BBC Sport bowls

Related BBC sites


Bowls results

BOWLS

Click on a date:
Sunday, 29 May, 2016

Sunday, 29 May, 2016
Bowls Scot Men's Senior International Trial, Partick, Glasgow:

Scottish Cities & Counties Championship for the Andrew Hamilton Trophy (Round 3 of 7)



North Section



Aberdeen & Kincardine bt Angus at Inverurie 130-116

M Durward bt D McGill 23-21

C Milne bt S Sibley 32-18

C Banks bt G Leith 21-19

N Burnett bt P Carnegie 22-16

M Campbell lost to D Garvie 15-22

B Carr lost to d Smith 17-20



Dundee lost to Northern Counties at Broughty 104-107

R Carlin bt K Ross 20-17

K Brunton Snr bt S Christie 22-9

I Bell lost to M KcKay 16-19

C McInally lost to R Williamson 13-27

J Strachan drew with K Bowie 18-18

C Brunton lost to M Ross 15-17



Highland lost to Buchan at Hopeman 114-131

I Murray bt S Davidson 20-16

R Thomson bt S Murray 21-20

K Beaton bt D Alexander 21-20

M Thurston lost to D Anderson 18-26

S Wyllie lost to D Murray 18-29

S Cruickshank lost to D Alexander 16-20



Perth bt Bon Accord at Bankfoot 124-99

L Anderson bt R Forbes 20-17

G Lennon bt A McKay 22-11

D Lambert bt A Rough 21-8

I Miller bt K Harper 18-14

S Strathan lost to R Henry 25-29

S Pirie lost to R Stewart 18-20



East Section



Stirling East lost to West Lothian at Burnhead 84-155

D Couper drew with G Logan 14-14

S Thomson lost to S Fleming 13-31

G Rowan lost to R Logan 13-32

S Williamson lost to S McDougall 23-29

S Hogg lost to T Mann 13-21

C Ross lost to A Dunnett 8-21



Edinburgh & Leith bt West Fife at Wardie 13-90

R Marshall bt J Roxburgh 28-11

P O'Donnell bt A McIntyre 20-16

P Veitch bt K Bald 27-9

M Higgenbotham bt C Watson 18-15

J McDermott bt R McFarlane 22-13

J Hogg lost to P Brown 15-26



Midlothian lost to Borders at Newbattle 91-137

D Peacock bt G Forsyth 25-10

R Duncan lost to K Johnston 15-29

C McFarlane lost to A White 11-31

D McDougall lost to S Bebbington 11-22

C Walker lost to S White 16-20

S Briggs lost to R BNichol 13-25



Fife lost to East Lothian at Kirkcaldy 92-145

D Comrie bt G Blair 19-18

J Forbes bt C Valentime 22-14

J Fernie lost to J McCrorie 18-28

C Young lost to S Cochrane 8-28

G Meikle los tto BYoung 12-31

A Pearson lost to S Kennedy 13-35



West Section



Glasgow West bt Lanark West at Kelvindale 126-114

D Elliot bt R Brown (Blantyre) 22-13

T McCartney bt F Scobbie 37-5

J Durward lost to G Punty 17-23

K Bain lost to R Brown (Eddlewood) 17-20

R Moles lost to A Kelly 15-34

S McMillan lost to G Prentice 18-20



Renfrew West bt Stirling West at Paisley Victoria 123-113

S Fisher bt K Murdoch 19-13

S Wotherspook bt W Black 31-17

J Fleming Jnr bt J Williams 22-17

J Ross bt S Deans 20-17

K Wilson lost to P Martin 13-26

G Sloan lost to D Kerr 18-23



Clackmannan & Kinross bt Ayr North at Cambus 116-111

N Dewar bt D Boys 18-14

B Ramage bt P Foster 23-19

G Flannagan bt J Carswell 28-25

S Allan lost to C Carswell 16-18

S Dalrymple lost to M Williamson 15-24

G Craig lost to E Sloan 16-21



Argyll & Bute bt Dumbarton West at Bogleha 118-111

G McLaughlin bt C McIntyre 22-11

B Davie bt C Cassidy 27-15

W Kelly bt B Neeson 19-16

D Beattie lost to K Tait 14-19

L Allan lost to G Baxter 18-23

S Scott lost to A Kane 18-27



South Section



*Holders Lanarkshire South bt Renfrewshire South at Blantyre 143-98

I McLean bt D Morran 19-17

I Campbell bt H Queen 26-15

J Simpson bt T Corrigan 29-17

J Meikle bt S Morrow 21-17

D Garener bt J Adams 28-11

R Grant lost to G Wiggins 20-21



Ayrshire South bt Glasgow South at Coylton 153-106

S McGhee bt W Charters 38-10

D McClue bt J Wardle 32-11

W McKenzie bt M Kelsey 22-18

D Shields bt G McDougall 27-18

B Anderson lost to W Wade 18-23

J Cuthbertson lost to B Campbell 16-26



Dumfries bt Stewartry at Maxwelltown 142-84

R Graham bt K Shuttleworth 28-11

G Adamson bt G Brown 23-9

A Colthart bt S McCubbin 27-12

L Moffat bt G Maxwell 22-11

S Lowther bt R McClune 33-8

D Jess lost to A Davies 9-33



Dumbarton East bt Wigtownshire at Campsie 115-114

D Thomson bt D McColm 23-14

D Miller bt D Arnott 16-15

G Tait bt J Penrose 24-17

G Russell lost to A McMillan 19-26

E Reid lost to M Kelly 13-22

A McDade drew with A McClurg 20-20



Basic Results:

Scottish Cities & Counties Championship for the Andrew Hamilton Trophy (Round 3 of 7)



North Section:

Aberdeen & Kincardine bt Angus at Inverurie 130-116

Dundee lost to Northern Counties at Broughty 104-107

Highland lost to Buchan at Hopeman 114-131

Perth bt Bon Accord at Bankfoot 124-99



East Section:

Stirling East lost to West Lothian at Burnhead 84-155

Edinburgh & Leith bt West Fife at Wardie 130-90

Midlothian lost to Borders at Newbattle 91-137

Fife lost to East Lothian at Kirkcaldy 92-145



West Section:

Glasgow West bt Lanark West at Kelvindale 126-114

Renfrew West bt Stirling West at Paisley Victoria123-113

Clackmannan & Kinross bt Ayr North at Cambus 116-111

Argyll & Bute bt Dumbarton West at Bogleha



South Section:

*Holders Lanarkshire South bt Renfrewshire South at Blantyre 143-98

Ayrshire South bt Glasgow South at Coylton 153-106

Dumfries bt Stewartry at Maxwelltown 142-84

Dumbarton East bt Wigtownshire at Campsie 115-114,

^^ Back to top




BBC iD

Sign in

BBC navigation

Copyright © 2016 BBC. The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.