Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
UK version International version About the versions|Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Wednesday, 11 August, 2004, 16:29 GMT 17:29 UK
Men's 20km race walk results
Results - Athletics : 20km race walk  

20/08/2004

Discipline (Athletics)

Men's 20km race walk - Final - 20.08.04

2km : 8:11 Ivano Brugnetti (Ita)

4km : 16:23 Ivano Brugnetti (Ita)

6km : 24:26 Francisco Javier Fernandez (Spa)

8km : 32:22 Francisco Javier Fernandez (Spa)

10km : 40:18 Francisco Javier Fernandez (Spa)

12km : 48:12 Ivano Brugnetti (Ita)

14km : 56:05 Ivano Brugnetti (Ita)

16km : 1h03:58 Ivano Brugnetti (Ita)

18km : 1h11:47 Francisco Javier Fernandez (Spa)

1. Ivano Brugnetti (Ita) 1h19:40s Personal Best

2. Francisco Javier Fernandez (Spa) 1h19:45s

3. Nathan Deakes (Aus) 1h20:02s

4. Jefferson Perez (Ecu) 1h20:38s

5. Juan Manuel Molina (Spa) 1h20:55s

6. Hongjun Zhu (Chn) 1h21:40s

7. Vladimir Andreyev (Rus) 1h21:53s

8. Andre Hoehne (Ger) 1h21:56s

9. Aigars Fadejevs (Lat) 1h22:08s Season Best

10. Joao Vieira (Por) 1h22:19s

11. Hatem Ghoula (Tun) 1h22:59s

12. Benjamin Kucinski (Pol) 1h23:08s

13. Marco Giungi (Ita) 1h23:30s

14. Jose alessandro Baggio (Bra) 1h23:33s

15. Takayuki Tanii (Jpn) 1h23:38s

16. Luke Adams (Aus) 1h23:52s

17. Rolando Saquipay (Ecu) 1h24:07s

18. Omar Segura (Mex) 1h24:35s

19. Yevgeniy Misyulya (Blr) 1h25:10s

20. Timothy Seaman (USA) 1h25:17s

21. Kevin Eastler (USA) 1h25:20s

22. Viktor Burayev (Rus) 1h25:36s

23. Ivan Trotskiy (Blr) 1h25:53s

24. Luis Fernando Lopez (Col) 1h26:34s

25. Yunfeng Liu (Chn) 1h27:21s

26. John Nunn (USA) 1h27:38s

27. Valeriy Borisov (Kaz) 1h27:39s

28. Gintaras Andriuskevicius (Lit) 1h27:56s

29. Il Yong Shin (Kor) 1h28:02s

30. Gyula Dudas (Hun) 1h28:18s

31. Moussa Aouanouk (Alg) 1h28:38s

32. Matej Toth (Svk) 1h28:49s

33. Dae Ro Lee (Kor) 1h28:59s

34. Feodosiy Chumachenko (Mol) 1h29:06s

35. Andrei Talashko (Blr) 1h29:36s

36. Eleftherios Thanopoulos (Gre) 1h30:15s

37. Jose David Dominguez (Spa) 1h30:16s

38. Vladimir Parvatkin (Rus) 1h31:13s

39. Predrag Filipovic (Ser) 1h31:35s

40. Yucheng Han (Chn) 1h32:18s

41. Chil Sung Park (Kor) 1h32:41s

- Alessandro Gandellini (Ita) Did not finish

- Bernardo Segura (Mex) Did not finish

- Yuki Yamazaki (Jpn) Did not finish

- Xavier Moreno (Ecu) Disqualified or excluded

- Jiri Malysa (Cze) Disqualified or excluded

- Noe Hernandez (Mex) Disqualified or excluded

- Robert Heffernan (Irl) Disqualified or excluded

Top





Links to more Results stories


 

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | US Sport | Other Sport | Olympics 2004

Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries | TV/Radio Listings

Sport Relief 2004 | Fun and Games | Question of Sport | BBC Sport Plus

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport