Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Thursday, 12 August, 2004, 17:13 GMT 18:13 UK
Men's C-1 1000m flatwater results
Results - Canoe/Kayak Flatwater : C-1 1000m  

27/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's C-1 1000m - Final - 27.08.04

1. David Cal (Spa) 3:46.201

2. Andreas Dittmer (Ger) 3:46.721

3. Attila Vajda (Hun) 3:49.025

4. Martin Doktor (Cze) 3:50.405

5. Stephen Giles (Can) 3:51.457

6. Dagnis Vinogradovs (Lat) 3:53.537

7. Marian Ostrcil (Svk) 3:54.629

8. Karel Aguilar Chacon (Cub) 3:54.957

9. Konstantin Fomichev (Rus) 3:55.773

Top

25/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's C-1 1000m - Semifinal summary - 25.08.04

Heat: 1

1. Martin Doktor (Cze) 3:51.812s - Q

2. Attila Vajda (Hun) 3:52.236s - Q

3. Marian Ostrcil (Svk) 3:53.820s - Q

4. Andreas Kiligkaridis (Gre) 3:55.608s

5. Mitica Pricop (Rom) 3:59.640s

6. Ying Jing (Chn) 4:00.684s

7. Darwin Correa (Uru) 4:22.096s

8. Jonnathan Tafra (Chi) 4:22.644s

Heat: 2

1. Stephen Giles (Can) 3:51.720s - Q

2. Karel Aguilar Chacon (Cub) 3:52.260s - Q

3. Dagnis Vinogradovs (Lat) 3:53.656s - Q

4. Aliaksandr Zhukouski (Blr) 3:55.456s

5. Kaissar Nurmaganbetov (Kaz) 3:57.804s

6. Stanimir Atanasov (Bgr) 4:05.664s

7. Emanuel Horvaticek (Cro) 4:24.604s

- Yuriy Cheban (Ukr) Disqualified or excludeds

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top

23/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's C-1 1000m - Heats summary - 23.08.04

Heat: 1

1. Andreas Dittmer (Ger) 3:52.922s - Q

2. Stanimir Atanasov (Bgr) 3:55.590s - Q

3. Marian Ostrcil (Svk) 3:56.962s - Q

4. Dagnis Vinogradovs (Lat) 3:57.070s - Q

5. Jonnathan Tafra (Chi) 4:04.402s - Q

6. Ying Jing (Chn) 4:05.874s - Q

7. Emanuel Horvaticek (Cro) 4:27.662s - Q

Heat: 2

1. David Cal (Spa) 3:50.091s - Q

2. Stephen Giles (Can) 3:52.451s - Q

3. Andreas Kiligkaridis (Gre) 3:52.723s - Q

4. Mitica Pricop (Rom) 4:00.559s - Q

5. Aliaksandr Zhukouski (Blr) 4:02.159s - Q

6. Darwin Correa (Uru) 4:27.115s - Q

Heat: 3

1. Konstantin Fomichev (Rus) 3:48.690s - Q

2. Martin Doktor (Cze) 3:49.029s - Q

3. Karel Aguilar Chacon (Cub) 3:54.250s - Q

4. Attila Vajda (Hun) 3:57.290s - Q

5. Kaissar Nurmaganbetov (Kaz) 4:00.486s - Q

6. Yuriy Cheban (Ukr) 4:00.637s - Q

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport