Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Wednesday, 11 August, 2004, 16:29 GMT 17:29 UK
Men's marathon results
Results - Athletics : marathon  

29/08/2004

Discipline (Athletics)

Men's marathon - Final - 29.08.04

5km : 15:57 Bat-Ochir Ser-Od (Mgl)

10km : 31:54 Vanderlei de Lima (Bra)

15km : 48:15 Ali Mabrouk El Zaidi (Lba)

20km : 1h03:54 Vanderlei de Lima (Bra)

Half : 1h07:23 Vanderlei de Lima (Bra)

25km : 1h19:33 Vanderlei de Lima (Bra)

30km : 1h35:03 Vanderlei de Lima (Bra)

35km : 1h50:09 Vanderlei de Lima (Bra)

40km : 2h04:49 Stefano Baldini (Ita)

1. Stefano Baldini (Ita) 2h10:55s

2. Mebrahtom Keflezighi (USA) 2h11:29s Season Best

3. Vanderlei de Lima (Bra) 2h12:11s

4. Jon Brown (Gbr) 2h12:26s Season Best

5. Shigeru Aburaya (Jpn) 2h13:11s

6. Toshinari Suwa (Jpn) 2h13:24s

7. Erick Wainaina (Ken) 2h13:30s

8. Alberto Chaica (Por) 2h14:17s

9. Alberico di Cecco (Ita) 2h14:34s

10. Paul Tergat (Ken) 2h14:45s

11. Jaouad Gharib (Mor) 2h15:12s

12. Alan Culpepper (USA) 2h15:26s

13. Leonid Shvetsov (Rus) 2h15:28s

14. Bong Ju Lee (Kor) 2h15:33s

15. Ambesse Tolosa (Eth) 2h15:39s

16. Gert Thys (Rsa) 2h16:08s

17. Young Joon Ji (Kor) 2h16:14s

18. Antoni Pena (Spa) 2h16:38s

19. Georgiy Andreyev (Rus) 2h16:55s

20. Haile Satayin (Isr) 2h17:25s

21. Jonathan Wyatt (Nzl) 2h17:45s

22. Janne Holmen (Fin) 2h17:50s

23. Dan Robinson (Gbr) 2h17:53s

24. Nikolaos Polias (Gre) 2h17:56s

25. Ndabili Bashingili (Bot) 2h18:09s

26. Pavel Loskutov (Est) 2h18:09s

27. Jose Rios (Spa) 2h18:40s

28. Lee Troop (Aus) 2h18:46s

29. Michael Buchleitner (Aut) 2h19:19s

30. Anuradha Cooray (Sri) 2h19:24s

31. Zhuhong Li (Chn) 2h19:26s

32. Joachim Nshimirimana (Bdi) 2h19:31s

33. Dale Warrender (Nzl) 2h19:42s

34. Waldemar Glinka (Pol) 2h19:43s

35. Myong Chol Jong (PRK) 2h19:47s

36. El Hassan Lahssini (Fra) 2h19:50s

37. Michal Bartoszak (Pol) 2h20:20s

38. Ahmed Jumaa Jaber (Qat) 2h20:27s

39. Ali Mabrouk El Zaidi (Lba) 2h20:31s

40. Samson Ramadhani (Tan) 2h20:38s

41. Myong Seun Lee (Kor) 2h21:01s

42. Tomoaki Kunichika (Jpn) 2h21:13s

43. Jose Alirio Carrasco (Col) 2h21:14s

44. Ernest Ndjissipou (CAR) 2h21:23s

45. Nicholas Harrison (Aus) 2h21:42s

46. Tereje Wodajo (Eth) 2h21:53s

47. Aguelmis Rojas (Cub) 2h21:59s

48. Abel Chimukoko (Zim) 2h22:09s

49. Said Belhout (Alg) 2h22:32s

50. Matthew O Dowd (Gbr) 2h22:37s

51. Juan Carlos Cardona (Col) 2h22:49s

52. Daniele Caimmi (Ita) 2h23:07s

53. Joao N Tyamba (Ang) 2h23:26s

54. Roman Kejzar (Slv) 2h23:34s

55. Procopio Franco (Mex) 2h23:34s

56. Wen Chien Wu (Tai) 2h23:54s

57. Antoni Bernado (And) 2h23:55s

58. Julio Rey (Spa) 2h24:54s

59. Asaf Bimro (Isr) 2h25:20s

60. Sisay Bezabeh (Aus) 2h25:26s

61. Silvio Guerra (Ecu) 2h25:29s

62. Mathias Ntawulikura (Rwa) 2h26:05s

63. Robert Stefko (Cze) 2h27:12s

64. Jose Amado Garcia (Gua) 2h27:13s

65. Daniel Browne (USA) 2h27:17s

66. Gang Han (Chn) 2h27:31s

67. Eduardo Buenavista (Phi) 2h28:18s

68. Driss El Himer (Fra) 2h29:07s

69. Andres Espinosa (Mex) 2h29:43s

70. Mpesela Ntlot Soeu (Les) 2h30:19s

71. Franklin Tenorio (Ecu) 2h31:12s

72. Jose Ernani Palalia (Mex) 2h31:41s

73. Dmitriy Burmakin (Rus) 2h31:51s

74. Mindaugas Pukstas (Lit) 2h33:02s

75. Bat-Ochir Ser-Od (Mgl) 2h33:24s

76. Ronghua Zhu (Chn) 2h34:02s

77. Alfredo Arevalo (Gua) 2h34:02s

78. Antonio Carlos Zeferino (Cpv) 2h36:22s

79. Valery Pisarev (Kir) 2h40:10s

80. Zepherinus Joseph (Lca) 2h44:19s

81. Marcel Matanin (Svk) 2h50:26s

- Hendrick Ramaala (Rsa) Did not finish

- Amnaay Zebedayo Bayo (Tan) Did not finish

- Hailu Negussie (Eth) Did not finish

- Viktor Rothlin (Swi) Did not finish

- Al Mustafa Riyadh (Brn) Did not finish

- Romulo Silva (Bra) Did not finish

- Ian Syster (Rsa) Did not finish

- Zsolt Bacskai (Hun) Did not finish

- Azat Rakipov (Blr) Did not finish

- Dmytro Baranovskyy (Ukr) Did not finish

- Rachid Ghanmouni (Mor) Did not finish

- Rachid Ziar (Alg) Did not finish

- Mustapha Bennacer (Alg) Did not finish

- Andre Luiz Ramos (Bra) Did not finish

- Luis Fonseca (Ven) Did not finish

- Khalid El Boumlili (Mor) Did not finish

- John Nada Saya (Tan) Did not finish

- Gil da Cruz Trindade (Tls) Did not finish

- Jussi Utriainen (Fin) Did not finish

- Jean Paul Gahimbare (Bdi) Did not finish

- Luc Krotwaar (Ned) Did not start

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport