Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Thursday, 12 August, 2004, 17:19 GMT 18:19 UK
Men's sprint cycling results
Results - Cycling Track : sprint  

24/08/2004

Discipline (Cycling Track)

Men's sprint - Final ranking - 24.08.04

1. Ryan Bayley (Aus)

2. Theo Bos (Ned)

3. Rene Wolff (Ger)

4. Laurent Gane (Fra)

5. Ross Edgar (Gbr)

6. Barry Forde (Bar)

7. Damian Zielinski (Pol)

8. Mickael Bourgain (Fra)

9. Jose Villanueva (Spa)

10. Teun Mulder (Ned)

11. Josiah Ng (Mal)

12. Sean Eadie (Aus)

Top

Men's sprint - Final summary - 24.08.04

Heat 2

1. Ryan Bayley (Aus)
Race 2: 10.661s
Race 3: 10.743s

2. Theo Bos (Ned)
Race 1: 10.710s

Heat 1

1. Rene Wolff (Ger)
Race 1: 10.677s
Race 2: 10.612s

2. Laurent Gane (Fra)

Top

Men's sprint - Semifinal summary - 24.08.04

Heat 1

1. Ryan Bayley (Aus) - F1
Race 1: 10.546s
Race 2: 10.638s

2. Laurent Gane (Fra) - F2

Heat 2

1. Theo Bos (Ned) - F1
Race 1: 10.502s
Race 2: 10.639s

2. Rene Wolff (Ger) - F2

Key: F1 = Qualified for final (gold medal)

Key: F2 = Qualified for final (bronze medal)

Top

23/08/2004

Discipline (Cycling Track)

Men's sprint - Quarterfinal summary - 23.08.04

Heat 1

1. Ryan Bayley (Aus) - D
Race 1: 10.733s
Race 2: 10.807s

2. Barry Forde (Bar) - F3

Heat 2

1. Theo Bos (Ned) - D
Race 1: 11.024s
Race 2: 10.905s

2. Ross Edgar (Gbr) - F3

Heat 3

1. Rene Wolff (Ger) - D
Race 1: 10.556s
Race 2: 10.749s

2. Damian Zielinski (Pol) - F3

Heat 4

1. Laurent Gane (Fra) - D
Race 1: 11.018s
Race 2: 10.876s

2. Mickael Bourgain (Fra) - F3

Key: D = Qualified for semifinal

Key: F3 = Qualified for ranking 5-8 place

Top

22/08/2004

Discipline (Cycling Track)

Men's sprint - 1/8 final summary - 22.08.04

Heat 1

1.Ryan Bayley (Aus) - Q
Time:10.520s
Speed:68.441km/h

2.Josiah Ng (Mal) - R

Heat 2

1.Theo Bos (Ned) - Q
Time:11.164s
Speed:64.493km/h

2.Teun Mulder (Ned) - R

Heat 3

1.Rene Wolff (Ger) - Q
Time:10.548s
Speed:68.259km/h

2.Barry Forde (Bar) - R

Heat 4

1.Mickael Bourgain (Fra) - Q
Time:10.936s
Speed:65.837km/h

2.Sean Eadie (Aus) - R

Heat 5

1.Laurent Gane (Fra) - Q
Time:10.772s
Speed:66.839km/h

2.Jose Villanueva (Spa) - R

Heat 6

1.Damian Zielinski (Pol) - Q
Time:10.848s
Speed:66.371km/h

2.Ross Edgar (Gbr) - R

Key: Q = Qualified for quarterfinal

Key: R = Qualified for repechage

Top

Men's sprint - First round summary - 22.08.04

Heat 1

1.Ryan Bayley (Aus) - R2
Time:10.510s
Speed:68.506km/h

2.Stefan Nimke (Ger) - R

Heat 2

1.Theo Bos (Ned) - R2
Time:10.799s
Speed:66.672km/h

2.Alois Kankovsky (Cze) - R

Heat 3

1.Rene Wolff (Ger) - R2
Time:11.104s
Speed:64.841km/h

2.Hee Chun Yang (Kor) - R

Heat 4

1.Mickael Bourgain (Fra) - R2
Time:10.988s
Speed:65.526km/h

2.Jaroslav Jerabek (Svk) - R

Heat 5

1.Laurent Gane (Fra) - R2
Time:11.166s
Speed:64.481km/h

2.Chibum Kim (Kor) - R

Heat 6

1.Ross Edgar (Gbr) - R2
Time:10.768s
Speed:66.864km/h

2.Barry Forde (Bar) - R

Heat 7

1.Damian Zielinski (Pol) - R2
Time:10.833s
Speed:66.463km/h

2.Teun Mulder (Ned) - R

Heat 8

1.Jose Villanueva (Spa) - R2
Time:11.234s
Speed:64.091km/h

2.Josiah Ng (Mal) - R

Heat 9

1.Sean Eadie (Aus) - R2
Time:11.025s
Speed:65.306km/h

2.Lukasz Kwiatkowski (Pol) - R

Key: R2 = Qualified for round 2

Key: R = Qualified for repechage

Top

Men's sprint - Qualification round - 22.08.04

1. Ryan Bayley (Aus) 10.177 70.747km/h - R1

2. Theo Bos (Ned) 10.214 70.491km/h - R1

3. Rene Wolff (Ger) 10.230 70.381km/h - R1

4. Mickael Bourgain (Fra) 10.264 70.148km/h - R1

5. Laurent Gane (Fra) 10.271 70.100km/h - R1

6. Ross Edgar (Gbr) 10.381 69.357km/h - R1

7. Damian Zielinski (Pol) 10.441 68.958km/h - R1

8. Jose Villanueva (Spa) 10.446 68.925km/h - R1

9. Sean Eadie (Aus) 10.454 68.873km/h - R1

10. Lukasz Kwiatkowski (Pol) 10.462 68.820km/h - R1

11. Josiah Ng (Mal) 10.515 68.473km/h - R1

12. Teun Mulder (Ned) 10.565 68.149km/h - R1

13. Barry Forde (Bar) 10.597 67.943km/h - R1

14. Tomohiro Nagatsuka (Jpn) 10.646 67.631km/h - R1

15. Chibum Kim (Kor) 10.673 67.459km/h - R1

16. Jaroslav Jerabek (Svk) 10.758 66.926km/h - R1

17. Hee Chun Yang (Kor) 10.955 65.723km/h - R1

18. Alois Kankovsky (Cze) 10.956 65.717km/h - R1

19. Stefan Nimke (Ger) 11.338 63.503km/h

Key: R1 = Qualified for round 1

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport