Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Monday, 23 August, 2004, 18:15 GMT 19:15 UK
Men's lightweight four results
Results - Rowing : coxless four  

22/08/2004

Discipline (Rowing)

Men's coxless four - Final ranking - 22.08.04

1. Denmark

(Thor Kristensen, Thomas Ebert, Stephan Moelvig, Eskild Ebbesen)

2. Australia

(Glen Loftus, Anthony Edwards, Ben Cureton, Simon Burgess)

3. Italy

(Lorenzo Bertini, Catello Amarante, Salvatore Amitrano, Bruno Mascarenhas)

4. Netherlands

(Gerard van Der Linden, Ivo Snijders, Karel Dormans, Joeri de Groot)

5. Canada

(Iain Brambell, Jonathan Mandick, Gavin Hassett, Jon Beare)

6. Ireland

(Richard Archibald, Eugene Coakley, Niall Otoole, Paul Griffin)

7. Serbia and Montenegro

(Veljko Urosevic, Nenad Babovic, Goran Nedeljkovic, Milos Tomic)

8. Russia

(Sergej Bukreev, Valerij Saritchev, Aleksandr Savkin, Aleksandr Zyuzin)

9. United States

(Pat Todd, Matt Smith, Paul Teti, Steve Warner)

10. Austria

(Juliusz Madecki, Sebastian Sageder, Wolfgang Sigl, Bernd Wakolbinger)

11. Germany

(Martin Mueller-Falcke, Axel Schuster, Stefan Locher, Andreas Bech)

12. Spain

(Mario Arranz Puente, Jesus Gonzalez Alvarez, Carlos Loriente Perez, Alberto Dominguez Lorenzo)

13. Great Britain

(Mike Hennessy, Tim Male, Nick English, Mark Hunter)

Top

Men's coxless four - Final A - 22.08.04

1. Denmark 6:01.39

(Thor Kristensen(B), Thomas Ebert(2), Stephan Moelvig(3), Eskild Ebbesen(S))

2. Australia 6:02.79

(Glen Loftus(B), Anthony Edwards(2), Ben Cureton(3), Simon Burgess(S))

3. Italy 6:03.74

(Lorenzo Bertini(B), Catello Amarante(2), Salvatore Amitrano(3), Bruno Mascarenhas(S))

4. Netherlands 6:03.79

(Gerard van Der Linden(B), Ivo Snijders(2), Karel Dormans(3), Joeri de Groot(S))

5. Canada 6:05.10

(Iain Brambell(B), Jonathan Mandick(2), Gavin Hassett(3), Jon Beare(S))

6. Ireland 6:09.96

(Richard Archibald(B), Eugene Coakley(2), Niall Otoole(3), Paul Griffin(S))

Top

21/08/2004

Discipline (Rowing)

Men's coxless four - Final summary - 21.08.04

Heat 1

Heat 2

1.Serbia and Montenegro 6:19.00

(Veljko Urosevic(B), Nenad Babovic(2), Goran Nedeljkovic(3), Milos Tomic(S))

2.Russia 6:20.64

(Aleksandr Zyuzin(B), Sergej Bukreev(2), Valerij Saritchev(3), Aleksandr Savkin(S))

3.United States 6:22.24

(Pat Todd(B), Matt Smith(2), Paul Teti(3), Steve Warner(S))

4.Austria 6:22.85

(Juliusz Madecki(B), Sebastian Sageder(2), Bernd Wakolbinger(3), Wolfgang Sigl(S))

5.Germany 6:23.28

(Martin Mueller-Falcke(B), Axel Schuster(2), Stefan Locher(3), Andreas Bech(S))

6.Spain 6:26.15

(Mario Arranz Puente(B), Jesus Gonzalez Alvarez(2), Carlos Loriente Perez(3), Alberto Dominguez Lorenzo(S))

Top

19/08/2004

Discipline (Rowing)

Men's coxless four - Semifinal summary - 19.08.04

Heat 1

1.Italy 5:55.02 - A

(Lorenzo Bertini(B), Catello Amarante(2), Salvatore Amitrano(3), Bruno Mascarenhas(S))

2.Australia 5:55.22 - A

(Glen Loftus(B), Anthony Edwards(2), Ben Cureton(3), Simon Burgess(S))

3.Canada 5:57.44 - A

(Iain Brambell(B), Jonathan Mandick(2), Gavin Hassett(3), Jon Beare(S))

4.Austria 5:58.73 - B

(Juliusz Madecki(B), Sebastian Sageder(2), Bernd Wakolbinger(3), Wolfgang Sigl(S))

5.Serbia and Montenegro 6:00.07 - B

(Veljko Urosevic(B), Nenad Babovic(2), Goran Nedeljkovic(3), Milos Tomic(S))

6.United States 6:01.84 - B

(Pat Todd(B), Matt Smith(2), Paul Teti(3), Steve Warner(S))

Heat 2

1.Denmark 5:55.85 - A

(Thor Kristensen(B), Thomas Ebert(2), Stephan Moelvig(3), Eskild Ebbesen(S))

2.Netherlands 5:57.47 - A

(Gerard van Der Linden(B), Ivo Snijders(2), Karel Dormans(3), Joeri de Groot(S))

3.Ireland 5:58.89 - A

(Richard Archibald(B), Eugene Coakley(2), Niall Otoole(3), Paul Griffin(S))

4.Russia 5:59.75 - B

(Aleksandr Zyuzin(B), Sergej Bukreev(2), Valerij Saritchev(3), Aleksandr Savkin(S))

5.Germany 6:03.08 - B

(Martin Mueller-Falcke(B), Axel Schuster(2), Stefan Locher(3), Andreas Bech(S))

6.Spain 6:07.01 - B

(Mario Arranz Puente(B), Jesus Gonzalez Alvarez(2), Carlos Loriente Perez(3), Alberto Dominguez Lorenzo(S))

Top

17/08/2004

Discipline (Rowing)

Men's coxless four - Repechage summary - 17.08.04

Heat 1

1.Russia 5:52.87 - Q

(Sergej Bukreev(B), Valerij Saritchev(2), Aleksandr Savkin(3), Aleksandr Zyuzin(S))

2.Serbia and Montenegro 5:54.27 - Q

(Veljko Urosevic(B), Nenad Babovic(2), Goran Nedeljkovic(3), Milos Tomic(S))

3.Spain 5:56.15 - Q

(Mario Arranz Puente(B), Jesus Gonzalez Alvarez(2), Carlos Loriente Perez(3), Alberto Dominguez Lorenzo(S))

4.Great Britain 5:58.80

(Mike Hennessy(B), Tim Male(2), Nick English(3), Mark Hunter(S))

Top

15/08/2004

Discipline (Rowing)

Men's coxless four - Heats summary - 15.08.04

Heat 1

1.Canada 5:51.18 - Q

(Iain Brambell(B), Jonathan Mandick(2), Gavin Hassett(3), Jon Beare(S))

2.Netherlands 5:52.52 - Q

(Gerard van Der Linden(B), Ivo Snijders(2), Karel Dormans(3), Joeri de Groot(S))

3.Austria 5:54.07 - Q

(Juliusz Madecki(B), Sebastian Sageder(2), Bernd Wakolbinger(3), Wolfgang Sigl(S))

4.Serbia and Montenegro 5:56.12 - Q

(Veljko Urosevic(B), Nenad Babovic(2), Goran Nedeljkovic(3), Milos Tomic(S))

5.Spain 6:11.70 - Q

(Mario Arranz Puente(B), Jesus Gonzalez Alvarez(2), Carlos Loriente Perez(3), Alberto Dominguez Lorenzo(S))

Heat 2

1.Denmark 5:50.72 - Q

(Thor Kristensen(B), Thomas Ebert(2), Stephan Moelvig(3), Eskild Ebbesen(S))

2.Italy 5:52.17 - Q

(Lorenzo Bertini(B), Catello Amarante(2), Salvatore Amitrano(3), Bruno Mascarenhas(S))

3.Germany 5:52.68 - Q

(Martin Mueller-Falcke(B), Axel Schuster(2), Stefan Locher(3), Andreas Bech(S))

4.Great Britain 6:05.57 - Q

(Mike Hennessy(B), Tim Male(2), Nick English(3), Mark Hunter(S))

Heat 3

1.Australia 5:50.24 - Q

(Glen Loftus(B), Anthony Edwards(2), Ben Cureton(3), Simon Burgess(S))

2.Ireland 5:52.54 - Q

(Richard Archibald(B), Eugene Coakley(2), Niall Otoole(3), Paul Griffin(S))

3.United States 5:54.68 - Q

(Pat Todd(B), Matt Smith(2), Paul Teti(3), Steve Warner(S))

4.Russian Federation 5:55.67 - Q

(Sergej Bukreev(B), Valerij Saritchev(2), Aleksandr Savkin(3), Aleksandr Zyuzin(S))

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport