Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Sunday, 26 March 2006, 02:24 GMT 03:24 UK
Badminton: Mixed doubles
Sunday 26 March

Gold medal match:

Nathan Robertson/Gail Emms (England) beat Daniel Shirley/Sara Runesten-Petersen (New Zealand)
21-17 21-10


Saturday 25 March

Bronze medal match:

Hendri Saputra/Yujia Li (Singapore) beat Kien Keat Koo/Pei Tty Wong (Malaysia)
21-14 21-23 21-6


Friday 24 March

Semi-finals:

Nathan Robertson/Gail Emms (England) beat Hendri Saputra/Yujia Li (Singapore)
19-21 21-14 21-17
Daniel Shirley/Sara Runesten-Petersen (New Zealand) beat Kien Keat Koo/Pei Tty Wong (Malaysia)
15-21 21-14 21-15

Quarter-final results:

Hendri Saputra/Yujia Li (Singapore) beat Travis Denney/Kate Wilson-Smith (Australia)
23-21 21-17
Nathan Robertson/Gail Emms (England) beat Andrew Bowman/Kirsteen McEwan (Scotland)
21-8 21-6
Daniel Shirley/Sara Runesten-Petersen (New Zealand) beat William Milroy/Tammy Sun (Canada)
22-20 21-11
Kien Keat Koo/Pei Tty Wong (Malaysia) beat Fan Liu/Hendra Wijaya (Singapore)
16-21 21-11 21-11


Wednesday 22 March

Third round results:

Nathan Robertson/Gail Emms (England) beat Craig Cooper/Lianne Shirley (New Zealand)
21-17 21-7
Andrew Bowman/Kirsteen McEwan (Scotland) beat Burty James Molia/Karyn Whiteside (Fiji)
21-10 21-11
Hendri Saputra/Yujia Li (Singapore) beat Mike Beres/Valerie Loker (Canada)
21-8 21-8
Travis Denney/Kate Wilson-Smith (Australia) beat Paul Le Tocq/Elena Johnson (Guernsey)
21-5 21-9
Kien Keat Koo/Pei Tty Wong (Malaysia) beat Dorian James/Michelle Edwards (South Africa)
21-10 21-9
Fan Liu/Hendra Wijaya (Singapore) beat Juliette Ah-Wan/Georgie Cupidon (Seychelles)
22-20 21-15
William Milroy/Tammy Sun (Canada) beat Simon Archer/Ella Tripp (England)
19-21 25-23 21-12
Daniel Shirley/Sara Runesten-Petersen (New Zealand) beat Ronald Susilo/Yanmei Jiang (Singapore)
28-26 21-16


Wednesday 22 March

Selected second round results:

Robertson/Emms (England) beat Wong/Ooi (Malaysia)
21-16 21-11
Beres/Loker (Canada) beat Palmer/Saunders (Jamaica)
18-21 21-9 21-18
Le Tocq/Johnson (Guernsey) beat Dednam/Harrington (South Africa)
21-19 21-16


Monday 20 March

Team gold medal:
Malaysia 3-1 England

Team bronze medal:
India 3-1 New Zealand

Sunday 19 March

Team semi-finals:
Malaysia 3-1 New Zealand
England 3-2 India

Team quarter-finals:
Malaysia 3-0 Australia
New Zealand 3-0 Sri Lanka
England 3-1 Canada
India 3-1 Singapore


Friday 17 March

Team selected Group A:

Malaysia 5-0 Northern Ireland

Team selected Group C:

Singapore 5-0 Jersey

Team selected Group D:

England 5-0 Trinidad & Tobago



Links to more Results stories


 


RELATED BBC LINKS:

RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | Commonwealth Games | Olympics 2012 | Other Sport...

Video and Audio | TV/Radio Schedule | Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries

Sport Academy | Health & Fitness | Fun and Games | Question of Sport

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport