BBC Sport snooker

IN ASSOCIATION WITH

Related BBC sites

World Championship qualifying results

Date: 26 February-9 March 2009 Venue: The English Institute of Sport, Sheffield

STAGE THREE (best of 19 frames)

Tuesday 9 March results:

Ricky Walden 8-10 Anda Zhang
Gerard Greene 10-9 Rory McLeod
Stuart Bingham 2-10 Stuart Pettman
Jamie Cope 10-5 Mark Joyce
Stephen Lee 10-2 Mike Dunn
Graeme Dott 10-5 Jimmy Michie

Monday 8 March results:

Nigel Bond 4-10 Martin Gould
Joe Swail 1-10 Ken Doherty
Judd Trump 3-10 Tom Ford
Barry Hawkins 10-7 Ian McCulloch
Michael Holt 10-6 David Morris

Sunday 7 March results:

Matthew Stevens 9-10 Marcus Campbell
Dave Harold 7-10 Mark Davis
Steve Davis 10-4 Adrian Gunnell
Fergal O'Brien 10-4 Alan McManus
Liang Wenbo 10-2 Rod Lawler

STAGE TWO (best of 19 frames)

Friday 5 March results:

Marcus Campbell 10-5 James Wattana
Mark Davis 10-7 Barry Pinches
Mike Dunn 10-8 Robert Milkins
Jimmy Michie 10-2 David Gray

Ian McCulloch 10-6 Tony Drago
Jamie Burnett 6-10 David Morris
Andrew Higginson 8-10 Anda Zhang
Rory McLeod 10-3 Jin Long
Stuart Pettman 10-6 David Roe
Michael Judge 8-10 Mark Joyce

Thursday 4 March results:

Adrian Gunnell 10-7 Joe Delaney
Alan McManus 10-9 Paul Davies
Dominic Dale 5-10 Rod Lawler
Martin Gould 10-8 Bjorn Haneveer
Ken Doherty 10-3 Jimmy White
Anthony Hamilton 6-10 Tom Ford

Wednesday 3 March results:

Jimmy White 10-8 Mark Boyle
Tom Ford 10-3 David Hogan
Liu Song 7-10 Tony Drago
David Morris 10-8 Mei Xi Wen
Robert Milkins 10-6 Simon Bedford
Andy Hicks 7-10 David Gray
John Parrott 6-10 Anda Zhang
Jin Long 10-6 Brendan O'Donoghue
David Roe 10-9 Ben Woollaston
Mark Joyce 10-9 Jimmy Robertson

Tuesday 2 March results:

Peter Lines 8-10 James Wattana
Barry Pinches 10-8 Matthew Selt
Joe Delaney 10-0 Sam Baird
Paul Davies 10-7 Shailesh Jogia
Rod Lawler 10-7 Noppodol Sangnil
David Gilbert 6-10 Bjorn Haneveer

Monday 1 March results:

Patrick Wallace 7-10 Mark Boyle
Li Hang 9-10 David Hogan
Xiao Guo Dong 9-10 Tony Drago
Chris Norbury 4-10 Mei Xi Wen

Craig Steadman 4-10 Zhang Anda
Matthew Couch 8-10 Brendan O'Donoghue
Ben Woollaston 10-5 Andrew Norman
Atthasit Mahitthi 4-10 Jimmy Robertson
Simon Bedford 10-4 Ian Preece
Daniel Wells 7-10 David Gray

Sunday 28 February results:

Lee Page 6-10 James Wattana
Matthew Selt 10-8 Thepchaiya Un-Nooh
Stephen Rowlings 6-10 Sam Baird
Lee Spick 8-10 Joe Jogia
Noppadol Sangnil 10-9 Michael White
Bjorn Haneveer 10-9 Jordan Brown

Saturday 27 February results:

James Wattana 10-6 Paul Wykes
Michael White 10-4 David Singh
Jordan Brown 10-7 Del Smith
Brendan O'Donoghue 10-8 Nic Barrow

STAGE ONE (best of nine frames)

Friday 26 February results:

Les Dodd 2-5 Paul Wykes
David Singh 5-3 Neil Selman
Barry West 1-5 Del Smith
Nic Barrow 5-0 Stephen Ormerod

Les Dodd 5-0 Philip Minchin
Paul Wykes 5-1 David Taylor
David Singh 5-3 Colin Mitchell
Ali Bassiri 1-5 Neil Selman
Barry West P-P Christopher Flight *
Del Smith 5-2 Phil Seaton
Bill Oliver 1-5 Nic Barrow
Stephen Ormerod 5-4 Paul Canvey

* West progresses



Print Sponsor


see also
Snooker greats eye Crucible spot
01 Mar 10 |  Snooker
Higgins earns third world crown
04 May 09 |  Snooker
Snooker on the BBC
08 Apr 11 |  Snooker


related bbc links:

related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites