Related BBC sites

Page last updated at 09:14 GMT, Sunday, 24 August 2008 10:14 UK

Aquatics results

Sunday 24 August

Water polo

Men's gold medal match:

Hungary 14-10 United States

Men's bronze medal match:

Serbia 6-4 Montenegro

Men's classification 5/6th:

Spain 11-9 Croatia

Men's classification 7/8th:

Greece 9-8 Australia

Men's classification 9/10th:

Italy 10-8 Germany


Saturday 23 August

Synchronised swimming

Team free final:

1 Russia 99.500 points Gold

2 Spain 98.251 Silver

3 China 97.334 Bronze

4 Japan 96.334

5 Canada 95.668

6 United States 95.334

7 Australia 82.161

8 Egypt 80.833


Friday 22 August

Synchronised swimming

Team event technical routine:

1 Russia 49.500 points

2 Spain 48.917

3 China 48.584

4 Japan 48.167

5 Canada 47.584

5 United States 47.584

7 Australia 40.417

8 Egypt 39.750

Men's water polo 1st-4th place play-offs:

Semi-finals:

Hungary 11-9 Montenegro

United States 10-5 Serbia

Men's water polo 7th-10th place play-offs:

Semi-finals:

Australia 17-16 Italy

Germany 9-13 Greece

Men's water polo 11/12th place play-off:

Canada 8-7 China


Thursday 21 August

Women's water polo final:

United States 8-9 Netherlands

Women's water polo bronze medal match:

Australia 12-11 Hungary

Women's 10m platform semi-final:

1 Ruolin Chen (Chn) 444.60 points Q

2 Paola Espinosa (Mex) 400.75 Q

3 Xin Wang (Chn) 388.55 Q

4 Emilie Heymans (Can) 374.10 Q

5 Tatiana Ortiz (Mex) 349.50 Q

6 Laura Wilkinson (US) 346.10 Q

7 Marie-Eve Marleau (Can) 335.25 Q

8 Melissa Wu (Aus) 331.35 Q

9 Elina Eggers (Swe) 315.45 Q

10 Mai Nakagawa (Jpn) 314.60 Q

11 Stacie Powell (GB) 301.75 Q

12 Tonia Couch (GB) 297.20 Q

13 Tania Cagnotto (Ita) 296.60 R

14 Hayley Ishimatsu (US) 292.95 R

Men's 10km open water swim:

1 Maarten van der Weijden (Ned) 1 hour 51 minutes 51.6 seconds Gold

2 David Davies (GB) 1:51:53.1 Silver

3 Thomas Lurz (Ger) 1:51:53.6 Bronze

4 Valerio Cleri (Ita) 1:52:07.5

5 Evgeny Drattsev (Rus) 1:52:08.9

6 Petar Stoychev (Bul) 1:52:09.1

7 Brian Ryckeman (Bel) 1:52:10.7

8 Mark Warkentin (US) 1:52:13.0

9 Chad Ho (SA) 1:52:13.1

10 Erwin Leon Maldonado Savera (Ven) 1:52:13.6


Wednesday 20 August

Synchronised swimming

Women's duet:

1 Davydenko/Ermakova (Rus) 99.251 points Gold

2 Fuentes/Mengual (Spa) 98.334 Silver

3 Harada/Suzuki (Jpn) 97.167 Bronze

4 Jiang/Jiang (Chn) 96.334

5 Jones/Nott (US) 95.500

6 Gagnon/Rampling (Can) 95.084

7 Adelizzi/Lapi (Ita) 93.751

8 Iushko/Sydorenko (Ukr) 92.668

9 Van der Velden/Van der Velden (Ned) 91.667

10 Makrygianni/Solomou (Gre) 91.501

11 Dreyfuss/Meesseman-Bakir (Fra) 90.333

12 Brunner/Schneider (Switzerland) 89.250

Water polo

Men's quarter-finals:

Greece 13-8 China

Italy 13-11 Canada

Montenegro 7-6 Croatia

Spain 5-9 Serbia

Women's 10km swim:

1 Larisa Ilchenko (Rus) 1 hour 59 minutes 27.7 seconds Gold

2 Keri-Anne Payne (GB) 1:59:29.2 Silver

3 Cassandra Patten (GB) 1:59:31.0 Bronze

4 Angela Maurer (Ger) 1:59:31.9

5 Ana Cunha (Brz) 1:59:36.8

6 Swann Oberson (Swi) 1:59:36.9

7 Poliana Okimoto (Brz) 1:59:37.4

8 Jana Pechanova (Cze) 1:59:39.7

9 Andreina del Valle Pinto Perez (Ven) 1:59:40.0

10 Martina Grimaldi (Ita) 1:59:40.7


Tuesday 19 August

Synchronized swimming

Women's duet qualifiers:

Anastasia Davydova/Anastasia Ermakova (Rus)Andrea Fuentes/Gemma Mengual (Spa) Saho Harada/Emiko Suzuki (Jpn) Jiang Tingting/Jiang Wenwen (Chn) Christina Jones/Andrea Nott (US) Marie-Pier Boudreau Gagnon/Isabelle Rampling (Can) Beatrice Adelizzi/Giulia Lapi (Ita) Daria Iushko/Kseniya Sidorenko (Ukr) Bianca van der Velden/Sonja van der Velden (Ned) Evanthia Makrygianni/Despoina Solomou (Gre) Apolline Dreyfuss/Lila Meesseman-Bakir (Fra) Magdalena Brunner/Ariane Schneider (Swi)

Did not qualify: Olivia Allison/Jenna Randall (GB)

Water polo

Women's 5th/6th place classification match:

China 10-7 Italy

Women's semi-finals:

United States 9-8 Australia

Hungary 7-8 Netherlands


Monday 18 August

Synchronised swimming

Duet technical routine:

1 Russia (Davydova/Ermakova) 49.334 points

2 Spain (Fuentes/Mengual) 48.834

3 Japan (Harada/Suzuki) 48.250

4 China (Jiang T/Jiang W) 48.084

5 United States (Jones/Nott) 47.750

6 Canada (Boudreau/Rampling) 47.417

7 Italy (Adelizzi/Lapi) 46.834

8 Ukraine (Iushko/Sydorenko) 46.084

9 Greece (Makrygianni/Solomou) 45.834

10 Netherlands (B van der Velden/S van der Velden) 45.584

11 France (Dreyfuss/Meessemann-Bakir) 44.750

12 Brazil (Figueira/Teixeira) 44.334

13 Switzerland (Brunner/Schneider) 44.250

14 Great Britain (Allison/Randall) 43.917

Water polo

Men's group A:

Hungary 12-3 Canada

Montenegro5-5 Australia

Spain10-6 Greece

Men's group B:

Serbia12-13 Italy

United States 8-7 Germany

China 4-16 Croatia


Sunday 17 August

Men's 4 x 100m medley relay final:

1 United States 3 minutes 29.34 seconds WR Gold

2 Australia 3:30.04 Silver

3 Japan 3:31.18 Bronze

4 Russia 3:31.92

5 New Zealand 3:33.39

6 Great Britain 3:33.69

7 South Africa 3:33.70

8 Italy DSQ

Women's 4 x 100m medley relay final:

1 Australia 3 minutes 52.69 seconds WR Gold

2 United States 3:5320 Silver

3 China 3:56.11 Bronze

4 Great Britain 3:57.50

5 Russia 3:57.84

6 Japan 3:59.54

7 Canada 4:01.35

8 Sweden DSQ

Men's 1500m freestyle final:

1 Oussama Mellouli (Tun) 14 minutes 40.84 seconds Gold

2 Grant Hackett (Aus) 14:41:53 Silver

3 Ryan Cochrane (Can) 14:42:69 Bronze

4 Yuriy Prilukov (Rus) 14:43:21

5 Larsen Jensen (US) 14:48:16

6 David Davies (GB) 14:52:11

7 Lin Zhang (Chn) 14:55:20

8 Yang Sun (Chn) 15:05:12

Women's 50m freestyle final:

1 Britta Steffen (Ger) 24.06 seconds OR Gold

2 Dara Torres (US) 24.07 Silver

3 Cate Campbell (Aus) 24.17 Bronze

4 Lisbeth Trickett (Aus) 24.25

5 Marleen Veldhuis (Ned) 24.26

6 Kara Lynn Joyce (US) 24.63

7 Hinkelien Schreuder (Ned) 24.65

8 Aleksandra Gerasimenya (Blr) 24.77

Women's water polo results:

Women's 7/8th place classification match:

Russia 12-6 Greece

Women's quarter-finals:

China 11-12 Australia

Italy 11-13 Netherlands


Saturday 16 August

Women's 50m freestyle:

Semi-final 1:

1 Britta Steffen (Ger) 24.43 seconds Q

2 Marleen Veldhuis (Ned) 24.46 Q

3 Lisbeth Trickett (Aus) 24.47 Q

4 Hinkelien Schreuder (Ned) 24.52 Q

5 Kara Lynn Joyce (US) 24.63 Q

6 Aleksandra Gerasimenya (Bel) 24.72 Q

7 Francesca Halsall (GB) 24.80

8 Malia Metella (Fra) 24.89

Semi-final 2:

1 Dara Torres (US) 24.27 seconds Q

2 Cate Campbell (Aus) 24.42 Q

3 Zhu Yingwen (Chn) 24.76

4 Jeanette Ottesen (Den) 24.86

5 Li Zhesi (Chn) 24.90

6 Therese Alshammar (Swe) 24.96

7 Arlene Iradie Semeco Arismendi (Ven) 25.05

8 Hanna-Maria Seppaela (Fin) 25.19

Men's 50m freestyle final:

1 Cesar Cielo Filho (Brz) 21.30 seconds OR Gold

2 Amaury Leveaux (Fra) 21.45 Silver

3 Alain Bernard (Fra) 21.49 Bronze

4 Ashley Callus (Aus) 21.62

5 Ben Wildman-Tobriner (US) 21.64

6 Eamon Sullivan (Aus) 21.65

7 Roland Schoeman (SA) 21.67

8 Stefan Nystrand (Swe) 21.72

Women's 800m freestyle final:

1 Rebecca Adlington (GB) 8 minutes 14.10 seconds WR Gold

2 Alessia Filippi (Ita) 8:20.23 Silver

3 Lotte Friis (Den) 8:23.03 Bronze

4 Camelia Alina Potec (Rom) 8:23.11

5 Li Xuanxu (Chn) 8:26.34

6 Kylie Palmer (Aus) 8:26.39

7 Elena Sokolova (Rus) 8:29.79

8 Cassandra Patten (GB) 8:32.35

Men's 100m butterfly final:

1 Michael Phelps (US) 50.58 seconds OR Gold

2 Milorad Cavic (Ser) 50.59 Silver

3 Andrew Lauterstein (Aus) 51.12 Bronze

4 Ian Crocker (US) 51.13

5 Jason Dunford (Ken) 51.47

6 Takuro Fujii (Jpn) 51.50

7 Andrii Serdinov (Ukr) 51.59

8 Ryan Pini (Png) 51.86

Women 200m backstroke final:

1 Kirsty Coventry (Zim) 2 minutes 5.24 seconds WR Gold

2 Margaret Hoelzer (US) 2:06.23 Silver

3 Reiko Nakamura (Jpn) 2:07.13 Bronze

4 Anastasia Zueva (Rus) 2:07.88

5 Elizabeth Beisel (US) 2:08.23

6 Elizabeth Simmonds (GB) 2:08.51

7 Meagen Nay (Aus) 2:08.84

8 Belinda Hocking (Aus) 2:10.12

Water polo:

Men's group A:

Greece 13-7 Canada

Spain 12-6 Montenegro

Hungary 13-12 Australia

Men's group B:

Germany 8-7 Italy

United States 7-5 Croatia

Serbia 15-5 China


Friday 15 August

Men's 4 x 100m medley qualifiers:

1 United States

2 Australia

3 Japan

4 Russia

5 Great Britain

6 New Zealand

7 South Africa

8 Italy

Men's 1500m freestyle final qualifiers:

Ryan Cochrane (Can), Yuriy Prilukov (Rus), Zhang Lin (Chn), David Davies (GB), Oussama Mellouli (Tun), Sun Yang (Chn), Larsen Jensen (US)

Richard Charlesworth (GB) DNQ

Women's 4x100m medley qualifiers:

1 Australia

2 Great Britain

3 United States

4 China

5 Russia

6 Japan

7 Sweden

8 Canada

Women's 50m freestyle semi-final qualifiers:

Cate Campbell (Aus), Marleen Veldhuis (Ned), Dara Torres (USA), Lisbeth Trickett (Aus), Jeanette Ottesen (Den), Britta Steffen (Ger), Zhu Yingwen (Chn), Francesca Halsall (GB), Therese Alshammar (Swe), Malia Metella (Fra), Arlene Iradie Semeco Arismendi (Ven), Li Zhesi (Chn), Hinkelien Schreuder (Ned), Kara Lynn Joyce (USA), Hanna-Maria Seppala (Fin), Aleksandra Gerasimenya (Blr)

Women's 100m freestyle final:

1 Britta Steffen (Ger) 53.12 seconds OR Gold

2 Libby Trickett (Aus) 53.16 Silver

3 Natalie Coughlin (US) 53.39 Bronze

4 Hanna-Maria Seppaela (Fin) 53.97

5 Jeanette Ottesen (Den) 54.06

=6 Zhu Yingwen (Chn) 54.21

=6 Marleen Veldhuis (Netherlands) 54.21

8 Francesca Halsall (GB) 54.29

Men's 100m butterfly semi-final 1:

1 Michael Phelps (US) 50.97 seconds Q

2 Andrew Lauterstein (Aus) 51.27 Q

3 Jason Dunford (Ken) 51.33 Q

4 Ryan Pini (Png) 51.62 Q

5 Shi Feng (Chn) 51.68

6 Albert Altes Subirats (Ven) 51.82

7 Sergii Breus (Ukr) 52.05

8 Kaio Almeida (Brz) 52.32

Men's 100m butterfly semi-final 2:

1 Milorad Cavic (Ser) 50.92 seconds Q

2 Ian Crocker (US) 51.27 Q

3 Andrii Serdinov (Ukr) 51.41 Q

4 Takuro Fujii (Jpn) 51.59 Q

5 Peter Mankoc (Slo) 51.80

6 Corney Swanepoel (NZ) 52.01

7 Lyndon Ferns (SA) 52.18

8 Frederick Bousquet (Fra) 52.94

Men's 200m individual medley final:

1 Michael Phelps (US) 1 minutes 54.23 seconds WR Gold

2 Laszlo Cseh (Hun) 1:56.52 Silver

3 Ryan Lochte (US) 1:56.53 Bronze

4 Thiago Pereira (Brz) 1:58.14

5 Ken Takakuwa (Jpn) 1:58.22

6 James Goddard (GB) 1:59.24

7 Keith Beavers (Can) 1:59.43

8 Liam Tancock (GB) 2:00.76

Women's 200m backstroke semi finals:

1 Elizabeth Beisel (US) 2 minutes 7.90 seconds Q

2 Reiko Nakamura (Jpn) 2:08.21 Q

3 Elizabeth Simmonds (GB) 2:08.96 Q

4 Gemma Spofforth (GB) 2:09.19

5 Zhao Jin (Chn) 2:09.59

6 Melissa Ingram (NZ) 2:09.70

7 Hanae Ito (Jpn) 2:09.86

8 Laure Manaudou (Fra) 2:12.04

Semi-final 2:

1 Kirsty Coventry (Zim) 2 minutes 7.76 seconds Q

2 Meagen Nay (Aus) 2:08.09 Q

3 Margaret Hoelzer (US) 2:08.25 Q

4 Belinda Hocking (Aus) 2:08.80 Q

5 Anastasia Zueva (Rus) 2:09.07 Q

6 Alexianne Castel (Fra) 2:10.04

7 Stanislava Komarova (Rus) 2:10.50

8 Anja Carman (Slo) 2:12.46

Men's 200m backstroke final:

1 Ryan Lochte (US) 1 minute 53.94 seconds WR Gold

2 Aaron Peirsol (US) 1:54.33 Silver

3 Arkady Vyatchanin (Rus) 1:54.93 Bronze

4 Markus Rogan (Aut) 1:55.49

5 Ryosuke Irie (Jpn) 1:55.72

6 Hayden Stoeckel (Aus) 1:56.39

7 Razvan Ionut Florea (Rom) 1:56.52

8 Gregor Tait (GB) 1:57.00

Women's 200m breaststroke final:

1 Rebecca Soni (US) 2 minutes 20.22 seconds WR Gold

2 Leisel Jones (Aus) 2:22.05 Silver

3 Sara Nordenstam (Nor) 2:23.02 Bronze

4 Mirna Jukic (Aut) 2:23.24

5 Yuliya Efimova (Rus)2:23.76

6 Annamay Pierse (Can) 2:23.77

7 Rie Kanetou (Jpn) 2:25.14

8 Megumi Taneda (Jpn) 2:25.23

Men's 50m freestyle semi final results:

Semi-final 1:

1 Cesar Cielo Filho (Bra) 21.34 Seconds Q OR

2 Stefan Nystrand (Swe) 21.71 Q

3 Eamon Sullivan (Aus) 21.75 Q

4 Krisztian Takacs (Hun) 21.84

5 Duje Draganja (Cro) 21.85

6 George Bovell III (Tri) 21.86

7 Gideon Louw (SA) 21.97

8 Rafed Ziad El-Masri (Ger) 22.09

Semi-final 2:

1 Alain Bernard (Fra) 21.54 seconds Q

2 Ashley Callus (Aus) 21.68 Q

3 Roland Schoeman (SA) 21.74 Q

=4 Amaury Leveaux (Fra) 21.76 Q

=4 Ben Wildman-Tobriner (US) 21.76 Q

6 Garrett Weber-Gale (US) 22.08

7 Bartosz Kizierowski (Pol) 22.12

8 Nicholas Santos (Brz) 22.15

Women's water polo results:

Netherlands 9-10 Australia

Russia 7-12 United States

Hungary 10-4 Greece

Italy 10-9 China


Thursday 14 August

Men's water polo results:

Hungary 8-5 Spain

Montenegro 10-6 Greece

Australia 8-5 Canada

China 7-19 Italy

Croatia 13-5 Germany

United States 2-4 Serbia

Women's 200m backstroke qualifiers:

Kirsty Coventry (Zim), Elizabeth Simmonds (GB), Meagan Nay (Aus), Zhao Jing (Chn), Anastasia Zueva (US), Elizabeth Biesel (US), Margaret Hoelzer (US), Melissa Ingram (NZ), Alexianne Castel (Fra), Laure Manaudou (Fra), Belinda Hocking (Aus), Reiko Nakamura (Jpn), Stanislava Komarova (Rus), Hanae Ito (Jpn), Anja Carman (Slo), Gemma Spofforth (GB)

Men's 100m butterfly qualifiers:

Milorad Cavic (Ser), Michael Phelps (US), Andrii Serdinov (Ukr),Jason Dunford (Ken), Peter Mankoc (Slo), Andrew Lauterstein (Aus), Takuro Fujii (Jpn), Albert Altes Subirats (Ven), Corney Swanepoel (NZ), Sergii Breus (Ukr), Frederick Bousquet (Fra), Shi Feng (Chn), Ian Crocker (US), Ryan Pini (Png), Lyndon Ferns (SA), Kaio Almeida (Brz)

Women's 800m freestyle qualifiers:

Rebecca Adlington (GB), Camelia Alina Potec (Rom), Lotte Friis (Den), Alessia Filippi (Ita), Kylie Palmer (Aus), Elena Sokolova (Rus), Li Xuanxu (Chn), Cassandra Patten (GB)

Men's 50m freestyle qualifiers:

Amaury Leveaux (Fra), Cesar Filho Cielo (Brz), Ben Wildman-Tobriner (US), Stefan Nystrand (Swe), Roland Schoeman (SA), George Bovell (Tri), Alain Bernard (Fra), Eamon Sullivan (Aus), Garrett Weber-Gale (US), Rafed Ziad El-Masi (Ger), Nicholas Santos (Brz), Duje Draganja (Cro), Ashley Callus (Aus), Krisztian Takacs (Hun), Bartosz Kizierowski (Pol), Gideon Louw (SA)

Men's 200m breaststroke final:

1 K Kitajima (Jpn) 2 minutes 7.64 seconds OR Gold

2 B Rickard (Aus) 2:08.88 Silver

3 H Duboscq (Fra) 2:08.94 Bronze

4 M A Brown (Can) 2:09.03

5 D Gyurta (Hun) 2:09.22

6 S Spann (US) 2:09.76

7 L Facci (Ita) 2:10.57

8 P Bossini (Ita) 2:11.48

Women's 100m freestyle semi-final 1:

1 N Coughlin (US) 53.70 seconds

2 Y Zhu (Chn) 53.84

3 B Steffen (Ger) 53.96

4 L Trickett (Aus) 54.10

5 J Lillhage (Swe) 54.59

6 L Nymeyer (US) 54.74

7 P Dallmann (Ger) 55.05

8 A Gerasimenya (Blr) 55.31

Women's 100m freestyle semi-final 2:

1 M Veldhuis (Ned) 53.81 seconds

2 H-M Seppala (Fin) 53.84

3 F Halsall (GB) 53.94

4 J Ottesen (Den) 54.05

5 M Metella (Fra) 54.20

6 C Campbell (Aus) 54.54

7 E Morningstar (Can) 55.36

J Pang (Chn) DSQ

Men's 200m backstroke semi-final 1:

1 A Peirsol (US) 1 minute 55.26 seconds

2 R I Florea (Rou) 1:56.45

3 H Stoeckel (Aus) 1:56.73

4 A Vyatchanin (Rus) 1:56.85

5 D Lestingi (Ita) 1:58.25

6 G Kozulj (Cro) 1:59.22

7 T Oriwol (Can) 1:59.50

8 S Donets (Rus) 1:59.87

Men's 200m backstroke semi-final 2:

1 R Lochte (US) 1 minute 55.40 seconds

2 M Rogan (Aut) 1:56.34

3 R Irie (Jpn) 1:56.35

4 G Tait (GB) 1:56.72

5 H Meeuw (Ger) 1:56.85

6 A Delaney (Aus) 1:57.73

7 K Beavers (Can) 1:58.50

8 G D Rand (SA) 1:58.61

Women's 200m butterfly final:

1 Z Liu (Chn) 2 minutes 4.18 seconds WR Gold

2 L Jiao (Chn) 2:04.72 Silver

3 J Schipper (Aus) 2:06.26 Bronze

4 O Jedrzejcak (Pol) 2:07.02

5 Y Nakanishi (Jpn) 2:07.32

6 A Mongel (Fra) 2:07.36

7 E Breeden (US) 2:07.57

8 K Hersey (US) 2:08.23

Men's 100m freestyle final:

1 A Bernard (Fra) 47.21 seconds Gold

2 E Sullivan (Aus) 47.32 Silver

3 J Lezak (US) 47.67 Bronze

3 C Cielo Filho (Brz) 47.67 Bronze

5 P V D Hoogenband (Ned) 47.75

6 L Ferns (SA) 48.04

7 M Targett (Aus) 48.20

8 S Nystrand (Swe) 48.33

Women's 200m breaststroke semi-final 1:

1 L Jones (Aus) 2 minutes 23.04 seconds

2 S Nordenstam (Nor) 2:23.79

3 Y Efimova (Rus) 2:24.00

4 M Taneda (Jpn) 2:25.42

5 S Foster (Aus) 2:26.33

6 A Poleska (Ger) 2:26.71

7 J Hostman (Swe) 2:27.14

8 D Jeong (Kor) 2:28.28

Women's 200m breaststroke semi-final 2:

1 R Soni (US) 2 minutes 22.64 seconds

2 M Jukic (Aut) 2:23.76

3 A Pierse (Can) 2:23.94

4 R Kaneto (Jpn) 2:25.65

5 S Jung (Kor) 2:26.83

6 H Qi (Chn) 2:27.63

7 S V Biljon (SA) 2:28.45

8 E Matthysen (Bel) 2:29.64

Men's 200m individual medley semi-final 1:

1 M Phelps (US) 1 minute 57.70 seconds

2 L Cseh (Hun) 1:58.19

3 K Takakuwa (Jpn) 1:58.49

4 L Tancock (GB) 1:59.43

5 K Beavers (Can) 1:59.43

6 D Townsend (SA) 1:59.65

7 G Nevo (Isr) 2:00.43

8 D Jukic (Aut) 2:00.98

Men's 200m individual medley semi-final 2:

1 R Lochte (US) 1 minute 57.69 seconds

2 T Pereira (Brz) 1:58.06

3 J Goddard (GB) 1:58.63

4 B Ally (Bar) 1:59.53

5 T Fujii (Jpn) 1:59.59

6 A Boggiatto (Ita) 1:59.77

7 L Brodie (Aus) 2:00.57

8 V Janusaitis (Ltu) 2:00.76

Women's 4 x 200m freestyle relay final:

1 Australia 7 minutes 44.31 seconds WR Gold

2 China 7:45.93 Silver

3 United States 7:46.33 Bronze

4 Italy 7:49.76

5 France 7:50.66

6 Hungary 7:55.53

7 Japan 7:57.56

8 Sweden 7:59.83

Men's 200m backstroke semi-final swim-off 1:

1 A Vyatchanin (Rus) 1 minute 57.75 seconds

2 H Meeuw (Ger) 2:00.97


Wednesday 13 August

Women's 4 x 200m freestyle relay qualifiers:

France, United States, Italy, China, Sweden, Australia, Hungary, Japan

DNQ: Great Britain

Women's 200m breaststroke qualifiers:

Rebecca Soni (US), Leisel Jones (Aus), Mirna Jukic (Aut), Sara Nordenstam (Nor), Rie Kaneto (Jpn), Megumi Taneda (Jpn), Annamay Pierse (Can), Yuliya Efimova (Rus), Suzaan Van Biljon (SA), Sally Foster (Aus), Jung Seulki (Kor), Joline Hostman (Swe), Qi Hui (Chn), Anne Poleska (Ger), Elise Matthysen (Bel), Jeong Darae (Kor)

Men's 200m breaststroke semi-final qualifiers:

Kosuke Kitajima (Jpn), Scott Spann (US), Paolo Bossini (Ita), Hugues Duboscq (Fra), Mike Andrew Brown (Can), Brenton Rickard (Aus), Daniel Gyurta (Hun), Loris Facci (Ita)

Men's 100m freestyle semi-final qualifiers:

Alain Bernard (Fra), Stefan Nystrand (Swe), Jason Lezak (US), Lyndon Ferns (SA), Cesar Cielo Filho (Brz), Eamon Sullivan (Aus), Pieter Van den Hoogenband (Ned), Matt Targett (Aus)

Men's 4 x 200m freestyle relay final:

1 United States 6 minutes 58.56 seconds Gold

2 Russia 7:03.70 Silver

3 Australia 7:04.98 Bronze

4 Italy 7:05.35

5 Canada 7:05.77

6 Great Britain 7:05.92

7 Japan 7:10.31

8 South Africa 7:13.02

Men's 200m butterfly final:

1 Michael Phelps (US) 1 minute 52.03 seconds Gold

2 Laszlo Cseh (Hun) 1:52.70 Silver

3 Takeshi Matsuda (Jpn) 1:52.97 Bronze

4 Moss Burmester (NZ) 1:54.35

4 Wu Peng (Chn) 1:54.35

6 Pawel Korzeniowski (Pol) 1:54.60

7 Kaio Almeida (Brz) 1:54.71

8 Nikolay Skvortsov (Rus) 1:55.14

Men's 200m medley qualifiers:

Ryan Lochte (US), Laszlo Cseh (Hun), Thiago pereira (Brz), Ken Takakuwa (Jpn), Bradley Ally (Brb), Michael Phelps (US), Alessio Boggiatto (Ita), Keith Beavers (Can), Takuro Fujii (Jpn), Darian Townsend (SA), Vytautas Janusaitis (Lit), Gal Nevo (Isr), James Goddard (GB), Liam Tancock (GB), Leith Brodie (Aus), Dinko Jukic (Aut)

Men's 200m backstroke qualifiers:

Ryan Lochte (US), Aaron Peirsol (US), Markus Rogan (Aut), Arkady Vyatchin (Rus), Gregor Tait (Gib), Hayden Stoeckel (Aus), Ryosuke Irie (Jpn), Gordon Kozulj (Cro), Ashley Delaney (Aus), Razvan Ionut Florea (Rom), Helge Meeuw (Ger), Damiano Lestingi (Ita), George du Rand (SA), Stanislav Donets (Rus), Keith Beavers (Can), Tobias Oriwol (Can)

Women's water polo results:

China 13-11 Russia

Hungary 7-7 Australia

Netherlands 9-6 Greece

United States 9-9 Italy

Men's 100m freestyle semi-final 1:

1 A Bernard (Fra) 47:20 seconds WR

2 S Nystrand (Swe) 47:91

3 J Lezak (US) 47:98

4 L Ferns (SA) 48:00

5 C Cielo Filho (Brz) 48:07

6 C Galenda (Ita) 48:47

7 J Persson (Swe) 48:59

8 F Gilot (Fra) 49:00

Men's 100m freestyle semi-final 2:

1 E Sullivan (Aus) 47:05 seconds WR

2 P van den Hoogenband (Ned) 47:68

3 M Targett (Aus) 47:88

4 F Magnini (Ita) 48:11

5 G Weber-Gale (US) 48:12

6 B Hayden (Can) 48:20

7 A Grechin (Rus) 48:71

8 D Meichtry (Sui) 49:58

Women's 200m freestyle final:

1 F Pellegrini (Ita) 1 minute 54.82 seconds WR Gold

2 S Isakovic (Slo) 1:54.97 Silver

3 J Pang (Chn) 1:55.05 Bronze

4 K Hoff (US) 1:55.78

5 C A Potec (Rou) 1:56.87

6 C McClatchey (GB) 1:57.65

=7 B Barratt (Aus) 1:57.83

=7 O C Etienne (Fra) 1:57.83

Men's 200m butterfly final:

1 M Phelps (US) 1 minute 52.03 seconds WR

2 L Cseh (Hun) 1:52.70

3 M Takeshi (Jpn) 1:52.97

=4 M Burmester (Nzl) 1:54.35

=4 P Wu (Chn) 1:54.35

6 P Korzeniowski (Pol) 1:54.60

7 K Almeida (Brz) 1:54.71

8 N Skvortsov (Rus) 1:55.14

Women's 200m butterfly semi-final 1:

1 L Jiao (Chn) 2 minutes 6.42 seconds

2 A Mongel (Fra) 2:07.21

3 J Lowe (GB) 2:07.93

4 N Hoshi (Jpn) 2:07.93

5 M K O Jensen (Den) 2:09.29

6 A Lacroix (Can) 2:09.74

7 P Granlund (Swe) 2:09.79

8 K Meaklim (SA) 2:11.74

Women's 200m butterfly semi-final 2:

1 Z Liu (Chn) 2 minutes 6.25 seconds

2 J Schipper (Aus) 2:06.34

3 O Jedrzejczak (Pol) 2:06.78

=4 Y Nakanishi (Jpn) 2:06.96

=4 K Hersey (US) 2:06.96

6 E Breeden (US) 2:07.73

7 S Hamill (Aus) 2:09.58

8 E Gandy (GB) 2:10.60

Men's 200m breaststroke semi-final 1:

1 K Kitajima (Jpn) 2 minutes 8.61 seconds

2 S Spann (US) 2:09.08

3 P Bossini (Ita) 2:09.95

4 H Duboscq (Fra) 2:09.97

5 A Bree (Irl) 2:10.16

6 W Diering (SA) 2:10.21

7 I Borysik (Ukr) 2:10.99

8 G Snyders (NZ) 2:12.07

Men's 200m breaststroke semi-final 2:

1 M A Brown (Can) 2 minutes 8.84 seconds

2 B Rickard (Aus) 2:09.72

3 D Gyurta (Hun) 2:09.73

4 L Facci (Ita) 2:09.75

5 N Versfeld (SA) 2:10.06

6 E Shanteau (US) 2:10.10

7 K Gilchrist (GB) 2:10.27

8 V Polyakov (Kaz) 2:11.87

Women's 200m individual medley final:

1 S Rice (Aus) 2 minutes 8.45 seconds Gold

2 K Coventry (Zim) 2:08.59 Silver

3 N Coughlin (US) 2:10.34 Bronze

4 K Hoff (US) 2:10.68

5 A Coutts (Aus) 2:11.43

6 A Kitagawa (Jpn) 2:11.56

7 J Wilkinson (Can) 2:12.43

8 K Baranowska (Pol) 2:13.36

Men's 4 x 200m freestyle relay final:

1 United States 6:58.56 WR Gold

2 Russia 7:03.70 Silver

3 Australia 7:04.98 Bronze

4 Italy 7:05.35

5 Canada 7:05.77

6 Great Britain 7:05.92

7 Japan 7:10.31

8 South Africa 7:13.02


Tuesday 12 August

Men's water polo results:

Montenegro 12-0 Canada, Spain 9-8 Australia, United States 12-11 Italy, Hungary 17-6 Greece, Croatia 11-8 Serbia, Germany 6-5 China

Men's 4 x 200m freestyle relay qualifiers:

United States, Italy, Russia, Great Britain, Canada, Australia, Japan, South Africa

Men's 200m breaststroke qualifiers:

Daniel Gyurta (Hun), Paolo Bossini (Ita), Loris Facci (Ita), Hugues Duboscq (Fra), Mike Andrew Brown (Can), Kosuke Kitajima (Jpn), Eric Shanteau (US), William Diering (SA), Neil Versfeld (SA), Scott Spann (US), Vladislav Polyakov (Kaz), Andrew Bree (Ire), Brenton Rickard (Aus), Igor Borysik (Ukr), Kristopher Gilchrist (GB), Glenn Snyders (NZ)

DNQ: James Kirton (GB)

Women's 200m butterfly qualifiers:

Liu Zige (Chn), Aurore Mongel (Fra), Yuko Nakanishi (Jpn), Jiao Liu Yang (Chn), Otylia Jedrzejczak (Pol), Natsumi Hoshni (Jpn), Kathleen Hersey (US), Micha Katherine Oestergaar Jensen (Den), Elaine Breeden (US), Jemma Lowe (GB), Jessicah Schipper (Aus), Audrey Lacroix (Can), Samantha Hamill (Aus), Petra Granlund (Swe), Ellen Gandy (GB), Kathryn Meaklim (SA)

Men's 100m freestyle qualifiers:

Eamon Sullivan (Aus), Stefan Nystrand (Swe), Brent Hayden (Can), Alain Bernard (Fra), Pieter Van den Hoogenband (Ned), Milorad Cielo (Brz), Garrett Weber-Gale (US), Lyndon Ferns (SA), Filippo Magnini (Ita), Jason Lezak (US), Matthew Targett (Aus), Fabien Gilot (Fra), Andrey Grechin (Rus), Jonas Persson (Swe)

Men's 200m freestyle final:

1 M Phelps (US) 1 minute 42.96 seconds WR Gold

2 T Park (Kor) 1:44.85 Silver

3 P Vanderkaay (US) 1:45.14 Bronze

4 J Basson (SA) 1:45.97

5 P Biedermann (Ger) 1:46.00

6 D Meichtry (Swi) 1:46.95

7 Y Okumura (Jpn) 1:47.14

8 R Renwick (GB) 1:47.47

Women's 100m backstroke final:

1 N Coughlin (US) 58.96 seconds Gold

2 K Coventry (Zim) 59.19 Silver

3 M Hoelzer (US) 59.34 Bronze

4 G Spofforth (GB) 59.38

5 A Zueva (Rus) 59.40

6 R Nakamura (Jpn) 59.72

7 L Manaudou (Fra) 1:00.10

8 H Ito (Jpn) 1:00.18

Men's 100m backstroke final:

1 A Peirsol (US) 52.54 seconds WR Gold

2 M Grevers (US) 53.11 Silver

=3 A Vyatchanin (Rus) 53.18 Bronze

=3 H Stoeckel (Aus) 53.18 Bronze

5 A Delaney (Aus) 53.31

6 L Tancock (GB) 53.39

7 A Wildeboer (Spa) 53.51

8 J Miyashita (Jpn) 53.99

Women's 100m breaststroke final:

1 L Jones (Aus) 1 minute 5.17 seconds Gold

2 R Soni (US) 1:06.73 Silver

3 M Jukic (Aut) 1:07.34 Bronze

4 Y Efimova (Rus) 1:07.43

5 M Jendrick (US) 1:07.62

6 T White (Aus) 1:07.63

7 Y Sun (Chn) 1:08.08

8 A Kitagawa (Jpn) 1:08.43

Men's 200m butterfly semi-final 1:

1 T Matsuda (Jpn) 1 minute 54.02 seconds

2 N Skvortsov (Rus) 1:54.31

3 L Cseh (Hun) 1:54.35

4 M Burmester (NZ) 1:55.26

5 G Stovall (US) 1:55.36

6 D Jukic (Aut) 1:55.65

7 S Advena (Ukr) 1:56.64

8 C-C Hsu (Tpe) 1:57.48

Men's 200m butterfly semi-final 2:

1 M Phelps (US) 1 minute 53.70 seconds =OR

2 P Wu (Chn) 1:54.93

3 K Almeida (Brz) 1:55.21

4 P Korzeniowski (Pol) 1:55.35

5 Y Chen (Chn) 1:55.88

6 M Rock (GB) 1:55.90

7 R Shibata (Jpn) 1:56.17

8 I S Gherghel (Rom) 1:56.57

Women's 200m freestyle semi-final 1:

1 S Isakov (Slo) 1 minute 56.50 seconds

2 K Hoff (US) 1:57.01

3 J Pang (Chn) 1:57.34

4 B Barratt (Aus) 1:57.55

5 L Mackenzie (Aus) 1:58.19

6 H Ueda (Jpn) 1:58.44

7 J Jackson (GB) 1:58.70

8 I Marko-Varga (Swe) 1:59.41

Women's 200m freestyle semi-final 2:

1 F Pellegrini (Ita) 1 minute 57.23 seconds

2 C A Potec (Rom) 1:57.71

3 C McClatchey (GB) 1:57.73

4 O-C Etienne (Fra) 1:58.00

5 A Schmitt (US) 1:58.01

6 A Mongel (Fra) 1:58.08

7 A Mutina (Hun) 1:58.15

8 J Lillhage (Swe) 1:59.29

Women's 200m individual medley semi-final 1:

1 K Coventry (Zim) 2 minutes 9.53 seconds OR

2 S Rice (Aus) 2:10.58

3 K Hoff (US) 2:10.90

4 K Baranowska (Pol) 2:12.13

5 H Miley (GB) 2:12.35

6 S Karpeeva (Rus) 2:13.26

7 M Belmonte (Spa) 2:13.26

8 J Li (Chn) 2:13.47

Women's 200m individual medley semi-final 2:

1 N Coughlin (US) 2 minutes 11.84 seconds

=2 J Wilkinson (Can) 2:12.03

=2 A Coutts (Aus) 2:12.03

=4 A Kitagawa 2:12.18

=4 E Verraszto (Hun) 2:12.18

6 J Hjorth-Hansen (Den) 2:12.26

7 C Muffat (Fra) 2:12.36

8 K-A Payne (GB) 2:14.14


Monday 11 August

Women's water polo results:

Hungary 11-9 Netherlands

Italy 9-8 Russia

Australia 8-6 Greece

United States 12-11 China

Women's 200m individual medley qualifiers:

Mireia Belmonte (Spa), katarzyna Barnowska (Pol), Stephanie Rice (Aus), Katie Hoff (US), Hannah Miley (GB), Kirsty Coventry (Zim), Jiaxing Li (Chn), Svetlana Karpeeva (Rus), Julia Wilkinson (Can), Asami Kitagawa (Jpn), Julie Hjorn-Hansen (Den), Alicia Coutts (Aus), Natalie Coughlin (US), Camille Muffat (Fr), Evelin Verraszato (Hun), Keri-Anne Payne (GB)

Men's 200m butterfly qualifiers:

Sergii Advena (Ukr), Moss Burmester (Nz), Nikolay Skvortsov (Rus), Laszlo Cseh (Hun), Takeshi Matsuda (Jpn), Gil Stovall (US), Dinko Jukic (Aut), Chi-Chieh Hsu (Tpe), Ioan Stefan Gherghel (Rom), Michael Rock (GB), Pawel Korzeniowski (Pol), Michael Phelps (US), Kaio Almeida (Brz), Peng Wu (Chn), Ryuichi Shibata (Jpn), Yin Chen (Chn)

Women's 200m freestyle qualifiers:

Joanne Jackson (GB), Bronte Barratt (Aus), Jiaying Pany (Chn), Sara Isakovic (Sol), Katie Hoff (US), Haruka Ueda (Jpn), Linda Mackenzie (Aus), Ida Marko-Varga (Swe), Josefin Lillhage (Swe) Camelia Alina Potec (Rom), Agnes Mutina (Hun), Federica Pelliegrini (Ita) Caitlin McClatchey (GB), Allison Schmitt (US), Ophelie-Cyrielle Etienne (Fr), Aurore Mongel (Fr)

Men's 4 x 100m freestyle relay final:

1 United States 3 minutes 8.24 seconds WR Gold

2 France 3:08.32 Silver

3 Australia 3:09.91 Bronze

4 Italy 3:11.48

5 Sweden 3:11.92

6 Canada 3:12.26

7 South Africa 3:12.66

8 Great Britain 3:12.87

Women's 400m freestyle final:

1 R Adlington (GB) 4 minutes 3.22 seconds Gold

2 K Hoff (US) 4:03.29 Silver

3 J Jackson (GB) 4:03.52 Bronze

4 C Balmy (Fra) 4:03.60

5 F Pellegrini (Ita) 4:04.56

6 C A Potec (Rom) 4:04.66

7 B Barratt (Aus) 4:05.05

8 L Manaudou (Fra) 4:11.26

Men's 100m breaststroke final:

1 K Kitajima (Jpn) 58.91 seconds WR Gold

2 A D Oen (Nor) 59.20 Silver

3 H Duboscq (Fra) 59.37 Bronze

4 B Hansen (US) 59.57

5 B Rickard (Aus) 59.74

6 R Sludnov (Rus) 59.87

7 I Borysik (Ukr) 1:00.20

8 M Gangloff (US) 1:00.24

Women's 100m butterfly final:

1 L Trickett (Aus) 56.73 seconds Gold

2 C Magnuson (US) 57.10 Silver

3 J Schipper (Aus) 57.25 Bronze

4 Y Zhou (Chn) 57.84

5 L Tao (Sin) 57.99

6 J Lowe (GB) 58.06

7 G Silva (Brz) 58.10

8 I Dekker (Ned) 58.54

Men's 100m backstroke semi-final 1:

1 A Vyatchanin (Rus) 53.06 seconds

2 A Wildeboer (Spa) 53.51

3 L Tancock (GB) 53.61

4 J Miyashita (Jpn) 53.69

5 T Morita (Jpn) 53.95

6 G Tait (GB) 54.37

7 L Krizko (Svk) 54.38

8 M di Tora (Ita) 54.92

Men's 100m backstroke semi-final 2:

1 H Stoeckel (Aus) 52.97 seconds OR

2 M Grevers (US) 52.99

3 A Peirsol (US) 53.56

4 A Delaney (Aus) 53.76

5 M Rogan (Aut) 53.80

6 G Zandberg (SA) 53.98

7 S Donets (Rus) 54.57

8 G Barnea (Isr) 54.93

Men's 200m freestyle semi-final 1:

1 J Basson (SA) 1 minute 46.13 seconds

2 D Izotov (Rus) 1:47.24

3 R Davenport (GB) 1:47.35

4 E Brembilla (Ita) 1:47.70

5 N Sprenger (Aus) 1:47.80

6 D Koll (Aut) 1:47.87

7 C Russell (Can) 1:48.13

8 R Castro (Brz) 1:48.71

Men's 200m freestyle semi-final 2:

1 P Vanderkaay (US) 1 minute 45.76 seconds

2 T Park (Kor) 1:45.99

3 M Phelps (US) 1:46.28

4 P Biedermann (Ger) 1:46.41

5 Y Okumura (Jpn) 1:46.44

6 D Meichtry (Swi) 1:46.54

7 R Renwick (GB) 1:47.07

8 N Shapira Bar-Or (Isr) 1:48.16

Women's 100m backstroke semi-final 1:

1 N Coughlin (US) 59.43 seconds

2 R Nakamura (Jpn) 59.64

3 G Spofforth (GB) 59.79

4 H Ito (Jpn) 1:00.13

5 E Simmonds (GB) 1:00.39

6 J Wilkinson (Can) 1:00.60

7 S Edington (Aus) 1:01.05

8 K Moskvina (Rus) 1:01.06

Women's 100m backstroke semi-final 2:

1 K Coventry (Zim) 58.77 seconds WR

2 A Zueva (Rus) 59.77

3 M Hoelzer (US) 59.84

4 L Manaudou (Fra) 1:00.19

5 E Seebohm (Aus) 1:00.31

6 N A Zhivanevskaya (Spa) 1:00.50

7 A Buschschulte (Ger) 1:01.15

8 E Coster (NZ) 1:01.45

Women's 100m breaststroke semi-final 1:

1 R Soni (US) 1 minute 7.07 seconds

2 Y Efimova (Rus) 1:07.50

3 Y Sun (Chn) 1:07.72

4 J Hostman (Swe) 1:08.26

5 H Chen (Chn) 1:08.60

6 J Tyler (Can) 1:09.00

7 E Matthysen (Bel) 1:09.00

8 K Balfour (GB) 1:09.23

Women's 100m breaststroke semi-final 2:

1 L Jones (Aus) 1 minute 5.80 seconds

2 M Jukic (Aut) 1:07.27

3 T White (Aus) 1:07.48

4 M Jendrick (US) 1:08.07

5 A Kitagawa (Jpn) 1:08.23

6 A Pierse (Can) 1:08.27

7 K Haywood (GB) 1:08.36

8 S van Biljon (SA) 1:08.56


Sunday 10 August

Women's 100m breaststroke qualifiers:

Yuliya Efimova (Rus), Mirna Jukic (Aut), Rebecca Soni (US), Suzaan Van Biljon (SA), Sun Ye (Chn), Tarnee White (Aus), Joline Hoestman (Swe), Megan Jendrick (US), Jillian Tyler (Can), Kate Haywood (GB), Chen Huijia (Chn), Annamay Pierse (Can), Kirsty Balfour (GB), Asami Kitagawa (Jpn), Elise Matthysen (Bel)

Women's 400m freestyle qualifiers:

Federica Pellegrini (Ita), Rebecca Adlington (GB), Katie Hoff (US), Joanne Jackson (GB), Bronte Barratt (Aus), Coralie Balmy (Fra), Camelia Potec (Rom), Laure Manaudou (Fra)

Men's 4x100m freestyle relay qualifiers

United States, France, Australia, Italy, Sweden, South Africa, Canada, Great Britain

Men's 100m backstroke qualifiers:

Matthew Grevers (US), Arkady Vyatchanin (Rus), Aaron Peirsol (US), Aschwin Wildeboer (Spa), Gerhard Zandberg (SA), Liam Tancock (GB), Hayden Stoeckel (Aus), Lubos Krizko (Svk), Ashley Delaney (Aus), Junichi Miyashita (Jpn), Stanislav Donets (Rus), Tomomi Morita (Jpn), Markus Rogan (Aut), Mirco di Tora (Ita), Guy Barnea (Isr), Gregor Tait (GB)

Women's 100m backstroke qualifiers:

Kirsty Coventry (Zim), Reiko Nakamura (Jpn), Anastasia Zueva (Rus), Natalie Coughlin (US), Laure Manaudou (Fra), Gemma Spofforth (GB), Margaret Hoelzer (US), Hanae Ito (Jpn), Emily Seebohm (Aus), Julia Wilkinson (Can), Antje Buschschulte (Ger), Elizabeth Simmonds (GB), Nina Zhivanevskaya (Spa), Sophie Edington (Aus), Elizabeth Coster (NZ), Kseniya Moskvina (Rus)

Men's 200m freestyle qualifiers:

Dominik Meichtry (Swi), Jean Basson (SA), Brent Hayden (Can), Michael Phelps (US), Colin Russell (Can), Park Tae-hwan (Prk), Danila Izotov (Rus), Yoshihiro Okumura (Jpn), Emiliano Brembilla (Ita), Paul Biedermann (Ger), Ross Davenport (GB), Peter Vanderkaay (US), Amaury Leveaux (Fra), Nicholas Sprenger (Aus), Nimrod Shapira Bar-Or (Isr), Dominik Koll (Aut)

Did not qualify: Robbie Renwick (GB)

Men's 400m individual medley final:

1 Michael Phelps (US) 4 minutes 3.84 seconds Gold

2 Laszlo Cseh (Hun) 4:06.16 Silver

3 Ryan Lochte (US) 4:08.09 Bronze

4 Alessio Boggiatto (Ita) 4:12.16

5 Luca Marin (Ita) 4:12.47

6 Gergo Kis (Hun) 4:12.84

7 Brian Johns (Can) 4:13.38

8 Thiago Pereira (Brz) 4:15.40

Men's 400m freestyle final:

1 Taehwan Park (Kor) 3 minutes 41.86 seconds Gold

2 Lin Zhang (Chn) 3:42.44 Silver

3 Larsen Jensen (US) 3:42.78 Bronze

4 Peter Vandrekaay (US) 3:43.11

5 Oussama Mellouli (Tun) 3:43.45

6 Grant Hackett (Aus) 3:43.84

7 Yuriy Prilukov (Rus) 3:43.97

8 Nikita Lobintsev (Rus) 3:48.29

Men's 100m breaststroke final qualifiers:

Kosuke Kitajima (Jpn), Brenton Rickard (Aus), Mark Gangloff (US), Igor Borysik (Ukr), Alexander Dale Oen (Nor), Hugues Duboscq (Fra), Brendan Hansen (US), Roman Sludnov (Rus)

Did not qualify: Chris Cook (GB)

Women's 400m individual medley final:

1 Stephanie Rice (Aus) 4 minutes 29.45 seconds Gold

2 Kirsty Coventry (Zim) 4:29.89 Silver

3 Katie Hoff (US) 4:31.71 Bronze

4 Elizabeth Beisel (US) 4:34.24

5 Alissia Filippi (Ita) 4:34.34

6 Hannah Miley (GB) 4:39.44

7 Yana Martynova (Rus) 4:40.04

8 Xuanxu Li (Chn) 4:42.13

Women's 4 x 100m freestyle relay:

1 Netherlands 3 minutes 33.76 seconds Gold

2 United States 3:34.33 Silver

3 Australia 3:35.05 Bronze

4 China 3:35.64

5 Germany 3:36.85

6 France 3:37.68

7 Great Britain 3:38.18

8 Canada 3:38.32

Women's 100m butterfly final qualifiers:

Lisbeth Trickett (Aus), Christine Magnuson (US), Li Tao (Sin), Jemma Lowe (GB), Jessicah Schipper (Aus), Zhou Yafei (Chn), Inge Dekker (Ned), Gabriella Silva (Brz)


Saturday 9 August

Men's 100m breaststroke qualifiers:

Alexander Dale Oen (Nor), Kosuke Kitajima (Jpn), Hugues Duboscq (Fra), Brenton Rickard (Aus), Cameron Van der Burgh (SA), Giedrius Titenis (Lit), Roman Sludnov (Rus), Igor Borysik (Ukr), Damir Dugonjic (Slo), Christian Sprenger (Aus), Brendan Hansen (US), Oleg Lisogor (Ukr), Yuta Suenaga (Jpn), Mihail Alexandrov (Bul), Christopher Cook (GB), Mark Gangloff (US)

Did not qualify: Kristopher Gilchrist (GB)

Men's 400m individual medley qualifiers:

Michael Phelps (US), Laslzlo Cseh (Hun), Luca Marin (Ita), Ryan Lochte (US), Gergo Kis (Hun), Alessio Bogiatto (Ita), Brian Johns (Can), Thiago Pereira (Brz)

Did not qualify: Thomas Haffield (GB), Euan Dale (GB)

Women's 100m butterfly qualifiers:

Jessicah Schipper (Aus), Christine Magnuson (US), Zhou Yafei (Chn), Li Tao (Sin), Gabriella Silva (Brz), Elaine Breeden (US), Ilaria Bianchi (Ita), Lize-Mari Retief (SA), Inge Dekker (Ned), Aurore Mongel (Fra), Natalia Sotyagina (Rus), Lisbeth Trickett (Aus), Eszter Dara (Hun), Alen Popchanka (Fra), Jeanette Ottesen (Den), Jemma Lowe (GB)

Did not qualify: Francesca Halsall (GB)

Women's 400m individual medley qualifiers:

Elizabeth Beisel (US), Katie Hoff (US), Alessia Filippi (Ita), Stephanie Rice (Aus), Yana Martynova (Rus), Li Xuanxu (Chn), Kirsty Coventry (Zim), Hannah Miley (GB)

Did not qualify: Keri-Anne Payne (GB)

Women's 4 x 100m freestyle relay qualifiers:

China, Germany, United States, Netherlands, France, Australia, Canada, Great Britain


BROWSE RESULTS
 

 


related bbc links:

related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2013 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.