Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
| Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Monday, 23 June, 2003, 10:20 GMT 11:20 UK
Monday at Wimbledon
Results from the opening day of the All England Championships.


CENTRE COURT

MS R1: [Q] Ivo Karlovic (Cro) beat [1] LLEYTON HEWITT (Aus) 1-6 7-6 (7-5) 6-3 6-4

LS R1: [2] KIM CLIJSTERS (Bel) beat Rossana Neffa-De Los Rios (Par) 6-0 6-0

MS R1: [17] GUSTAVO KUERTEN (Bra) beat John Van Lottum (Neth) 2-6 3-2 retired hurt

LS R1: Iroda Tulyaganova (Uzb) beat [Q] Carly Gullickson (US) 7-5 6-4


COURT ONE

MS R1: [5] ANDY RODDICK (US) beat Davide Sanguinetti (It) 6-2 6-3 6-3

LS R1: [5] LINDSAY DAVENPORT (US) beat [WC] Samantha Stosur (Aus) 7-6 (7-3) 7-5

MS R1: Greg Rusedski (GB) beat Alexander Waske (Ger) 7-6 (8-6) 7-5 7-6 (9-7)

LS R1: Katarina Srebotnik (Slo) beat [WC] Anne Keothavong (GB) 6-2 4-0 retired ill


COURT TWO

MS R1: [12] PARADORN SRICHAPHAN (Tha) beat Dominik Hrbaty (Slo) 6-3 6-4 4-6 3-6 6-3

LS R1: [4] VENUS WILLIAMS (US) beat [Q] Stanislava Hrozenska (Svk) 6-2 6-2

MS R1: [4] ROGER FEDERER (Swi) beat Lee Hyung-Taik (S Kor) 6-3 6-3 7-6 (7-2)

LS R1: [9] DANIELA HANTUCHOVA (Slo) beat Marion Bartoli (Fra) 6-4 6-1


COURT THREE

MS R1: [9] RAINER SCHUETTLER (Ger) beat Michel Kratochvil (Swi) 6-3 6-4 6-7 (4-7) 7-5

LS R1: [17] AMANDA COETZER (SA) beat Dally Randriantefy (Mada) 6-1 3-6 6-3

MS R1: Todd Martin (US) beat Fernando Vicente (Sp) 6-7 (4-7) 6-4 2-6 7-6 (8-6) 6-4


COURT FOUR

LS R1: Daja Bedanova (Cz Rep) beat Tatiana Poutchek (Blr) 6-3 4-6 6-4

MS R1: [25] TOMMY ROBREDO (Sp) beat Jose Acasuso (Arg) 3-6 6-3 7-6 (8-6) 6-4

LS R1: Amy Frazier (US) beat Silvija Talaja (Cro) 6-2 6-2


COURT FIVE

MS R1: Max Mirnyi (Blr) beat [31] VINCENT SPADEA (US) 6-2 6-4 6-4

LS R1: Samantha Reeves (US) beat [25] ANNA PISTOLESI (Isr) 6-4 6-4

MS R1: Jan-Michael Gambill (US) beat Igor Kunitsyn (Rus) 6-3 6-2 6-4

MS R1: [8] SJENG SCHALKEN (Neth) beat [WC] Arvind Parmar (GB) 6-3 6-4 6-1


COURT SIX

MS R1: Rafael Nadal-Parera (Sp) beat Mario Ancic (Cro) 6-3 6-4 4-6 6-4

LS R1: Fabiola Zuluaga (Col) beat Clarisa Fernandez (Arg) 6-4 6-2

MS R1: [32] JUAN IGNACIO CHELA (Arg) beat Tomas Behrend (Ger) 6-4 6-2 6-3


COURT SEVEN

LS R1: Rita Grande (Ita) beat Patricia Wartusch (Austria) 6-1 6-4

MS R1: Fabrice Santoro (Fra) beat Andreas Vinciguerra (Swe) 4-6 6-3 2-6 6-2 6-2

LS R1: Petra Mandula (Hun) beat [20] PATTY SCHNYDER (Swi) 7-6 (7-2) 6-3

MS R1: Jonas Bjorkman (Swe) beat [Q] Petr Luxa (Cze) 6-3 7-6 (8-6) 6-2


COURT EIGHT

LS R1: [22] NATHALIE DECHY (Fra) beat Janette Husarova (Slo) 6-3 6-2

LS R1: [27] SILVIA FARINA ELIA (Ita) beat Maria Sanchez Lorenzo (Sp) 6-4 6-2

MS R1: Mardy Fish (US) beat [29] GASTON GAUDIO (Arg) 6-2 4-6 6-3 6-3


COURT NINE

MS R1: Feliciano Lopez (Sp) beat Robert Kendrick (US) 6-3 6-4 7-6 (7-4)

LS R1: Angelique Widjaja (Ind) beat Evgenia Koulikovskaya (Rus) 7-5 6-1

MS R1: Justin Gimelstob (US) beat Irakli Labadze (Geo) 6-2 6-2 6-4

LS R1: [12] MAGDALENA MALEEVA (Bul) beat Anca Barna (Ger) 6-0 6-1


COURT 11

LS R1: Conchita Martinez Granados (Sp) Beat Antonella Serra Zanetti (Ita) 0-6 6-3 10-8

MS R1: Olivier Mutis (Fra) beat Franco Squillari (Arg) 4-6 0-6 6-4 7-6 (7-1) 6-3

LS R1: [29] NADIA PETROVA (Rus) beat Tathiana Garbin (Ita) 6-1 6-3


COURT 13

MS R1: [WC] Lee Childs (GB) beat [33] NICKOLAY DAVYDENKO (Rus) 2-6 7-6 (7-2) 1-6 7-6 (7-5) 6-2

LS R1: [13] AI SUGIYAMA (Jap) beat [WC] Lucie Ahl (GB) 3-6 6-4 6-4

LS R1: [16] VERA ZVONAREVA (Rus) beat Evie Dominikovic (Aus) 6-0 6-2


COURT 14

MS R1: Flavio Saretta (Bra) beat [WC] Alan Mackin (GB) 6-2 6-4 6-2

LS R1: Francesca Schiavone (Ita) beat [LL] Seda Noorlander (Ned) 6-2 6-2

MS R1: Nicolas Lapentti (Ecu) beat Kenneth Carlsen (Den) 6-3 6-4 3-6 6-4


COURT 15

LS R1: [30] DENISA CHLADKOVA (Cz Rep) beat Klara Koukalova (Cz Rep) 6-4 6-3

MS R1: [16] MIKHAIL YOUZHNY (Rus) beat Karol Beck (Slo) 6-4 6-2 6-3

MS R1: Stefan Koubek (Austria) beat Christophe Rochus (Bel) 4-6 6-3 6-1 6-1

LS R1: [24] MAGUI SERNA (Sp) beat Virginia Ruano Pascual (Sp) 6-3 7-5


COURT 16

MS R1: [23] AGUSTIN CALLERI (Arg) beat Adrian Voinea (Rom) 6-2 7-5 1-0 retired hurt

LS R1: Virginie Razzano (Fra) beat Anastassia Rodionova (Rus) 6-3 6-1

MS R1: Victor Hanescu [Q] beat Albert Portas (Sp) 7-6 (7-4) 6-0 6-0

LS R1: Maja Matevzic (Slo) beat Tina Pisnik (Slo) 7-6 (8-6) 2-6 6-4


COURT 17

LS R1: Cara Black (Zim) beat Sandra Kleinova (Cz Rep) 6-2 6-3

MS R1: [Q] Paul Baccanello beat [LL] beat Ivo Heuberger (Swi) 7-6 (10-8) 6-3 3-6 7-6 (7-2)

LS R1: Paola Suarez (Arg) beat Selima Sfar (Tun) 6-1 6-2


COURT 18

Completed:
LS R1: [Q] Eva Fislova (Svk) beat Ludmila Cervanova (Slo) 7-6 (8-6) 2-6 6-4

MS R1: Ivan Ljubicic (Cro) beat Taylor Dent (US) 7-5 3-6 6-3 7-5

LS R1: [7] CHANDA RUBIN (US) beat Iva Majoli (Cro) 6-3 6-0

Unfinished:
MS R1: Robby Ginepri (US) 3-6 6-4 6-7 (2-7) 3-2 [15] ARNAUD CLEMENT (Fra) - Play suspended


COURT 19

MS R1: Brian Vahaly (US) beat Filippo Volandri (It) 2-6 6-1 6-4 6-4

LS R1: [Q] Maureen Drake (Can) beat Nicole Pratt (Aus) 4-6 6-4 6-4

LS R1: Shinobu Asagoe (Jap) beat [Q] Janet Lee (Tpe) 6-3 7-6 (7-2)

MS R1: Jurgen Melzer (Austria) beat [19] FERNANDO GONZALEZ (Chi) 6-3 6-4 7-6 (8-6)


Key:
MS - Men's Singles, LS - Ladies Singles, R- Round,
Player in CAPITALS is seeded, Number in [ ] is the seeding, [WC] wild card, [Q] Qualifier, [LL] Lucky loser from qualifying.





Links to more Results stories


 

CHOOSE A COURT:

ALSO IN THIS SECTION
E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing
Athletics | Photo Galleries | TV/Radio Listings | Question of Sport | Northern Ireland | Scotland | Wales
BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport