BBC Sport Commonwealth Games 2010

IN ASSOCIATION WITH

Related BBC sites

Page last updated at 15:12 GMT, Thursday, 30 September 2010 16:12 UK

Results - Monday 4 October

No time, score or placing indicates DNS or disqualification.

    Swimming

  • 200m Freestyle - Heat 1:

    Position Athlete name Country Time
    1 Bajarang Ghorpade Ind 00:02:12.200
    2 Olivia De Maroussem Mri 00:02:20.320
    3 Tori Flowers Cay 00:02:21.800
  • 200m Freestyle - Heat 2:

    Position Athlete name Country Time
    1 Kylie Palmer Aus 00:01:58.710
    2 Joanne Jackson Eng 00:01:59.330
    3 Jazmin Carlin Wal 00:01:59.590
    4 Emma Saunders Eng 00:02:01.510
    5 Georgia Davies Wal 00:02:02.240
    6 Anna Stylianou Cay 00:02:03.190
    7 Surabhi Tipre Ind 00:02:09.820
    8 Anna-Liza Mopio-Jane Png 00:02:10.620
  • 200m Freestyle - Heat 3:

    Position Athlete name Country Time
    1 Genevieve Saumur Can 00:01:59.970
    2 Natasha Hind NZ 00:02:00.350
    3 Bronte Barratt Aus 00:02:00.370
    4 Melanie Nocher NI 00:02:01.570
    5 Clare Dawson NI 00:02:02.390
    6 Caitlin Mcclatchey Sco 00:02:02.510
    7 Kah Yan Chan Mas 00:02:05.780
    8 Shannon Austin Sey 00:02:15.000
  • 200m Freestyle - Heat 4:

    Position Athlete name Country Time
    1 Blair Evans Aus 00:01:59.250
    2 Lauren Boyle NZ 00:01:59.330
    3 Rebecca Adlington Eng 00:01:59.680
    4 Barbara Rojas-Jardin Can 00:02:00.320
    5 Penelope Marshall NZ 00:02:01.350
    6 Sycerika Mcmahon NI 00:02:02.080
    7 Danielle Stirrat Wal 00:02:04.520
    8 Victoria Ho Jam 00:02:08.490
  • 50m Backstroke - Heat 1:

    Position Athlete name Country Time
    1 Praveen Tokas Ind 00:00:29.160
    2 Kurtis Tulia Sam 00:00:29.470
    3 Akshay Shah Ken 00:00:31.540
    4 Daniel Pryke Png 00:00:31.980
    5 Ryan Govinden Sey 00:00:33.620
  • 50m Backstroke - Heat 2:

    Position Athlete name Country Time
    1 Hayden Stoeckel Aus 00:00:25.560
    2 Marco Loughran Wal 00:00:25.620
    3 Christian-Paul Homer Tri 00:00:27.120
    4 Zane Jordan Zam 00:00:27.460
    5 Joshua McLeod Tri 00:00:27.500
    6 Heshan Unamboowe Sri 00:00:27.870
    7 Alexander Beaton Gue 00:00:28.770
    8 Peter Pokawin Png 00:00:30.060
  • 50m Backstroke - Heat 3:

    Position Athlete name Country Time
    1 Daniel Bell NZ 00:00:25.900
    2 Ashley Delaney Aus 00:00:25.940
    3 Charles Francis Can 00:00:26.040
    4 Tobias Oriwol Can 00:00:26.620
    5 Balakrishnan Badrinath Ind 00:00:27.520
    6 Benjamin Lowndes Gue 00:00:29.350
    7 Nicholas Coard Grn 00:00:29.370
    8 Milimo Mweetwa Zam 00:00:30.890
  • 50m Backstroke - Heat 4:

    Position Athlete name Country Time
    Marios Panagi Cyp 00:00:00.000
    1 Liam Tancock Eng 00:00:25.470
    2 Daniel Arnamnart Aus 00:00:25.520
    3 Gareth Kean NZ 00:00:25.800
    4 Ian Kumarakulasinghe Mas 00:00:27.450
    5 Caryle Blondell Tri 00:00:27.530
    6 Dzulhaili Kamal Sin 00:00:27.600
    7 Amini Fonua Tga 00:00:28.070
  • 50m Butterfly - Heat 1:

    Position Athlete name Country Time
    1 Monica Bernardo Moz 00:00:29.580
    2 Shubha Chiittaranjan Ind 00:00:29.960
    3 Ajaykumar Hanika Ken 00:00:33.620
    4 Mariam Foum Tan 00:00:34.290
    5 Anham Salyani Ken 00:00:34.480
    6 Aishath Abdulla Mdv 00:00:36.430
    7 Karin Clashing Atg 00:00:37.860
    8 Aminath Shahid Mdv 00:00:38.190
  • 50m Butterfly - Heat 2:

    Position Athlete name Country Time
    0 Anna Schegoleva Cyp 00:00:00.000
    1 Emily Seebohm Aus 00:00:26.520
    2 Katerine Savard Can 00:00:27.100
    3 Louise Pate Sco 00:00:27.450
    4 Bethany Carson NI 00:00:28.900
    5 Sylvia Brunlehner Ken 00:00:31.610
    6 Mercedes Milner Zam 00:00:31.930
    7 Shannon Austin Sey 00:00:32.760
  • 50m Butterfly - Heat 3:

    Position Athlete name Country Time
    1 Marieke Guehrer Aus 00:00:26.640
    2 Hayley Palmer NZ 00:00:27.160
    3 Amy Smith Eng 00:00:27.250
    4 Audrey Lacroix Can 00:00:27.490
    5 Alys Thomas Wal 00:00:28.410
    6 Pooja Alva Ind 00:00:30.300
    7 Alexia Royal-Eatmon Jam 00:00:31.090
    8 Elaine Reyes Gib 00:00:31.310
  • 50m Butterfly - Heat 4:

    Position Athlete name Country Time
    1 Francesca Halsall Eng 00:00:26.690
    2 Yolane Kukla Aus 00:00:27.060
    3 Ellen Gandy Eng 00:00:27.070
    4 Jemma Lowe Wal 00:00:27.450
    5 MacKenzie Downing Can 00:00:27.540
    6 Siona Huxley Lca 00:00:31.010
    7 Kathryn Millin Swz 00:00:31.140
    8 Judith Meauri Png 00:00:31.910
  • 400m Freestyle - Heat 1:

    Position Athlete name Country Time
    1 James Sanderson Gib 00:04:22.410
    2 Adam Viktora Sey 00:04:33.640
    3 Ryan Govinden Sey 00:04:49.040
    4 Matthew Abeysinghe Sri 00:00:00.000
  • 400m Freestyle - Heat 2:

    Position Athlete name Country Time
    1 Ryan Napoleon Aus 00:03:51.060
    2 David Davies Wal 00:03:51.370
    3 David Carry Sco 00:03:51.730
    4 Riaan Schoeman SA 00:03:54.280
    5 Ieuan Lloyd Wal 00:03:54.570
    6 Ullalmath Pu Gagan Ind 00:04:06.290
    7 Zhen Ren Teo Sin 00:04:07.250
    8 Colin Bensadon Gib 00:04:17.640
  • 400m Freestyle - Heat 3:

    Position Athlete name Country Time
    1 Mark Randall SA 00:03:51.640
    2 Richard Charlesworth Eng 00:03:53.830
    3 Blake Worsley Can 00:03:54.820
    4 Robert Bale Eng 00:03:55.710
    5 Robert Hurley Aus 00:03:57.460
    6 Soon Choy, Kevin Yeap Mas 00:04:03.250
    7 Mandar Divase Ind 00:04:06.020
    8 Bernard Blewudzi Gha 00:00:00.000
  • 400m Freestyle - Heat 4:

    Position Athlete name Country Time
    Kenrick Monk Aus
    1 Ryan Cochrane Can 00:03:50.700
    2 Robert Renwick Sco 00:03:50.850
    3 Jean Basson SA 00:03:53.060
    4 Daniel Coombs Eng 00:03:54.740
    5 Sean Penhale Can 00:04:01.000
    6 Jeremy Matthews Sin 00:04:07.070
    7 Jia Ng Sin 00:04:13.030
  • 200m Individual Medley - Heat 1:

    Position Athlete name Country Time
    1 Alicia Coutts Aus 00:02:13.860
    2 Hannah Miley Sco 00:02:14.080
    3 Natalie Wiegersma NZ 00:02:15.450
    4 Aimee Willmott Eng 00:02:15.950
    5 Sinead Russell Can 00:02:18.090
    6 Bethany Carson NI 00:02:21.890
    7 Pooja Alva Ind 00:02:32.110
  • 200m Individual Medley - Heat 2:

    Position Athlete name Country Time
    1 Emily Seebohm Aus 00:02:14.320
    2 Julia Wilkinson Can 00:02:14.520
    3 Kate Hutchinson Eng 00:02:15.900
    4 Erica Morningstar Can 00:02:16.800
    5 Anne Bochmann Eng 00:02:18.070
    6 Alia Atkinson Jam 00:02:24.390
    7 Sian Morgan Wal 00:02:24.930
  • 200m Butterfly - Heat 1:

    Position Athlete name Country Time
    1 Chad Le Clos SA 00:01:57.920
    2 Roberto Pavoni Eng 00:01:58.240
    3 Moss Burmester NZ 00:01:58.930
    4 Lewis Smith Sco 00:02:00.730
    5 Daniel Bego Mas 00:02:01.080
    6 Thomas Haffield Wal 00:02:05.130
  • 200m Butterfly - Heat 2:

    Position Athlete name Country Time
    1 Christopher Wright Aus 00:01:57.780
    2 Jayden Hadler Aus 00:01:57.900
    3 Joseph Roebuck Eng 00:01:57.980
    4 Cameron Brodie Sco 00:02:00.160
    5 Ian Powell Gue 00:02:00.650
    6 Rehan Poncha Ind 00:02:04.200
    7 Tarun Kumar Tokas Ind 00:02:14.090
  • 200m Butterfly - Heat 3:

    Position Athlete name Country Time
    1 Stefan Hirniak Can 00:01:57.010
    2 Sebastien Rousseau SA 00:01:57.450
    3 Michael Rock Eng 00:01:58.420
    4 Nicholas D'arcy Aus 00:01:58.480
    5 Andrew Mayor Sco 00:02:01.490
    6 Thomas Hollingsworth Gue 00:02:03.160
    7 Benjamin Lowndes Gue 00:02:09.690
  • 50m Breaststroke - Heat 1:

    Position Athlete name Country Time
    1 Priyanka Priyadarshini Ind 00:00:35.430
    2 Monica Bernardo Moz 00:00:36.350
    3 Mankiran Kaur Ind 00:00:36.740
    4 Walakanda Amarasinghe Sri 00:00:37.680
    5 Lihini Tashia Dias Sri 00:00:38.790
    6 Mariam Foum Tan 00:00:39.710
    7 Kanyali Ilako Ken 00:00:40.450
  • 50m Breaststroke - Heat 2:

    Position Athlete name Country Time
    1 Rebecca Ajulu-Bushell Eng 00:00:31.970
    2 Kathryn Johnstone Sco 00:00:32.140
    3 Alia Atkinson Jam 00:00:32.240
    4 Corrie Scott Sco 00:00:32.640
    5 Kerry Buchan Sco 00:00:33.190
    6 Yen Loh Mas 00:00:33.390
    7 Mahfuza Khatun Ban 00:00:36.240
    8 Mercedes Milner Zam 00:00:38.030
  • 50m Breaststroke - Heat 3:

    Position Athlete name Country Time
    1 Leiston Pickett Aus 00:00:30.570
    2 Kate Haywood Eng 00:00:31.300
    3 Annamay Pierse Can 00:00:31.710
    4 Georgia Holderness Wal 00:00:32.920
    5 Anastasia Christoforou Cyp 00:00:32.960
    6 Martha Mccabe Can 00:00:32.960
    7 Jessica Stephenson Guy 00:00:35.030
    8 Jamila Nsibambi Uga 00:00:38.930
  • 50m Breaststroke - Heat 4:

    Position Athlete name Country Time
    1 Leisel Jones Aus 00:00:31.040
    2 Sarah Katsoulis Aus 00:00:31.500
    3 Sycerika Mcmahon NI 00:00:32.300
    4 Lowri Tynan Wal 00:00:32.680
    5 Sara Lougher Wal 00:00:32.830
    6 Danielle Beaubrun Lca 00:00:33.470
    7 Chia Kong Mas 00:00:33.560
    8 Poorva Shetye Ind 00:00:36.410
  • 4 x 100m Freestyle - Heat 1:

    • Malaysia 00:00:00.000
    • 1 Canada 00:03:22.010
    • 2 Singapore 00:03:31.020
    • 3 Trinidad 00:03:31.560
    • 4 Guernsey 00:03:37.260
    • 5 Papua New Guinea 00:03:51.110
  • 4 x 100m Freestyle - Heat 2:

    • 1 Australia 00:03:15.180
    • 2 England 00:03:17.600
    • 3 South Africa 00:03:18.940
    • 4 Scotland 00:03:26.140
    • 5 India 00:03:28.060
    • 6 Northern Ireland 00:03:28.620
  • 200m Freestyle - Final:

    Position Athlete name Country Time
    1 Kylie Palmer Aus 00:01:57.500
    2 Jazmin Carlin Wal 00:01:58.290
    3 Rebecca Adlington Eng 00:01:58.470
    4 Genevieve Saumur Can 00:01:58.500
    5 Joanne Jackson Eng 00:01:58.660
    6 Blair Evans Aus 00:01:58.830
    7 Lauren Boyle NZ 00:01:58.960
    8 Barbara Rojas-Jardin Can 00:02:00.760
  • Men's 50m Backstroke Semifinal 1 - Semi-finals:

    Position Athlete name Country Time
    1 Daniel Arnamnart Aus 00:00:25.390
    2 Marco Loughran Wal 00:00:25.430
    3 Daniel Bell NZ 00:00:25.440
    4 Charles Francis Can 00:00:26.200
    5 Christian-Paul Homer Tri 00:00:26.990
    6 Balakrishnan Badrinath Ind 00:00:27.260
    7 Zane Jordan Zam 00:00:27.700
    8 Dzulhaili Kamal Sin 00:00:27.740
  • Men's 50m Backstroke Semifinal 2 - Semi-finals:

    Position Athlete name Country Time
    1 Ashley Delaney Aus 00:00:25.040
    2 Hayden Stoeckel Aus 00:00:25.270
    3 Liam Tancock Eng 00:00:25.620
    4 Gareth Kean NZ 00:00:25.870
    5 Tobias Oriwol Can 00:00:26.560
    6 Ian Kumarakulasinghe Mas 00:00:27.210
    7 Joshua McLeod Tri 00:00:27.350
    8 Caryle Blondell Tri 00:00:28.240
  • Women's 50m Butterfly Semifinal 1 - Semi-finals:

    Position Athlete name Country Time
    1 Marieke Guehrer Aus 00:00:26.070
    2 Yolane Kukla Aus 00:00:26.220
    3 Katerine Savard Can 00:00:26.960
    4 Jemma Lowe Wal 00:00:27.020
    5 MacKenzie Downing Can 00:00:27.120
    6 Amy Smith Eng 00:00:27.230
    7 Bethany Carson NI 00:00:28.940
    8 Shubha Chiittaranjan Ind 00:00:30.000
  • Women's 50m Butterfly Semifinal 2 - Semi-finals:

    Position Athlete name Country Time
    1 Francesca Halsall Eng 00:00:26.330
    2 Emily Seebohm Aus 00:00:26.620
    3 Ellen Gandy Eng 00:00:27.140
    3 Hayley Palmer NZ 00:00:27.140
    5 Louise Pate Sco 00:00:27.490
    6 Audrey Lacroix Can 00:00:27.680
    7 Alys Thomas Wal 00:00:28.200
    8 Monica Bernardo Moz 00:00:29.750
  • 400m Freestyle - Final:

    Position Athlete name Country Time
    1 Ryan Cochrane Can 00:03:48.480
    2 Ryan Napoleon Aus 00:03:48.590
    3 David Carry Sco 00:03:50.060
    4 David Davies Wal 00:03:50.520
    5 Mark Randall SA 00:03:50.870
    6 Robert Renwick Sco 00:03:51.740
    7 Riaan Schoeman SA 00:03:53.850
    8 Richard Charlesworth Eng 00:03:58.500
  • Men's 200m Butterfly Final - Final:

    Position Athlete name Country Time
    1 Chad Le Clos SA 00:01:56.480
    2 Michael Rock Eng 00:01:57.150
    3 Stefan Hirniak Can 00:01:57.260
    4 Christopher Wright Aus 00:01:57.320
    5 Jayden Hadler Aus 00:01:57.370
    6 Joseph Roebuck Eng 00:01:57.440
    7 Roberto Pavoni Eng 00:01:58.130
    8 Sebastien Rousseau SA 00:01:58.280
  • 50m Breaststroke 1 - Semi-finals:

    Position Athlete name Country Time
    1 Leisel Jones Aus 00:00:31.290
    2 Rebecca Ajulu-Bushell Eng 00:00:31.470
    3 Sarah Katsoulis Aus 00:00:31.580
    4 Alia Atkinson Jam 00:00:32.130
    5 Corrie Scott Sco 00:00:32.800
    6 Kerry Buchan Sco 00:00:32.930
    7 Sara Lougher Wal 00:00:32.990
    8 Anastasia Christoforou Cyp 00:00:33.080
  • 50m Breaststroke 2 - Semi-finals:

    Position Athlete name Country Time
    1 Leiston Pickett Aus 00:00:30.740
    2 Kate Haywood Eng 00:00:31.220
    3 Annamay Pierse Can 00:00:32.070
    4 Kathryn Johnstone Sco 00:00:32.310
    5 Lowri Tynan Wal 00:00:32.340
    6 Sycerika Mcmahon NI 00:00:32.420
    7 Martha Mccabe Can 00:00:32.680
    8 Georgia Holderness Wal 00:00:32.830
  • 200m Individual Medley - Final:

    Position Athlete name Country Time
    1 Alicia Coutts Aus 00:02:09.700
    2 Emily Seebohm Aus 00:02:10.830
    3 Julia Wilkinson Can 00:02:12.090
    4 Natalie Wiegersma NZ 00:02:12.120
    5 Hannah Miley Sco 00:02:12.900
    6 Aimee Willmott Eng 00:02:15.380
    7 Erica Morningstar Can 00:02:15.410
    8 Kate Hutchinson Eng 00:02:15.750
  • Men's 4 x 100m Freestyle Relay Final - Final:

    • 1 Australia 00:03:13.920
    • 2 England 00:03:15.050
    • 3 South Africa 00:03:15.210
    • 4 Canada 00:03:17.990
    • 5 Scotland 00:03:20.700
    • 6 India 00:03:27.140
    • 7 Northern Ireland 00:03:27.920
    • 8 Singapore 00:03:30.710

    Hockey

  • Women's Group B Match 1:

    New zealand 5-1 Wales
  • Women's Group A Match 2:

    South Africa 12-0 Trinidad & Tobago
  • Women's Group B Match 3:

    Malaysia 3-2 Canada
  • Women's Group A Match 4:

    Scotland 1-1 India

    Netball

  • Group A Match 1 - Preliminary:

    Australia 76-39 Samoa
  • Group B Match 2 - Preliminary:

    New Zealand 102-21 Papua New Guinea
  • Group B Match 3 - Preliminary:

    England 81-20 Barbados
  • Group A Match 4 - Preliminary:

    Jamaica 75-36 Trinidad & Tobago

    Archery

  • Recurve Individual Men Qualification FITA 70m Round - Qualification Round:

    Position Athlete name Country Points
    1 Rahul Banerjee Ind 679.0000
    2 Jayanta Talukdar Ind 676.0000
    3 Jason Lyon Can 674.0000
    4 Chu Cheng Mas 674.0000
    5 Crispin Duenas Can 663.0000
    6 Larry Godfrey Eng 661.0000
    7 Simon Terry Eng 660.0000
    8 Muhammad Rahim Mas 660.0000
    9 Mathew Masonwells Aus 655.0000
    10 Emdadul Haque Milon Ban 651.0000
    11 Alan Wills Eng 650.0000
    17 Mark Nesbitt NI 640.0000
    19 James Laing Sco 633.0000
    20 Karl Watson NI 632.0000
    24 Ian Mcgibbon NI 624.0000
    25 Simon Needham Sco 624.0000
    27 Mark Forrester Sco 607.0000
  • Recurve Individual Women Qualification FITA 70m Round - Qualification Round:

    Position Athlete name Country Points
    1 Deepika Kumari Ind 662.0000
    2 Dola Banerjee Ind 658.0000
    3 Naomi Folkard Eng 642.0000
    4 Deonne Bridger Aus 637.0000
    5 Anbarasi Subramaniam Mas 637.0000
    6 Alison Williamson Eng 635.0000
    7 Amy Oliver Eng 627.0000
    8 Alexandra Feeney Aus 625.0000
    9 Bombayala Laishram Ind 624.0000
    10 Alana Macdougall Can 614.0000
    19 Lilian Downie Sco 574.0000
  • Compound Individual Men Qualification FITA 70m Round - Qualification Round:

    Position Athlete name Country Points
    1 Septimus Cilliers SA 704.0000
    2 Duncan Busby Eng 703.0000
    3 Stephen Clifton NZ 702.0000
    4 Tapani Kalmaru Wal 701.0000
    5 Liam Grimwood Eng 700.0000
    6 Shaun Teasdale NZ 699.0000
    7 Andrew Fagan Can 699.0000
    8 Jacobus De Wet SA 699.0000
    9 Patrick Coghlan Aus 698.0000
    10 Robert Timms Aus 697.0000
    12 Christopher White Eng 696.0000
    16 Alistair Whittingham Sco 693.0000
    19 Stuart Wilson NI 690.0000
    22 Kyle Iain Dods Sco 684.0000
    29 Robert Hall NI 679.0000
    30 Darrel Wilson NI 677.0000
    33 Geraint Thomas Wal 676.0000
    37 Timothy Keppie Sco 668.0000
    38 Andrew Rose Wal 667.0000
  • Compound Ind. Women Qualification FITA 70m Round - Qualification Round:

    Position Athlete name Country Points
    1 Doris Jones Can 698.0000
    2 Nicky Hunt Eng 697.0000
    3 Claudine Jennings Sco 692.0000
    4 Nichola Simpson Eng 689.0000
    5 Tracey Mcgowan Sco 687.0000
    6 Fiona Hyde Aus 686.0000
    7 Ashley Wallace Can 686.0000
    8 Lucy O' Sullivan Jer 683.0000
    9 Camille Bouffard-Demers Can 681.0000
    10 Fatin Salleh Mas 681.0000
    11 Tracey Anderson Wal 680.0000
    14 Danielle Brown Eng 676.0000
    23 Emma Parker NI 663.0000
    24 Janette Howells Wal 661.0000
    26 Susan Maitland Sco 659.0000

    Tennis

  • Women's Singles 1st rd Match 11 - 1st rd:

    Rushmi Chakravarthi (Ind) bt Pinki Montlha (Les)
  • Men's Singles 1st rd Match 8 - 1st rd:

    Josh Goodall (Eng) bt Alberton Richelieu (Lca)
  • Women's Singles 1st rd Match 2 - 1st rd:

    Larikah Russell (Bah) bt Maetiu Keebwa (Kir)
  • Men's Singles 1st rd Match 15 - 1st rd:

    Rohan Bopanna (Ind) bt Robert Buyinza (Uga)
  • Women's Singles 1st rd Match 9 - 1st rd:

    Olivia Rogowska (Aus) bt Mhairi Brown (Sco)
  • Men's Singles 1st rd Match 9 - 1st rd:

    Greg Jones (Aus) bt Gavin Manders (Ber)
  • Men's Singles 1st rd Match 13 - 1st rd:

    Josh Milton (Wal) bt Francis Mwangi (Ken)
  • Mixed Doubles 1st rd Match 1 - 1st rd:

    (1) A Rodionova / (2) P Hanley 6 3 6-3 6 3 (1) N. Sanjeev / (2) R.M. Bopanna
  • Men's Singles 1st rd Match 12 - 1st rd:

    James Ward (Eng) bt Michael Leong (Sol)
  • Women's Singles 1st rd Match 13 - 1st rd:

    Marina Erakovic (NZ) bt Nikkita Fountain (Bhr)
  • Men's Singles 1st rd Match 2 - 1st rd:

    Amresh Jayawickreme (Sri) bt David Thomas (Ber)
  • Women's Singles 1st rd Match 6 - 1st rd:

    Irufa Aminath (Mdv) bt Roxann Loyce (Vin)
  • Women's Singles 1st rd Match 14 - 1st rd:

    Jacklyn Lambert (Ber) bt Jalia Nanfuka (Uga)
  • Mixed Doubles 1st rd Match 5 - 1st rd:

    (1) S. Ghosh / (2) K. Patel 6 7-4 6 (1) A.A. Muttiah / (2) Amresh Jayawickreme
  • Mixed Doubles 1st rd Match 4 - 1st rd:

    (1) P. Ogier / (2) H. Watson 6 6 7-7 4 5 (1) L. Russell / (2) M. Rolle

    Weightlifting

  • 48kg - Final:

    Position Athlete name Country Points
    1 Augustina Nwaokolo Nga 175.0000
    2 Soniya Ngangbam Ind 167.0000
    3 Sandhya Atom Ind 165.0000
    4 Zaira Zakaria Mas 165.0000
    5 Vivian Lee Aus 160.0000
    6 Portia Vries SA 156.0000
    7 Kathleen Hare Png 147.0000
    8 Kathsia Telemaque Sey 145.0000
    9 Molla Shabira Ban 141.0000
    10 Erika Yamasaki Aus
  • 56kg - Final:

    Position Athlete name Country Points
    1 Amirul Ibrahim Mas 257.0000
    2 Sukhen Dey Ind 252.0000
    3 Rao Vs Ind 248.0000
    4 Abdullah Ghafoor Pak 237.0000
    5 Bandara Kamal Sri 233.0000
    6 Sp Chandadara Sri 218.0000
    7 Lou Guinares NZ 218.0000
    8 Marc Coret Mri 210.0000
    9 Elson Brechtefeld Nau 207.0000
    10 Morea Baru Png 205.0000

    Squash

  • Men's Singles Match 2 - 1st rd:

    Mohd Adnan (Mas) bt Hartaj Bains (Ken)
  • Men's Singles Match 3 - 1st rd:

    Aamir Khan (Pak) bt Masud Rana (Ban)
  • Men's Singles Match 4 - 1st rd:

    Colin Ramasra (Tri) bt Jules Snagg (Vin)
  • Men's Singles Match 5 - 1st rd:

    Cameron Pilley (Aus) bt Joe Chapman (Vir)
  • Men's Singles Match 6 - 1st rd:

    Siddharth Suchde (Ind) bt Michael Hopkins (Jer)
  • Men's Singles Match 7 - 1st rd:

    Ryan Cuskelly (Aus) bt Sandeep Jangra (Ind)

    Gymnastics

  • Artistic Team Competition:

    • 1 Australia 259.0500
    • 2 England 256.7500
    • 3 Canada 248.5000
    • 4 New Zealand 243.8000
    • 5 Wales 240.4500
    • 6 India 240.4000
    • 7 Cyprus 240.0500
    • 8 Malaysia 230.4000
    • 9 Isle of Man 213.6500


Print Sponsor


Results by day
 

Results by sport
 

Latest comment and analysis

Crowds grew as the action hotted up Did Delhi live up to expectations?
James Pearce says early impressions of Games were proved wrong

Rico and Carlos Yun Long shot for glory
Meet the shooters who travelled for 33 days to compete in the Commonwealths

The women's marathon in Delhi Commonwealth Games photos
Pictures from day 11 in Delhi


related bbc links:

related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.