Related BBC sites

Page last updated at 09:26 GMT, Sunday, 24 August 2008 10:26 UK

Table tennis results

Saturday 23 August

Men's singles final:

Ma Lin (Chn) Gold

Wang Hao (Chn) Silver

Wang Liqin (Chn) Bronze

Ma Lin (Chn) bt Wang Hao (Chn)4-1

Men's bronze medal match:

Wang Liqin (Chn) bt Jorgen Persson (Swe) 4-0

Men's singles semi-finals:

Wang Hao (Chn) bt Jorgen Persson (Swe) 4-1

Ma Lin (Chn) bt Wang Ligin (Chn) 4-2


Friday 22 August

Women's singles final:

Yining Zhang (Chn) Gold

Nan Wang (Chn) Silver

Yue Guo (Chn) Bronze

Yining Zhang bt Nan Wang 4-1

Women's singles bronze medal match:

Yue Guo (Chn) bt Jia Wei Li (Sin) 4-2

Women's singles semi-finals:

Yining Zhang (Chn) bt Jia Wei Li (Sin) 4-1

Nan Whang (Chn) bt Yue Guo (Chn) 4-2

Men's singles quarter-finals:

Wang Hao bt Lai Chak Ko (HK) 4-1

Jorgen Persson (Swe) bt Zoran Primorac (Cro) 4-1

Wang Ligin (Chn) bt Ruiwu Tan (Cro) 4-0

Ma Lin (Chn) bt Sang Eun Ho (Kor) 4-0


Thursday 21 August

Men's singles fourth round:

Hao Wang (Chn) bt Yo Kan (Jpn) 4-1

Lai Chak Ko (HK) bt Dimitrij Ovtcharov (Ger) 4-1

Zoran Primorac (Cro) bt Zi Yang (Sin) 4-2

Jorgen Persson (Swe) bt Vladimir Samsonov (Blr) 4-3

Ligin Wang (Chn) bt Werner Schlager (Aus) 4-0

Lin Ma (Chn) bt Kalinikos Kreanga (Gre) 4-0

Ruiwu Tan (Cro) bt Ching Li (Chn) 4-2

Sang Eun Oh (Kor) bt Timo Boll (Ger) 4-1

Women's singles quarter-finals:

Jai Wei Li (Sin) bt Chen Wang (US) 4-1

Yining Zhang (Chn) bt Tianwei Feng (Sin) 4-1

Nan Wang (Chn) bt Yana Tie (HK) 4-1

Yue Guo (Chn) bt Xue Wu (Dom) 4-0

Men's singles third round:

Wang Hao (Chn) bt Weixing Chen (Aut) 4-0

Yo Kan (Jpn) bt Alexei Smirnov (Rus) 4-1

Dimitrij Ovtcharov (Ger) bt Adrian Crisan (Rom) 4-3

Lai Chak Ko (HK) bt Seung Min Ryu (Kor) 4-2

Chih-Yuan Chuan (Tpe) bt Zi Yang (Sin) 4-3

Zoran Primorac (Cro) bt Michael Maze (Nor) 4-2

Jorgen Persson (Swe) bt Yuk Cheung (HK) 4-1

Vladimir Samsonov (Blr) bt Christian Suss (Ger) 4-0

Wang Ligin (Chn) bt Lucjan Blaszczyk (Pol) 4-0

Werner Schlager (Aut) bt Jae Young Yoon (Kor) 4-3

Ruiwu Tan (Cro) bt Ning Gao (Sin) 4-0

Ching Li (HK) bt Song Man Jang (Pkr) 4-1

Timo Boll (Ger) bt Hyok Bong Kim (Pkr) 4-1

Sang Eun Oh (Kor) v Segun Toriola (Ngr) 4-3

Kalinikos Kreanga (Gre) bt Jun Mizutani (Jpn) 4-1

Ma Lin (Chn) bt Bojan Tokic (Slo) 4-1

Women's singles fourth round:

Zhang Yining (Chn) bt Ai Fukuhara (Jpn) 4-1

Tianwei Feng (Sin) bt Jie Li (Ned) 4-1

Chen Wang (US) bt Kyung Ah Kim (Kor) 4-3

Jia Wei Li (Sin) bt Ling Lin (HK) 4-3

Wang Nan (Chn) bt Mi Young Park (Kor) 4-2

Yana Tie (HK) bt Qiangbing Li (Aut) 4-3

Xue Wu (Dom) bt Jun Gao (US) 4-3

Guo Yue (Chn) bt Jiao Li (Ned) 4-0


Wednesday 20 August

Women's singles third round:

Zhang Yining (Chn) bt Viktoria Pavlovich (Blr) 4-0

Ai Fukuhara (Jpn) bt Melek Hu (Tur) 4-1

Jie Li (Ned) bt Jia Liu (Aut) 4-1

Tianwei Feng (Sin) bt Ye Seo Dang (Kor) 4-0

Kyung Ah Kim (Kor) bt Haruna Fukuoka (Jpn) 4-2

Chen Wang (US) bt Krisztina Toth (Hun) 4-1

Ling Lin (HK) bt Tatyana Kostromina (Blr) 4-0

Jia Wei Li (Sin) bt Tamara Boros (Cro) 4-1

Wang Nan (Chn) bt Georgina Pota (Hun) 4-0

Mi Young Park (Kor) bt Jong Kim (Prk) 4-0

Qiangbing Li (Aut) bt Jiaduo Wu (Ger) 4-3

Yana Tie (HK) bt Yanfei Shen (Spa) 4-1

Xue Wu (Dom) bt Yue Gu Wang (Sin) 4-1

Jun Gao (US) bt Sayaka Hirano (Jpn) 4-1

Jiao Li (Ned) bt Xia Lian Ni (Lux) 4-1

Guo Yue (Chn) bt Sui Fei Lau (HK) 4-0

Men's singles second round:

Weixing Chen (Aut) bt Sharath Kamal Achanta (Ind) 4-1

Alexei Smirnov (Rus) bt Kien Quoc Doan (Vie) 4-1

Adrian Crisan (Rom) bt Ju Lin (Dom) 4-1

Lai Chak Ko (Hkg) bt Panagiotis Gionis (Gre) 4-3

Zi Yang (Sin) bt Marcos Freitas (Por) 4-2

Zoran Primorac (Cro) bt Robert Gardos (Aut) 4-2

Jorgen Persson (Swe) bt Aleksandar Karakasevic (Ser) 4-2

Christian Suss (Ger) bt Janos Jakab (Hun) 4-1

Lucjan Blaszczyk (Pol) bt Petr Korbel (Cze) 4-2

Jae Young Yoon (Kor) bt William Henzell (Aus) 4-3

Ruiwu Tan (Cro) bt Seiya Kishikawa (Jpn) 4-1

Song Man Jang (Prk) bt Zhi Wen He (Spa) 4-2

Hyok Bong Kim (Prk) bt Peng-Lung Chiang (Tpe) 4-2

Segun Toriola (Ngr) bt Jean-Michel Saive (Bel) 4-2

Jun Mizutani (Jpn) bt Damien Eloi (Fra) 4-3

Bojan Tokic (Slo) bt Mihai Bobocica (Ita) 4-3

Women's singles second round:

Gao Jun (US) bt Eva Odorova (Svk) 4-2

Lau Sui Fei (HK) bt Yi Fang Xian (Fra) 4-1

Ni Xia Lian (Lux) bt Huang I-Hwa (Tpe) 4-1

Xue Wu (Dom) bt Stephanie Xu Sang (Au) 4-0

Georgina Pota (Hun) bt Dana Hadacova (Cze) 5-2

Li Qiangbing (Aut) bt Wenling Tan Monfardini (Ita) 4-1

Shen Yanfei (Spa) bt Sandra Paovic (Cro) 4-1

Kim Jong (Kor) bt Daniela Dodean (Rom) 4-1

Tatyana Kostromina (Blr) bt Li Qian (Pol) 4-2

Krisztina Toth (Hun) bt Ruta Paskauskiene (Lit) 4-7

Tamara Boros (Cro) bt NiKoleta Stefanova (Ita) 4-1

Haruna Fukuoka (Jpn) bt Nanthana Komwong (Tha) 4-0


Tuesday 19 August

Men's singles preliminaries:

Alfredo Carneros (Spa) bt Adel Massaad (Egy) 4-2

Kien Quoc Doan (Vie) bt David Zalcberg (Aus) 4-0

Gustavo Tsuboi (Brz) bt Pradeeban Peter-Paul (Can) 4-3

El-Sayed Lashin (Egy) bt Pablo Tabachnik (Arg) 4-2

Cem Zeng (Tur) bt Monday Merotohun (Ngr) 4-2

Suraju Saka (Cgo) bt Lei Kou (Ukr) 4-1

William Henzell (Aus) bt Idir Khourta (Alg) 4-1

Peng Zhang (Can) bt Dexter St Louis (Tri) 4-0

Man Song Jang (Kor) bt Marcelo Aguirre (Par) 4-0

Hyok Bong Kim (Kor) bt Ibraham Al-Hasan (Kuw) 4-2

Segun Toriola (Ngr) bt David Zhuang (US) 4-3

Ahmed Ali Saleh (Egy) bt Kyle Davis (Aus) 4-1

Men's first round:

Sharath Kamal Achanta (Ind) bt Alfredo Carneros (Spa) 4-2

Kien Quoc Doan (Vie) bt Christophe Legout (Fra) 4-2

Ju Lin (Dom) bt Tiago Apolonia (Por) 4-1

Panagiotis Gionis (Gre) bt Gustavo Tsuboi (Brz) 4-0

Marcos Freitas (Por) bt El-Sayed Lashin (Egy) 4-1

Robert Gardos (Aut) bt Chol Guk Ri (Kor) 4-3

Aleksandar Karakasevic (Ser) bt Cem Zeng (Tur) 4-1

Janos Jakab (Hun) bt Patrick Chila (Fra) 4-3

Lucjan Blaszczyk (Pol) bt Suraju Saka (Cgo) 4-0

Seiya Kishikawa (Jpn) bt Peng Zhang (Can)4-2

William Henzell (Aus) bt Jens Lundqvist (Swe) 4-2

Mihai Bobocica (Ita) bt Fedor Kuzmin (Rus) 4-1

Damien Eloi (Fra) bt Ahmed Ali Saleh (Egy) 4-3

Lucjan Blaszczyk (Pol) bt Suraju Saka (Cgo) 4-0

Seiya Kishikawa (Jpn) bt Peng Zhang (Can) 4-2

Man Song Jang (Kor) bt Song Liu (Arg) 4-2

Women's first round:

Elizabeta Samara (Rom) bt Fen Yang (Cgo) 4-1

Melek Hu (Tur) bt Li Chun-Pan (Tpe) 4-1

Fang Zhu (Spa) bt Margaryta Pesotska (Ukr) 4-1

Miao Maio (Aus) bt Irina Kotikhina (Rus) 4-3

Nanthana Komwong (Tha) bt Lian Qian (Dom) 4-1

Ruta Paskauskiene (Lit) bt Yong Kin Mi (Kor) 4-3

Tatyana Kostromina (Blr) bt Mo Zhang (Can) 4-0

Nikoleeta Stefanova (Ita) bt Oksana Fadeeva (Rus) 4-0

Dana Hadacova (Cze) bt Veronika Pavlovich (Blr) 4-2

Wenling Tan Monfardini (Ita) bt tetyana Sorochinskaya (Ukr) 4-2

Jong Kim (Kor) bt Fabiola Ramos (Ven) 4-0

Sandra Paovic (Cro) bt Jian Fang Lay (Aus) 4-3

Viktoria Pavlovich (Blr) bt Elizabeta Samara (Rom) 4-1

Yi Fang Xian (Fra) bt Jie Xu (Pol) 4-3

I-Hwa Huang (Tpe) bt Andrea Bakula (Cro) 4-1


Monday 18 August

Men's team final:

China 3-0 Germany

Men's team bronze medal match:

South Korea 3-1 Austria

Women's singles qualifiers:

Andrea Bakula (Cro), Eva Odorova (Svk), Stephanie Xu Sang (Aus), Jian Fang Lay (Aus), Tetyana Sorochinskaya (Ukr), Fabiola Ramos (Ven), Dana Hadacova (Cze), Mo Zhang (Can), Ruta Paskauskiene (Lit), Qian Lian (Dom), Miao Miao (Aus), Margaryta Pesotska (Ukr), Pan Li-chun (Tpe), Fen Yang (Cod)


Sunday 17 August

Women's team final:

China 3-0 Singapore

Women's team bronze medal match:

South Korea 3-0 Japan

Men's team bronze play-off 2nd round:

South Korea 3-1 Hong Kong

Austria 3-1 Japan


Saturday 16 August

Women's team bronze medal play-offs 2nd round:

Japan 3-2 Hong Kong

Korea 3-0 United States

Men's team semi-finals:

Germany 3-2 Japan

China 3-0 Korea


Friday 15 August

Women's team semi-final results:

Singapore 3-2 Korea

China 3-0 Hong Kong

Men's team bronze play offs - round 1:

Austria 3-1 Croatia

Hong Kong 3-0 Chinese Taipei

Women's team bronze play offs - round 1:

Japan 3-0 Austria

Romania 3-1 United States


Thurday 14 August

Men's team Group A:

Australia 0-3 China

Austria 3-0 Greece

Greece 3-0 Australia

Men's team Group B:

Germany 3-0 Canada

Croatia 3-1 Singapore

Men's team Group C:

Sweden 3-0 Brazil

South Korea 3-1 Taiwan

Men's team Group D:

Japan 3-0 China

Nigeria 3-2 Russia

Women's team Group A:

China 3-0 Austria

Croatia 3-1 Dominican Republic

Women's team Group B:

Singapore 3-0 Netherlands

United States 3-0 Nigeria

Women's team Group C:

Romania 0-3 China

Germany 1-3 Poland

Romania 3-2 Poland

Hong Kong 3-0 Romania

Women's team Group D:

South Korea 3-0 Australia

Spain 2-3 Japan


Wednesday 13 August

Men's Teams:

Korea 3-1 Brazil

China 3-0 Nigeria

Japan 3-0 Russia

Taiwan 3-1 Brazil

South Korea 3-0 Sweden

Japan 3-0 Nigeria

China 3-0 Greece

Austria 3-0 Australia

Germany3-0 Croatia

Singapore 3-0 Canada

Taiwan 3-2 Sweden

Japan 3-0 Nigeria

Japan 3-0 Russia

Women's Team Group A:

China 3-0 Dominican Republic

Austria 3-0 Croatia

Singapore 3-0 Nigeria

United States 3-1 Netherlands

China 3-0 Poland

Romania 3-0 Germany

Korea 3-0 Spain

Japan 3-0 Australia

Netherlands 3-0 Nigeria

China 3-0 Croatia

Austria 3-0 Dominican Republic

Singapore 3-0 United States


BROWSE RESULTS
 

 


related bbc links:

related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.