BBC Sport football

IN ASSOCIATION WITH

Related BBC sites

Page last updated at 19:06 GMT, Sunday, 14 February 2010

2010 African Champions League statistics

Fixtures and results for the 2010 African Champions League.

Holders: TP Mazembe (DRC)

Final:
29-31 Oct: TP Mazembe 5-0 Esperance
12-14 Nov: Esperance 1-1 TP Mazembe
TP Mazembe win 6-1 on aggregate and are crowned 2010 champions

Semi-finals:
01-03 Oct: Al Ahly 2-1 Esperance
15-17 Oct: Esperance 1-0 Al Ahly
2-2 on aggregate, Esperance advance on away goals rule

01-03 Oct: TP Mazembe 3-1 JS Kabylie
15-17 Oct: TP Mazembe 0-0 JS Kabylie
TP Mazembe
win 3-1 on aggregate


Group A

P W D L GF GA Pts
Esperance 6 4 1 1 9 4 13
TP Mazembe 6 3 2 1 8 7 11
E. Setif 6 1 3 2 7 6 6
Dynamos 6 1 0 5 2 9 3

16-18/07/10: Dynamos (ZIM) 0-2 TP Mazembe (DRC)
16-18/07/10: Entente Setif (ALG) 0-1 Esperance (TUN)

30/07-01/08/10: TP Mazembe 2-2 Entente Setif
30/07-01/08/10: Esperance 1-0 Dynamos

13-15/08/10: Dynamos 1-0 Entente Setif
13-15/08/10: TP Mazembe 2-1 Esperance

27-29/08/10: Entente Setif 3-0 Dynamos
27-29/08/10: Esperance 3-0 TP Mazembe

10-12/09/10: TP Mazembe 2-1 Dynamos
10-12/09/10: Esperance 2-2 Entente Setif

17-19/09/10: Entente Setif 0-0 TP Mazembe
17-19/09/10: Dynamos 0-1 Esperance

Group B

P W D L GF GA Pts
JS Kabylie 6 4 2 0 6 2 14
Al Ahly 6 2 2 2 8 9 8
Ismaili 6 2 0 4 7 8 6
Heartland 6 1 2 3 5 7 5

16-18/07/10: Ismaili (EGY) 0-1 JS Kabylie (ALG)
16-18/07/10: Heartland (NIG) 1-1 Al Ahly (EGY)

30/07-01/08/10: JS Kabylie 1-0 Heartland
30/07-01/08/10: Al Ahly 2-1 Ismaili

13-15/08/10: Ismaili 1-0 Heartland
13-15/08/10: JS Kabylie 1-0 Al Ahly

27-29/08/10: Heartland 2-1 Ismaili
27-29/08/10: Al Ahly 1-1 JS Kabylie

10-12/09/10: JS Kabylie 1-0 Ismaili
10-12/09/10: Al Ahly 2-1 Heartland

17-19/09/10: Heartland 1-1 JS Kabylie
17-19/09/10: Ismaili 4-2 Al Ahly

Third Round

23-25/04/10: Djoliba (MLI) 0-1 TP Mazembe (DRC)
07-09/05/10: TP Mazembe (DRC) 3-0 Djoliba (MLI)
TP Mazembe advance 4-0 on aggregate

23-25/04/10: Al Hilal (SUD) 0-1 Ismaili (EGY)
07-09/05/10: Ismaili (EGY) 3-1 Al Hilal (SUD)
Ismaili advance 4-1 on aggregate

23-25/04/10: JS Kabylie (ALG) 2-0 Petro Atletico (ANG)
07-09/05/10: Petro Atletico (ANG) 2-1 JS Kabylie (ALG)
JS Kabylie advance 3-2 on aggregate

23-25/04/10: Esperance (TUN) 3-0 Al Merreikh (SUD)
07-09/05/10: Al Merreikh (SUD) 1-1 Esperance (TUN)
Esperance advance 4-1 on aggregate

23-25/04/10: Dynamos (ZIM) 4-1 Gaborone Utd (BOT)
07-09/05/10: Gaborone Utd (BOT) 1-0 Dynamos (ZIM)
Dynamos advance 4-2 on aggregate

23-25/04/10: Al Ittihad (LBA) 2-0 Al Ahly (EGY)
07-09/05/10: Al Ahly (EGY) 3-0 Al Ittihad (LBA)
Al Ahly advance 3-2 on aggregate

23-25/04/10: Entente Setif (ALG) 1-0 Zanaco (ZAM)
07-09/05/10: Zanaco (ZAM) 2-2 Entente Setif (ALG)
Entente Setif advance 3-2 on aggregate

23-25/04/10: SuperSport Utd (RSA) 1-1 Heartland (NGR)
07-09/05/10: Heartland (NGR) 3-1 SuperSport Utd (RSA)
Heartland advance 4-2 on aggregate

Third round winners qualify for group stage while third round losers qualify for African Confederation Cup play-offs.

Second Round

19-21/03/10: APR (RWA) 1-0 TP Mazembe (DRC)
02-04/04/10: TP Mazembe (DRC) 2-0 APR (RWA)
TP Mazembe advance 2-1 on aggregate

19-21/03/10: Djoliba (MLI) 1-0 ASC Linguere (SEN)
02-04/04/10: ASC Linguere (SEN) 1-0 Djoliba (MLI)
1-1 on aggregate, Djoliba win 4-3 on penalties

19-21/03/10: Ismaili (EGY) 3-1 Tamponnaise (REU)
02-04/04/10: Tamponnaise (REU) 1-0 Ismaili (EGY)
Ismaili advance 3-2 on aggregate

19-21/03/10: Africa Sports (CIV) 0-0 Al Hilal (SUD)
02-04/04/10: Al Hilal (SUD) 4-1 Africa Sports (CIV)
Al Hilal advance 4-1 on aggregate

19-21/03/10: Raja Casablanca (MAR) 1-1 Petro Atletico (ANG)
02-04/04/10: Petro Atletico (ANG) 1-0 Raja Casablanca (MAR)
Petro Atletico advance 2-1 on aggregate

19-21/03/10: Club Africain (TUN) 1-1 JS Kabylie (ALG)
02-04/04/10: JS Kabylie (ALG) 1-0 Club Africain (TUN)
JS Kabylie advance 2-1 on aggregate

19-21/03/10: Gazelle (CHA) 1-1 Al Merreikh (SUD)
02-04/04/10: Al Merreikh (SUD) 2-0 Gazelle (CHA)
Al Merreikh advance 3-1 on aggregate

19-21/03/10: Esperance (TUN) 4-1 ASFA Yennenga (BUR)
02-04/04/10: ASFA Yennenga (BUR) 1-3 Esperance (TUN)
Esperance advance 7-2 on aggregate

19-21/03/10: Curepipe Starlight (MRI) 0-3 Gaborone Utd (BOT)
02-04/04/10: Gaborone Utd (BOT) 3-0 Curepipe Starlight (MRI)
Gaborone United advance 6-0 on aggregate

19-21/03/10: St Eloi Lupopo (DRC) 0-1 Dynamos (ZIM)
02-04/04/10: Dynamos (ZIM) 1-0 St Eloi Lupopo (DRC)
Dynamos advance 2-0 on aggregate

19-21/03/10: Gunners (ZIM) 1-0 Al Ahly (EGY)
02-04/04/10: Al Ahly (EGY) 2-0 Gunners (ZIM)
Al Ahly advance 2-1 on aggregate

19-21/03/10: Al Ittihad (LBA) 1-1 Difaa Al Jadida (MAR)
02-04/04/10: Difaa Al Jadida (MAR) 3-4 Al Ittihad (LBA)
2-2 on aggregate, Al Ittihad win 5-4 on penalties

19-21/03/10: Zanaco (ZAM) 1-0 Asec Mimosas (CIV)
02-04/04/10: Asec Mimosas (CIV) 1-1 Zanaco (ZAM)
Zanaco advance 2-1 on aggregate

19-21/03/10: Union Douala (CMR) 0-2 Entente Setif (ALG)
02-04/04/10: Entente Setif (ALG) 5-0 Union Douala (CMR)
Entente Setif advance 7-0 on aggregate

19-21/03/10: Tiko Utd (CMR) 2-2 Heartland (NGR)
02-04/04/10: Heartland (NGR) 1-1 Tiko Utd (CMR)
3-3 on aggregate, Heartland advance on away goals rule

19-21/03/10: SuperSport Utd (RSA) 3-0 Ferroviario Maputo (MOZ)
02-04/04/10: Ferroviario Maputo (MOZ) 2-0 SuperSport Utd (RSA)
SuperSport Utd advance 3-2 on aggregate

First Round

12-14/02/10: APR (RWA) 2-2 Recreativo Libolo (ANG)
26-28/02/10: Recreativo Libolo (ANG) 0-1 APR (RWA)
APR advance 3-2 on aggregate

12-14/02/10: Djoliba (MLI) 1-0 Al Ahly Benghazi (LBA)
26-28/02/10: Al Ahly Benghazi (LBA) 0-0 Djoliba (MLI)
Djoliba advance 1-0 on aggregate

12-14/02/10: ASC Linguere (SEN) 0-2 Asante Kotoko (GHA)
26-28/02/10: Asante Kotoko (GHA) 0-2 ASC Linguere (SEN)
2-2 on aggregate, ASC Linguere advance 4-2 on penalties

12-14/02/10: Sofapaka (KEN) 0-0 Ismaili (EGY)
26-28/02/10: Ismaili (EGY) 2-0 Sofapaka (KEN)
Ismaili advance 2-0 on aggregate

12-14/02/10: Stade Tamponnaise (REU) 2-1 Ajesaia (MAD)
26-28/02/10: Ajesaia (MAD) 1-3 Stade Tamponnaise (REU)
Stade Tamponnaise advance 5-2 on aggregate

12-14/02/10: Benin entrant c-c Africa Sports (CIV)
Africa Sports advance after Benin withdrew its entrant

12-14/02/10: Fello Star (GUI) 1-3 Raja Casablanca (MAR)
26-28/02/10: Raja Casablanca (MAR) 1-1 Fello Star (GUI)
Raja Casablanca advance 4-2 on aggregate

12-14/02/10: Ela Nguema (GEQ) 2-3 Petro Atletico (ANG)
26-28/02/10: Petro Atletico (ANG) 6-1 Ela Nguema (GEQ)
Petro Atletico advance 9-3 on aggregate

12-14/02/10: Sahel (NIG) 2-1 Club Africain (TUN)
26-28/02/10: Club Africain (TUN) 1-0 Sahel (NIG)
2-2 on aggregate, Club Africain qualify on away goals rule

12-14/02/10: Armed Forces (GAM) 1-2 JS Kabylie (ALG)
26-28/02/10: JS Kabylie (ALG) 3-0 Armed Forces (GAM)
JS Kabylie advance 5-1 on aggregate

12-14/02/10: Gazelle (CHA) 1-0 Bayelsa Utd (NGR)
26-28/02/10: Bayelsa Utd (NGR) 2-2 Gazelle (CHA)
Gazelle advance 3-2 on aggregate

12-14/02/10: St Georges (ETH) 1-1 Al Merreikh (SUD)
26-28/02/10: Al Merreikh (SUD) 3-1 St Georges (ETH)
Al Merreikh advance 4-2 on aggregate

12-14/02/10: East End Lions (SLE) 2-2 Esperance (TUN)
26-28/02/10: Esperance (TUN) 3-2 East End Lions (SLE)
Esperance advance 5-4 on aggregate

12-14/02/10: Stade Mandji (GAB) 0-2 ASFA Yennenga (BUR)
26-28/02/10: ASFA Yennenga (BUR) 4-1 Stade Mandji (GAB)
ASFA Yennenga advance 6-1 on aggregate

12-14/02/10: La Passe (SEY) 1-0 Curepipe Starlight (MRI)
26-28/02/10: Curepipe Starlight (MRI) 3-1 La Passe (SEY)
Curepipe Starlight advance 4-2 on aggregate

12-14/02/10: Gaborone Utd (BOT) 0-0 Orlando Pirates (RSA)
26-28/02/10: Orlando Pirates (RSA) 2-2 Gaborone Utd (BOT)
2-2 on aggregate, Gaborone advance on away goals rule

12-14/02/10: Young Africans (TAN) 2-3 St Eloi Lupopo (DRC)
26-28/02/10: St Eloi Lupopo (DRC) 1-0 Young Africans (TAN)
St Eloi Lupopo advance 4-2 on aggregate

12-14/02/10: Mafunzo (ZAN) 1-2 Gunners (ZIM)
26-28/02/10: Gunners (ZIM) 4-0 Mafunzo (ZAN)
Gunners advance 6-1 on aggregate

12-14/02/10: Tempete Mocaf (CAR) 1-2 Al Ittihad (LBA)
26-28/02/10: Al Ittihad (LBA) 6-0 Tempete Mocaf (CAR)
Al Ittihad advance 8-1 on aggregate

12-14/02/10: Balantas Mansoa (GBS) 0-0 Difaa Al Jadida (MAR)
26-28/02/10: Difaa Al Jadida (MAR) 3-0 Balantas Mansoa (GBS)
Difaa Al Jadida advance 3-0 on aggregate

12-14/02/10: URA (UGA) 1-0 Zanaco (ZAM)
26-28/02/10: Zanaco (ZAM) 4-0 URA (UGA)
Zanaco advance 4-1 on aggregate

12-14/02/10: Sao Tome e Principe entrant c-c Union Douala (CMR)
Union Douala advance after Sao Tome e Principe withdrew its entrant

12-14/02/10: Diables Noir (CGO) 3-2 Entente Setif (ALG)
26-28/02/10: Entente Setif (ALG) 2-0 Diables Noir (CGO)
Entente Setif advance 4-3 on aggregate

12-14/02/10: Vital'O (BDI) 2-2 Tiko Utd (CMR)
26-28/02/10: Tiko Utd (CMR) 2-2 Vital'O (BDI)
4-4 on aggregate, Tiko United advance 5-3 on penalties

12-14/02/10: Mbabane Swallows (SWZ) 1-3 SuperSport Utd (RSA)
26-28/02/10: SuperSport Utd (RSA) 2-2 Mbabane Swallows (SWZ)
SuperSport advance 5-3 on aggregate

12-14/02/10: AC Mitsamiouli (COM) 3-5 Ferroviario Maputo (MOZ)
26-28/02/10: Ferroviario Maputo (MOZ) 4-1 C Mitsamiouli (COM)
Ferroviario Maputo advance 9-4 on aggregate



Print Sponsor


see also
Mazembe clinch Champs Lge title
07 Nov 09 |  African
2009 Champions League statistics
19 Sep 09 |  African