Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Saturday, 10 December 2005, 17:41 GMT
Konica Minolta Cup 2005/6
Preliminary Round: 2-4 September
Aberavon Green Stars 29-36 Caldicot
Abercwmboi 14-27 Seven Sisters
Amman Utd 35-9 Llanhilleth
Bridgend Ath 26-24 South Wales Police
Bryncoch 13-35 Llantrisant
Cilfynydd 26-22 Skewen
Crymych 21-19 Croesyceiliog
Cwmavon 59-0 Pontyclun
Dowlais 27-22 Trinant
Ferndale 12-22 Usk
Garndiffaith 12-57 Dunvant
Gilfach Goch 64-3 Cefn Coed
Glyncoch 16-15 Treorchy
Glais 22-17 Cefneithin
Gorseinon 41-7 Milford Haven
Llandaff 5-19 New Tredegar
Llandeilo 15-16 Markham
Mold 26-29 Heol y Cyw
Monmouth v Canton (*walkover to Monmouth)
Morriston 20-36 Penclawdd
Mountain Ash v Burry Port (*walkover to Mountain Ash)
Mumbles 52-0 Llandaff North
Neath Ath 20-10 Pontycymmer
Old Penarthians 10-13 Rhiwbina
Pontardawe 7-34 Hirwaun
Taibach 30-3 Deri
Talywain 12-40 Ruthin
Tondu 34-13 Nantyffyllon
Tonmawr 28-17 Bargoed
Tredegar 99-14 Penygroes
St David's 0-62 Brynithel

Byes: Aberaeron, Aberavon Quins, Abercarn, Abercrave, Abercynon, Abergavenny, Abertillery BG, Aberystwyth, Aberystwyth Univ, Alltwen, Ammanford, Baglan, Bala, Banwen, Barry, Bedlinog, Bethesda, Bettws, Betws, Birchgrove, Blaenavon, Blaengarw, Blaina, BP Llandarcy, Brecon, Bridgend Sports, Briton Ferry, Brynamman, Bynea, Caernarvon, Cardiff HSOB, Cardiff University, Carmarthen Ath, Cefn Cribbwr, Chepstow, Colwyn Bay, Corus, Cowbridge, Crumlin, Crynant, Cwmgwrach, Cwmtwrch, Denbigh, Dinas Powys, Dolgellau, Fairwater, Felinfoel, Fishguard & Goodwick, Furnace Utd, Glyncorrwg, Gowerton, Haverfordwest, Hendy, Kenfig Hill, Kidwelly, Lampeter, Laugharne, Llandudno, Llanelli Wdrs, Llangefni, Llanidloes, Llanishen, Llantwit Fardre, Llantwit Major, Loughor, Machen, Maesteg Celtic, Maesteg Quins, Nant Conwy, Nantyglo, Nantymoel, Nelson, New Dock Stars, Newcastle Emlyn, Newport HSOB, Newport Saracens, Newtown, Ogmore Vale, Old Illtydians, Pembroke Dock Quins, Pembroke, Penallta, Penarth, Pencoed, Pentyrch, Penygraig, Pill Harriers, Pontarddulais, Pontllanfraith, Pontyates, Pontyberem, Pontypool Utd, Porth Harlequins, Porthcawl, Pyle, Resolven, Rhydyfelin, Rhyl, RTB (Ebbw Vale), Rumney, St Albans, St Clears, St Josephs, St Peters, Swansea Univ, Swansea Uplands, Taffs Well, Tenby Utd, Tonna, Tonyrefail, Trebanos, Tredegar Ironsides, Treherbert, Trimsaran, Tumble, Tycroes, Tylorstown, Vardre, Welshpool, Wrexham, Ynysddu, Ynysybwl, Ystradgynlais, Abertysswg Falcons, Bryncethin Sports, Caerau (Ely), Caerleon, Penlan, Trefil.

Round One: 23-25 September
Abercrave 20-11 Neath Ath
Abercynon 96-5 Newtown
Abergavenny 64-0 Pontarddulais
Aberystwyth 20-24 Pontyberem
Aberystwyth Univ 3-55 Llanelli Wdrs
Ammanford 7-22 Ynysybwl
Barry 31-8 Colwyn Bay
Bethesda 24-5 Monmouth
Bettws 10-42 Llantrisant
Blaenavon 8-24 Llandudno
Blaengarw v Pentyrch (walkover to Pentyrch)
Blaina 36-19 RTB (Ebbw Vale)
BP Llandarcy P-P Glais
Brecon v Pyle (walkover to Brecon)
Bridgend Ath v Birchgrove (walkover to Bridgend Athletic)
Bridgend Sports 20-3 Caerleon
Briton Ferry 38-22 Cefn Cribbwr
Bryncethin Sports 28-8 Bala
Bynea 7-35 New Tredegar
Brynithel v Tycroes (walkover to Brynithel)
Caerau (Ely) 19-50 Tondu
Caernarvon 25-22 Tumble
Cardiff HSOB 36-24 Baglan
Carmarthen Ath 17-21 Tonna
Corus v Abertillery BG (walkover to Corus)
Crumlin 0-23 Pontypool Utd
Crymych 23-13 Dowlais
Crynant 10-23 Machen
Denbigh 42-15 Wrexham
Dinas Powys 7-58 Nelson
Fairwater 14-17 Treherbert
Fishguard & Goodwick 3-57 Dunvant
Furnace 8-36 Cowbridge
Gilfach Goch v New Dock Stars (walkover to Gilfach Goch)
Glyncorrwg 29-6 Pembroke
Gorseinon 14-13 Cwmavon
Glyncoch 21-16 Haverfordwest
Hendy 24-31 Gowerton
Kenfig Hill 52-23 Aberaeron
Laugharne 29-20 Brynamman
Markham 28-31 Amman Utd
Llangefni 14-21 Newport Saracens
Llanidloes 46-3 St Joseph's
Llantwit Fardre v Alltwen (walkover to Llantwit Fardre)
Llantwit Major 33-30 Abercarn
Loughor 40-7 Cwmgwrach
Maesteg Celtic 12-60 Kidwelly
Penclawdd 26-5 Newport HSOB
Mountain Ash 83-0 Tenby
Mumbles 54-14 Ruthin
Nant Conwy 32-0 Maesteg Quins
Nantyglo 17-12 St Albans
Newcastle Emlyn 21-14 Cardiff Univ
Ogmore Vale 3-16 Caldicot
Rhiwbina 37-25 Betws
Penarth 46-0 Pontyates
Penlan 14-15 Tredegar Ironsides
Penygraig P-P Pencoed
Pill Harriers 21-19 Bedlinog
Pontllanfraith 59-6 Penallta
Porth 58-0 Swansea Uplands
Porthcawl 5-27 Cilfynydd
Rhydyfelin 9-37 Aberavon Quins
Rhyl v Pembroke Dock Quins (walkover to Rhyl)
Rumney 27-6 Old Illtydians
St Clears 0-101 Seven Sisters
Brynithel v Tycroes (walkover to Brynithel)
St Peter's 17-26 Taffs Well
Swansea Univ v Chepstow (walkover to Chepstow)
Taibach 28-10 Usk
Tonmawr 29-18 Cwmtwrch
Tonyrefail 22-30 Banwen
Trebanos 36-18 Resolven
Tredegar 18-13 Lampeter
Trefil 24-13 Felinfoel
Trimsaran 12-13 Heol y Cyw
Tylorstown 30-13 Abertysswg Falcons
Vardre 17-13 Llanishen
Welshpool 12-18 Dolgellau
Ynysddu 16-26 Hirwaun
Ystradgynlais 3-52 Nantymoel

Round Two: 21-23 October
Amman United 13-27 Pontypool United
Barry 19-18 Bethesda
Blackwood 47-15 Nelson
Bonymaen 76-0 Newcastle Emlyn
Bridgend Athletic 35-26 Newbridge
Bridgend Sports 16-25 Glyncorrwg
Briton Ferry 15-34 New Tredegar
Builth Wells P-P Abercrave
Caerphilly 64-22 Blaina
Cardiff HSOB 53-0 Dolgellau
Cilfynydd 23-3 Llandudno
Corus 63-0 Llantwit Major
Dunvant 103-0 Rhyl
Fleur de Lys P-P Chepstow
Gilfach Goch 3-26 Beddau
Heol y Cyw 26-10 Denbigh
Kidwelly 34-21 BP Llandarcy / Glais
Laugharne 32-22 Rumney
Llanharan 94-5 Crymych
Llantwit Fardre 46-7 Llanelli Wanderers
Loughor 7-35 Cwmllynfell
Machen 36-6 Tondu
Mountain Ash 54-24 Caernarfon
Mumbles 25-7 Tredegar
Nant Conwy 48-8 Hirwaun
Nantymoel 24-41 Kenfig Hill
Narberth 59-15 Vardre
Newport Saracens 36-0 Gowerton
Penallta 31-29 Ynysybwl
Penarth 16-57 Merthyr
Penclawdd 35-17 Trefil
Pentyrch 3-27 Llangennech
Penygraig 40-7 Nantyglo
Pill Harriers 29-15 Abergavenny
Pontyberem 31-12 Treherbert
Porth 10-31 Whitland
Rhydyfelin 33-28 Banwen
Seven Sisters 17-21 Bryncethin Sports
Taffs Well 34-17 Rhiwbina
Taibach 31-8 Cowbridge
Tonmawr 25-20 Llantrisant
Tonna 29-14 Gorseinon
Trebanos 40-0 Caldicot
Tredegar Ironsides 22-44 Brynithel
Tylorstown 42-5 Llanidloes
UWIC 50-24 Brecon
Waunarlwydd 37-41 Abercynon
Ystrad Rhondda 23-10 Glyncoch

Round Three: 2-4 December
Aberavon 68-15 Fleur de Lys
Abercynon 29-19 Machen
Blackwood 15-17 Rhydyfelin
Bridgend 47-10 Cwmllynfell
Bryncethin Sports 8-22 Caerphilly
Brynithel 6-27 Pencoed
Cardiff HSOB 3-18 Kidwelly
Carmarthen Quins 28-14 Pontypool
Corus 10-24 Swansea
Cross Keys 20-19 Bedwas
Glamorgan Wanderers 62-0 Ystrad Rhondda
Heol y Cyw 10-37 Ebbw Vale
Laugharne 12-39 Cardiff
Llandovery 29-21 Llanelli
Maesteg 62-10 Kenfig Hill
Merthyr 38-15 Cilfynydd
Mumbles 10-36 Llangennech
Nant Conwy 24-6 Tylorstown
Narberth 46-0 Barry
Newport 21-3 Beddau
New Tredegar 15-50 Newport Saracens
Penallta 5-21 Bonymaen
Penclawdd 32-5 Glycorrwg
Pontyberem 0-20 Pontypridd
Pontypool United 10-12 Llanharan
Taffs Well 3-86 Neath
Taibach 5-44 Dunvant
Tonmawr 27-15 Mountain Ash
Tonna 30-10 Pill Harriers
Trebanos 15-35 Builth Wells
Uwic 20-14 Llantwit Fardre
Whitland P-P Bridgend Athletic

Round Four: 13-15 January
Abercynon 24-30 Glamorgan Wanderers
Caerphilly 28-32 Llandovery
Builth Wells 11-10 Kidwelly
Dunvant 26-18 Penclawdd
Ebbw Vale 31-33 Aberavon
Maesteg 34-16 Carmarthen Quins
Llangennech 34-7 Tonna
Nant Conwy 10-9 Rhydyfelin
Neath 11-3 Bridgend
Newport 22-8 Merthyr
Newport Saracens 27-33 Uwic
Pencoed 8-27 Bonymaen
Pontypridd 50-0 Narberth
Swansea 46-7 Llanharan
Tonmawr 6-12 Cardiff
Whitland 3-8 Cross Keys

Round Five: 17-19 February
Aberavon 7-15 Newport
Bonymaen 16-23 Cardiff
Builth Wells 28-15 Nant Conwy
Dunvant 24-39 Maesteg
Glamorgan Wanderers 19-24 Swansea (aet)
Llandovery 43-11 UWIC
Neath 51-7 Llangennech
Cross Keys 5-44 Pontypridd

Quarter-finals: 1-2 April
Pontypridd 28-20 Builth Wells
Cardiff 10-0 Llandovery
Swansea 13-33 Neath
Maesteg 27-8 Newport

Semi-finals:

21 April:

23 April:

Final: 6 May

Millennium Stadium, Cardiff



SEE ALSO
BBC Wales Sport coverage
03 May 05 |  Wales
WRU Challenge Cup archive
12 Sep 03 |  Welsh
Neath 25-26 Pontypridd
06 May 06 |  Welsh


RELATED BBC LINKS:

RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC PRODUCTS AND SERVICES
Daily and weekly e-mails | Mobiles | Desktop Tools | News Feeds | Interactive Television | Downloads
Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability sport | Olympics 2012 | Sport Relief | Other sport...

Help | Privacy & Cookies Policy | News sources | About the BBC | Contact us