Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Thursday, 12 August, 2004, 17:38 GMT 18:38 UK
Men's 66-73kg judo results
Results - Judo : 66-73kg  

16/08/2004

Discipline (Judo)

Men's 66-73kg - Final ranking - 16.08.04

1. Won Hee Lee (Kor)

2. Vitaliy Makarov (Rus)

3. Leandro Guilheiro (Bra)

3. James Pedro (USA)

5. Victor Bivol (Mol)

5. Daniel Fernandes (Fra)

7. David Kevkhishvili (Geo)

7. Joao Neto (Por)

Top

Men's 66-73kg - Final summary - 16.08.04

Match: 01

Won Hee Lee (Kor) beat
Vitaliy Makarov (Rus) Ippon 4:51

Match: 02

Leandro Guilheiro (Bra) beat
Victor Bivol (Mol) Sogo gachi 4:35

Match: 03

James Pedro (USA) beat
Daniel Fernandes (Fra) Ippon 3:38

Top

Men's 66-73kg - Semifinal summary - 16.08.04

Match: 01

Vitaliy Makarov (Rus) beat
Daniel Fernandes (Fra) Hansoku make 3:48

Match: 02

Won Hee Lee (Kor) beat
Victor Bivol (Mol) Ippon 1:35

Top

Men's 66-73kg - Quarterfinal summary - 16.08.04

Match: 01

Daniel Fernandes (Fra) beat
Leandro Guilheiro (Bra) Time expired - Points win

Match: 02

Vitaliy Makarov (Rus) beat
Damdin Suldbayar (Mgl) Time expired - Points win

Match: 03

Won Hee Lee (Kor) beat
Gennadiy Bilodid (Ukr) Ippon 0:36

Match: 04

Victor Bivol (Mol) beat
Joao Neto (Por) Ippon 2:01

Top

Men's 66-73kg - Round of 16 summary - 16.08.04

Match: 01

Daniel Fernandes (Fra) beat
Yoel Razvozov (Isr) Ippon 2:13

Match: 02

Leandro Guilheiro (Bra) beat
Krzysztof Wilkomirski (Pol) Time expired - Points win 2:13

Match: 03

Vitaliy Makarov (Rus) beat
David Kevkhishvili (Geo) Sogo gachi 2:56

Match: 04

Damdin Suldbayar (Mgl) beat
Bernard Sylvain Mvondo (Cmr) Yuko 2:56

Match: 05

Won Hee Lee (Kor) beat
James Pedro (USA) Ippon 3:37

Match: 06

Gennadiy Bilodid (Ukr) beat
Nouredinne Yagoubi (Alg) Ippon 0:32

Match: 07

Victor Bivol (Mol) beat
Hamed Malekmohammadi (Irn) Ippon 1:50

Match: 08

Joao Neto (Por) beat
Claudiu Bastea (Rom) Ippon 4:50

Top

Men's 66-73kg - Round of 32 summary - 16.08.04

Match: 01

Daniel Fernandes (Fra) beat
Jianhua Xie (Chn) Sogo gachi 3:22

Match: 02

Yoel Razvozov (Isr) beat
Rubert Martinez (Cub) Ippon 0:09

Match: 03

Krzysztof Wilkomirski (Pol) beat
Andrew Collett (Aus) Ippon 2:40

Match: 04

Leandro Guilheiro (Bra) beat
Ernst Laraque (Hai) Ippon 1:35

Match: 05

David Kevkhishvili (Geo) beat
Masahiro Takamatsu (Jpn) Waza-ari 1:35

Match: 06

Vitaliy Makarov (Rus) beat
Lavrenti Alexanidis (Gre) Ippon 1:00

Match: 07

Bernard Sylvain Mvondo (Cmr) beat
Egamnazar Akbarov (Uzb) Time expired - Points win 1:00

Match: 08

Damdin Suldbayar (Mgl) beat
Vsevolods Zelonijs (Lat) Ippon 0:00

Match: 09

James Pedro (USA) beat
Rodrigo Lucenti (Arg) Ippon 4:16

Match: 10

Won Hee Lee (Kor) beat
Anatoly Laryukov (Blr) Yuko 4:16

Match: 11

Nouredinne Yagoubi (Alg) beat
Akapei Latu (Tga) Ippon 3:07

Match: 12

Gennadiy Bilodid (Ukr) Awarded a bye

Match: 13

Hamed Malekmohammadi (Irn) beat
Saso Jereb (Slv) Ippon 3:28

Match: 14

Victor Bivol (Mol) beat
Richard Leon (Ven) Ippon 1:24

Match: 15

Joao Neto (Por) beat
Christodoulos Christodoulides (Cyp) Time expired - Points win 1:24

Match: 16

Claudiu Bastea (Rom) beat
Bourama Mariko (Mli) Sogo gachi 3:27

Top

Men's 66-73kg - Round of 64 summary - 16.08.04

Match: 01

Daniel Fernandes (Fra) Awarded a bye

Match: 02

Jianhua Xie (Chn) Awarded a bye

Match: 03

Rubert Martinez (Cub) Awarded a bye

Match: 04

Yoel Razvozov (Isr) Awarded a bye

Match: 05

Andrew Collett (Aus) Awarded a bye

Match: 06

Krzysztof Wilkomirski (Pol) Awarded a bye

Match: 07

Leandro Guilheiro (Bra) beat
Kiyoshi Uematsu (Spa) Yuko

Match: 08

Ernst Laraque (Hai) Awarded a bye

Match: 09

Masahiro Takamatsu (Jpn) Awarded a bye

Match: 10

David Kevkhishvili (Geo) Awarded a bye

Match: 11

Vitaliy Makarov (Rus) Awarded a bye

Match: 12

Lavrenti Alexanidis (Gre) Awarded a bye

Match: 13

Egamnazar Akbarov (Uzb) Awarded a bye

Match: 14

Bernard Sylvain Mvondo (Cmr) Awarded a bye

Match: 15

Vsevolods Zelonijs (Lat) Awarded a bye

Match: 16

Damdin Suldbayar (Mgl) Awarded a bye

Match: 17

James Pedro (USA) beat
Sagdat Sadykov (Kaz) Ippon 3:55

Match: 18

Rodrigo Lucenti (Arg) Awarded a bye

Match: 19

Won Hee Lee (Kor) Awarded a bye

Match: 20

Anatoly Laryukov (Blr) Awarded a bye

Match: 21

Akapei Latu (Tga) Awarded a bye

Match: 22

Nouredinne Yagoubi (Alg) Awarded a bye

Match: 23

Haitham Awad (Egy) Awarded a bye

Match: 24

Gennadiy Bilodid (Ukr) Awarded a bye

Match: 25

Hamed Malekmohammadi (Irn) Awarded a bye

Match: 26

Saso Jereb (Slv) Awarded a bye

Match: 27

Victor Bivol (Mol) Awarded a bye

Match: 28

Richard Leon (Ven) Awarded a bye

Match: 29

Joao Neto (Por) Awarded a bye

Match: 30

Christodoulos Christodoulides (Cyp) Awarded a bye

Match: 31

Claudiu Bastea (Rom) Awarded a bye

Match: 32

Bourama Mariko (Mli) Awarded a bye

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport