BBC Sport wintersports

Related BBC sites

Page last updated at 22:08 GMT, Wednesday, 22 February 2006

Short Track Skating results

Saturday 25 February

Men's 5,000m relay:

Final A
1. South Korea 6min 43.376secs OR
(Seo/ Ahn/ Lee/ Song)
2. Canada 6:43.707
(Tremblay/ Bedard/ Hamelin/ Turcotte)
3. United States 6:47.990
(Izykowski/ Ohno/ Smith/ Kepka)
4. Italy 6:48.597
(Confortola/ Franceschina/ Carta/ Rodigari)
5. China 6:53.989
(Ye/ Jiajun/Haonan / Sui)

Final B:
1. Australia 7:01.666
(McNee/ Lee/ Shriane/ Hay)
2. Germany 7:13.338
(Bauer/ Praus/ Nachbar/ Hartwig)

Women's 1,000m:

Final A
1. Sun-Yu Jin (South Korea) 1:32.859
2. Meng Wang (China) 1:33.079
3. Yang Yang (A) (China) 1:33.937
. Eun-Kyung Choi (South Korea) DSQ

Final B
1. Tania Vicent (Canada) 1:34.099
2. Amanda Overland (Canada) 1:34.191
3. Arianna Fontana (Italy) 1:34.269
4. Yvonne Kunze (Germany) 1:34.789

Semi Final 1
1. Meng Wang (China) 1:31.783
2. Eun-Kyung Choi (South Korea) 1:32.099
3. Tania Vicent (Canada) 1:32.650
4. Yvonne Kunze (Germany) 1:36.765
5. Hyo-Jung Kim (USA) 1:54.187

Semi Final 2
1. Sun-Yu Jin (South Korea) 1:32.546
2. Yang Yang (A) (China) 1:33.080
3. Amanda Overland (Canada) 1:33.102
4. Arianna Fontana (Italy) 1:33.228
5. Mika Ozawa (Japan) 1:33.337

Quarterfinal 1
1. Sun-Yu Jin (South Korea) 1:33.351 Q
2. Meng Wang (China) 1:33.453 Q
3. Emily Rosemond (Australia) 1:37.627
. Tatiana Borodulina (Russia) DSQ

Quarterfinal 2
1. Eun-Kyung Choi (South Korea) 1:32.875 Q
2. Amanda Overland (Canada) 1:33.012 Q
3. Liesbeth Mau-Asam (Netherlands) 1:34.034
. Kimberly Derrick (USA) DSQ

Quarterfinal 3
1. Arianna Fontana (Italy) 1:33.401 Q
2. Yvonne Kunze (Germany) 1:33.627 Q
3. Erika Huszar (Hungary) 1:34.080
4. Yang Yang (A) (China) 1:59.338
. Evgenia Radanova (Bulgaria) DSQ

Quarterfinal 4
1. Hyo-Jung Kim (USA) 1:34.164 Q
2. Mika Ozawa (Japan) 1:34.715 Q
3. Tania Vicent (Canada) 1:35.594
. Min-Kyung Choi (France) DSQ

Men's 500m:

Final A
1. Apolo Anton Ohno (USA) 41.935
2. Francois-Louis Tremblay (Canada) 42.002
3. Hyun-Soo Ahn (South Korea) 42.089
4. Eric Bedard (Canada) 42.093
5. Jon Eley (Great Britain) 42.497

Final B
1. Satoru Terao (Japan) 42.377
2. Nicola Rodigari (Italy) 42.398

Semi Final 1
1. Francois-Louis Tremblay (Canada) 42.261
2. Apolo Anton Ohno (USA) 42.400
3. Jon Eley (Great Britain) 42.650
. Jiajun Li (China) DSQ

Semi Final 2
1. Hyun-Soo Ahn (South Korea) 41.826
2. Eric Bedard (Canada) 41.950
3. Satoru Terao (Japan) 42.120
4. Nicola Rodigari (Italy) 42.131

Quarterfinal 1
1. Hyun-Soo Ahn (South Korea) 42.213 Q
2. Satoru Terao (Japan) 42.471 Q
3. Cees Juffermans (Netherlands) 42.515
4. Arian Nachbar (Germany) 42.605

Quarterfinal 2
1. Jiajun Li (China) 43.105 Q
2. Nicola Rodigari (Italy) 43.701 Q
3. Peter Darazs (Hungary) 1:01.289
4. Ho-Suk Lee (South Korea) 1:22.896

Quarterfinal 3
1. Eric Bedard (Canada) 42.267 Q
2. Jon Eley (Great Britain) 42.424 Q
3. Roberto Serra (Italy) 42.773
Haonan Li (China) DSQ

Quarterfinal 4
1. Apolo Anton Ohno (USA) 42.020 Q
2. Francois-Louis Tremblay (Canada) 42.110 Q
3. Wim De Deyne (Belgium) 42.979
Dariusz Kulesza (Poland) DSQ


Wednesday 22 February

Women's 3,000km Relay finals:

Final A

1 South Korea 4:17.040
2 Canada 4:17.366
3 Italy 4:20.030
China DSQ

Final B

1 USA 4:18.740
2 France 4:18.971
3 Germany 4:24.896
4 Japan 4:35.096

Men's 500m preliminaries qualifiers:

1 Eric Bedard (Canada) 42.480 seconds
2 Jon Eley (Great Britain) 42.511
3 Satoru Terao (Japan) 42.607
4 Ho-Suk Lee (South Korea) 42.676
5 Haonan Li (China) 42.703
6 Francois-Louis Trembaly (Canada) 42.779
7 Apolo Anton Ohno (USA) 42.836
8 Wim De Deyne (Belgium) 42.883
9 Jiajun Li (China) 42.914
10 Hyun-Soo Ahn (South Korea) 42.960
11 Peter Darazs (Hungary) 42.929
12 Arian Nachbar (Germany) 43.006
13 Dariusz Kulesza (Poland) 43.416
14 Roberto Serra (Italy) 43.120

Selected non-qualifier:
Paul Stanley (Great Britain) 43.486 DNF

Women's 1,000m preliminaries qualifiers:

1 Sun Yu Jin (South Korea ) 1:31.504
2 Arianna Fontana (Italy) 1:32.033
3 Amanda Overland (Canada) 1:33.761
4 Kimberley Derrick (USA) 1:33.812
5 Tania Vincent (Canada) 1:33.904
6 Mika Ozawa (Japan) 1:33.977
7 Yang Yang (China) 1:34.878
8 Tatiana Borodulina (Russia) 1:34.988
9 Hyo-Jung Kim (USA) 1:36.182
10 Erika Huszar (Hungary) 1:36.515
11 Min-Kyung Choi (France) 1:36. 745
12 Evgenia Radanova (Bulgaria) 1:36.765
13 Meng Wang (China) 1:37.161
14 Liesbeth Mau-Asam 1:38.039
15 Eun-Kyung Choi (South Korea) 1:38.414
16 Emily Rosemond (Australia) 1:39.942 Q

Selected non-qualifier:
Sarah Lindsay (Great Britain) 1:35.539 DNF


Saturday 18 February

Men's 1,000m:

Final
1. Ahn Hyun-soo, South Korea, 1:26.739 (OR).
2. Lee Ho-suk, South Korea, 1:26.764.
3. Apolo Anton Ohno, United States, 1:26.927.
4. Rusty Smith, United States, 1:27.435.
5. Li Ye, China, 1:29.918.

Semi-final 1:
1 Ho-suk Lee (South Korea) 1:29.150 Q
2 Rusty Smith (USA) 1:29.515 Q
3 Ye Li (China) 1:47.965 Adv
Disq: Pieter Gysel (Bel)

Semi-final 2:
1 Hyun-soo Ahn (South Korea) 1:27.909 Q
2 Apolo Anton Ohno (USA) 1:28.080 Q
3 Jiajun Li (China) q 1:29.183
Disq: Eric Bedard (Can)

Quarter-final 1: 1 Rusty Smith (USA) 1:27.000 (OR) (Q), 2 Ye Li (Chn) 1:27.078 (Q), 3 Nicola Rodigari (Ita) 1:27.240, 4 Mikhail Rajine (Rus) 1:32.432
Disq: Matus Uzak (Svk)

Quarter-final 2: 1 Hyun-soo Ahn (Kor) 1:29.371 (Q), 2 Apolo Anton Ohno (USA) 1:29.650 (Q), 3 Sebastian Praus (Ger) 1:29.820, 4 Dariusz Kulesza (Pol) 1:30.556

Quarter-final 3: Jiajun Li (Chn) 1:28.179 (Q), 2 Pieter Gysel (Bel) 1:28.335 (Q), 3 Satoru Terao (Jpn) 1:28.499, 4 Peter Darazs (Hun) 1:28.738
Disq: Francois-louis Tremblay (Can)

Quarter-final 4: 1 Ho-suk Lee (Kor) 1:27.265 (Q), 2 Eric Bedard (Can) 1:27.546 (Q), 3 Fabio Carta (Ita) 1:27.656, 4 Arian Nachbar (Ger) 1:27.679, 5 Volodymyr Grygoriev (Ukr) 1:29.168

Women's 1500m:

Final A
1. Jin Sun-yu, South Korea, 2:23.494.
2. Choi Eun-kyung, South Korea, 2:24.069.
3. Wang Meng, China, 2:24.469.
4. Erika Huszar, Hungary, 2:25.405.
5. Amanda Overland, Canada, 2:26.495.
Disq: Byun Chun-sa, South Korea, DQ.
Disq: Tatiana Borodulina, Russia, DQ.

Final B
1. Evgenia Radanova, Bulgaria, 2:29.314.
2. Yuka Kamino, Japan, 2:29.540.
3. Hyo-Jung Kim, United States, 2:29.978.
4. Marta Capurso, Italy, 2:30.054.
5. Katia Zini, Italy, 2:30.164.
6. Yang Yang, China, 2:32.097.

Semi-final 1: 1 Sun-yu Jin (Kor) 2:31.747 (Q), 2 Erika Huszar (Hun) 2:32.504 (Q), 3 Hyo-jung Kim (USA) 2:32.527 (q), 4 Yuka Kamino (Jpn) 2:44.057 (q), 5 Tatiana Borodulina (Rus) 2:45.897 (Adv)
Disq: Stephanie Bouvier (Fra)

Semi-final 2: 1 Eun-kyung Choi (Kor) 2:22.776 (Q), 2 Amanda Overland (Can) 2:22.946 (Q), 3 Yang Yang (a) (Chn) 2:23.048 (q), 4 Katia Zini (Ita) 2:23.141 (q), 5 Allison Baver (USA) 2:23.490, 6 Liesbeth Mau Asam (Ned) 2:26.370

Semi-final 3: 1 Chun-sa Byun (Kor) 2:26.915 (Q), 2 Meng Wang (Chn) 2:27.095 (Q), 3 Evgenia Radanova (Bul) 2:27.145 (q), 4 Marta Capurso (Ita) 2:27.291 (q), 5 Katerina Novotna (Cze) 2:27.395, 6 Sarah Lindsay (Gbr) 2:29.173

Heat 1: 1 Meng Wang (Chn) 2min 41.384secs (Q), 2 Chun-sa Byun (Kor) 2:41.411 (Q), 3 Katia Zini (Ita) 2:41.Women's 1500m561 (Q), 4 Rozsa Darazs (Hun) 2:42.256, 5 Aika Klein (Ger) 2:42.380

Heat 2: 1 Allison Baver (USA) 2:27.635 (Q), 2 Amanda Overland (Can) 2:27.666 (Q), 3 Liesbeth Mau Asam (Ned) 2:28.910 (Q), 4 Ikue Teshigawara (Jpn) 2:30.977, 5 Julia Elsakova (Blr) 2:33.564

Heat 3: 1 Yang Yang (a) (Chn) 2:37.754 (Q), 2 Eun-kyung Choi (Kor) 2:37.862 (Q), 3 Yuka Kamino (Jpn) 2:37.865 (Q), 4 Myrtille Gollin (Fra) 2:38.442, 5 Emily Rosemond (Aus) 2:40.171

Heat 4: 1 Evgenia Radanova (Bul) 2:27.155 (Q), 2 Hyo-jung Kim (USA) 2:27.460 (Q), 3 Tatiana Borodulina (Rus) 2:27.757 (Q), 4 Anouk Leblanc-boucher (Can) 2:28.001, 5 Yueshuang Han (Hkg) 2:36.233

Heat 5: 1 Sun-yu Jin (Kor) 2:29.731 (Q), 2 Marta Capurso (Ita) 2:31.053 (Q), 3 Katerina Novotna (Cze) 2:31.367 (Q), 4 Katalin Kristo (Rom) 2:31.705, 5 Evita Krievane (Lat) 2:34.171

Heat 6: 1 Stephanie Bouvier (Fra) 2:35.410 (Q), 2 Erika Huszar (Hun) 2:35.920 (Q), 3 Sarah Lindsay (Gbr) 2:38.460 (Q), 4 Yvonne Kunze (Ger) 2:48.009, 5 Xiaolei Cheng (Chn) 2:50.017

Wednesday 15 February

Men's 1,000m heat 1:

1. Ye Li (China) 1 min 27.048 secs Q
2. Nicola Rodigari (Italy) 1:27.184 Q
3. Jean-Charles Mattei (France) 1:28.009
4. Paul Stanley (Great Britain) 1:28.511

Men's 1,000m heat 2:

1. Francois-Louis Tremblay (Canada) 1:28.925 Q
2. Satoru Terao (Japan) 1:29.090 Q
3. John Eley (Great Britain) 1:29.147
4. Mark McNee (Australia) 1:30.033

Men's 1,000m heat 3:

1. Hyun-Soo Ahn (South Korea) 1:27.372 Q
2. Rusty Smith (USA) 1:27.508 Q
3. Peter Darazs (Hungary) 1:27.929

Women's 500m heat 1:

1. Tianyu Fu (China) 45.130 Q
2. Anouk Leblanc-Boucher (Canada) 45.234 Q
3. Allison Baver (USA) 45.512
4. Katerina Novotna (Czech Republic) 45.718
5. Sarah Lindsay (Great Britain) 46.060

Women's 500m heat 2:

1. Meng Wang (China) 44.650 Q
2. Evgenia Radonova (Bulgaria) 44.711 Q
3. Kalyna Roberge (Canada) 44.960
4. Marta Capurso (Italy) 45.204

Women's 500m final:

1. Meng Wang (China) 44.345
2. Evgenia Radonova (Bulgaria) 44.374 QQ
3. Anouk Leblanc-Boucher (Canada) 45.759
4. Tianyu Fu (China) DSQ

Men's 5,000m relay semi-final 1:

1. Canada (Bedard/Guilmette/Hamelin/Tremblay/Turcotte) 6 mins 57.004 secs QA
2. South Korea (Hyun-Soo Ahn/Ho-Suk Lee/Se-Jong Oh/Ho-Jin Seo/Suk-Woo Song) 7:01.783 QA
3. Germany (Bauer/Hartwig/Heung/Nachbar/Praus) 7:02.367 QB
4. Australia (Hay/Lee/McEwan/McNee/Shriane) 7:03.356 QB

Men's 5,000m relay semi-final 2:

1. United States (Izykowski/Kepka/Lobello/Ohno/Smith) 6:55.082 QA
2. China (Cui Liang/Haonan Li/Jiajun Li/Ye Li/Baoku Sui) 6:55.476 QA
3. Italy (Carta/Confortola/Franceschina/ Rodigari/Serra) 7:07.358
4. Japan (Arino/Fujimoto/Nishitani/Sueyoshi/Terao) DQ


Sunday 12 February

Women's 500m heats

Heat 1
1. Meng Wang (China) 45.011 secs Q
2. Marta Capurso (Italy) 45.217 Q
3. Joanna Williams (Britain) 46.857

Heat 2
1. Alanna Kraus (Canada) 45.688 Q
2. Yun-Mi Kang (South Korea) 45.755 Q
3. Susanne Rudolph (Germany) 46.503
4. Katalin Kristo (Romania) 46.531

Heat 3
1. Evgenia Radanova (Bulgaria) 45.703 Q
2. Katerina Novotna (Czech Republic) 46.279 Q
3. Chikage Tanaka (Japan) 46.387

Heat 4
1. Anouk Leblanc-Boucher (Canada) 45.929 Q
2. Hyo-Jung Kim (U.S.) 46.077 Q
3. Aika Klein (Germany) 57.732
4. Stephanie Bouvier (France) DSQ

Men's 1,500m heats

Heat 1
1. Mathieu Turcotte (Canada) 2 mins 23.402 secs Q
2. Pieter Gysel (Belgium) 2:23.411 Q
3. Jon Eley (Britain) 2:23.887 Q
4. Maxime Chataignier (France) 2:23.966
5. Dariusz Kulesza (Poland) 2:24.118

Heat 2
1. Ho-Suk Lee (South Korea) 2:31.511 Q
2. Satoru Terao (Japan) 2:31.903 Q
3. Vyacheslav Kurginyan (Russia) 2:33.802 Q
4. Wim De Deyne (Belgium) DSQ

Heat 3
1. Ye Li (China) 2:27.622 Q
2. Cees Juffermans (Netherlands) 2:27.696 Q
3. Fabio Carta (Italy) 2:27.799 Q
4. Mark McNee (Australia) 2:29.356
5. Mikhail Rajine (Russia) 2:33.809

Heat 4
1. Hyun-Soo Ahn (South Korea) 2:29.808 Q
2. Nicola Rodigari (Italy) 2:29.885 Q
3. Peter Darazs (Hungary) 2:30.281 Q
4. Sebastian Praus (Germany) 2:30.292

Heat 5
1. Charles Hamelin (Canada) 2:19.469 Q
2. Jiajun Li (China) 2:19.631 Q
3. Alex Izykowski (U.S.) 2:19.731 Q
4. Tyson Heung (Germany) 2:20.075
5. Jean-Charles Mattei (France) 2:43.543

Heat 6
1. Apolo Anton Ohno (U.S.) 2:23.668 Q
2. Niels Kerstholt (Netherlands) 2:23.854 Q
3. Viktor Knoch (Hungary) 2:23.876 Q
4. Hayato Sueyoshi (Japan) 2:25.280
5. Matus Uzak (Slovakia) DSQ

Men's 1,500m semi-finals

Semi-final 1
1. Charles Hamelin (Canada) 2 mins 20.854 secs QA
2. Ho-Suk Lee (South Korea) 2:20.901 QA
3. Niels Kerstholt (Netherlands) 2:21.748 QB
4. Satoru Terao (Japan) 2:21.774 QB
5. Jon Eley (Britain) 2:21.862
6. Vyacheslav Kurginyan (Russia) 2:24.604

Semi-final 2
1. Hyun-Soo Ahn (South Korea) 2:17.718 QA
2. Jiajun Li (China) 2:17.836 QA
3. Mathieu Turcotte (Canada) 2:18.280 QB
4. Peter Darazs (Hungary) 2:18.348 QB
5. Alex Izykowski (U.S.) 2:18.610
6. Nicola Rodigari (Italy) 2:18.615

Women's 3,000m relay semi-finals

Semi-final 1
1. China (Meng Wang/Yang Yang (A)/Tianyu Fu/Xiaolei Cheng) 4 mins 16.739 secs QA
2. Canada (Amanda Overland/Alanna Kraus/Tania Vicent/Kalyna Roberge) 4:17.231 QA
3. United States (Caroline Hallisey/Allison Baver/Maria Garcia/Hyo-Jung Kim) 4:18.333 QB
4. Japan (Chikage Tanaka/Nobuko Yamada/Mika Ozawa/Yuka Kamino) 4:21.413 QB

Semi-final 2
1. South Korea (Eun-Kyung Choi/Chun-Sa Byun/Yun-Mi Kang/Sun-Yu Jin) 4:18.854 QA
2. Italy (Katia Zini/Mara Zini/Marta Capurso/Arianna Fontana) 4:19.797 QA
3. France (Stephanie Bouvier/Celine Lecompere/Min-Kyung Choi/Myrtille Gollin) 4:21.898 QB
4. Germany (Yvonne Kunze/Christin Priebst/Aika Klein/Tina Grassow) 4:22.553 QB

Men's 1,500m final

1. Hyun-Soo Ahn (South Korea) 2 mins 25.341 secs
2. Ho-Suk Lee (South Korea) 2:25.600
3. Jiajun Li (China) 2:26.005
4. Charles Hamelin (Canada) 2:26.375
5. Viktor Knoch (Hungary) 2:26.806
6. Ye Li (China) DSQ



SPORT-BY-SPORT GUIDES
 


see also


related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.