BBC Sport wintersports

Related BBC sites

Page last updated at 12:29 GMT, Thursday, 16 February 2006

Biathlon results

Saturday 25 February

Women's 12.5km mass start

1. Anna Carin Olofsson (Sweden) 40:36.5
2. Kati Wilhelm (Germany) 40:55.3
3. Uschi Disl (Germany) 41:18.4
4. Martina Glagow (Germany) 41:33.6
5. Florence Baverel-Robert (France) 41:40.5
6. Olga Nazarova (Belarus) 41:50.5
7. Liu Xianying (China) 41:57.2
8. Ekaterina Dafovska (Bulgaria) 42:09.4
9. Albina Akhatova (Russia) 42:19.5
10. Sandrine Bailly (France) 42:21.5
11. Michela Ponza (Italy) 42:21.6
12. Svetlana Ishmouratova (Russia) 42:33.5
13. Andrea Henkel (Germany) 42:41.5
14. Linda Tjorhom (Norway) 42:46.5
15. Olga Zaitseva (Russia) 42:58.3
16. Olena Zubrilova (Belarus) 43:12.3
17. Lilia Efremova (Ukraine) 43:21.0
18. Liv Grete Poiree (Norway) 43:43.8
19. Teja Gregorin (Slovenia) 43:51.4
20. Madara Liduma (Latvia) 43:52.7
21. Natalia Levtchenkova (Moldova) 44:21.8
22. Ribo Sun (China) 44:29.3
23. Kong Yingchao (China) 44:45.0
24. Natalia Guseva (Russia) 44:55.1
25. Tora Berger (Norway) 45:23.2
26. Sylvie Becaert (France) 45:38.4
27. Delphyne Peretto (France) 45:39.9
28. Hou Yuxia (China) 45:40.1
29. Magdalena Gwizdon (Poland) 45:59.5
30. Krystyna Palka (Poland) 46:31.5

Men's 15km mass start:

1. Michael Greis (Germany) 47:20.0
2. Tomasz Sikora (Poland) 47:26.3
3. Ole Einar Bjorndalen (Norway) 47:32.3
4. Paavo Puurunen (Finland) 47:43.7
5. Sergei Tchepikov (Russia) 47:59.1
6. Emil Svendsen (Norway) 48:13.8
7. Halvard Hanevold (Norway) 48:14.9
8. Alexander Wolf (Germany) 48:15.3
9. Christoph Sumann (Austria) 48:17.4
10. Michael Roesch (Germany) 48:19.9
11. Vincent Defrasne (France) 48:20.7
12. Raphael Poiree (France) 48:24.9
13. Jay Hakkinen (U.S.) 48:29.6
14. Mattias Nilsson (Sweden) 48:37.7
15. Maxim Tchoudov (Russia) 48:40.2
16. Julien Robert (France) 48:51.8
17. Sven Fischer (Germany) 48:53.7
18. Bjoern Ferry (Sweden) 48:56.4
19. Frode Andresen (Norway) 49:03.6
20. Sergei Rozhkov (Russia) 49:09.7
21. Nikolai Krouglov (Russia) 49:20.1
22. Zdenek Vitek (Czech Republic) 49:21.3
23. Roman Dostal (Czech Republic) 49:29.9
24. Wilfried Pallhuber (Italy) 49:41.5
25. Rene Laurent Vuillermoz (Italy) 49:53.1
26. Christian De Lorenzi (Italy) 49:59.6
27. Marek Matiasko (Slovakia) 50:11.1
28. Ilmars Bricis (Latvia) 50:27.6
29. Carl-Johan Bergman (Sweden) 50:54.
4 30. Kyoji Suga (Japan) 52:01.6


Thursday 23 February

Women's 4x6km relay:
1. Russia (Bogaliy/ Ishmouratova/ Zaitseva/ Akhatova) 1h16:12.5
2. Germany (Glagow/ Henkel/ Apel/ Wilhelm) 1h17:03.2
3. France (Peretto/ Baverel-Robert/ Becaert/ Bailly) 1h18:38.7
4. Belarus (Ivanova/ Nazarova/ Ananko/ Zubrilova) 1h19:19.6
5. Norway (Berger/ Poiree-Skjelbreid/ Andreassen/ Tjorhom) 1h19:34.4
6. Slovenia (Gregorin/ Mali/ Grudicek/ Brankovic) 1h19:55.7
7. Poland (Palka/ Gwizdon/ Ponikwia/ Grzywa) 1h20:29.3
8. Bulgaria (Filipova/ Popova/ Nikoultchina/ Dafovska) 1h20:38.7
9. China (Yingchao/ Ribo/ Qiao/ Xianying) 1h21:43.7
10. Slovakia (Murinova/ Pavkovcekova/ Halinarova/ Mihokova) 1h21:55.5
11. Ukraine (Khvostenko/ Petrova/ Lemesh/ Efremova) 1h21:55.5
12. Italy (Ponza/ Santer/ Santer/ Ertl) 1h22:42.7
13. Czech Republic (Holubcova/ Faltusova/ Rezlerova/ Vejnarova) 1h24:14.8
14. Romania (Plotogea/ Tofalvi/ Purdea/ Rusu) 1h25:13.3
15. United States (Steer/ Barnes/ Barnes/ Treacy) 1h25:20.3
16. Japan (Otaka/ Meguro/ Tanaka/ Tsukidate) 1h26:09.0
17. Canada (Kocher/ Keith/ Albert/ Parent) 1h26:09.7
18. Latvia (Liduma/ Brice/ Savlaka/ Krumina) 1h26:21.3


Tuesday 21 February

Men's 4x7.5km relay:

1 Germany 1hr:21mins:51.51secs
2 Russia 1:22:12.4 2
3 France 1:22:35.1
4 Sweden 1:22:35.1
5 Norway 1:23:03.6
6 Czech Republic 1:23:04.0
7 Ukraine 1:23:40.4
8 Italy 1:23:40.9
9 United States 1:24:23.4
10 Slovenia 1:25:01.4
11 Belarus 1:25:04.1
12 Japan 1:25:15.6
13 Poland 1:26:57.0
14 Slovakia 1:27:44.9
15 Estonia 1:27:48.9
16 Latvia 1:28:10.6
17Austria 1:28:26.4


Saturday 18 February

Men's 12.5km pursuit:
1 Vincent DeFrasne (France) 35min 20.2secs
2 Ole Einar Bjoerndalen (Norway) 35:22.9
3 Sven Fischer (Germany) 35:35.8
4 Ilmars Bricis (Latvia) 35:46.9
5 Halvard Hanevold (Norway) 35:57.7
6 Frode Andresen (Norway) 36:16.9
7 Christoph Sumann (Austria) 36:39.7
8 Michael Greis (Germany) 36:39.9
9 Maxim Tchoudov (Russia) 36:41.4
10 Julien Robert (France) 37:15.9
11 Nikolay Kruglov (Russia) 37:18.9
12 Ricco Gross (Germany) 37:23.5
13 Rene Laurent Vuillermoz (Italy) 37:27.3
14 Christian De Lorenzi (Italy) 37:28.5
15 Ivan Tcherezov (Russia) 37:29.7
16 Zdenek Vitek (Czech Republic) 37:30.2
17 Wilfried Pallhuber (Italy) 37:30.3
18 Tomasz Sikora (Poland) 37:31.6
19 Alexander Wolf (Germany) 37:35.4
20 Mattias Jr. Nilsson (Sweden) 37:47.4
21 Wolfgang Rottmann (Austria) 37:50.5
22 Stian Eckhoff (Norway) 38:00.2
23 Paavo Puurunen (Finland) 38:01.2
24 Matthias Simmen (Switzerland) 38:08.8
25 Wolfgang Perner (Austria) 38:13.5
26 Pavol Hurajt (Slovakia) 38:20.6
27 Bjorn Ferry (Sweden) 38:25.5
28 Rustam Valiullin (Belarus) 38:32.7
29 Oleg Ryzhenkov (Belarus) 38:37.8
30 Wieslaw Ziemianin (Poland) 38:42.3
31 Roman Dostal (Czech Republic) 38:48.0
32 Sergei Novikov (Belarus) 38:49.6
33 Andriy Deryzemlya (Ukraine) 38:54.3
34 Michal Slesingr (Czech Republic) 39:03.7
35 VItalyliy Rudenchyk (Bulgaria) 39:04.7
36 Chengye Zhang (China) 39:04.7
37 Hidenori Isa (Japan) 39:11.2 40 32
38 Tim Burke (USA) 39:17.6
39 Janez Maric (Slovenia) 39:42.4
40 David Ekholm (Sweden) 39:43.8
41 Ondrej Moravec (Czech Republic) 39:52.3
42 Ferreol Cannard (France) 40:07.7
43 Russialan Lysenko (Ukraine) 40:16.4
44 Janis Berzins (Latvia) 40:22.8
45 Indrek Tobreluts (Estonia) 40:25.8
46 Robin Clegg (Canada) 40:30.3
47 Ludwig Gredler (Austria) 40:57.5
48 Raivis Zimelis (Latvia) 40:58.0
49 David Leoni (Canada) 41:07.4
50 Lowell Bailey (USA) 41:31.3
51 Miroslav Matiasko (Slovakia) 41:32.5
52 Tatsumi Kasahara (Japan) 41:42.0
53 Roland Lessing (Estonia) 41:53.4
54 Matej Kazar (Slovakia) 42:46.6
55 Alexsandr Chervyhkov (Kazakhstan) 43:28.4
56 Kristaps Libietis (Latvia) 43:51.2 DNS: Sergei Tchepikov (Russia)
Olexander Bilanenko (Ukraine)
Carl Johan Bergman (Sweden)
DNF: Raphael Poiree (France)

Women's 10km Pursuit:

Time (missed shots)
1. Kati Wilhelm (Germany) 36:43.6 (1)
2. Martina Glagow (Germany) 37:57.2 (2)
3. Albina Akhatova (Russia) 38:05.0 (1)
4. Svetlana Ishmouratova (Russia) 38:29.0 (2)
5. Michela Ponza (Italy) 38:51.7 (1)
6. Liv Grete Poiree (Norway) 39:03.4 (2)
7. Olga Nazarova (Belarus) 39:09.7 (3)
8. Lilia Efremova (Ukraine) 39:09.8 (3)
9. Liu Xianying (China) 39:25.3 (3)
10. Uschi Disl (Germany) 39:30.8 (4)
11. Katrin Apel (Germany) 39:38.9 (3)
12. Sandrine Bailly (France) 39:39.4 (3)
13. Florence Baverel-Robert (France) 39:57.6 (4)
14. Anna Carin Olofsson (Sweden) 40:06.1 (7)
15. Linda Tjorhom (Norway) 40:19.8 (3)
16. Teja Gregorin (Slovenia) 40:20.1 (2)
17. Kong Yingchao (China) 40:41.9 (3)
18. Tora Berger (Norway) 40:44.8 (2)
19. Olga Zaitseva (Russia) 40:49.0 (5)
20. Madara Liduma (Latvia) 40:50.8 (6)
21. Magdalena Gwizdon (Poland) 41:12.6 (3)
22. Ribo Sun (China) 41:28.8 (7)
23. Natalia Levtchenkova (Moldova) 41:36.1 (1)
24. Katerina Holubcova (Czech Republic) 41:37.5 (2)
25. Olena Zubrilova (Belarus) 41:42.9 (8)
26. Delphyne Peretto (France) 41:52.8 (3)
27. Diana Rasimoviciute (Lithuania) 41:56.3 (4)
28. Ekaterina Dafovska (Bulgaria) 42:07.6 (6)
29. Ekaterina Ivanova (Belarus) 42:15.5 (7)
30. Irina Nikoultchina (Bulgaria) 42:26.8 (7)
31. Tadeja Brankovic (Slovenia) 42:42.1 (5)
32. Pavlina Filipova (Bulgaria) 43:04.5 (6)
33. Dana Cojocea (Romania) 43:11.0 (3)
34. Sylvie Becaert (France) 43:17.1 (3)
35. Zdenka Vejnarova (Czech Republic) 43:17.7 (4)
36. Lenka Faltusova (Czech Republic) 43:22.5 (4)
37. Krystyna Palka (Poland) 43:26.5 (5)
38. Nathalie Santer (Italy) 43:31.6 (8)
39. Rachel Steer (U.S.) 43:32.8 (2)
40. Gro Marit Kristiansen (Norway) 43:41.5 (6)
41. Nina Lemesh (Ukraine) 43:48.6 (5)
Martina Halinarova (Slovakia) Lap (8)
Sona Mihokova (Slovakia) Lap (8)
Marcela Pavkovcekova (Slovakia) Lap (5)
Alexandra Rusu (Romania) Lap (4)
Eveli Saue (Estonia) Lap (7)
Oksana Khvostenko (Ukraine) Lap (4)
Ikuyo Tsukidate (Japan) Lap (7)
Anna Lebedeva (Kazakhstan) Lap (6)
Dijana Grudicek (Slovenia) Lap (8)
Magdalena Nykiel (Poland) Lap (5)
Saskia Santer (Italy) Lap (7)
Radka Popova (Bulgaria) Lap (3)
Andreja Mali (Slovenia) Lap (3)
Anzela Brice (Latvia) Lap (2)
Anna Murinova (Slovakia) DNF (4)
Ludmilla Ananko (Belarus) DNF (8)
Katja Haller (Italy) DNF (6)
Olena Petrova (Ukraine) DNS ()
Hou Yuxia (China) DNS ()


Thursday 16 Feburary

Women's 7.5km sprint

1. Florence Baverel-Robert (France) 22 mins 31.4 secs (0 missed shots)
2. Anna Carin Olofsson (Sweden) 22:33.8 (1)
3. Lilia Efremova (Ukraine) 22:38.0 (0)
4. Albina Akhatova (Russia) 22:40.2 (0)
5. Olena Zubrilova (Belarus) 22:40.5 (0)
6. Sandrine Bailly (France) 22:43.0 (2)
7. Kati Wilhelm (Germany) 22:49.8 (1)
8. Olga Nazarova (Belarus) 22:53.2 (0)
9. Olga Zaitseva (Russia) 23:05.8 (0)
10. Svetlana Ishmouratova (Russia) 23:10.3 (1)
11. Liu Xianying (China) 23:17.5 (1)
12. Liv Grete Poiree (Norway) 23:20.0 (2)
13. Michela Ponza (Italy) 23:27.2 (1)
14. Delphyne Peretto (France) 23:31.2 (0)
14. Teja Gregorin (Slovenia) 23:31.2 (0)
16. Martina Halinarova (Slovakia) 23:32.8 (0)
17. Martina Glagow (Germany) 23:35.9 (1)
18. Diana Rasimoviciute (Lithuania) 23:48.1 (1)
19. Linda Tjorhom (Norway) 23:48.5 (1)
20. Magdalena Gwizdon (Poland) 23:54.7 (1)
21. Ribo Sun (China) 23:57.6 (2)
22. Katrin Apel (Germany) 24:04.9 (2)
23. Tora Berger (Norway) 24:05.8 (1)
24. Kong Yingchao (China) 24:07.0 (1)
25. Krystyna Palka (Poland) 24:07.3 (1)
26. Nathalie Santer (Italy) 24:09.5 (2)
27. Sona Mihokova (Slovakia) 24:09.9 (1)
28. Madara Liduma (Latvia) 24:11.0 (2)
29. Marcela Pavkovcekova (Slovakia) 24:11.1 (0)
30. Sylvie Becaert (France) 24:12.9 (0)
31. Tadeja Brankovic (Slovenia) 24:14.1 (2)
32. Lenka Faltusova (Czech Republic) 24:16.9 (0)
33. Ekaterina Dafovska (Bulgaria) 24:23.2 (2)
34. Uschi Disl (Germany) 24:29.1 (3)
35. Rachel Steer (U.S.) 24:29.6 (1)
36. Irina Nikoultchina (Bulgaria) 24:30.0 (4)
37. Ekaterina Ivanova (Belarus) 24:30.8 (4)
38. Anna Murinova (Slovakia) 24:32.1 (1)
39. Katerina Holubcova (Czech Republic) 24:33.3 (1)
40. Gro Marit Kristiansen (Norway) 24:34.0 (1)
41. Natalia Levtchenkova (Moldova) 24:34.2 (1)
42. Ludmilla Ananko (Belarus) 24:36.1 (1)
43. Zdenka Vejnarova (Czech Republic) 24:46.4 (2)
44. Olena Petrova (Ukraine) 24:52.2 (2)
45. Alexandra Rusu (Romania) 24:52.5 (0)
46. Pavlina Filipova (Bulgaria) 24:53.3 (2)
47. Eveli Saue (Estonia) 24:55.4 (1)
48. Dana Cojocea (Romania) 25:01.7 (1)
49. Oksana Khvostenko (Ukraine) 25:10.1 (1)
50. Nina Lemesh (Ukraine) 25:13.5 (2)
51. Ikuyo Tsukidate (Japan) 25:17.0 (1)
52. Anna Lebedeva (Kazakhstan) 25:21.8 (2)
53. Katja Haller (Italy) 25:22.6 (1)
54. Hou Yuxia (China) 25:25.8 (5)
55. Dijana Grudicek (Slovenia) 25:28.6 (3)
56. Magdalena Nykiel (Poland) 25:32.2 (1)
57. Saskia Santer (Italy) 25:42.6 (3)
58. Radka Popova (Bulgaria) 26:01.1 (2)
59. Andreja Mali (Slovenia) 26:02.5 (3)
60. Anzela Brice (Latvia) 26:03.1 (3)
61. Magda Rezlerova (Czech Republic) 26:06.7 (2)
62. Zina Kocher (Canada) 26:11.1 (4)
63. Katarzyna Ponikwia (Poland) 26:17.3 (1)
64. Kanae Meguro (Japan) 26:19.9 (4)
65. Tamami Tanaka (Japan) 26:20.6 (5)
66. Sandra Keith (Canada) 26:20.7 (3)
67. Emma Fowler (Britain) 26:22.9 (1)
68. Elena Gorohova (Moldova) 26:23.9 (2)
69. Tomomi Otaka (Japan) 26:28.7 (3)
70. Eva Tofalvi (Romania) 26:38.3 (4)
71. Tracy Barnes (U.S.) 26:47.9 (2)
72. Linda Savlaka (Latvia) 26:54.6 (1)
73. Martine Albert (Canada) 27:04.4 (2)
74. Gerda Krumina (Latvia) 27:30.5 (3)
75. Sarah Konrad (U.S.) 27:30.6 (8)
76. Marie Parent (Canada) 27:31.1 (2)
77. Mihaela Purdea (Romania) 27:32.7 (4)
78. Aleksandra Vasiljevic (Bosnia and Herzegovina) 28:10.9 (1)
79. Petra Starcevic (Croatia) 28:11.9 (2)
80. Carolyn Treacy (U.S.) 28:18.7 (4)
81. Valentina Ciurina (Moldova) 30:04.2 (4)
82. Zsofia Gottschall (Hungary) 31:09.1 (6)
83. Veronica Isbej (Chile) 33:52.0 (4)
Olga Pyleva (Russia) DNS


Tuesday 14 February

Men's 10km sprint:

1. Sven Fischer (Germany) 26 mins 11.6 secs (0 missed shots)
2. Halvard Hanevold (Norway) 26:19.8 (0)
3. Frode Andresen (Norway) 26:31.3 (1)
4. Wolfgang Perner (Austria) 26:51.6 (1)
5. Vincent Defrasne (France) 26:54.2 (1)
6. Ivan Tcherezov (Russia) 27:09.0 (0)
7. Ricco Gross (Germany) 27:15.1 (0)
8. Mattias Nilsson (Sweden) 27:18.5 (0)
9. Raphael Poiree (France) 27:19.0 (1)
10. Maxim Tchoudov (Russia) 27:20.5 (0)
11. Zdenek Vitek (Czech Republic) 27:24.4 (1)
12. Ole Einar Bjorndalen (Norway) 27:25.5 (3)
13. Ilmars Bricis (Latvia) 27:26.9 (1)
14. Bjoern Ferry (Sweden) 27:31.1 (2)
15. Alexander Wolf (Germany) 27:34.5 (2)
16. Christoph Sumann (Austria) 27:42.3 (2)
17. Stian Eckhoff (Norway) 27:48.0 (2)
18. Zhang Chengye (China) 27:50.9 (3)
19. Julien Robert (France) 27:54.1 (0)
20. Tomasz Sikora (Poland) 27:54.3 (2)
21. Vitaliy Rudenchyk (Bulgaria) 27:59.1 (1)
22. Nikolai Krouglov (Russia) 28:05.2 (1)
23. Wilfried Pallhuber (Italy) 28:05.6 (1)
24. Sergei Tchepikov (Russia) 28:08.1 (1)
25. Rustam Valiullin (Belarus) 28:08.4 (2)
26. Wieslaw Ziemianin (Poland) 28:10.1 (0)
27. Wolfgang Rottmann (Austria) 28:11.8 (3)
28. Christian De Lorenzi (Italy) 28:14.5 (2)
29. Andriy Deryzemlya (Ukraine) 28:15.2 (2)
30. Oleg Ryzhenkov (Belarus) 28:15.9 (1)
31. Pavol Hurajt (Slovakia) 28:17.8 (1)
32. Sergei Novikov (Belarus) 28:18.5 (1)
33. Ferreol Cannard (France) 28:19.7 (1)
34. Ondrej Moravec (Czech Republic) 28:20.3 (1)
35. Michael Greis (Germany) 28:22.9 (3)
36. Olexander Bilanenko (Ukraine) 28:26.6 (0)
37. Tim Burke (U.S.) 28:27.8 (3)
38. Janez Maric (Slovenia) 28:28.6 (3)
39. David Ekholm (Sweden) 28:33.3 (2)
40. Hidenori Isa (Japan) 28:37.1 (1)
41. Rene Laurent Vuillermoz (Italy) 28:46.7 (4)
42. Indrek Tobreluts (Estonia) 28:47.5 (1)
43. David Leoni (Canada) 28:50.4 (1)
44. Roman Dostal (Czech Republic) 28:50.6 (3)
45. Matthias Simmen (Switzerland) 28:56.3 (3)
46. Ruslan Lysenko (Ukraine) 28:56.6 (2)
47. Paavo Puurunen (Finland) 28:57.3 (2)
48. Lowell Bailey (U.S.) 29:02.0 (3)
49. Tatsumi Kasahara (Japan) 29:07.0 (1)
50. Janis Berzins (Latvia) 29:09.9 (1)
51. Raivis Zimelis (Latvia) 29:11.4 (2)
52. Robin Clegg (Canada) 29:12.4 (3)
53. Miroslav Matiasko (Slovakia) 29:13.0 (2)
54. Ludwig Gredler (Austria) 29:17.6 (4)
55. Carl-Johan Bergman (Sweden) 29:21.5 (0)
56. Kristaps Libietis (Latvia) 29:21.9 (0)
57. Michal Slesingr (Czech Republic) 29:22.9 (3)
58. Alexsandr Chervyhkov (Kazakhstan) 29:27.1 (2)
59. Matej Kazar (Slovakia) 29:29.4 (1)
60. Roland Lessing (Estonia) 29:30.7 (2)
61. Jean-Philippe Le Guellec (Canada) 29:32.3 (2)
62. Jeremy Teela (U.S.) 29:32.7 (4)
63. Vladimir Dratchev (Belarus) 29:48.3 (3)
64. Daisuke Ebisawa (Japan) 29:49.7 (3)
65. Matjaz Poklukar (Slovenia) 30:00.6 (3)
66. Michal Piecha (Poland) 30:01.6 (2)
67. Simon Hallenbarter (Switzerland) 30:05.7 (5)
68. Sergio Bonaldi (Italy) 30:06.7 (3)
69. Grzegorz Bodziana (Poland) 30:08.4 (1)
70. Janez Ozbolt (Slovenia) 30:08.8 (2)
71. Klemen Bauer (Slovenia) 30:09.3 (2)
72. Kyoji Suga (Japan) 30:10.6 (2)
73. Marek Matiasko (Slovakia) 30:11.0 (6)
74. Vyacheslav Derkach (Ukraine) 30:15.8 (2)
75. Dimitri Borovik (Estonia) 30:31.6 (4)
76. Imre Tagscherer (Hungary) 30:38.1 (3)
77. Janno Prants (Estonia) 30:41.0 (2)
78. Marian Blaj (Romania) 30:44.4 (4)
79. Tom Clemens (Britain) 31:05.0 (4)
80. Jay Hakkinen (U.S.) 31:22.2 (6)
81. Yoon-Bae Park (South Korea) 31:29.5 (3)
82. Cameron Morton (Australia) 32:07.4 (4)
83. Mihail Gribusencov (Moldova) 32:17.6 (2)
84. Luis Alberto Hernando (Spain) 32:26.0 (4)
85. Stavros Cristoforidis (Greece) 32:48.3 (3)
86. Miro Cosic (Bosnia and Herzegovina) 32:56.1 (4)
87. Aleksandar Milenkovic (Serbia and Montenegro) 33:17.7 (6)
88. Sebastian Beltrame (Argentina) 33:32.4 (5)
89. Marco Zuniga (Chile) 33:38.1 (1)
90. Karolis Zlatkauskas (Lithuania) 34:33.8 (4)


Monday 13 February

Women's 15km individual:

1. Svetlana Ishmouratova (Russia) 49 mins 24.1 secs (1 missed shot)
2. Martina Glagow (Germany) 50:34.9 (2)
3. Albina Akhatova (Russia) 50:55.0 (2)
4. Andrea Henkel (Germany) 51:46.3 (2)
5. Krystyna Palka (Poland) 51:50.7 (0)
6. Sandrine Bailly (France) 51:58.2 (3)
7. Olga Nazarova (Belarus) 51:59.6 (2)
8. Natalia Levtchenkova (Moldova) 52:11.7 (2)
9. Liv Grete Poiree (Norway) 52:22.0 (3)
10. Madara Liduma (Latvia) 52:27.2 (4)
11. Ekaterina Dafovska (Bulgaria) 52:45.1 (3)
12. Uschi Disl (Germany) 52:49.7 (5)
13. Tora Berger (Norway) 52:53.4 (2)
14. Olena Zubrilova (Belarus) 52:55.6 (1)
15. Anna Carin Olofsson (Sweden) 52:55.8 (5)
16. Kati Wilhelm (Germany) 52:59.0 (5)
17. Michela Ponza (Italy) 53:01.4 (2)
18. Teja Gregorin (Slovenia) 53:03.7 (3)
19. Eva Tofalvi (Romania) 53:04.3 (2)
20. Oksana Khvostenko (Ukraine) 53:22.5 (1)
21. Andreja Mali (Slovenia) 53:46.0 (1)
22. Marcela Pavkovcekova (Slovakia) 53:52.8 (3)
23. Liu Xianying (China) 53:55.6 (5)
24. Sylvie Becaert (France) 53:59.0 (2)
25. Kong Yingchao (China) 54:03.5 (3)
26. Florence Baverel-Robert (France) 54:14.1 (5)
27. Zina Kocher (Canada) 54:18.8 (3)
28. Irina Nikoultchina (Bulgaria) 54:29.3 (6)
29. Olena Petrova (Ukraine) 54:35.6 (3)
30. Dijana Grudicek (Slovenia) 55:01.3 (4)
31. Yin Qiao (China) 55:06.2 (4)
32. Tamami Tanaka (Japan) 55:10.5 (4)
33. Magdalena Gwizdon (Poland) 55:17.5 (4)
34. Martina Halinarova (Slovakia) 55:17.7 (4)
35. Anna Bogali (Russia) 55:18.4 (5)
36. Lilia Efremova (Ukraine) 55:28.0 (5)
37. Kanae Meguro (Japan) 55:28.4 (5)
38. Barbara Ertl (Italy) 55:30.0 (2)
39. Tadeja Brankovic (Slovenia) 55:38.9 (6)
40. Delphyne Peretto (France) 55:40.5 (3)
41. Rachel Steer (U.S.) 55:48.3 (3)
42. Sandra Keith (Canada) 55:56.3 (2)
43. Pavlina Filipova (Bulgaria) 56:07.7 (5)
44. Ekaterina Ivanova (Belarus) 56:09.7 (6)
45. Katerina Holubcova (Czech Republic) 56:17.9 (4)
46. Valj Semerenko (Ukraine) 56:22.6 (3)
47. Sona Mihokova (Slovakia) 56:29.5 (5)
48. Anzela Brice (Latvia) 56:30.5 (2)
49. Anna Lebedeva (Kazakhstan) 56:46.5 (4)
50. Linda Tjorhom (Norway) 56:47.8 (6)
51. Saskia Santer (Italy) 56:52.1 (6)
52. Nathalie Santer (Italy) 57:08.4 (6)
53. Zdenka Vejnarova (Czech Republic) 57:14.3 (6)
54. Nina Kadeva (Bulgaria) 57:15.0 (5)
55. Ikuyo Tsukidate (Japan) 57:20.4 (4)
56. Katarzyna Ponikwia (Poland) 57:32.7 (4)
57. Tracy Barnes (U.S.) 57:58.0 (1)
58. Hou Yuxia (China) 58:35.7 (9)
59. Janka Gerekova (Slovakia) 58:37.2 (5)
60. Gunn Margit Andreassen (Norway) 59:04.3 (6)
61. Magda Rezlerova (Czech Republic) 59:18.0 (6)
62. Sarah Konrad (U.S.) 59:33.1 (10)
63. Linda Savlaka (Latvia) 59:44.3 (3)
64. Lanny Barnes (U.S.) 59:46.2 (4)
65. Martine Albert (Canada) 59:52.1 (5)
66. Diana Rasimoviciute (Lithuania) 1:00:04.4 (8)
67. Irena Cesnekova (Czech Republic) 1:00:08.0 (7)
68. Alexandra Rusu (Romania) 1:00:13.7 (5)
69. Tomomi Otaka (Japan) 1:00:22.2 (6)
70. Gerda Krumina (Latvia) 1:00:26.1 (4)
71. Magdalena Grzywa (Poland) 1:00:41.3 (7)
72. Dana Cojocea (Romania) 1:00:45.5 (7)
73. Eveli Saue (Estonia) 1:00:53.6 (5)
74. Aleksandra Vasiljevic (Bosnia and Herzegovina) 1:01:11.8 (1)
75. Mihaela Purdea (Romania) 1:02:11.5 (7)
76. Ksenia Zikounkova (Belarus) 1:02:17.5 (8)
77. Marie Parent (Canada) 1:02:57.1 (4)
78. Emma Fowler (Britain) 1:03:38.9 (7)
79. Petra Starcevic (Croatia) 1:06:49.6 (8)
80. Zsofia Gottschall (Hungary) 1:08:17.3 (8)
81. Veronica Isbej (Chile) 1:14:55.3 (7)


Saturday 11 February

Men's 20km individual:

1. Michael Greis (Germany) 54 mins 23.0 secs (1 missed shot)
2. Ole Einar Bjorndalen (Norway) 54:39.0 (2)
3. Halvard Hanevold (Norway) 55:31.9 (2)
4. Sergei Tchepikov (Russia) 55:32.7 (1)
5. Marek Matiasko (Slovakia) 55:48.6 (1)
6. Julien Robert (France) 55:59.4 (0)
7. Christian De Lorenzi (Italy) 56:04.0 (1)
8. Ivan Tcherezov (Russia) 56:05.7 (2)
9. Wilfried Pallhuber (Italy) 56:08.4 (1)
10. Jay Hakkinen (U.S.) 56:10.9 (3)
11. Ricco Gross (Germany) 56:14.3 (1)
12. Paavo Puurunen (Finland) 56:38.9 (1)
13. Pavel Rostovtsev (Russia) 56:47.2 (2)
14. Kyoji Suga (Japan) 56:57.7 (1)
15. Frode Andresen (Norway) 57:10.2 (3)
16. Stian Eckhoff (Norway) 57:11.8 (3)
17. Sven Fischer (Germany) 57:14.3 (3)
18. Ruslan Lysenko (Ukraine) 57:16.6 (1)
19. Ilmars Bricis (Latvia) 57:19.2 (4)
20. Raphael Poiree (France) 57:21.1 (3)
21. Tomasz Sikora (Poland) 57:22.1 (3)
22. Zdenek Vitek (Czech Republic) 57:26.8 (3)
23. Carl-Johan Bergman (Sweden) 57:30.9 (3)
24. Sergei Novikov (Belarus) 58:02.6 (3)
25. Rene Laurent Vuillermoz (Italy) 58:17.9 (4)
26. Fritz Pinter (Austria) 58:25.7 (1)
27. Lowell Bailey (U.S.) 58:45.1 (3)
28. Bjoern Ferry (Sweden) 58:49.0 (4)
29. Pavol Hurajt (Slovakia) 58:49.6 (3)
30. Roman Dostal (Czech Republic) 58:53.5 (4)
31. Simon Fourcade (France) 59:01.7 (3)
32. Maxim Tchoudov (Russia) 59:12.0 (5)
33. Tomas Holubec (Czech Republic) 59:13.1 (2)
34. Vincent Defrasne (France) 59:16.1 (6)
35. David Ekholm (Sweden) 59:18.2 (2)
36. Robin Clegg (Canada) 59:21.5 (2)
37. Janis Berzins (Latvia) 59:24.3 (2) <
38. Miroslav Matiasko (Slovakia) 59:43.8 (3)
39. Andriy Deryzemlya (Ukraine) 59:47.2 (3)
40. Janez Maric (Slovenia) 59:53.0 (5)
41. Ludwig Gredler (Austria) 59:55.1 (3)
42. Michael Roesch (Germany) 59:56.6 (6)
43. Vladimir Dratchev (Belarus) 59:59.5 (4)
44. Mattias Nilsson (Sweden) 1:00:01.1 (5)
45. Michal Slesingr (Czech Republic) 1:00:03.8 (5)
46. Rustam Valiullin (Belarus) 1:00:04.1 (5)
47. Matjaz Poklukar (Slovenia) 1:00:07.6 (3)
48. Jean-Philippe Le Guellec (Canada) 1:00:28.0 (3)
49. Olexander Bilanenko (Ukraine) 1:00:28.6 (3)
50. Zhang Chengye (China) 1:00:49.1 (7)
51. Jeremy Teela (U.S.) 1:01:03.3 (5)
52. Matthias Simmen (Switzerland) 1:01:04.9 (5)
53. Wieslaw Ziemianin (Poland) 1:01:16.0 (4)
54. Alexei Korobeynikov (Ukraine) 1:01:17.8 (4)
55. Paolo Longo (Italy) 1:01:27.9 (5)
56. Dusan Simocko (Slovakia) 1:01:37.8 (4)
57. Tom Clemens (Britain) 1:01:43.9 (4)
58. Tim Burke (U.S.) 1:01:55.0 (7)
59. Daniel Mesotitsch (Austria) 1:01:59.7 (5)
60. Wolfgang Perner (Austria) 1:02:22.5 (5)
61. Klemen Bauer (Slovenia) 1:02:25.5 (5)
62. Vitaliy Rudenchyk (Bulgaria) 1:02:30.0 (6)
63. Roland Lessing (Estonia) 1:02:31.2 (5)
64. Hidenori Isa (Japan) 1:02:33.2 (6)
65. David Leoni (Canada) 1:02:37.8 (6)
66. Marian Blaj (Romania) 1:02:38.8 (6)
67. Indrek Tobreluts (Estonia) 1:02:43.6 (5)
68. Tatsumi Kasahara (Japan) 1:02:44.6 (5)
69. Kristaps Libietis (Latvia) 1:03:13.4 (4)
70. Janez Ozbolt (Slovenia) 1:03:18.5 (5)
71. Dimitri Borovik (Estonia) 1:03:25.8 (5)
72. Alexandre Syman (Belarus) 1:03:31.4 (7)
73. Grzegorz Bodziana (Poland) 1:03:39.6 (5)
74. Alexsandr Chervyhkov (Kazakhstan) 1:03:56.4 (6)
75. Priit Viks (Estonia) 1:04:08.1 (5)
76. Krzysztof Plywaczyk (Poland) 1:04:12.9 (4)
77. Simon Hallenbarter (Switzerland) 1:04:37.0 (8)
78. Imre Tagscherer (Hungary) 1:05:11.1 (7)
79. Shinya Saito (Japan) 1:05:29.4 (8)
80. Edgars Piksons (Latvia) 1:06:12.5 (7)
81. Luis Alberto Hernando (Spain) 1:06:54.4 (7)
82. Yoon-Bae Park (South Korea) 1:07:03.4 (6)
83. Cameron Morton (Australia) 1:07:03.7 (7)
84. Miro Cosic (Bosnia and Herzegovina) 1:08:32.7 (7)
85. Sebastian Beltrame (Argentina) 1:09:24.3 (9)
86. Aleksandar Milenkovic (Serbia and Montenegro) 1:10:36.3 (9)
87. Marco Zuniga (Chile) 1:11:02.5 (5)
88. Stavros Cristoforidis (Greece) 1:13:13.3 (11)
Mihail Gribusencov (Moldova) DNS ()

SPORT-BY-SPORT GUIDES
 


see also
Biathlon medal winners
08 Feb 06 |  Results


related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2013 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.