BBC Sport swimming

Related BBC sites


SWIMMING

Click on a date:
Tuesday, 15 April, 2014
Monday, 14 April, 2014
Sunday, 13 April, 2014
Saturday, 12 April, 2014
Friday, 11 April, 2014
Thursday, 10 April, 2014

Tuesday, 15 April, 2014
British Gas Swimming Championships 2014, Glasgow, Scotland:

Women's 400m Freestyle Final:

1 Jazmin Carlin (Club: Swansea Uni) 4mins 04.68secs

2 Aimee Willmott (Middlesboro) 4:08.98

3 Eleanor Faulkner (Co Sheffield) 4:09.69

4 Hannah Miley (Garioch) 4:11.85

5 Jessica Thielmann (Derwentside) 4:13.66

6 Ellena Jones (Swansea Uni) 4:15.49

7 Megan Gilchrist (Swansea Uni) 4:15.87

8 Aisha Thornton (Loughboro Un) 4:17.10



Men's 50m Freestyle Final:

1 Adam Brown (Hatfield) 22.27secs

2 Benjamin Proud (Plymouth Lea) 22.31

3 Richard Schafers (Edinburgh Un) 22.65

4 Levi Lucas (Hatfield) 22.67

5 Andrew Weatheritt (Loughboro Un) 22.80

6 Miles Munro (Beau Sejour) 22.81

7 Kane Haggett (Derventio) 22.90

8 Jack Thorpe (Edinburgh Un) 23.11



Women's 50m Backstroke Final:

1 Lauren Quigley (Stockport Mo) 27.90secs

2 Georgia Davies (Loughboro Un) 27.99

3 Francesca Halsall (Loughboro Un) 28.04

4 Jessica Fullalove (Co Manch Aq) 28.95

5 Rachel Lefley (Co Manch Aq) 29.16

6 Jeager Turner (Co Salford) 29.33

7 Kathleen Dawson (Warrington W) 29.71

8 Katie Latham (Thanet Swim) 29.92



Men's 200m Individual Medley Final:

1 Roberto Pavoni (Loughboro Un) 1min 59.08secs

2 Joseph Roebuck (Bath Univ) 2:00.31

3 Lewis Coleman (Co Sheffield) 2:00.50

4 Max Litchfield (Co Sheffield) 2:01.64

5 Ieuan Lloyd (Co Cardiff) 2:02.13

6 Xavier Mohammed (Co Cardiff) 2:02.15

7 Thomas Litten (Stockport Mo) 2:02.61

8 Mark Szaranek (Carnegie) 2:04.09



Men's 1500m Freestyle Final:

1 Daniel Fogg (Loughboro Un) 14mins 59.86secs

2 Jay Lelliott (Bath Univ) 15:12.70

3 Jack Burnell (Loughboro Un) 15:14.64

4 Nicholas Grainger (Co Sheffield) 15:19.05

5 Craig Hamilton (Warrender Ba) 15:31.66

6 Thomas Allen (Swansea Uni) 15:32.83

7 Martin Cremin (Stirling Swim) 15:33.19

8 Thomas Sunter (Co Sheffield) 15:37.66,
Back to top

Monday, 14 April, 2014
British Swimming Championships, Glasgow, Scotland:

Men's 200m Backstroke Final



1. Charlie Boldison (Club: Uni Of Stirling) 1:59.40

2. Joseph Patching (Plymouth Lea) 1:59.54

3. Luke Greenbank (Cockermouth) 1:59.87

4. Xavier Mohammed (Co Cardiff) 2:00.32

5. Jonathan Carlisle (Co Sund'land) 2:00.66

6. Calum Jarvis (Bath Univ) 2:01.58

7. Liam Knight (Loughboro Un) 2:01.99

8. Joseph Hulme (Plymouth Lea) 2:02.57



Women's 800m Freestyle Final



1. Jazmin Carlin (Swansea Uni) 8:18.36

2. Eleanor Faulkner (Co Sheffield) 8:32.99

3. Jessica Thielmann (Derwentside) 8:35.47

4. Danielle Huskisson (Uni Of Stirling) 8:35.99

5. Ellena Jones (Swansea Uni) 8:40.80

6. Aisha Thornton (Loughboro Un) 8:41.52

7. Camilla Hattersley (Co Glasgow) 8:44.52

8. Lauren Walton (Beckenham) 8:51.16



Men's 50m Freestyle Semi-Finals (Qualifed for Final)



1. Benjamin Proud (Plymouth Lea) 22.35

2. Adam Brown (Hatfield) 22.62

3. Miles Munro (Beau Sejour) 22.81

4. Levi Lucas (Hatfield) 22.82

5. Richard Schafers (Edinburgh Un) 22.94

6. Jack Thorpe (Edinburgh Un) 22.98

=7. Andrew Weatheritt (Loughboro Un) 23.02

=7. Kane Haggett (Derventio) 23.02



Women's 50m Backstroke Semi Finals (Qualified for Final)



1. Lauren Quigley (Stockport Mo) 28.05

2. Georgia Davies (Loughboro Un) 28.25

3. Francesca Halsall (Loughboro Un) 28.34

4. Jaeger Turner (Co Salford) 28.83

5. Jessica Fullalove (Co Manch Aq) 28.96

6. Kathleen Dawson (Warrington W) 29.10

7. Rachel Lefley (Co Manch Aq) 29.15

8. Katie Latham (Thanet Swim) 29.59



Women's 100m Breastsroke Final



1. Sophie Taylor (Co Leeds) 1:07.08

2. Corrie Scott (Edinburgh Un) 1:08.77

3. Molly Renshaw (Loughboro Un) 1:08.94

4. Georgina Evans (Co Liverpool) 1:09.80

5. Katie Armitage (Hatfield) 1:10.37

6. Rachael Wilson (Derwentside) 1:10.57

7. Beth Aitchison (Bourmth Coll) 1:11.21

8. Rebecca Swales (Preston) 1:12.05



Women's 200m Butterfly Final



1. Aimee Willmott (Middlesboro) 2:07.97

2. Tilly Gray (Bath Univ) 2:10.59

3. Elena Sheridan (Loughboro Un) 2:10.81

4. Georgia Barton (Co Manch Aq) 2:10.87

5. Alys Thomas (Swansea Uni) 2:10.92

6. Rachael Kelly (Loughboro Un) 2:11.22

7. Hannah Miley (Garioch) 2:12.34

8. Emma Day (Guildford Ct) 2:17.1



Men's 50M Breastsroke Final



1. Adam Peaty (Co Derby) 27.43

2. Ross Murdoch (Uni Of Stirling) 27.45

3. Andrew Weatheritt (Loughboro Un) 27.64

4. Mark Tully (East Lothian) 27.93

5. Mark Campbell (Co Aberdeen) 27.94

6. Euan Inglis (Edinburgh Un) 28.20

7. Robert Holderness (Millfield) 28.43

8. Joseph Welstead (StirlingSwim) 28.5



Women's 100m Freestyle Final



1. Francesca Halsall (Loughboro Un) 54.12

2. Amy Smith (Loughboro Un) 54.94

3. Rebecca Turner (Co Sheffield) 55.40

4. Jessica Lloyd (Co Manch Aq) 55.41

5. Harriet Cooper (Co Derby) 55.57

6. Amelia Maughan (Aquae Sulis) 55.64

7. Grace Vertigans (Plymouth Lea) 55.67

8. Rebecca Guy (Co Manch Aq) 55.7



Men's 100m Butterfly Final



1. James Guy (Millfield) 52.55

2. Adam Barrett (Loughboro Un) 52.57

3. Thomas Laxton (Loughboro Un) 52.75

4. Joseph Roebuck (Bath Univ) 52.79

5. Antony James (Plymouth Lea) 53.21

6. Ryan Bennett (Uni Of Stirling) 53.43

7. Sam Horrocks (Co Manch Aq) 53.55

8. Craig Bowman (Carnegie) 54.48

,
Back to top

Sunday, 13 April, 2014
British Swimming Championships, Glasgow:

Senior Semi-Finals and Finals only



Men's 100m Freestyle Final:

1 Adam Brown (Hatfield) 49.35

2 Benjamin Proud (Plymouth Lea) 49.54

3 James Disney-May (Millfield) 49.71

4 Calum Jarvis (Bath Univ) 49.83

5 Adam Barrett (Loughboro Un) 50.01

6 Craig Gibbons (Wycombe Dist) 50.36

7 Grant Turner (Loughboro Un) 50.74

8 Jak Scott (Uni Of Stirling) 50.78



Men's 50m Breaststroke Semifinals (Qualified for Final):

1 Ross Murdoch (Uni Of Stirling) 27.57secs

2 Adam Peaty (Co Derby) 27.73

3 Mark Tully (East Lothian) 27.92

4 Andrew Weatheritt (Loughboro Un) 27.94

5 Euan Inglis (Edinburgh Un) 28.03

6 Mark Campbell (Co Aberdeen) 28.04

7 Robert Holderness (Millfield) 28.27

8 Joseph Welstead (StirlingSwim) 28.40



Men's 100m Butterfly Semifinals (Qualified for Final):

1 Thomas Laxton (Loughboro Un) 52.95secs

2 Adam Barrett (Loughboro Un) 53.08

3 Joseph Roebuck (Bath Univ) 53.29

4 James Guy (Millfield) 53.32

5 Antony James (Plymouth Lea) 53.45

6 Ryan Bennett (Uni Of Stirling) 53.77

7 Sam Horrocks (Co Manch Aq) 53.89

8 Craig Bowman (Carnegie) 53.98



Men's Backstroke Final:

1 Chris Walker-Hebborn (Ellesmere Co) 25.09secs

2 Liam Tancock (Loughboro Un) 25.38

3 Joseph Patching (Plymouth Lea) 25.77

4 Marco Loughran (Guildford Ct) 25.83

5 Andrew McGovern (Co Aberdeen) 25.91

6 Rory Lamont (West Dunbart) 25.94

7 Joe Elwood (Loughboro Un) 26.03

8 Jack Ness (Co Aberdeen) 26.05



Women's 200m Backstroke Final:

1 Lauren Quigley (Club:

Stockport Mo) 2mins 09.79secs

2 Elizabeth Simmonds (Bath Univ) 2:10.72

3 Jessica Fullalove (Co Manch Aq) 2:12.66

4 Megan Briggs (Warrender Ba) 2:14.52

5 Stephanie Reynolds (Kelly Coll) 2:14.61

5 Chloe Hannam (Co Peterboro) 2:14.61

7 Candice Hall (Co Leicester) 2:15.20

8 Rachel Lefley (Co Manch Aq) 2:15.69



Women's 100m Freestyle Semifinals (Qualified For Final):

1 Francesca Halsall (Loughboro Un) 54.29secs

2 Rebecca Turner (Co Sheffield) 55.24

2 Jessica Lloyd (Co Manch Aq) 55.24

4 Amy Smith (Loughboro Un) 55.37

5 Rebecca Guy (Co Manch Aq) 55.57

6 Grace Vertigans (Plymouth Lea) 55.90

7 Amelia Maughan (Aquae Sulis) 55.93

8 Harriet Cooper (Co Derby) 55.95



Women's 200m Individual Medley Final:

1 Siobhan-Marie O'Connor (Bath Univ) 2min 09.71secs

2 Aimee Willmott (Middlesboro) 2:10.60

3 Sophie Allen (Bath Univ) 2:11.54

4 Hannah Miley (Garioch) 2:11.99

5 Sophie Smith (Loughboro Un) 2:13.30

6 Danielle Lowe (Co Derby) 2:14.32

7 Georgia Coates (Co Leeds) 2:16.54

8 Ellis Jackson (St Felix Sch) 2:16.59



Women's 100m Breaststroke Semifinals (Qualified for Final):

1 Sophie Taylor (Co Leeds) 1mins 08.17secs

2 Corrie Scott (Edinburgh Un) 1:08.89

3 Molly Renshaw (Loughboro Un) 1:09.22

4 Georgina Evans (Co Liverpool) 1:09.43

5 Rachael Wilson (Derwentside) 1:10.23

6 Danielle Lowe (Co Derby) 1:10.47

7 Katie Armitage (Hatfield) 1:10.71

8 Beth Aitchison (Bourmth Coll) 1:10.87



Women's 50m Butterfly Final:

1 Francesca Halsall (Loughboro Un) 25.83secs

2 Amy Smith (Loughboro Un) 26.41

3 Rachael Kelly (Loughboro Un) 26.57

4 Alys Thomas (Swansea Uni) 27.14

5 Emma Wilkins (Loughboro Un) 27.21

6 Ellen Thomas (Guildford Ct) 27.33

7 Sian Harkin (Uni Of Stirling) 27.39

8 Raquel Matos (East Lothian) 27.67,
Back to top

Saturday, 12 April, 2014
British swimming championships, Glasgow, Scotland:

Men's 200m butterfly final: 1 Roberto pavoni (club: loughboro un) 1min 57.20secs

2 Joseph Roebuck (Bath Univ) 1:57.28

3 Cameron Brodie (Kelly Coll) 1:57.96

4 Matthew Johnson (Bath Univ) 1:59.05

5 Luke Howdle (Nova Cent'n) 1:59.40

6 Jay Lelliott (Bath Univ) 1:59.57

7 Michael Gunning (Stockport Mo) 1:59.86

8 Lewis Smith (Uni of Stirling) 2:00.21





Women's 50m freestyle final: 1 Francesca Halsall (Loughboro un) 24.51secs

2 Sian Harkin (Uni of Stirling) 25.07

3 Amy Smith (Loughboro Un) 25.09

4 Rebecca Guy (Co Manch Aq) 25.36

5 Jessica Lloyd (Co Manch aq) 25.54

6 Lauren Quigley (Stockport Mo) 25.57

7 Harriet Cooper (Co Derby) 25.78

8 Emma Wilkins (Loughboro Un) 26.09





Women's 200m breaststroke final: 1 Sophie Taylor (Co Leeds) 2min 24.46secs

2 Molly Renshaw (Loughboro un) 2:25.10

3 Danielle Lowe (co derby) 2:28.28

4 Aimee Willmott (Middlesboro) 2:28.83

5 Hannah Miley (Garioch) 2:29.31

6 Emma Cain (Millfield) 2:30.60

7 Abbie wood (Derventio) 2:30.67

8 Layla black (Co Leeds) 2:31.50





Men's 50m backstroke semifinals (qualified for final): 1 Chris Walker-hebborn (Ellesmere co) 25.20secs

2 Liam Tancock (Loughboro un) 25.59

3 Joseph Patching (Plymouth lea) 25.84

4 Marco Loughran (Guildford ct) 25.92

5 Andrew Mcgovern (co Aberdeen) 25.93

6 Jack Ness (Co Aberdeen) 26.10

7 Joe Elwood (Loughboro un) 26.12

8 Rory Iamont (west Dunbart) 26.24





Women's 50m butterfly semifinals (qualified for final): 1 Francesca Halsall (Loughboro un) 25.88secs

2 Rachael Kelly (Loughboro un) 26.68

3 Amy Smith (loughboro un) 26.84

4 Sian Harkin (Uni of Stirling) 27.15

5 Ellen Thomas (Guildford ct) 27.28

6 Raquel Matos (East lothian) 27.43

7 Alys Thomas (Swansea uni) 27.46

8 Emma Wilkins (Loughboro un) 27.54





Men's 100m freestyle semifinals (qualified for final): 1 Calum Jarvis (Bath Univ) 49.54secs

2 Benjamin Proud (Plymouth lea) 49.69

3 Adam Brown (Hatfield) 49.73

4 James Disney-may (Millfield) 49.74

5 Adam Barrett (Loughboro un) 49.88

6 Grant Turner (Loughboro un) 50.19

7 Craig Gibbons (Wycombe dist) 50.27

7 Jak Scott (Uni of stirling) 50.27





Women's 100m backstroke final: 1 Georgia Davies (Loughboro Un) 59.78 secs

2 Lauren Quigley (Stockport Mo) 1:00.16

3 Elizabeth Simmonds (Bath Univ) 1:00.60

4 Jessica Fullalove (Co Manch Aq) 1:01.05

5 Rachel Lefley (Co Manch Aq) 1:01.99

6 Kathleen Dawson (Warrington w) 1:02.16

7 Rachel Williams (Bath Univ) 1:02.64

8 Eliza Duffy (Plymouth lea) 1:02.80





Men's 100m breaststroke final: 1 Ross Murdoch (Uni of Stirling) 59.56secs

2 Adam Peaty (Co Derby) 59.79

3 Michael Jamieson (Bath Univ) 1:00.53

4 James Wilby (Loughboro un) 1:00.84

5 Robert Holderness (Millfield) 1:01.14

6 Christopher Steeples (Co Manch aq) 1:01.36

7 Craig Benson (Warrender ba) 1:01.50

8 Calum Tait (Edinburgh un) 1:02.48,

^^ Back to top

Friday, 11 April, 2014
British Swimming Championships, Glasgow, Scotland:

Senior Semi-Finals and Finals only



Men's 50m Butterfly Final:

1 Benjamin Proud (Club: Plymouth Lea) 23.42secs

2 Antony James (Plymouth Lea) 23.90

3 Sam Horrocks (Co Manch Aq) 24.27

4 Warren Cannon (Bath Univ) 24.28

5 Thomas Laxton (Loughboro Un) 24.41

6 Benjamin Lowe (Millfield) 24.61

7 Liam Selby (Stockport Mo) 24.87

8 Sean Campsie (Warrender Ba) 24.93



Men's 200m Freestyle Final:

1 James Guy (Millfield) 1mins 47.54secs

2 Calum Jarvis (Bath Univ) 1:47.77

3 Nicholas Grainger (Co Sheffield) 1:48.57

4 Lewis Coleman (Co Sheffield) 1:48.69

5 Joshua Walsh (Uni Of Stirling) 1:49.37

6 Robert Bale (Uni Of Stirling) 1:49.91

7 Braxston Timm (Co Sheffield) 1:50.18

8 Gareth Mills (Co Sheffield) 1:50.30



Men's 100m Breaststroke SemiFinalS (Qualified for Final):

1 Adam Peaty (Co Derby) 59.83secs

2 Ross Murdoch (Uni Of Stirling) 1:00.16

3 Michael Jamieson (Bath Univ) 1:00.85

4 James Wilby (Loughboro Un) 1:01.24

5 Robert Holderness (Millfield) 1:01.25

6 Craig Benson (Warrender Ba) 1:01.42

7 Calum Tait (Edinburgh Un) 1:01.56

8 Christopher Steeples (Co Manch Aq) 1:01.61



Men's 400M Individual Medley Final:

1 Roberto Pavoni (Loughboro Un) 4mins 12.24secs

2 Lewis Smith (Uni Of Stirling) 4:15.76

3 Max Litchfield (Co Sheffield) 4:16.61

4 Matthew Johnson (Bath Univ) 4:21.90

5 Ross Muir (Uni Of Stirling) 4:22.39

6 Chris Suggitt (Swansea Uni) 4:23.67

7 Thomas Haffield (Co Cardiff) 4:28.08

8 Adam Harrington (Loughboro Un) 4:30.07



Men's 100M Backstroke Final:

1 Chris Walker-Hebborn (Ellesmere Co) 53.82secs

2 Liam Tancock (Loughboro Un) 54.51

3 Charlie Boldison (Uni Of Stirling) 55.10

4 Joseph Patching (Plymouth Lea) 55.21

5 Jonathan Carlisle (Co Sund'land) 55.68

6 Joe Elwood (Loughboro Un) 55.75

7 Liam Knight (Loughboro Un) 56.04

8 Marco Loughran (Guildford Ct) 56.05



Women's 50m Breaststroke Final:

1 Sophie Taylor (Co Leeds) 30.98secs

2 Sarah Vasey (Derventio) 31.43

3 Corrie Scott (Edinburgh Un) 31.62

4 Andrea Strachan (Edinburgh Un) 31.85

5 Kathryn Johnstone (Edinburgh Un) 32.06

6 Imogen Clark (Derventio) 32.55

7 Katie Armitage (Hatfield) 32.70

8 Beth Aitchison (Bourmth Coll) 32.77



Women's 50m Freestyle SemiFinalS (Qualified for Final):

1 Francesca Halsall (Loughboro Un) 25.02secs

2 Rebecca Guy (Co Manch Aq) 25.34

3 Sian Harkin (Uni Of Stirling) 25.37

4 Lauren Quigley (Stockport Mo) 25.52

5 Amy Smith (Loughboro Un) 25.57

6 Jessica Lloyd (Co Manch Aq) 25.65

7 Emma Wilkins (Loughboro Un 25.93

8 Harriet Cooper (Co Derby) 25.96



Women's 100m Backstroke SemiFinalS (Qualified for Final):

1 Lauren Quigley (Stockport Mo) 1mins 00.01secs

2 Georgia Davies (Loughboro Un) 1:00.32

3 Jessica Fullalove (Co Manch Aq) 1:00.89

3 Elizabeth Simmonds (Bath Univ) 1:00.89

5 Rachel Lefley (Co Manch Aq) 1:01.67

6 Kathleen Dawson (Warrington W) 1:02.07

7 Eliza Duffy (Plymouth Lea) 1:02.54

8 Rachel Williams (Bath Univ) 1:02.60



Women's 100M Butterfly Final:

1 Rachael Kelly (Loughboro Un) 58.40secs

2 Siobhan-Marie O'Connor (Bath Univ) 58.42

3 Francesca Halsall (Loughboro Un) 58.78

4 Alys Thomas (Swansea Uni) 59.15

5 Sophie Smith (Loughboro Uni) 59.43

6 Charlotte Atkinson (Plymouth Lea) 59.54

7 Georgia Barton (Co Manch Aq) 59.80

7 Tilly Gray (Bath Univ) 59.80 ,

^^ Back to top

Thursday, 10 April, 2014
British Swimming Championships, Glasgow: Women's 400m Individual Medley Final

1. Aimee Willmott (Middlesboro) 4:35.94

2. Danielle Lowe (Co Derby) 4:42.42

3. Rosie Rudin (Nova Cent'n) 4:45.33

4. Camilla Hattersley (Co Glasgow) 4:46.86

5. Ellis Jackson (St Felix Sch) 4:47.93

6. Abbie Wood (Derventio) 4:48.76

7. Georgia Coates (Co Leeds) 4:49.93

8. Lucy McKenzie (Cockermouth) 4:54.18



Men's 400m Freestyle Final

1. James Guy (Millfield) 3:45.15

2. Nicholas Grainger (Co Sheffield) 3:47.31

3. Daniel Fogg (Loughboro Un) 3:49.17

4. Jay Lelliott (Bath Univ) 3:49.64

5. Max Litchfield (Co Sheffield) 3:49.87

6. Thomas Sunter (Co Sheffield) 3:52.10

7. Matthew Johnson (Bath Univ) 3:53.64

8. Gareth Mills (Co Sheffield) 3:55.19



Women's 200m Freestyle Final

1. Siobhan-Marie O'Connor (Bath Univ) 1:56.59

2. Jazmin Carlin (Swansea Uni) 1:57.97

3. Eleanor Faulkner (Co Sheffield) 1:58.82

4. Caitlin McClatchey (Edinburgh Un) 1:59.02

5. Rebecca Turner (Co Sheffield) 1:59.17

6. Amelia Maughan (Aquae Sulis) 1:59.35

7. Shauna Lee (Plymouth Lea) 1:59.37

8. Libby Mitchell (Swansea Uni) 1:59.87



Women's 50m Breaststroke Semi Finals (Qualify for Final)

1. Sophie Taylor (Co Leeds) 31.41

2. Sarah Vasey (Derventio) 31.62

3. Corrie Scott (Edinburgh Un) 31.63

4. Kathryn Johnstone (Edinburgh Un) 31.95

5. Andrea Strachan (Edinburgh Un) 32.00

6. Beth Aitchison (Bournemouth Coll) 32.18

7. Imogen Clark (Derventio) 32.25

8. Katie Armitage (Hatfield) 32.34



Men's 50m Butterfly Semi finals (Qualify for Final)

1. Benjamin Proud (Plymouth Lea) 23.49

2. Antony James (Plymouth Lea) 23.93

3. Adam Brown (Hatfield) 23.96

4. Warren Cannon (Bath Univ) 24.21

5. Thomas Laxton (Loughboro Un) 24.36

6. Sam Horrocks (Co Manch Aq) 24.37

7. Liam Selby (Stockport Mo) 24.50

8. Benjamin Lowe (Millfield) 24.64



Women's 100m Butterfly Semi Finals (Qualify for Final)

1. Francesca Halsall (Loughboro Un) 58.33

2. Siobhan-Marie O'Connor (Bath Uni) 58.34

3. Rachel Kelly (Loughboro Un) 58.84

4. Alys Thomas (Swansea Uni) 59.31

5. Charlotte Atkinson (Plymouth Lea) 59.33

6. Georgia Barton (Co Manch Aq) 59.94

7. Tilly Gray (Bath Uni) 1:00.01

8. Sophie Smith (Loughboro Un) 1:00.08



Men's 100m Backstoke Semi Finals (Qualify for Final)

1. Chris Walker-Hebborn (Ellesmere Co) 54.01,

2. Liam Tancock (Loughboro Un) 54.67,

3. Charlie Boldison (Uni of Stirling) 54.95,

4. Marco Loughran (Guildford Ct) 55.36

5. Joseph Patching (Plymough Lea) 55.38

6. Joe Elwood (Loughboro Un) 55.61

7. Xavier Mohammed (Co Cardiff) 55.72

8. Liam Knight (Loughboro Un) 55.77



Men's 200m Breaststoke Final

1. Michael Jamieson (Bath Univ) 2:07.79

2. Adam Peaty (Co Derby) 2:09.40

3. Andrew Willis (Bracknell) 2:09.85

4. James Wilby (Loughboro Un) 2:11.38

5. Craig Benson (Warrender Ba) 2:11.93

6. Calum Tait (Edinburgh Un) 2:12.19

7. Andrew Rodgie (Warrender Ba) 2:17.18

Robert Holderness (Millfield) DQ

,

^^ Back to top




related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2013 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.