Skip to main contentAccess keys helpA-Z index

[an error occurred while processing this directive]
watch listen BBC Sport BBC Sport
Low graphics|Help
---------------
CHOOSE A SPORT
RELATED BBC SITES
Last Updated: Saturday, 25 March 2006, 08:49 GMT
Athletics: Medal winners
Men's 4x400m relay
GOLD Australia
SILVER South Africa
BRONZE Jamaica

Women's 4x400m relay
GOLD Australia
SILVER India
BRONZE Nigeria

Men's 1500m
GOLD Nicholas Willis (New Zealand)
SILVER Nathan Brannen (Canada)
BRONZE Mark Fountain (Australia)

Men's Triple Jump
GOLD Phillips Idowu (England)
SILVER Khotso Mokoena (South Africa)
BRONZE Alwyn Jones (Australia)

Men's 10,000m
GOLD Boniface Kiprop (Uganda)
SILVER Geoffrey Kipngeno (Kenya)
BRONZE Fabian Joseph (Tanzania)

Men's Javelin
GOLD Nicholas Nieland (England)
SILVER William Hamlyn Harris (Australia)
BRONZE Oliver Dziubak (Australia)

Men's 4x100m relay
GOLD Jamaica
SILVER South Africa
BRONZE Canada

Men's 4x400m relay
GOLD Australia
SILVER South Africa
BRONZE Jamaica

Women's pole vault
GOLD Kym Howe (Australia)
SILVER Tatiana Grigorieva (Australia)
BRONZE Stephanie McCann (Canada)

Men's 50km walk
GOLD Nathan Deakes (Australia)
SILVER Tony Sargisson (New Zealand)
BRONZE Christopher Erickson (Australia)

Women's high jump
GOLD Anika Smith (South Africa)
SILVER Julie Crane (Wales)
BRONZE Karen Beautle (Jamaica)

Men's discus
GOLD Scott Martin (Australia)
SILVER Jason Tunks (Canada)
BRONZE Dariusz Slowick (Canada)

Women's 200m
GOLD Sherone Simpson (Jamaica)
SILVER Veronica Campbell (Jamaica)
BRONZE Geraldine Pillay (South Africa)

Men's 200m
GOLD Omar Brown (Jamaica)
SILVER Stephan Buckland (Mauritius)
BRONZE Chris Williams (Jamaica)

Women's 400m hurdles
GOLD Jana Pittman (Australia)
SILVER Natasha Danvers-Smith (England)
BRONZE Lee McConnell (Scotland)

Men's 800m
GOLD Alex Kipchirchir (Kenya)
SILVER Achraf Tadili (Canada)
BRONZE John Litei (Kenya)

Men's 200m EAD T46
GOLD Heath Francis (Australia)
SILVER David Roos (South Africa)
BRONZE Vitalis Lanshima (Nigeria)

Men's 400m hurdles
GOLD Louis Van Zyl (South Africa)
SILVER Alwyn Myburgh (South Africa)
BRONZE Kemel Thompson (Jamaica)

Men's high jump
GOLD Mark Boswell (Canada)
SILVER Martyn Bernard (England)
BRONZE Kyriacos Ioannou (Cyprus)

Men's long jump
GOLD Ignisious Gaisah (Ghana)
SILVER Gable Garenamotse (Botswana)
BRONZE Fabrice Lapierre (Australia)

Women's shot put
GOLD Valerie Vili (New Zealand)
SILVER Vivian Chukwuemeka (Nigeria)
BRONZE Cleopatra Borel-Brown (Trinidad)

Men's 400m
GOLD John Steffensen (Australia)
SILVER Alleyne Francique (Grenada)
BRONZE Jermaine Gonzales (Jamaica)

Women's 3,000m steeplechase
GOLD Dorcus Inzikuru (Uganda)
SIVLER Melissa Rollison (Australia)
BRONZE Donna Macfarlane (Australia)

Women's heptathlon
GOLD Kelly Sotherton (England)
SILVER Kylie Wheeler (Australia)
BRONZE Jessica Ennis (England)

Women's discus
GOLD Elizna Naude (South Africa)
SILVER Seema Antil (India)
BRONZE Dani Samuels (Australia)

Women's 400m
GOLD Christine Ohuruogu (England)
SILVER Tonique Darling (Bahamas)
BRONZE Novlene Williams (Jamaica)

Women's 10,000m
GOLD Lucy Wangui (Kenya)
SILVER Evelyne Wambui Nganga (Kenya)
BRONZE Mara Yamauchi (England)

Decathlon
GOLD Dean Macey (England)
SILVER Maurice Smith (Jamaica)
BRONZE Jason Dudley (Australia)

Women's 1,500m
GOLD Lisa Dobriskey (England)
SILVER Sarah Jamieson (Australia)
BRONZE Hayley Tullett (Wales)

Women's Triple Jump
GOLD Trecia Smith (Jamaica)
SILVER Otonye Iworima (Nigeria)
BRONZE Nadia Williams (England)

Men's 110m Hurdles
GOLD Maurice Wignall (Jamaica)
SILVER Chris Baillie (Scotland)
BRONZE Andrew Turner (England)

Men's 5,000m
GOLD Augustine Choge (Kenya)
SILVER Craig Mottram (Australia)
BRONZE Benjamin Limo (Kenya)

Men's 100m
GOLD Asafa Powell (Jamaica)
SILVER Soji Fasuba (Nigeria)
BRONZE Marc Burns (Trinidad & Tobago)

Women's 100m
GOLD Sheri-Ann Brooks (Jamaica)
SILVER Geraldine Pillay (South Africa)
BRONZE Delphine Atangana (Cameroon)

Men's Shot Put
GOLD Janus Robberts (South Africa)
SILVER Dorian Scott (Jamaica)
BRONZE Scott Martin (Australia)

Women's Hammer
GOLD Brooke Krueger (Australia)
SILVER Jennifer Joyce (Canada)
BRONZE Lorraine Shaw (England)

Men's 20km walk
GOLD: Nathan Deakes (AUS)
SILVER: Luke Adams (AUS)
BRONZE: Jared Tallent (AUS)

Women's 20km walk
GOLD Jane Saville (Australia)
SILVER Natalie Saville (Australia)
BRONZE Cheryl Webb (Australia)

Women's javelin
GOLD Sunette Viljoen (South Africa)
SILVER Laverne Eve (Bahamas)
BRONZE Olivia McKoy (Jamaica)

Men's marathon
GOLD Samson Ramadhani (Tanzania)
SILVER Fred Mogaka (Kenya)
BRONZE Daniel Robinson (England)

Women's marathon
GOLD Kerryn McCann (Australia)
SILVER Helen Cherono Koskei (Kenya)
BRONZE Elizabeth Yelling (England)

Women's 100m hurdles
GOLD Brigitte Foster-Hylton (Jamaica)
SILVER Angela Whyte (Canada)
BRONZE Delloreen Ennis-London (Jamaica)

Men's hammer
GOLD Stuart Rendell (Australia)
SILVER James Steacy (Canada)
BRONZE Chris Harmse (South Africa)

Men's 3,000m steeplechase
GOLD Ezekiel Kemboi (Kenya)
SILVER Wesley Kiprotich Koech (Kenya)
BRONZE Reuben Kosgei (Kenya)

Women's 800m
GOLD Janeth Jepkosgei (Kenya)
SILVER Kenia Sinclair (Jamaica)
BRONZE Maria Mutola (Mozambique)

Women's long jump
GOLD Bronwyn Thompson (Australia)
SILVER Kerrie Taurima (Australia)
BRONZE Celine Laporte (Seychelles)

Women's 5,000m
GOLD Isabella Ochichi (Kenya)
SILVER Joanne Pavey (England)
BRONZE Lucy Wangui (Kenya)

Men's pole vault
GOLD Steven Hooker (Australia)
SILVER Dmitri Markov (Australia)
BRONZE Steven Lewis (England)

Women's 800m T54 EAD
GOLD Chantal Petitclerc (Canada)
SILVER Eliza Stankovic (Australia) BRONZE Diane Roy (Canada)

Men's 200m T46 EAD GOLD Heath Francis (Australia)
SILVER David Roos (South Africa)
BRONZE Vitalis Lanshima (Nigeria)

Men's seated discus EAD
GOLD Tanto Campbell (Jamaica)
SILVER Jacques Martin (Canada)
BRONZE Ranjith Jayaseelan (India)

Men's 100m T12 EAD
GOLD Adekunle Adesoji (Nigeria)
SILVER Hilton Langenhoven (South Africa)
BRONZE Etinosa Eriyo (Nigeria)

Women's 100m T37 EAD
GOLD Elizabeth McIntosh (Australia)
SILVER Katrina Webb (Australia)
BRONZE Beverley Jones (Wales)

Women's seated shot put EAD
GOLD Njideka Iyiazi (Nigeria)
SILVER Virginia Ohagwu (Nigeria)
BRONZE Asti Poole (Australia)





Links to more Results stories


 


RELATED BBC LINKS:

RELATED INTERNET LINKS:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

ALSO IN THIS SECTION

E-mail services | Sport on mobiles/PDAs

MMIX

Back to top

Sport Homepage | Football | Cricket | Rugby Union | Rugby League | Tennis | Golf | Motorsport | Boxing | Athletics | Snooker | Horse Racing | Cycling | Disability Sport | Commonwealth Games | Olympics 2012 | Other Sport...

Video and Audio | TV/Radio Schedule | Scores & Fixtures | Have Your Say | Photo Galleries

Sport Academy | Health & Fitness | Fun and Games | Question of Sport

Northern Ireland | Scotland | Wales

BBC Sport Academy >> | BBC News >> | BBC Weather >>
About the BBC | News sources | Privacy & Cookies Policy | Contact us
banner watch listen bbc sport