Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Wednesday, 11 August, 2004, 16:29 GMT 17:29 UK
Men's 50km race walk results
Results - Athletics : 50km race walk  

27/08/2004

Discipline (Athletics)

Men's 50km race walk - Final - 27.08.04

5km : 22:21 Robert Korzeniowski (Pol)

10km : 44:48 Denis Nizhegorodov (Rus)

15km : 1h06:27 Denis Nizhegorodov (Rus)

20km : 1h27:54 Denis Nizhegorodov (Rus)

25km : 1h49:18 Robert Korzeniowski (Pol)

30km : 2h10:57 Robert Korzeniowski (Pol)

35km : 2h32:12 Robert Korzeniowski (Pol)

40km : 2h53:42 Robert Korzeniowski (Pol)

45km : 3h15:48 Robert Korzeniowski (Pol)

1. Robert Korzeniowski (Pol) 3h38:46s

2. Denis Nizhegorodov (Rus) 3h42:50s

3. Aleksey Voyevodin (Rus) 3h43:34s

4. Caohong Yu (Chn) 3h43:45s

5. Jesus Angel Garcia (Spa) 3h44:42s Season Best

6. Roman Magdziarczyk (Pol) 3h48:11s

7. Grzegorz Sudol (Pol) 3h49:09s Personal Best

8. Santiago Perez (Spa) 3h49:48s Season Best

9. Yuriy Andronov (Rus) 3h50:28s

10. Latangadasu A (Chn) 3h51:55s

11. Aigars Fadejevs (Lat) 3h52:52s

12. Jefferson Perez (Ecu) 3h53:04s National Record

13. Trond Nymark (Nor) 3h53:20s Season Best

14. Peter Korcok (Svk) 3h54:22s

15. Miguel Angel Rodriguez (Mex) 3h55:43s

16. Yuki Yamazaki (Jpn) 3h57:00s

17. German Sanchez (Mex) 3h58:33s

18. Milos Batovsky (Svk) 3h59:11s

19. Andrey Stepanchuk (Blr) 3h59:32s

20. Sergey Korepanov (Kaz) 3h59:33s

21. Eddy Riva (Fra) 4h00:25s

22. David Boulanger (Fra) 4h01:32s

23. Aleksandar Rakovic (Ser) 4h02:06s

24. Zoltan Czukor (Hun) 4h03:51s

25. Modris Liepins (Lat) 4h04:26s

26. Sergio Vieira Galdino (Bra) 4h05:02s

27. Dong Young Kim (Kor) 4h05:16s

28. Jani Lehtinen (Fin) 4h05:35s

29. Craig Barrett (Nzl) 4h06:48s

30. Daugvinas Zujus (Lit) 4h09:41s

31. Tim Berrett (Can) 4h10:31s

32. Curt Clausen (USA) 4h11:31s

33. Jose Antonio Gonzalez (Spa) 4h11:51s

34. Jorge Costa (Por) 4h12:24s

35. Phillip Dunn (USA) 4h12:49s

36. Kazimir Verkin (Svk) 4h13:11s

37. Rustam Kuvatov (Kaz) 4h13:40s

38. Milos Holusa (Cze) 4h15:01s

39. Yeoryios Aryiropoulos (Gre) 4h17:25s

40. Mario Jose dos Santos Jr (Bra) 4h20:11s

41. Janos Toth (Hun) 4h29:33s

- Luis F. Garcia (Gua) Did not finish

- Andre Hoehne (Ger) Did not finish

- Denis Langlois (Fra) Did not finish

- Spiridon Kastanis (Gre) Did not finish

- Mario Ivan Flores (Mex) Did not finish

- Pedro Martins (Por) Did not finish

- Yucheng Han (Chn) Did not finish

- Theodoros Stamatopoulos (Gre) Did not finish

- Nathan Deakes (Aus) Disqualified or excluded

- Andreas Erm (Ger) Disqualified or excluded

- Julio Rene Martinez (Gua) Disqualified or excluded

- Giovanni de Benedictis (Ita) Disqualified or excluded

- Takayuki Tanii (Jpn) Disqualified or excluded

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport