Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Saturday, 18 March 2006, 01:36 GMT
Swimming: 100m butterfly
Monday 20 March

Men's final:

1. Ryan Pini (Papua New Guinea) 52.64
2. Michael Klim (Australia) 52.70
3. Moss Burmester (New Zealand) 52.73
4. Corney Swanepoel (New Zealand) 53.14
5. Adam Pine (Australia) 53.25
6. Todd Cooper (Scotland) 53.31
7. Matthew Bowe (England) 53.64
8. Thomas Kindler (Canada) 54.18

Sunday 19 March

Men's final qualifiers:

1. Michael Klim (Australia) 52.86
2. Ryan Pini (Papua New Guinea) 52.91
3. Adam Pine (Australia) 52.96
4. Moss Burmester (New Zealand) 53.15
5. Todd Cooper (Scotland) 53.30
6. Matthew Bowe (England) 53.53
7. Corney Swanepoel (New Zealand) 53.77
8. Thomas Kindler (Canada) 53.83

Women's final:
1. Jessicah Schipper (Australia) 57.48
2. Lisbeth Lenton (Australia) 57.80
3. Audrey Lacroix (Canada) 58.89
4. Alice Mills (Australia) 59.21
5. Terri Dunning (England) 59.34
6. Amanda Loots (South Africa 59.93
7. Jemma Lowe (Wales) 1:00.52
8. Li Tao (Singapore) 1:00.63

Men's qualifiers:
1. Ryan Pini (Papua New Guinea) 53.50 secs
2. Todd Cooper (Scotland) 53.64
3. Adam Pine (Australia) 53.72
4. Matthew Bowe (England) 53.83
5. Moss Burmester (New Zealand) 53.88
6. Corney Swanepoel (New Zealand) 53.94
7. Michael Klim (Australia) 53.98
8. Jeremy Knowles (Bahamas) 54.42
9. Andrew Richards (Australia) 54.56
10. Darryl Rudolf (Canada) 54.60
11. Thomas Kindler (Canada) 54.72
12. Ian Powell (Guernsey) 55.75
13. Daniel Bego (Malaysia) 55.81
14. Andrew McMillan (New Zealand) 56.01
15. Simon Le Couilliard (Jersey) 56.13
16. Arjun Muralidharan (India) 56.74
Did not qualify:
20. Thomas Hollingsworth (Guernsey) 57.45
27. Ben Lowndes (Guernsey) 1:00.21


Saturday 18 March

Women's qualifiers:

1. Jessicah Schipper (Australia) 58.49 secs
2. Lisbeth Lenton (Australia) 59.43
3. Terri Dunning (England) 59.56
4. Audrey Lacroix (Canada) 59.67
5. Alice Mills (Australia) 1:00.18
6. Amanda Loots (South Africa) 1:00.34
7. Jemma Lowe (Wales) 1:00.36
8. Rosalind Brett (England) 1:00.59
9. Lize Mari Retief (South Africa) 1:00.79
10. Elizabeth Coster (New Zealand) 1:01.17
11. Li Tao (Singapore) 1:01.35
12. Georgina Toomey (New Zealand) 1:03.13
13. Stephanie Hill (Scotland) 1:03.22
14. Chanelle Van Wyk (South Africa) 1:04.43
15. Gail Strobridge (Guernsey) 1:05.83

Did not qualify:

Hannah Miley (Scotland) 1:04.31
Emily Crookall-Nixon (Isle of Man) 1:06.12




Links to more Results stories


 


RELATED BBC LINKS:

RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | Commonwealth Games | Olympics 2012 | Other Sport...

Video and Audio | TV/Radio Schedule | Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries

Sport Academy | Health & Fitness | Fun and Games | Question of Sport

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport