Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Thursday, 12 August, 2004, 17:13 GMT 18:13 UK
Men's K-4 1000m flatwater results
Results - Canoe/Kayak Flatwater : K-4 1000m  

27/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's K-4 1000m - Final - 27.08.04

1. Hungary 2:56.919

(Zoltan Kammerer, Botond Storcz, Akos Vereckei, Gabor Horvath)

2. Germany 2:58.659

(Andreas Ihle, Mark Zabel, Bjoern Bach, Stefan Ulm)

3. Slovakia 2:59.314

(Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlcek, Juraj Baca)

4. Bulgaria 2:59.622

(Milko Kazanov, Ivan Hristov, Petar Merkov, Yordan Yordanov)

5. Norway 3:01.698

(Jacob Lorentz Norenberg, Alexander Wefald, Andreas Gjersoe, Mattis Naess)

6. Belarus 3:02.419

(Raman Piatrushenka, Aliaksei Abalmasau, Dziamyan Turchyn, Vadzim Makhneu)

7. Romania 3:03.107

(Marian Baban, Alexandru Bogdan Ceausu, Vasile Curuzan Corneli, Stefan Vasile)

8. Poland 3:03.562

(Tomasz Mendelski, Rafal Glazewski, Adam Seroczynski, Dariusz Bialkowski)

9. Canada 3:07.714

(Steven Jorens, Richard Dober, Ryan Cuthbert, Andrew Willows)

Top

25/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's K-4 1000m - Semifinal summary - 25.08.04

Heat: 1

1. Rom2:53.994 - Q

(Marian Baban, Alexandru Bogdan Ceausu, Vasile Curuzan Corneli, Stefan Vasile)

2. Nor2:54.350 - Q

(Jacob Lorentz Norenberg, Alexander Wefald, Andreas Gjersoe, Mattis Naess)

3. Can2:55.926 - Q

(Steven Jorens, Richard Dober, Ryan Cuthbert, Andrew Willows)

4. Uzb2:56.594

(Aleksey Babadjanov, Dmitriy Strijkov, Sergey Borzov, Anton Ryahov)

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top

23/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's K-4 1000m - Heats summary - 23.08.04

Heat: 1

1. Svk2:53.256 - Q

(Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlcek, Juraj Baca)

2. Bgr2:54.252 - Q

(Milko Kazanov, Ivan Hristov, Petar Merkov, Yordan Yordanov)

3. Pol2:55.240 - Q

(Tomasz Mendelski, Rafal Glazewski, Adam Seroczynski, Dariusz Bialkowski)

4. Rom2:55.324 - Q

(Marian Baban, Alexandru Bogdan Ceausu, Vasile Curuzan Corneli, Stefan Vasile)

5. Can2:56.336 - Q

(Steven Jorens, Richard Dober, Ryan Cuthbert, Andrew Willows)

Heat: 2

1. Hun2:51.010 - Q

(Zoltan Kammerer, Botond Storcz, Akos Vereckei, Gabor Horvath)

2. Blr2:52.170 - Q

(Raman Piatrushenka, Aliaksei Abalmasau, Dziamyan Turchyn, Vadzim Makhneu)

3. Ger2:52.678 - Q

(Andreas Ihle, Mark Zabel, Bjoern Bach, Stefan Ulm)

4. Nor2:54.894 - Q

(Jacob Lorentz Norenberg, Alexander Wefald, Andreas Gjersoe, Mattis Naess)

5. Uzb3:01.446 - Q

(Aleksey Babadjanov, Dmitriy Strijkov, Sergey Borzov, Anton Ryahov)

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport