
Jill Hackland (Rsa) bt Lynne Whitehead
Amy Gowshall (Eng) 23-12 (0-10-2 4-0 3-0 0-1 4-0 2-0 0-2 0-4 1-0 2-0 5-0 2-0 0-2)

Men's Pairs Semi Finals

Dean Morgan
Stephen Farish (Eng) bt Maswadi Aziz
Said Safuan(Mas) 15-6 (1-0 0-1 1-0 2-0 0-1 0-1 0-2 2-0 0-1 3-0 1-0 3-0 1-0 1-0)

George Sneddon
Alex Marshall (Sco) bt Shaun Addinall
Gerald SalemBaker (Rsa) 15-13 (0-1 0-1 0-1 2-0 4-0 1-0 1-0 1-0 0-4 0-1 3-0 0-1 0-2 3-0 0-2)

Men's Singles Quarter Finals

Robert John Donnelly (Rsa) bt Mervyn King (Eng) 21-7 (2-0 0-10-1 2-0 4-0 1-0 2-0 0-3 0-2 4-0 1-0 1-0 2-0 1-0 1-0)
Jeremy Henry (Nir) btEddie Nkole (Zam) 21-11 (0-2 0-1 0-1 0-1 0-1 1-0 2-0 1-0 0-2 1-0 1-0 2-0 0-2 1-00-1 2-0 2-0 1-0 4-0 3-0)
Mike Kernaghan (Nzl) bt Stephen Glasson (Aus) 21-17(0-1 1-0 0-2 0-1 2-0 0-1 1-0 2-0 1-0 0-3 1-0 2-0 0-2 3-0 1-0 1-0 0-2 0-1 0-4 3-02-0 1-0)
Robert Weale (Wal) bt Darren Burnett (Sco) 21-18 (2-0 0-1 0-1 0-3 0-12-0 0-2 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 3-0 1-0 1-0 0-3 0-1 3-0 0-1 1-0 0-2 3-0 0-11-0)

Women's Singles Quarter Finals

Marlene Castle (Nzl) bt Margaret Johnston (Nir) 21-8 (2-0 2-01-0 0-1 3-0 0-2 1-0 0-3 3-0 2-0 1-0 2-0 1-0 0-2 2-0 1-0)
Lorna Trigwell (Rsa)bt Karina Horman (Jer) 21-12 (0-1 1-0 1-0 0-1 3-0 3-0 1-0 3-0 1-0 1-0 1-0 0-31-0 1-0 1-0 0-1 0-2 1-0 1-0 0-1 0-2 0-1 1-0)
Ahmad Siti Zalina (Mas) bt JeannieBaker (Eng) 21-14 (0-1 0-3 0-3 1-0 0-1 1-0 1-0 2-0 1-0 0-2 4-0 0-1 3-0 0-2 2-02-0 2-0 1-0 0-1 1-0)
Karen Murphy (Aus) bt Jane Rigby (Zim) 21-16 (0-1 1-0 0-20-3 0-1 1-0 0-2 0-1 2-0 2-0 3-0 2-0 0-2 3-0 1-0 2-0 0-1 2-0 1-0 0-3 1-0)

Men's Singles Semi Finals

Jeremy Henry (Nir) bt Mike Kernaghan (Nzl) 21-13 (2-0 3-0 4-0 0-10-2 1-0 0-2 0-1 2-0 1-0 0-1 0-2 1-0 0-2 2-0 1-0 2-0 0-1 0-1 2-0)

Robert John Donnelly (Rsa) bt Robert Weale (Wal) 21-17 (2-0 1-0 0-10-2 0-1 4-0 0-2 0-2 0-1 2-0 2-0 0-3 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 0-1 0-1 1-0 0-2 1-0 3-01-0)

Women's Singles Semi Finals

Karen Murphy (Aus) bt Lorna Trigwell (Rsa) 21-10 (0-1 0-1 0-2 1-01-0 0-1 2-0 0-0 0-2 0-1 3-0 2-0 3-0 2-0 2-0 0-1 0-1 2-0 3-0)


Friday 2nd August

Men's Pairs Quarter Finals

Quarterfinal: George Sneddon
Alex Marshall (Sco) bt Andrew Smith
KelvinKerkow (Aus) 14-9 (0-2 1-0 0-1 1-0 0-2 2-0 3-0 0-1 1-0 3-0 0-1 0-1 0-1 2-0 1-0)
Shaun Addinall
Gerald Salem Baker (Rsa) bt Martin Mchugh
Gary Mccloy (Nir)12-11 (5-0 1-0 0-1 0-1 0-1 1-0 0-1 0-2 2-0 0-2 1-0 1-0 0-1 0-1 0-1 1-0)

Quarterfinal: Dean Morgan
Stephen Farish (Eng) bt Steve Rees
William Thomas(Wal) 13-12 (0-1 0-3 0-2 1-0 2-0 0-1 2-0 3-0 1-0 2-0 0-2 0-1 1-0 0-1 0-1 1-0)
Maswadi Aziz
Said Safuan (Mas) bt Alan Quemard
Thomas Greechan (Jer) 15-14(2-0 1-0 0-1 0-1 3-0 3-0 2-0 0-2 1-0 0-2 0-1 1-0 2-0 0-6 0-1)

Men's Singles Group A

Pool A: Ryan Bester (Can) bt Garry Ryan (Nfi) 21-3 (0-1 3-0 2-0 1-0 0-1 1-03-0 2-0 0-1 1-0 2-0 2-0 3-0 1-0)
Mervyn King (Eng) bt Roy Garden (Zim) 21-12(1-0 1-0 0-1 0-1 1-0 3-0 0-4 0-1 3-0 0-1 1-0 0-1 2-0 1-0 3-0 0-3 4-0 1-0)

Pool A: Roy Garden (Zim) bt Ryan Bester (Can) 21-14 (2-0 2-0 0-2 0-1 2-0 0-31-0 3-0 0-3 2-0 0-2 0-2 3-0 3-0 1-0 0-1 2-0)
Eddie Nkole (Zam) bt Garry Ryan(Nfi) 21-16 (1-0 1-0 0-1 2-0 0-2 0-4 2-0 3-0 1-0 1-0 1-0 0-1 0-1 0-1 0-1 0-1 2-02-0 0-1 0-1 2-0 1-0 1-0 0-2 1-0)

Men's Singles Group B

Pool B: Mia Tuteru (Cok) bt Albert Solomon (Fij) 21-12 (2-0 1-0 0-1 2-0 2-02-0 3-0 3-0 0-2 0-1 0-2 1-0 0-1 0-1 2-0 0-1 0-1 2-0 0-2 1-0)
Robert Weale(Wal) bt Mike Kernaghan (Nzl) 21-13 (0-2 0-3 3-0 0-1 3-0 0-2 1-0 1-0 3-0 0-1 2-02-0 1-0 0-2 0-1 2-0 1-0 1-0 0-1 1-0)

Pool B: Robert Weale (Wal) bt Albert Solomon (Fij) 21-6 (0-1 2-0 2-0 2-0 2-03-0 1-0 3-0 2-0 1-0 0-2 0-1 0-2 3-0)
Mia Tuteru (Cok) bt Douw Calitz (Nam)21-17 (2-0 0-1 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 2-0 1-0 1-0 0-2 1-0 4-0 0-1 0-2 0-1 0-1 0-12-0 0-3 0-1 1-0 0-1 1-0 1-0 0-2 1-0)

Men's Singles Group C

Pool C: Jeremy Henry (Nir) bt Lee Nixon (Jer) 21-6 (1-0 3-0 0-1 2-0 1-0 2-03-0 0-2 0-1 1-0 0-1 3-0 3-0 0-1 1-0 1-0)
Darren Burnett (Sco) bt Ian Stamp(Ken) 21-18 (0-2 0-1 0-1 0-1 1-0 1-0 2-0 0-1 0-2 0-1 2-0 0-1 3-0 2-0 3-0 0-1 2-01-0 2-0 0-3 0-1 0-1 1-0 0-2 1-0)
William John James (Swz) bt Laurie Arthur(Maw) 21-15 (0-2 0-2 0-1 2-0 0-1 0-1 0-1 0-1 1-0 2-0 0-2 2-0 2-0 0-1 0-1 2-0 3-00-1 0-1 1-0 2-0 2-0 1-0 1-0) Abd Rahman Haji Omar (Bru) bt IanMerrien (Gue) 21-8 (0-1 0-1 0-2 2-0 2-0 2-0 3-0 4-0 1-0 3-0 2-0 0-4 2-0)
SyedAkil Syed Mohamad (Mas) bt Robert John Donnelly (Rsa) 21-15 (2-0 1-0 1-0 2-0 2-00-2 2-0 0-2 0-3 3-0 1-0 0-1 0-2 0-1 0-1 3-0 0-1 1-0 0-2 2-0 1-0)

Pool C: Ian Stamp (Ken) bt Laurie Arthur (Maw) 21-4 (1-0 0-1 3-0 1-0 3-0 1-03-0 2-0 0-1 1-0 0-1 0-1 1-0 1-0 4-0)
Jeremy Henry (Nir) bt Darren Burnett (Sco)21-20 (1-0 1-0 0-2 0-2 2-0 0-3 1-0 1-0 2-0 1-0 2-0 3-0 0-1 0-1 0-2 0-1 0-1 1-00-1 1-0 0-3 3-0 0-2 1-0 0-1 1-0)
Lee Nixon (Jer) bt William John James (Swz)21-16 (0-1 2-0 1-0 0-3 0-3 0-1 0-2 2-0 1-0 0-1 0-1 0-2 1-0 1-0 0-1 0-1 1-0 1-02-0 1-0 1-0 2-0 3-0 2-0)

Men's Singles Group D

Pool D: Stephen Glasson (Aus) bt Ieremia Leautuli (Sam) 21-6 (1-0 4-0 4-0 1-00-1 4-0 0-2 0-1 0-1 2-0 2-0 0-1 1-0 2-0)
Abd Rahman Haji Omar (Bru) bt IanMerrien (Gue) 21-8 (0-1 0-1 0-2 2-0 2-0 2-0 3-0 4-0 1-0 3-0 2-0 0-4 2-0)
SyedAkil Syed Mohamad (Mas) bt Robert John Donnelly (Rsa) 21-15 (2-0 1-0 1-0 2-0 2-00-2 2-0 0-2 0-3 3-0 1-0 0-1 0-2 0-1 0-1 3-0 0-1 1-0 0-2 2-0 1-0)

Pool D: Robert John Donnelly (Rsa) bt Stephen Glasson (Aus) 21-19 (0-2 1-0 1-00-1 1-0 1-0 0-1 1-0 0-2 1-0 2-0 1-0 0-1 2-0 0-1 0-1 2-0 0-2 0-1 0-1 0-3 0-1 1-00-2 3-0 4-0)
Abd Rahman Haji Omar (Bru) bt Syed Akil Syed Mohamad (Mas) 21-20(1-0 0-2 2-0 2-0 2-0 1-0 0-2 3-0 0-1 0-3 1-0 0-1 1-0 0-3 4-0 2-0 0-1 0-2 1-0 0-30-1 0-1 1-0)
Ian Merrien (Gue) bt Ieremia Leautuli (Sam) 21-16 (1-0 0-2 0-1 1-01-0 0-2 3-0 0-3 0-1 0-1 1-0 0-1 0-1 1-0 3-0 2-0 1-0 1-0 0-1 3-0 2-0 0-1 0-1 0-11-0)

Women's Singles Group A

Pool A: Margaret Letham (Sco) bt Zelda Humphreys (Maw) 21-11 (1-0 1-0 1-0 1-03-0 4-0 0-2 3-0 0-2 0-3 0-1 2-0 1-0 0-2 1-0 0-1 1-0 2-0)
Lorna Trigwell (Rsa)bt Margaret Johnston (Nir) 21-16 (1-0 0-1 0-1 0-2 1-0 2-0 1-0 1-0 0-4)

Pool A: Zelda Humphreys (Maw) bt Helwig Labai (Png) 21-10 (0-2 1-0 3-0 0-1 0-21-0 0-1 2-0 4-0 0-1 0-1 3-0 3-0 1-0 1-0 0-2 1-0 1-0)
Margaret Letham (Sco) btLorna Trigwell (Rsa) 21-16 (0-2 0-1 2-0 1-0 0-1 0-1 0-1 2-0 1-0 1-0 0-1 1-0 0-10-1 0-1 3-0 2-0 0-1 0-2 0-1 4-0 1-0 1-0 1-0 0-2 1-0)

Women's Singles Group B

Pool B: Susan Kariuki (Ken) bt Jane Rigby (Zim) 21-16 (1-0 3-0 1-0 1-0 0-1 1-03-0 0-1 1-0 0-4 2-0 0-2 0-1 0-1 0-4 0-1 1-0 2-0 1-0 0-1 1-0 1-0 2-0)
Ahmad SitiZalina (Mas) bt Laura Mary Joan Dewald (Can) 21-9 (2-0 4-0 1-0 0-2 2-0 0-1 1-00-1 0-1 1-0 0-1 2-0 2-0 1-0 0-1 0-2 1-0 1-0 3-0)
Susan Kariuki (Ken) bt AlisonMerrien (Gue) 21-16 (3-0 2-0 2-0 2-0 0-2 2-0 1-0 0-1 2-0 0-1 0-2 0-2 0-1 0-1 0-21-0 2-0 0-1 0-3 4-0)

Women's Singles Group C

Pool C: Karina Horman (Jer) bt Lufilufi Taulealo (Sam) 21-3 (3-0 3-0 3-0 3-00-2 2-0 3-0 0-1 4-0)
Jeannie Baker (Eng) bt Betty Morgan (Wal) 21-20 (1-0 0-10-1 4-0 0-1 0-2 1-0 0-1 1-0 0-1 0-2 0-1 2-0 1-0 1-0 0-4 1-0 1-0 1-0 0-2 2-0 3-00-3 0-1 2-0)

Women's Singles Group D

Pool D: Karen Murphy (Aus) bt Marlene Castle (Nzl) 21-11 (1-0 2-0 0-1 0-2 0-21-0 0-2 0-1 2-0 0-2 2-0 3-0 4-0 0-1 2-0 1-0 3-0)

Pool D: Sainiana Walker (Fij) bt Mona Damm (Cok) 21-20 (0-2 2-0 1-0 3-0 1-00-1 0-1 0-2 0-2 0-3 0-1 0-1 1-0 0-3 3-0 1-0 0-1 0-2 2-0 1-0 0-1 2-0 3-0 1-0)


Thursday 1st August

Men's Pairs Group B

Maswadi Aziz
Said Safuan (Mas) drew with Steve Rees
William Thomas(Wal) 17-17 (0-2 0-5 4-0 2-0 0-1 3-0 0-4 1-0 0-1 0-1 4-0 1-0 0-2 2-0 0-1)

Women's Pairs Quarter Finals

Joanna Weale
Anwen Butten (Wal) bt Alison Birch
Sheila Syvret (Jer) 24-10 (4-0 0-3 3-0 3-0 5-0 1-0 1-0 4-0 0-1 1-0 1-0 0-4 1-00-2)
Lynne Whitehead
Amy Gowshall (Eng) bt Donna Mcnally
Barbara Cameron(Nir) 16-7 (1-0 4-0 0-1 2-0 0-2 1-0 0-2 1-0 1-0 1-0 0-1 3-0 0-1 1-0 1-0)
EllenCawker
Jill Hackland (Rsa) bt Margaret Russell
Joyce Lindores (Sco) 21-5 (4-01-0 1-0 1-0 4-0 0-2 2-0 0-1 0-1 1-0 4-0 0-1 1-0 2-0)
Sharon Sims
JoannaEdwards (Nzl) bt Lee Poletti
Roma Dunn (Aus) 17-7 (0-1 2-0 0-2 1-0 0-2 0-1 1-01-0 1-0 1-0 2-0 1-0 1-0 0-1 6-0)

Men's Triples Physically Disabled Final

Ivan Prior
David Heddle
JohnRobertson (Sco) bt John Gronow
Derek Dowling
Kevin George Woolmore (Wal) 12-8(6-0 0-1 1-0 2-0 0-1 1-0 0-1 1-0 0-1 0-3 0-1 1-0)

Men's Singles Group A

Margaret Johnston (Nir) bt Margaret Letham (Sco) 21-11 (1-0 2-0 1-03-0 1-0 0-1 3-0 0-3 2-0 0-1 0-1 2-0 0-1 1-0 0-1 0-2 0-1 1-0 4-0)
Lorna Trigwell(Rsa) bt Helwig Labai (Png) 21-7 (2-0 0-1 1-0 3-0 0-2 2-0 0-1 1-0 2-0 0-1 2-00-1 1-0 1-0 1-0 0-1 2-0 2-0 1-0)

Women's Singles Group B

Jane Rigby (Zim) bt Laura Mary Joan Dewald (Can) 21-19 (0-2 0-1 1-02-0 0-2 0-2 0-2 1-0 0-2 0-2 2-0 0-1 0-3 0-2 3-0 1-0 1-0 2-0 3-0 4-0 1-0)
AhmadSiti Zalina (Mas) bt Alison Merrien (Gue) 21-13 (2-0 3-0 1-0 0-1 1-0 2-0 2-0 0-11-0 0-2 0-1 1-0 1-0 1-0 0-2 0-2 0-1 2-0 2-0 0-1 0-1 1-0 0-1 1-0)


Wednesday 31st July

Men's Triples Physically Disabled Group A

Pool A: Harajinder Singh Mahinder Singh
Lamin Azmi
Hong Hing Lim (Mas) btBarry Wynks
John Davies
Peter Ronald Horne (Nzl) walkover
David Turner
DavidFisher
Richard Coates (Eng) bt Paul Muteti
Sospeter Mwangi
Henry Odiyo (Ken)20-3 (2-0 4-0 2-0 0-2 2-0 3-0 2-0 2-0 1-0 1-0 1-0 0-1 )

Men's Fours Semi Finals

England (John Ottaway, Simon Skelton, Robert Newman,David Holt) bt Northern Island (Michael Nutt, Noel Graham, Neil Booth, JimBaker) 16-9 (1-0 0-2 1-0 1-0 1-0 0-2 1-0 1-0 0-2 2-0 0-2 0-1 3-0 3-0 2-0)

SouthAfrica (Duanne Abrahams, Theuns Fraser, Kevin Campbell, Neil Burkett) bt Wales(Ian Slade, Richard Bowen, Jason Greenslade, David Wilkins) 16-13 (0-1 3-0 0-30-2 3-0 3-0 3-0 0-1 2-0 1-0 1-0 0-2 0-1 0-2 0-1)

Men's Pairs Group A

Pool A: Andrew Smith
Kelvin Kerkow (Aus) bt Shaun Addinall
Gerald SalemBaker (Rsa) 14-11 (2-0 0-3 1-0 1-0 1-0 0-2 0-1 1-0 0-1 3-0 1-0 0-2 0-1 0-1 4-0)
Tim Sheridan
Gaetan Boudan (Nfi) bt Russell Meyer
Paul Girdler (Nzl) 12-10(1-0 1-0 0-2 0-2 1-0 2-0 2-0 0-2 0-2 0-1 1-0 0-1 2-0 1-0 1-0)
Alan Quemard
Thomas Greechan (Jer) bt Dean Morgan
Stephen Farish (Eng) 15-14 (1-0 1-0 0-30-4 1-0 0-1 1-0 4-0 0-2 0-2 0-1 0-1 2-0 2-0 3-0)

Men's Pairs Group B

Pool B: Steve Rees
William Thomas (Wal) bt Maswadi Aziz
Said Safuan (Mas)walkover
George Sneddon
Alex Marshall (Sco) bt Inatio Akaruru (Cok) 20-8 (0-20-1 0-2 0-1 2-0 2-0 1-0 2-0 3-0 0-1 4-0 2-0 3-0 0-1 1-0)
Hj Rosli Hj Ibrahim
Haji Naim Brahim (Bru) bt Martin Mchugh
Gary Mccloy (Nir) 17-15 (0-3 1-0 0-42-0 0-3 1-0 4-0 2-0 0-1 2-0 0-1 1-0 0-2 0-1 4-0)
Valovale Aukuso Pritchard
Faimanu Amituanai (Sam) bt Curtis Mar
Gounder Keshwa (Fij) 13-10 (1-0 0-1 0-12-0 1-0 1-0 1-0 0-1 2-0 1-0 0-3 1-0 3-0 0-1 0-3)

Women's Pairs Group A

Zambia (Hilda Luipa, Beatrice Mali) bt Norfolk Island (Zilpha IsobelQuintal, Kitha Bailey) 18-7 (1-0 1-0 0-2 0-1 3-0 0-2 2-0 2-0 3-0 0-1 2-0 0-1 1-02-0 1-0)

Jersey (Alison Birch, Sheila Syvret) bt Scotland (Margaret Russell,Joyce Lindores) 17-16 (0-1 5-0 0-1 3-0 2-0 0-3 2-0 1-0 0-3 1-0 0-1 0-5 1-0 2-00-2)

Pool A: ajah Suhana Haji Mohd Daud
Hajah Amalia Haji Matali (Bru) bt ZilphaIsobel Quintal
Kitha Bailey (Nfi) 16-11 (0-1 0-2 0-4 0-1 1-0 2-0 0-3 2-0 2-01-0 1-0 3-0 2-0 1-0 1-0)
Margaret Russell
Joyce Lindores (Sco) bt Hilda Luipa
Beatrice Mali (Zam) 16-11 (2-0 0-1 1-0 2-0 0-1 0-1 1-0 0-3 1-0 4-0 2-0 2-0 0-40-1 1-0)

Women's Pairs Group B

England (Lynne Whitehead, Amy Gowshall) bt Zimbabwe (Cora HowardWilliams, Patricia Landman) 24-8 (0-2 0-1 0-2 5-0 0-1 2-0 1-0 2-0 1-0 3-0 0-13-0 4-0 3-0 0-1)

Isle of Man (Maureen Payne, Pauline Kelly) bt New Zealand(Sharon Sims, Joanna Edwards) 19-19 (5-0 2-0 0-4 1-0 1-0 1-0 0-2 2-0 1-0 0-3 4-01-0 0-5 1-0 0-5)

Pool B: Cora Howard Williams
Patricia Landman (Zim) drew with Sheila Khamisa
Trish Morrison (Maw) 9-9 (1-0 0-1 0-1 2-0 1-0 0-1 1-0 0-1 0-1 1-0 2-0 1-0 0-20-1 0-1)
Lynne Whitehead
Amy Gowshall (Eng) bt Maureen Payne
Pauline Kelly(Iom) 19-9 (0-1 1-0 0-1 5-0 1-0 1-0 0-2 0-2 3-0 0-1 0-1 4-0 0-1 3-0 1-0)

Women's Pairs Group C

South Africa (Ellen Cawker, Jill Hackland) bt Samoa (TaloapatinaFeuumalegalu Tuiletufuga, Manuia Porter) 28-4 (2-0 5-0 3-0 3-0 1-0 0-1 1-0 0-14-0 3-0 0-1 2-0 1-0 3-0 0-1)

Australia (Lee Poletti, Roma Dunn) bt Malaysia(Abu Bakar Sarimah, Nazura Ngahat) 14-12 (3-0 2-0 2-0 1-0 0-1 0-1 0-1 1-0 0-12-0 2-0 0-3 0-1 0-4 1-0)

Pool C: Lee Poletti
Roma Dunn (Aus) drew with Ellen Cawker
Jill Hackland(Rsa) 15-15 (1-0 0-3 3-0 0-1 3-0 2-0 0-4 0-1 5-0 0-1 1-0 0-1 0-2 0-1 0-1)
MouTokorangi
Mata Vaile (Cok) bt Taloapatina Feuumalegalu Tuiletufuga
ManuiaPorter (Sam) 21-12 (1-0 0-3 2-0 2-0 0-2 0-1 2-0 1-0 1-0 0-3 4-0 6-0 2-0 0-10-2)

Women's Pairs Group D

Wales (Joanna Weale, Anwen Butten) bt Guernsey (Jean Simon, AnneSimon) 19-12 (5-0 0-3 3-0 0-1 0-2 1-0 3-0 0-1 1-0 2-0 1-0 0-2 0-3 2-0 1-0)

Northern Ireland (Donna Mcnally, Barbara Cameron) bt Fiji (Radhika Prasad, LitiaTikoisuva) 16-7 (1-0 0-1 4-0 0-1 2-0 1-0 2-0 0-2 0-1 0-1 1-0 1-0 3-0 1-0 0-1)

Pool D: Radhika Prasad
Litia Tikoisuva (Fij) drew with Karina Okuk
MaggieWorri (Png) 15-15 (1-0 0-3 0-1 0-3 1-0 3-0 4-0 0-2 1-0 0-2 0-1 1-0 0-1 0-2 4-0)
Donna Mcnally
Barbara Cameron (Nir) drew with Joanna Weale
Anwen Butten (Wal)13-13 (1-0 2-0 0-1 2-0 1-0 0-1 0-2 3-0 0-1 0-1 0-2 0-4 3-0 1-0 0-1)

Women's Singles Blind Group A

Mukri Moira (Mas) bt Gloria Hopkins (Wal) 15-4 (3-0 0-2 2-0 0-1 1-04-0 4-0 0-1 1-0)

Ruth Small (Eng) bt Vanessa Hinton (Aus) 15-10 (0-2 1-0 2-01-0 0-2 0-1 1-0 1-0 0-2 0-1 2-0 2-0 0-2 1-0 2-0 1-0 1-0)

Women's Singles Blind Group B

Pool B: Vivian Berkeley (Can) bt Marilyn Savage (Nzl) 15-7 (2-0 2-0 3-0 0-12-0 0-3 0-1 2-0 1-0 0-2 3-0)
Deirdre Buller (Rsa) bt Constance Sibanda (Zim)15-14 (1-0 0-4 0-3 0-1 0-2 2-0 0-1 1-0 2-0 2-0 2-0 0-3 2-0 3-0)

Men's Fours Final

John Ottaway
Simon Skelton
Robert Newman
David Holt(Eng) bt Duanne Abrahams
Theuns Fraser
Kevin Campbell
Neil Burkett (Rsa) 22-8(1-0 2-0 1-0 4-0 0-2 0-3 1-0 0-2 3-0 3-0 0-1 4-0 1-0 2-0 )

Men's Singles Group A

Pool A: Mervyn King (Eng) bt Ryan Bester (Can) 21-19 (2-0 3-0 1-0 0-1 3-0 0-30-1 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 2-0 2-0 0-1 0-2 0-1 0-1 2-0 0-3 0-1 0-2 0-2 2-0) MikeKernaghan (Nzl) bt Albert Solomon (Fij) 21-14 (1-0 2-0 3-0 3-0 0-1 0-1 3-0 0-12-0 0-4 0-1 0-1 0-1 2-0 1-0 1-0 1-0 0-2 0-1 0-1 2-0)

Men's Singles Group B

Pool B: Douw Calitz (Nam) bt Robert Weale (Wal) 21-16 (1-0 0-3 2-0 1-0 0-1 3-00-1 1-0 0-1 2-0 2-0 0-2 1-0 0-1 0-1 3-0 0-2 0-2 3-0 0-1 0-1 0-0 1-0 1-0)
MikeKernaghan (Nzl) bt Albert Solomon (Fij) 21-14 (1-0 2-0 3-0 3-0 0-1 0-1 3-0 0-12-0 0-4 0-1 0-1 0-1 2-0 1-0 1-0 1-0 0-2 0-1 0-1 2-0)

Men's Singles Group C

Pool C: Jeremy Henry (Nir) bt Laurie Arthur (Maw) 21-8 (1-0 0-1 3-0 1-0 2-02-0 0-1 0-1 3-0 0-1 4-0 3-0 0-4 2-0)
Darren Burnett (Sco) bt Lee Nixon (Jer)21-9 (1-0 0-1 1-0 3-0 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 2-0 0-2 2-0 0-2 0-2 1-0 2-0 2-0 2-02-0)
Ian Stamp (Ken) bt William John James (Swz) 21-20 (1-0 0-2 1-0 1-0 1-0 0-11-0 0-2 1-0 1-0 2-0 0-3 0-2 0-1 0-1 0-2 0-1 0-1 3-0 0-1 1-0 1-0 4-0 1-0 0-1 0-21-0 1-0)

Men's Singles Group D

Pool D: Robert John Donnelly (Rsa) bt Ian Merrien (Gue) 21-19 (0-1 1-0 1-0 0-21-0 1-0 0-4 1-0 0-4 0-1 0-1 2-0 3-0 2-0 0-2 3-0 0-1 1-0 2-0 0-3 1-0 1-0 1-0)
Stephen Glasson (Aus) bt Syed Akil Syed Mohamad (Mas) 21-9 (1-0 0-1 4-0 0-2 1-02-0 0-3 2-0 0-1 2-0 1-0 1-0 0-2 2-0 2-0 2-0 1-0)

Women's Singles Group A

Pool A: Eddie Nkole (Zam) bt Roy Garden (Zim) 21-20 (2-0 4-0 1-0 0-1 0-1 2-02-0 0-3 0-2 0-3 0-3 2-0 0-2 3-0 1-0 0-1 0-1 2-0 0-1 0-1 1-0 0-1 1-0)
LornaTrigwell (Rsa) bt Zelda Humphreys (Maw) 21-19 (4-0 0-2 1-0 0-1 1-0 1-0 0-1 0-10-1 0-1 0-1 2-0 0-2 2-0 1-0 1-0 1-0 1-0 0-1 0-1 0-1 0-4 2-0 2-0 1-0 0-2 1-0 )
Margaret Johnston (Nir) bt Helwig Labai (Png) 21-2 (3-0 2-0 1-0 2-0 2-0 1-0 2-02-0 0-1 3-0 0-1 1-0 2-0)

Women's Singles Group B

Pool B: Alison Merrien (Gue) bt Laura Mary Joan Dewald (Can) 21-11 (0-1 3-02-0 2-0 0-1 0-2 0-2 1-0 2-0 0-1 1-0 1-0 2-0 0-1 2-0 1-0 1-0 0-1 2-0 0-1 0-11-0)
Ahmad Siti Zalina (Mas) bt Susan Kariuki (Ken) 21-12 (0-1 0-1 4-0 0-1 0-10-1 0-1 0-2 0-1 2-0 0-1 1-0 1-0 3-0 1-0 0-1 0-1 3-0 2-0 3-0 1-0)

Women's Singles Group C

Karina Horman (Jer) bt Betty Morgan (Wal) 21-7 (0-1 0-1 1-0 0-1 1-00-1 2-0 0-1 3-0 2-0 2-0 2-0 1-0 2-0 1-0 2-0 1-0 0-2 1-0)

Jeannie Baker (Eng) btLufilufi Taulealo (Sam) 21-14 (0-3 0-1 1-0 0-1 2-0 0-1 4-0 1-0 1-0 1-0 0-1 0-20-1 1-0 0-2 2-0 4-0 0-2 2-0 2-0)

Pool C: Karina Horman (Jer) bt Jeannie Baker (Eng) 21-11 (1-0 1-0 0-1 2-0 0-11-0 2-0 0-1 1-0 1-0 2-0 0-1 0-3 1-0 1-0 1-0 0-2 0-1 2-0 0-1 2-0 1-0 1-0 1-0)
Betty Morgan (Wal) bt Lufilufi Taulealo (Sam) 21-18 (1-0 0-2 3-0 2-0 0-1 0-2 0-31-0 2-0 0-1 0-2 4-0 1-0 2-0 0-1 2-0 0-2 0-2 0-2 1-0 2-0 )

Women's Singles Group D

Karen Murphy (Aus) bt Mona Damm (Cok) 21-14 (2-0 0-1 0-2 0-2 4-0 0-22-0 0-2 0-3 2-0 3-0 2-0 1-0 0-1 4-0 0-1 1-0)

Marlene Castle (Nzl) bt SainianaWalker (Fij) 21-6 (0-2 4-0 1-0 1-0 3-0 0-2 1-0 0-1 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 4-0 1-02-0)

Pool D: Marlene Castle (Nzl) bt Mona Damm (Cok) 21-3 (2-0 2-0 0-2 1-0 2-0 1-04-0 1-0 2-0 1-0 4-0 0-1 1-0)
Karen Murphy (Aus) bt Sainiana Walker (Fij) 21-11(0-1 0-1 0-1 0-2 1-0 0-1 2-0 2-0 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 0-1 1-0 0-1 1-0 1-0 3-0 0-12-0 1-0 2-0 1-0 1-0 )
Abd Rahman Haji Omar (Bru) bt Ieremia Leautuli (Sam)21-14 (1-0 0-1 1-0 1-0 2-0 1-0 0-2 0-2 1-0 1-0 0-1 2-0 2-0 0-1 1-0 0-1 0-4 0-11-0 1-0 0-1 3-0 2-0 1-0)


Tuesday 30th July

Men's Triples Physically Disabled Group A

Paul Muteti
Sospeter Mwangi
Henry Odiyo (Ken) bt Harajinder SinghMahinder Singh
Lamin Azmi
Hong Hing Lim (Mas) 13-5 (0-3 1-0 3-0 0-1 1-0 0-12-0 1-0 1-0 1-0 2-0 1-0)
John Gronow
Derek Dowling
Kevin George Woolmore(Wal) bt Barry Wynks
John Davies
Peter Ronald Horne (Nzl) walk-over

Women's Fours Final

Ellen Alexander
Shirley Page
Gill Mitchell
CarolDuckworth (Eng) bt Shirley Fitzpatrick-Wong
Andrea Weigand
Melissa Ranger
Anita Nivala (Can) 17-6 (3-0 0-2 0-1 0-1 1-0 1-0 0-1 1-0 3-0 0-1 2-0 2-0 2-02-0)

Men's Pairs Group A

Dean Morgan
Stephen Farish (Eng) bt Tim Sheridan
Gaetan Boudan (Nfi)23-8 (6-0 0-1 0-4 4-0 1-0 1-0 2-0 2-0 0-2 1-0 0-1 3-0 1-0 1-0 1-0)
RussellMeyer
Paul Girdler (Nzl) bt Andrew Smith
Kelvin Kerkow (Aus) 18-8 (0-1 2-0 2-01-0 0-1 1-0 0-1 3-0 0-4 1-0 1-0 3-0 1-0 0-1 3-0)
Alan Quemard
Thomas Greechan(Jer) bt Ralph Deakin
Simon Masterton (Gue) 21-15 (3-0 0-6 0-3 0-4 1-0 2-0 0-24-0 1-0 1-0 1-0 2-0 2-0 1-0 3-0)

Men's Pairs Group B

George Sneddon
Alex Marshall (Sco) drew with Steve Rees
WilliamThomas (Wal) 10-10 (1-0 0-1 2-0 0-1 0-3 2-0 1-0 0-1 0-1 2-0 0-1 0-1 0-1 1-01-0)
Maswadi Aziz
Said Safuan (Mas) bt Valovale Aukuso Pritchard
FaimanuAmituanai (Sam) 18-5 (1-0 2-0 2-0 1-0 0-1 1-0 0-1 4-0 1-0 1-0 1-0 0-1 3-0 0-21-0)
Martin Mchugh
Gary Mccloy (Nir) bt Inatio Akaruru (Cok) 23-5 (0-1 0-1 2-02-0 1-0 1-0 2-0 0-1 4-0 0-1 2-0 0-1 1-0 6-0 2-0)
Curtis Mar
Gounder Keshwa(Fij) bt Hj Rosli Hj Ibrahim
Haji Naim Brahim (Bru) 15-11 (4-0 0-1 0-3 1-0 0-10-1 0-1 0-1 5-0 0-1 2-0 0-2 1-0 1-0 1-0)

Women's Singles Blind Group A

Gloria Hopkins (Wal) bt Ruth Small (Eng) 15-10 (0-1 1-0 1-0 0-1 1-01-0 3-0 0-1 1-0 0-3 2-0 0-1 0-1 1-0 0-1 2-0 1-0 0-1 1-0)
Vanessa Hinton (Aus)bt Susan Njani (Ken) 15-9 (3-0 0-1 0-2 2-0 1-0 0-1 0-1 0-1 3-0 0-2 2-0 1-0 2-00-1 1-0)

Women's Singles Blind Group B

Vivian Berkeley (Can) bt Judith Anne Marshall (Sco) 15-9 (4-0 3-0 0-20-2 3-0 0-2 0-1 1-0 2-0 0-2 1-0 1-0)
Constance Sibanda (Zim) bt Marilyn Savage(Nzl) 15-10 (2-0 0-1 0-1 1-0 0-4 0-1 3-0 0-1 0-1 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 2-0 2-01-0)

Men's Singles Group A

Margaret Letham (Sco) bt Helwig Labai (Png) 21-17 (3-0 0-1 1-0 0-1 0-20-1 1-0 3-0 0-1 4-0 1-0 1-0 0-1 2-0 0-4 3-0 0-1 0-3 0-1 0-1 2-0)
MargaretJohnston (Nir) bt Zelda Humphreys (Maw) 21-8 (1-0 3-0 1-0 1-0 2-0 0-2 2-0 3-00-2 3-0 0-2 1-0 3-0 0-1 0-1 1-0)

Roy Garden (Zim) bt Garry Ryan (Nfi) 21-20 (0-1 1-0 0-4 0-2 0-1 0-32-0 0-1 1-0 1-0 3-0 0-2 0-2 0-1 0-2 0-1 4-0 2-0 2-0 1-0 3-0 1-0)
Eddie Nkole(Zam) bt Mervyn King (Eng) 21-14 (0-1 0-1 3-0 2-0 1-0 1-0 3-0 3-0 0-3 0-3 1-01-0 0-2 0-2 1-0 1-0 0-2 2-0 2-0)

Men's Singles Group B

Jane Rigby (Zim) bt Alison Merrien (Gue) 21-16 (1-0 0-2 0-1 0-2 1-00-1 0-2 1-0 0-1 3-0 1-0 0-1 0-2 1-0 1-0 1-0 2-0 0-1 1-0 1-0 3-0 0-2 3-0 0-11-0)
Laura Mary Joan Dewald (Can) bt Susan Kariuki (Ken) 21-16 (2-0 1-0 0-1 1-02-0 0-1 2-0 3-0 0-1 2-0 0-1 0-2 0-2 0-3 0-1 1-0 1-0 2-0 2-0 0-2 1-0 0-1 0-11-0)

Robert Weale (Wal) bt Mia Tuteru (Cok) (21-9) 0-1 0-1 1-0 3-0 3-0 2-01-0 0-3 2-0 0-1 4-0 0-3 2-0 2-0 1-0
Mike Kernaghan (Nzl) bt Douw Calitz (Nam)21-13 (1-0 1-0 0-1 1-0 2-0 2-0 1-0 2-0 0-2 0-3 3-0 0-1 0-2 2-0 1-0 0-2 0-1 1-02-0 0-1 1-0 1-0)

Men's Singles Group C

Jeremy Henry (Nir) bt Ian Stamp (Ken) 21-8 (0-1 2-0 0-1 0-1 2-0 2-02-0 0-1 1-0 1-0 0-1 0-2 1-0 0-1 1-0 4-0 1-0 1-0 2-0 1-0)
Lee Nixon (Jer) btLaurie Arthur (Maw) 21-8 (4-0 2-0 0-1 0-1 0-1 0-1 0-1 0-1 1-0 0-1 3-0 1-0 1-02-0 3-0 1-0 0-1 3-0)
Darren Burnett (Sco) bt William John James (Swz) 21-12(0-2 0-2 2-0 0-1 0-1 0-1 3-0 1-0 0-1 0-1 2-0 0-2 0-1 3-0 3-0 1-0 4-0 1-0 1-0)

Men's Singles Group D

Robert John Donnelly (Rsa) bt Ieremia Leautuli (Sam) 21-6 (0-2 1-0 1-02-0 1-0 2-0 1-0 0-1 3-0 0-1 2-0 2-0 3-0 0-1 0-1 1-0 2-0)
Syed Akil Syed Mohamad(Mas) bt Ian Merrien (Gue) 21-11 (1-0 3-0 3-0 0-2 0-2 0-1 1-0 0-1 1-0 0-3 3-02-0 1-0 1-0 2-0 0-2 3-0)
Stephen Glasson (Aus) bt Abd Rahman Haji Omar (Bru)21-14 (1-0 0-3 1-0 1-0 1-0 2-0 3-0 0-2 0-1 2-0 3-0 0-2 2-0 0-1 3-0 0-3 0-2 2-0)


Monday 29th July

Women's Fours Quarter Finals

Ellen Alexander
Shirley Page
Gill Mitchell
Carol Duckworth(Eng) bt Bah Chui Me
Arshad Azalina
Ismail Shima
Hasan Haslah (Mas) 20-10(4-0 4-0 0-1 0-2 3-0 1-0 0-1 0-2 1-0 1-0 2-0 1-0 3-0 0-4) Pam John
Nina Shipperlee
Gillian Dawn Miles (Wal) bt AliciaCrangle
Paula Montgomery
Dessa Baird
Pat Horner (Nir) 16-8 (0-1 0-2 1-0 2-02-0 1-0 2-0 1-0 1-0 3-0 0-2 2-0 0-2 0-1 1-0) Patsy Jorgensen
Jan Khan
Anne Lomas (Nzl) bt Sandra Steven
Elizabeth Leishman Forsyth
Joyce Dickey
Sarah Gourlay (Sco) 18-13 (0-1 2-0 0-11-0 0-5 0-1 0-1 5-0 0-1 0-3 3-0 3-0 1-0 1-0 2-0) Andrea Weigand
Melissa Ranger
Anita Nivala (Can)bt Lorraine Murphy
Gean O'Neil
Liz Cole
Suzanne Dingle (Jer) 11-10 (1-0 0-10-1 1-0 1-0 0-1 1-0 3-0 0-1 1-0 0-1 2-0 1-0 0-4 0-1)<

Men's Fours Quarter Finals

Ian Slade
Richard Bowen
Jason Greenslade
David Wilkins(Wal) bt Brett Duprez
Gary Willis
Adam Jeffery
Rex Johnston (Aus) 23-12 (0-10-2 0-2 1-0 0-2 4-0 0-1 8-0 2-0 0-3 0-1 1-0 3-0 4-0) Theuns Fraser
Kevin Campbell
Neil Burkett (Rsa) bt StephenManson Bezanson
John Devonshire
Keith Roney
Chris Stadnyk (Can) 16-7 (2-0 2-00-1 0-1 0-1 0-3 1-0 1-0 0-1 1-0 5-0 1-0 2-0 1-0) Theuns Fraser
Kevin Campbell
Neil Burkett (Rsa) bt StephenManson Bezanson
John Devonshire
Keith Roney
Chris Stadnyk (Can) 16-7 (2-0 2-00-1 0-1 0-1 0-3 1-0 1-0 0-1 1-0 5-0 1-0 2-0 1-0) Noel Graham
Neil Booth
Jim Baker (Nir) bt Andrew Curtain
Rowan James Brassey
Sean Johnson
Peter Belliss (Nzl) 15-12 (0-3 2-0 2-0 0-12-0 0-1 0-1 0-1 0-1 3-0 0-2 2-0 0-2 2-0 2-0)

John Ottaway
Simon Skelton
Robert Newman
David Holt (Eng) bt Arun Kumar
Sushil Sharma
Saijad Khan
Ratish Lal (Fij)15-11 (0-1 1-0 1-0 0-1 1-0 0-3 0-1 4-0 3-0 2-0 1-0 0-4 0-1 1-0 1-0)

Women's Fours Semi Finals

Ellen Alexander
Shirley Page
Gill Mitchell
CarolDuckworth (Eng) bt Wendy Jensen
Patsy Jorgensen
Jan Khan
Anne Lomas (Nzl)19-6 (2-0 4-0 0-1 1-0 1-0 1-0 2-0 0-3 3-0 0-1 0-1 1-0 3-0 1-0)
ShirleyFitzpatrick-Wong
Andrea Weigand
Melissa Ranger
Anita Nivala (Can) bt AnnSutherland
Pam John
Nina Shipperlee
Gillian Dawn Miles (Wal) 13-12 (0-2 1-02-0 0-3 2-0 1-0 0-1 0-1 2-0 0-1 0-2 0-1 0-1 1-0 4-0)

Men's Triples Physically Disabled Group A

David Turner
David Fisher
Richard Coates (Eng) bt Barry Wynks
JohnDavies
Peter Ronald Horne (Nzl) 11-9 (1-0 1-0 0-1 4-0 0-1 0-1 1-0 1-0 0-3 2-00-3 1-0) Lamin Azmi
Hong Hing Lim (Mas) bt JohnGronow
Derek Dowling
Kevin George Woolmore (Wal) 20-6 (1-0 1-0 2-0 0-0 3-0 0-10-3 0-2 3-0 3-0 4-0 3-0)

Men's Triples Physically Disabled Group B

Ivan Prior
David Heddle
John Robertson (Sco) bt John Hunter
FrancisPatrick Bell
Patrick Bell (Nir) 10-8 (1-0 0-1 1-0 1-0 0-3 1-0 1-0 3-0 0-1 2-00-2 0-1)
Neville Read
Phillip Kearins
James Reynolds (Aus) bt Glyn Thompson
Pieter Frederick Sterrenberg
Bryan Rae (Rsa) 13-12 (0-1 0-3 0-1 2-0 0-1 2-0 1-01-0 4-0 3-0 0-1 0-5)

Women's Pairs Group A

Alison Birch and Sheila Syvret (Jer) bt Hilda Luipa and Beatrice Mali(Zam) 23-7 (1-0 2-0 1-0 1-0 3-0 1-0 2-0 1-0 2-0 0-1 3-0 1-0 5-0 0-3 0-3) Joyce Lindores (Sco) bt Hajah Suhana Haji Mohd Daud
HajahAmalia Haji Matali (Bru) 14-10 (0-1 2-0 0-1 1-0 1-0 2-0 1-0 2-0 0-2 2-0 3-0 0-30-1 0-1 0-1)<

Women's Pairs Group B

Maureen Payne
Pauline Kelly (Iom) bt Sheila Khamisa
Trish Morrison(Maw) 16-9 (1-0 1-0 4-0 1-0 1-0 3-0 0-1 1-0 0-1 0-3 1-0 2-0 1-0 0-2 0-2) Joanna Edwards (Nzl) bt Lynne Whitehead
Amy Gowshall (Eng) 16-12(1-0 1-0 0-3 3-0 2-0 0-1 1-0 3-0 0-1 2-0 0-2 2-0 1-0 0-1 0-4)

Women's Pairs Group C

Lee Poletti
Roma Dunn (Aus) bt Mou Tokorangi
Mata Vaile (Cok) 23-5(1-0 5-0 0-2 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 0-1 0-1 0-1 4-0 1-0 3-0 4-0) Jill Hackland (Rsa) bt Abu Bakar Sarimah
Nazura Ngahat (Mas)16-11 (1-0 0-1 1-0 0-2 2-0 0-3 3-0 3-0 0-1 0-1 2-0 0-2 0-1 3-0 1-0)

Women's Pairs Group D

Joanna Weale
Anwen Butten (Wal) bt Karina Okuk
Maggie Worri (Png)21-12 (4-0 0-4 3-0 1-0 2-0 0-1 0-2 2-0 0-2 1-0 5-0 0-1 2-0 1-0 0-2) Barbara Cameron (Nir) bt Jean Simon
Anne Simon (Gue) 17-8 (0-11-0 2-0 0-1 2-0 1-0 0-2 2-0 1-0 4-0 1-0 3-0 0-1 0-2 0-1)<

Women's Singles Blind Group A

Mukri Moira (Mas) bt Vanessa Hinton (Aus) 15-8 (0-1 4-0 2-0 0-1 1-00-1 3-0 0-1 0-1 0-1 0-2 2-0 3-0)
Ruth Small (Eng) bt Susan Njani (Ken) 15-3(4-0 4-0 0-1 3-0 1-0 1-0 0-1 0-1 2-0)

Women's Singles Blind Group B

Vivian Berkeley (Can) bt Deirdre Buller (Rsa) 15-14 (1-0 0-1 0-1 1-01-0 0-2 0-2 0-1 4-0 1-0 1-0 1-0 0-3 0-4 2-0 1-0 2-0)
Judith Anne Marshall (Sco)bt Marilyn Savage (Nzl) 15-11 (1-0 1-0 0-2 1-0 1-0 1-0 0-3 2-0 0-2 1-0 0-4 1-01-0 2-0 1-0 2-0)

Men's Singles Group A

Ryan Bester (Can) bt Eddie Nkole (Zam) 21-7 (0-1 0-1 2-0 3-0 0-1 1-00-1 0-1 0-2 4-0 2-0 1-0 1-0 1-0 3-0 3-0)

Men's Singles Group B

Douw Calitz (Nam) bt Albert Solomon (Fij) 21-18 (1-0 0-3 2-0 1-0 0-20-3 0-1 0-1 0-1 1-0 0-1 1-0 0-1 0-1 0-1 0-1 4-0 0-1 0-1 1-0 1-0 2-0 1-0 4-02-0)

Men's Singles Group C

Lee Nixon (Jer) bt Ian Stamp (Ken) 21-4 (0-1 3-0 1-0 3-0 2-0 0-1 4-00-1 3-0 0-1 1-0 2-0 2-0)
Darren Burnett (Sco) bt Laurie Arthur (Maw) 21-5 (1-00-1 0-2 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 0-1 3-0 4-0 3-0 3-0 1-0 2-0)
Jeremy Henry (Nir) btWilliam John James (Swz) 21-17 (0-2 1-0 0-3 0-1 0-4 1-0 0-3 2-0 1-0 1-0 3-0 1-00-1 1-0 2-0 2-0 0-1 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 1-0 2-0)

Men's Singles Group D

Robert John Donnelly (Rsa) bt Abd Rahman Haji Omar (Bru) 21-9 (0-1 1-01-0 1-0 0-1 1-0 1-0 3-0 0-1 2-0 1-0 1-0 2-0 0-2 0-1 1-0 1-0 0-2 3-0 0-1 2-0)
Stephen Glasson (Aus) bt Ian Merrien (Gue) 21-12 (1-0 1-0 0-4 1-0 1-0 0-1 0-11-0 1-0 1-0 1-0 0-2 0-1 3-0 1-0 3-0 0-1 2-0 0-2 1-0 2-0 1-0)
Syed Akil SyedMohamad (Mas) bt Ieremia Leautuli (Sam) 21-17 (1-0 2-0 0-1 2-0 0-2 0-1 0-2 1-01-0 0-2 1-0 2-0 2-0 2-0 1-0 0-1 0-1 0-1 2-0 1-0 0-1 2-0 0-1 0-2 0-2 1-0)


Sunday 28th July

Men's Fours Group A

Michael Nutt
Noel Graham
Neil Booth
Jim Baker (Nir) bt PhilBillman
Gregory Hinks
Jim Rawlinson
Ron Campion (Nfi) 22-8 (0-3 2-0 1-0 1-00-2 3-0 0-1 1-0 0-1 4-0 2-0 0-1 2-0 2-0 4-0)
Stephen Manson Bezanson
JohnDevonshire
Keith Roney
Chris Stadnyk (Can) bt Len Le Ber
Paul Merrien
PaulIngrouille
Bernard Simon (Gue) 13-8 (2-0 1-0 1-0 1-0 1-0 2-0 1-0 1-0 0-4 0-21-0 1-0 0-1 0-1 1-0)

Len Le Ber
Paul Merrien
Paul Ingrouille
Bernard Simon (Gue) drewwith Talaimanu Keti
Tapusatele Keli Tuatagaloa
Petelo Hans Gabriel
RoderickErnest Tyson (Sam) 15-15 (0-1 1-0 0-1 1-0 2-0 0-3 0-2 1-0 0-1 5-0 0-2 4-0 0-40-1 1-0)
Michael Nutt
Noel Graham
Neil Booth
Jim Baker (Nir) bt StephenManson Bezanson
John Devonshire
Keith Roney
Chris Stadnyk (Can) 11-8 (0-1 0-12-0 0-2 1-0 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 2-0 0-1 0-1 2-0 0-1)

Michael Nutt
Noel Graham
Neil Booth
Jim Baker (Nir) bt Len Le Ber
Paul Merrien
Paul Ingrouille
Bernard Simon (Gue) 21-11 (3-0 1-0 0-2 0-1 1-01-0 2-0 2-0 3-0 2-0 0-4 0-1 3-0 3-0 0-3) Gregory Hinks
Jim Rawlinson
Ron Campion (Nfi) bt TalaimanuKeti
Tapusatele Keli Tuatagaloa
Petelo Hans Gabriel
Roderick Ernest Tyson(Sam) 13-8 (0-3 0-1 1-0 1-0 2-0 0-1 0-1 0-1 2-0 3-0 1-0 1-0 0-1 1-0 1-0)

Men's Fours Group B

John Ottaway
Simon Skelton
Robert Newman
David Holt (Eng) bt BrettDuprez
Gary Willis
Adam Jeffery
Rex Johnston (Aus) 19-9 (2-0 3-0 0-3 0-1 1-02-0 3-0 0-1 1-0 3-0 2-0 0-2 0-1 0-1 2-0)
Abd Muin Fairul Izwan
Attan AbdulMutalib
Johari Jozaini
Sani Sazali (Mas) bt Vaine Henry
Dennis Tokorangi
Phillip Tangi
David Akaruru (Cok) 13-12 (1-0 2-0 1-0 0-2 1-0 1-0 0-1 0-3 0-20-2 1-0 0-2 2-0 2-0 2-0)

Men's Fours Group C

Arun Kumar
Sushil Sharma
Saijad Khan
Ratish Lal (Fij) bt Pg MdSalleh Chuchu Pg Haji Tuah
Tahir Haji Bohari
Amp Ahad Amp Kassim
Lokman HjSalleh (Bru) 15-11 (0-1 1-0 0-1 0-1 3-0 1-0 2-0 2-0 0-1 2-0 0-2 0-2 3-0 0-31-0)

Duanne Abrahams
Theuns Fraser
Kevin Campbell
Neil Burkett (Rsa) bt DavidPeacock
Gary Mackie
Willie Wood
Graeme Archer (Sco) 19-7 (2-0 0-2 0-1 6-0 1-00-2 2-0 0-1 1-0 2-0 1-0 0-1 1-0 1-0 2-0)

Women's Fours Group A

Alicia Crangle
Paula Montgomery
Dessa Baird
Pat Horner (Nir) btMaria Helen Jansen
Jane Elizabeth Moodaley
Hendrika Jacoba Lynn
Annette Terry(Rsa) 18-10 (1-0 0-2 4-0 0-1 1-0 0-1 0-3 0-1 4-0 0-1 1-0 1-0 0-1 3-0 3-0) Arshad Azalina
Ismail Shima
Hasan Haslah (Mas) bt Gean O'Neil
Lorraine Murphy
Liz Cole
Suzanne Dingle (Jer) 24-1 (1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 3-01-0 1-0 3-0 3-0 1-0 2-0 4-0 1-0 0-1) Patsy Jorgensen
Jan Khan
Anne Lomas (Nzl) bt Daphne Tauraa
Moeroa Dave
Nane Tere
Rebecca Akaruru (Cok) 25-9 (0-3 1-0 2-0 1-0 0-1 6-0 4-02-0 0-1 0-1 2-0 0-1 1-0 6-0 0-2)

Gean O'Neil
Lorraine Murphy
Liz Cole
Suzanne Dingle (Jer) bt MariaHelen Jansen
Jane Elizabeth Moodaley
Hendrika Jacoba Lynn
Annette Terry (Rsa)17-13 (0-3 0-1 2-0 0-4 0-1 1-0 1-0 2-0 2-0 0-1 1-0 0-1 3-0 5-0 0-2) Paula Montgomery
Dessa Baird
Pat Horner (Nir) bt DaphneTauraa
Moeroa Dave
Nane Tere
Rebecca Akaruru (Cok) 25-2 (2-0 1-0 0-1 1-0 1-02-0 0-1 2-0 1-0 1-0 3-0 1-0 1-0 5-0 4-0) Patsy Jorgensen
Jan Khan
Anne Lomas (Nzl) bt Salanieta Taylor
Salanieta Valetu
Doreen Newton
Akanisi Kae Stephens (Fij) 13-9 (3-0 1-0 2-00-1 0-1 1-0 1-0 0-2 1-0 2-0 0-1 1-0 0-1 1-0 0-3)

Salanieta Taylor
Salanieta Valetu
Doreen Newton
Akanisi KaeStephens (Fij) bt Alicia Crangle
Paula Montgomery
Dessa Baird
Pat Horner(Nir) 13-11 (0-1 0-3 1-0 0-2 1-0 0-2 0-1 2-0 1-0 0-1 1-0 4-0 2-0 0-1 1-0)

Women's Fours Group B

Ann Sutherland
Pam John
Nina Shipperlee
Gillian Dawn Miles (Wal) btEllen Alexander
Shirley Page
Gill Mitchell
Carol Duckworth (Eng) 17-5 (1-01-0 3-0 3-0 1-0 0-3 0-2 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0) Bev Wheeler
Carole Yager
Joyce Dyer (Nfi) bt Pg Hjh Siti AishahP J N Pg Hj Abu Bakar
Isah Muntol
Amp Hjh Lilimaryani Amp Hj Salleh
HjhAjijah Muntol (Bru) 14-11 (2-0 0-1 0-1 3-0 0-1 0-1 0-1 0-2 0-1 2-0 2-0 0-2 1-04-0 0-1) Elizabeth Leishman Forsyth
Joyce Dickey
Sarah Gourlay (Sco)bt Agnes Dean
Maria Piwen Pomaleu
Elizabeth Bure
Linda Ahmat (Png) 22-8 (0-30-1 3-0 1-0 0-1 2-0 4-0 3-0 4-0 2-0 0-1 1-0 2-0 0-1 0-1)
Arrienne Wynen
Gordana Baric
Jenny Harragon (Aus) tied withShirley Fitzpatrick-Wong
Andrea Weigand
Melissa Ranger
Anita Nivala (Can)16-16 (0-3 1-0 4-0 0-1 0-1 1-0 2-0 2-0 2-0 0-1 0-3 0-1 0-2 4-0 0-4)

Ellen Alexander
Shirley Page
Gill Mitchell
Carol Duckworth (Eng) btKaren Kemp
Bev Wheeler
Carole Yager
Joyce Dyer (Nfi) 16-11 (0-2 0-1 0-2 2-00-1 1-0 1-0 1-0 1-0 2-0 3-0 0-2 2-0 3-0 0-3) Andrea Weigand
Melissa Ranger
Anita Nivala (Can)bt Agnes Dean
Maria Piwen Pomaleu
Elizabeth Bure
Linda Ahmat (Png) 22-17 (0-23-0 0-3 4-0 1-0 0-2 0-1 1-0 0-4 3-0 2-0 0-5 3-0 4-0 1-0) Elizabeth Leishman Forsyth
Joyce Dickey
Sarah Gourlay (Sco)bt Pg Hjh Siti Aishah P J N Pg Hj Abu Bakar
Isah Muntol
Amp Hjh LilimaryaniAmp Hj Salleh
Hjh Ajijah Muntol (Bru) 16-12 (0-1 2-0 2-0 6-0 0-2 0-1 2-0 0-10-1 0-1 0-1 0-3 1-0 3-0 0-1) Arrienne Wynen
Gordana Baric
Jenny Harragon (Aus) drew withShirley Fitzpatrick-Wong
Andrea Weigand
Melissa Ranger
Anita Nivala (Can)16-16 (0-3 1-0 4-0 0-1 0-1 1-0 2-0 2-0 2-0 0-1 0-3 0-1 0-2 4-0 0-4)

Agnes Dean
Maria Piwen Pomaleu
Elizabeth Bure
Linda Ahmat (Png) btAnn Sutherland
Pam John
Nina Shipperlee
Gillian Dawn Miles (Wal) 12-7 (0-11-0 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 0-1 2-0 1-0 2-0 1-0 0-1 1-0 0-3) Andrea Weigand
Melissa Ranger
Anita Nivala (Can)bt Pg Hjh Siti Aishah P J N Pg Hj Abu Bakar
Isah Muntol
Amp Hjh LilimaryaniAmp Hj Salleh
Hjh Ajijah Muntol (Bru) 23-6 )2-0 1-0 2-0 1-0 3-0 0-1 5-0 2-0 2-00-4 1-0 1-0 0-1 2-0 1-0) Shirley Page
Gill Mitchell
Carol Duckworth (Eng) bt JanPalazzi
Arrienne Wynen
Gordana Baric
Jenny Harragon (Aus) 17-8 (5-0 0-2 1-01-0 3-0 0-2 0-1 0-1 1-0 0-1 1-0 1-0 2-0 2-0 0-1) Bev Wheeler
Carole Yager
Joyce Dyer (Nfi) bt Sandra Steven
Elizabeth Leishman Forsyth
Joyce Dickey
Sarah Gourlay (Sco) 11-7 (1-0 3-0 1-01-0 0-1 0-1 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 0-2 1-0 0-1 1-0)<

Men's Triples Physically Disabled Group A

Barry Wynks
John Davies
Peter Ronald Horne (Nzl) bt Paul Muteti
Sospeter Mwangi
Henry Odiyo (Ken) 16-6 (0-3 1-0 0-1 2-0 3-0 1-0 0-1 1-0 0-1 3-02-0 3-0) Derek Dowling
Kevin George Woolmore (Wal) bt David Turner
DavidFisher
Richard Coates (Eng) 10-9 (2-0 0-2 4-0 0-1 1-0 1-0 0-1 0-1 0-2 1-0 0-21-0)<

Men's Triples Physically Disabled Group B

Ivan Prior
David Heddle
John Robertson (Sco) bt Neville Read
Phillip Kearins
James Reynolds (Aus) 13-8 (3-0 0-1 1-0 2-0 0-3 0-2 2-0 1-0 0-21-0 1-0 2-0) Pieter Frederick Sterrenberg
Bryan Rae (Rsa) bt John Hunter
Francis Patrick Bell
Patrick Bell (Nir) 19-13 (0-3 1-0 1-0 1-0 0-4 4-0 5-0 1-00-2 6-0 0-1 0-3)

Men's Pairs Group A

Dean Morgan and Stephen Farish (Eng) bt Andrew Smith and Kelvin Kerkow(Aus) 22-6 (0-1 0-1 1-0 1-0 6-0 3-0 0-1 2-0 2-0 0-3 1-0 1-0 3-0 1-0 1-0)
ShaunAddinall and Gerald Salem Baker (Rsa) bt Russell Meyer and Paul Girdler (Nzl) 18-10(1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 0-3 0-3 1-0 3-0 3-0 3-0 2-0 0-3 1-0)
Ralph Deakin andSimon Masterton (Gue) bt Tim Sheridan and Gaetan Boudan (Nfi) 17-11 (0-1 0-1 1-03-0 0-2 2-0 0-2 1-0 0-3 2-0 5-0 1-0 2-0 0-1 0-1)<

Men's Pairs Group B

Martin Mchugh
Gary Mccloy (Nir) bt Steve Rees
William Thomas (Wal)21-9 (3-0 4-0 2-0 0-2 1-0 1-0 2-0 0-2 2-0 0-3 3-0 0-1 2-0 1-0 0-1) Gounder Keshwa (Fij) bt Inatio Akaruru (Cok) 15-14 (5-0 0-1 1-00-2 1-0 1-0 0-2 0-1 0-4 1-0 1-0 3-0 0-1 0-3 2-0) Alex Marshall (Sco) bt Maswadi Aziz
Said Safuan (Mas) 12-11(1-0 2-0 0-1 0-1 1-0 2-0 0-1 0-1 0-3 0-2 0-2 1-0 3-0 1-0 1-0) Faimanu Amituanai (Sam) bt Hj Rosli Hj Ibrahim
Haji Naim Brahim (Bru) 17-10 (1-0 3-0 0-1 0-2 3-0 1-0 2-0 1-0 0-3 0-1 1-0 3-01-0 1-0 0-3)


Saturday 27th July

Men's Fours Group A

Stephen Manson Bezanson
John Devonshire
Keith Roney
Chris Stadnyk(Can) bt Phil Billman
Gregory Hinks
Jim Rawlinson
Ron Campion (Nfi) 24-6 (1-00-1 3-0 1-0 1-0 2-0 2-0 0-2 3-0 0-1 2-0 4-0 0-2 3-0 2-0)

Michael Nutt
Noel Graham
Neil Booth
Jim Baker (Nir) bt Talaimanu Keti
Tapusatele Keli Tuatagaloa
Petelo Hans Gabriel
Roderick Ernest Tyson(Sam) 19-10 (0-1 4-0 0-1 1-0 1-0 0-2 1-0 0-3 4-0 0-1 0-2 3-0 1-0 1-0 3-0)

Men's Fours Group B

John Ottaway
Simon Skelton
Robert Newman
David Holt (Eng) bt VaineHenry
Dennis Tokorangi
Phillip Tangi
David Akaruru (Cok) 18-7 (0-3 1-0 0-12-0 0-1 0-1 3-0 1-0 1-0 3-0 2-0 0-1 1-0 3-0 1-0)

Brett Duprez
Gary Willis
Adam Jeffery
Rex Johnston (Aus) bt Abd Muin Fairul Izwan
Attan Abdul Mutalib
Johari Jozaini
Sani Sazali (Mas) 18-8 (1-0 2-0 4-0 1-0 0-2 1-0 1-0 1-0 2-0 2-0 0-2 1-0 2-0 0-2 0-2)

Men's Fours Group C

Pg Md Salleh Chuchu Pg Haji Tuah
Tahir Haji Bohari
Amp Ahad AmpKassim
Lokman Hj Salleh (Bru) drew with David Peacock
Gary Mackie
WillieWood
Graeme Archer (Sco) 14-14 (0-2 2-0 1-0 2-0 0-4 0-1 0-2 1-0 0-1 0-1 2-0 3-00-3 2-0 1-0)

Arun Kumar
Sushil Sharma
Saijad Khan
Ratish Lal (Fij) bt Duanne Abrahams
Theuns Fraser
Kevin Campbell
Neil Burkett (Rsa) 18-17 (4-0 2-0 1-0 3-0 0-2 0-2 0-2 0-1 0-5 0-2 0-1 2-0 0-1 0-1 6-0)

Men's Fours Group D

Andrew Curtain
Rowan James Brassey
Sean Johnson
Peter Belliss (Nzl) bt Julian Viljoen
Sandy Joubert
Willie Esterhuizen
Graham Snyman (Nam) 13-11 (1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 0-2 2-0 0-4 0-1 1-0 0-1 2-0 3-0 0-2)

Ian Slade
Richard Bowen
Jason Greenslade
David Wilkins (Wal) btJulian Arthur
David Hayes
Trevor King
Sandy Morrison (Maw) 26-4 (0-1 2-0 1-01-0 0-2 1-0 1-0 1-0 5-0 6-0 1-0 1-0 5-0 1-0 0-1)

Women's Fours Group A

Maria Helen Jansen
Jane Elizabeth Moodaley
Hendrika Jacoba Lynn
Annette Terry (Rsa) bt Salanieta Taylor
Salanieta Valetu
Doreen Newton
Akanisi Kae Stephens (Fij) 14-10 (2-0 3-0 0-4 0-1 1-0 1-0 1-0 2-0 0-1 0-1 1-01-0 0-1 2-0 0-2). Wendy Jensen
Patsy Jorgensen
Jan Khan
Anne Lomas (Nzl) btBah Chui Me
Arshad Azalina
Ismail Shima
Hasan Haslah (Mas) 19-14 (1-0 0-3 1-00-3 3-0 0-3 1-0 1-0 2-0 0-4 0-1 1-0 1-0 5-0 3-0). Gean O'Neil
Lorraine Murphy
Liz Cole
Suzanne Dingle (Jer) bt Alicia Crangle
Paula Montgomery
Dessa Baird
Pat Horner (Nir) 13-10 (1-0 1-0 0-2 0-1 0-1 1-0 0-0 0-1 3-0 0-1 0-1 0-1 0-1 7-00-1)

Women's Fours Group B

Jan Palazzi
Arrienne Wynen
Gordana Baric
Jenny Harragon (Aus) bt PgHjh Siti Aishah P J N Pg Hj Abu Bakar
Isah Muntol
Amp Hjh Lilimaryani Amp HjSalleh
Hjh Ajijah Muntol (Bru) 24-7 (4-0 0-2 0-1 2-0 1-0 1-0 4-0 1-0 2-0 1-02-0 4-0 2-0 0-3 0-1). Ellen Alexander
Shirley Page
Gill Mitchell
CarolDuckworth (Eng) bt Sandra Steven
Elizabeth Leishman Forsyth
Joyce Dickey
Sarah Gourlay (Sco) 14-12 (1-0 1-0 2-0 0-3 3-0 0-2 2-0 2-0 1-0 2-0 0-2 0-1 0-10-2 0-1). Shirley Fitzpatrick-Wong
Andrea Weigand
Melissa Ranger
Anita Nivala(Can) drew Ann Sutherland
Pam John
Nina Shipperlee
Gillian Dawn Miles (Wal)18-18 (0-1 3-0 0-2 0-6 0-3 1-0 2-0 2-0 2-0 1-0 2-0 0-3 2-0 3-0 0-3). Agnes Dean
Maria Piwen Pomaleu
Elizabeth Bure
Linda Ahmat (Png) bt Karen Kemp
BevWheeler
Carole Yager
Joyce Dyer (Nfi) 22-6 (1-0 1-0 1-0 0-1 4-0 0-1 6-0 4-00-1 2-0 0-1 0-1 0-1 1-0 2-0)

Men's Pairs Group A

Andrew Smith
Kelvin Kerkow (Aus) bt Alan Quemard
Thomas Greechan(Jer) 16-8 (2-0 4-0 1-0 0-1 1-0 2-0 2-0 1-0 1-0 0-1 1-0 0-4 1-0 0-1 0-1). RalphDeakin
Simon Masterton (Gue) bt Shaun Addinall
Gerald Salem Baker (Rsa) 22-11(3-0 0-1 1-0 0-2 1-0 0-3 0-1 2-0 0-1 0-3 1-0 1-0 4-0 3-0 6-0). Dean Morgan
Stephen Farish (Eng) bt Russell Meyer
Paul Girdler (Nzl) 14-9 (1-0 1-0 0-3 0-13-0 1-0 2-0 1-0 0-1 2-0 2-0 0-1 0-2 1-0 0-1)

Men's Pairs Group B

Steve Rees
William Thomas (Wal) drew Hj Rosli Hj Ibrahim
Haji NaimBrahim (Bru) 14-14 (3-0 0-2 2-0 2-0 0-2 3-0 0-1 1-0 0-1 0-1 0-1 0-4 0-2 1-02-0). George Sneddon
Alex Marshall (Sco) bt Martin Mchugh
Gary Mccloy (Nir)22-12 (1-0 0-7 0-1 3-0 1-0 1-0 2-0 2-0 0-1 3-0 4-0 1-0 0-2 4-0 0-1). ValovaleAukuso Pritchard
Faimanu Amituanai (Sam) bt Inatio Akaruru (Cok) 14-12 (0-1 2-00-1 3-0 0-1 0-1 2-0 2-0 2-0 0-2 2-0 0-1 1-0 0-4 0-1)

Maswadi Aziz
Said Safuan (Mas) drew Curtis Mar
Gounder Keshwa (Fij) 12-12 (0-2 0-1 3-0 2-0 0-1 0-1 2-0 0-1 0-1 1-0 1-0 3-0 0-10-1 0-3)

Women's Pairs Group A

Margaret Russell and Joyce Lindores (Sco) bt Zilpha Isobel Quintal andKitha Bailey (Nfi) 25-8 (0-1 0-1 6-0 2-0 0-3 2-0 5-0 2-0 3-0 2-0 0-1 1-0 0-1 2-00-1)
Alison Birch
Sheila Syvret (Jer) bt Hajah Suhana Haji Mohd Daud
HajahAmalia Haji Matali (Bru) 23-8 (2-0 0-1 0-1 2-0 4-0 0-1 4-0 0-1 2-0 0-2 5-0 3-01-0 0-1 0-1)

Women's Pairs Group B

Maureen Payne and Pauline Kelly (Iom) bt Cora Howard Williams and Patricia Landman (Zim) 14-10 (0-1 3-0 1-0 1-0 0-1 1-0 2-0 1-0 1-0 2-0 1-0 0-5 1-0 0-20-1)
Sharon Sims
Joanna Edwards (Nzl) bt Sheila Khamisa
Trish Morrison (Maw)26-6 (2-0 5-0 3-0 2-0 1-0 0-1 1-0 1-0 1-0 3-0 3-0 0-1 0-2 4-0 0-2)

Women's Singles Blind Group A

Mukri Moira (Mas) bt Susan Njani (Ken) 15-7 (0-1 2-0 2-0 1-0 0-1 3-0 0-1 1-0 0-2 1-0 1-0 2-0 0-1 0-1 2-0)

Constance Sibanda (Zim) bt Vivian Berkeley (Can) 15-12 (0-2 0-2 0-1 1-0 1-0 1-0 3-0 0-1 0-3 0-1 4-0 0-1 1-0 2-0 0-1 2-0)
Judith Anne Marshall (Sco) bt Deirdre Buller (Rsa) 15-14 (1-0 0-3 0-1 3-0 0-2 1-0 0-1 0-2 2-0 0-1 3-0 2-01-0 0-4 2-0)

Gloria Hopkins (Wal) bt Vanessa Hinton (Aus) 15-11 (1-0 2-0 1-0 0-1 4-0 1-0 1-0 0-2 0-2 0-1 0-1 0-2 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 1-0)


Friday 26th July

Men's Fours Group A

Len Le Ber
Paul Merrien
Paul Ingrouille
Bernard Simon (Gue) bt PhilBillman
Gregory Hinks
Jim Rawlinson
Ron Campion (Nfi) 23-11 (0-1 3-0 1-0 2-00-2 5-0 5-0 0-1 0-1 0-1 2-0 1-0 1-0 3-0 0-5

Stephen Manson Bezanson
John Devonshire
Keith Roney
Chris Stadnyk (Can) bt Talaimanu Keti
Tapusatele Keli Tuatagaloa
Petelo Hans Gabriel
Roderick Ernest Tyson (Sam) 20-11 (0-1 0-1 0-1 0-1 6-0 2-0 1-0 0-3 2-0 0-1 2-0 3-0 0-1 2-0 0-2)

Len Le Ber
Paul Merrien
Paul Ingrouille
Bernard Simon (Gue) bt PhilBillman
Gregory Hinks
Jim Rawlinson
Ron Campion (Nfi) 24-11 (0-1 3-0 1-0 2-00-2 5-0 5-0 0-1 0-1 0-1 2-0 1-0 1-0 3-0 0-5). Stephen Manson Bezanson
JohnDevonshire
Keith Roney
Chris Stadnyk (Can) bt Talaimanu Keti
Tapusatele KeliTuatagaloa
Petelo Hans Gabriel
Roderick Ernest Tyson (Sam) 18-11 (0-1 0-1 0-10-1 6-0 2-0 1-0 0-3 2-0 0-1 2-0 3-0 0-1 2-0 0-2)

Men's Fours Group B

Brett Duprez
Gary Willis
Adam Jeffery
Rex Johnston (Aus) bt Vaine Henry
Dennis Tokorangi
Phillip Tangi
David Akaruru (Cok) 17-4 (0-1 1-0 2-0 0-1 1-0 1-0 0-1 1-0 2-0 2-0 0-1 1-0 2-0 3-0 1-0)

Abd Muin Fairul Izwan
AttanAbdul Mutalib
Johari Jozaini
Sani Sazali (Mas) drew John Ottaway
Simon Skelton
Robert Newman
David Holt (Eng) 12-12 (0-1 3-0 0-1 0-1 0-3 1-0 3-0 0-1 0-1 0-1 0-3 1-0 1-0 2-0 1-0)

Brett Duprez
Gary Willis
Adam Jeffery
Rex Johnston (Aus) bt VaineHenry
Dennis Tokorangi
Phillip Tangi
David Akaruru (Cok) 17-4 (0-1 1-0 2-00-1 1-0 1-0 0-1 1-0 2-0 2-0 0-1 1-0 2-0 3-0 1-0). Abd Muin Fairul Izwan
AttanAbdul Mutalib
Johari Jozaini
Sani Sazali (Mas) drew John Ottaway
SimonSkelton
Robert Newman
David Holt (Eng) 12-12 (0-1 3-0 0-1 0-1 0-3 1-0 3-0 0-10-1 0-1 0-3 1-0 1-0 2-0 1-0)

Men's Fours Group C

Duanne Abrahams
Theuns Fraser
Kevin Campbell
Neil Burkett (Rsa) bt Pg MdSalleh Chuchu Pg Haji Tuah
Tahir Haji Bohari
Amp Ahad Amp Kassim
Lokman HjSalleh (Bru) 18-15 (0-1 2-0 0-1 1-0 0-2 2-0 2-0 2-0 0-3 3-0 0-3 0-2 0-3 5-01-0)

David Peacock
Gary Mackie
Willie Wood
Graeme Archer (Sco) bt Arun Kumar
Sushil Sharma
Saijad Khan
Ratish Lal (Fij) 18-16 (0-2 0-2 1-0 1-0 1-0 0-2 2-0 4-0 1-0 1-0 0-3 0-2 0-3 0-2 7-0)

Duanne Abrahams
Theuns Fraser
Kevin Campbell
Neil Burkett (Rsa) btPg Md Salleh Chuchu Pg Haji Tuah
Tahir Haji Bohari
Amp Ahad Amp Kassim
LokmanHj Salleh (Bru) 18-15 (0-1 2-0 0-1 1-0 0-2 2-0 2-0 2-0 0-3 3-0 0-3 0-2 0-3 5-01-0). David Peacock
Gary Mackie
Willie Wood
Graeme Archer (Sco) bt ArunKumar
Sushil Sharma
Saijad Khan
Ratish Lal (Fij) 18-16 (0-2 0-2 1-0 1-0 1-00-2 2-0 4-0 1-0 1-0 0-3 0-2 0-3 0-2 7-0) Richard Bowen
Jason Greenslade
David Wilkins (Wal) btJulian Viljoen
Sandy Joubert
Willie Esterhuizen
Graham Snyman (Nam) 25-10(1-0 1-0 0-1 4-0 4-0 0-2 3-0 0-1 0-1 0-3 2-0 5-0 0-2 2-0 3-0). Andrew Curtain
Rowan James Brassey
Sean Johnson
Peter Belliss (Nzl) bt Julian Arthur
DavidHayes
Trevor King
Sandy Morrison (Maw) 15-10 0-1 1-0 0-4 0-2 0-1 2-0 3-0 1-02-0 1-0 3-0 0-1 0-1 1-0 1-0

Men's Fours Group D

Ian Slade
Richard Bowen
Jason Greenslade
David Wilkins (Wal) bt Julian Viljoen
Sandy Joubert
Willie Esterhuizen
Graham Snyman (Nam) 25-10 (1-0 1-0 0-1 4-0 4-0 0-2 3-0 0-1 0-1 0-3 2-0 5-0 0-2 2-0 3-0)

Sean Johnson
Peter Belliss (Nzl) bt Julian Arthur
DavidHayes
Trevor King
Sandy Morrison (Maw) 15-11 (0-1 1-0 0-4 0-2 0-1 2-0 3-0 1-0 2-0 1-0 3-0 0-1 0-1 1-0 1-0)

Ian Slade
Richard Bowen
Jason Greenslade
David Wilkins (Wal) btJulian Viljoen
Sandy Joubert
Willie Esterhuizen
Graham Snyman (Nam) 25-10(1-0 1-0 0-1 4-0 4-0 0-2 3-0 0-1 0-1 0-3 2-0 5-0 0-2 2-0 3-0). Andrew Curtain
Rowan James Brassey
Sean Johnson
Peter Belliss (Nzl) bt Julian Arthur
DavidHayes
Trevor King
Sandy Morrison (Maw) 15-10 0-1 1-0 0-4 0-2 0-1 2-0 3-0 1-02-0 1-0 3-0 0-1 0-1 1-0 1-0

Women's Fours Group A

Bah Chui Me
Arshad Azalina
Ismail Shima
Hasan Haslah (Mas) btDaphne Tauraa
Moeroa Dave
Nane Tere
Rebecca Akaruru (Cok) 25-6 (0-1 2-0 2-00-1 2-0 1-0 0-3 6-0 0-1 2-0 2-0 3-0 3-0 1-0 1-0)

Bah Chui Me
Arshad Azalina
Ismail Shima
Hasan Haslah (Mas) btDaphne Tauraa
Moeroa Dave
Nane Tere
Rebecca Akaruru (Cok) 25-6 (0-1 2-0 2-00-1 2-0 1-0 0-3 6-0 0-1 2-0 2-0 3-0 3-0 1-0 1-0). Salanieta Taylor
SalanietaValetu
Doreen Newton
Akanisi Kae Stephens (Fij) bt Gean O'Neil
LorraineMurphy
Liz Cole
Suzanne Dingle (Jer) 15-10 (1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 4-0 0-2 0-23-0 0-1 0-1 4-0 0-1 1-0 0-1). Wendy Jensen
Patsy Jorgensen
Jan Khan
AnneLomas (Nzl) bt Alicia Crangle
Paula Montgomery
Dessa Baird
Pat Horner (Nir)18-13 (0-1 3-0 2-0 0-1 0-5 4-0 0-1 2-0 1-0 0-3 3-0 0-1 0-1 1-0 2-0). Maria HelenJansen
Jane Elizabeth Moodaley
Hendrika Jacoba Lynn
Annette Terry (Rsa) btDaphne Tauraa
Moeroa Dave
Nane Tere
Rebecca Akaruru (Cok) 28-6 (4-0 0-1 3-02-0 0-1 0-2 3-0 1-0 1-0 0-1 3-0 0-0 4-0 0-1 7-0). Salanieta Taylor
SalanietaValetu
Doreen Newton
Akanisi Kae Stephens (Fij) bt Bah Chui Me
ArshadAzalina
Ismail Shima
Hasan Haslah (Mas) 16-13 (0-1 0-1 0-1 1-0 2-0 0-1 3-0 0-15-0 1-0 3-0 0-2 0-5 0-1 1-0). Gean O'Neil
Lorraine Murphy
Liz Cole
SuzanneDingle (Jer) bt Wendy Jensen
Patsy Jorgensen
Jan Khan
Anne Lomas (Nzl) 12-10(0-1 1-0 1-0 2-0 0-1 0-1 1-0 0-1 0-5 3-0 1-0 1-0 0-1 1-0 1-0

Women's Fours Group B

Jan Palazzi
Arrienne Wynen
Gordana Baric
Jenny Harragon (Aus) btKaren Kemp
Bev Wheeler
Carole Yager
Joyce Dyer (Nfi) 19-11 (2-0 0-3 1-0 4-02-0 0-2 1-0 7-0 1-0 1-0 0-1 0-1 0-1 0-2 0-1). Agnes Dean
Maria Piwen Pomaleu
Elizabeth Bure
Linda Ahmat (Png) bt Ellen Alexander
Shirley Page
GillMitchell
Carol Duckworth (Eng) 18-7 (0-1 1-0 0-1 0-1 1-0 2-0 0-1 1-0 0-2 4-00-1 1-0 2-0 3-0 3-0). Ann Sutherland
Pam John
Nina Shipperlee
Gillian DawnMiles (Wal) bt Pg Hjh Siti Aishah P J N Pg Hj Abu Bakar
Isah Muntol
Amp HjhLilimaryani Amp Hj Salleh
Hjh Ajijah Muntol (Bru) 26-14 (5-0 1-0 2-0 0-4 1-01-0 2-0 0-1 0-7 3-0 0-2 6-0 2-0 2-0 1-0). Sandra Steven
Elizabeth LeishmanForsyth
Joyce Dickey
Sarah Gourlay (Sco) bt Shirley Fitzpatrick-Wong
AndreaWeigand
Melissa Ranger
Anita Nivala (Can) 17-8 (0-1 3-0 1-0 0-4 0-1 1-0 1-01-0 2-0 1-0 2-0 1-0 0-1 4-0 0-1). Jan Palazzi
Arrienne Wynen
Gordana Baric
Jenny Harragon (Aus) bt Agnes Dean
Maria Piwen Pomaleu
Elizabeth Bure
LindaAhmat (Png) 14-12 (0-2 1-0 0-3 1-0 1-0 2-0 0-1 0-1 0-3 0-1 3-0 0-1 3-0 2-0 1-0).Pg Hjh Siti Aishah P J N Pg Hj Abu Bakar
Isah Muntol
Amp Hjh Lilimaryani AmpHj Salleh
Hjh Ajijah Muntol (Bru) drew Ellen Alexander
Shirley Page
GillMitchell
Carol Duckworth (Eng) 18-18 (4-0 1-0 4-0 4-0 0-1 4-0 1-0 0-1 0-1 0-20-1 0-6 0-2 0-2 0-2). Ann Sutherland
Pam John
Nina Shipperlee
Gillian DawnMiles (Wal) bt Sandra Steven
Elizabeth Leishman Forsyth
Joyce Dickey
SarahGourlay (Sco) 15-13 (2-0 3-0 0-2 0-1 1-0 0-1 0-1 1-0 0-5 0-1 4-0 0-1 0-1 1-03-0). Shirley Fitzpatrick-Wong
Andrea Weigand
Melissa Ranger
Anita Nivala(Can) bt Karen Kemp
Bev Wheeler
Carole Yager
Joyce Dyer (Nfi) 21-6 (2-0 0-10-1 2-0 2-0 0-1 5-0 1-0 1-0 3-0 0-1 4-0 0-1 0-1 1-0)

Men's Triples Physically Disabled Group A

Harajinder Singh Mahinder Singh
Lamin Azmi
Hong Hing Lim (Mas) drewDavid Turner
David Fisher
Richard Coates (Eng) 14-14 (0-1 2-0 1-0 4-0 3-0 0-40-1 0-1 0-6 2-0 2-0 0-1)

John Gronow
Derek Dowling
Kevin George Woolmore(Wal) bt Paul Muteti
Sospeter Mwangi
Henry Odiyo (Ken) 11-6 (4-0 1-0 0-1 0-11-0 0-1 2-0 0-1 1-0 0-1 2-0 0-1)

Harajinder Singh Mahinder Singh
Lamin Azmi and Hong Hing Lim (Mas) btDavid Turner
David Fisher and Richard Coates (Eng) 15-14 (0-1 2-0 1-0 4-0 3-0 0-40-1 0-1 0-6 2-0 2-0 0-1). John Gronow
Derek Dowling and Kevin George Woolmore(Wal) bt Paul Muteti
Sospeter Mwangi and Henry Odiyo (Ken) 11-6 (4-0 1-0 0-1 0-11-0 0-1 2-0 0-1 1-0 0-1 2-0 0-1)

Harajinder Singh Mahinder Singh
Lamin Azmi
Hong Hing Lim (Mas) drewDavid Turner
David Fisher
Richard Coates (Eng) 14-14 (0-1 2-0 1-0 4-0 3-0 0-40-1 0-1 0-6 2-0 2-0 0-1). John Gronow
Derek Dowling
Kevin George Woolmore(Wal) bt Paul Muteti
Sospeter Mwangi
Henry Odiyo (Ken) 11-6 (4-0 1-0 0-1 0-11-0 0-1 2-0 0-1 1-0 0-1 2-0 0-10

Men's Triples Physically Disabled Group B

Ivan Prior
David Heddle and John Robertson (Sco) bt Glyn Thompson
Pieter Frederick Sterrenberg
Bryan Rae (Rsa) 14-6 (1-0 1-0 0-1 0-1 3-0 3-0 4-00-1 1-0 0-2 0-1 1-0). Neville Read
Phillip Kearins and James Reynolds (Aus) btJohn Hunter
Francis Patrick Bell and Patrick Bell (Nir) 28-6 (2-0 5-0 0-2 2-0 0-23-0 1-0 1-0 1-0 4-0 0-2 9-0)

Ivan Prior
David Heddle
John Robertson (Sco) bt Glyn Thompson
Pieter Frederick Sterrenberg
Bryan Rae (Rsa) 14-6 (1-0 1-0 0-1 0-1 3-0 3-0 4-00-1 1-0 0-2 0-1 1-0). Neville Read
Phillip Kearins
James Reynolds (Aus) btJohn Hunter
Francis Patrick Bell
Patrick Bell (Nir) 28-6 (2-0 5-0 0-2 2-0 0-23-0 1-0 1-0 1-0 4-0 0-2 9-0)

Men's Pairs Group A

Shaun Addinall and Gerald Salem Baker (Rsa) bt Tim Sheridan and Gaetan Boudan (Nfi) 25-6 (3-0 0-1 3-0 0-1 4-0 0-1 0-1 0-1 5-0 2-0 2-0 1-0 0-1 2-0 3-0).Alan Quemard and Thomas Greechan (Jer) bt Russell Meyer and Paul Girdler (Nzl) 18-13 (0-3 1-0 0-2 0-1 0-2 0-1 2-0 0-1 2-0 5-0 0-1 4-0 0-1 3-0 1-0). Dean Morgan andStephen Farish (Eng) bt Ralph Deakin and Simon Masterton (Gue) 17-8 (2-0 0-1 0-10-1 5-0 0-2 0-1 1-0 1-0 0-1 0-1 1-0 2-0 1-0 4-0)

Shaun Addinall
Gerald Salem Baker (Rsa) bt Tim Sheridan
GaetanBoudan (Nfi) 25-6 (3-0 0-1 3-0 0-1 4-0 0-1 0-1 0-1 5-0 2-0 2-0 1-0 0-1 2-0 3-0).Alan Quemard
Thomas Greechan (Jer) bt Russell Meyer
Paul Girdler (Nzl) 18-12(0-3 1-0 0-2 0-1 0-2 0-1 2-0 0-1 2-0 5-0 0-1 4-0 0-1 3-0 1-0). Dean Morgan
Stephen Farish (Eng) bt Ralph Deakin
Simon Masterton (Gue) 17-8 (2-0 0-1 0-10-1 5-0 0-2 0-1 1-0 1-0 0-1 0-1 1-0 2-0 1-0 4-0). Andrew Smith
Kelvin Kerkow(Aus) bt Tim Sheridan
Gaetan Boudan (Nfi) 16-11 (0-1 1-1 0-1 0-3 1-0 5-0 1-01-0 0-2 2-0 0-1 1-0 4-0 0-1 0-1). Shaun Addinall
Gerald Salem Baker (Rsa) btAlan Quemard
Thomas Greechan (Jer) 20-13 (0-1 0-1 3-0 3-0 2-0 0-1 1-0 1-0 0-32-0 0-2 0-3 0-2 4-0 4-0). Russell Meyer
Paul Girdler (Nzl) bt Ralph Deakin
Simon Masterton (Gue) 24-3 (1-0 2-0 3-0 3-0 3-0 1-0 2-0 1-0 1-0 0-1 0-1 2-0 2-00-1 3-0)

Men's Pairs Group B

Martin Mchugh and Gary Mccloy (Nir) bt Curtis Mar and Gounder Keshwa (Fij)14-13 (2-0 0-1 0-2 0-1 0-2 1-0 0-2 0-4 3-0 1-0 3-0 1-0 1-0 0-1 2-0). GeorgeSneddon and Alex Marshall (Sco) bt Hj Rosli Hj Ibrahim and Haji Naim Brahim (Bru)2-0 0-4 0-3 0-1 2-0 3-0 3-0 3-0 2-0 0-2 3-0 1-0 1-0 0-1 1-1. Noo Mataio and InatioAkaruru (Cok) bt Maswadi Aziz and Said Safuan (Mas) 16-14 (1-0 0-1 2-0 3-0 2-0 1-01-0 3-0 0-4 0-2 0-1 0-1 0-5 2-0 1-0. Steve Rees and William Thomas (Wal) btValovale Aukuso Pritchard and Faimanu Amituanai (Sam) 18-14 (0-1 4-0 1-0 0-1 1-00-2 0-1 0-1 2-0 3-0 3-0 3-0 0-2 0-4 1-0)

Steve Rees
William Thomas (Wal) bt Valovale Aukuso Pritchard
FaimanuAmituanai (Sam) 18-12 (0-1 4-0 1-0 0-1 1-0 0-2 0-1 0-1 2-0 3-0 3-0 3-0 0-2 0-41-0). Noo Mataio
Inatio Akaruru (Cok) bt Maswadi Aziz
Said Safuan (Mas) 16-14(1-0 0-1 2-0 3-0 2-0 1-0 1-0 3-0 0-4 0-2 0-1 0-1 0-5 2-0 1-0). George Sneddon
Alex Marshall (Sco) bt Hj Rosli Hj Ibrahim
Haji Naim Brahim (Bru) 21-11 (2-00-4 0-3 0-1 2-0 3-0 3-0 3-0 2-0 0-2 3-0 1-0 1-0 0-1 1-0). Martin Mchugh
GaryMccloy (Nir) bt Curtis Mar
Gounder Keshwa (Fij) 14-13 (2-0 0-1 0-2 0-1 0-2 1-00-2 0-4 3-0 1-0 3-0 1-0 1-0 0-1 2-0). Steve Rees
William Thomas (Wal) bt InatioAkaruru (Cok) 21-6 (3-0 1-0 1-0 2-0 1-0 1-0 0-1 0-2 1-0 3-0 0-1 2-0 2-0 4-00-2). Maswadi Aziz
Said Safuan (Mas) bt Hj Rosli Hj Ibrahim
Haji Naim Brahim(Bru) 23-14 (5-0 0-4 0-2 2-0 0-1 0-1 5-0 4-0 0-3 1-0 2-0 1-0 0-3 2-0 1-0).George Sneddon
Alex Marshall (Sco) bt Curtis Mar
Gounder Keshwa (Fij) 14-10(0-1 1-0 0-2 1-0 5-0 2-0 0-1 0-1 0-3 1-0 1-0 0-1 0-1 1-0 2-0). Martin Mchugh
Gary Mccloy (Nir) bt Valovale Aukuso Pritchard
Faimanu Amituanai (Sam) 15-9(0-1 2-0 2-0 2-0 0-2 1-0 0-2 0-1 0-1 0-1 1-0 0-1 2-0 3-0 2-0)

Women's Pairs Group A

Alison Birch and Sheila Syvret (Jer) bt Zilpha Isobel Quintal and KithaBailey (Nfi) 19-12 (1-0 3-0 4-0 0-4 0-1 0-1 2-0 0-1 0-1 5-0 1-0 2-0 0-2 0-21-0). Hilda Luipa and Beatrice Mali (Zam) bt Hajah Suhana Haji Mohd Daud and HajahAmalia Haji Matali (Bru) 18-13 (0-1 2-0 1-0 0-5 0-2 2-0 3-0 0-2 3-0 0-1 0-1 2-00-1 2-0 3-0)

Hilda Luipa
Beatrice Mali (Zam) bt Hajah Suhana Haji Mohd Daud
HajahAmalia Haji Matali (Bru) 18-13 (0-1 2-0 1-0 0-5 0-2 2-0 3-0 0-2 3-0 0-1 0-1 2-00-1 2-0 3-0). Alison Birch
Sheila Syvret (Jer) bt Zilpha Isobel Quintal
KithaBailey (Nfi) 19-12 (1-0 3-0 4-0 0-4 0-1 0-1 2-0 0-1 0-1 5-0 1-0 2-0 0-2 0-21-0)

Women's Pairs Group B

Lynne Whitehead and Amy Gowshall (Eng) bt Sheila Khamisa and TrishMorrison (Maw) 19-4 (1-0 1-0 0-2 1-0 0-1 1-0 3-0 3-0 0-1 0-1 2-0 2-0 1-0 2-02-0). Sharon Sims and Joanna Edwards (Nzl) bt Cora Howard Williams and PatriciaLandman (Zim) 19-13 (2-0 0-3 2-0 0-1 0-2 0-2 3-0 1-0 0-1 3-0 0-1 0-3 2-0 3-03-0)

Lynne Whitehead
Amy Gowshall (Eng) bt Sheila Khamisa
Trish Morrison(Maw) 19-5 (1-0 1-0 0-2 1-0 0-1 1-0 3-0 3-0 0-1 0-1 2-0 2-0 1-0 2-0 2-0). SharonSims
Joanna Edwards (Nzl) bt Cora Howard Williams
Patricia Landman (Zim) 19-13(2-0 0-3 2-0 0-1 0-2 0-2 3-0 1-0 0-1 3-0 0-1 0-3 2-0 3-0 3-0)

Women's Pairs Group C

Abu Bakar Sarimah and Nazura Ngahat (Mas) bt Taloapatina FeuumalegaluTuiletufuga and Manuia Porter (Sam) 20-4 (1-0 3-0 0-1 2-0 1-0 0-1 1-0 1-0 0-1 2-04-0 1-0 1-0 0-1 3-0)

Ellen Cawker
Jill Hackland (Rsa) bt Mou Tokorangi
Mata Vaile (Cok)14-11 (3-0 0-1 0-2 5-0 0-2 2-0 0-1 1-0 0-1 0-2 0-1 1-0 1-0 0-1 1-0). Abu BakarSarimah
Nazura Ngahat (Mas) bt Taloapatina Feuumalegalu Tuiletufuga
ManuiaPorter (Sam) 20-4 (1-0 3-0 0-1 2-0 1-0 0-1 1-0 1-0 0-1 2-0 4-0 1-0 1-0 0-1 3-0)

Women's Pairs Group D

Donna Mcnally and Barbara Cameron (Nir) bt Karina Okuk and Maggie Worri(Png) 15-7 (1-0 1-0 0-1 1-0 1-0 2-0 1-0 3-0 1-0 1-0 0-1 0-3 2-0 1-0 0-2). JeanSimon and Anne Simon (Gue) bt Radhika Prasad and Litia Tikoisuva (Fij) 13-11 (0-31-0 1-0 0-1 3-0 2-0 0-1 1-0 0-1 2-0 0-2 0-3 0-0 2-0 1-0)

Donna Mcnally
Barbara Cameron (Nir) bt Karina Okuk
Maggie Worri(Png) 15-7 (1-0 1-0 0-1 1-0 1-0 2-0 1-0 3-0 1-0 1-0 0-1 0-3 2-0 1-0 0-2). JeanSimon
Anne Simon (Gue) bt Radhika Prasad
Litia Tikoisuva (Fij) 13-11 (0-3 1-01-0 0-1 3-0 2-0 0-1 1-0 0-1 2-0 0-2 0-3 0-0 2-0 1-0)

Women's Singles Blind Group A

Ruth Small (Eng) bt Mukri Moira (Mas) 15-1 (3-0 2-0 1-0 4-0 2-0 1-00-1 2-0). Susan Njani (Ken) bt Gloria Hopkins (Wal) 15-6 (0-1 1-0 2-0 1-0 0-21-0 1-0 0-1 1-0 2-0 1-0 0-1 0-1 3-0 2-0)

Women's Singles Blind Group B

Deirdre Buller (Rsa) bt Marilyn Savage (Nzl) 15-4 (1-0 0-1 1-0 1-0 1-01-0 0-1 1-0 4-0 3-0 1-0 0-1 0-1 1-0). Constance Sibanda (Zim) bt Judith AnneMarshall (Sco) 15-2 (3-0 1-0 2-0 3-0 1-0 2-0 2-0 0-2 1-0)




© BBC ^ Back to top

Front Page | Statistics

Athletics | Swimming | Badminton | Boxing | Cycling
Rugby 7's | Hockey | Gymnastics | Squash | Judo | Other Sports

Features | Sports Talk | BBC Coverage | Photo Galleries

Event Guide | Venue Guide | Stars to Watch | Nations | Quiz