Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
| Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Wednesday, 25 June, 2003, 21:46 GMT 22:46 UK
Wednesday at Wimbledon
Day Three Results from the All England club.


CENTRE COURT

MS R2: [4] ROGER FEDERER (Swi) beat Stefan Koubek (Austria) 7-5 6-1 6-1

LS R2: [4] VENUS WILLIAMS (US) beat Katarina Srebotnik (Slo) 6-4 6-1

MS R2: [5] ANDY RODDICK (US) beat Greg Rusedski (GB) 7-6 (7-4) 7-6 (7-1) 7-5

LS R2: [2] KIM CLIJSTERS (Bel) beat Virginie Razzano (Fra) 6-1 6-3


COURT ONE

MS R2: Todd Martin (US) beat [17] GUSTAVO KUERTEN (Bra) 7-6 (7-4) 6-4 6-4

LS R2: [5] LINDSAY DAVENPORT (US) beat Rita Grande (Ita) 6-3 6-1

MS R2: [8] SJENG SCHALKEN (Neth) beat Nicolas Lapentti (Ecu) 6-2 3-6 6-7 (3-7) 7-6 (7-4) 6-3


COURT TWO

MS R2: [12] PARADORN SRICHAPHAN (Tha) beat Olivier Mutis (Fra) 4-6 1-6 7-6 (7-4) 7-5 7-5

MS R1: [13] SEBASTIEN GROSJEAN (Fra) beat Thomas Enqvist (Swe) 4-6 6-3 6-4 7-6 (7-4)

LS R2: Shinobu Asagoe (Jap) beat [9] DANIELA HANTUCHOVA (Slo) 0-6 6-4 12-10


COURT THREE

MS R2: [9] RAINER SCHUETTLER (Ger) beat Fabrice Santoro (Fra) 6-2 6-3 6-3

LS R2: [7] CHANDA RUBIN (US) beat Amy Frazier (US) 6-4 6-4

MS R2: [25] TOMMY ROBREDO (Sp) beat Brian Vahaly (US) 6-4 6-4 6-2

LD R1: [8] SVETLANA KUZNETSOVA (Rus) and MARTINA NAVRATILOVA (US) beat Anastassia Rodionova (Rus) and Marlene Weingartner (Ger) 4-6 6-3 6-3


COURT FOUR

LS R2: Paola Suarez (Arg) beat [12] MAGDALENA MALEEVA (Bul) 2-6 6-2 6-3

In play:
MS R2: Feliciano Lopez (Sp) beat [16] MIKHAIL YOUZHNY (Rus) 7-6 (7-5) 6-3 6-2

MS R2: Justin Gimelstob (US) beat [15] ARNAUD CLEMENT (Fra) 2-6 6-3 6-4 6-7 (2-7) 6-1


COURT FIVE

LS R2: Maja Matevzic (Slo) beat [24] MAGUI SERNA (Sp) 4-6 6-3 6-4

MS R2: Victor Hanescu [Q] beat [32] JUAN IGNACIO CHELA (Arg) 6-2 6-1 6-4


COURT SIX

MS R2: Flavio Saretta (Bra) beat [23] AGUSTIN CALLERI (Arg) 6-4 6-7 (13-15) 6-2 6-7 (5-7) 10-8


COURT SEVEN

LS R2: [27] SILVIA FARINA ELIA (Ita) beat [Q] Maureen Drake (Can) 7-6 (7-3) 6-1


COURT EIGHT

LS R2: Cara Black (Zim) beat [30] DENISA CHLADKOVA (Cz Rep) 6-3 7-5

LS R2: Samantha Reeves (US) beat Fabiola Zuluaga (Col) 7-6 (8-6) 6-4


COURT 11

MS R2: Mardy Fish (US) beat Jan-Michael Gambill (US) 6-4 6-4 6-1


COURT 13

MS R2: Rafael Nadal-Parera (Sp) beat [WC] Lee Childs (GB) 6-2 6-4 6-3

LS R2: [16] VERA ZVONAREVA (Rus) beat Conchita Martinez Granados (Sp) 6-3 6-1

In play:
MS R2: Max Mirnyi (Bel) beat Ivan Ljubicic (Cro) 6-3 6-4 2-6 6-2


COURT 14

LS R2: [13] AI SUGIYAMA (Jap) beat [Q] Eva Fislova (Svk)

LS R2: Francesca Schiavone (Ita) beat [17] AMANDA COETZER (SA) 4-6 7-5 6-4

MS R2: [Q] Ivo Karlovic (Cro) beat [Q] Paul Baccanello 6-4 7-6 (7-3) 5-7 6-2


COURT 18

LS R2: Iroda Tulyaganova (Uzb) beat Petra Mandula (Hun) 6-3 6-4

MS R1: Lars Burgsmiller (Ger) beat Albert Montanes (Sp) 6-3 7-6 (7-5) 4-6 6-2

LS R2: [22] NATHALIE DECHY (Fra) beat Daja Bedanova (Cz Rep) 6-2 6-4

MS R2: Jonas Bjorkman (Swe) beat Jurgen Melzer (Austria) 6-4 6-2 2-6 6-3


COURT 19

LS R2: [29] NADIA PETROVA (Rus) beat Angelique Widjaja (Ind) 7-6 (7-3) 6-3


Key:
MS - Men's Singles, LS - Ladies Singles, R- Round,
LD - Ladies Doubles, Player in CAPITALS is seeded,
Number in [ ] is the seeding, [WC] wild card, [Q] Qualifier,
[LL] Lucky loser from qualifying





Links to more Results stories


 

CHOOSE A COURT:

ALSO IN THIS SECTION
E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing
Athletics | Photo Galleries | TV/Radio Listings | Question of Sport | Northern Ireland | Scotland | Wales
BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport