Related BBC sites


Team GB for Beijing

Team GB members: Euan Burton, Christine Ohuruogu, Katy Livingston, Tom Daley

Which British athletes have made it to Beijing?

On this page you can find the names of every athlete competing on behalf of Team GB at the 2008 Olympic Games.

All athletes had to be nominated to the British Olympic Association by their sport's governing body, then officially selected by the BOA in order to take up their places.

Use our clickable guide to see who will be flying the flag for Britain in each sport.

ARCHERY

Watch our fruit shoot with GB archers Charlotte Burgess and Alan Wills

Men
Larry Godfrey, Simon Terry, Alan Wills

Women
Charlotte Burgess, Naomi Folkard, Alison Williamson

Team GB has the maximum of six archers in its squad for Beijing. Alison Williamson is heading to her fifth Olympics, having won bronze in Athens, while both Wills and Terry are ranked in the world's top 10.

Expect the British archers to challenge for both team and individual medals.

ATHLETICS

UK Athletics performance direct Dave Collins on GB's Beijing medals target

Men
100m: Simeon Williamson, Craig Pickering, Tyrone Edgar
200m: Marlon Devonish, Christian Malcolm, Alex Nelson
400m: Martyn Rooney, Andrew Steele
800m: Michael Rimmer
1500m: Andy Baddeley, Tom Lancashire
5000m: Mo Farah
Marathon: Dan Robinson
3000m steeplechase: Andrew Lemoncello
110m hurdles: Allan Scott, Andy Turner
High jump: Martyn Bernard, Germaine Mason, Tom Parsons
Pole vault: Steve Lewis
Long jump: Greg Rutherford, Chris Tomlinson
Triple jump: Phillips Idowu, Larry Achike, Nathan Douglas
Decathlon: Daniel Awde
4x100m: Harry Aikines-Aryeetey, Tyrone Edgar, Rikki Fifton, Craig Pickering, Simeon Williamson
4x400m: Michael Bingham, Richard Buck, Dale Garland, Martyn Rooney, Andrew Steele, Rob Tobin

Women
100m: Montell Douglas, Jeanette Kwakye
200m: Emily Freeman
400m: Lee McConnell, Christine Ohuruogu, Nicola Sanders
800m: Jenny Meadows, Marilyn Okoro, Jemma Simpson
1500m: Lisa Dobriskey, Susan Scott, Stephanie Twell
5000m: Jo Pavey
10000m: Jo Pavey, Kate Reed
3000m steeplechase: Helen Clitheroe, Barbara Parker
Marathon: Paula Radcliffe, Mara Yamauchi, Liz Yelling
100m hurdles: Sarah Claxton
400m hurdles: Tasha Danvers
Pole vault: Kate Dennison
Long jump: Jade Johnson
Discus: Philippa Roles
Hammer: Zoe Derham
Javelin: Goldie Sayers
Heptathlon: Kelly Sotherton
20k walk: Johanna Jackson
4x100m: Emma Ania, Montell Douglas, Jeanette Kwayke, Ashlee Nelson, Anyika Onuora, Laura Turner
4x400m: Vicki Barr, Donna Fraser, Lee McConnell, Christine Ohuruogu, Nicola Sanders

GB ATHLETES ON 606
Goldie Sayers, javelin
UK Athletics only named one male 100m runner prior to the High Court ruling on Dwain Chambers' attempt to overturn his Olympic ban.

Once Chambers lost his appeal, Craig Pickering and Tyrone Edgar were named in the final team.

Marathon world record holder Paula Radcliffe's participation is threatened by a stress fracture in her left thigh - she has been named but is allowed to pull out and be replaced at any time before the event.

BADMINTON
Nathan Robertson and Gail Emms
Robertson and Emms took silver at the Athens 2004 mixed doubles

Singles
Andrew Smith, Tracey Hallam

Mixed doubles
Nathan Robertson and Gail Emms
Anthony Clark and Donna Kellogg

Athens mixed doubles silver medallist Nathan Robertson has been included in Britain's six-strong Olympic squad after overcoming an ankle injury.

Robertson will again partner Gail Emms in Beijing, Donna Kellogg and Anthony Clark compete in the mixed doubles, and Tracey Hallam and Andrew Smith play in the singles.

OLYMPICS BLOG
Gail Emms

Robertson and Emms, ranked sixth in the world, won the mixed doubles world title in 2006 beating Kellogg and Clark in the final.

BOXING

Inside Sport meets GB's boxing medal contenders

Super-heavyweight: David Price
Middleweight: James Degale
Light-heavyweight: Tony Jeffries
Welterweight: Billy Joe Saunders
Light-welterweight: Bradley Saunders
Bantamweight: Joe Murray
Flyweight: Khalid Yafai

After their best ever Olympic qualification campaign, Britain will have seven boxers in Beijing.

Lightweight world champion Frankie Gavin was ruled out at the last minute after failing to make it down to the 60kg limit.

But light-welterweight Bradley Saunders, bantamweight Joe Murray and light-heavyweight Tony Jeffries also qualified places for Beijing at the World Amateur Championships in Chicago last year.

Three more fighters - welterweight Billy Joe Saunders, flyweight Khalid Yafai and middleweight James Degale - earned their places during February's qualifying tournament in Italy.

Super-heavyweight David Price made it through the final qualifying tournament, in Athens, to complete the team.

CANOE/KAYAK

Campbell Walsh's guide to kayaking

Flatwater
Tim Brabants (K1 500/1000)
Lucy Wainwright (K1 500)
Anna Hemmings and Jessica Walker (K2 500)

Slalom
Campbell Walsh (K1)
Fiona Pennie (K1)
David Florence (C1)

Medal hopes are high for Tim Brabants, the bronze medallist at the Sydney Games in 2000 and 2008 European champion, who competes in the K1 500m and 1000m.

Lucy Wainwright (K1 500m) will take part in her second Olympic Games.

Jess Walker and Anna Hemmings (K2 500m) were added to the British flatwater team in July.

OLYMPICS BLOG
Anna Hemmings
A Scottish trio will paddle for GB in the slalom - Athens silver medallist Campbell Walsh will go for Beijing gold having won the first major international title of his career, the 2008 European title..

Fiona Pennie was a silver medallist at the 2006 Worlds, and David Florence fought off Stuart McIntosh to claim the C1 place.

CYCLING

Chris Hoy's track cycling guide

BMX
Shanaze Reade
Liam Phillips

Mountain Bike
Oliver Beckingsale
Liam Killeen

Road
Jonny Bellis (Men's Road Race)
Steve Cummings (Men's Road Race & Individual Time Trial)
Roger Hammond (Men's Road Race)
Ben Swift (Men's Road Race)
Nicole Cooke (Women's Road Race)
Sharon Laws (Women's Road Race)
Emma Pooley (Women's Road Race)

Track
Steven Burke (Team Pursuit)
Mark Cavendish (Madison)
Edward Clancy (Team Pursuit)
Ross Edgar (Team Sprint and Keirin)
Chris Hoy (Sprint, Team Sprint and Keirin)
Jason Kenny (Sprint and Team Sprint)
Paul Manning (Team Pursuit)
Chris Newton (Points Race)
Victoria Pendleton (Sprint)
Rebecca Romero (Individual Pursuit and Points Race)
Jamie Staff (Team Sprint)
Geraint Thomas (Team Pursuit)
Bradley Wiggins (Individual Pursuit, Team Pursuit and Madison)
Wendy Houvenaghel (Women's Individual Pursuit)

OLYMPICS BLOG
Chris Hoy
Britain is the only nation to secure places in all track events for Beijing, and expectations will be sky high after a dominant performance at the World Championships.

Bradley Wiggins, Chris Hoy, Victoria Pendleton and Rebecca Romero will spearhead the Olympic challenge. They helped GB to gold in eight of the 10 Olympic events at the Worlds, in Manchester.

Shanaze Reade is women's BMX world champion and expected to star in the sport's Olympic debut.

EQUESTRIAN

Cannot play media. Sorry, this media is not available in your territory.

'Gutted' Zara Phillips shares her Olympic heartbreak

Eventing
William Fox-Pitt (Ballincoola)
Sharon Hunt (Tankers Town)
Mary King (Call Again Cavalier)
Daisy Dick (Spring Along)
Tina Cook (Miners Frolic)

Show jumping
Ben Maher (Rolette)
Tim Stockdale (Fresh Direct Corlato)
Michael Whitaker (Suncal Portofino 63)
John Whitaker (Peppermill)

Dressage
Laura Bechtolsheimer (Mistral Hojris)
Jane Gregory (Lucky Star)
Emma Hindle (Lancet)

Equestrian Team GBR will have a full complement of eventing, show jumping and dressage riders in Beijing.

World eventing champion Zara Phillips pulled out after her horse, Toytown, was injured. A similar fate befell Lucy Wiegersma after her horse, Shaabrak, suffered a minor setback during training.

Daisy Dick, riding Spring Along, and Tina Cook on Miners Frolic have been named as replacements. The other eventers are William Fox-Pitt, Sharon Hunt and Mary King.

Ellen Whitaker missed the show jumping selection process following injury to her horse, Locarno 62.

Her uncles, Olympic veterans John and Michael Whitaker, have been selected alongside Ben Maher and Tim Stockdale, who both make their Olympic debuts.

Laura Bechtolsheimer, Jane Gregory and Emma Hindle make up the GB dressage team.

FENCING
Martina Emanuel
Martina Emanuel received a reallocated place for Beijing

Sabre
Alex O'Connell

Foil
Richard Kruse
Martina Emanuel

Alex O'Connell was to be Britain's sole fencer in Beijing after he made it through the Istanbul zonal qualifier for the sabre competition.

However, he has been joined by Athens veteran Richard Kruse following a reallocation of places by fencing's governing body, the FIE, in June.

Kruse has been given a place in the Olympic men's foil and his nomination has been ratified by the BOA.

Then, in July, fellow foil fencer Martina Emanuel received another reallocated place following the withdrawal of an Austrian athlete, bringing Britain's Olympic tally to three.

GYMNASTICS
Becky Downie
Becky Downie (above) and Beth Tweddle are stars of the GB team

Women
Beth Tweddle, Becky Downie, Marissa King, Hannah Whelan, Imogen Cairns, Rebecca Wing, Claire Wright

Men
Louis Smith, Daniel Keatings

GB's women have secured a team place and six individual places.

Beth Tweddle will compete in her second Olympics and she'll be joined by new British champion Becky Downie, Marissa King, Hannah Whelan, Imogen Cairns and Rebecca Wing.

Laura Jones was originally selected to compete, but made way for Cairns when she suffered a slipped disc, forcing her to withdraw from the team.

Seven-time British champion Claire Wright will be Britain's sole representative in the trampoline.

There will also be interest in the men's competition, with Louis Smith heading to Beijing after winning world bronze on the pommel horse. His training partner Daniel Keatings gained the nod for GB's other men's place.

HOCKEY
Barry Middleton
Barry Middleton is one of three men who represented GB at Athens 2004

The British men and women will both be on show in Beijing after coming through qualifying.

The women's team made up for the disappointment of missing out on a place in Athens - their squad includes three veterans of the Sydney Games in 2000 in Mel Clewlow, Kate Walsh and Lucilla Wright.

The men looked for a time as though they would fail to reach Beijing, but beat India to win an Olympic qualifying tournament in Chile.

JUDO

How to win at judo, with Euan Burton and Craig Fallon

Men
Peter Cousins (-100kg)
Winston Gordon (-90kg)
Euan Burton (-81kg)
Craig Fallon (-60kg)

Women
Karina Bryant (+78kg)
Michelle Rogers (-78kg)
Sarah Clark (-63kg)

Britain will have seven judoka in Beijing. Peter Cousins, Euan Burton and Karina Bryant secured places at last year's World Championships.

Winston Gordon, Sarah Clark and Michelle Rogers were named in the team after fighting their way through the European qualifying process.

OLYMPICS BLOG
Euan Burton
Craig Fallon was preferred to James Millar for the -60kg place after both men met the qualification criteria.

MODERN PENTATHLON
Sam Weale
Sam Weale won a World Cup bronze medal in Somerset earlier this year

Women
Heather Fell, Katy Livingston

Men
Sam Weale, Nick Woodbridge

Britain will send the maximum quota of two women and two men to Beijing.

Katy Livingston and Heather Fell both sealed their places at May's World Championships in Hungary, while Sam Weale and Nick Woodbridge make up the men's team.

Britain has a strong tradition in women's modern pentathlon, with the likes of Georgina Harland, Steph Cook and Kate Allenby winning half the medals on offer since the sport was introduced to the Games in 2000. Livingston and Fell are both genuine medal contenders in 2008.

It is 12 years since GB sent male modern pentathletes to a Games - Weale and Woodbridge exceeded expectations by qualifying and are less likely to reach the podium.

ROWING

Katherine Grainger talks to Olympic Dreams

Men's crews
Four: Tom James, Steve Williams, Peter Reed, Andy Triggs Hodge
Eight: Alex Partridge, Tom Stallard, Tom Lucy, Richard Egington, Josh West, Alastair Heathcote, Matt Langridge, Colin Smith, Acer Nethercott (cox)
Pair: Tom Solesbury, Robin Bourne-Taylor
Single scull: Alan Campbell
Double scull: Matt Wells, Stephen Rowbotham
Lightweight double scull: Zac Purchase, Mark Hunter
Lightweight four: Richard Chambers, James Lindsay-Fynn, Paul Mattick, James Clarke

Women's crews
Eight Carla Ashford, Jess Eddie, Katie Greves, Natasha Howard, Alison Knowles, Natasha Page, Beth Rodford, Sarah Winckless, Caroline O'Connor (cox)
Pair: Louisa Reeve, Olivia Whitlam
Quad scull: Annie Vernon, Debbie Flood, Frances Houghton, Katherine Grainger
Double scull: Elise Laverick, Anna Bebington
Lightweight double scull: Helen Casey, Hester Goodsell

GB ATHLETES ON 606
Frances Houghton
Britain has qualified boats in 12 of the 14 classes.

The flagship men's coxless four will be out to retain the gold medal they won in dramatic fashion when Matthew Pinsent was part of the crew in 2004.

Katherine Grainger has vowed to lead Great Britain to their first women's Olympic rowing gold medal - her quadruple scull crew has won the last three World Championships.

SAILING

GB sailor Sarah Ayton's 'pillow talk'

Finn: Ben Ainslie
Yngling - women's keelboat: Sarah Ayton, Sarah Webb and Pippa Wilson
49er - skiff: Stevie Morrison and Ben Rhodes
Laser - men's one person dinghy: Paul Goodison
Star: Iain Percy and Andrew Simpson
RS:X - men's windsurfer: Nick Dempsey
RS:X - women's windsurfer: Bryony Shaw
470 - men's two person dinghy: Nick Rogers and Joe Glanfield
470 - women's two person dinghy: Christina Bassadone and Saskia Clark
Tornado - multihull: Leigh McMillan and Will Howden
Laser Radial: Penny Clark

Hopes will be high for another strong Olympic showing, with GB qualifying in all relevant categories.

GB ATHLETES ON 606
Stevie Morrison, 49er
In January, the Royal Yachting Association announced Ben Ainslie had beaten rival Ed Wright for the Finn place.

Ainslie is hoping to claim a third Olympic gold medal, having won the Finn class at the 2004 Games, and the Laser class in Sydney four years earlier.

Penny Clark was the final team member to be selected, seeing off Charlotte Dobson, Andrea Brewster and Lizzie Vickers in the battle for the Laser Radial spot.

SHOOTING
Richard Faulds
Faulds, the lone Olympic veteran in the GB team, won gold at Sydney

Men's double trap: Richard Faulds, Steve Scott
Men's 50m prone rifle/50m rifle three positions/air rifle: Jon Hammond
Women's trap: Charlotte Kerwood
Women's skeet: Elena Little

Of the five GB shooters competing in Beijing, four will make their Olympic debuts.

Lone Olympic veteran and Sydney 2000 gold medallist Richard Faulds competes in the men's double trap with Steve Scott.

Charlotte Kerwood, who won Commonwealth Games gold medals in 2002 and 2006, takes part in the women's trap.

GB ATHLETES ON 606
Charlotte Kerwood
Elena Little competes in the women's skeet, and Jon Hammond will enter the men's 50m prone rifle, 50m rifle three positions and air rifle.

SWIMMING

BOA video diary: Synchronised swimming

Men
50m freestyle: Mark Foster (University of Bath)
200m freestyle: Ross Davenport (Loughborough University); Robert Renwick (City of Aberdeen)
400m freestyle: David Carry (City of Aberdeen); Dean Milwain (Loughborough)
1500m freestyle: David Davies (Loughborough, pictured); Richard Charlesworth (Hatfield)
100m backstroke: Liam Tancock (Loughborough); Gregor Tait (City of Edinburgh)
200m backstroke: Gregor Tait (City of Edinburgh), James Goddard (Loughborough)
100m breaststroke: Chris Cook (City of Newcastle); Kristopher Gilchrist (City of Edinburgh)
200m breaststroke: Kristopher Gilchrist (City of Edinburgh); James Kirton (City of Sheffield)
100m butterfly: Michael Rock (Stockport Metro); Todd Cooper (Stirling)
200m butterfly: Michael Rock (Stockport Metro)
200m individual medley: James Goddard, Liam Tancock (both Loughborough)
400m individual medley: Thomas Haffield (City of Cardiff); Euan Dale (Loughborough)
4x200m freestyle relay: Ross Davenport (Loughborugh), Robert Renwick (City of Aberdeen), David Carry (City of Aberdeen), Andrew Hunter (Stirling); Ben Hockin (Swansea Performance)
4x100m freestyle relay: Simon Burnett, Adam Brown

Women
50m freestyle: Fran Halsall (City of Liverpool)
100m freestyle: Caitlin McClatchey (Loughborough); Fran Halsall (City of Liverpool)
200m freestyle: Caitlin McClatchey (Loughborough); Rebecca Adlington (Nova Centurion)
400m freestyle: Rebecca Adlington (Nova Centurion); Jo Jackson (Derwentside)
800m freestyle: Rebecca Adlington (Nova Centurion), Cassie Patten (Stockport Metro)
100m backstroke: Gemma Spofforth (Portsmouth Northsea); Elizabeth Simmonds (Lincoln Vulcans)
200m backstroke: Gemma Spofforth (Portsmouth Northsea); Elizabeth Simmonds (Lincoln Vulcans)
100m breaststroke: Kate Haywood (Loughborough); Kirsty Balfour (City of Edinburgh)
200m breaststroke: Kirsty Balfour (City of Edinburgh)
100m butterfly: Fran Halsall (City of Liverpool); Jemma Lowe (Borough of Stockton)
200m butterfly: Jemma Lowe (Borough of Stockton); Ellen Gandy (Beckenham)
200m individual medley: Hannah Miley (Garioch); Keri-Anne Payne (Stockport Metro)
400m individual medley: Hannah Miley (Garioch); Keri-Anne Payne (Stockport Metro)
4x100m freestyle relay: Caitlin McClatchey (Loughborough); Fran Halsall (City of Liverpool); Julia Beckett (Loughborough); Jessica Sylvester (Nova Centurion)
4x200m freestyle relay: Caitlin McClatchey (Loughborough), Rebecca Adlington (Nova Centurion); Jo Jackson (Derwentside); Mel Marshall (Loughborough), Fran Halsall (City of Liverpool)

10km open water: Cassie Patten, Keri-Anne Payne, David Davies

Diving - individual
Men's Springboard (3m): Ben Swain
Men's Platform (10m): Tom Daley, Pete Waterfield
Women's Springboard (3m): Rebecca Gallantree
Women's Platform (10m): Tonia Couch, Stacie Powell

Diving - synchro pairs
Men's Springboard (3m): Ben Swain and Nick Robinson-Baker
Men's Platform (10m): Tom Daley and Blake Aldridge
Women's Springboard (3m): Hayley Sage and Tandi Gerrard
Women's Platform (10m): Stacie Powell and Tonia Couch

Synchronised swimming: Olivia Allison and Jenna Randall

The GB swimming squad for Beijing was announced after the British Championships in Sheffield.

Hannah Miley, Liam Tancock, and Rebecca Adlington put in record-breaking performances at April's World Short Course Championships, held in Manchester, to spark hopes of an impressive Olympic medal haul.

Veteran swimmer Mark Foster, who did not meet GB's selection criteria for the 2004 Games, will be keen to earn his first Olympic medal in Beijing.

GB ATHLETES ON 606
David Davies
In the 10km open water swimming, GB women Cassie Patten and Keri-Anne Payne qualified for Beijing at May's world championships in Seville, as did David Davies for the men.

Britain's divers secured places in all four of the synchro teams (3m and 10m in men's and women's), as well as six spots in the individual events.

There will be British synchronised swimmers at the Olympics for the first time since 1992 after Olivia Allison and Jenna Randall made it through the qualification process in the duet event.

But there is no GB water polo team for Beijing, though it is hoped the team will be good enough to compete in 2012.

TAEKWONDO

Olympic profile: Aaron Cook

Men
Aaron Cook (-80kg), Michael Harvey (-58kg)

Women
Sarah Stevenson (+67kg)

There will be three British fighters in Beijing. Sarah Stevenson, 25, will make her third Olympic appearance, and competes in the +67kg.

Aaron Cook - recently crowned World Junior champion - fights in the -80kg, while Michael Harvey is in the -58kg.

TENNIS
Jamie Murray (left) with brother Andy
Jamie Murray (left) and brother Andy make up the GB tennis team

Singles
Andy Murray

Doubles
Andy Murray
Jamie Murray

The Murray brothers will represent Great Britain at the Games.

British number one Andy will play in the 64-man singles event, before teaming up with Jamie in the 32-team doubles competition.

TRIATHLON
Helen Tucker
Helen Tucker won triathlon's World Championships in Vancouver

Men
Alistair Brownlee
Tim Don
William Clarke

Women
Helen Tucker
Hollie Avil

The British triathlon squad includes three men and two women.

Alistair Brownlee, Tim Don and William Clarke will all compete for the men. For the women, world champion Helen Tucker and 18-year-old Hollie Avil will be in Beijing.

WEIGHTLIFTING

Michaela Breeze's weightlifting guide

No GB lifters made it through qualifying, but Michaela Breeze - Wales's 2006 Commonwealth Games gold medallist - later received a wildcard place at the Olympics.

She had been training at full pace for most of the year without knowing if she would get selected.

"It's awesome, absolutely awesome," she told BBC Sport. "It's the phone call I've waited so long for. I was close to giving up hope."

NO GB REPRESENTATION

Baseball - The GB men's second place at the European Championships won them entry into the Olympic qualifying tournament in Taiwan in March. However, a lack of funding forced the team to withdraw and ended their hopes of playing in Beijing.

Basketball - There will be no British representation in Beijing, but plans to enter men's and women's teams for the London Games in 2012 are progressing well.

GB ATHLETES ON 606
Huw Goodwin, handball
Football - England's women had hoped to be able to compete as part of Team GB in Beijing, but football's world governing body Fifa blocked the plan. There has also been opposition to proposals from the British Olympic Association to enter men's and women's teams at the London Olympics in 2012.

Handball - There will be no British handball team in Beijing, but plans are already under way to put together a team good enough to compete at London 2012.

GB ATHLETES ON 606
Paul Drinkhall, table tennis
Softball - Britain will not have a softball team in Beijing. The sport will be making its final appearance at the Olympics before being dropped from the schedule.

Table tennis - Young star Paul Drinkhall failed to reach the Olympics at the final world qualifying tournament in May, so GB will not be presented at the Beijing table tennis event - although Kelly Sibley has earned a berth on the list of reserves.

Volleyball - Beach volleyball pair Denise Johns and Lucy Boulton are looking to London 2012 having missed out on Beijing, and there will be no British representation in the indoor volleyball tournaments.

Wrestling - No British freestyle or Greco-Roman wrestlers have qualified for Beijing.




BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.