Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
Low graphics|Help
---------------
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Saturday, 10 March 2007, 19:33 GMT
Welsh Cup 2006/7
Final: 6 May

Semi-finals: (neutral venues)

31 March:
Afan Lido 1-1 Welshpool Town (aet Lido win 7-6 pens; Park Avenue, Aberystwyth)

1 April:
Carmarthen Town 1-0 Llanelli (New Bridge Meadow, Haverfordwest)

Quarter-finals:

10 March:
Llanelli 6-2 Connah's Quay Nomads

3 March:
Carmarthen Town 1-1 Porthmadog
(*Carmarthen win 4-3 on penalties)
Port Talbot Town 0-1 Afan Lido
Holyhead Hotspur 1-5 Welshpool Town

Round Four: 3 February

Port Talbot Town 3-1 Ton Pentre (aet)
Carmarthen Town 0-0 Caersws (aet; Carmarthen win 5-4 pens)
Connah's Quay Nomads 3-1 Llandudno
Porthmadog 2-2 The New Saints (aet; Porthmadog win 3-2 pens)
Llanelli 7-0 Newtown
Welshpool Town 3-0 Neath Athletic
Holyhead Hotspur 2-1 Bridgend Town (aet)
Ely Rangers 1-2 Afan Lido

Round Three: 3-4 November

Afan Lido 3-0 Bodedern
Bridgend Town 1-1 Airbus UK (Bridgend win 5-4 pens)
Caerleon 1-1 Ely Rangers (Ely Rangers win 4-2 pens)
Caersws FC 3-0 Buckley Town
Carmarthen Town 2-0 West End
Holyhead Hotspur 2-0 Presteigne St Andrews
Maesteg Park 0-1 Llandudno
Neath Athletic 3-2 Brymbo
Newport YMCA 1-3 Connah's Quay Nomads
Newtown AFC 2-0 Dinas Powys
Penrhyncoch 0-2 Llanelli AFC
Porthmadog FC 2-0 Bangor City
Port Talbot Town 3-0 Bala Town
Pwllheli 1-2 The New Saints
Ton Pentre 1-0 Rhyl FC
Welshpool Town 2-1 Pontypridd Town (aet)

Round Two: 30 September

Barry Town 0-4 Afan Lido
Bodedern 3-3 Bethesda Athletic (Bodedern win 4-3 on penalties)
Brickfield Rangers 1-4 Airbus UK
Bridgend Town 5-2 Garden Village
Brymbo 1-1 NEWI Cefn Druids (Brymbo win 5-3 on penalties)
Buckley Town 2-1 Llanfyllin Town
Caerleon 2-1 UWIC (after extra time)
Connah's Quay Nomads 2-1 Aberystwyth Town
Cwmbran Celtic 2-3 Maesteg Park (after extra time)
Cwmbran Town 1-7 Carmarthen Town
Denbigh Town 2-4 Newtown
Dinas Powys 3-0 Morriston Town
Ely Rangers 2-2 Caerau Ely (Ely Rangers win 4-2 on penalties)
Goytre Utd 1-2 West End
Guilsfield 0-5 Bala Town
Llandudno 3-0 Flint Town
Llanelli 5-0 Bettws
Llanfairpwll 0-6 Rhyl
Llanegfni 0-2 Holyhead Hotspurs
Llanrug Utd 0-2 Bangor City
Mynydd Isa 0-5 Caersws
Neath Athletic 2-0 Llanwern
Newport YMCA 2-1 Ammanford (after extra time)
Penrhyncoch 2-0 Conwy United
Pontardawe Town 1-2 Pontypridd Town (after extra time)
Port Talbot Town 3-2 Haverfordwest County
Prestatyn 2-4 CPD Porthmadog
Presteigne St Andrews 1-1 Penycae (Prestinge St Andrews win 4-3 on penalties)
Pwllhelli 2-0 Gresford Athletic
The New Saints 3-1 Llanrwst United
Ton Pentre 6-0 Llangeinor
Welshpool Town 4-1 Caernarfon Town

Round One: 16 September

Afan Lido 3-1 Penrhiwceiber Rangers
Ammanford AFC 4-1 Pontyclun (after extra time)
Barry Town 3-2 Croesyceiliog (after extra time)
Bridgend Town 2-0 Taffs Well
Briton Ferry Athletic 0-1 Bettws
Buckley Town 3-1 Castell Alun Colts
Caerleon 2-1 Garw Athletic
Caldicot Town 0-1 Cwmbran Celtic
Cambrian and Clydach Vale 1-3 Morriston Town
Cardiff Corinthians 3-1 Maesteg Park Athletic (Match awarded to Maesteg Park)
Chirk AAA 1-3 Conwy United
Coedpoeth United 0-3 Bethesda Athletic
Rhydymwyn 1-3 Penycae
Denbigh Town 6-0 Glyn Ceiriog
Dinas Powys 1-0 Bryntirion Athletic
ENTO Aberaman Athletic 1-2 Neath Athletic
Flint Town United 4-0 Nefyn United
Garden Village 6-0 AFC Llwydcoed
Glantraeth 3-3 Bodedern (Bodedern win 4-3 on penalties)
Gresford Athletic 6-3 Halkyn United
Guilsfield 3-2 Four Crosses
Hawarden Rangers 0-1 Llanrwst United
Holyhead Hotspur 2-1 Lex XI
Holywell Town 3-3 Brickfield Rangers (Brickfield Rangers win 5-3 on penalties)
Llanberis 0-3 Mynydd Isa
Llandudno 4-0 Ruthin Town
Llandudno Junction 3-4 Llanrug United
Llanfyllin Town 3-2 Carno
Llanrhaeadr Ym Mochnant 3-4 Penrhyncoch
Goytre 2-3 UWIC (after extra time)
Llantwit Fardre 0-1 Newport YMCA
Llanwern 7-0 Aberbargoed Buds
Mold Alexandra 1-2 Llanfairpwll
Pentwyn Dynamos 3-4 Caerau Ely
Pontardawe Town 4-1 Porthcawl Town
Pontypridd Town 4-0 Treharris Athletic
Prestatyn Town 5-0 Llandyrnog United
Presteigne St Andrews 4-0 Kerry
Pwllhelli 2-1 Cefn United
Queens Park 3-7 Brymbo (after extra time)
Rhos Aelwyd 2-4 Bala Town
AFC Porth 2-4 West End (after extra time)
Ton Pentre 1-0 Merthyr Saints
Tredegar Town 0-1 Llangeinor
Troedyrhiw 1-2 Ely Rangers (after extra time)

Preliminary Round:

Aberbargoed Buds 2-1 Ystradgynlais
Conwy United 2-1 Glan Conwy
Corwen 0-2 Rhydymwyn
Cwmbran Celtic 2-1 Newcastle Emlyn
Four Crosses 2-2 Carno (Four Crosses win 4-2 on penalties)
Llangollen Town 0-1 Ruthin Town
Llanidloes Town 2-1 Knighton Town
Llansawel 0-1 Goytre AFC
Llantwit Fadre 3-2 Chepstow Town
Llanwern 4-1 Abertillery Excelsiors
Pentwyn Dynamoes 5-1 Cwmaman United
Penycae 4-0 Caerwys
Risca United 1-3 AFC Porth
Sealand Rovers 2-4 Cefn United (after extra time)


SEE ALSO
Welsh Cup 2005/6
08 May 06 |  Welsh
BBC Wales Sport coverage
31 Oct 05 |  Wales


RELATED BBC LINKS:

RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC PRODUCTS AND SERVICES
Daily and weekly e-mails | Mobiles | Desktop Tools | News Feeds | Interactive Television | Downloads
Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability sport | Olympics 2012 | Sport Relief | Other sport...

Help | Privacy & Cookies Policy | News sources | About the BBC | Contact us