Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Tuesday, 21 March 2006, 16:06 GMT
Shooting: rifle events
Friday 24 March
Men's 50m three positions:

1. Gagan Narang (India) 1261.4
2. Abhinav Bindra (India) 1248.6
3. Ben Burge (Australia) 1238.2
4. John Croydon (Wales) 1235.5
5. Chris Hector (England) 1233.3
6. Mohd Hameleay Abdul Mutalib (Malaysia) 1233.2
7. David Grummitt (New Zealand) 1231.8
8. Michael Brown (Australia) 1223.4


Thursday 23 March

Full-Bore Rifle results:

1. Bruce Scott (Australia) 403.60 points
2. Parag Patel (England) 402.57
3. James Corbett (Australia) 401.57
4. Zainal Abidin (Malaysia) 401.51
5. Zulkeflee Hamsan (Malaysia) 401.49
6. Robert Hayter (South Africa) 401.46
7. Johannes Gerhardus du Toit (South Africa) 399.52
8. Lindsay Peden (Scotland) 399.50
9. James Paton (Canada) 399.50
10. David Calvert (Northern Ireland) 399.50

Women's 50m three positions:

1. Anuja Jung (India) 670.7
2. Esmari Van Reenen (South Africa) 670.0
3. Mohamed Nur Suryani Bin (Malaysia) 668.0
4. Sian Corish (Wales) 666.4
5. Anjali Bhagwat (India) 666.3
6. Nurul Hudda Baharin (Malaysia) 665.3
7. Louise Minett (England) 663.7
8. Jing Na Zhang (Singapore) 662.4

Wednesday 22 March

Women's 50m prone:

1. Sheena Sharp (Scotland) 586 points
2. Juliet Etherington (New Zealand) 585
3. Johanne Brekke (Wales) 584
4. Susan Jackson (Scotland) 580
5. Mohamed Nur Suryani Binti (Malaysia) 580
6. Esmari Van Reenen (South Africa) 580
7. Damaraju Vs Lakshmi Priya (India) 579
8. Sharon Lee (England) 577
9. Kathryn Mead (New Zealand) 577

Men's 50m prone:

1. Dave Phelps (Wales) 698.3 points
2. Michael Babb (England) 696.2
3. Sanjeev Rajput (India) 695.7
4. Martin Sinclair (Scotland) 695.1
5. Warren Potent (Australia) 695.1
6. Gruffudd Morgan (Wales) 694.3
7. Ryan Taylor (New Zealand) 694.2
8. Chris Hector (England) 694.0


Tuesday 21 March

Men's Open Full Bore Qualification Stage 1 - selected results:

1. Bruce Scott (Australia) 105.18 points
2. Paraga Patel (England) 105.17
3. Ransford Ransford (Guyana) 105.15
4. Peter Michael Jory (Guernsey) 105.15
5. Brian Carter (New Zealand) 105.15
6. Lindsay Peden (Scotland) 104.15
7. James Corbett (Australia) 104.14
8. Johannes Gerhardus du Toit (South Africa) 104.13
9. Adam Mathew Jory (Guernsey) 104.12
10. Md Abidin Bin Zainal (Malaysia) 104.12

17. Gareth Morris (Wales) 103.10
18. David Peter Calvert (Northern Ireland) 102.14
19. Richard Alexander Benest (Jersey) 102.13
21. Alexander Woodward (Wales) 101.13
23. Martin Lindsay Millar (Northern Ireland) 101.09
25. David Robert Le Quesne (Jersey) 101.07
28. Glyn Barnett (England) 100.12
31. Ian Shaw (Scotland) 99.09
32. Kenneth Aldridge (Falklands) 98.09
33. Christopher McCallum (Falklands) 97.07

Men's Open Full Bore Qualification Stage 2 - selected results:

1. Bruce Scott (Australia) 255.38 points
2. Paraga Patel (England) 255.37
3. Peter Michael Jory (Guernsey) 253.32
4. Robert Hayter (South Africa) 253.27
5. James Corbett James (Australia) 252.35
6. Md Bin Zainal Abidin (Malaysia) 252.33
7. Brian Carter (New Zealand) 252.31
8. Johannes Gerhardus du Toit (South Africa) 252.31
9. Hamsan Bin Zulkeflee (Malaysia) 252.29
10. James Paton (Canada) 251.32

12. Adam Mathew Jory (Guernsey) 251.28
14. David Peter Calvert (Northern Ireland) 250.34
16. Lindsay Peden (Scotland) 250.31
18. Martin Lindsay Millar (Northern Ireland) 250.26
21. Gareth Morris (Wales) 249.27
22. Ian Shaw (Scotland) 248.32
23. Alexander Woodward (Wales) 248.27
24. David Robert Le Quesne (Jersey) 248.23
25. Glyn Barnett (England) 247.29
26. Richard Alexander Benest (Jersey) 246.28
30. Kenneth Aldridge (Falklands) 239.20
32. Christopher McCallum (Falklands) 233.19

Men's 10m Air Rifle result:

1. Gagan Narang (India) 698.9 points
2. Zhang Jin (Singapore) 696.9
3. Abhinav Bindra (India) 695.5
4. Anjan Singha (Bangladesh) 691.7
5. Asif Khan Hossain (Bangladesh) 687.8
6. Jun Hong Ong (Singapore) 687.8
7. Chris Hector (England) 687.3
8. Cory Niefer (Canada) 685.6

Monday 20 March

Men's 50m Rifle 3 Positions Pairs result:

1. Bindra/Narang (India) 2287 points
2. Brown/Burge (Australia) 2269
3. Burrage/Hector (England) 2265
4. Rudd/Sinclair (Scotland) 2264
5. Azlan Bin/Abdul Mutalib (Malaysia) 2254
6. Grummitt/Slinn (New Zealand) 2241
7. Hockings/Niefer (Canada) 2234
8. Blake/Croydon (Wales) 2232
9. Henry/Yon (St Helena) 1997
10. Augustin/Best (Barbados) 1064

Women's 10m Air Rifle result:

1. Tejaswini Sawant (India) 500.6 points
2. Avneet Kaur Sidhu (India) 500.2
3. Yu Zhen Vanessa Yong (Singapore) 499.9
4. Rebecca Spicer (England) 499.0
5. Susan McCready (Australia) 495.3
6. Monica Fyfe (Canada) 495.3
7. Louise Minett (England) 493.7
8. Heloise Manasco (Gibraltar) 493.6


Sunday 19 March

Men's Open Full-Bore Pairs result:

1. Glyn Barnett/Parag Patel (England) 594.87 points
2. James Corbett/Bruce Scott (Australia) 593.74
3. Zainal Abidin/Hamsan Zulkeflee (Malaysia) 592.72
4. Lindsay Peden/Ian Shaw (Scotland) 590.81
5. James Paton/Patrick Vamplew (Canada) 590.80
6. David Calvert/Martin Millar (Northern Ireland) 590.79
7. Brian Carter/John Snowden (New Zealand) 590.67
8. Gerhardus du Toit/Robert Hayter (South Africa) 589.71
9. Ransford Goodluck/Mahendra Persaud (Guyana) 586.71
10. Richard Benest/David Le Quesne (Jersey) 585.70
11. Adam Jory/Peter Jory (Guernsey) 583.74
12. Gareth Morris/Alexander Woodward (Wales) 582.71
13. Denis Nelson /David Rickman (Jamaica) 573.46
14. Carl Awong/Norris Gomez (Trinidad & Tobago) 564.53
15. Kenneth Aldridge/Chris McCallum (Falklands) 563.53
16. Simon Ndambuki/Satiender Sehmi (Kenya) 561.52
17. Karl Branch/Louis King (Barbados) 559.36
18. Nelson Simons/Stewart Trott (Bermuda) 518.30
19. Ivor Gomes/Christopher Joseph (Antigua) 464.14

Women's 50m 3 Positions Pairs result:

1 Louise Minett/Becky Spicer (England) 1143 points
2 Anjali Mandar Bhagwat/Anuja Jung (India) 1142
3 Mohamed Nur Suryani Binti/Baharin Nurul Hudda Binti (Malaysia) 1140
4 Sue McCready/Susannah Smith (Australia) 1131
5 Sheryl Glass/Sally Johnston (New Zealand) 1128
6 Emma Cole-Hamilton/Susan Jackson (Scotland) 1126
7 Jennifer Corish/Sian Corish (Wales) 1122
8 Urooj Fatima/Nazish Khan (Pakistan) 1112
9 Chea Rong Lim/Jingna Zhang (Sin) 1101
10 Diana Cabrera/Cynthia Hamulas (Can) 1091


Saturday 18 March

Women's 50m Prone Pairs result:

1 Susan Jackson/Sheena Sharp (Scotland) 1166 points
2 Sharon Lee/Helen Spittles (England) 1161
3 Juliet Etherington/Kathryn Mead (New Zealand) 1161
4 Kim Frazer/Susannah Smith (Australia) 1160
5 Johanne Brekke/Ceri Dallimore (Wales) 1154
6 Suzanne Cubbon/Lara Ward (Isle of Man) 1149
7 Esmari Van Reenen/Marli Vlok (South Africa) 1147
8 Diana Cabrera/Cynthia Hamulas (Canada) 1146
9 Deepali Deshpande/Damaraju Vs Lakshmi Priya (India) 1145
10 Mohamad Mariani Binti/Mohamed Nur Suryani Binti (Malaysia) 1142
11 Urooj Fatima/Nazish Khan (Pak) 1138

Men's 50m Prone Pairs result:

1 Mike Babb/Chris Hector (England) 1182 points
2 Sinclair Martin/Neil Stirton (Scotland) 1179
3 Morgan Gruffudd/David Phelps (Wales) 1176
4 David Clifton/Warren Potent (Australia) 1176
5 Joydeep Karmakar/Sanjeev Rajput (India) 1173
6 Grant Taylor/Ryan Taylor (New Zealand) 1172
7 Martin Senore/Gavin van Rhyn (South Africa) 1171
8 Alan Lewis/Clifford Ogle (Northern Ireland) 1168
9 Harry Creevy/James Glover (Isle of Man) 1164
10 Cory Niefer/Johannes Sauer Johannes (Canada) 1163
11 Johari Azlan Bin/Abdul Mohd Hameleay Bin (Mas) 1163
12 Kevin de Gruchy/Stephen le Couillard (Jersey) 1163
13 Curtis Blunt/Takoor Sankar (Trinidad) 1157
14 Adrian Lugnani/Wayne Piri (Gibraltar) 1151
15 Gerard Augustin/Marlon Best (Barbados) 1140
16 Sinclair Rayner/Ross Roberts (Bermuda) 1105
17 Ivan Ambrose/Stephans Winter (Antigua) 1095
18 Henry Paul/Mario Yon (St Helena) 1095
19 Esugo Okposo/Johnny Hamakim (Nigeria) 1077


Friday 17 March

Men's 10m Air Rifle Pairs result:

1 Abhinav Bindra/Gagan Narang (India) 1189 points
2 Md Asif Hossain Khan/Anjan Kumer Singha (Bangladesh) 1181
3 Jun Hong Ong/Jin Zhang (Singapore) 1177
4 Chris Hector/Chris Lacey (England) 1173
5 Johari Azlan Bin/Abdul Mohd Hameleay Bin (Malaysia) 1170
6 David Grummitt/Dayle Slinn (New Zealand) 1170
7 Michael Hockings/Cory Niefer (Canada) 1159
8 Robin Law/Graham Rudd (Scotland) 1159
9 Ben Burge/Matt Inabinet (Australia) 1157
10 Martyn Blake/John Croydon (Wales) 1147
11 Gerard Augustin/Marlon Best (Barbados) 1125
12 Sesan Abolarin/Okposo Esugo (Nigeria) 1112

Women's 10m Air Rifle Pairs result:

1 Tejaswini Sawant/Avneet Kaur Sidhu (India) 791points
2 Monica Fyfe/Cynthia Hamulas (Canada) 781
3 Yu Zhen Vanessa Yong/Jingna Zhang (Singapore) 781
4 Mc Sue Cready/Susannah Smith (Australia) 777
5 Louise Minett/Becky Spicer (England) 777
6 Zulkifli Muslifah Binti/Mohamed Nur Suryani Binti (Malaysia) 774
7 Sharmin Akhter/Suraiya Akter (Bangladesh) 773
8 Emma Cole-Hamilton/Heather Rudd (Scotland) 772
9 Jennifer Corish/Sian Corish (Wales) 763
10 Marilena Constantinou/Fanoula Theofanous (Cyprus) 754
11 Urooj Fatima/Nazish Khan (Pakistan) 754
12 Evi Esugo/Caroline Utho (Nigeria) 706





Links to more Results stories


 


RELATED BBC LINKS:

RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | Commonwealth Games | Olympics 2012 | Other Sport...

Video and Audio | TV/Radio Schedule | Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries

Sport Academy | Health & Fitness | Fun and Games | Question of Sport

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport