Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Thursday, 12 August, 2004, 17:13 GMT 18:13 UK
Women's K-1 500m flatwater results
Results - Canoe/Kayak Flatwater : K-1 500m  

28/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Women's K-1 500m - Final - 28.08.04

1. Natasa Janics (Hun) 1:47.741

2. Josefa Idem (Ita) 1:49.729

3. Caroline Brunet (Can) 1:50.601

4. Katrin Wagner (Ger) 1:52.557

5. Marcela Erbanova (Svk) 1:52.685

6. Larissa Peisakhovitch (Isr) 1:53.089

7. Lucy Hardy (Gbr) 1:53.717

8. Jenni Honkanen (Fin) 1:53.937

9. Ting Li (Chn) 1:54.473

Top

26/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Women's K-1 500m - Semifinal summary - 26.08.04

Heat: 1

1. Katrin Wagner (Ger) 1:52.630s - Q

2. Jenni Honkanen (Fin) 1:53.050s - Q

3. Ting Li (Chn) 1:53.598s - Q

4. Petra Santy (Bel) 1:54.534s

5. Athina-Theodora Alexopoulou (Gre) 1:54.950s

6. Olga Kostenko (Rus) 1:55.766s

7. Michaela Strnadova (Cze) 1:56.154s

8. Amanda Rankin (Aus) 1:56.198s

9. Fernanda Lauro (Arg) 2:00.198s

Heat: 2

1. Josefa Idem (Ita) 1:50.844s - Q

2. Larissa Peisakhovitch (Isr) 1:55.096s - Q

3. Lucy Hardy (Gbr) 1:56.432s - Q

4. Carrie Johnson (USA) 1:56.712s

5. Nathalie Marie (Fra) 1:57.944s

6. Yulia Borzova (Uzb) 1:59.560s

7. Miyuki Shirata (Jpn) 2:03.076s

8. Thi Cach Doan (Vie) 2:06.692s

- Aneta Pastuszka (Pol) Disqualified or excludeds

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top

24/08/2004

Discipline (Canoe/Kayak Flatwater)

Women's K-1 500m - Heats summary - 24.08.04

Heat: 1

1. Natasa Janics (Hun) 1:49.870s - Q

2. Katrin Wagner (Ger) 1:53.234s - Q

3. Larissa Peisakhovitch (Isr) 1:54.234s - Q

4. Ting Li (Chn) 1:55.474s - Q

5. Nathalie Marie (Fra) 1:57.342s - Q

6. Fernanda Lauro (Arg) 1:59.474s - Q

7. Thi Cach Doan (Vie) 2:06.126s - Q

- Natalya Sergeyeva (Kaz) Disqualified or excludeds

Heat: 2

1. Caroline Brunet (Can) 1:50.366s - Q

2. Josefa Idem (Ita) 1:50.466s - Q

3. Petra Santy (Bel) 1:52.834s - Q

4. Lucy Hardy (Gbr) 1:54.518s - Q

5. Michaela Strnadova (Cze) 1:55.806s - Q

6. Yulia Borzova (Uzb) 1:56.586s - Q

7. Amanda Rankin (Aus) 1:56.678s - Q

8. Sarce Aronggear (Ina) 2:03.790s

Heat: 3

1. Marcela Erbanova (Svk) 1:53.508s - Q

2. Aneta Pastuszka (Pol) 1:53.840s - Q

3. Athina-Theodora Alexopoulou (Gre) 1:54.828s - Q

4. Jenni Honkanen (Fin) 1:55.244s - Q

5. Carrie Johnson (USA) 1:57.708s - Q

6. Olga Kostenko (Rus) 1:58.520s - Q

7. Miyuki Shirata (Jpn) 2:00.860s - Q

Key: Q=Qualified for next round/ final

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport