Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Saturday, 25 March 2006, 01:11 GMT
Squash: Men's singles
Monday 20 March

Gold medal match:

Peter Nicol (England) beat David Palmer (Australia)
9-5 10-8 4-9 9-2

Bronze medal match:

Lee Beachill (England) beat Nick Matthew (England)
9-3 9-7 9-3


Sunday 19 March

Semi-finals:

David Palmer (Australia) beat Lee Beachill (England)
9-0 9-4 9-4
Peter Nicol (England) beat Nick Matthew (England)
3-9 9-5 9-4 9-5


Saturday 18 March

Quarter-finals:

Peter Nicol (England) beat Graham Ryding (Canada)
9-5 9-1 9-3
Nick Matthew (England) beat James Willstrop (England)
9-3 3-9 8-10 10-8 9-5
Lee Beachill (England) beat Stewart Boswell (Australia)
9-4 9-3 9-3
David Palmer (Australia) beat John White (Scotland) 2-9 10-8 9-6 9-0


Friday 17 March

Selected third round:

John White (Scotland) beat Joe Kneipp (Australia)
9-6 9-0 9-2
Lee Beachill (England) beat Alex Gough (Wales)
9-1 9-0 9-1
Peter Nicol (England) beat Matthew Giuffre (Canada)
9-2 9-2 9-0
Nick Matthew (England) beat Beng Hee Ong (Malaysia)
9-4 9-2 9-7
James Willstrop (England) beat Gavin Jones (Wales)
9-0 9-7 9-1


Thursday 16 March

Selected second round:

Stewart Boswell (Australia) beat Steve Richardson (Northern Ireland)
9-4 9-0 9-4
Lee Beachill (England) beat Craig Van Der Walth (South Africa)
9-1 9-2 9-1
Alex Gough (Wales) beat James Stout (Bermuda)
9-4 9-1 1-7 (Stout retired)
Peter Nicol (England) beat Rodney Durbach (South Africa)
9-5 9-1 9-1
Nick Matthew (England) beat Lazarus Chilufya (Zambia)
9-2 9-1 9-2
Gavin Jones (Wales) beat O'neil Chilambwe (Zambia)
9-3 9-3 9-4
James Willstrop (England) beat Harry Leitch (Scotland) walkover
David Palmer (Australia) beat David Evans (Wales)
9-2 9-4 9-6
John White (Scotland) beat Nicholas Kyme (Bermuda)
9-7 9-1 9-1

Selected first round:

Steve Richardson (Northern Ireland) beat Joshua Pinard (Trinidad and Tobago)
9-2 9-1 9-1
Alex Gough (Wales) beat Colin Alexander (St Vincent and the Grenadines)
9-1 9-0 9-2
Gavin Jones (Wales) beat Mansoor Zaman (Pakistan)
9-7 9-6 5-9 2-9 9-6
Harry Leitch (Scotland) beat James Bentick (St Vincent and the Grenadines)
9-5 9-3 9-5
David Evans (Wales) beat Hardeep Reel (Kenya)
9-7 9-5 9-2




Links to more Results stories


 


RELATED BBC LINKS:

RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | Commonwealth Games | Olympics 2012 | Other Sport...

Video and Audio | TV/Radio Schedule | Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries

Sport Academy | Health & Fitness | Fun and Games | Question of Sport

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport