Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
| Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Wednesday, 6 October, 2004, 09:48 GMT 10:48 UK
Paralympic results for 19 September
Sunday September 19th


ATHLETICS
Women's Shot Put - F56-58 Final 18:15 - 1

1 J Fesslova (Cze) 6.86 PR

2 M Buggenhagen (Ger) 8.94

3T Majcen (Slo) 6.00

4 E Kacanu (Cze) 6.00

5 S Reddin (Gbr) 5.96

Men's Long Jump - F11 Final 19:00 - 2

1 D Li (Chn) 6.38

2 E Gillette (USA) 6.24

3 S Sevostianov (Rus) 6.10

4 Jay Maso (Cub) 5.96

5 A Barakas (Gre) 5.87

Men's 5000m - T52 Final 20:00 - 2

1 Toshihiro Takada (Jpn) 13:10.86 PR

2 ThomasGeierspichler (Aut) 13:10.94

3 Santiago Sanz (Spa) 13:12.65

4 Tomoya Ito (Jpn)13:48.42

5 Clayton Gerein (Can) 13:48.82

Men's Discus Throw - F54 Final 19:00 - 2

1 M Nourafshan (Iri) 30.68 PR

2 L Fan (Chn) 28.93 SB

3 E Kalaras (Gre) 28.07 PB

4 F Purgl (Cze) 27.97 SB

5 G Bernardi (Ita) 25.44 SB

6 A Azimi (Iri) 24.15

7 J Hudej (Slo) 23.31 SB

8 HH Al Mazam (UAE) 23.10

9 G Tischler (Aut) 22.92

10 S Raju (Ind) 22.87 PB

11 LA Zepeda (Mex) 20.92

12 H Brauner (Ger) 19.73

Men's 10000m - T11 Final 21:10 - 2

1 Henry Wanyoike (Ken) 31:37.25 WR

2 CarlosFerreira.(Por) 33:17.30

3 Andrea Cionna (Ita) 3:59.98

4 Yuichi Takahashi(Jpn) 34:36.69

5 Bob Matthews (Gbr) 34:47.66

Men's Shot Put - F32 Final 20:00 - 2

1 K Betina (Alg) 7.64 WR

2 MA Sulaiman (UAE) 7.18AR

3 D Almutairi (Kuw) 6.86 PB

4 A Williams (Gbr) 6.49 PB

5 A Abdullah (Kuw)6.38

6 SH Park (Kor) 5.97

7 T Leahy (Irl) 5.96

8 A Kamal (Brn) 5.70

Men's Shot Put - F33/34 Final 18:30 - 2

1 F Lombaard (Rsa) 13.81 WR

2 V Khilmonchyk (Blr)13.19

3 M Karam (Iri) 12.90

4 A Deligiorgis (Gre) 12.42

5 F Raiga (Iri)12.37

^^ Back to top

CYCLING TRACK
Men's Ind Pursuit(LC4) Finals 16:00 - 1

Gold Michael Teuber (Ger) 2:51.752

Silver Juanjo Mendez(Spa) 3:00.410

Bronze Peter Hans Beier (Ger) 3:02.386

Men's Ind Pursuit(LC1) Finals 17:05 - 1

Gold Peter Brooks (Aus) 4:52.476

Silver Wolfgang Eibeck(Aut) 4:58.437

Bronze Fabio Triboli (Ita) 5:03.428

Men's Ind Pursuit(LC2) Finals 16:50 - 1

Gold Roberto Alcaide (Spa) 4:58.587

Silver Jiri Jezek(Cze) 5:01.228

Bronze Paul Martin (USA) Overlapped

Men's Ind Pursuit-Open(B1-3) Finals 12:45 - 1

Gold 1 Kieran Modra (Aus) 4:23.874

Bronze Ian Sharpe (Gbr) 4:33.487

Men's Ind Pursuit(LC3) Finals 16:15 - 1

Gold Laurent Thirionet (Fra) 4:02.809

Silver TobiasGraf (Ger) 4:02.898<

^^ Back to top

JUDO
Men's -81 kg Gold Medal Contest 14:00 - 1

Cyril Jonard (Fra) bt Yuji Kato (Jpn) Ipp

Women's -63 kg Bronze Medal Contest A 14:00 - 1

angelique Quessandier (Fra) bt MaxineIngram (Gbr) Ipp

Women's -63 kg Bronze Medal Contest B 14:00 - 1

Monica Merenciano (Spa) bt Hui QiongZhang (Chn) Ipp

Women's -57 kg Bronze Medal Contest A 14:00 - 1

Ekaterina Buzmakova (Rus) bt MariaKeramida (Gre) Ipp

Women's -57 kg Bronze Medal Contest B 14:00 - 1

Daniele Silva (Bra) bt Ping Li Lei (Chn)Ipp<

Men's -73 kg Gold Medal Contest 1

Feng Yun Wang (Chn) bt Eduardo Amaral (Bra)Ipp

Women's -63 kg Gold Medal Contest 14:00 - 1

Madina Kazakova (Rus) bt Silke Huetter(Ger) Ipp

Women's -57 kg Gold Medal Contest 14:00 - 1

Ramona Brussig (Ger) bt Marta Payno Arce(Spa) Ipp

Men's -81 kg Bronze Medal Contest A 14:00 - 1

Sebastian Junk (Ger) bt Anatoly Vlasov(Rus)Ipp

Men's -81 kg Bronze Medal Contest B 14:00 - 1

Gabor Vincze (Hun) bt Bill Morgan (Can)Ipp

^^ Back to top

SHOOTING
Women's P2-10m Air Pistol-SH1 Final 15:15 - 1

1 Isabel Newstead (Gbr) 466.8

2 Mei ChinLin (Tpe) 465.1

3 Yelena Taranova (Aze) 457.3

4 Anastasia Panteleeva (Rus)456.6

5 Karen Nest Van (Can) 451.6

Mens R1-10m Air Rifle Stand-SH1 Final 12:30 - 1

1 Jonas Jacobsson (Swe) 693.4

2 FrancPinter (Slo) 692.6

3 Ashley Adams (Aus) 692.2

4 Jo Moo Pyun (Kor) 691.8

5Owan Jin Jung (Kor) 690.7

^^ Back to top

SWIMMING
Men's 100m Butterfly - S13 Final 17:00 - 2

1 Fu Xiao Wang (Chn) 1:05.20 WR/PR

2 BenAustin (Aus) 1:06.57

3 Giles Long (Gbr) 1:07.12

4 Chao Jia Wang (Chn) 1:11.29

5 Ricardo Moffatti (Aus) 1:13.72

Men's 100m Freestyle - S3 Final 17:00 - 2

1 Martin Kovar (Cze) (1) 1:43.51 WR/PR

2Ping Jian Du (Chn) (2) 49.86 1:48.00

3 Ioannis Kostakis (Gre) (3) 1:55.79

4Carlo Piccoli (Ita) (5) 1:57.22

5 Kenny Cairns (Gbr) (7) 1:57.30

Men's 100m Freestyle - S4 Final 17:00 - 2

1 Clodoaldo Silva (Bra) (1) 1:19.51

2 YujiHanada (Jpn) (2) 1:24.62

3 Richard Oribe (Spa)1:26.58

4 David Smetanine (Fra)1:28.98

5 Luca Mazzone (Ita) 1:37.01

Men's 100m Freestyle - S5 Final 17:00 - 2

1 Sebastian Rodriguez (Spa) 1:13.39 WR/PR

2Dmytro Kryzhanovskyy (Ukr) 1:16.29

3 Anthony Stephens (Gbr) 1:17.62

4 RyszardBeczek (Pol) 1:19.12

5 Ervin Kovacs (Hun) 1:19.43

Men's 100m Butterfly - S8 Final 17:00 - 2

1 Immacolata Cerasuolo (Ita) 1:23.04

2Dora Pasztory (Hun) 1:23.85

3 Andrea Cole (Can) 1:24.78

4 Toni Davis (USA)1:26.74

4 Min Xiao (Chn) 1:26.74

Men's 400m Freestyle - S12 Final 17:00 - 2

1 Viktor Smyrnov (Ukr) 4:44.79

2 DonovanTildesley (Can) 4:49.68

3 Enhamed Mohamed (Spa) 5:01.64

4 Deniz Miguel (Spa)5:01.65

5 Grzegorz Polkowski (Pol) 5:08.17

Men's 200m IM -SM6 Final 17:00 - 2

1 Sascha Kindred (Gbr) 2:51.39

2 Run Yuan Yang(Chn) 3:01.94

3 Swen Michaelis (Ger) 3:03.42

4 Peng Li (Chn) 3:03.54

5 JinboZhang (Chn) 3:03.73

Men's 100m Butterfly - S9 Final 17:00 - 2

1 Jesus Collado (Spa) 1:02.66 WR/PR

2Matthew Cowdrey (Aus) 1:04.24

3 Sam Bramham (Aus) 1:04.25

4 Mark Barr (USA)0.83 1:04.93

5 Alex Racoveanu (Swe) 1:05.77

Women's 100m Butterfly - S13 Final 17:00 - 2

1 Kirby Cote (Can) 1:07.44

2 Prue WattS13 (Aus) 1:08.41

3 Rhiannon Henry (Gbr) 1:09.21

4 Carrie Willoughby (USA)1:11.02

5 Chelsey Gotell (Can) 1:11.05

Men's 200m IM -SM7 Final 17:00 - 2

1 Rudy Garcia (USA) 2:43.65

2 David Roberts (Gbr)2:47.03

3 Eric Lindmann (Fra) 2:48.46

4 Matthew Walker (Gbr) 2:52.05

5 RongTian (Chn) 2:53.50

Women's 100m Freestyle - S3 Final 17:00 - 2

1 Patricia Valle (Mex) 2:08.09

2 Annke Conradi (Ger) 2:16.24

3 Fran Williamson (Gbr) 2:19.06

4 Susana Barroso 2:32.66

5 Amaia Zuazua (Spa) 2:34.14

Women's 100m Freestyle - S4 Final 17:00 - 2

1 Clodoaldo Silva (Bra) 1:19.51

2 YujiHanada (Jpn) 1:24.62

3 Richard Oribe (Spa) 1:26.58

4 David Smetanine (Fra)1:28.98

5 Luca Mazzone (Ita) 1:37.01

Women's 100m Freestyle - S5 Final 17:00 - 2

1 Teresa Perales (Spa) 1:19.96

2 Beatrice Hess (Fra) 1:20.46

3 Olena Akopyan (Ukr) 1:21.33

4 Inbal Pezaro (Isr) 51:23.59

5 Bela Hlavackova (Cze) (4) 1:25.36

Women's 100m Butterfly - S8 Final 17:00 - 2

1 Immacolata Cerasuolo (Ita) 1:23.04

2Dora Pasztory (Hun) 1:23.85

3 Andrea Cole (Can) 1:24.78

4 Toni Davis (USA)1:26.74

4 Min Xiao (Chn) 1:26.74

Women's 400m Freestyle - S12 Final 17:00 - 2

1 Sergei Punko (Blr) 4:11.58 WR/PR

2 EnriqueFloriano (Spa) 4:18.40

3 Raman Makarau (Blr) 4:23.19

4 Dmytro Kuzmin (Ukr) (4)4:30.61

5 Sergiy Klippert (Urk) 4:34.71

Women's 200m IM - SM6 Final 17:00 - 2

1 Erin Popovich (USA) 3:05.57 WR/PR

2 Min Huang(Chn) 3:05.84

3 Chantel Wolfenden (Aus) 3:10.46

4 Oxana Guseva (Rus) 3:19.32

5 Margita Prokeinova (Svk) 3:19.89

Women's 100m Butterfly - S9 Final 17:00 - 2

1 Natalie du Toit (Rsa) 1:07.54 WR/PR

2 Stephanie Dixon (Can) 1:12.01

3 Kate Bailey (Aus) 1:16.61

4 Emilie Gral (Fra) 1:17.06

5 Grynet Sisse Egeborg (Den) 1:18.10

^^ Back to top

WHEELCHAIR FENCING
Men's Team Epee - Open Gold Match 19:30 - 2

Hungary 33 Hong Kong 45

Women's Team Epee - Open Bronze Match 15:00 - 1

Poland 42 - 45 France

Men's Team Foil - Open Bronze Match 16:30 - 1

Poland 45 Kuwait 35

Women's Team Epee - Open Gold Match 18:00 - 1

Hungary 33 Hong Kong 45<

Men's Team Foil - Open Gold Match 19:30 - 2

China 45 Hong Kong 41

^^ Back to top





Links to more Results stories


 


E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport