Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Thursday, 12 August, 2004, 17:13 GMT 18:13 UK
Men's C-2 1000m flatwater results
Results - Canoe/Kayak Flatwater : C-2 1000m  

27/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's C-2 1000m - Final - 27.08.04

1. Germany 3:41.802

(Christian Gille, Tomasz Wylenzek)

2. Russia 3:42.990

(Alexander Kostoglod, Alexander Kovalev)

3. Hungary 3:43.106

(Gyorgy Kozmann, Gyorgy Kolonics)

4. Romania 3:43.858

(Silviu Simioncencu, Florin Popescu)

5. Poland 3:44.338

(Michal Sliwinski, Lukasz Woszczynski)

6. Canada 3:45.638

(Richard Dalton, Michael Scarola)

7. Spain 3:45.766

(Alfredo Bea, David Mascato)

8. Cuba 3:50.346

(Ibrahim Rojas Blanco, Ledis Frank Balceiro Pajon)

9. China 3:52.926

(Guanliang Meng, Wenjun Yang)

Top

25/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's C-2 1000m - Semifinal summary - 25.08.04

Heat: 1

1. Spa3:31.876 - Q

(Alfredo Bea, David Mascato)

2. Can3:32.280 - Q

(Richard Dalton, Michael Scarola)

3. Chn3:32.792 - Q

(Guanliang Meng, Wenjun Yang)

4. Blr3:33.588

(Aliaksandr Kurliandchyk, Aliaksandr Bahdanovich)

5. Fra3:35.232

(Yannick Lavigne, Jose Lenoir)

6. Ukr3:35.740

(Maksym Prokopenko, Ruslan Dzhalilov)

7. Svk3:36.572

(Peter Pales, Daniel Biksadsky)

8. USA3:46.036

(Jordan Malloch, Nathan Johnson)

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top

23/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's C-2 1000m - Heats summary - 23.08.04

Heat: 1

1. Rom3:30.419 - Q

(Silviu Simioncencu, Florin Popescu)

2. Cub3:30.435 - Q

(Ibrahim Rojas Blanco, Ledis Frank Balceiro Pajon)

3. Pol3:30.607 - Q

(Michal Sliwinski, Lukasz Woszczynski)

4. Can3:31.123 - Q

(Richard Dalton, Michael Scarola)

5. Chn3:31.795 - Q

(Guanliang Meng, Wenjun Yang)

6. Svk3:47.263 - Q

(Peter Pales, Daniel Biksadsky)

7. USA3:50.735 - Q

(Jordan Malloch, Nathan Johnson)

Heat: 2

1. Ger3:30.059 - Q

(Christian Gille, Tomasz Wylenzek)

2. Rus3:31.023 - Q

(Alexander Kostoglod, Alexander Kovalev)

3. Hun3:31.775 - Q

(Gyorgy Kozmann, Gyorgy Kolonics)

4. Spa3:32.355 - Q

(Alfredo Bea, David Mascato)

5. Fra3:35.939 - Q

(Yannick Lavigne, Jose Lenoir)

6. Ukr3:36.075 - Q

(Maksym Prokopenko, Ruslan Dzhalilov)

7. Blr3:38.391 - Q

(Aliaksandr Kurliandchyk, Aliaksandr Bahdanovich)

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport