BBC Sport rugbyunionwelsh

IN ASSOCIATION WITH

Related BBC sites

Swalec Cup 2008/9

Round One: 26-28 September
Abercynon 24-27 Taibach
Aberystwyth Uni 19-25 Bethesda
Bettws (Newport) 8-23 Blaina
Blaengarw 3-31 Caernarfon
Brecon v Bangor (W/O Brecon)
Bridgend Athletic 53-0 Cardiff Medicals
Cilfynydd 17-52 Cardigan
Colwyn Bay 48-7 Laugharne
Cwmavon 30-7 Pontardawe
Cwmtwrch 10-24 Pontycymmer
Dinas Powys 16-13 Tenby
Dowlais 13-25 Bridgend Sports
Fleur de Lys 40-17 Cardiff HSOB
Furnace 22-7 Taffs Well
Glyncorrwg 5-17 Crymych
Gorseinon 46-20 Llandaff
Hirwaun 19-19 (aet) Abertillery BG 19 (Aber through as away side)
Llandeilo 104-8 Welshpool
Llantrisant v Abercrave (W/O Llantrisant)
Llanybydder 25-10 Pembroke Dock Quins
Machen 26-30 Newcastle Emlyn
Morriston 22-29 Ynysybwl
Mountain Ash 12-23 Skewen
Neath Athletic 27-29 Pwllheli
Newtown 21-36 Gowerton
New Tredegar 30-0 Dolgellau
Neyland 7-50 Bedlinog 50
Pembroke 61-7 South Wales Police
Penarth 78-14 Baglan
Pentyrch 31-32 Loughor
Penygraig 12-28 Talywain
Pontarddulais 8-39 Senghenydd
Pontypool Utd 19-5 Tredegar Ironsides
Pyle 16-11 Rhiwbina
Rhydyfelin 44-5 Rhymney
Rhyl 16-28 Nantyffyllon
Seven Sisters 54-0 Tonyrefail
St Peters 23-17 Ammanford
Tonna 37-22 Llantwit Major
Trebanos 22-18 Monmouth
Tredegar 90-0 Pontllanfraith
Treorchy 50-0 St Clears
Trinant 14-26 Nantyglo
Tylorstown 32-19 Denbigh
UWIN 10-42 Caldicot
Wrexham 16-19 Deri

Byes: Aberaeron, Aberavon Green Stars, Aberavon Quins, Abercarn, Abercwmboi, Aberdare, Abergavenny, Aberystwyth, Alltwen, Amman United, Bala, Banwen, Barry, Betws (Ammanford), Birchgrove, Blaenavon, BP Llandarcy, Briton Ferry, Brynamman, Bryncoch, Brynithel, Brynmawr, Builth Wells, Burry Port, Bynea, Canton, Cardiff University, Cefn Coed, Cefn Cribbwr, Cefneithin, Chepstow, Cowbridge, Croesyceiliog, Crumlin, Crynant, Cwmbran, Cwmgors, Cwmgwrach, Fairwater, Ferndale, Fishguard & Goodwick, Garndiffaith, Gilfach Goch, Glais, Glynneath, Gwernyfed, Haverfordwest, Hendy, Heol y Cyw, Kenfig Hill, Kidwelly, Lampeter Town, Llandaff North, Llandudno, Llandybie, Llanelli Wanderers, Llangefni, Llangwm, Llanhilleth, Llanidloes, Llanishen, Llantwit Fardre, Maesteg Celtic, Maesteg Harlequins, Milford Haven, Mold, Mumbles, Nant Conwy, Nantymoel, Nelson, New Dock Stars, Newport HSOB, Oakdale, Ogmore Vale, Old Illtydians, Old Penarthians, Penclawdd, Pencoed, Penygroes, Pill Harriers, Pontyates, Pontyberem, Pontyclun, Porth Quins, Porthcawl, Resolven, Rhigos, Risca, RTB Ebbw Vale, Ruthin, St Alban's, St David's, St Joseph's, Swansea University, Swansea Uplands, Tondu, Treherbert, Trimsaran, Tumble, Tycroes, Usk, Vardre, Waunarlwydd, Ynysddu, Ystalyfera, Ystradgynlais

Round Two: 24-26 October
Aberavon Quins 5-3 Abergavenny
Abercarn 7-26 Nantyglo
Abercwmboi 29-5 Mold
Aberdare 35-5 Risca
Abertillery BG 12-32 Garndiffaith
Aberystwyth 22-8 Pontycymmer
Alltwen 0-39 Maesteg Celtic
Bala 23-3 Blaenavon
Barry 17-22 Ynysybwl
Bedlinog 71-0 Llanidloes
Bethesda 24-8 Rhydyfelin
Betws 30-3 Cardiff University
Birchgrove 25-21 Amman United
Blaina 11-25 Treorchy
BP Llandarcy 15-3 Penclawdd
Brecon 8-13 Skewen
Brynithel v Llangwm (w/o Brynithel)
Bynea 3-31 Porth Quins
Caernarfon 8-0 Heol y Cyw
Canton 0-28 Gwernyfed
Cardigan 22-21 Pwllheli
Colwyn Bay 13-20 Kidwelly
Cowbridge 16-10 Mumbles
Crymych 54-0 Cefneithin
Crynant 6-17 Old Illtydians
Cwmbran 16-13 Gorseinon
Cwmgors 7-0 Pembroke
Dinas Powys 12-39 Chepstow
Fairwater 49-5 Llantwit Fardre
Fishguard 20-27 Tondu
Fleur De Lys 49-8 Banwen
Furnace 15-19 Hendy
Gilfach Goch 46-6 Haverfordwest
Glynneath 36-7 Cefn Cribbwr
Lampeter Town 17-29 Caldicot
Llandeilo 43-12 Gowerton
Llandudno 90-5 Burry Port
Llanelli Wdrs 18-20 Tycroes
Llangefni 10-13 Cwmavon
Llanhilleth 8-22 Llandaff North
Llanishen 31-5 Crumlin
Llantrisant 37-7 Treherbert
Pembroke Dock Quins 39-0 RTB Ebbw Vale
Loughor 38-7 Aberaeron
Milford Haven 32-12 Cefn Coed
Nant Conwy 44-9 Glais
Nantyffyllon 8-24 Kenfig Hill
Nelson 7-12 Builth Wells
New Dock Stars 9-56 Bridgend Ath
New Tredegar 15-8 Pyle
Oakdale 10-5 Usk
Ogmore Vale 12-47 Bryncoch
Penarth 36-28 St Albans
Penygroes 14-14 Aberavon Green Stars (Penygroes win on try count)
Pill Harriers 47-12 Croesyceiliog
Pontyates 21-14 Senghenydd
Pontyberem 45-0 Resolven
Pontyclun 18-43 Waunarlwydd
Pontypool United 15-14 Newcastle Emlyn
Porthcawl 34-20 Brynamman
Ruthin 10-15 Briton Ferry
St Davids 10-36 Pencoed
St Peters 30-3 Rhigos
Swansea Uni 24-50 Ystradgynlais
Swansea Uplands 0-88 Brynmawr
Taibach 25-40 Maesteg Quins
Talywain 27-5 Nantymoel
Tonna 12-23 Newport HSOB
Trebanos v Seven Sisters
Tredegar 56-10 Cwmgwrach
Trimsaran 6-5 St Josephs
Tumble 21-13 Llandybie
Tylorstown 34-10 Bridgend Sports
Vardre 11-5 Ferndale
Ynysddu 20-19 Deri
Ystalyfera 28-6 Old Penarthians

Round Three: 15 November
Abercwmboi 0-49 Caerphilly
Aberdare 23-25 Briton Ferry
Aberystwyth 0-10 Bedlinog
Bala 20-16 Cowbridge
Beddau 59-15 Vardre
Blackwood v Pembroke Dock Quins (W/O Blackwood)
Bonymaen 40-7 Oakdale
Brynithel 6-60 Felinfoel
Builth Wells 24-20 Llandaff North
Caernarfon 8-22 Bridgend Athletic
Caldicot 13-31 BP Llandarcy
Cardigan 7-14 Llantrisant
Carmarthen Quins 60-3 Maesteg Quins
Crymych 22-3 Birchgrove
Cwmavon 6-24 Whitland
Cwmgors 5-85 Newbridge
Dunvant 12-10 Loughor
Gilfach Goch 13-6 Brynmawr
Kenfig Hill 68-10 Betws
Kidwelly 24-19 Glynneath
Llanharan 28-0 Merthyr
Llanishen P-P Bryncoch
Llantwit Fardre 15-3 Waunarlwydd
Maesteg 23-0 Cwmllynfell
Maesteg Celtic 8-12 Fleur de Lys
Milford Haven 9-46 Llangennech
Narberth 45-12 Newport Saracens
Newport HSOB 10-30 Carmarthen Athletic
New Tredegar 19-29 Bethesda
Old Illtydians P-P Cwmbran
Penallta 34-5 Penarth
Pencoed 33-3 Gwernyfed
Penygroes 5-18 Chepstow
Pontypool Utd v Corus (W/O Pontypool Utd)
Pontyates 16-25 Llandudno
Porth 5-53 Garndiffaith
Porthcawl 3-53 Tredegar
Rumney 15-0 Skewen
Talywain 38-8 Trimsaran
Tondu 24-5 Nant Conwy
Tonmawr 45-3 Llandeilo
Treorchy 21-8 Nantyglo
Tumble P-P Monmouth
Tycroes 3-71 Bargoed
Tylorstown 18-27 Pill Harriers
UWIC 100-0 Hendy
Ynysybwl 18-10 St Peters
Ynysddu 12-11 Pontyberem
Ystalyfera 6-17 Aberavon Quins
Ystradgynlais 3-66 Ystrad Rhondda

Round Four: 19-21 December
Aberavon 49-16 Kidwelly
Bargoed 28-21 UWIC
Beddau 0-45 Llandovery
Bedwas 15-18 Newbridge
Bethesda 17-55 Cardiff
Bonymaen 5-13 Pontypool
Bridgend Athletic 72-3 Chepstow
Bridgend 37-6 Pencoed
Builth Wells 37-3 Bryncoch
Carmarthen Quins 31-3 BP Llandarcy
Corus P-P Fleur De Lys
Crymych 5-31 Cross Keys
Felinfoel 31-38 Caerphilly
Gilfach Goch 22-3 Cwmbran
Glamorgan Wands 48-17 Carmarthen Athletic
Llandudno 3-73 Ebbw Vale
Llantrisant 13-27 Llanelli
Llanharan 81-0 Ynysddu
Llantwit Fardre 22-14 Aberavon Quins
Maesteg 5-50 Neath
Narberth 64-0 Kenfig Hill
Newport 40-21 Blackwood
Penallta 5-10 Llangennech (17 January)
Pill Harriers 5-41 Tredegar
Pontypridd 64-5 Dunvant
Rumney 55-3 Tumble
Swansea 104-3 Bala
Talywain 6-8 Garndiffaith
Tondu 20-15 Treorchy
Tonmawr 22-3 Bedlinog
Whitland 25-13 Ystrad Rhondda
Ynysybwl 40-5 Briton Ferry

Round Five: 23-25 January
Bridgend Ath 7-28 Swansea
Caerphilly 59-19 Llangennech
Corus 19-58 Aberavon
Cross Keys 43-9 Builth Wells
Ebbw Vale 41-17 Ynysybwl
Garndiffaith 5-65 Llanelli
Gilfach Goch 3-44 Neath
Glamorgan Wdrs 34-14 Newbridge
Llandovery 43-14 Bargoed
Llanharan 13-17 Tonmawr (17 January)
Llantwit Fardre 26-18 Whitland
Narberth 15-53 Cardiff
Newport 44-7 Bridgend
Pontypridd 53-0 Pontypool
Rumney 12-7 Tredegar
Tondu 14-25 Carmarthen Quins

Round Six: 20-22 February
Aberavon 74-0 Llantwit Fardre
Carmarthen Quins 20-22 Neath
Cross Keys 27-26 Pontypridd
Ebbw Vale 13-23 Swansea
Llanelli 29-25 Cardiff
Newport 38-18 Llandovery
Rumney 12-17 Caerphilly
Tonmawr 16-23 Glamorgan Wanderers

Quarter-finals: 27-29 March
Aberavon 20-10 Newport
Cross Keys 31-32 Neath
Llanelli 27-20 Glamorgan Wanderers
Swansea 62-3 Caerphilly

Semi-finals: 19 April (Liberty Stadium, Swansea)
Llanelli 26-23 Aberavon
Swansea 16-32 Neath

Final: 9 May (Millennium Stadium)



Print Sponsor


see also
WRU Challenge Cup archive
12 Jul 06 |  Welsh
BBC Sport Wales coverage
28 Oct 08 |  Wales
Welsh Premiership websites
17 Aug 07 |  Welsh
Other Welsh rugby club websites
20 Aug 07 |  Welsh


related bbc links:

related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.