Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
| Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Saturday, 28 June, 2003, 19:52 GMT 20:52 UK
Saturday at Wimbledon
All the results on the sixth day at the All England club.


CENTRE COURT

MS R3: [2]ANDRE AGASSI (US) beat [27] YOUNES EL AYNAOUI (Mor) 5-7 6-4 7-6 (7-4) 7-6 (7-4)

LS R3: [8] JENNIFER CAPRIATI (US) beat Akiko Morigami (Jap) 6-4 6-4

MS R3: [10] TIM HENMAN (GB) beat [Q] Robin Soderling (Swe) 6-3 6-1 6-4


COURT ONE

LS R3: [WC] Maria Sharapova (Rus) beat [11] JELENA DOKIC (Yug) 6-4 6-4

LS R3: [1] SERENA WILLIAMS (US) beat [28] LAURA GRANVILLE (US) 6-3 6-1

MS R3: [6] DAVID NALBANDIAN (Arg) beat Karol Kucera (Slo) 6-4 5-7 6-7 (1-7) 6-4 6-2


COURT TWO

MS R3: Mark Philippoussis (Aus) beat [35] RADEK STEPANEK (Cze) 4-6 7-6 (9-7) 6-4 7-6 (8-6)

LS R3: [3]JUSTINE HENIN-HARDENNE (Bel) beat Alicia Molik (Austria) 6-4 6-4

MS R3: [3] JUAN CARLOS FERRERO (Sp) beat Sargis Sargsian (Arm) 6-4 6-4 2-6 6-4


COURT THREE

MS R3: Olivier Rochus (Bel) beat [30] JARKKO NIEMINEN (Fin) 7-6 (7-5) 6-3 6-1

LS R3: [33] SVETLANA KUZNETSOVA (Rus) beat Emilie Loit (Fra) 6-1 6-2

LD R2: Maria Vento-Kabchi (Ven) and Angelique Widjaja (Ina) beat [6] JELENA DOKIC and Nadia Petrova 6-3 6-0

MD R2: [4] JONAS BJORKMAN (Swe) and TODD WOODBRIDGE (Aus) beat Hicham Arazi (Mar) and Younes El Aynaoui (Mar) 6-2 6-3 retired

MxD R1: [4] TODD WOODBRIDGE and SVETLANA KUZNETSOVA (Rus) beat Brian MacPhie (US) and Ashley Harkleroad (US) 6-3 4-6 6-4


COURT FOUR

MD R2: [6] MICHAEL LLODRA (Fra) and FABRICE SANTORO (Fra) beat David Adams (SA) and Justin Gimelstob (US) 7-5 5-7 4-6 6-3 6-4

LD R2: [1] VIRGINIA RUANO PASCUAL (Sp) and PAOLA SUAREZ (Arg) beat Silvia Farina Elia (It) and Tathiana Garbin (It) 7-5 6-1

MxD R1: Devin Bowen (USA) and Nannie De Villiers (SA) beat David Adams (SA) and Wynne Prakusya (Ina) 6-3 6-4

MxD R1: Paul Hanley (Aus) and Alicia Molik (Aus) beat [1] DONALD JOHNSON (US) and RENNAE STUBBS (Aus) 7-6(8-6) 7-5


COURT FIVE

MD R2: [5] LEANDER PAES (Ind) and DAVID RIKL (Cz Rep) beat Nicolas Kiefer (Ger) and David Prinosil (Ger) 6-4 6-4

MxD R1: John-Laffnie De Jager (SA) and Elena Tatarkova (Ukr) beat James Auckland (GB) and Sarah Borwell (GB) 6-2 6-2

MxD R1: Andy Ram (Isr) and Anastassia Rodionova (Rus) beat [3] BOB BRYAN (US) and ELNA LIKHOVTSEVA (Rus) 7-5 6-7(4-7) 6-4


COURT SIX

MD R2: Giovanni Lapentti (Ecu) and Nicolas Lapentti (Ecu) beat Jordan Kerr (Aus) and Sebastian Prieto (Arg) 2-6 7-6 (7-3) 7-6 (7-3) 6-3

MxD R1: [11] CYRIL SUK and MAJA MATEVZIC (Slo) beat Miles MacLagan (GB) and Amanda Janes (GB) 6-3 6-4

MxD R1: Jordan Kerr (Aus) and Milagros Sequera (Ven) beat [9] CHRIS HAGGARD and EMMANUELLE GAGLARDI (Swi) 5-7 6-2 6-4


COURT SEVEN

LD R2: Daja Bedanova (Cz Rep) and Renata Voracova (Cz Rep) beat [9] DANIELA HANTUCHOVA (Svk) and CHANDA RUBIN (US) 6-7 (4-7) 6-1 6-3

MxD R1: Daniel Nestor (Can) and Sonya Jeyaseelan (Can) beat Lee Childs (GB) and Elena Baltacha (GB) 6-4 6-4


COURT EIGHT

MxD R1: Jeff Tarango (US) and Lina Krasnoroutskaya (Rus) beat Rick Leach (US) and Rachel McQuillan (Aus) 2-6 6-4 6-4

MxD R1: Gaston Etlis (Arg) and Caroline Vis (Ned) beat Ashley Fisher (Aus) and Catherine Barclay (Aus) 7-6(7-4) 3-6 7-5


COURT NINE

MxD R1: Jared Palmer (US) and Abigail Spears (US) beat Jim Thomas (US) and Janet Lee (Tpe) 6-4 6-3


COURT ELEVEN

MxD R1: Robbie Koenig (SA) and Els Callens (Bel) beat [14] GRAYDON OLIVER (US) and PETRA MANDULA (Hun) 7-6 (13-11) 7-5

LD R2: CARA BLACK (Zim) and ELENA LIKHOVTSEVA (Rus) beat Evgenia Koulikovskaya (Rus) and Silvija Talaja (Cro) 6-2 6-2

MxD R1: [6] WAYNE BLACK (Zim) and CARA BLACK (Zim) beat Andres Schneiter (Arg) and Maria Vento-Kabchi (Ven) 6-4 6-2


COURT 13

MS R3: Alexander Popp (Ger) beat [11] JIRI NOVAK (Cz Rep) 6-3 6-4 7-6 (7-3)

LS R3: [10] ANASTA MYSKINA (Rus) beat [18] CONCHITA MARTINEZ (Sp) 6-3 6-3

MD R2: [1] MAHESH BHUPATHI (Ind) and MAX MIRNYI (Blr) beat Jiri Novak (Cz Rep) and Radek Stepanek (Cz Rep) walkover

LD R2: [2] KIM CLIJSTERS (Bel) and AI SUGIYAMA (Jap) beat Ruxandra Dragomir Ilie (Rom) and Andreea Vanc (Rom) 6-2 6-2

MxD R1: [1] MAHESH BHUPATHI (Ind) and PAOLA SUAREZ (Arg) beat Arvind Parmar (GB) and Anne Keothavong (GB) 6-2 6-1

MxD R1: [5] LEANDER PAES (Ind) and MARTINA NAVRATILOVA (US) beat Jamie Delgado (GB) and Anastasia Myshina (Rus) 6-4 6-4


COURT 14

LD R2: Shinobu Asagoe (Jap) and Nana Miyagi (Jap) beat [14] Tina Krizan (Slo) and Katarina Srebotnik (Slo) 6-4 7-6 (7-4)

MxD R1: [10] LEOS FRIEDL and LIEZEL HUBER (SA) beat Martin Lee (GB) and Jane O'Donoghue (GB) 6-4 6-3

MxD R2: Stephen Huss (Aus) and Nana Miyagi (Jap) beat [13] PETR PALA (Cz Rep) and JANETTE HUSAROVA (Svk) 6-3 6-2


COURT 18

LS R3: [15] ELENA DEMENTIEVA (Rus) beat [Q] Aniko Kapros (Hun) 6-3 6-1

LS R3: Mary Pierce (Fra) beat [23] LISA RAYMOND (US) 4-6 6-3 7-5

MS R3: [13] SEBASTIEN GROSJEAN (Fra) beat [Q] Wesley Moodie (SA) 6-7 (5-7) 6-2 6-4 6-4

LD R2: [4] LINDSAY DAVENPORT (US) and LISA RAYMOND (US) beat Jill Craybas (US) and Vanessa Webb (Can) 6-3 6-1


Key:
MS - Men's Singles, LS - Ladies Singles, R- Round,
LD - Ladies Doubles, Player in CAPITALS is seeded,
Number in [ ] is the seeding, [WC] wild card, [Q] Qualifier,
[LL] Lucky loser from qualifying, * Server





Links to more Results stories


 

CHOOSE A COURT:

ALSO IN THIS SECTION
E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing
Athletics | Photo Galleries | TV/Radio Listings | Question of Sport | Northern Ireland | Scotland | Wales
BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport