BBC Sport wintersports

Related BBC sites

Page last updated at 19:27 GMT, Thursday, 16 February 2006

Speed Skating results

Saturday 25 February

Women's 5,000m:

1. Clara Hughes (Canada) 6min 59.07secs
2. Claudia Pechstein (Germany) 7:00.08
3. Cindy Klassen (Canada) 7:00.57
4. Martina Sablikova (Czech Republic) 7:01.38
5. Daniela Anschuetz-Thoms (Germany) 7:02.82
6. Kristina Groves (Canada) 7:03.95
7. Catherine Raney (U.S.) 7:04.91
8. Maren Haugli (Norway) 7:06.08
9. Renate Groenewold (Netherlands) 7:11.32
10. Carien Kleibeuker (Netherlands) 7:12.18
11. Eriko Ishino (Japan) 7:12.48
12. Anna Rokita (Austria) 7:16.75
13. Maki Tabata (Japan) 7:18.05
14. Lucille Opitz (Germany) 7:18.06
15. Fei Wang (China) 7:22.90
16. Katarzyna Wojcicka (Poland) 7:28.09


Friday 24 February

Men's 10,000m:

1. Bob de Jong (Netherlands) 13min 01.57secs
2. Chad Hedrick (USA) 13:05.40
3. Carl Verheijen (Netherlands) 13:08.80
4. Oystein Grodum (Norway) 13:12.58
5. Lasse Saetre (Norway) 13:12.93
6. Ivan Skobrev (Russia) 13:17.54
7. Sven Kramer (Netherlands) 13:18.14
8. Enrico Fabris (Italy) 13:21.54
9. Arne Dankers (Canada) 13:23.55
10. Johan Roejler (Sweden) 13:29.50
11. Eskil Ervik (Norway) 13:37.62
12. Ippolito Sanfratello (Italy) 13:41.9
1 13. Stefano Donagrandi (Italy) 13:47.67
14. Bart Veldkamp (Belgium) 13:48.12
15. Charles Leveille (USA) 14:14.81
Artyom Detyshev (Russia) DSQ


Wednesday 22 February

Women's 1,500m:

1. Cindy Klassen (Canada) 1:55.27
2. Kristina Groves (Canada) 1:56.74
3. Ireen Wuest (Netherlands) 1:56.90
4. Anni Friesinger (Germany) 1:57.31
5. Chiara Simionato (Italy) 1:58.76
6. Yekaterina Lobysheva (Russia) 1:58.87
7. Christine Nesbitt (Canada) 1:59.15
8. Jennifer Rodriguez (USA) 1:59.30
9. Renate Groenewold (Netherlands) 1:59.33
10. Daniela Anschuetz-Thoms (Germany) 1:59.74
11. Katarzyna Wojcicka (Poland) 1:59.96
12. Fei Wang (China) 2:00.13
13. Paulien van Deutekom (Netherlands) 2:00.
15 14. Marianne Timmer (Netherlands) 2:00.45
15. Maki Tabata (Japan) 2:00.77
16. Ju-Youn Lee (South Korea) 2:00.85
17. Annette Bjelkevik (Norway) 2:01.03
18. Catherine Raney (USA) 2:01.17
19. Maren Haugli (Norway) 2:01.22
20. Varvara Barysheva (Russia) 2:01.60
21. Yekaterina Abramova (Russia) 2:01.63
22. Eriko Ishino (Japan) 2:01.85
22. Jia Ji (China) 2:01.85
24. Maria Lamb (USA) 2:02.12
25. Valentina Yakshina (Russia) 2:02.15
26. Hedvig Bjelkevik (Norway) 2:02.16
27. Anna Rokita (Austria) 2:02.19
28. Shannon Rempel (Canada) 2:02.24
29. Nami Nemoto (Japan) 2:02.34
30. Lucille Opitz (Germany) 2:02.75
31. Adelia Marra (Italy) 2:03.07
32. Seon-Yeong Noh (South Korea) 2:03.
35 33. Hiromi Otsu (Japan) 2:04.77
34. Xiaolei Zhang (China) 2:05.75
35. Daniela Oltean (Romania) 2:09.24


Tuesday 21 February

Men's 1,500m:

1 Enrico Fabris (Italy) 1:45.97
2 Shani Davis (USA) 1:46.13
3 Chad Hedrick (USA) 1:46.22
4 Simon Kuipers (Netherlands) 1:46.58
5 Erben Wennemars (Netherlands) 1:46.71
6 Ivan Skobrev (Russia) 1:46.91
7 Petter Andersen (Norway) 1:47.15
8 Mikael Flygind Larsen (Norway) 1:47.28
9 Joey Cheek (USA) 1:47.52
10 Even Wetten (Norway) 1:47.78
11 Denny Morrison (Canada) 1:48.04
12 Konrad Niedzwiedzki (Poland) 1:48.09
== Steven Elm (Canada) 1:48.09
14 Jong-Woo Lee (South Korea) 1:48.11
15 Sven Kramer (Netherlands) 1:48.36
16 Joon Mun (South Korea) 1:48.38
17 Arne Dankers (Canada) 1:48.42
18 Ippolito Sanfratello (Italy) 1:48.44
19 Derek Parra (USA) 1:48.54
20 Jan Bos (Netherlands) 1:48.61
21 Dmitri Shepel (Russia) 1:48.74
22 Stefano Donagrandi (Italy) 1:48.85
23 Yevgeny Lalenkov (Russia) 1:49.00
24 Teruhiro Sugimori (Japan) 1:49.51
== Risto Rosendahl (Finland) 1:49.51
26 Stefan Heythausen (Germany) 1:49.58
27 Justin Warsylewicz (Canada) 1:49.77
28 Jin-Woo Lee (South Korea) 1:49.85
29 Matteo Anesi (Italy) 1:49.88
30 Xuefeng Gao (China) 1:49.91
31 Tobias Schneider (Germany) 1:50.18
32 Aleksandr Kibalko (Russia) 1:50.29
33 Johan Roejler (Sweden) 1:50.50
34 Yusuke Imai (Japan) 1:50.56
35 Takahiro Ushiyama (Japan) 1:50.59
36 Robert Lehmann (Germany) 1:51.04
37 Joerg Dallmann (Germany) 1:51.32 38 Takaharu Nakajima (Japan) 1:51.61
39 Aleksei Belyayev (Kazakhstan) 1:52.20
40 Changyu Li (China) 1:53.32
Havard Bokko (Norway) DNF


Sunday 19 February

Women's 1,000m:

1. Marianne Timmer (Netherlands) 1 min 16.05 secs
2. Cindy Klassen (Canada) 1:16.09
3. Anni Friesinger (Germany) 1:16.11
4. Ireen Wuest (Netherlands) 1:16.39
5. Kristina Groves (Canada) 1:16.54
6. Barbara de Loor (Netherlands) 1:16.73
7. Svetlana Zhurova (Russia) 1:17.13
8. Katarzyna Wojcicka (Poland) 1:17.28
9. Yekaterina Abramova (Russia) 1:17.33
10. Jennifer Rodriguez (USA) 1:17.47
11. Varvara Barysheva (Russia) 1:17.52
11. Yekaterina Lobysheva (Russia) 1:17.52
13. Chiara Simionato (Italy) 1:17.53
14. Christine Nesbitt (Canada) 1:17.54
15. Sayuri Yoshii (Japan) 1:17.58
16. Tomomi Okazaki (Japan) 1:17.63
17. Maki Tabata (Japan) 1:17.64
17. Aki Tonoike (Japan) 1:17.64
19. Sang-Hwa Lee (South Korea) 1:17.78
20. Manli Wang (China) 1:17.90
21. Sabine Voelker (Germany) 1:17.97
22. Judith Hesse (Germany) 1:17.98
23. Annette Gerritsen (Netherlands) 1:18.33
24. Shannon Rempel (Canada) 1:18.35
25. Amy Sannes (USA) 1:18.50
26. Ju-Youn Lee (South Korea) 1:18.66
27. Chris Witty (USA) 1:18.70
28. Yu-Rim Kim (South Korea) 1:18.77
29. Beixing Wang (China) 1:19.03
30. Pamela Zoellner (Germany) 1:19.30
31. Shuang Zhang (China) 1:19.91
32. Elli Ochowicz (USA) 1:19.94
33. Svetlana Radkevich (Belarus) 1:20.11
34. Bo-Ra Lee (South Korea) 1:21.19
35. Daniela Oltean (Romania) 1:21.70
. Hui Ren (China) DNF


Saturday 18 February

Men's 1000m:

1. Shani Davis (U.S.) 1:08.89
2. Joey Cheek (U.S.) 1:09.16
3. Erben Wennemars (Netherlands) 1:09.32
4. Kyu-Hyuk Lee (South Korea) 1:09.37
5. Jan Bos (Netherlands) 1:09.42
6. Chad Hedrick (U.S.) 1:09.45
7. Yevgeny Lalenkov (Russia) 1:09.46
8. Stefan Groothuis (Netherlands) 1:09.57
9. Casey FitzRandolph (U.S.) 1:09.59
10. Dmitry Dorofeyev (Russia) 1:09.74
11. Jeremy Wotherspoon (Canada) 1:09.76
12. Beorn Nijenhuis (Netherlands) 1:09.85
13. Konrad Niedzwiedzki (Poland) 1:09.95
14. Mikael Flygind Larsen (Norway) 1:10.13
15. Aleksey Proshin (Russia) 1:10.14
16. Francois-Olivier Roberge (Canada) 1:10.20
17. Jae-Bong Choi (South Korea) 1:10.23
18. Petter Andersen (Norway) 1:10.38
19. Denny Morrison (Canada) 1:10.44
20. Yusuke Imai (Japan) 1:10.48
21. Aleksandr Kibalko (Russia) 1:10.50
22. Kang-Seok Lee (South Korea) 1:10.53
23. Even Wetten (Norway) 1:10.57
24. Joon Mun (South Korea) 1:10.66
25. Janne Haenninen (Finland) 1:10.83
26. Mika Poutala (Finland) 1:11.03
27. Takaharu Nakajima (Japan) 1:11.10
28. Takahiro Ushiyama (Japan) 1:11.21
29. Steven Elm (Canada) 1:11.36
30. Maurizio Carnino (Italy) 1:11.44
31. Pekka Koskela (Finland) 1:11.45
32. Keiichiro Nagashima (Japan) 1:11.78
33. Weijiang An (China) 1:11.80
34. Fengtong Yu (China) 1:11.90
35. Zhongqi Zhang (China) 1:12.29
36. Aleksandr Zhigin (Kazakhstan) 1:12.36
37. Risto Rosendahl (Finland) 1:12.60
38. Zhuo Lu (China) 1:12.69
. Ermanno Ioriatti (Italy) DSQ
. Maciej Ustynowicz (Poland) DSQ
. Eric Zachrisson (Sweden) DSQ


Thursday 16 February Men's team pursuit semi-finals:
Heat 1
1. Italy WOT
2. Netherlands LOT

Heat 2
1. Canada 3:44.91
2. Norway 3:47.81

Final:
1. Italy 3:44.46
2. Canada 3:47.28

Bronze:
1. Netherlands 3:44.53
2. Norway 3:45.96

Women's six lap team pursuit semi-finals:
Heat 1
1. Canada 3:02.13
2. Japan 3:05.95

Heat 2

1. Germany 3:02.72
2. Russia 3:07.42

Final:

1. Germany 3:01.25
2. Canada 3:02.91

Bronze:

1. Russia WOT
2. Japan LOT

Saturday, 11 February

Men's 5,000m final:

1. Chad Hedrick (U.S.) 6:14.68
2. Sven Kramer (Netherlands) 6:16.40
3. Enrico Fabris (Italy) 6:18.25
4. Carl Verheijen (Netherlands) 6:18.84
5. Arne Dankers (Canada) 6:21.26
6. Bob de Jong (Netherlands) 6:22.12
7. Shani Davis (U.S.) 6:23.08
8. Oystein Grodum (Norway) 6:24.21
9. Lasse Saetre (Norway) 6:25.15
10. Eskil Ervik (Norway) 6:26.91
11. Ivan Skobrev (Russia) 6:27.02
12. Johan Roejler (Sweden) 6:29.24
13. Bart Veldkamp (Belgium) 6:32.02
14. Ippolito Sanfratello (Italy) 6:32.58
15. Artyom Detyshev (Russia) 6:32.85
16. Stefano Donagrandi (Italy) 6:33.45
17. Yuri Kokhanets (Russia) 6:34.62
18. Pawel Zygmunt (Poland) 6:35.01
19. KC Boutiette (U.S.) 6:37.29
20. Jens Boden (Germany) 6:38.34
21. Kesato Miyazaki (Japan) 6:40.03
22. Steven Elm (Canada) 6:41.53
23. Dmitry Babenko (Kazakhstan) 6:42.25
24. Justin Warsylewicz (Canada) 6:43.74
25. Xuefeng Gao (China) 6:44.78
26. Claudiu Grozea (Romania) 6:50.29
27. Takahiro Ushiyama (Japan) 6:51.53
28. Sang-Yeop Yeo (South Korea) 6:58.13

SPORT-BY-SPORT GUIDES
 


related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.