BBC Sport Commonwealth Games 2010

IN ASSOCIATION WITH

Related BBC sites

Page last updated at 18:09 GMT, Sunday, 10 October 2010 19:09 UK

Guernsey at Delhi 2010: Day Seven round-up

Elena Johnson at the Delhi 2010 Commonwealth Games
Johnson caused an upset in the Welsh camp by defeating their top player

Both of Guernsey's badminton players have made it through to the last 16 of the singles competition at the Commonwealth Games in Delhi.

Gayle Lloyd beat Uganda's Daisy Nakalyango 21-10 21-13 in 17 minutes.

And Elena Johnson beat Wales's world number 255 Carissa Turner 25-23 19-21 24-22 in a 50-minute match.

Badminton team manager John Stuart said: "Elena was not expected to win this match, but she played quite probably the best match of her life."

In the last 16 of the ladies singles Johnson faces number two seed Mew Choo Wong of Malaysia, who is ranked 17 in the world, while Lloyd has drawn sixth seed Anna Rice of Canada, who is ranked 42.

Peter Jory at the Delhi 2010 Commonwealth Games
Peter Jory, the opening ceremony flag bearer, dropped three places

Stuart said: "These will be incredibly tough matches, but both girls are thoroughly looking forward to the opportunity."

Kylie Robilliard missed out on a place in the 100m hurdles final by 0.11 seconds after placing fourth in her heat with a season's best time.

Guernsey's bowls men's triples team, Garry Collins, Dan De La Mare and Gary Pitschou, lost to Wales in the play-off for a semi-final place.


Day Seven Results - Sunday, 10 October

Athletics
Women's 100m hurdles - Kylie Robilliard finished fourth in her heat in 13.94 seconds, just 0.11 seconds off the slowest qualifier

Women's 800m - Helen Hadjam finished in two minutes 15.08 seconds in sixth place in her heat

Badminton
Women's singles round two - Elena Johnson beat Carissa Turner (Wales) 25-23 19-21 24-22

Gayle Lloyd beat Daisy Nakalyango (Uganda) 21-10 21-13

Women's doubles round one - Elena Johnson and Gayle Lloyd won 2-0 against Linda Hammond and Stella Koteika (Ghana) 21-11 21-12

Cycling
Men's 168km road race - James McLaughlin was 20th in three hours 54 minutes and 11 seconds

Tobyn Horton finished 27th in three hours 55 minutes and 12 seconds

Josh Gosselin was 47th in four hours six minutes and 14 seconds

Women's 112km road race - Ann Bowditch was the last of the finishers in an eventful race in 38th with a time of three hours 8 minutes 44 seconds

Lawn Bowls
Men's triples - Guernsey lost to Wales in a play-off for a semi-final place 6-8 3-12

Men's singles - Matt Le Ber lost to Gary Kelly (Northern Ireland) 5-8 5-6

Women's singles - Alison Merrien lost on a tie-break to Claire Johnston (Scotland) 2-13 10-4 1-2, won a tie-break against Lebogang Mascarenhas (Botswana) 5-8 9-5 5-0 and lost to Carmen Anderson (Norfolk Island) 7-10 8-10

Shooting
Full bore pairs - After the 500 yards shoot Adam and Peter Jory dropped from third to 11th

Full bore singles - Mixed fortunes during the 500 yards shoot saw Adam Jory move up two places to 19th while Peter Jory dropped three to 28th

Squash
Mixed doubles pool matches - Zephanie Curgenven and Henry Birch beat Sharya Guruge and Navin Samarasinghe (Sri Lanka) in straight sets 11-3 11-9

Table Tennis
Men's singles pool matches - Garry Dodd beat Joseph Dibbs (Jamaica) 11-9 13-11 8-11 11-7 12-10 and lost to Marios Yiangou (Cyprus) 5-11 5-11 5-11 9-11

Olly Langlois beat Kevin Farley (Barbados) 11-6 11-9 11-6 11-6 and lost to Shane Overmeyer (South Africa) 5-11 1-11 9-11 6-11

Matt Stubbington lost to Mao Sheng Kho (Malaysia) 5-11 10-12 6-11 9-11

Women's singles pool matches - Alice Loveridge lost in a close match that last 31 minutes to Janet Effiom (Nigeria) 11-8 11-8 13-15 11-5 8-11 10-12 6-11

Men's doubles pool matches - Garry Dodd and Olly Langlois beat Canisius Swenhele and Masoud Mtalaso (Tanzania) 11-6 11-6 11-3

Women's doubles pool matches -Alice Loveridge and Dawn Morgan lost to Xue Jie Pang and Mengyu Yu (Singapore) 6-11 7-11 6-11

Mixed doubles pool matches - Garry Dodd andAlice Loveridge beat Masoud Mtalaso and Rose Kikma(Tanzania) 11-1 11-1 11-4 and lost to Zi Yang and Yuegu Wang (Singapore) 3-11 1-11 3-11

Matt Stubbington and Kay Chivers lost to Seun Ajetunmobi and Olaide Atinuke (Nigeria) 5-11 11-13 7-11



Print Sponsor



Latest comment and analysis

Rico and Carlos Yun Long shot for glory
Tom Fordyce meets two shooters from St Helena, the smallest team in Delhi, who travelled for 33 days to compete in the Commonwealths

Swimmers Payne and Burnett Athletes take in Taj Mahal
Sonali Shah boards a special train from Delhi to take in view

Scottish boxer Callum Johnson Commonwealth Games photos
Pictures from day 10 in Delhi


see also
Delhi 2010: Day Six round-up
09 Oct 10 |  Commonwealth Games
Delhi 2010: Day Five round-up
08 Oct 10 |  Commonwealth Games
Delhi 2010: Day Four round-up
08 Oct 10 |  Commonwealth Games
Delhi 2010: Day Three round-up
06 Oct 10 |  Commonwealth Games
Delhi 2010: Day Two round-up
05 Oct 10 |  Commonwealth Games
Delhi 2010: Day One round-up
04 Oct 10 |  Commonwealth Games
Guernsey at the Delhi 2010 Games
04 Oct 10 |  Commonwealth Games


related internet links:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites

BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.