Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
| Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Wednesday, 6 October, 2004, 09:47 GMT 10:47 UK
Paralympic results for 27 September
Monday September 27th


ATHLETICS
Men's 4x100m - T53/T54 Final 21:35

1 Thailand 51.99

2 Australia 52.10

3 France53.36

4 Canada 54.10

Men's 4x400m - T35-T38 Final 10:35

1 Tunisia 3:38.92

2 China 3:40.62

3 Ukraine3:46.78

4 Spain 3:59.71

Men's Triple Jump - F12 Final 09:00

1 Q Duan (Chn) 15.30 WR

2 A Kuzmichou (Blr)14.59

3 I Kytsenko (Ukr) 14.45

4 E Cepeda (Cub) 14.39

5 R Sivitski (Blr)14.38

Men's Long Jump - F42 Final 19:00

1 W Czyz (Ger) 6.23 WR

2 S Lippi (Ita) 5.63

3 HPopow (Ger) 5.43

4 K Kotani (Jpn) 5.25

Women's 200m - T52 Final 20:05

1 Andre Beaudoin (Can) 31.22 PR

2 SalvadorHernandez (Mex) 31.46

3 Boesch Beat (Sui) 32.35

4 Dean Bergeron (Can) 32.45

Men's 400m - T11 Final A 17:25

1 Jose Armando (Ang) 51.10 PB

2 Luis Bullido (Spa)52.10

3 Aladji BA (Fra) 52.46

4 Oleksandr Ivanyukhin (Ukr) 1 52.85

Women's Shot Put - F42-46 Final 10:45

1 BZ Zheng (Chn) 9.37 WR

2 P Bustamante(Mex) 8.87

3 N de Las heras (Cub) 11.90

4 B Zych (Pol) 8.03

Women's 400m - T13 Final A 18:20

1 Olga Semenova (Rus) 57.79

2 Anthi Karagianni (Gre) 1:00.13

3 Ilse Hayes (Rsa) 30 (Aug) 1:00.17

4 Katrin Mueller (Ger) 1:00.43

Men's 200m - T52 Final 19:55

1 Andre Beaudoin (Can) 31.22

2 Salvador Hernandez(Mex) 31.46

3 Beat Boesch (Sui) 32.35

4 Dean Bergeron (Can) 32.45

Men's 800m - T12 Final A 18:45

1 Abel Avila (Spa) 1:53.12

2 Maher Bouallegue (Tun)1:54.04

3 Odair Santos (Bra) 1:54.08

4 Andrew Auma A.(Ken) 1:55.75

Women's 200m - T46 Final 19:20

1 Amy Winters (Aus) 25.54 WR

2 Anna Szymul (Pol)25.68 PB

3 Elena Chistilina (Rus) 25.93

4 Fiodorow Alicja (Pol) 25.99

Women's Shot Put - F37/38 Final 09:00

1 A Grigaliuniene (Ltu) 11.07 WR

2 VBujarkova (Cze) 9.68

3 E Berna (Cze) 9.47

4 B Jones (Gbr) 10.21

Women's 400m - T38 Final 19:00

1 Katrina Webb (Aus) 1:05.41

2 Fang Wang (Chn)1:06.96

3 Inna Dyachenko (Ukr) 1:07.49

4 Evgenia Trushnikova (Rus) 1:07.99

Men's Discus Throw - F13 Final 11:15

1 HT Sun (Chn) 52.51 WR

2 V Andryushchenko(Rus) 44.49

3 R Urbonas (Ltu) 43.32

4 V Lishchynskyy (Ukr) 43.21

Men's 4x400m - T42-T46 Final 10:10

1 United States 3:27.00

2 Australia 3:33.55

3France 3:37.28

4 China 3:50.42

Men's Javelin Throw - F37 Final 17:00

1 K Churchill (Gbr) 48.09

2 K Ault (Aus) 45.77

3 J Przebierala (Pol) 44.78

4 Aj Dhifallah (Tun) 43.37

Men's Shot Put - F58 Final 18:30

1 Allam I (Egy) 14.19

2 J Rokicki (Pol) 14.19

3H Elbehiry (Egy) 14.09

4 Al Abbadi (Jor) 13.80

Women's Javelin Throw - F56-58 Final 09:00

1 S Djelal (Alg) 30.97 WR

2 Ne Iyiazi(Ngr) 27.61

3 A Hussein (Egy) 20.99

4 AH Castro (Mex) 25.29

Men's 5000m - T46 Final 21:05

1 Samir Nouioua (Alg) 14:54.49

2 Javier Conde (Spa)15:00.31

3 Ozivam Bonfim (Bra) 15:02.09

4 Vicente Moises (Bra) 15:10.65

Women's 1500m - T12 Final 20:35

1 Elena Pautova (Rus) 4:36.29 WR

2 JuliaLongorkaye (Ken) 4:41.71

3 Batalova Rima (Rus) 4:42.61

4 Pamela McGonigle(USA) 4:56.28

^^ Back to top

CYCLING ROAD
Women's Gen'l Class Ind TT&RR-Open(B1-3) RR 10:00

1 Karissa Whitsell (USA) 23:37

2 ToneGravvold (Nor) 23:53

3 Lindy Hou (Aus) 24:19

Men's Gen'l Class Ind TT&RR-CP Div 3 TT 14:30

1 Darren Kenny (Gbr) 16:28

2 JavierOtxoa (Spa) 16:58

3 Jean Quevillon (Can) 17:17

Men's Gen'l Class Ind TT&RR-LC1 RR 13:10

1 Wolfgang Eibeck (Aut) 23:30

2 Fabio Triboli(Ita) 23:49

3 Peter Brooks (Aus) 24:06

Men's Gen'l Class Ind TT&RR-Open(B1-3) RR 10:00

1 Kieran Modra (Aus) 28:27

2 ChristianVenge (Spa) 28:29

3 Miguel Clemente Angel (Spa) 29:14

Men's Gen'l Class Ind TT&RR-LC3 RR 13:10

1 Laurent Thirionet (Fra) 16:38

2 FabrizioMacchi (Ita) 17:02

3 Antonio Garcia (Spa) 17:10

Men's Gen'l Class-Ind TT&RR-LC4 TT 12:00

1 Michael Teuber (Ger) 8:26

2 Erich Winkler(Ger) 9:12

3 Wolfgang Dabernig (Aut) 9:36

Men's Gen'l Class Ind TT&RR-CP Div 4 TT 15:05

1 Christopher Scott (Aus) 24:33

2 KlausLungershausen (Ger) 24:49

3 Peter Homann (Aus) 25:03

Men's Gen'l Class Ind TT&RR-LC2 RR 15:30

1 Jiri Jezek (Cze) 23:46

2 Roberto Alcaide(Spa) 24:07

3 Eduard Novak (Rom) 24:43

^^ Back to top

FOOTBALL
Men's Gold Medal Match- Game 18 15:30

Ukraine bt Brazil 4-1

Men's Bronze Medal Match - Game 17 13:00

Russia bt Argentina 5-0

^^ Back to top

POWERLIFTING
Men's +100 kg Group B 16:30

1 Vladimir Buben (Blr) 200.0

2 Leszek Hallmann (Pol)200.0

3 Ali Mohamed (Qat) 190.0

Men's -100 kg Group B 13:00

1 Kazem Rajabigolojeh (Iri) 242.5

2 Solomon Ikechukwu

^^ Back to top

SWIMMING
Women's 50m Backstroke - S2 Final 17:00

1 Sara Carracelas (Spa) 1:19.25 PR

2 MariaKalpakidou (Gre) 1:28.30

3 Danielle Watts (Gbr) 1:31.12

4 Betiana Basualdo(Arg) 1:35.88

Men's 4x50m Medley - 20pts Final 17:00

1 Brazil 2:37.46

2 Japan 2:42.52

3 Spain2:44.65

4 China 2:47.06

Men's 50m Freestyle - S4 Final 17:00

1 Clodoaldo Silva (Bra) 35.41

2 Yuji Hanada(Jpn) 37.54

3 David Smetanine (Fra) 39.51

4 Richard Oribe (Spa) 39.67

Women's 4x50m Medley - 20pts Final 17:00

1 Great Britain 3:16.34

2 Spain 3:31.47

3 Japan 3:33.11

4 Ukraine 3:38.42

Men's 50m Freestyle - S5 Final 17:00

1 Sebastian Rodriguez (Spa) 32.62

2 DmytroKryzhanovskyy (Ukr) 33.63

3 Anthony Stephens (Gbr) 35.65

4 Junquan He (Chn)36.61

Men's 4x100m Medley - 49pts Final 17:00

1 Ukraine 4:13.65 WR/PR

2 Spain 4:20.85

3Belarus 4:21.51

4 Japan 4:23.66

Men's 50m Freestyle - S6 Final 17:00

1 Jianhua Yin (Chn) 30.80

2 Daniel Vidal(Spa) 31.37

3 Anders Olsson (Swe) 31.90

4 Peter Andersen (Den) 32.01

Men's 50m Backstroke - S1 Final 17:00

1 Christos Tampaxis (Gre) 1:22.20 PR

2 Alexandros Taxildaris (Gre) 1:42.34

3 Joao Martins (Por) 1:47.19

4 Jiri Kaderavek (Cze) 1:48.23

Men's 50m Backstroke - S2 Final 17:00

1 Sara Carracelas (Spa) 1:19.25

2 Maria Kalpakidou (Gre) 1:28.30

3 Danielle Watts (Gbr) 1:31.12

4 Betiana Basualdo (Arg) 1:35.88

Men's 50m Backstroke - S3 Final 17:00

1 Jian Ping Du (Chn) 53.66

2 Albert Bakaev (Rus) 53.98

3 Jimmy Eulert (Per) 55.76

4 Martin Kovar (Cze) 58.73

Women's 50m Freestyle - S13 Final 17:00

1 Kirby Cote (Can) 28.47

2 Prue Watt (Aus)28.89

3 Chelsey Gotell (Can) 29.00

4 Tiffanie Wright (USA) 29.14

Women's 50m Freestyle - S4 Final 17:00

1 Mayumi Narita (Jpn) 39.22 WR/PR

2 Melanie Benn (USA) 52.50 13.28

3 Karen Breumsoe (Den) 53.18 13.96

4 Cheryl Angelelli (USA) 53.23

Women's 50m Freestyle - S5 Final 17:00

1 Akopyan Olena (Ukr) 37.26

2 Beatrice Hess (Fra) 37.53

3 Teresa Perales (Spa) 37.62

4 Bela Hlavackova (Cze) 38.42

Women's 50m Freestyle - S6 Final 17:00

1 Doramitzi Gonzalez (Mex) 36.14

2 LudivineLoiseau (Fra) 36.43

3 Erika Nara (Jpn) 37.65

4 Reeta Peltola (Fin) 39.38

^^ Back to top

TABLE TENNIS
Men's Team - Class 9 Gold Mdl Match 10:00

Netherlands bt Austria 3-2

Men's Team - Class 1/2 Gold Mdl Match 13:50

Korea bt Slovakia 3-1

Men's Team - Class 3 Gold Mdl Match 13:50

Korea bt Great Britain 3-0

Women's Ind - Class 3 Bronze Mdl Match 17:00

France bt Germany 3-0

Men's Ind - Class 9 Bronze Mdl Match 17:00

Chinese Taipei bt United States 3-2

Men's Team - Class 4 Bronze Mdl Match 10:00

China bt Germany 3-1

Women's Team-Class 6-10 Bronze Mdl Match 17:40

China bt France 3-0

Men's Team - Class 5 Gold Mdl Match 17:40

Czech Republic bt Korea 3-2

Men's Team - Class 8 Gold Mdl Match 13:50

Belguim bt France 3-1

Men's Team - Class 1/2 Bronze Mdl Match 13:50

Germany bt France 3-2

Men's Team - Class 6/7 Gold Mdl Match 13:50

Germany bt Poland 3-1

Women's Team - Class 4/5 Gold Mdl Match 17:40

China bt Chinese Taipei 3-0

Men's Team - Class 8 Bronze Mdl Match 13:50

Slovakia bt China 3-2

Men's Team - Class 5 Bronze Mdl Match 17:40

France bt Chinese Taipei 3-1

Men's Team - Class 10 Gold Mdl Match 17:40

China bt France 3-1

Men's Team - Class 6/7 Bronze Mdl Match 13:50

Sweden bt France 3-2

Women's Team -Class 4/5 Bronze Mdl Match 17:40

Jordan bt France 3-1

Men's Team - Class 4 Gold Mdl Match 10:00

Korea bt France 3-2

Men's Team - Class 10 Bronze Mdl Match 17:40

Sweden bt Czech Republic 3-1

^^ Back to top

VOLLEYBALL SITTING
Men's Team Bronze Medal Match - Match 23 17:15

Egypt bt Germany 3-2

Women's Team Gold Medal Match - Match 20 19:00

China bt Netherlands 3-1

Women's Team Bronze Medal Match - Match 19 15:30

United States bt Slovenia 3-1

^^ Back to top

WHEELCHAIR BASKETBALL
Women's - Open Final Gold Medal Match - Match 64 20:45

United States bt Australia34-16

Women's - Open Final Bronze Medal Match - Match 63 18:30

Canada bt Germany 63-47

Men's Team Gold Medal Match - Match 24 20:45

United States bt Australia 56-44

^^ Back to top





Links to more Results stories


 


E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport