Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
| Help
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Thursday, 27 November, 2003, 14:58 GMT
UK Championship results
UK Championship | Barbican Centre, York | 18-30 November

All the results from the third event of snooker's LG Electronics Tour.

Final

Matthew Stevens (Wal) 10-8 Stephen Hendry (Sco)


Semi-finals

Stephen Hendry (Sco) 9-4 Ronnie O'Sullivan (Eng)
Matthew Stevens (Wal) 9-7 Jimmy White (Eng)


Quarter-finals

Jimmy White (Eng) 9-3 Nigel Bond (Eng)
Matthew Stevens (Wal) 9-3 Paul Hunter (Eng)
Stephen Hendry (Sco) 9-3 Barry Pinches (Eng)
Ronnie O'Sullivan (Eng) 9-3 Quinten Hann (Aus)


Round three

Jimmy White (Eng) 9-7 Fergal O'Brien (Ire)
Nigel Bond (Eng) 9-6 Joe Perry (Eng)
Paul Hunter (Eng) 9-8 Mark King (Eng)
Matthew Stevens (Wal) 9-6 James Wattana (Tha)
Ronnie O'Sullivan (Eng) 9-5 Alan McManus (Sco)
Quentin Hann (Aus) 9-6 Peter Ebdon (Eng)
Barry Pinches (Eng) 9-6 Stephen Lee (Eng)
Stephen Hendry (Sco) 9-8 Ali Carter (Eng)


Round two

Fergal O'Brien (Ire) 9-7 Mark Williams (Wal)
Jimmy White (Eng) 9-5 Drew Henry (Sco)
Joe Perry (Eng) 9-6 Tony Drago (Mal)
Nigel Bond (Eng) 9-7 Ken Doherty (Irl)
Paul Hunter (Eng) 9-7 Stephen Macguire (Sco)
Mark King (Eng) 9-8 David Gray (Eng)
Matthew Stevens (Wal) 9-7 Gerard Greene (NI)
James Wattana (Tha) 9-4 John Higgins (Sco)
Ronnie O'Sullivan (Eng) 9-3 Ian McCulloch (Eng)
Alan McManus (Sco) 9-7 Dominic Dale (Wal)
Quinten Hann (Aus) 9-8 Chris Small (Sco)
Peter Ebdon (Eng) 9-2 Stuart Bingham (Eng)
Stephen Lee (Eng) 9-5 Dave Harold (Eng)
Barry Pinches (Eng) 9-6 Graeme Dott (Sco)
Ali Carter (Eng) 9-6 Steve Davis (Eng)
Stephen Hendry (Sco) 9-5 John Parrott (Eng).


Round one

Fergal O'Brien (Ire) 9-8 Mark Selby (Eng)
Drew Henry (Sco) 9-7 Michael Holt (Eng)
Tony Drago (Mal) 9-8 Rory McLeod (Eng)
Nigel Bond (Eng) 9-4 Rob Milkins (Eng)
Stephen Maguire (Sco) 9-8 Anthony Davies (Wal)
Mark King (Eng) 9-4 Alain Robidoux (Can)
Gerard Greene (NI) 9-4 Joe Swail (NI)
James Wattana (Tha) 9-2 Robin Hull (Fin)
Ian McCulloch (Eng) 9-4 Stuart Pettman (Eng)
Dominic Dale (Wal) 9-3 Joe Delaney (Ire)
Chris Small (Sco) 9-6 Andy Hicks (Eng)
Stuart Bingham (Eng) 9-7 Anthony Hamilton (Eng)
Dave Harold (Eng) 9-6 Mark Davis (Eng)
Barry Pinches (Eng) 9-1 Marco Fu (HK)
Ali Carter (Eng) 9-3 Bjorn Haneveer (Bel)
John Parrott (Eng) 9-8 Barry Hawkins (Eng)

NB Top 16 players enter draw in round two



E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability sport | Olympics 2012 | Sport Relief | Other sport...

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport