BBC Sport rugbyleague

Related BBC sites


World Cup team guides



After an eight-year absence, the Rugby League World Cup will begin in Australia in October.

The competition format will see 10 teams, including England, Scotland and Ireland, divided into three pools for the group stages, before the knock-out games get under way.

POOL 1: Australia, England, New Zealand, Papua New Guinea

POOL 2: France, Fiji, Scotland

POOL 3: Tonga, Ireland, Samoa

The opening game on 25 October will see England take on Papua New Guinea in Townsville with the final taking place at the Suncorp Stadium in Brisbane on 22 November.

AUSTRALIA

Darren Lockyer
Darren Lockyer will hope to lift the World Cup trophy again
Terry Campese (Canberra Raiders), Karmichael Hunt (Brisbane Broncos), Darren Lockyer (Brisbane Broncos, capt), Joel Monaghan (Canberra Raiders), Paul Gallen (Cronulla Sharks), Anthony Laffranchi (Gold Coast Titans), Scott Prince (Gold Coast Titans), Brent Kite, Josh Perry, Darius Boyd (Brisbane Broncos), Glenn Stewart, Anthony Watmough, David Williams (all Manly Sea Eagles), Michael Crocker, Israel Folau, Greg Inglis, Billy Slater, Cameron Smith (all Melbourne Storm), Kurt Gidley (Newcastle Knights), Johnathan Thurston (North QLD Cowboys), Steve Price (NZ Warriors), Brent Tate (NZ Warriors), Petero Civoniceva (Penrith Panthers), Craig Fitzgibbon (Sydney Roosters).

ENGLAND

England captain Jamie Peacock
Jamie Peacock will lead England in Australia later this month
Keith Senior, Danny McGuire, Rob Burrow, Jamie Peacock (captain), Gareth Ellis, Kevin Sinfield, Jamie Jones-Buchanan, Lee Smith (all Leeds), Paul Wellens, Ade Gardner, Leon Pryce, James Graham, James Roby, Maurie Fa'asavalu, Jon Wilkin (all St Helens), Rob Purdham (Harlequins), Mark Calderwood, Mickey Higham, Gareth Hock (all Wigan), Martin Gleeson, Adrian Morley, Ben Westwood (all Warrington), Jamie Langley, Paul Sykes (both Bradford).

FIJI

Fiji's Ashton Sims
Sims joins Semi Tadulala and Nick Bradley-Qalilawa in the Fiji squad
Nick Bradley-Qalilawa (Manly Sea Eagles), Jason Bukuya (Cronulla Sharks), Iowane Divavesi (Terrigal Sharks), Aaron Groom (Canterburry Bulldogs), Jarryd Hayne (Parramatta Eels), Sevania Koroi (West Magpies), Josua Koroibulu (Milton Ulladulla Bulldogs), Jone Macilai (Fassifern RLFC), Daryl Millard (Canterburry Bulldogs), Wes Naiqama (Newcastle Knights), Vula Louis Dakuitoga Naqau (Terrigal Sharks), Kaliova Nauqe (Fassifern RLFC), Alipate Noilea (Parkes Spacemen), Josateki Ravueta (Sawtell Panthers), Osea Sadrau (Fassifern RLFC), Ashton Sims (Brisbane Broncos), James Storer (Cronulla Sharks), Waisale Sukanaveita (Terrigal Sharks), Semi Tadulala (Bradford Bulls), Semisi Tora (Parkes Spacemen), Malakai Yalimaiwai Tuiloa (Milton Ulladulla Bulldogs), Akuila Uate (Newcastle Knights), Suguturaga Nemani Valekapa (unattached), Ilisoni Vonomateiratu (unattached), Jone Wesele (Darlington Point).

FRANCE

France's Julien Rinaldi
Julien Rinaldi will be hoping France can make an impact
Jared Taylor (Lezignan), Justin Murphy (Catalans Dragons), Teddy Sadaoui(Carcassonne), Sebastien Raguin (Catalans Dragons), Sebastien Planas (Toulouse), John Wilson, Dimitri Pelo (both Catalans Dragons), Christophe Moly (Carcassonne), James Wynne (Lezignan), Maxime Greseque (Pia), Thomas Bosc (Catalans Dragons), Laurent Carrasco (Villeneuve), Gregory Mounis (Catalans Dragons), Eric Anselme (Leeds), Jamal Fakir (Catalans Dragons), Jean-Christophe Borlin (Saint-Gaudens), Olivier Elima (Catalans Dragons), Adel Fellous (Lezignan), Jean-Philippe Baile, Jerome Guisset (both Catalans Dragons), Julien Rinaldi (Harlequins), Remi Casty, Matthieu Grifi (both Catalans Dragons).

IRELAND

Ireland's Mick Cassidy
Mick Cassidy will hope to use his experience for Ireland
Ross Barbour (Carlow Crusaders), Bob Beswick (Widnes), Damien Blanch (Wakefield), Mick Cassidy (Barrow), Ged Corcoran (Sheffield), Lee Doran (Leigh), Liam Finn (Dewsbury), Simon Finnigan (Bradford), Karl Fitzpatrick (Salford), Steve Gibbons (London Skolars), Sean Gleeson (Wakefield), Scott Grix (Wakefield), Gareth Haggerty (Harlequins), Ben Harrison (Warrington), Graham Holroyd (Halifax), Wayne Kerr (London Skolars), Stuart Littler (Salford), Michael McIlorum (Wigan), Eamon O'Carroll (Wigan), Michael Platt (Bradford), Pat Richards (Wigan), Ryan Tandy (Wests Tigers), Shayne McMenemy (unattached), Brendan Guilfoyle (Treaty City Titans).

NEW ZEALAND

New Zealand's Nathan Cayless
Nathan Cayless returns as captain for the Kiwis
Nathan Cayless (Parramatta, captain), Adam Blair (Melbourne), Greg Eastwood (Brisbane), David Fa'alogo (South Sydney), Nathan Fien (New Zealand Warriors), Dene Halatau (Wests Tigers), Bronson Harrison (Wests Tigers), Lance Hohaia (NZ Warriors), Krisnan Inu (Parramatta), David Kidwell (South Sydney), Thomas Leuluai (Wigan), Jeff Lima (Melbourne), Issac Luke (South Sydney), Simon Mannering (NZ Warriors), Sika Manu (Melbourne), Benji Marshall (Wests Tigers), Steve Matai (Manly), Sam Perrett (Sydney Roosters), Sam Rapira (NZ Warriors), Jerome Ropati (NZ Warriors), Setaimata Sa (Sydney Roosters), Jeremy Smith (Melbourne), Manu Vatuvei (NZ Warriors).

PAPUA NEW GUINEA

Papua New Guinea's Stanley Gene
Gene will be playing in his third World Cup tournament
Paul Aiton (Penrith Panthers), Makali Aizue (Hull KR), Jay Aston (Melbourne Storm), Jason Chan (Windsor Wolves), Neville Costigan (Canberra Raiders), Trevor Exton (Ipswich), Stanley Gene (Hull KR), Rod Griffin (Northern Pride), George Keppa (Brisbane Norths), Nickson Kolo (Masta Mark Rangers), Anton Kui (Bingtangor Lahanis), Tu'u Maori (Sydney Roosters), Larsen Marabe (Agmark Guiras), George Moni (M&J Muruks), David Moore (Gold Coast Titans), James Nightingale (Penrith Panthers), Jessie Joe Parker (Northern Pride), Keith Peters (Penrith Panthers), Rodney Pora (M & J Muruks), Kevin Prior (Wentworthville), Nico Slain (Goroka Lahanis), Charlie Wabo (M & J Muruks), John Wilshire (Salford Reds), Menzie Yere (Agmark Guiras).

SAMOA

Samoa's Ali Lauitiiti
Lauitiiti is one of eight English-based players in the Samoa squad
George Carmont (Wigan), Dave Faiumu (Huddersfield), Harrison Hansen (Wigan), Ali Lauitiiti (Leeds), Tuaalagi Lepupa (unattached), Kylie Leuluai (Leeds), Wayne McDade (Auckland Vulcans), Francis Meli (St Helens), Joseph Paulo (Penrith), Frank Puletua, Tony Puletua (both Penrith), Ben Roberts (Canterbury), Tangi Ropati (East Tigers), Smith Samau (Gold Coast), Lagi Setu (St George Illawarra), Terrence Seuseu (Cronulla), David Solomona (Bradford), Willie Talau (St Helens), Alby Talipeau (unattached), Misi Taulapapa (Cronulla), Ben Te'o (Wests Tigers), Tupu Ulufale (unattached), Matt Utai (Canterbury), Nigel Vagana (South Sydney).

SCOTLAND

Scotland's Danny Brough
Brough will captain the Scots
Chris Armit (Canterbury Bulldogs), Danny Brough (Wakefield Wildcats, captain), Dean Colton (Doncaster), Paddy Coupar (Edinburgh Eagles), Gavin Cowan (Wests Tigers), John Duffy (Widnes Vikings), Ben Fisher (Hull KR), Andrew Henderson (Gateshead), Ian Henderson (Auckland Warriors), Kevin Henderson (Wakefield Wildcats), Jack Howieson (Sheffield Eagles), Paul Jackson (Huddersfield Giants), Wade Liddell (Brisbane Easts), Scott Logan (Canberra Raiders), Neil Lowe (Keighley Cougars), David McConnell (Leigh Centurions), Duncan McGilvery (Wakefield Wildcats), Iain Morrison (Widnes Vikings), Gareth Morton (Widnes Vikings), Mick Nanyn (Oldham), Lee Paterson (Widnes Vikings), Michael Robertson (Manley Sea Eagles), Jon Steel (Hull KR), Oliver Wilkes (Wakefield Wildcats).

TONGA

Tonga's Willie Manu
Manu will provide much-needed experience for the Tongans
Fraser Anderson (Cronulla), Louis Anderson (Warrington), Andrew Emelio (Canterbury), Richard Fa'aoso (Newcastle), Awen Guttenbeil (Castleford), Michael Jennings (Penrith), Antonio Kaufusi (Melbourne), Toshio Laiseni (Newtown), Taniela Lasalo (unattached), Epalahame Lauaki (NZ Warriors), Tevita Leo-Latu (Wakefield), Willie Manu (Hull), Manase Manuokafoa (South Sydney), Feleti Mateo (Parramatta), Fuifui Moimoi (Parramatta), Eddie Paea (South Sydney), Lopini Paea (Sydney Roosters), Mickey Paea (Sydney Roosters), Fetuli Talanoa (South Sydney), Joel Tauf'ao (unattached), Esikeli Tonga (Gold Coast), Taniela Tuiaki (unattached), Anthony Tupou (Sydney Roosters), Etuate Uaisele (Newcastle), Cooper Vuna (Newcastle), Tony Williams (Parramatta).



see also
England train-on squad in photos
01 Oct 08 |  Rugby League
Deacon pulls out of England squad
16 Sep 08 |  Rugby League
Henderson trio in Scots cup squad
29 Aug 08 |  Rugby League
Rugby League World Cup 2008 fixtures
08 Oct 08 |  Rugby League
The adopted Pom's World Cup dream
25 Mar 08 |  Rugby League
England Cup spots 'up for grabs'
25 Mar 08 |  Rugby League
World Cup qualifying
29 Nov 07 |  Rugby League
Wilkin expresses World Cup fears
12 Nov 07 |  Rugby League
World Cup set for 10-team format
25 Nov 05 |  International


related bbc links:

related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.