Related BBC sites

Page last updated at 08:56 GMT, Sunday, 24 August 2008 09:56 UK

Gymnastics results

Sunday 24 August

Rhythmic gymnastics

Group all-around final:

1 Russia 35.550 pts Gold

2 China 35.225 Silver

3 Belarus 34.900 Bronze

4 Italy 34.425

5 Bulgaria 33.550

6 Israel 32.100

7 Azerbaijan 31.575

8 Ukraine 31.100


Saturday 23 August

Rhythmic gymnastics

Individual final:

1 Evgeniya Kanaeva (Rus) 75.500 pts Gold

2 Inna Zhukova (Blr) 71.925 Silver

3 Anna Bessonova (Ukr) 71.875 Bronze

4 Olga Kapranova (Rus) 71.700

5 Aliya Yussupova (Kaz) 69.800

6 Aliya Garayeva (Aze) 69.675

7 Natalia Godunko (Ukr) 68.850

8 Almudena Cid (Spa) 68.100

9 Irina Risenzon (Isr) 66.775

10 Simona Peycheva (Bul) 65.475


Friday 22 August

Rhythmic gymnastics:

Individual qualification:

1 Evgeniya Kanaeva (Rus) 74.075 pts

2 Olga Kapranova (Rus) 72.900 pts

3 Anna Bessonova (Ukr) 72.825 pts

4 Inna Zhukova (Blr) 70.950 pts

5 Aliya Yussupova (Kaz) 69.800 pts

6 Natalia Godunko (Ukr) 69.400 pts

7 Aliya Garayeva (Aze) 69.200 pts

8 Irina Risenzon (Isr) 67.850 pts

9 Simona Peycheva (Bul) 67.175 pts

10 Almudena Cid (Spa) 66.825 pts

Rhythmic group qualifiers:

1 Belarus 34.950

2 Russia 34.700

3 China 34.525

4 Italy 34.525

5 Bulgaria 33.700

6 Ukraine 31.625

7 Israel 31.525

8 Azerbaijan 31.450

Thursday 21 August

Rhythmic gymnastics

Group - rope:

1 Belarus 17.525 pts

2 China 17.300 pts

3 Italy 17.150 pts

4 Russia 17.000 pts

5 Bulgaria 16.825 pts

6 Ukraine 15.800 pts

7 Spain 17.725 pts

8 Azerbaijan 15.575 pts

9 Japan 15.425 pts

10 Greece 15.400 pts

11 Israel 15.300 pts

12 Brazil 14.900 pts

Individual:

1 Olga Kapranova (Rus) 36.825

2 Evgeniya Kanaeva (Rus) 36.550

3 Anna Bessonova (Ukr) 36.400

4 Inna Zhukova (Blr) 36.225

5 Aliya Yussupova (Kaz) 35.475

6 Natalia Godunko (Ukr) 34.875

7 Aliya Garayeva (Aze) 34.725

8 Simona Peycheva (Bul) 34.025

9 Irina Risenzon (Isr) 33.900

10 Almudena Cid Tostado (Spa) 33.475


Tuesday 19 August

Men's horizontal bar final:

1 Zou Kai (Chn) 16.200 points Gold

2 Jonathan Horton (US) 16.175 Silver

3 Fabian Hambuechen (Ger) 15.875 Bronze

4 Igor Cassina (Ita) 15.675

5 Takuya Nakase (Jpn) 15.450

6 Hiroyuki Tomita (Jpn) 15.225

7 Epke Zonderland (Ned) 15.000

8 Yann Cucherat (Fra) 14.825

Women's beam final:

1 Shawn Johnson (US) 16.225 points Gold

2 Nastia Liukin (US) 16.025 Silver

3 Cheng Fei (Chn) 15.950 Bronze

4 Anna Pavlova (Rus) 15.900

5 Gabriela Dragoi (Rom) 15.625

6 Li Shanshan (Chn) 15.300

7 Ksenia Afanaseva (Rus) 14.825

8 Koko Tsurumi (Jpn) 14.450

Men's parallel bars final:

1 Li Xiaopeng (Chn) 16.450 points Gold

2 Yoo Won Chul (Kor) 16.250 Silver

3 Anton Fokin (Uzb) 16.200 Bronze

4 Fabian Hambuechen (Ger) 15.975

5 Mitja Petkovsek (Slo) 15.725

6 Huang Xu (Chn) 15.700

7 Yang Tae-young (Kor) 15.650

8 Nikolay Kryukov (Rus) 15.150


Monday 18 August

Women's trampolining final:

1 He Wenna (Chn) 37.80 points Gold

2 Karen Cockburn (Can) 37.00 Silver

3 Ekaterina Khilko (Uzb) 36.90 Bronze

4 Olena Movchan (Ukr) 36.60

5 Irina Karavaeva (Rus) 36.20

6 Luba Golovina (Geo) 36.10

7 Rosannagh MacLennan (Can) 35.50

8 Anna Dogonadze (Ger) 18.90

Men's vault final:

1 Leszek Blanik (Pol) 16.537 points Gold

2 Thomas Bouhail (Fra) 16.537 Silver

3 Anton Golotsutskov (Rus) 16.475 Bronze

4 Marian Dragulescu (Rom) 16.225

5 Benoit Caranobe (Fra) 16.062

6 Dmitry Kasperovich (Bel) 16.050

7 Flavius Koczi (Rom) 15.925

8 Isaac Botella (Spa) 15.737

Women's uneven bars final:

1 Kexin He (Chn) 16.725 points Gold

2 Nastia Liukin (US) 16.725 Silver

3 Yilin Yang (Chn) 16.650 Bronze

4 Beth Tweddle (GB) 16.625

5 Anastasiia Koval (Ukr) 16.375

6 Ksenia Semenova (Rus) 16.325

7 Steliana Nistor (Rom) 15.575

8 Dariva Zgoba (Ukr) 14.875

Men's rings final:

1 Yibing Chen (Chn) 16.600 points Gold

2 Wei Yang (Chn) 16.425 Silver

3 Oleksandr Vorobiov (Ukr) 16.325 Bronze

4 Andrea Coppolino (Ita) 16.225

5 Danny Pinheiro Rodrigues (Fra) 16.225

6 Matteo Morandi (Ita) 16.200

7 Robert Stanescu (Rom) 15.825

8 Iordan Iovtchev (Bul) 15.525


Sunday 17 August

Women's floor exercise final:

1 Sandra Izbasa (Rom) 15.650 Gold

2 Shawn Johnson (US) 15.500 Silver

3 Nastia Liukin (US) 15.425 Bronze

4 Yuyuan Jiang (Chn) 15.350

5 Ekaterina Kramarenko (Rus) 15.025

6 Daiane Santos (Brz) 14.975

7 Fei Cheng (Chn) 14.550

8 Anna Pavlova (Rus) 14.125

Men's pommel horse final:

1 Qin Xiao (Chn) 15.875 points Gold

2 Filip Ude (Cro) 15.725 Silver

3 Louis Smith (GB) 15.725 Bronze

4 Wei Yang (Chn) 15.450

5 Hiroyuki Tomita (Jpn) 15.375

6 Jihoon Kim (Kor) 15.175

7 Alexander Artemev (US) 14.975

8 Jose Luis Fuentes Bustamante (Ven) 14.650

Women's vault final:

1 Hong Un Jong (Prk) 15.650 points Gold

2 Oksana Chusovitina (Ger) 15.575 Silver

3 Fei Cheng (Chn) 15.562 Bronze

4 Alicia Sacramone (US) 15.537

5 Ariella Kaslin (Swi) 15.050

6 Carlotta Giovannini (Ita) 14.550

7 Jade Barbosa (Brz) 14.487

8 Anna Pavlova (Rus) 7.812

Men's floor exercise final:

1 Zou Kai (Chn) 16.050 points Gold

2 Gervasio Deferr (Spa) 15.775 Silver

3 Anton Golotsutskov (Rus) 15.725 Bronze

4 Fabian Hambuechen (Ger) 15.650

5 Kohie Uchimura (Jpn) 15.575

6 Diego Hypolito (Brz) 15.200

7 Marian Dragulescu (Rom) 14.850

8 Alexandr Shatilov (Isr) 14.125


Saturday 16 August

Men's trampoline qualifying:

1 Lu Chunlong (Chn) 72.40 pts

2 Dong Dong (Chn) 71.70

3 Dmitry Ushakov (Rus) 71.50

4 Yuriy Nikitin (Ukr) 70.70

5 Tetsuya Sotomura (Jpn) 70.30

6 Alexander Rusakov (Rus) 69.90

7 Jason Burnett (Can) 69.70

8 Mikalai Kazak (Blr) 69.70


Friday 15 August

Women's all round individual final results:

1 Nastia Liukin (US) 63.325 Gold

2 Shawn Johnson (US) 62.725 Silver

3 Yilin Yang (Chn) 62.650 Bronze

4 Ksenia Semenova (Rus) 61.925

5 Steliana Nistor (Rom) 61.050

6 Yuyuan Jiang (Chn) 60.900

7 Anna Pavlova (Rus) 60.825

8 Sandra Izbasa (Rom) 60.750

9 Oksana Chusovitina (Ger) 60.125

10 Jade Barbosa (Brz) 59.550

12 Becky Downie (GB) 59.450


Thursday 14 August

Men's individual final:

1 Wei Yang (Chn) 94.575pts Gold

2 Kohei Uchimura (Jpn) 91.975 Silver

3 Benoit Caranobe (Fra) 91.925 Bronze

4 Hiroyuki Tomita (Jpn) 91.750

5 Sergey Khorokhordin (Rus) 91.700

6 Maxim Devyatovskiy (Rus) 91.700

7 Fabian Hambuechen (Ger) 91.675

8 Taeyoung Yang (Kor) 91.600

9 Jonathan Horton (US) 91.575

10 Rafael Martinez (Spa) 91.500


Wednesday 13 August

Women's team final:

1 China 188.900 Gold

2 United States 186.525 Silver

3 Romania 181.525 Bronze

4 Russia 180.625

5 Japan 176.700

6 Australia 176.525

7 France 175.275

8 Brazil 174.875


Tuesday 12 August

Men's team final:

1 China 286.125 Gold

2 Japan 278.875 Silver

3 United States 275.850 Bronze

4 Germany 274.600

5 South Korea 274.375

6 Russia 274.300

7 Romania 274.175

8 France 272.875


Sunday 10 August

Women's qualifiers after four sub-divisions:

1 China 248.275 pts, 2 United States 246.800, 3 Russia 244.400, 4 Romania 238.425, 5 Australia 235.450, 6 France 233.875, 7 Brazil 233.800, 8 Japan 233.175

Did not qualify: 9 Great Britain 232.425


Saturday 9 August

Men's qualifiers after three sub-divisions:

1 China 374.675 pts, 2 Japan 369.550, 3 Russia 366.225, 4 Korea 365.675, 5 Germany 365.675, 6 United States 365.200, 7 France 361.200, 8 Romania 359.350




BROWSE RESULTS
 

 


related bbc links:

related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites