Aquatics schedule Aquatics results
BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

Commonwealth Games 2002
You are in: Statistics
Front Page 
Statistics 
Athletics 
Swimming 
Badminton 
Boxing 
Cycling 
Rugby 7's 
Hockey 
Gymnastics 
Squash 
Judo 
Other Sports 
Features 
Sports Talk 
BBC Coverage 
Photo Galleries 
Event Guide 
Venue Guide 
Stars to Watch 
Nations 
Quiz 

Play Denise Lewis Heptathlon BBC Sport

BBC Weather

BBC News

SERVICES  

Statistics
Overall results
Aquatics results
 Last updated Aug 4 2002

Sunday 4th August

Women's 200m Butterfly Heat 1

1 Georgie Lee (Eng) 2:12.07 q
2 Margaretha Pedder (Eng) 2:12.32 q
3 Elizabeth Van Welie (Nzl) 2:13.02 q
4 Audrey Lacroix (Can) 2:15.45 q
5 HeatherRoffey (Cay) 2:19.48
6 Angela Galea (Mlt) 2:21.69
7 Tamara Swaby (Jam) Did NotStart

Women's 200m Butterfly Heat 2

1 Petria Thomas (Aus) 2:09.05 q
2 Jennifer Button (Can) 2:11.16 q
3 Jessica Deglau (Can) 2:13.71 q
4 Rachel Coffee (Aus) 2:16.89 q
5 ChristelBouvron (Sin) 2:22.51
6 Natalia Roumbina (Cyp) 2:22.98
7 Kaitlyn JanetElphinstone (Cay) 2:26.88

Men's 200m Breaststroke Heat 1

1 Morgan Knabe (Can) 2:16.21 q
1 Ian Edmond (Sco) 2:16.21 q
3 JohnStamhuis (Can) 2:16.83
4 Michael Williamson (Nir) 2:19.23
5 Jamie Zammitt(Gib) 2:35.55

Men's 200m Breaststroke Heat 2

1 Terence Parkin (Rsa) 2:15.72 q
2 Adam Whitehead (Eng) 2:15.83 q
3 Justin Norris (Aus) 2:17.92
4 Adrian Turner (Eng) 2:18.79
5 Wickus Nienaber(Swz) 2:25.72
6 Gavin Santos (Gib) 2:36.63

Men's 200m Breaststroke Heat 3

1 Michael Brown (Can) 2:15.21 q
1 Jim Piper (Aus) 2:15.21 q
3 AndrewBree (Nir) 2:15.24 q
4 Regan Harrison (Aus) 2:15.60 q
5 Graham AlexanderCampbell Smith (Ber) 2:32.84
6 Chisela Kanchela (Zam) 2:53.66

Women's 400m Individual Medley Heat 1

1 Elizabeth Van Welie (Nzl) 4:47.82 q
2 Elizabeth Warden (Can)4:50.96 q
3 Jessica Abbott (Aus) 4:51.25 q
4 Dena Durand (Can) 4:54.92 q
5 Gemma Mary Howells (Wal) 4:57.67
6 Natalie Bree (Jer) 5:03.01
7 Heather Roffey(Cay) 5:20.04

Women's 400m Individual Medley Heat 2

1 Jennifer Reilly (Aus) 4:44.57 q
2 Yvette Rodier (Aus) 4:49.34 q
3 Rebecca Cooke (Eng) 4:50.60 q
4 Mandy Loots (Rsa) 4:53.46 q
5 Holly Fox (Eng)4:54.96
6 Kristy Cameron (Can) 5:00.05
7 Gail Strobridge (Gue) 5:11.26
8 Emily Crookall-Nixon (Iom) 5:16.14

Men's 50m Freestyle Final

1 Roland Schoeman (Rsa) 22.33
2 Brett Hawke (Aus) 22.34
3 Mark Foster (Eng) 22.47
4 Ryk Neethling (Rsa) 22.49
5 Ashley Callus (Aus)22.67
6 Matt Kidd (Eng) 22.93
7 Craig Hutchison (Can) 23.03
8 Nicholas Folker(Rsa) 23.40<

Women's 200m Butterfly Final

1 Petria Thomas (Aus) 2:08.40
2 Georgie Lee (Eng)2:10.73
3 Margaretha Pedder (Eng) 2:11.60
4 Jennifer Button (Can) 2:11.77
5 Jessica Deglau (Can) 2:12.71
6 Elizabeth Van Welie (Nzl) 2:13.24
7 AudreyLacroix (Can) 2:15.21
8 Rachel Coffee (Aus) 2:16.95<

Men's 200m Breaststroke Final

1 Jim Piper (Aus) 2:13.10
2 Terence Parkin (Rsa) 2:13.34
3 MichaelBrown (Can) 2:13.82
4 Adam Whitehead (Eng) 2:14.40
5 Andrew Bree (Nir)2:14.48
6 Ian Edmond (Sco) 2:14.56
7 Regan Harrison (Aus) 2:15.86
8 MorganKnabe (Can) 2:16.73<

Women's 400m Individual Medley Final

1 Jennifer Reilly (Aus) 4:43.59
2 Elizabeth VanWelie (Nzl) 4:44.56
3 Jessica Abbott (Aus) 4:47.11
4 Elizabeth Warden (Can)4:47.23
4 Rebecca Cooke (Eng) 4:47.23
6 Yvette Rodier (Aus) 4:52.29
7 HollyFox (Eng) 4:54.06
8 Dena Durand (Can) 4:54.22<

Men's 1500m Freestyle Final

1 Grant Hackett (Aus) 14:54.29
2 Graeme Smith (Sco)15:07.19
3 Craig Stevens (Aus) 15:09.24
4 Adam Faulkner (Eng) 15:13.34
5 Andrew Hurd (Can) 15:14.37
6 David Davies (Wal) 15:17.87
7 Andrew Jameson(Sco) 15:31.78
8 Stuart Trees (Eng) 15:34.83<

Women's 4x100m Medley Final

1 Dyana Calub
Leisel Jones
Petria Thomas
Jodie Henry(Aus) 4:03.70 (GR)
2 Charlene Lynette Wittstock
Sarah Poewe
Mandy Loots
Helene Muller (Rsa) 4:05.06
3 Sarah Price
Kate Haywood
Georgie Lee
KarenLegg (Eng) 4:05.65
4 Erin Gammel
Rhiannon Leier
Jennifer Button
LauraNicholls (Can) 4:07.25
5 Louise Coull
Kirsty Balfour
Kerry Martin
AlisonSheppard (Sco) 4:11.40
6 Bethan Francis Coole
Georgia Elizabeth Holderness
Gemma Mary Howells
Catrin Davies (Wal) 4:20.62
7 Antri Hadjiantoniou
KarolinaPelendritou
Natalia Roumbina
Maria Papadopoulou (Cyp) 4:41.77<

Men's 4x100m Medley Final

1 Matt Welsh
Jim Piper
Geoff Huegill
Ian Thorpe (Aus) 3:36.05 (GR)
2 Adam Ruckwood
Adam Whitehead
James Hickman
Matt Kidd (Eng) 3:38.37
3 RileyJanes
Morgan Knabe
Mike Mintenko
Brent Hayden (Can) 3:38.91
4 GerhardZandberg
Brett Petersen
Roland Schoeman
Ryk Neethling (Rsa) 3:39.02
5 GregorTait
Ian Edmond
Todd Cooper
David Leith (Sco) 3:43.55
6 Dane Harrop
DaveBatty
Adam Richards
Alan Jones (Iom) 4:04.54
7 Folahan Oluwole
EricWilliams
Musa Bakare
Afolabi Adeleke-Adedoyin (Ngr) 4:09.28
8 Kabir Walia
Hamid Nassir
Nicholas Diaper
Rama Vyombo (Ken) Did Not Start<


Saturday 3rd August

Men's 100m Breaststroke Final

1 Leisel Jones (Aus) 1:08.74
2 Brooke Hanson (Aus)1:09.10
3 Sarah Poewe (Rsa) 1:09.29
4 Tarnee White (Aus) 1:09.63
5 RhiannonLeier (Can) 1:09.92
6 Kate Haywood (Eng) 1:10.20
7 Kirsty Balfour (Sco)1:10.61
8 Jaime King (Eng) 1:11.45

Men's 50m Freestyle Heat 1

1 David Asser Korpela (Maw) 27.36
2 Yona Walesi (Maw) 32.08
3 JoelKisuule (Uga) Disqualified 2 Alan Jones (Iom) 25.14
3 Dave Batty(Iom) 26.00
4 Angel Gonzalez (Gib) 26.35
5 Craig Massey-Hicks (Maw) 26.50
6 Jonathon Le Noury (Gue) 26.61
7 Andre Kuenzli (Zam) 27.24
8 Gerusio Matonse(Moz) 27.44

Men's 50m Freestyle Heat 2

1 Ramon James (Jam) 24.67
2 Alan Jones (Iom) 25.14
3 Dave Batty(Iom) 26.00
4 Angel Gonzalez (Gib) 26.35
5 Craig Massey-Hicks (Maw) 26.50
6 Jonathon Le Noury (Gue) 26.61
7 Andre Kuenzli (Zam) 27.24
8 Gerusio Matonse(Moz) 27.44

Men's 50m Freestyle Heat 3

1 Nicholas Peterkin (Lca) 24.87
2 Kristoph Carey (Bah) 25.27
3 HamidNassir (Ken) 25.46
4 Graham Alexander Campbell Smith (Ber) 25.48
5 FolahanOluwole (Ngr) 25.52
6 Rama Vyombo (Ken) 25.58
7 Nicholas Diaper (Ken) 25.59
8 Ben Lowndes (Gue) 25.82

Men's 50m Freestyle Heat 4

1 Jonathan Winter (Nzl) 23.89 q
2 Alexis Militis (Jer) 23.91
3 Terrence Elton Haynes (Bar) 24.37
4 Afolabi Adeleke-Adedoyin (Ngr) 24.42
5 Roy-Allan Burch (Ber) 24.55
6 Mark Chay (Sin) 24.63
7 Jamie Peterkin (Lca)24.79
8 Ron Cowen (Ber) 24.96

Men's 50m Freestyle Heat 5

1 Brett Hawke (Aus) 22.67 q
2 Ryk Neethling (Rsa) 23.10 q
3 CraigHutchison (Can) 23.27 q
4 Steven Evans (Wal) 23.80 q
5 Carl Probert (Fij)24.04
6 Demetris Demetriou (Cyp) 24.08
7 Nicholas Sheeran (Nzl) 24.29
8 Christopher Vythoulkas (Bah) 24.43

Men's 50m Freestyle Heat 6

1 Ashley Callus (Aus) 22.93 q
2 Matt Kidd (Eng) 23.33 q
3 ChrisCozens (Eng) 23.37 q
4 Brent Hayden (Can) 23.61 q
5 ChrysanthosPapachrysanthou (Cyp) 23.61 q
6 Ryan Pini (Png) 23.93
7 Musa Bakare (Ngr)24.21
8 Cliff Gittens (Bar) 24.70

Men's 50m Freestyle Heat 7

1 Roland Schoeman (Rsa) 22.88 q
2 Nicholas Folker (Rsa) 23.26 q
3 Mark Foster (Eng) 23.33 q
4 Matthew Rose (Can) 23.43 q
5 Todd Pearson (Aus)23.59 q
6 Stavros Michaelides (Cyp) 23.66 q
7 Christophe Lin Wen Ying (Mri)24.43
8 Cameron Gibson (Nzl) 24.55

Women's 200m Backstroke Heat 1

1 Clementine Stoney (Aus) 2:13.35 q
2 Jennifer Fratesi (Can) 2:13.52q
3 Hannah Mclean (Nzl) 2:15.11
4 Elizabeth Wycliffe (Can) 2:16.81
5 EmilyCrookall-Nixon (Iom) 2:27.10

1 Jo Fargus (Eng) 2:13.16 q
2 Kelly Tucker (Aus) 2:13.60 q
3 KirstyLeigh Coventry (Zim) 2:13.91 q
4 Charlene Lynette Wittstock (Rsa) 2:15.69
5 Louise Coull (Sco) 2:16.44
6 Kiran Khan (Pak) 2:46.90

Women's 200m Backstroke Heat 2

1 Sarah Price (Eng) 2:11.91 (GR) q
2 Katy Sexton (Eng) 2:12.90 q
3 Melissa Jane Ingram (Nzl) 2:14.34 q
4 Elizabeth Warden (Can) 2:15.07
5 KirstyThomson (Sco) 2:19.52
6 Mariana Chuck (Jam) 2:32.72

Men's 100m Multi Disability Freestyle Heat 1

1 David Roberts (Wal) 1:02.77 (GR) q
2 James Crisp (Eng) 1:00.44 (GR)q
3 Darren Leach (Eng) 58.34 (GR) q
4 Andrew Lindsay (Sco) 1:09.25
5 GarethAndrew Duke (Wal) 1:18.08 (GR)
6 Ou Dona (Png) 1:36.04 (GR)

Men's 100m Multi Disability Freestyle Heat 2

1 Benoit Huot (Can) 55.25 (GR) q
2 Ian Sharpe (Iom) 59.93 q
3 AlexHarris (Aus) 1:06.71
4 Abdulgani Ashur Abeid (Ken) 1:18.26
5 Kong Thye Kwong(Mas) 1:26.33 (GR)

Men's 100m Multi Disability Freestyle Heat 3

1 Ben Austin (Aus) 1:00.27 (WR) (GR) q
2 Scott Field (Rsa) 55.03 (WR)(GR) q
3 Philippe Gagnon (Can) 54.64 (GR) q
4 Kenny Cairns (Sco) 1:57.77 (GR)
5 Yusup Dewa (Mas) 1:23.84
6 Meng Ee Wong (Sin) 1:12.24

Men's 1500m Freestyle Heat 1

1 Graeme Smith (Sco) 15:21.51 q
2 Craig Stevens (Aus) 15:26.92 q
3 David Davies (Wal) 15:33.60 q
4 Stuart Trees (Eng) 15:52.79 q

Men's 1500m Freestyle Heat 2

1 Grant Hackett (Aus) 15:20.63 q
2 Andrew Hurd (Can) 15:41.73 q
3 Andrew Jameson (Sco) 15:42.29 q
4 Adam Faulkner (Eng) 15:42.44 q
5 ColinBensadon (Gib) 17:34.69

Women's 400m Freestyle Heat 1

1 Rebecca Cooke (Eng) 4:13.19 q
2 Jessica Deglau (Can) 4:14.24 q
3 Karen Nisbet (Sco) 4:19.22 q
4 Sophie Simard (Can) 4:21.82 q
5 Bethan FrancisCoole (Wal) 4:25.39
6 Holly James (Wal) 4:32.65

Women's 400m Freestyle Heat 2

1 Elka Graham (Aus) 4:15.14 q
2 Amanda Pascoe (Aus) 4:15.30 q
3 Janelle Atkinson (Jam) 4:16.91 q
4 Caroline Saxby (Eng) 4:19.56 q
5 DanielleBell (Can) 4:22.06
6 Dawn Rebecca Jason (Wal) 4:30.33
7 Christel Bouvron (Sin)4:38.12
8 Roberta Callus (Mlt) 4:40.09

Men's 200m Individual Medley Heat 1

1 Michael Cole (Sco) 2:03.90 q
2 Robert Van Der Zant (Aus) 2:04.00
3 Theo Verster (Rsa) 2:05.57
4 Andrew Mackay (Cay) 2:10.66
5 Andre Kuenzli (Zam)2:33.73

Men's 200m Individual Medley Heat 2

1 Adrian Turner (Eng) 2:03.30 q
2 Dean Kent (Nzl) 2:03.43 q
3 JamesGoddard (Eng) 2:03.59 q
4 Curtis Myden (Can) 2:03.91 q
5 Keith Ryan Beavers(Can) 2:05.28
6 George Demetriades (Cyp) 2:10.68
7 Lateef Aliasau (Ngr)2:31.24

Men's 200m Individual Medley Heat 3

1 Justin Norris (Aus) 2:03.08 q
2 Brian Lawrence Johns (Can) 2:03.20q
3 Terence Parkin (Rsa) 2:03.72 q
4 David Carry (Sco) 2:04.77
5 Andrew Bree(Nir) 2:05.00
6 Jeremy Knowles (Bah) 2:06.38
7 Ian Powell (Gue) 2:13.91

Men's 100m Butterfly Final

1 Geoff Huegill (Aus) 52.36
2 Mike Mintenko (Can)52.80
3 Adam Pine (Aus) 53.02
4 James Hickman (Eng) 53.32
5 Theo Verster(Rsa) 54.03
6 Todd Cooper (Sco) 54.33
7 Steve Parry (Eng) 55.17
8 DavidBennett (Eng) 55.24

Women's 50m Freestyle Final

1 Alison Sheppard (Sco) 24.76
2 Jodie Henry (Aus) 25.37
3 Toni Jeffs (Nzl) 25.48
4 Alice Mills (Aus) 25.81
5 Laura Pomeroy (Can)25.99
6 Vivienne Rignall (Nzl) 26.02
7 Rosalind Brett (Eng) 26.03
8 CatrinDavies (Wal) 26.54

Men's 50m Breaststroke Final

1 James Gibson (Eng) 27.72
2 Adam Whitehead (Eng)27.79
3 Darren Mew (Eng) 27.80
4 Brett Petersen (Rsa) 28.64
5 Morgan Knabe(Can) 28.67
6 Andrei Cross (Bar) 29.73
7 Wickus Nienaber (Swz) 30.38
8 JimPiper (Aus) 30.45

Women's 200m Backstroke Final

1 Sarah Price (Eng) 2:10.58 (GR)
2 Jo Fargus (Eng)2:11.60
3 Katy Sexton (Eng) 2:12.01
4 Jennifer Fratesi (Can) 2:12.35
5 KirstyLeigh Coventry (Zim) 2:12.47
6 Clementine Stoney (Aus) 2:12.64
7 Kelly Tucker(Aus) 2:13.94
8 Melissa Jane Ingram (Nzl) 2:14.48

Men's 50m Freestyle Semi Final 1

1 Roland Schoeman (Rsa) 22.52 (GR) q
2 Ryk Neethling (Rsa)22.62 q
3 Craig Hutchison (Can) 22.96 q
4 Matt Kidd (Eng) 23.06 q
5 MatthewRose (Can) 23.32
6 Stavros Michaelides (Cyp) 23.66
7 Ryan Pini (Png) 24.10
8 Jonathan Winter (Nzl) 24.13

Men's 50m Freestyle Semi Final 2

1 Brett Hawke (Aus) 22.29 (GR) q
2 Mark Foster (Eng) 22.45 q
3 Ashley Callus (Aus) 22.67 q
4 Nicholas Folker (Rsa) 23.23 q
5 Chris Cozens(Eng) 23.30
6 Chrysanthos Papachrysanthou (Cyp) 23.38
7 Steven Evans (Wal)23.77
8 Alexis Militis (Jer) 23.92

Men's 100m Backstroke Final

1 Matt Welsh (Aus) 54.72 (GR)
2 Ian Thorpe (Aus)55.38
3 Alex Lim (Mas) 55.44
4 Gerhard Zandberg (Rsa) 55.98
5 Gregor Tait(Sco) 56.08
6 Adam Ruckwood (Eng) 56.65
7 Ethan Rolff (Aus) 56.98
8 MartinHarris (Eng) 58.40

Women's 400m Freestyle Final

1 Rebecca Cooke (Eng) 4:09.49
2 Elka Graham (Aus) 4:11.47
3 JanelleAtkinson (Jam) 4:13.24
4 Jessica Deglau (Can) 4:14.00
5 Amanda Pascoe (Aus)4:14.74
6 Karen Nisbet (Sco) 4:16.76
7 Caroline Saxby (Eng) 4:18.90
8 SophieSimard (Can) 4:19.55

Men's 100m Multi Disability Freestyle Final

1 Ben Austin (Aus) 1:00.21 (WR)(GR)
2 Scott Field (Rsa) 55.12
3 David Roberts (Wal) 1:02.50 (WR) (GR)
4 Benoit Huot (Can) 53.76 (WR) (GR)
5 Philippe Gagnon (Can) 54.65
6 Darren Leach(Eng) 57.60 (GR)
7 James Crisp (Eng) 1:00.88
8 Ian Sharpe (Iom) 1:00.25

Women's 50m Backstroke Final

1 Dyana Calub (Aus) 28.98 (GR)
2 Jennifer Carroll (Can)29.05
3 Sarah Price (Eng) 29.08
4 Giaan Rooney (Aus) 29.11
5 Charlene LynetteWittstock (Rsa) 29.18
6 Michelle Lischinsky (Can) 29.30
7 Kirsty LeighCoventry (Zim) 29.51
8 Hannah Mclean (Nzl) 29.64

Men's 200m Individual Medley Final

1 Justin Norris (Aus) 2:01.32
2 Adrian Turner(Eng) 2:02.10
3 James Goddard (Eng) 2:02.48
4 Brian Lawrence Johns (Can)2:02.68
5 Dean Kent (Nzl) 2:02.99
6 Curtis Myden (Can) 2:03.25
7 TerenceParkin (Rsa) 2:03.63
8 Michael Cole (Sco) 2:04.02

Women's 4x100m Freestyle Final

1 Alice Mills
Jodie Henry
Petria Thomas
Sarah Ryan(Aus) 3:40.41 (GR)
2 Melanie Marshall
Rosalind Brett
Karen Legg
KarenPickering (Eng) 3:41.47
3 Laura Nicholls
Marianne Limpert
Laura Pomeroy
Jessica Deglau (Can) 3:45.33
4 Samantha Mcneilly
Kerry Martin
Karen Nisbet
Alison Sheppard (Sco) 3:46.08
5 Catrin Davies
Julia Martin
Mackenzie Howe
Bethan Francis Coole (Wal) 3:52.00
6 Janelle Atkinson
Tamara Swaby
MarianaChuck
Angela Chuck (Jam) 3:56.54


Friday 2nd August

Men's 50m Breaststroke Heat 1

1 Morgan Knabe (Can) 28.95 q
2 Jim Piper (Aus) 29.96 q
3 Travano Mcphee (Bah) 31.05 q
4 Dave Batty (Iom) 31.25 q
5 Jamie Zammitt (Gib) 32.98 q
6 Joel Kisuule (Uga) Disqualified

Men's 50m Breaststroke Heat 2

1 James Gibson (Eng) 28.42 q
2 Brett Petersen (Rsa) 29.06 q
3 Andrei Cross (Bar) 30.07 q
4 Eric Williams (Ngr) 31.37 q
5 Mohammad Niaz Ali (Ban) 32.09 q
6 Chisela Kanchela (Zam) 33.07

Men's 50m Breaststroke Heat 3

1 Darren Mew (Eng) 27.99 q
2 Adam Whitehead (Eng) 28.64 q
3 Robert Van Der Zant (Aus) 29.55 q
4 Wickus Nienaber (Swz) 30.54 q
5 AfolabiAdeleke-Adedoyin (Ngr) 31.40 q
6 Graham Alexander Campbell Smith (Ber) 31.60 q
7 Gavin Santos (Gib) 34.26

Women's 50m Backstroke Heat 1

1 Kiran Khan (Pak) 35.00
2 Ursula Kuenzli (Zam) 38.25
3 Olivia AyaNakitanda (Uga) 40.48

Women's 50m Backstroke Heat 2

1 Giaan Rooney (Aus) 29.44 q
2 Michelle Lischinsky (Can) 29.45 q
3 Melissa Jane Ingram (Nzl) 30.55 q
4 Kiera Aitken (Ber) 31.28 q
5 EmilyCrookall-Nixon (Iom) 32.87 q
6 Tanya Anacleto (Moz) 33.25

Women's 50m Backstroke Heat 3

1 Dyana Calub (Aus) 29.33 q
2 Charlene Lynette Wittstock (Rsa) 29.63q
3 Kirsty Leigh Coventry (Zim) 29.68 q
4 Hannah Mclean (Nzl) 29.82 q
5 Rebecca Creedy (Aus) 30.48 q
6 Mariana Chuck (Jam) 32.42 q
7 Rachel Fortunato(Gib) 33.58

Women's 50m Backstroke Heat 4

1 Sarah Price (Eng) 29.31 q
2 Jennifer Carroll (Can) 29.41 q
3 ErinGammel (Can) 29.83 q
4 Katy Sexton (Eng) 30.04 q
5 Caroline Pickering (Fij)30.34 q
6 Antri Hadjiantoniou (Cyp) 32.93
7 Gail Strobridge (Gue) 33.10
8 Nathalie Lee Baw (Mri) 35.55

Men's 100m Butterfly Heat 1

1 Conrad Francis (Sri) 57.40
2 Travano Mcphee (Bah) 59.47
3 BenLowndes (Gue) 59.74
4 Alan Jones (Iom) 59.90
5 Hamid Nassir (Ken) 59.91
6 BenWells (Png) 1:00.88
7 Rama Vyombo (Ken) 1:01.70

Men's 100m Butterfly Heat 2

1 Todd Cooper (Sco) 54.42 q
2 Adam Pine (Aus) 54.44 q
3 HendrikOdendaal (Rsa) 54.84 q
4 Moss Burmester (Nzl) 55.24 q
5 Adam Sioui (Can) 55.51q
6 Musa Bakare (Ngr) 59.17
7 Md Jewel Ahmed (Ban) 59.73
8 Adam Richards(Iom) 59.73

Men's 100m Butterfly Heat 3

1 Mike Mintenko (Can) 53.72 q
2 Theo Verster (Rsa) 54.42 q
3 SteveParry (Eng) 55.25 q
4 Heath Ramsay (Aus) 55.32 q
5 Ryan Pini (Png) 55.77 q
6 Christophe Lin Wen Ying (Mri) 58.64
7 Nicholas Diaper (Ken) 59.31
8 KristophCarey (Bah) 1:01.50

Men's 100m Butterfly Heat 4

1 James Hickman (Eng) 53.90 q
2 Geoff Huegill (Aus) 54.18 q
3 DavidBennett (Eng) 55.16 q
4 Nicholas Sheeran (Nzl) 55.59 q
5 Lyndon Ferns (Rsa)55.70 q
6 Christopher Vythoulkas (Bah) 57.20 q
7 Jean-Paul Adam (Sey) 59.14
8 Bertrand Bristol (Sey) 1:00.25

Women's 100m Breaststroke Heat 1

1 Tarnee White (Aus) 1:09.82 q
2 Jaime King (Eng) 1:10.78 q
3 KirstyBalfour (Sco) 1:10.87 q
4 Emma Robinson (Nir) 1:12.58 q
5 Lowri Tynan (Wal)1:14.35 q
6 Rachel Ah Koy (Fij) 1:17.33
7 Keren Lee Visser (Maw) 1:26.51

Women's 100m Breaststroke Heat 2

1 Rhiannon Leier (Can) 1:09.46 q
2 Sarah Poewe (Rsa) 1:10.60 q
3 Kate Haywood (Eng) 1:11.44 q
4 Annamay Pierse (Can) 1:13.72 q
5 Yi Ting Siow(Mas) 1:14.08 q
6 Gail Strobridge (Gue) 1:18.89

Women's 100m Breaststroke Heat 3

1 Brooke Hanson (Aus) 1:09.93 q
2 Leisel Jones (Aus) 1:09.94 q
3 Heidi Earp (Eng) 1:11.28 q
4 Christin Petelski (Can) 1:11.95 q
5 GeorgiaElizabeth Holderness (Wal) 1:14.36 q
6 Natalie Bree (Jer) 1:15.96 q

Women's 100m Multi Disability Freestyle Heat 1

1 Stephanie Dixon (Can) 1:07.53 (GR) q
2 Elaine Barrett (Eng) 1:15.64(GR) q
3 Rhiannon Henry (Wal) 1:05.35 (GR) q
4 Kate Bailey (Aus) 1:10.79
5 Karolina Pelendritou (Cyp) 1:06.44
6 Rui Si Theresa Goh (Sin) 1:48.70 (GR)
7 Matia Baun Seling (Mas) 2:11.78 (GR)

Women's 100m Multi Disability Freestyle Heat 2

1 Natalie Du Toit (Rsa) 1:02.83 (WR) (GR) q
2 Kirby Cote (Can)1:02.22 (GR) q
3 Dianna Ley (Aus) 1:07.75 q
4 Lara Ferguson (Sco) 1:09.87 q
5 Sarah Bailey (Eng) 1:07.01 (GR) q
6 Liz Johnson (Wal) 1:38.56 (GR)
7 CatherineTimpang Siang (Mas) 1:44.69
8 Janet Nduu (Ken) 2:22.91

Men's 100m Backstroke Heat 1

1 Jamie Zammitt (Gib) 1:05.26
2 Jean Francois Wai Choon (Mri)1:05.92
3 Kabir Walia (Ken) 1:06.07
4 Lateef Aliasau (Ngr) 1:06.78
5 DavidAsser Korpela (Maw) 1:14.03

Men's 100m Backstroke Heat 2

1 Gerhard Zandberg (Rsa) 57.09 q
2 Gregor Tait (Sco) 57.23 q
3 Tobias Oriwol (Can) 57.70 q
4 Cameron Gibson (Nzl) 58.50 q
5 Ron Cowen (Ber)1:00.71
6 Dane Harrop (Iom) 1:00.71
7 Jonathon Le Noury (Gue) 1:03.46
8 Roy-Allan Burch (Ber) 1:06.33

Men's 100m Backstroke Heat 3

1 Ian Thorpe (Aus) 56.45 q
2 Adam Ruckwood (Eng) 56.87 q
3 NicholasNeckles (Bar) 57.49 q
4 Alex Lim (Mas) 57.88 q
5 James Gordon Veldman (Can)58.20 q
6 Ramon James (Jam) 1:00.29 q
7 Folahan Oluwole (Ngr) 1:04.51

Men's 100m Backstroke Heat 4

1 Matt Welsh (Aus) 56.35 q
2 Ethan Rolff (Aus) 57.04 q
3 MartinHarris (Eng) 57.06 q
4 Simon Burnett (Eng) 57.79 q
5 Riley Janes (Can) 58.41q
6 Andrew Mackay (Cay) 59.66 q
7 Ian Powell (Gue) 1:01.08
8 Mohammad RubelRana (Ban) 1:05.05

Women's 50m Freestyle Heat 1

1 Emily Crookall-Nixon (Iom) 28.60
2 Elaine Reyes (Gib) 29.18
3 Tanya Anacleto (Moz) 29.37
4 Rachel Fortunato (Gib) 29.51
5 Nathalie Lee Baw(Mri) 29.52
6 Sana Abdul Wahid (Pak) 30.73
7 Ursula Kuenzli (Zam) 30.75
8 Olivia Aya Nakitanda (Uga) 31.16

Women's 50m Freestyle Heat 2

1 Angela Chuck (Jam) 27.09
2 Tamara Swaby (Jam) 27.25
3 NikiaDeveaux (Bah) 27.35
4 Karla Hancocks (Wal) 27.45
5 Anna-Liza Mopio-Jane (Png)27.65
6 Emma Hirst (Jer) 27.88
7 Kiera Aitken (Ber) 28.05

Women's 50m Freestyle Heat 3

1 Laura Pomeroy (Can) 25.92 q
2 Sarah Ryan (Aus) 26.28 q
3 SarahWhewell (Eng) 26.32 q
4 Joscelin Yeo (Sin) 26.32 q
5 Melanie Marshall (Eng)26.34 q
6 Julie Douglas (Nir) 26.38 q
7 Linda Mceachrane (Tri) 27.00

Women's 50m Freestyle Heat 4

1 Alice Mills (Aus) 25.65 q
2 Jodie Henry (Aus) 25.86 q
3 LauraNicholls (Can) 25.94 q
4 Vivienne Rignall (Nzl) 26.01 q
5 Caroline Pickering(Fij) 26.36 q
6 Leah Martindale (Bar) 26.47
7 Samantha Mcneilly (Sco) 26.51
8 Sharntelle Mclean (Tri) 27.09

Women's 50m Freestyle Heat 5

1 Alison Sheppard (Sco) 24.68 (GR) q
2 Toni Jeffs (Nzl) 25.43 q
3 Rosalind Brett (Eng) 25.93 q
4 Catrin Davies (Wal) 26.28 q
5 Helene Muller(Rsa) 26.32 q
6 Jenna Gresdal (Can) 26.57
7 Mandy Leach (Zim) 26.74
8 JuliaMartin (Wal) 27.20

Men's 400m Individual Medley Heat 1

1 Terence Parkin (Rsa) 4:22.67 q
2 Grant Mcgregor (Aus) 4:24.40 q
3 Curtis Myden (Can) 4:24.44 q
4 Jeremy Knowles (Bah) 4:25.77
5 Simon Militis(Eng) 4:27.65
6 David Carry (Sco) 4:32.76
7 Ben Lowndes (Gue) 4:55.51

Men's 400m Individual Medley Heat 2

1 Brian Lawrence Johns (Can) 4:20.85 q
2 Carlos Otavio A J Sayao(Can) 4:21.21 q
3 Justin Norris (Aus) 4:21.72 q
4 Dean Kent (Nzl) 4:22.25 q
5 Adrian Turner (Eng) 4:23.51 q
6 George Demetriades (Cyp) 4:37.58

Women's 100m Butterfly Final

1 Petria Thomas (Aus) 58.57
2 Mandy Loots (Rsa) 59.68
3 Jennifer Button (Can) 1:00.22
4 Georgie Lee (Eng) 1:00.58
5 Audrey Lacroix(Can) 1:00.88
6 Joscelin Yeo (Sin) 1:01.14
7 Rachel Coffee (Aus) 1:01.24
8 Mandy Leach (Zim) 1:01.43

Men's 50m Breaststroke Semi Final 1

1 James Gibson (Eng) 27.56 (GR) q
2 Morgan Knabe (Can) 28.36 q
3 Robert Van Der Zant (Aus) 28.93 q
4 Andrei Cross (Bar) 29.96 q
5 TravanoMcphee (Bah) 30.90
6 Graham Alexander Campbell Smith (Ber) 31.54
7 EricWilliams (Ngr) 31.67
8 Jamie Zammitt (Gib) 32.69

Men's 50m Breaststroke Semi Final 2

1 Darren Mew (Eng) 27.57 q
2 Adam Whitehead (Eng) 28.48 q
3 Brett Petersen (Rsa) 28.62 q
4 Jim Piper (Aus) 30.03 q
5 Wickus Nienaber (Swz)30.24
6 Dave Batty (Iom) 31.24
7 Afolabi Adeleke-Adedoyin (Ngr) 31.54
8 Mohammad Niaz Ali (Ban) 32.13

Women's 50m Backstroke Semi Final 1

1 Dyana Calub (Aus) 29.07 (GR) q
2 Giaan Rooney (Aus) 29.15 q
3 Charlene Lynette Wittstock (Rsa) 29.46 q
4 Hannah Mclean (Nzl) 29.46 q
5 Katy Sexton (Eng) 29.69
6 Rebecca Creedy (Aus) 30.26
7 Kiera Aitken (Ber)31.12
8 Emily Crookall-Nixon (Iom) 32.53

Women's 50m Backstroke Semi Final 2

1 Sarah Price (Eng) 29.13 q
2 Jennifer Carroll (Can) 29.21 q
3 Michelle Lischinsky (Can) 29.38 q
4 Kirsty Leigh Coventry (Zim) 29.43 q
5 ErinGammel (Can) 29.70
6 Caroline Pickering (Fij) 30.31
7 Melissa Jane Ingram(Nzl) 30.56
8 Mariana Chuck (Jam) 32.57

Men's 100m Freestyle Final

1 Ian Thorpe (Aus) 48.73 (GR)
2 Ashley Callus (Aus)49.45
3 Ryk Neethling (Rsa) 49.71
4 Matt Kidd (Eng) 49.99
5 Todd Pearson(Aus) 50.12
6 Brent Hayden (Can) 50.17
7 Craig Hutchison (Can) 50.40
8 Nicholas Folker (Rsa) 51.00

Women's 100m Breaststroke Semi Final 1

1 Leisel Jones (Aus) 1:08.31 q
2 Tarnee White (Aus) 1:09.19 q
3 Jaime King (Eng) 1:10.92 q
4 Christin Petelski (Can) 1:11.06
5 Heidi Earp(Eng) 1:11.27
6 Annamay Pierse (Can) 1:11.99
7 Lowri Tynan (Wal) 1:13.90
8 Natalie Bree (Jer) 1:15.23

Women's 100m Breaststroke Semi Final 2

1 Brooke Hanson (Aus) 1:09.00 q
2 Rhiannon Leier (Can) 1:09.75q
3 Sarah Poewe (Rsa) 1:09.95 q
4 Kate Haywood (Eng) 1:10.44 q
5 KirstyBalfour (Sco) 1:10.68 q
6 Emma Robinson (Nir) 1:12.23
7 Yi Ting Siow (Mas)1:13.65
8 Georgia Elizabeth Holderness (Wal) 1:13.80

Men's 100m Backstroke Semi Final 1

1 Ian Thorpe (Aus) 56.49 q
2 Ethan Rolff (Aus) 56.83 q
3 Gerhard Zandberg (Rsa) 57.00 q
4 Simon Burnett (Eng) 57.34
5 James GordonVeldman (Can) 57.52
6 Cameron Gibson (Nzl) 57.62
7 Nicholas Neckles (Bar)57.84
8 Ramon James (Jam) 1:01.08

Men's 100m Backstroke Semi Final 2

1 Matt Welsh (Aus) 55.91 q
2 Alex Lim (Mas) 56.11 q
3 GregorTait (Sco) 56.32 q
4 Adam Ruckwood (Eng) 56.61 q
5 Martin Harris (Eng) 57.26q
6 Riley Janes (Can) 57.28
7 Tobias Oriwol (Can) 57.47
8 Andrew Mackay (Cay)59.49

Women's 50m Freestyle Semi Final 1

1 Jodie Henry (Aus) 25.47 q
2 Toni Jeffs (Nzl) 25.63 q
3 Rosalind Brett (Eng) 25.93 q
4 Vivienne Rignall (Nzl) 26.05 q
5 Catrin Davies(Wal) 26.08 q
6 Helene Muller (Rsa) 26.10
7 Julie Douglas (Nir) 26.33
8 Melanie Marshall (Eng) 26.46

Women's 50m Freestyle Semi Final 2

1 Alison Sheppard (Sco) 24.79 q
2 Alice Mills (Aus) 25.64 q
3 Laura Pomeroy (Can) 25.85 q
4 Laura Nicholls (Can) 26.09
5 Sarah Ryan (Aus)26.15
6 Sarah Whewell (Eng) 26.19
7 Joscelin Yeo (Sin) 26.20
8 CarolinePickering (Fij) 26.39

Men's 100m Butterfly Semi Final 1

1 Adam Pine (Aus) 53.47 q
2 James Hickman (Eng) 53.70 q
3 TheoVerster (Rsa) 54.36 q
4 Steve Parry (Eng) 54.72 q
5 David Bennett (Eng) 54.84q
6 Adam Sioui (Can) 55.20
7 Lyndon Ferns (Rsa) 55.80
8 ChristopherVythoulkas (Bah) 56.54

Men's 100m Butterfly Semi Final 2

1 Geoff Huegill (Aus) 52.36 (GR) q
2 Mike Mintenko (Can) 53.33q
3 Todd Cooper (Sco) 54.38 q
4 Moss Burmester (Nzl) 54.96
5 Hendrik Odendaal(Rsa) 55.32
6 Heath Ramsay (Aus) 55.42
7 Ryan Pini (Png) 55.60
8 NicholasSheeran (Nzl) 55.89

Women's 100m Multi Disability Freestyle Final

1 Natalie Du Toit (Rsa) 1:02.93(WR)
2 Stephanie Dixon (Can) 1:05.05
3 Kirby Cote (Can) 1:01.76 (GR)
4 DiannaLey (Aus) 1:07.54
5 Elaine Barrett (Eng) 1:16.26
6 Lara Ferguson (Sco)1:10.17
7 Sarah Bailey (Eng) 1:06.98 (GR)
8 Rhiannon Henry (Wal) 1:06.13

Men's 400m Individual Medley Final

1 Justin Norris (Aus) 4:16.95 (GR)
2 BrianLawrence Johns (Can) 4:17.41
3 Adrian Turner (Eng) 4:18.75
4 Dean Kent (Nzl)4:19.84
5 Curtis Myden (Can) 4:19.86
6 Terence Parkin (Rsa) 4:21.05
7 CarlosOtavio A J Sayao (Can) 4:21.66
8 Jeremy Knowles (Bah) 4:26.81

Women's 800m Freestyle Final

1 Rebecca Cooke (Eng) 8:28.54
2 Amanda Pascoe (Aus)8:34.19
3 Janelle Atkinson (Jam) 8:36.23
4 Jennifer Reilly (Aus) 8:41.79
5 Nathalie Brown (Eng) 8:41.81
6 Caroline Saxby (Eng) 8:44.85
7 Danielle Bell(Can) 8:55.34
8 Natalie Du Toit (Rsa) 9:13.57


Thursday 1st August

Women's 800m Freestyle Heat 1

1 Amanda Pascoe (Aus) 8:40.88 q
2 Janelle Atkinson (Jam) 8:41.91 q
3 Nathalie Brown (Eng) 8:46.51 q
4 Dawn Rebecca Jason (Wal) 9:12.71

Women's 800m Freestyle Heat 2

1 Rebecca Cooke (Eng) 8:33.31 q
2 Jennifer Reilly (Aus) 8:43.77 q
3 Caroline Saxby (Eng) 8:53.51 q
4 Danielle Bell (Can) 8:54.11 q
5 Natalie DuToit (Rsa) 9:12.14 q
6 Roberta Callus (Mlt) 9:38.16

Men's 100m Freestyle Heat 1

1 Musa Bakare (Ngr) 55.38
2 Kristoph Carey (Bah) 55.56
3 Ben Lowndes(Gue) 55.67
4 Folahan Oluwole (Ngr) 56.23
5 Angel Gonzalez (Gib) 57.29
6 Andre uenzli (Zam) 58.77
7 Joel Kisuule (Uga) 1:04.17

Men's 100m Freestyle Heat 2

Afolabi Adeleke-Adedoyin (Ngr) 54.22
2 Alan Jones (Iom) 54.72
3 Nicholas Diaper (Ken) 55.50
4 Jean Francois Wai Choon (Mri) 56.52
5 RamaVyombo (Ken) 56.56
6 Eric Williams (Ngr) 56.74
7 Hamid Nassir (Ken) 56.75
8 Craig Massey-Hicks (Maw) 1:00.07

Men's 100m Freestyle Heat 3

1 Matt Kidd (Eng) 50.00 q
2 Todd Pearson (Aus) 50.07 q
3 CraigHutchison (Can) 50.54 q
4 Chris Cozens (Eng) 51.17 q
5 Alexandros Aresti (Cyp)51.96 q
6 Ron Cowen (Ber) 52.77 q
7 Moss Burmester (Nzl) 53.21
8 Roy-AllanBurch (Ber) 54.86

Men's 100m Freestyle Heat 4

1 Ashley Callus (Aus) 50.16 q
2 Brent Hayden (Can) 50.17 q
3 AnthonyHoward (Eng) 50.89 q
4 Nicholas Folker (Rsa) 51.19 q
5 Demetris Demetriou(Cyp) 52.45 q
6 Mark Chay (Sin) 52.89
7 Christopher Vythoulkas (Bah) 53.32
8 Jamie Peterkin (Lca) 54.90

Men's 100m Freestyle Heat 5

1 Ian Thorpe (Aus) 49.76 q
2 Ryk Neethling (Rsa) 50.59 q
3 CarlProbert (Fij) 52.41 q
4 Steven Evans (Wal) 52.74 q
5 Damian Alleyne (Bar)52.80 q
6 Christophe Lin Wen Ying (Mri) 53.90

Women's 100m Butterfly Heat 1

1 Rachel Coffee (Aus) 1:00.61 q
2 Audrey Lacroix (Can) 1:01.07 q
3 Maria Papadopoulou (Cyp) 1:01.80 q
4 Alice Mills (Aus) 1:01.93 q
5 BethanFrancis Coole (Wal) 1:03.44 q
6 Christel Bouvron (Sin) 1:03.81 q
7 AngelaGalea (Mlt) 1:04.55

Women's 100m Butterfly Heat 2

1 Jennifer Button (Can) 1:00.67 q
2 Mandy Loots (Rsa) 1:00.70 q
3 Joscelin Yeo (Sin) 1:01.22 q
4 Jessica Deglau (Can) 1:02.33 q
5 Gemma MaryHowells (Wal) 1:03.50 q
6 Heather Roffey (Cay) 1:06.07
7 Emily Crookall-Nixon(Iom) 1:07.28
8 Sana Abdul Wahid (Pak) 1:15.12

Women's 100m Butterfly Heat 3

1 Petria Thomas (Aus) 58.45 (GR) q
2 Georgie Lee (Eng) 1:00.84 q
3 Mandy Leach (Zim) 1:02.24 q
4 Margaretha Pedder (Eng) 1:02.45 q
5 ElizabethVan Welie (Nzl) 1:03.48 q
6 Natalia Roumbina (Cyp) 1:04.14
7 Tamara Swaby(Jam) 1:04.25
8 Sharntelle Mclean (Tri) 1:05.25

Men's 200m Backstroke Heat 1

1 Simon Militis (Eng) 2:02.46 q
2 Ethan Rolff (Aus) 2:02.63 q
3 Cameron Gibson (Nzl) 2:02.76 q
4 Nicholas Neckles (Bar) 2:05.58
5 Dane Harrop(Iom) 2:09.32

Men's 200m Backstroke Heat 2

1 Gregor Tait (Sco) 2:01.51 q
2 Leigh Mcbean (Aus) 2:02.54 q
3 Carlos Otavio A J Sayao (Can) 2:02.94 q
4 Tobias Oriwol (Can) 2:04.24
5 AndrewMackay (Cay) 2:09.71
6 Kabir Walia (Ken) 2:29.07

Men's 200m Backstroke Heat 3

1 Keith Ryan Beavers (Can) 2:01.22 q
2 James Goddard (Eng) 2:02.62 q
3 Alex Lim (Mas) 2:04.40
4 Ian Powell (Gue) 2:09.49
5 Jonathon Le Noury (Gue)2:13.30
6 Matt Welsh (Aus) Disqualified

Women's 200m Breaststroke Heat 1

1 Sarah Poewe (Rsa) 2:29.86 q
2 Heidi Earp (Eng) 2:31.01 q
3 JaimeKing (Eng) 2:31.23 q
4 Rhiannon Leier (Can) 2:32.82 q
5 Kirsty Balfour (Sco)2:32.87
6 Natalie Bree (Jer) 2:43.06
7 Gail Strobridge (Gue) 2:47.11

Women's 200m Breaststroke Heat 2

1 Leisel Jones (Aus) 2:27.30 q
2 Kelli Waite (Aus) 2:29.23 q
3 Brooke Hanson (Aus) 2:30.60 q
4 Christin Petelski (Can) 2:32.15 q
5 Yi TingSiow (Mas) 2:34.29
6 Annamay Pierse (Can) 2:34.72
7 Rachel Ah Koy (Fij)2:49.40

Men's 50m Multi Disability Freestyle Heat 1

1 Darren Leach (Eng) 26.10 q
2 Alex Harris (Aus) 29.41 q
3 AidanMcGlynn (Nir) 28.88
4 Paul Noble (Sco) 28.03
5 Yusup Dewa (Mas) 37.31
6 Abdulgani Ashur Abeid (Ken) 36.11
7 Chee Kin Wong (Mas) 47.34

Men's 50m Multi Disability Freestyle Heat 2

1 David Roberts (Wal) 28.75 q
2 Philippe Gagnon (Can) 25.41 q
3 Ebert Phillipus Kleynhans (Rsa) 26.35 q
4 Ian Sharpe (Iom) 27.21
5 AndrewLindsay (Sco) 31.52
6 Meng Ee Wong (Sin) 31.27
7 Ioannis Mavrou (Cyp) 44.90

Men's 50m Multi Disability Freestyle Heat 3

1 Ben Austin (Aus) 27.48 q
2 Benoit Huot (Can) 25.23 q
3 Matt Walker(Eng) 29.50 q
4 Scott Field (Rsa) 26.09
5 Nick Gibbon (Wal) 29.34
6 AndreasPotamitis (Cyp) 35.74
7 Ou Dona (Png) 40.74 2 Ian Sharpe (Iom) Disqualified

Men's 200m Backstroke Final

1 James Goddard (Eng) 1:59.83
2 Gregor Tait (Sco)2:00.55
3 Simon Militis (Eng) 2:01.04
4 Leigh Mcbean (Aus) 2:01.22
5 EthanRolff (Aus) 2:01.65
6 Cameron Gibson (Nzl) 2:02.00
7 Carlos Otavio A J Sayao(Can) 2:03.05
8 Keith Ryan Beavers (Can) 2:03.29

Women's 100m Freestyle Final

1 Jodie Henry (Aus) 55.45
2 Helene Muller (Rsa) 55.60
3 Karen Legg (Eng) 55.86
4 Karen Pickering (Eng) 55.95
5 Petria Thomas (Aus)55.99
6 Alison Sheppard (Sco) 56.05
7 Melanie Marshall (Eng) 56.19
8 SarahRyan (Aus) 56.20

Men's 100m Freestyle Semi Final 1

1 Matt Kidd (Eng) 49.72 q
2 Ashley Callus (Aus) 50.05 q
3 Craig Hutchison (Can) 50.28 q
4 Nicholas Folker (Rsa) 50.60 q
5 Anthony Howard(Eng) 51.00
6 Damian Alleyne (Bar) 52.49
7 Carl Probert (Fij) 52.82
8 StevenEvans (Wal) 52.89

Men's 100m Freestyle Semi Final 2

1 Ian Thorpe (Aus) 49.31 (GR) q
2 Ryk Neethling (Rsa) 49.91 q
3 Todd Pearson (Aus) 50.13 q
4 Brent Hayden (Can) 50.45 q
5 Chris Cozens (Eng)51.44
6 Alexandros Aresti (Cyp) 52.35
7 Ron Cowen (Ber) 52.49
8 DemetrisDemetriou (Cyp) 52.63

Women's 100m Butterfly Semi Final 1

1 Mandy Loots (Rsa) 1:00.18 q
2 Audrey Lacroix (Can) 1:00.51 q
3 Rachel Coffee (Aus) 1:00.89 q
4 Mandy Leach (Zim) 1:01.13 q
5 MariaPapadopoulou (Cyp) 1:01.83
6 Gemma Mary Howells (Wal) 1:02.60
7 Bethan FrancisCoole (Wal) 1:03.76
8 Natalia Roumbina (Cyp) 1:05.49

Women's 100m Butterfly Semi Final 2

1 Petria Thomas (Aus) 1:00.15 q
2 Jennifer Button (Can) 1:00.19q
3 Georgie Lee (Eng) 1:00.50 q
4 Joscelin Yeo (Sin) 1:00.99 q
5 Alice Mills(Aus) 1:01.69
6 Margaretha Pedder (Eng) 1:02.48
7 Elizabeth Van Welie (Nzl)1:03.55
8 Christel Bouvron (Sin) 1:03.79

Men's 50m Multi Disability Freestyle Final

1 Ben Austin (Aus) 27.59
2 PhilippeGagnon (Can) 25.04 (GR)
3 Benoit Huot (Can) 25.07
4 Darren Leach (Eng) 25.91(GR)
5 David Roberts (Wal) 28.71 (GR)
6 Alex Harris (Aus) 29.00
7 EbertPhillipus Kleynhans (Rsa) 26.55
8 Matt Walker (Eng) 29.55

Women's 200m Breaststroke Final

1 Leisel Jones (Aus) 2:25.93
2 Sarah Poewe (Rsa)2:27.47
3 Kelli Waite (Aus) 2:28.58
4 Brooke Hanson (Aus) 2:29.55
5 HeidiEarp (Eng) 2:30.45
6 Rhiannon Leier (Can) 2:31.33
7 Jaime King (Eng) 2:31.58
8 Christin Petelski (Can) 2:33.09

Men's 50m Butterfly Final

1 Geoff Huegill (Aus) 23.57 (GR)
2 Roland Schoeman (Rsa)23.66
3 Mark Foster (Eng) 24.11
4 Mike Mintenko (Can) 24.15
5 Brett Hawke(Aus) 24.21
6 Adam Pine (Aus) 24.22
7 Jonathan Winter (Nzl) 24.58
8 CameronBlack (Sco) 24.82

Women's 100m Backstroke Final

1 Sarah Price (Eng) 1:01.06 (GR)
2 Dyana Calub (Aus)1:01.86
3 Giaan Rooney (Aus) 1:02.22
4 Charlene Lynette Wittstock (Rsa)1:02.42
5 Kirsty Leigh Coventry (Zim) 1:02.54
6 Hannah Mclean (Nzl) 1:02.94
7 Clementine Stoney (Aus) 1:03.30
8 Erin Gammel (Can) 1:03.37

Men's 100m Breaststroke Final

1 Adam Whitehead (Eng) 1:01.13
2 Morgan Knabe (Can)1:01.23
3 James Gibson (Eng) 1:01.64
4 Darren Mew (Eng) 1:01.87
5 BrettPetersen (Rsa) 1:02.14
6 Michael Brown (Can) 1:02.58
7 Jim Piper (Aus)1:02.68
8 Terence Parkin (Rsa) 1:02.74

Men's 4x200m Freestyle Final

1 Karen Legg
Georgie Lee
Jo Fargus
Karen Pickering(Eng) 8:01.39 (GR)
2 Elka Graham
Giaan Rooney
Rebecca Creedy
Petria Thomas(Aus) 8:01.91
3 Jessica Deglau
Marianne Limpert
Jennifer Button
SophieSimard (Can) 8:04.66
4 Bethan Francis Coole
Catrin Davies
Mackenzie Howe
Dawn Rebecca Jason (Wal) 8:25.23

1 Grant Hackett
Leon Dunne
Jason Cram
Ian Thorpe(Aus) 7:11.69 (GR)
2 Rick Say
Brian Lawrence Johns
Mark Johnston
MikeMintenko (Can) 7:17.17
3 Adam Faulkner
Jamie Salter
Steve Parry
SimonBurnett (Eng) 7:22.56
4 Damian Alleyne
Terrence Elton Haynes
Andrei Cross
Cliff Gittens (Bar) 8:02.02
5 Kabir Walia
Rama Vyombo
Hamid Nassir
NicholasDiaper (Ken) 8:44.71


Wednesday 31st July

Women's 100m Freestyle Heat 5

1 Karen Legg (Eng) 56.22 q
2 Sarah Ryan (Aus) 56.36 q
3 KarenPickering (Eng) 56.74 q
4 Mandy Leach (Zim) 57.36 q
5 Laura Pomeroy (Can)57.51 q
6 Julie Douglas (Nir) 57.84 q
7 Julia Martin (Wal) 59.10
8 SharntelleMclean (Tri) 1:00.99

Men's 200m Freestyle Heat 1

1 Rick Say (Can) 1:49.94 q
2 Jason Cram (Aus) 1:50.56 q
3 Mark Chay(Sin) 1:55.53
4 Jonathon Le Noury (Gue) 2:01.63
5 Ben Lowndes (Gue) 2:01.94
6 Lateef Aliasau (Ngr) 2:10.96

Men's 200m Freestyle Heat 2

1 Grant Hackett (Aus) 1:49.22 q
2 Jamie Salter (Eng) 1:50.41 q
3 David Carry (Sco) 1:51.45 q
4 David Davies (Wal) 1:51.89
5 Ron Cowen (Ber)1:55.88
6 Barnsley Albert (Sey) 2:03.71
7 Colin Bensadon (Gib) 2:08.24

Men's 200m Freestyle Heat 3

1 Ian Thorpe (Aus) 1:48.50 q
2 Mark Johnston (Can) 1:50.26 q
3 BrianLawrence Johns (Can) 1:50.40 q
4 Damian Alleyne (Bar) 1:53.61
5 AlexandrosAresti (Cyp) 1:54.05
6 Ben Wells (Png) 2:03.59
7 Angel Gonzalez (Gib) 2:07.35
8 Kpiliboh Otiko (Ngr) 2:12.70

Women's 50m Butterfly Final

1 Petria Thomas (Aus) 26.66 (GR)
2 Nicole Irving (Aus)27.13
3 Alison Sheppard (Sco) 27.30
4 Rosalind Brett (Eng) 27.41
5 MandyLoots (Rsa) 27.55
6 Joscelin Yeo (Sin) 27.88
7 Kerry Martin (Sco) 27.94
8 Karla Hancocks (Wal) 28.22

Women's 50m Breaststroke Final

1 Zoe Baker (Eng) 30.60
2 Sarah Poewe (Rsa) 31.73
3 Tarnee White (Aus) 31.74
4 Leisel Jones (Aus) 32.01
5 Rhiannon Leier (Can)32.28
6 Emma Robinson (Nir) 32.41
7 Kate Haywood (Eng) 32.57
8 Sarah Kasoulis(Aus) 32.86

Men's 50m Butterfly Semi Final 1

1 Adam Pine (Aus) 24.11 q
2 Brett Hawke (Aus) 24.45 q
3 Cameron Black (Sco) 24.62 q
4 Theo Verster (Rsa) 24.81
5 David Bennett (Eng)24.85
6 James Hickman (Eng) 24.93
7 Todd Cooper (Sco) 25.03
8 HendrikOdendaal (Rsa) 25.08

Men's 50m Butterfly Semi Final 2

1 Geoff Huegill (Aus) 23.62 (GR) q
2 Roland Schoeman (Rsa)23.99 q
3 Mike Mintenko (Can) 24.15 q
Jonathan Winter (Nzl) 24.44 q
5 MarkFoster (Eng) 24.55 q
6 Ryan Pini (Png) 24.93
7 Nicholas Sheeran (Nzl) 25.02
8 Moss Burmester (Nzl) 25.50

Women's 50m Multi Disability Freestyle Final

1 Natalie Du Toit (Rsa) 29.68
2 Stephanie Dixon (Can) 30.60
3 Danielle Campo (Can) 35.02 (GR)
4 Dianna Ley(Aus) 31.79 Elaine Barrett (Eng) 34.46 (GR)
6 Lara Ferguson (Sco) 32.75
7 Kate Bailey (Aus) 32.82
8 Karolina Pelendritou (Cyp) 29.88 (GR)

Men's 100m Breaststroke Semi Final 1

1 Adam Whitehead (Eng) 1:01.05 (GR) q
2 Brett Petersen (Rsa)1:02.33 q
3 Jim Piper (Aus) 1:02.68 q
4 Michael Brown (Can) 1:02.70 q
5 ReganHarrison (Aus) 1:02.81
6 Justin Norris (Aus) 1:03.34
7 Michael Williamson(Nir) 1:04.90
8 Andrei Cross (Bar) 1:06.07

Men's 100m Breaststroke Semi Final 2

1 Darren Mew (Eng) 1:01.66 q
2 James Gibson (Eng) 1:01.82 q
3 Morgan Knabe (Can) 1:02.00 q
4 Terence Parkin (Rsa) 1:02.62 q
5 Ian Edmond(Sco) 1:02.94
6 Andrew Bree (Nir) 1:03.45
7 John Stamhuis (Can) 1:04.44
8 Wickus Nienaber (Swz) 1:05.16

Women's 100m Freestyle Semi Final 1

1 Sarah Ryan (Aus) 56.07 q
2 Alison Sheppard (Sco) 56.10 q
3 Karen Pickering (Eng) 56.10 q
4 Petria Thomas (Aus) 56.45 q
5 Mandy Leach(Zim) 56.89
6 Laura Pomeroy (Can) 57.48
7 Julie Douglas (Nir) 57.96
8 Caroline Pickering (Fij) 58.11

Women's 100m Freestyle Semi Final 2

1 Jodie Henry (Aus) 55.43 q
2 Karen Legg (Eng) 55.94 q
3 Helene Muller (Rsa) 56.05 q
4 Melanie Marshall (Eng) 56.27 q
5 Laura Nicholls(Can) 56.46
6 Joscelin Yeo (Sin) 57.13
7 Catrin Davies (Wal) 57.59
8 ToniJeffs (Nzl) 58.27

Men's 200m Freestyle Final

1 Ian Thorpe (Aus) 1:44.71 (GR)
2 Grant Hackett (Aus)1:46.13
3 Rick Say (Can) 1:49.40
4 Jamie Salter (Eng) 1:50.01
5 BrianLawrence Johns (Can) 1:50.27
6 Jason Cram (Aus) 1:50.30
7 Mark Johnston (Can)1:51.18
8 David Carry (Sco) 1:51.22

Women's 100m Backstroke Semi Final 1

1 Dyana Calub (Aus) 1:02.06 q
2 Jo Fargus (Eng) 1:02.86 q
3 Clementine Stoney (Aus) 1:02.93 q
4 Charlene Lynette Wittstock (Rsa) 1:02.97
5 Melissa Jane Ingram (Nzl) 1:03.22
6 Michelle Lischinsky (Can) 1:03.29
7 BethanFrancis Coole (Wal) 1:06.41
8 Antri Hadjiantoniou (Cyp) 1:08.68

Women's 100m Backstroke Semi Final 2

1 Sarah Price (Eng) 1:01.14 (GR) q
2 Giaan Rooney (Aus) 1:02.20q
3 Hannah Mclean (Nzl) 1:02.27 q
4 Kirsty Leigh Coventry (Zim) 1:02.55 q
5 Erin Gammel (Can) 1:02.64 q
6 Katy Sexton (Eng) 1:03.37
7 Kelly Stefanyshyn(Can) 1:03.47
8 Natalie Bree (Jer) 1:08.26

Men's 50m Breaststroke Final

1 Matt Welsh (Aus) 25.65 (GR)
2 Alex Lim (Mas) 25.67
3 Gerhard Zandberg (Rsa) 25.89
4 Riley Janes (Can) 26.05
5 James Gordon Veldman(Can) 26.20
6 Ethan Rolff (Aus) 26.47
7 Martin Harris (Eng) 26.56
8 RobertVan Der Zant (Aus) 26.67

Men's 50m Butterfly Heat 1

1 Conrad Francis (Sri) 26.56
2 Andre Kuenzli (Zam) 29.72

Men's 50m Butterfly Heat 2

1 Travano Mcphee (Bah) 26.82
2 Ian Powell (Gue) 27.01
3 KristophCarey (Bah) 27.03
4 Alan Jones (Iom) 27.13
5 Sean Dehere (Bar) 27.47
6 AdamRichards (Iom) 27.70
7 Ben Lowndes (Gue) 28.19
8 Gerusio Matonse (Moz) 28.76

Men's 50m Butterfly Heat 3

1 Alexis Militis (Jer) 25.91
2 Christophe Lin Wen Ying (Mri) 26.60
3 Ramon James (Jam) 26.70
4 Demetris Demetriou (Cyp) 26.75
5 Hamid Nassir (Ken)27.17
6 Nicholas Diaper (Ken) 27.26
7 Jean-Paul Adam (Sey) 27.27
8 RamaVyombo (Ken) 27.36

Men's 50m Butterfly Heat 4

1 Brett Hawke (Aus) 24.58 q
2 Jonathan Winter (Nzl) 24.78 q
3 Hendrik Odendaal (Rsa) 25.02 q
4 Mark Foster (Eng) 25.09 q
5 James Hickman(Eng) 25.28 q
6 Musa Bakare (Ngr) 25.73
7 Mark Chay (Sin) 26.50
8 Md JewelAhmed (Ban) 26.78

Men's 50m Butterfly Heat 5

1 Roland Schoeman (Rsa) 24.50 q
2 Mike Mintenko (Can) 24.64 q
3 ToddCooper (Sco) 24.94 q
4 Nicholas Sheeran (Nzl) 25.02 q
5 Moss Burmester (Nzl)25.24 q
6 Christopher Vythoulkas (Bah) 25.80
7 Adam Sioui (Can) 25.82
8 CarlProbert (Fij) 26.39

Men's 50m Butterfly Heat 6

1 Geoff Huegill (Aus) 24.10 q
2 Adam Pine (Aus) 24.48 q
3 CameronBlack (Sco) 24.76 q
4 Theo Verster (Rsa) 24.97 q
5 Ryan Pini (Png) 24.97 q
6 David Bennett (Eng) 25.19 q
7 Stavros Michaelides (Cyp) 25.33
8 AfolabiAdeleke-Adedoyin (Ngr) 26.50

Women's 100m Backstroke Heat 1

1 Dyana Calub (Aus) 1:02.06 q
2 Jo Fargus (Eng) 1:02.92 q
3 MichelleLischinsky (Can) 1:03.16 q
4 Erin Gammel (Can) 1:03.27 q
5 Natalie Bree (Jer)1:07.92 q
6 Rachel Fortunato (Gib) 1:12.57
7 Ursula Kuenzli (Zam) 1:22.64

Women's 100m Backstroke Heat 2

1 Kirsty Leigh Coventry (Zim) 1:02.55 q
2 Hannah Mclean (Nzl) 1:02.74 q
3 Clementine Stoney (Aus) 1:02.78 q
4 Kelly Stefanyshyn (Can) 1:04.48 q
5 Antri Hadjiantoniou (Cyp) 1:08.25 q
6 Kiera Aitken (Ber) 1:11.78
7 Kiran Khan(Pak) 1:16.07

Women's 100m Backstroke Heat 3

1 Sarah Price (Eng) 1:01.16 (GR) q
2 Charlene Lynette Wittstock (Rsa)1:02.73 q
3 Katy Sexton (Eng) 1:02.89 q
4 Giaan Rooney (Aus) 1:03.00 q
5 Melissa Jane Ingram (Nzl) 1:03.55 q
6 Bethan Francis Coole (Wal) 1:06.59 q
7 Mariana Chuck (Jam) 1:09.65

Men's 100m Breaststroke Heat 1

1 Wickus Nienaber (Swz) 1:05.82 q
2 Conrad Francis (Sri) 1:10.46
3 Rory Lincoln Buck (Maw) 1:16.02

Men's 100m Breaststroke Heat 2

1 Brett Petersen (Rsa) 1:03.25 q
2 Regan Harrison (Aus) 1:03.31 q
3 Darren Mew (Eng) 1:03.34 q
4 John Stamhuis (Can) 1:04.52 q
5 Graham AlexanderCampbell Smith (Ber) 1:08.32
6 Travano Mcphee (Bah) 1:09.29
7 Jamie Zammitt(Gib) Disqualified

Men's 100m Breaststroke Heat 3

1 Morgan Knabe (Can) 1:01.79 q
2 Adam Whitehead (Eng) 1:02.03 q
3 Michael Brown (Can) 1:02.69 q
4 Ian Edmond (Sco) 1:02.79 q
5 Justin Norris(Aus) 1:03.43 q
6 Karar Samedul Islam (Ban) 1:10.97
7 Gavin Santos (Gib)1:13.27
8 Chisela Kanchela (Zam) 1:13.32

Men's 100m Breaststroke Heat 4

1 Terence Parkin (Rsa) 1:02.69 q
2 Jim Piper (Aus) 1:02.88 q
3 JamesGibson (Eng) 1:02.93 q
4 Andrew Bree (Nir) 1:03.27 q
5 Michael Williamson(Nir) 1:04.70 q
6 Andrei Cross (Bar) 1:06.23 q
7 Eric Williams (Ngr) 1:10.89
8 Mohammad Niaz Ali (Ban) Disqualified

Women's 50m Multi Disability Freestyle Heat 1

1 Natalie Du Toit (Rsa) 29.53 (WR) (GR) q
2 Danielle Campo (Can) 35.92 (GR)q
3 Dianna Ley (Aus) 31.80 q
4 Rui Si Theresa Goh (Sin) 51.05 (GR)
5 MatiaBaun Seling (Mas) 58.85 (GR)

Women's 50m Multi Disability Freestyle Heat 2

1 Lara Ferguson (Sco) 32.75 q
2 Rhiannon Henry (Wal) 30.16 (GR)
3 Sarah Bailey (Eng) 31.34 (GR)
4 Rhian Jones (Wal) 35.11
5 Janet Nduu (Ken)1:01.86
6 Jennifer Wanjiru Kamande (Ken) 1:14.81

Women's 50m Multi Disability Freestyle Heat 3

1 Stephanie Dixon (Can) 30.69
2 Elaine Barrett (Eng) 34.89 (GR)
3 Kate ailey (Aus) 33.13 q
4 Karolina Pelendritou (Cyp) 29.93 (GR) q
5 Catherine Timpang Siang (Mas) 46.87
6 Jacqueline Khadun (Mri) Disqualified

Women's 100m Freestyle Heat 1

1 Ursula Kuenzli (Zam) 1:07.32
2 Sana Abdul Wahid (Pak) 1:10.34
3 Olivia Aya Nakitanda (Uga) 1:11.03

Women's 100m Freestyle Heat 2

1 Anna-Liza Mopio-Jane (Png) 59.58
2 Linda Mceachrane (Tri) 59.60
3 Emily Crookall-Nixon (Iom) 1:01.10
4 Gail Strobridge (Gue) 1:01.71
5 ElaineReyes (Gib) 1:02.31
6 Nathalie Lee Baw (Mri) 1:04.23
7 Keren Lee Visser (Maw)1:05.14

Women's 100m Freestyle Heat 3

1 Petria Thomas (Aus) 56.64 q
2 Melanie Marshall (Eng) 56.65 q
3 Laura Nicholls (Can) 56.86 q
4 Caroline Pickering (Fij) 56.94 q
5 Joscelin Yeo(Sin) 57.30 q
6 Leah Martindale (Bar) 57.88
7 Angela Chuck (Jam) 58.44
8 Kiera Aitken (Ber) 1:03.50

Women's 100m Freestyle Heat 4

1 Jodie Henry (Aus) 55.79 q
2 Alison Sheppard (Sco) 56.04 q
3 HeleneMuller (Rsa) 56.43 q
4 Catrin Davies (Wal) 57.49 q
5 Toni Jeffs (Nzl) 57.72 q
6 Jenna Gresdal (Can) 57.97
7 Mackenzie Howe (Wal) 58.62
8 Nikia Deveaux (Bah)1:00.79


Tuesday 30th July

Women's 200m Freestyle Heat 1

1 Petria Thomas (Aus) 2:01.08 q
2 Helene Muller (Rsa) 2:01.68 q
3 Jennifer Button (Can) 2:01.71 q
4 Sophie Simard (Can) 2:02.62
5 Catrin Davies (Wal) 2:05.73
6 Christel Bouvron (Sin) 2:08.35
7 Elaine Reyes (Gib) 2:18.26

Women's 200m Freestyle Heat 2

1 Karen Legg (Eng) 2:01.18 q
2 Giaan Rooney (Aus) 2:01.73 q
3 Janelle Atkinson (Jam) 2:02.18
4 Mandy Leach (Zim) 2:03.51
5 Bethan FrancisCoole (Wal) 2:04.37
6 Mackenzie Howe (Wal) 2:05.53
7 Kaitlyn Janet Elphinstone(Cay) 2:11.97
8 Roberta Callus (Mlt) 2:14.25

Women's 200m Freestyle Heat 3

1 Karen Pickering (Eng) 2:00.89 q
2 Jessica Deglau (Can) 2:01.13 q
3 Elka Graham (Aus) 2:01.23 q
4 Karen Nisbet (Sco) 2:02.76
5 Janine Belton (Eng) 2:03.65
6 Melissa Jane Ingram (Nzl) 2:07.04
7 Angela Chuck (Jam) 2:09.20
8 Anna-Liza Mopio-Jane (Png) 2:12.75

Men's 50m Backstroke Heat 1

1 Jonathon Le Noury (Gue) 29.68
2 Lateef Aliasau (Ngr) 30.34
3 RamaVyombo (Ken) 30.52

Men's 50m Backstroke Heat 2

1 Folahan Oluwole (Ngr) 29.26
2 Roy-Allan Burch (Ber) 29.53
3 Mohammad Rubel Rana (Ban) 29.59
4 Jamie Zammitt (Gib) 30.37
5 Kabir Walia(Ken) 30.79
6 Jean Francois Wai Choon (Mri) 31.15

Men's 50m Backstroke Heat 3

1 Ethan Rolff (Aus) 26.52 q
2 Martin Harris (Eng) 26.60 q
3 RobertVan Der Zant (Aus) 26.91 q
4 Cameron Gibson (Nzl) 26.98 q
5 Jonathan Winter(Nzl) 27.46 q
6 Ramon James (Jam) 27.99
7 Dane Harrop (Iom) 28.28
8 IanPowell (Gue) 29.06

Men's 50m Backstroke Heat 4

1 Riley Janes (Can) 26.06 q
2 Gregor Tait (Sco) 26.65 q
3 Ryan Pini(Png) 26.75 q
4 Simon Burnett (Eng) 26.75 q
5 Nicholas Neckles (Bar) 26.88 q
6 Mark Chay (Sin) 27.70
7 Tobias Oriwol (Can) 27.82
8 Andrew Mackay (Cay)28.55

Men's 50m Backstroke Heat 5

1 Matt Welsh (Aus) 26.04 q
2 Alex Lim (Mas) 26.14 q
3 GerhardZandberg (Rsa) 26.25 q
4 Roland Schoeman (Rsa) 26.69 q
5 Adam Ruckwood (Eng)26.70 q
6 James Gordon Veldman (Can) 26.70 q
7 Alexis Militis (Jer) 28.07
8 Carl Probert (Fij) 28.97

Women's 50m Butterfly Heat 1

1 Emily Crookall-Nixon (Iom) 29.76
2 Elaine Reyes (Gib) 31.79
3 Sana Abdul Wahid (Pak) 33.53
4 Keren Lee Visser (Maw) 34.18

Women's 50m Butterfly Heat 2

1 Nicole Irving (Aus) 27.22 q
2 Amanda Toni Loots (Rsa) 27.60 q
3 Sarah Ryan (Aus) 28.23 q
4 Hannah Mclean (Nzl) 28.41 q
5 Jennifer Fratesi (Can) 28.82
6 Emma Hirst (Jer) 29.09
7 Tamara Swaby (Jam) 29.28
8 AngelaGalea (Mlt) 29.94

Women's 50m Butterfly Heat 3

1 Alison Sheppard (Sco) 27.39 q
2 Rosalind Brett (Eng) 27.80 q
3 Georgie Lee (Eng) 28.02 q
4 Nadine Rolland (Can) 28.14 q
5 Julie Douglas (Nir) 28.43 q
6 Mandy Leach (Zim) 28.68
7 Caroline Pickering (Fij) 29.11
8 Sharntelle Mclean (Tri) 29.23

Women's 50m Butterfly Heat 4

1 Petria Thomas (Aus) 27.07 q
2 Joscelin Yeo (Sin) 27.87 q
3 Kerry Martin (Sco) 27.88 q
4 Audrey Lacroix (Can) 28.17 q
5 Leah Martindale (Bar) 28.18 q
6 Maria Papadopoulou (Cyp) 28.23 q
7 Karla Hancocks (Wal) 28.43 q
8 Natalia Roumbina (Cyp) Disqualified

Men's 400m Freestyle Heat 1

1 Graeme Smith (Sco) 3:50.19 q
2 Adam Faulkner (Eng) 3:52.39 q
3 Rick Say (Can) 3:55.28 q
4 Andrew Jameson (Sco) 3:56.88
5 Kpiliboh Otiko (Ngr) 4:54.15
6 Alexandros Aresti (Cyp) Did Not Start

Men's 400m Freestyle Heat 2

1 Grant Hackett (Aus) 3:49.13 q
2 Jamie Salter (Eng) 3:53.89 q
3 Andrew Hurd (Can) 3:55.67
4 Stuart Trees (Eng) 3:55.79
5 Jonathon Le Noury (Gue) 4:18.00
6 Colin Bensadon (Gib) 4:27.73

Men's 400m Freestyle Heat 3

1 Ian Thorpe (Aus) 3:47.24 q
2 Craig Stevens (Aus) 3:52.78 q
3 Mark Johnston (Can) 3:55.15 q
4 David Davies (Wal) 3:56.10
5 Damian Alleyne (Bar) 4:06.78
6 Barnsley Albert (Sey) 4:23.59

Women's 200m Individual Medley Heat 1

1 Marianne Limpert (Can) 2:16.73 q
2 Elizabeth Van Welie (Nzl) 2:17.46 q
3 Jessica Abbott (Aus) 2:17.50 q
4 Holly Fox (Eng) 2:20.71
5 Gemma Mary Howells (Wal) 2:21.45
6 Gail Strobridge (Gue) 2:27.88

Women's 200m Individual Medley Heat 2

1 Jennifer Reilly (Aus) 2:15.54 q
2 Joscelin Yeo (Sin) 2:17.28 q
3 Alice Mills (Aus) 2:17.34 q
4 Kristy Cameron (Can) 2:19.28
5 Yi Ting Siow (Mas) 2:23.83
6 Emily Crookall-Nixon (Iom) 2:27.39

Women's 200m Individual Medley Heat 3

1 Elizabeth Warden (Can) 2:16.16 q
2 Kirsty Leigh Coventry (Zim) 2:18.08 q
3 Kathryn Evans (Eng) 2:19.83
4 Jo Mullins (Eng) 2:20.43
5 Natalie Bree (Jer) 2:21.40
6 Linda Mceachrane (Tri) 2:31.97
7 Amanda Toni Loots (Rsa) Did Not Start

Men's 200m Butterfly Heat 1

1 Steve Parry (Eng) 1:59.74 q
2 Adam Sioui (Can) 2:01.24 q
3 Dane Harrop (Iom) 2:09.03
4 Ian Powell (Gue) 2:09.98
5 Adam Richards (Iom) 2:10.15
6 Dean Kent (Nzl) Did Not Start

Men's 200m Butterfly Heat 2

1 Jeremy Knowles (Bah) 2:00.31 q
2 Heath Ramsay (Aus) 2:00.71 q
3 Grant Mcgregor (Aus) 2:01.55 q
4 Todd Cooper (Sco) 2:01.56
5 Jean-Paul Adam (Sey) 2:11.39
6 Ben Lowndes (Gue) 2:11.79

Men's 200m Butterfly Heat 3

1 Justin Norris (Aus) 1:58.19 q
2 James Hickman (Eng) 1:59.16 q
3 Moss Burmester (Nzl) 2:00.75 q
4 Theo Verster (Rsa) 2:02.34
5 Bertrand Bristol (Sey) 2:10.87
6 Ben Wells (Png) 2:14.82

Women's 50m Breaststroke Heat 1

1 Rhiannon Leier (Can) 32.39 q
2 Sarah Poewe (Rsa) 32.57 q
3 Kirsty Balfour (Sco) 32.76 q
4 Yi Ting Siow (Mas) 34.40 q
5 Annamay Pierse (Can) 34.42 q

Women's 50m Breaststroke Heat 2

1 Tarnee White (Aus) 31.74 q
2 Leisel Jones (Aus) 32.32 q
3 KateHaywood (Eng) 32.61 q
4 Lowri Tynan (Wal) 34.19 q
5 Rachel Ah Koy (Fij) 34.99q
6 Olivia Aya Nakitanda (Uga) Did Not Start

Women's 50m Breaststroke Heat 3

1 Zoe Baker (Eng) 31.03 q
2 Emma Robinson (Nir) 32.02 q
3 SarahKasoulis (Aus) 32.32 q
4 Georgia Elizabeth Holderness (Wal) 34.15 q
5 GailStrobridge (Gue) 36.38 q
6 Karolina Pelendritou (Cyp) Did Not Start

Men's 4x100m Freestyle Heat 1

1 Anthony Howard
Chris Cozens
Matt Kidd
Adam Ruckwood (Eng) 3:25.05q
2 Chrysanthos Papachrysanthou
Alexandros Aresti
Stavros Michaelides
Demetris Demetriou (Cyp) 3:32.96 q
3 Christopher Vythoulkas
Kristoph Carey
Travano Mcphee
Jeremy Knowles (Bah) 3:37.66 q
4 Nicholas Diaper
Rama Vyombo
Kabir Walia
Hamid Nassir (Ken) 3:49.59
5 David Asser Korpela
Yona Walesi
Rory Lincoln Buck
Craig Massey-Hicks (Maw) 4:17.83

Men's 4x100m Freestyle Heat 2

1 Ashley Callus
Adam Pine
Leon Dunne
Todd Pearson (Aus) 3:20.70 q
2 Gerhard Zandberg
Lyndon Ferns
Hendrik Odendaal
Nicholas Folker (Rsa)3:22.35 q
3 Brent Hayden
Craig Hutchison
Matthew Rose
Brian Lawrence Johns(Can) 3:23.06 q
4 Terrence Elton Haynes
Cliff Gittens
Sean Dehere
DamianAlleyne (Bar) 3:36.13 q
5 Alan Jones
Dave Batty
Adam Richards
Dane Harrop(Iom) 3:45.06 q

Women's 200m Freestyle Final

1 Karen Pickering (Eng) 1:59.69 (GR)
2 Karen Legg (Eng)1:59.86
3= Elka Graham (Aus) and Petria Thomas (Aus) 2:00.07
5 Helene Muller(Rsa) 2:00.77
6 Jessica Deglau (Can) 2:00.85
7 Giaan Rooney (Aus) 2:01.03
8 Jennifer Button (Can) 2:03.69

Men's 50m Backstroke Semi Final 1

1 Riley Janes (Can) 25.96 q
2 Gerhard Zandberg (Rsa) 26.05 q
3 Martin Harris (Eng) 26.49 q
4 Adam Ruckwood (Eng) 26.54
5 Simon Burnett (Eng)26.78
6 Cameron Gibson (Nzl) 26.97
7 Nicholas Neckles (Bar) 27.12
8 Mark Chay(Sin) 27.50

Men's 50m Backstroke Semi Final 2

1 Matt Welsh (Aus) 25.86 (GR) q
2 Alex Lim (Mas) 26.20 q
3 Ethan Rolff (Aus) 26.23 q
4 James Gordon Veldman (Can) 26.33 q
5 Robert VanDer Zant (Aus) 26.45 q
6 Gregor Tait (Sco) 26.52. 7 Ryan Pini (Png) 26.64
8 Jonathan Winter (Nzl) 27.43

Women's 50m Butterfly Semi Final 1

1 Nicole Irving (Aus) 27.19 q
2 Mandy Loots (Rsa) 27.48 q
3 Joscelin Yeo (Sin) 27.83 q
4 Georgie Lee (Eng) 27.97
5 Julie Douglas (Nir)28.07
6 Audrey Lacroix (Can) 28.15
7 Hannah Mclean (Nzl) 28.21
8 Sarah Ryan(Aus) 28.33

Women's 50m Butterfly Semi Final 2

1 Petria Thomas (Aus) 27.09 q
2 Alison Sheppard (Sco) 27.30 q
3 Rosalind Brett (Eng) 27.57 q
4 Kerry Martin (Sco) 27.74 q
5 Karla Hancocks(Wal) 27.89 q
6 Nadine Rolland (Can) 27.97
7 Maria Papadopoulou (Cyp) 28.19
8 Leah Martindale (Bar) 28.21

Men's 400m Freestyle Final

1 Ian Thorpe (Aus) 3:40.08 (WR)
2 Grant Hackett(Aus) 3:43.48
3 Graeme Smith (Sco) 3:49.40
4 Craig Stevens (Aus) 3:49.84
5 Adam Faulkner (Eng) 3:51.88
6 Jamie Salter (Eng) 3:53.35
7 Rick Say (Can)3:53.55
8 Mark Johnston (Can) 3:56.25

Women's 200m Individual Medley Final

200m Individual Medley Final: 1 Kirsty Leigh Coventry (Zim) 2:14.53 (GR)
2 Jennifer Reilly (Aus) 2:14.99
3 Marianne Limpert (Can) 2:15.07
4 Elizabeth Warden (Can) 2:16.12
5 Alice Mills (Aus) 2:16.35
6 Jessica Abbott (Aus) 2:17.00
7 Elizabeth Van Welie (Nzl) 2:17.04
8 Joscelin Yeo (Sin) 2:17.13

Men's 200m Butterfly Final

1 Justin Norris (Aus) 1:56.95 (GR)
2 Steve Parry (Eng)1:57.71
3 James Hickman (Eng) 1:58.55
4 Moss Burmester (Nzl) 1:59.94
5 AdamSioui (Can) 2:00.21
6 Heath Ramsay (Aus) 2:00.42
7 Jeremy Knowles (Bah)2:00.50
8 Grant Mcgregor (Aus) 2:03.23

Women's 50m Breaststroke Semi Final 1

1 Leisel Jones (Aus) 31.99 q
2 Tarnee White (Aus) 32.04 q
3 Rhiannon Leier (Can) 32.11 q
4 Kate Haywood (Eng) 32.64 q
5 Georgia ElizabethHolderness (Wal) 33.44
6 Yi Ting Siow (Mas) 34.45
7 Rachel Ah Koy (Fij) 34.98

Women's 50m Breaststroke Semi Final 2

1 Zoe Baker (Eng) 30.57 (WR) q
2 Emma Robinson (Nir) 32.26 q
3 Sarah Poewe (Rsa) 32.52 q
4 Sarah Kasoulis (Aus) 32.54 q
5 Kirsty Balfour(Sco) 32.83
6 Lowri Tynan (Wal) 33.74
7 Annamay Pierse (Can) 34.14
8 GailStrobridge (Gue) 35.61

Men's 4x100m Freestyle Final

1 Ashley Callus
Todd Pearson
Grant Hackett
IanThorpe (Aus) 3:16.42 (GR)
2 Roland Schoeman
Hendrik Odendaal
Lyndon Ferns
Ryk Neethling (Rsa) 3:18.86
3 Brent Hayden
Craig Hutchison
Matthew Rose
RickSay (Can) 3:19.39
4 Chris Cozens
Matt Kidd
Adam Ruckwood
Anthony Howard(Eng) 3:20.72
5 Chrysanthos Papachrysanthou
Alexandros Aresti
StavrosMichaelides
Demetris Demetriou (Cyp) 3:27.82
6 Damian Alleyne
Terrence EltonHaynes
Sean Dehere
Cliff Gittens (Bar) 3:33.91
7 Christopher Vythoulkas
Kristoph Carey
Travano Mcphee
Jeremy Knowles (Bah) 3:34.05
8 Alan Jones
DaveBatty
Adam Richards
Dane Harrop (Iom) 3:44.62


Saturday 27th July

Women's 3m Springboard Preliminaries

1 Irina Lashko (Aus) 258.72 Q
2 Jane Smith (Eng) 240.09 Q
3 Blythe Hartley (Can) 238.14 Q
4 Emilie Heymans (Can) 227.91 Q
5 Loudy Tourky (Aus) 219.75 Q
6 Anna Thomas (Nzl) 213.03 Q
7 Mun Yee Leong (Mas) 209.79 Q
8 Melanie Rinaldi (Can) 202.80 Q
9 Sarah Soo (Eng) 195.15 Q
10 Katura Horton-Perinchief (Ber) 191.64 Q

Men's 10m Highboard Preliminaries

1 Alexandre Despatie (Can) 205.47 Q
2 Mathew Helm (Aus) 199.92 Q
3 Leon Taylor (Eng) 196.98 Q
4 Robert Newbery (Aus) 188.58 Q
5 Pete Waterfield (Eng) 187.59 Q
6 Nor Aznizal Najib (Mas) 180.00 Q
7 Julio Abate (Can) 175.08 Q
8 Nicolas Leblanc (Can) 171.51 Q
9 Lap Bun Low (Mas) 159.18 Q

Women's Duets Free Competition

1 Fanny Letourneau and Claire Carver-Dias(Can) 94.417
2 Gayle Adamson and Katie Hooper (Eng) 88.167
3 Ashleigh Rudder andNaomi Young (Aus) 85.917
4 Suzanna Ghazali Bujang and Sara Kamil Yusof (Mas)80.500
5 Judi Van Niekerk and Jane Kurz (Rsa) 78.250

Women's 3m Springboard Final

1 Irina Lashko (Aus) 335.79
2 Emilie Heymans (Can) 346.32
3 Jane Smith (Eng) 316.29
4 Blythe Hartley (Can) 309.84
5 LoudyTourky (Aus) 306.84
6 Mun Yee Leong (Mas) 266.34
7 Melanie Rinaldi (Can)257.34
8 Sarah Soo (Eng) 247.83
9 Anna Thomas (Nzl) 211.05
10 KaturaHorton-Perinchief (Ber) 220.80

1 Irina Lashko (Aus) 335.79
2 Emilie Heymans (Can) 346.32
3 Jane Smith (Eng) 316.29
4 Blythe Hartley (Can) 309.84
5 LoudyTourky (Aus) 306.84
6 Mun Yee Leong (Mas) 266.34
7 Melanie Rinaldi (Can)257.34
8 Sarah Soo (Eng) 247.83
9 Anna Thomas (Nzl) 211.05
10 KaturaHorton-Perinchief (Ber) 220.80

Men's 10m Highboard Final

1 Pete Waterfield (Eng) 502.71
2 Leon Taylor (Eng) 492.84
3 Alexandre Despatie (Can) 484.32
4 Robert Newbery (Aus) 492.39
5 Mathew Helm (Aus) 470.61
6 Nor Aznizal Najib (Mas) 396.66
7 Nicolas Leblanc(Can) 364.71
8 Lap Bun Low (Mas) 339.78
9 Julio Abate (Can) 311.91

1 Pete Waterfield (Eng) 502.71
2 Leon Taylor (Eng) 492.84
3 Alexandre Despatie (Can) 484.32
4 Robert Newbery (Aus) 492.39
5 Mathew Helm (Aus) 470.61
6 Nor Aznizal Najib (Mas) 396.66
7 Nicolas Leblanc(Can) 364.71
8 Lap Bun Low (Mas) 339.78
9 Julio Abate (Can) 311.91


Friday 26th July

Women's Solo Free Competition

1 Claire Carver-Dias (Can) (47.417) 94.834
2 Gayle Adamson (Eng) (44.500) 89.000
3 Naomi Young (Aus) (43.000) 86.000
4 Judi Van Niekerk (Rsa) (40.417) 80.833
5 Suzanna Ghazali Bujang (Mas) (39.750) 79.500
6 Pauline Mcfadyen (Sco) (38.000) 76.000

Men's 3m Springboard Final

1 Alexandre Despatie (Can) 474.60
2 Tony Ally (Eng) 455.67
3 Robert Newbery (Aus) 441.84
4 Philippe Comtois (Can) 437.25
5 StevenBarnett (Aus) 407.40
6 Jeff Liberty (Can) 400.41
7 Mathew Helm (Aus) 376.98
8 Pete Waterfield (Eng) 379.62
9 Nor Aznizal Najib (Mas) 368.10
10 Mark Shipman(Eng) 366.39
11 Rosshari Sham Roslan (Mas) 297.69

Women's 10m Highboard Final

1 Loudy Tourky (Aus) 538.65
2 Emilie Heymans (Can) 527.79
3 Blythe Hartley (Can) 490.17
4 Karen Smith (Eng) 461.76
5 Myriam Boileau (Can) 460.62
6 Mun Yee Leong (Mas) 441.69
7 Rebecca Gilmore (Aus) 431.43
8 Charlotte Glynan (Nzl) 406.26
9 Nicole Boukaram (Aus) 395.76
10 Stacie Powell (Eng) 388.41

Women's Solo Technical Competition

1 Claire Carver-Dias (Can) 46.417 factored points
2 Gayle Adamson (Eng) 43.417
3 Naomi Young (Aus) 42.834
4 Judi Van Niekerk (Rsa) 39.917
5 Suzanna Ghazali Bujang (Mas) 39.083
6 Pauline Mcfadyen (Sco) 38.584

Men's 3m Springboard Preliminaries

1 Alexandre Despatie (Can) 234.99 Q
2 Mathew Helm (Aus) 227.91 Q
3 Jeff Liberty (Can) 225.45 Q
4 Tony Ally (Eng) 220.59 Q
5 Steven Barnett (Aus) 218.91 Q
6 Pete Waterfield (Eng) 216.42 Q
7 Nor Aznizal Najib (Mas)215.97 Q
8 Philippe Comtois (Can) 215.55 Q
9 Mark Shipman (Eng) 215.46 Q
10 Robert Newbery (Aus) 214.80 Q
11 Rosshari Sham Roslan (Mas) 213.75

Women's 10m Highboard Preliminaries

1 Myriam Boileau (Can) 184.65 Q
2 Loudy Tourky (Aus) 176.97 Q
3 Stacie Powell (Eng) 174.48 Q
4 Blythe Hartley (Can) 170.22 Q
5 Emilie Heymans (Can) 165.78 Q
6 Nicole Boukaram (Aus) 164.91 Q
7 Mun Yee Leong (Mas) 160.71 Q
8 Karen Smith (Eng) 160.41 Q
9 Charlotte Glynan (Nzl) 153.60 Q
10 Rebecca Gilmore (Aus) 151.26 Q


Thursday 25th July

Women's 1m Springboard Preliminaries

1 Irina Lashko (Aus) 290.31 Q
2 Blythe Hartley (Can) 273.24 Q
3 Emilie Heymans (Can) 253.32 Q
4 Jane Smith (Eng) 243.27 Q
5 Liesl Ischia(Aus) 231.66 Q
6 Rebecca Gilmore (Aus) 226.23 Q
7 Melanie Rinaldi (Can) 224.76 Q
8 Katura Horton-Perinchief (Ber) 211.26 Q
9 Sarah Soo (Eng) 191.91 Q
10 Anna Thomas (Nzl) 187.92 Q

Men's 1m Springboard Preliminaries

1 Alexandre Despatie (Can) 400.95 Q
2 Tony Ally (Eng) 383.31 Q
3 Robert Newbery (Aus) 370.59 Q
4 Mark Shipman (Eng) 363.30 Q
5 PeteWaterfield (Eng) 357.21 Q
6 Steven Barnett (Aus) 340.92 Q
7 Philippe Comtois(Can) 328.38 Q
8 Matthew Cooper (Aus) 323.76 Q
9 Jeff Liberty (Can) 311.79 Q

Women's 1m Springboard Semi Finals 1

1 Blythe Hartley (Can) 299.34 Q
2 Jane Smith (Eng) 259.92 Q
3 Rebecca Gilmore (Aus) 245.67 Q
4 Katura Horton-Perinchief (Ber) 219.72
5 AnnaThomas (Nzl) 214.38

Women's 1m Springboard Semi Finals 2

1 Irina Lashko (Aus) 279.06 Q
2 Emilie Heymans (Can) 266.01 Q
3 Melanie Rinaldi (Can) 236.91 Q
4 Liesl Ischia (Aus) 231.42
5 Sarah Soo (Eng)204.72

Men's 1m Springboard Semi Finals 1

1 Steven Barnett (Aus) 368.46 Q
2 Mark Shipman (Eng) 364.65 Q
3 Tony Ally (Eng) 359.49 Q
4 Matthew Cooper (Aus) 332.79

Men's 1m Springboard Semi Finals 2

1 Alexandre Despatie (Can) 420.21 Q
2 Robert Newbery (Aus)383.64 Q
3 Philippe Comtois (Can) 371.34 Q
4 Pete Waterfield (Eng) 359.94
5 Jeff Liberty (Can) 309.15

Women's 1m Springboard Final

1 Irina Lashko (Aus) 302.82
2 Blythe Hartley (Can) 287.04
3 JaneSmith (Eng) 274.71
4 Rebecca Gilmore (Aus) 257.43
5 Emilie Heymans (Can)256.83
6 Melanie Rinaldi (Can) 240.15

Men's 1m Springboard Final

1 Alexandre Despatie (Can) 404.55
2 Tony Ally (Eng) 386.37
3 StevenBarnett (Aus) 382.65
4 Robert Newbery (Aus) 377.37
5 Philippe Comtois (Can)367.17
6 Mark Shipman (Eng) 349.86




© BBC ^ Back to top

Front Page | Statistics

Athletics | Swimming | Badminton | Boxing | Cycling
Rugby 7's | Hockey | Gymnastics | Squash | Judo | Other Sports

Features | Sports Talk | BBC Coverage | Photo Galleries

Event Guide | Venue Guide | Stars to Watch | Nations | Quiz