Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Thursday, 12 August, 2004, 17:13 GMT 18:13 UK
Men's K-1 1000m flatwater results
Results - Canoe/Kayak Flatwater : K-1 1000m  

27/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's K-1 1000m - Final - 27.08.04

1. Eirik Veraas Larsen (Nor) 3:25.897

2. Ben Fouhy (Nzl) 3:27.413

3. Adam van Koeverden (Can) 3:28.218

4. Nathan Baggaley (Aus) 3:28.310

5. Tim Brabants (Gbr) 3:30.553

6. Roland Kokeny (Hun) 3:31.121

7. Emanuel Silva (Por) 3:33.862

8. Bjoern Goldschmidt (Ger) 3:34.381

9. Roei Yellin (Isr) 3:43.485

Top

25/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's K-1 1000m - Semifinal summary - 25.08.04

Heat: 1

1. Nathan Baggaley (Aus) 3:28.417s - Q

2. Bjoern Goldschmidt (Ger) 3:29.561s - Q

3. Roei Yellin (Isr) 3:30.005s - Q

4. Adam Seroczynski (Pol) 3:30.201s

5. Alan van Coller (Rsa) 3:32.893s

6. Robert Erban (Svk) 3:33.481s

7. Andrey Shkiotov (Rus) 3:35.349s

8. Simon Faeh (Swi) 3:37.569s

9. Romas Petrukanecas (Lit) 3:39.493s

Heat: 2

1. Adam van Koeverden (Can) 3:27.502s - Q

2. Roland Kokeny (Hun) 3:29.134s - Q

3. Emanuel Silva (Por) 3:29.942s - Q

4. Javier Correa (Arg) 3:31.934s

5. Babak Amir Tahmasseb (Fra) 3:32.582s

6. Jernej Zupancic Regent (Slv) 3:35.050s

7. Sebastian Cuattrin (Bra) 3:37.682s

8. Andrea Facchin (Ita) 3:39.510s

9. Benjamin Lewis (USA) 3:47.426s

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top

23/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Men's K-1 1000m - Heats summary - 23.08.04

Heat: 1

1. Ben Fouhy (Nzl) 3:26.064s - Q

2. Roland Kokeny (Hun) 3:27.904s - Q

3. Adam Seroczynski (Pol) 3:28.464s - Q

4. Javier Correa (Arg) 3:28.492s - Q

5. Robert Erban (Svk) 3:30.576s - Q

6. Alan van Coller (Rsa) 3:32.516s - Q

7. Jernej Zupancic Regent (Slv) 3:32.552s - Q

8. Apostolos Papandreou (Gre) 3:41.664s

9. Tony Lespoir (Sey) 4:17.128s

Heat: 2

1. Tim Brabants (Gbr) 3:24.412s - Q

2. Adam van Koeverden (Can) 3:24.984s - Q

3. Roei Yellin (Isr) 3:34.036s - Q

4. Andrey Shkiotov (Rus) 3:35.708s - Q

5. Andrea Facchin (Ita) 3:36.492s - Q

6. Simon Faeh (Swi) 3:41.392s - Q

7. Benjamin Lewis (USA) 3:43.052s - Q

8. Danila Turchin (Uzb) 3:48.140s

Heat: 3

1. Eirik Veraas Larsen (Nor) 3:25.150s - Q

2. Nathan Baggaley (Aus) 3:29.414s - Q

3. Emanuel Silva (Por) 3:29.854s - Q

4. Bjoern Goldschmidt (Ger) 3:31.310s - Q

5. Sebastian Cuattrin (Bra) 3:36.506s - Q

6. Babak Amir Tahmasseb (Fra) 3:36.882s - Q

7. Romas Petrukanecas (Lit) 3:37.758s - Q

8. Haitao Liu (Chn) 3:38.522s

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport