Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
| Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Saturday, 28 June, 2003, 20:32 GMT 21:32 UK
Monday at Wimbledon
Results of all main draw matches as the Championships entered its second week.


CENTRE COURT

LS R4: [1] SERENA WILLIAMS (US) beat [15] ELENA DEMENTIEVA (Rus) 6-2 6-2

MS R4: [5] ANDY RODDICK (US) beat [12] PARADORN SRICHAPHAN (Tha) 6-4 3-6 6-3 6-2

MS R4: [10] TIM HENMAN (GB) beat [6] DAVID NALBANDIAN (Arg) 6-2 6-7 (4-7) 7-5 6-3


COURT ONE

LS R4: [2] KIM CLIJSTERS (Bel) beat [13] AI SUGIYAMA (Jap) 6-3 6-2

MS R4: Mark Philippoussis (Aus) beat [2] ANDRE AGASSI (US) 6-3 2-6 6-7 (4-7) 6-3 6-4

Match suspended overnight - bad light:
MS R4: [13] SEBASTIEN GROSJEAN (Fra) 6-2 4-6 7-6 (7-2) [3] JUAN CARLOS FERRERO (Sp)


COURT TWO

LS R4: [4] VENUS WILLIAMS (US) beat [16] VERA ZVONAREVA (Rus) 6-1 6-3

MS R4: [4] ROGER FEDERER (Swi) beat Feliciano Lopez (Sp) 7-6 (7-5) 6-4 6-4

LD R2: [3] SERENA WILLIAMS (US) and VENUS WILLIAMS (US) beat Alicia Molik (Aus) and Samantha Stosur (Aus) 6-1 6-1

MxD R2: [5] LEANDER PAES (Ind) and MARTINA NAVRATILOVA (US) beat Alex Lopez Moron (Sp) and Rossana Neffa-De Los Rios (Par) 6-0 6-1


COURT THREE

LS R4: [5] LINDSAY DAVENPORT (US) beat Shinobu Asagoe (Jap) 6-4 6-1

LS R4: [3]JUSTINE HENIN-HARDENNE (Bel) beat Mary Pierce (Fra) 6-3 6-3

LD R3: [4] LINDSAY DAVENPORT (US) and LISA RAYMOND (US) beat [13] NATHALIE DECHY (Fra) and EMILIE LOIT (Fra) 6-3 6-4


COURT FOUR

LD R3: [7] JANETTE HUSAROVA (Svk) and CONCHITA MARTINEZ (Sp) beat [10] LIEZEL HUBER (SA) and MAGDALENA MALEEVA (Bul) 3-6 6-3 7-5

LS R4: [33] SVETLANA KUZNETSOVA (Rus) beat [WC] Maria Sharapova (Rus) 6-1 2-6 7-5

MxD R2: Robbie Koenig (SA) and Els Callens (Bel) beat Andrew Kratzmann (Aus) and Trudi Musgrave (Aus) 6-3 6-4


COURT FIVE

MD R3: [2] MARK KNOWLES (Bah) and DANIEL NESTOR (Can) beat Dominik Hrbaty (Svk) and Andre Sa (Bra) 6-3 7-6(7-5) 7-5


COURT SIX

LD R3: Maria Vento-Kabchi (Ven) and Angelique Widjaia (Ida) beat Milagros Seguera (Ven) and Mashona Washington (US) 5-7 6-1 6-3

MD R3: Jonathan Erlich (Isr) and Andy Ram (Isr) beat [6] MICHAEL LLODRA (Fra) and FABRICE SANTORO (Fra) 6-2 6-1 6-3

MxD R2: Jordan Kerr (Aus) and Milagros Sequera (Ven) beat Devin Bowen (USA) and Nannie De Villiers (SA) 6-2 6-3


COURT SEVEN

MD R3: [7] WAYNE ARTHURS (Aus) and PAUL HANLEY (Aus) beat [9] JOSHUA EAGLE (Aus) and JARED PALMER (US) 7-6(9-7) 5-7 7-6(7-4) 6-3

MxD R2: [15] PAVEL VIZNER (Cz Rep) and NICOLE PRATT (Aus) beat Jeff Tarango (US) and Lina Krasnoroutskaya (Rus) 6-2 6-4

MxD R2: Peter Luczak (Aus) Christina Wheeler (Aus) beat [12] JOSHUA EAGLE (Aus) and BARBARA SCHETT (Austria) 6-4 4-6 9-7


COURT EIGHT

LD R3: [12] PETRA MANDULA (Hun) and PATRICIA WARTUSCH (Austria) beat [5] CARA BLACK (Zim) and ELENA LIKHOVTSEVA (Rus) 3-6 7-6(8-6) 6-2

LS R4: [27] SILVIA FARINA ELIA (Ita) beat Paola Suarez (Arg) 7-5 7-6 (7-3)


COURT NINE

MD R3: [8] MARTIN DAMM (Cz Rep) and CYRIL SUK (Cz Rep) beat [10] WAYNE BLACK (Zim) and KEVIN ULLYETT (Zim) 6-7 (6-8) 7-5 6-3 3-6 6-3


COURT 11

MD R3: [5] LEANDER PAES (Ind) and DAVID RIKL (Cz Rep) beat Giovanni Lapentti (Ecu) and Nicolas Lapentti (Ecu) 3-6 6-3 7-6(7-5) 6-3


COURT 13

MS R4: Jonas Bjorkman (Swe) beat Max Mirnyi (Bel) 6-4 3-6 6-3 7-6(7-4)

Play suspended overnight - bad light
MxD R2: [1] MAHESH BHUPATHI (Ind) and PAOLA SUAREZ (Arg) 6-4 6-7 (2-7) Jared Palmer (US) and Abigail Spears (US)


COURT 14

MS R4: Alexander Popp (Ger) beat Olivier Rochus (Bel) 5-7 6-3 6-4 6-2


COURT 17

MxD R2: [2] MIKE BRYAN (US) and LISA RAYMOND (US) beat Gaston Etlis (Arg) and Caroline Vis (Ned) 7-5 7-5


COURT 18

LS R4: [8] JENNIFER CAPRIATI (US) beat [10] ANASTASIA MYSKINA (Rus) 6-2 6-3

MS R4: [8] SJENG SCHALKEN (Neth) beat [9] RAINER SCHUETTLER (Ger) 7-5 6-4 7-5

LD R3: [2] KIM CLIJSTERS (Bel) and AI SUGIYAMA (Jap) beat Laura Granville (US) and Alexandra Stevenson (US) 7-5 6-2


COURT 19

MD R3: [3] BOB BRYAN (US) and MIKE BRYAN (US) beat [15] DONALD JOHNSON (US) and NENAD ZIMONJIC (Ser) 6-3 3-6 6-2 6-3


Key:
MS - Men's Singles, LS - Ladies Singles, R- Round,
LD - Ladies Doubles, Player in CAPITALS is seeded,
Number in [ ] is the seeding, [WC] wild card, [Q] Qualifier,
[LL] Lucky loser from qualifying, * Server





Links to more Results stories


 

CHOOSE A COURT:

ALSO IN THIS SECTION
E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing
Athletics | Photo Galleries | TV/Radio Listings | Question of Sport | Northern Ireland | Scotland | Wales
BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport