Related BBC sites

Page last updated at 15:38 GMT, Thursday, 14 August 2008 16:38 UK

Judo results

Friday 15 August

Men's 100kg final:

Satoshi Ishii (Jpn) bt Abdullo Tangriev (Uzb) 0010-0000

Teddy Riner (Fra) bt Lasha Gujejiani (Geo) 1001-0000

Oscar Brayson (Cub) bt Mohammad Reza Rodaki (Irn) 0200-0000

Women's 78kg final:

Tong Wen (Chn) bt Maki Tsukada (Jpn) 1001-0010

Lucija Polavder (Slo) bt Nayoung Kim (Kor) 0001-0000

Idalys Ortiz (Cub) bt Tserenkhand Dorjgotov (Mgl) 1000-0000

Men's 100kg quarter-finals:

Satoshi Ishii (Jpn) bt Tamerlan Tmenov (Russia) 1001-0000

Lasha Gujejiani (Geo) bt Mohammad Reza Rodaki (Irn) 0011-0000

Abdullo Tangriev (Uzb) bt Teddy Riner (Fra) 0001-0000

Oscar Brayson (Cub) bt Joao Schlittler (Brz) 1000-0000

Women's 78kg quarter-finals:

Tong Wen (Chn) bt Kim Na-Young (Korea) 1001-0000

Maki Tsukada (Jpn) bt Vanessa Zambotti (Mex) 1000-0000

Idalys Ortiz (Cub) bt Janelle Shepherd (Aus) 1000-0000

Lucija Polavder (Slo) bt Dorjgotov Tserenkhand (Mgl) 1100-0000

Women's 78kg preliminaries - selected result:

Vanessa Zambotti (Mex) bt Karina Bryant (GB)


Thursday 14 August

Men's 100kg final:

Tuvshinbayar Naidan (Mgl) bt Askhat Zhitkeyev (Kaz) Waza-ari

Men's 100kg bronze medal bouts:

Movlud Miraliyev (Aze) bt Przemyslaw Matyjaszek (Pol) Waza-ari

Henk Grol (Ned) bt Levan Zhorzholiani (Geo) Yuko

Women's 78kg final:

Yang Xiuli (Chn) bt Yalennis Castillo (Cub) Hantei (decision)

Women's 78kg bronze medal bouts:

Jeong Gyeongmi (Kor) bt Edinanci Silva (Brz) Ippon, Kami-shiho-gatame, 02:39

Stephanie Possamai (Fra) bt Esther San Miguel (Spa) Waza-ari


Wednesday 13 August

Men's 90kg final:

Irakli Tsirekidze (Geo) bt Amar Benikhlef (Alg)

Men's 90kg bronze medal bouts:

Hesham Mesbah (Egy) bt Yves Matthieu Dafreville (Fra)

Sergei Aschwanden (Swi) bt Ivan Pershin (Rus)

Selected men's 90kg preliminary round:

Khurshid Nabiev (Uzb) bt Winston Gordon (GB)

Women's 70kg final:

Masae Ueno (Jpn) bt Anaysi Hernandez (Cub)

Women's 70kg bronze medal bouts:

Ronda Rousey (US) bt Annett Boehm (Ger)

Edith Bosch (Ned) bt Leire Iglesias (Spa)


Tuesday 12 August

Men's 81kg final results

Ole Bischof (Ger) Gold

Kim Jae-bum (Kor) Silver

Tiago Camilo (Brz) Bronze

Roman Gontiuk (Ukr) Bronze

Women's 63kg final results

Ayumi Tanimoto (Jpn) Gold

Lucie Decosse (Fra) Silver

Elisabeth Willeboordse (Ned) Bronze

Women's 63kg semi-final results

Ayumi Tanimoto (Jpn) bt Driulis Gonzalez (Cub)
1011-0000

Lucie Decosse (Fra) bt Won Ok Im (PRK)
0211-0000

Elisabeth Willeboordse (Ned) bt Driulis Gonzalez (Cub) Time Expired

Men's 81kg semi-final results

Kim Jae-bum (Kor) bt Guillaume Elmont (Ned)
0001-0000

Ole Bischof (Ger) bt Roman Gontiuk (Ukr)
0011-0001

Women's 63kg repechage qualifiers

Urska Zolnir (Slo), Elisabeth Willeboordse (Ned), Claudia Heill (Aut), Ysis Barreto (Ven)

Men's 81kg - final 8:

O Bischof (Ger) bt T Camilo (Brz)

R Gontiuk (Ukr) bt E Burton (GB)

J Kim (Kor)bt J Neto (Por)

G Elmont (Ned) bt S Mrvaljevic (Mno)

Women's 63kg - final 8:

L Decosse (Fra) bt A von Harnier (Ger)

O I Won (Prk) bt E Willeboordse (Ned)

D Gonzalez (Cub) bt W Chin-Fang (Tai)

A Tanimoto (Jpn) bt J Kong (Kor)

Men's 81kg - final 16:

T Camilo (Brz) bt H Malek Mohammadi (Irn)

O Bischof (Ger) bt T Stevens (US)

E Burton (GB) bt S Attaf (Mor)

R Gontiuk (Ukr) bt M Valles (Col)

J Neto (Por) bt O Cardenas (Cub)

J Kim (Kor) bt R Krawczyk (Pol)

S Mrvaljevic (Mno) bt L Guo (Chn)

G Elmont (Ned) bt G Maddaloni (Ita)

Women's 63kg - final 16:

A von Harnier (Ger) bt B Tumen-Od (Mon)

L Decosse (Fra) bt A Schlesinger (Isr)

E Willeboordse (Ned) bt K Saidi (Alg)

O I Won (Prk) bt D Y Krukower (Arg)

D Gonzalez (Cub) bt C Heill (Aut)

W Chin-Fang (Tai) bt D Tharpa (Nep)

A Tanimoto (Jpn) bt Y Barreto (Ven)

J Kong (Kor) bt Y Xu (Chn)


Monday 11 August

Men's 73kg final:

Elnur Mammadli (Aze) Goldbt Wang Kichun (Kor) Silver

Men's 73kg bronze medal matches:

Rasul Boqiev (Tjk) Bronzebt Dirk Van Tichelt (Bel) 0011-0000

Leandro Guilheiro (Brz) Bronzebt Ali Malomat (Irn) 1000-0000

Men's 73kg semi-final:

Elnur Mammadli (Aze) bt Ali Malomat (Irn) 1000-0000

Wang Kichun (Kor) bt Rasul Boqiev (Tjk) 0010-0001

Men's 73kg quarter-finals:

Ali Malomat (Irn) bt Dashdavaa Gantumur (Mgl)

Elnur Mammadli (Aze) bt Chol Su Kim (Prk)

Rasul Boqiev (Taj) bt Si Rijigawa (Chn)

Wang Kichun (Kor) bt Leandro Guilheiro (Bra)

Women's 57kg final:

Giulia Quintavalle (Ita) Goldbt Deborah Gravenstijn (Ned) Silver 0011-0001

Women's 57kg bronze medal matches:

Ketleyn Quadros (Brz) Bronzebt Maria Pekli (Aus) 1000-0000

Xu Yan (Chn) Bronzebt Barbara Harel (Fra) 1000-0101

Women's 57kg semi-final:

Deborah Gravenstijn (Ned) bt Xu Yan (Chn) 0100-0010

Giulia Quintavalle (Ita) bt Maria Pekli (Aus) 0010-0002

Women's 57kg quarter-final:

Deborah Gravenstijn (Ned) bt Isabel Fernandez (Spa)

Xu Yan (Chn) bt Aiko Sato (Jpn)

Giulia Quintavalle (Ita) bt Barbara Harel (Fra)

Maria Pekli (Aus) bt Nesria Jelassi (Tun)


Sunday 10 August

Men's 66kg gold medal match:

Masato Uchishiba (Jpn) bt Benjamin Darbelet (Fra) Ippon (01:08)

Men's 66kg bronze medal matches:

Pak Chol Min (Pkr) bt Mirali Sharipov (Uzb) Yuko

Yordanis Arencibia (Cub) bt Alim Gadanov (Rus) Waza-ari

Women's 52kg gold medal match:

Xian Dongmei (Chn) bt An Kum Ae (Pkr) Yuko

Women's 52kg bronze medal matches:

Soraya Haddad (Alg) bt Sholpan Kaliyeva (Kazakhstan) Waza-ari Misato Nakamura (Jpn) bt Kim Kyung-ok (Kor) Waza-ari awasete Ippon (01:13)


Saturday 9 August

Men's 60kg gold medal match:

Minho Choi (Kor) bt Ludwig Paischer (Aut) Ippon (02:14)

Men's 60kg bronze medal match 1:

Rishod Sobirov (Uzb) bt Dimitri Dragin (Fra) Koka

Men's 60kg bronze medal match 2:

Ruben Houkes (Ned) bt Gal Yekutiel (Isr) Ippon (04:50)

Men's 60kg repechage semi-final:

Gal Yekutiel (Isr) bt Craig Fallon (Gbr) Waza-ari awasete Ippon (03:15)

Men's 60kg repechage round 3:

Craig Fallon (GB) bt Kyong Jin Kim (Prk) Waza-ari

Men's 60kg repechage round 2:

Craig Fallon (GB) bt Younes Ahamdi (Mor) Yuko

Men's 60kg round of 16:

Ludwig Paischer (Aut) bt Craig Fallon (GB) Koka

Men's 60kg round of 32:

Craig Fallon (GB) bt Yann Siccardi (Mon) Ippon (04:05)

Men's 60kg round of 64:

Craig Fallon (GB) bt Younes Ahamdi (Mor)

Men's 60kg preliminary round:

Ludwig Paischer (Aut) bt Craig Fallon (GB) Koka

Craig Fallon (GB) bt Yann Siccardi (Mon) Ippon (04:05)

Women's 48kg gold medal match:

Alina Alexandra Dumitru (Rom) bt Yanet Bermoy (Cub) Ippon (01:20)

Women's 48kg bronze medal match 1:

Paula Belen Pareto (Arg) bt Ok Song Pak (Prk) Waza-ari

Women's 48kg bronze medal match 2:

Ryoko Tani (Jpn) bt Lyudmila Bogdanova (Rus) Ippon (02:27)





BROWSE RESULTS
 

 


related bbc links:

related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2013 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.